ZUID-VIETNAM: DE VISSEN IN HET WATER I aolHAM LINCOLN Een rustige avond in een cafe van Saigon Spaak pleit opnieuw voor een politieke gemeenschap KEELPIJN? Rue Catinat: De twist op de dansvloer, een foto van madame Nhoe, een bom op tafel, de Ranger-kapitein Strauss kan nu vervolgd worden Dienstweigeraars in Frankrijk Overstroming in Egyptische dorpen Anti-kernbommars gaat niet door Vrijspraak voor een snedige vergissing Kerstmannetjes! Leedvermaak Spijt Conflict gaat door Electronische orgels DONDERDAG 12 DECEMBER 1963 13 hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS N Dfe Sfi/le Oceaan BRmÉÈ - - i N DON ESI KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT 40 vanaf ƒ1995.— (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma SAIGON, december. Over het glas bier op het terras van hotel Continental kijkt men de warme, donkere Rue Catinat in en ziet en hoort wat er in Saigon veranderd is sinds één november. Veel is dat niet. Uit het Café de la Pagode schalt de twist: de G.I.'s dansen er met Vietnamese meisjes, volgens Graham Greene „breekbaar als vogeltjes en zingend en tsjilpend op het hoofdkussen. Dat mag nu weer: de generaals van de Junta zijn boeddhisten. Mèt het katholieke puritanisme zijn ook de beeltenissen van de familie Diem verdwenen. Met één uit zondering: tegenover het café de la Pago de handelt een straatventer in naaktfoto's van madame Nhu. Ze kosten 35 cent. Het heet dat ze gevonden zijn toen de militairen Diems Gia Longpaleis binnen stormden. Wie heeft ze gemaakt? De ma niak Ngo Dinh Nhu zelf? Of een handige public relationsman van de generaal, die het hoofd van Vietnams drakenmadame op de torso van een Francaise heeft doen monteren? De bierdrinkers op het Conti- nentalterras ruziën er al anderhalf uur over. Hun discussies worden onderbroken door een donderende knal. Men ijlt de rue Catinat in en ziet tweehonderd meter ver der bloed en glassplinters op straat. Een Vietcongagent heeft een plasticbom in het wijd open café Imperial gesmeten, klats op het tafeltje van de Amerikaanse sol daten, die van dit strategisch punt de pantoffelparade van de Vietnamese meis jes (breekbaar als vogeltjes enzovoorts) plegen gade te slaan. Ratelend zakken in de rue Catinat de antigranaat-rasters weer voor de open bargevels. Als de ambulances al een kwar tier weg zijn met twee bloedende G.I.'s één zal er drie dagen later sterven komt er een zwarte auto aanstuiven met vier Amerikanen in geheime dienst-burgerpak- jes. „De Cia", zegt een Franse correspon dent, „altijd ter plaatse en altijd te laat". Terug achter het bier op het Continen- talterras, vait op dat de Franse corres pondenten niet helemèal vrij zijn van leedvermaak. Tien jaar geleden in de oor log tegen de Vietminh, „la sale guerre d'Indonchine", zaten zij zwijgend in een hoekje als de Amerikaanse corresponden ten de Franse militaire woordvoerder doorzaagden over de Franse verliezen: ieder jaar een hele klas van de st. Cyr- Academie. Nu informeren z ij beleefd of er nog wel eens Amerikaanse „militaire adviseurs" om het leven komen in de strijd tegen de Viet Cong. De Amerikaanse woordvoerder heeft zijn cijfers bij de hand: sinds 1961 80 doden, 387 gewonden en 8 vermisten in de strijd, 60 doden en 97 gewonden door ongelukken, ziekte of zelfmoord. Amerikaanse woordvoerders zijn niet zwijgzaam. Zij lichten een Franse jour nalist eens communist, later instruc teur in het ongewapend gevecht voor de para's van het vreemdelingenlegioen in Indochina omstandig voor over Mao Tse Toengs richtlijnen inzake de guerrilla oorlog. „Kijk", zegt de majoor, „volgens Mao moet de guerrilla zich temidden van de bevolking bewegen als een vis in het water.Mijn Franse collega vier jaar Indochina, zeven jaar Algerije murmelt: „ach werkelijk? Zeer interes sant. Om al die kleine gebeurtenissen heen completeert