Plan wil jaarlijks negenhonderd miljoen in gebied investeren Middlesborough kern van het ontwikkelingsgebied GOLDEN FICTION Vier bankiers laten beslag leggen op voorraden van Allied Crude Company Noordoost-En geland op de helling 4 Oostenrijkse politie wordt doorgelicht Eis van drie jaar voor uitlokking monr^ Koffie K R E M E R Thee V ii i n p r i i/ni ii i\ ii i r obLnnn Marine kreeg bezoek van Prinses Beatrix WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 4 Europoort Peterlee J engdwerkloosheid Regionale aanpak I® i Cultuur Voor rokers met een eigen stijl De 37 volrijpe en dus zachte tabakssoorten - nauw keurig gemengd - zorgen voor het natuurlijke aroma van Golden Fiction. De tabakken van deze sigaretten worden dus niet gesausd en bevatten geen toegevoegd aroma. Schroefwind Plesman Ruppert Reactionair WENEN (Reuter) Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken gaat het verleden na van alle leden van de Oostenrijkse politie, die in de oorlog bij de Gestapo en dergelijke Duitse organi saties hebben gewerkt. Dit is door een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. Een rapport van dit onderzoek zal aan het ministerie van Justitie overhandigd worden. LONDEN. Tot voor kort verleende de Britse regering in Noordoost-Enge- land op verkeerde wijze hulp aan de economisch achtergebleven streken. Zij gaf financiële injecties. Maar de meeste van deze gebieden waren, doordat te lang was getalmd, al reddeloos verloren. Kortzichtig was het ook dat gebieden, die wel levensvatbaar waren, alleen werden gesteund zolang er grote werk loosheid heerste, maar weer aan hun lot werden overgelaten, zodra het beter ging. Er werd geen rekening gehouden met de toekomst. Hiervan is het gehele noordoostelijk ontwikkelingsgebied het slachtoffer geworden. De regering gooit het thans over een andere boeg. In plaats van de ontoerei kende systeemloze „eerste hulp bij onge lukken-therapie gaat zij thans op mas sieve wijze ruim negenhonderd miljoen gulden per jaar in het noordoosten pom pen in de hoop, dat de nieuwe industrie later zal toehappen. Uitgangspunt zijn hierbij de nieuwe zogenaamde groeizones, die de kernen zul len worden met de gemoderniseerde tra ditionele industrie als economische basis. Deze kan niet meer worden veranderd.De gebieden die buiten de zones vallen, pro testeren luid. De arbeiders daar zullen het offer moeten brengen naar het werk in het ontwikkelingsgebied te reizen of zich daar te vestigen, als de woningsituatie dit mogelijk maakt. Of het plan zal lukken, weet niemand. Economische plannen hangen ten slotte van de menselijke aanpak af. Er trekken elk jaar tot twaalfduizend arbeiders weg uit het noordoosten, vaak de jonge, ener gieke werkers. Men beseft dat er op korte termijn weinig zal kunnen verbeteren. De huidige kleine opleving wakkert de hoop aan. Sommigen met wie wij spraken ge loven dat het weer gaan draaien van fa brieken of fabrieksafdelingen een verkie zingstruc is. Het wantrouwen bij de arbeiders zit diep. In het verleden zijn vaker allerlei mooie plannen na de verkiezing onuitvoerbaar gebleken. Toch ligt het nu anders. Dit maal is het, nadat de dingen in twaalf jaar conservatief bewind in vele opzichten zijn vastgelopen, bij de regering ernst met haar wil tot democratische planning. In het noorden weigert zij de ondergang.te aanvaarden en doet alles om de neergaan de lijn terug- te buigen. Het kernpunt van het nieuwe noordoos telijke ontwikkelingsgebied ligt ten zuiden van de Teesmonding met het ijzer- en staalstadje Middlesborough, welks bevol king in twintig jaar zal worden verdrie voudigd. Hier wordt men in veel opzichten aan Europoort herinnerd, als men het sil houet van heuvels en grillige rotsen weg denkt. Er is een nieuwe diepe haven aange- gelegd, uitgebaggerd door Nederlanders. Men gaat er olieraffinaderijen bouwen. Er komt ook een industriële vestiging voor een hele variatie van lichte industrieën. Het geheel wordt beheerst door gloed nieuwe hoogovens met de grootste giet- balk van Europa en door een gigan tisch nylon en plastic complex van I.C.I., ook al het grootste van Europa. Overal horen we hetzelfde refrein: „de nieuwste produktiemethoden maken steeds meer arbeidskrachten overbodig." In deze streek werden onlangs drieduizend man naar huis gestuurd. Het begin van struc turele werkloosheid, welke een enorme om vang dreigt aan te nemen. Onderweg stappen wij uit bij een grote scheepswerf, waar een sulfaatschip dat tussen Amerika en Rotterdam zal varen, op stapel staat. Het bedrijf wordt grondig gemoderniseerd. De grootste schepen kun nen er worden gebouwd. „Wij worden zo goed als de beste werf van Nederland," zegt de directeur trots. Peterlee is een modelstadie. Er is met zorg door de architecten ge werkt. De woningen zijn er een voorbeeld van moderne bouwkunde. Zij steken wel heel gunstig af tegen de krotten, waaraan het noordoosten helaas nog zo rijk is. De scheepswerven hier werken op slechts zestig percent van hun capaciteit. Men is technisch echter zo goed als klaar voor een nieuwe bloei. Het aantal arbeiders in de scheepsbouw liep de laatste twee jaar in deze streek met zesduizend achteruit. In de komende jaren staat nog duizenden ontslag te wachten. Heeft men te laat ge moderniseerd en te weinig gefuseerd? „Ieder voor zich," schijnt de leuze te zijn in de zeer individualistische Britse scheepsbouwkringen. Hartverheffend is het om het nieuwe mo delstadje Peterlee aan de Noordzee te be zoeken, dat bestemd, is voor de bewoners van twintig ten dode opgeschreven mijn werkersdorpen in het heuvelland. De oude mijnen daar zijn uitgeput of niet meer ren dabel te maken. Er is voor velen dezer kompels werk te vinden in de nieuwe mij nen langs de kust, die vaak een eind on der zee doorlopen. Boortorens zoeken naar nieuwe lagen. Er werden in die oude dorpen vorig jaar achtduizend man overbodig. Volgend jaar zullen het er 15.000 zijn, al doet de National Coal Board alles om elders nieu we mijnarbeid te scheppen. In het noordoosten staan vier nieuwe ste den op stapel. Verder wordt het oude dro merige dorpje Washington, waar de fami lie van Amerika's eerste president van daan kwam, een stad van 80.000 inwoners. Vermolmde oude stadsdelen, zoals in Newcastle, worden in snel tempo gesloopt. De stedebouwkundigen komen er openlijk voor uit. „Onze plannen zijn niet geba seerd op wat financieel mogelijk is, maar op wat wenselijk is." De regering zal moe ten bijspringen. Niets minder dan een algemene vernieu wing is er in het te lang achtergebleven Engeland aan de orde. Streken als het noordoosten krijgen voorrang, maar de verlanglijst is verbijsterend lang: nieuwe wegen, woningen, scholen, ziekenhuizen, nieuwe industrieën. Newcastle alleen al heeft om mee te kunnen jaarlijks tweeduizend nieuwe hui zen gedurende twintig jaar nodig! Twee nieuwe luchthavens staan in dit gebied ook op het programma. In het dorpje Chester-le-Street in Dur ham is 65 percent van de jongens, -die de ze zomer de school verliet, nog stéeffs zón der werk. Hun eerste gang "Was- hpar g maatschappelijk hulpbetoon. Een in hoge mate demoraliserende toestand. In dit ge bied zijn dit jaar 12.000 meer werklozen dan vorig jaar. Wij spraken met de geest driftige directeur van het industriële trai ningscentrum in Feiling, dat het grootste van het land zal worden. Wat er op dit gebied wordt gedaan, is nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Dit is geen school, maar een op- leidingingsinstituut, waar de leerlingen on der industriële verhoudingen werken. Som mige van hun werkstukken worden aan de industrie geleverd. De resultaten op het gebied van pre- cisiearbeid zijn hier verbluffend. De mees te firma's hebben geen aparte opleidings faciliteiten. „Wij proberen de bedrijven er van te overtuigen, dat onze opleiding beter is dan die in het bedrijf. Firma's sturen hun leerlingen dan ook vaak voor een jaar naar Feiling." Voor het geld dat dit kost krijgen ze een volleerde technicus, waar men later veel aan heeft. De rest van de leerlingen, die nog geen baas heeft gevonden, krijgt een door de regering betaald loon. Ook ichamelijk en geestelijk gehandicapten kunnen hier een ambacht of een eenvou dig beroep leren. Er is zelfs een grondige herenkappersopleiding met de hele buurt als gratis proefkonijn. Steeds belangrijker wordt de scholing van werkloze ongeschoolden. Vijftig per cent van de leerlingen wordt geplaatst. Dat is nog veel te weinig. Deze fabriek in Hartlepool fabriceert magnesium uit zeewater. In 1937 be gonnen de experimenten hiervoor in een badkuip. garde, die voor lVs miljoen gulden een nieuw „people's theatre" heeft gebouwd. Ook in andere plaatsen wordt druk met goede kunst geëxperimenteerd. Vandaar dat we hier zelfs het Neder lands Danstheater en het Nederlandse Ka merorkest ontmoetten. Sportfaciliteiten zijn er te weinig, maar Middlesborough kreeg een nieuw stadion. Dat er in het noorden niets te doen is, berust op een legende, maar de grote massa zal het voor lopig wel houden op bioscopen, bingo en bowling. Verder zoekt de eenvoudige man vertier in het aanbiddelijke overblijfsel uit de Victoriaanse tijd, een café-cabaret, met de conferencier op een katheder, met ho ge hoed en voorzittershamer. Er worden dezelfde liedjes gezongen en sketches voor gedragen als in de tijd van zijn over grootouders. De can can ontbreekt niet. De nieuwe regionale aanpak is voor En geland een grote stap vooruit. Tegen het onderlinge geharrewat en het lokale chau vinisme .vecht het vroegere, lagerhuislid Chetwyna, als voorzitter van de ontwikke- lingsraad voor het noordoosten, welke or- 'gatiishtï'ë de' geestdriftige ''gangmaker ~fs voor de hele streek. Kan een regionaal plan slagen zonder regionale autoriteit? Zover durft de rege ring nog niet te gaan. Ze heeft alleen alle departementale vertegenwoordigers in Newcastle in één gebouw ondergebracht. Een andere vraag is of een regionaal plan mogelijk is zonder nationaal plan. De ontwikkelingszones zijn nu bevoor recht. Hun problemen vindt men in grote delen van het land, die geen speciale hulp krijgen. Overigens mag niet vergeten wor den, dat de Engelsen niet houden van ri goureus regelen door de top en van het dogmatisch benaderen van een probleem. Het pragmatische zit hen in het bloed. Ze zijn improvisators en beroepsploete raars. „We will muddle through" is hun geliefkoosde uitdrukking. Maar ze bezitten een fijn aanpassings vermogen en werken liever van onderop dan door middel van straffe en stroeve reglementering. Ze haten dwang en be schouwen vrijwilligheid als de grondslag van de democratie. Elk gebied is anders en daarom zal elk regionaal plan anders zijn. De Britten zijn echter treuzelaars en zitten daarom zo vaak in de soep. Maar laat men nooit vergeten dat zij, zoals in de oorlog, altijd op hun best zijn, wan neer ze met de rug tegen de muur staan of met de neus op de harde feiten wor den gedrukt _PC Érg? van Justitie bij de rechtbank irre^hntrm ft'èeït <JWe jaar levangemsstraf geëist tegen een 45-jarige leraar uit Huis- sen wegens uitlokking tot moord door geld te beloven aan een fabrieksarbeider als deze de vrouw van de leraar uit de weg zou ruimen. Aan de leraar was primair wurging van zijn 44-jarige echtgenote ten laste gelegd. De officier vroeg echter vrijspraak voor dit deel van de tenlastelegging, omdat er nog te veel punten onopgehelderd zijn ge bleven. f f Het noordoosten is niet zonder cultuur, maar de theaters bij voorbeeld, zijn over een groot gebied verspreid. Newcastle is bevoorrecht doordat in het prachtige Royal Theatre vaak de landelijke premières gaan van de komende Londense stukken en shows. Het heeft een geestdriftige avant- EEN LAURENS PRODUKT (Van onze correspondent) In Amerika zijn 360 miljoen lbs (één lb 450 gram) spijsolie spoorloos ver dwenen. Vier bankiershuizen, onder wie (voor een cliënt) R. Mees en Zoonen in Rotterdam, hebben beslag laten leggen op de voorraden van de Amerikaanse „Allied Crude Vegetable Oil and Refi ning Company", die in november niet aan haar financiële verplichtingen kon voldoen. Voor de Londense firma Faure and Fair- clough had Mees een voorraad olie ter waarde van 0,7 miljoen dollar gefinan- De directie van de K.L.M. bestaat eindelijk uit drie man. Wat dit betreft is de doelstelling van het MacKinley- rapport verwezenlijkt en heeft de heer Larive zijn zin gekregen. Alleen is het verkleinen van de directie verwezenlijkt door het wippen van de heer Larive zelf HET PAROOL wijst er op dat het ver trouwen in het bestuur van de KLM al sedert maanden geschokt was. Het heeft door Larive's ontslag een nieuwe deuk gekregen. „Het zal nodig zijn dat de KLM-top op nieuw en voor de zoveelste maal op de helling gaat. En de „top" betekent in dit verband: directie èn commissarissen. Het zijn immers de commissarissen, die niet in staat gebleken zijn tot het vinden van een homogene en voor zijn taak berekende directie. Nu de gehele top faalt dienen er in Den Haag andere maatregelen te wor den genomen dan dat er weer eens een directielid aan de dijk wordt gezet." Het ALGEMEEN DAGBLAD zegt dat directielid nummer zoveel door balsturige schroefwind de KLM is uitgeblazen. „Hij kon weten dat een vorige directeur, die jaren geleden grote economische moeilijkheden voor de luchtvaart had voorvoeld, met een reorganisatieschema was gekomen en prompt de deur was uit gewerkt. Desondanks dorst hij de reuzen taak aan. Hij deed dat met het élan dat hem in de Rotterdamse scheepvaartwereld vertrouwd was geworden. Hij liep heilige huisjes omver, trapte op lange tenen, duwde vinnig-uitstekende ellebogen van die en gene krachtig tegen ribbekasten terug. Hij wist zich verzekerd van de steun van de president-commissaris. Die steun bleek niet voldoende." Het blad wijst er op dat de heer Larive het heeft gewaagd begrip te hebben voor de categorale organisaties der werknemers, voor de Vereniging van Vliegers bijvoor beeld. Dat haalde hem het ongenoegen van de vakbonden op de hals. Regering en com missarissen hebben in deze strijd beslist ten gunste van de erkende vakbonden, schrijft het blad. „De heer Larive is binnengehaald met de opdracht een verre van zachte heelmeester te zijn. Dat wordt hem nu verweten. Hij gaat heen. Maar niet als een mislukte." Het DEVENTER DAGBLAD verzucht: „Over één ding kan men zich slechts verheugen. Plesman is goddank dood, hij KLM-crisis piet-piet-piet-piet Een spotprent uit BURGERRECHT. hoeft niet meer mee te maken, wat „ze' van zijn levenswerk gemaakt hebben, Een chaos. Een bende. Prins Bernhard, nog altijd commissaris, zou er zich maar zo spoedig mogelijk van moeten distan- ciëren." Aldus het blad, dat zegt dat ons volk zich ten aanzien van de KLM en ten aan zien van het nieuws over en vanwege de KLM in een stemming bevindt, waarin men aan geen enkele verklaring of uitleg meer geloof hecht. DE TELEGRAAF zegt dat de heer M. Ruppert een vooraanstaande rol heeft ge speeld in het conflict. „De heer Ruppert, lid van de Raad van State en oud-voorzitter van het CNV. heeft zich fel tegen het beleid van de heer Larive gekeerd, omdat dit beleid zijns in ziens te weinig rekening hield met de be langen van de bestaande vakbonden en te veel met de zogenoemde categorale bon den, waaronder de Vereniging van Vlie gend Personeel. Een dergelijke categorale bond is altijd een doorn in het oog van de bestaande vakbonden. Het is treurig te merken dat vakbondspolitiek in dit con flict zulk een vooraanstaande rol heeft ge speeld. Het is een waarschuwing voor diegenen, die er zo voor pleiten vakbondsbestuurders een plaats te geven in de Raad van Com missarissen van grote bedrijven. Andere overwegingen dan die welke aan het zui vere bedrijfsbelang ontleend zijn, bijvoor beeld vakbondsbelangen, gaan dan al spoe dig een beslissende rol vervullen." Aldus De Telegraaf, waarin Jacques Gans zijn bijdrage heeft voorzien van de fraaie kop „Vlieg Er Eens Uitl (bij de KLM)". „Maar het is al evenmin fuist van de leiding der KLM om te verklaren dat het personeel van de KLM met het directie beleid niets te maken heeft omdat, het geen verantwoordelijkheid, draagt. Dit nu vinden wij een uitgesproken reactionaire uitlating." cierd op onderpand var. celen die het eigendomsbewijs zijn van opgeslagen goe deren. Bij het meten van de voorraad in de 200 groene tanks van Allied Crude in Bayonne (New Jersey) bleek reeds bij het eerst onderzoek dat tegenover de ce len voor 161 miljoen lbs olie, slechts 7 miljoen lbs olie werkelijk in voorraad was. Want vrijwel geen enkele tank bleek olie te bevatten. Als er eens een klant was die olie opvroeg, werd die olie via het buizennet snel in de betreffende tank ge pompt en kon de klant de olie komen ophalen. In totaal blijkt 360 miljoen lbs olie spoorloos te zijn verdwenen. De om vang van de zwendel wordt geschat óp meer dan 100 tot 140 miljoen dollar, waar bij tientallen firma's in Amerika, Londen, Rotterdam en Bremen rechtstreeks of (zoals R. Mees en Zoonen) zijdelings zijn betrokken. Op 19 november had Allied Crude haar faillissement aangevraagd, omdat zij door een plotselinge daling van de eerste zeer sterk gestegen prijzen voor spijsolie niet langer aan haar financiële verplichtingen kon voldoen. Deze daling hield verband met het feit dat de Sovjet-Unie geen be langstelling bleek te hebben voor de olie. Om geld te verkrijgen ter overbrugging van de vermeende „tijdelijke" tekorten zijn misschien eerst nog celen afgegeven voor met bestaande olievoorraden. Twee New Yorkse makelaarsfirma's die in verhouding tot hun financiële capaci teit aan Allied Crude te grote kredieten hadden verstrekt en daardoor in moeilijk heden waren geraakt, werden als lid van de New Yorkse effectenbeurs uitgesloten. De makelaarsfirma Williston and Beane werd door vrienden aan de benodigde 650.000 dollar geholpen, maar de make laarsfirma Ira Haupt zat met een tekort van 18 miljoen dollar en daarvoor was di recte hulp niet te verkrijgen. Omdat Ira Haupt als effectenmakelaars ruim 20.000 klanten hebben die gedupeerd dreigden te worden, waardoor Wall Street weer een slechte naam zou krijgen, betaalde de New Yorkse effectenbeurs uit eigen kas 12 miljoen dollar om de klanten van Ira Haupt te redden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Wall Street dat derge lijke hulp is verleend. Gisteren heeft prinses Beatrix een oriën- tatiebezoek gebracht aan twee inrichtingen van de Koninklijke Marine, namelijk aan het marinevliegkamp „Valkenburg" en aan de marinekazerne in Amsterdam. Het bezoek aan de vliegbasis Valken burg gold voornamelijk de grondschool, de werkplaatsen, de vliegverkeersleiding, de vliegdienst en enkele andere instellin gen. Ook werd een bezoek gebracht aan de vliegtuigsquandrons, welke bij het ma rinevliegkamp zijn gestationeerd. Na de lunch ging prinses Beatrix per auto naar Amsterdam voor haar bezoek aan de Marinekazerne, meer in het bij zonder aan de opleidingen van de Ko ninklijke Marine aldaar. Zij maakte een rondgang door de lokaliteiten van de ver- bindingsschool en de technische opleidin gen. Onder meer werden b Ung van telegrafisten, het ontvangstation, de telexzaal en de werkpiaa^rn ge ;hd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4