zich in het hete Saigon ge leidelijk de herinnering aan Graham Greene's boek „The Quiet American": de bittere gevechten in de rijsvelden, de Britse correspondent Fowler, mislukt, maar mèt opium en het meisje Phuong, en helpen probaat en smaken heerlijkl BONN (DPA) De Westduitse Bonds dag heeft woensdag met algemene stem men de parlementaire onschendbaarheid van de voorzitter van de Beierse Chris telijke Sociale Unie, Franz Jozef Strauss, opgeheven. Ook voor de sociaaldemocratische af gevaardigden Hans Merten en Gerhard Jahn werd een dergelijk besluit geno men. Strauss, die onder Adenauer minister van Defensie was, wordt ervan beschul digd tijdens de „Spiegel-affaire" van vo rig jaar oktober op onwettige wijze de arrestatie van een medewerker van Der Spiegel, Konrad Ahlers. in Spanje te hebben bewerkstelligd. Door het besluit van d» Bondsdag kan het Openbaar Ministerie Strauss op grond van ambts misbruik vervolgen. Ook de twee sociaaldemocratische af gevaardigden waren bij de affaire met het Westduitse weekblad Der Spiegel be trokken. ook op dit terras de „rustige Ame rikaan" zelf, Alden Pyle. Wat is er sinds 1953 gebeurd in Saigon en de rijstvelden van de Mekongdelta? Veel meer dan de val van het regime- Diem. Dat was een episode. Zoals Bao Dai er een was. En zoals de generaals van nü er straks een zullen blijken. W er k e 1 ij k veranderd is ditnu vechten de Amerikanen met eigen handen een guerrilla tegen de „vissen in het wa ter", het ondoorzichtig water van de Aziatische boerenmassa's. Dat de Viet minh nu Vietcong heet, dat de Franse ko lonialisten wilden blijven en de Ameri kaanse democraten liever willen gaan, dat maakt voor de Viets en voor hun ko gels geen enkel verschil. Hoeveel verschil het voor de Amerika nen maakt, hoort men tien minuten later aan de bar van het Café de la Pagode van zo'n Amerikaanse „militaire advi seur". Hij is sergeant, twintig jaar oud, een beetje dik, met heel kort blond haar, zoon van een vakbondsman in Pittsburgh. Hij kijkt vertederd naar het dansen en be gint zijn monoloog: „ik ben nou zó blij hè, dat de Vietnamezen weer kunnen lachen en dansen.very fine bunch of people, the Vietnamese, werkelijk, pracht- mensen hoor.Ik heb hele goeie Vietna mese vrienden.Er zijn veel echte de mocraten onder.I sure hope dat ze het na deze oorlog goed krijgen". Na deze oorlog? Wordt die dan gewonnen? „Heil, yes.Waarom niet?" „Nou, zomaar.Meestal winnen de guerrilla's". Ik heb er al spijt van. De glimlach sterft of> zijn gezicht. Hij zegt: „Weet je, drie dagen geleden is Ellis doodgescho ten. my buddy, Ellis.mijn vriendje sinds wij acht waren. Een vrouw en drie kinderen en nooit een zorg in de wereld. Drie dagen geleden in een helikopter, dwars door z'n kogelvrije vest.damn it, waarom.Waarom nou juist Ellis. It's so unfair.Waarom moeten wij hün oorlog uitvechten.Ik verdom het lan ger. Ik moet nog zes maanden, maar ik wil heel naar huis. Hij huilt nu in zijn bier. Een Vietna mees meisje breekbaar als een vo geltje, maar ogen als een ree tikt op zijn schouder en zegt: „dance, you want dance soldier.Hij geeft haar een douw en stampt naar buiten door de rook en het gedruis van „let's twist again". Hij stuit buiten op de straatventer, die zegt: „very special foto madame Nhu, very special". Toch weer madame Nhu. De vrouw heeft zowaar de aandacht kunnen vestigen op een land, waar nu al zeventien jaar lang een1 oorlog woedt tussen Oost en West, of tussen communisme en democra tie als men dat liever heeft, of tussen arm en rijk tussen velen en weinigen. Zij trok de aandacht, niet omdat zij zo veel zinnigs zei over dat conflict, maar omdat zij zo'n echte televisiepersoonlijk heid bezat en zulke enge dingen zei over die gekke boeddhisten, die zichzelf met geïmporteerde benzine in brand staken. Want persoonlijkheid slaat aan bij ons. Nu is er van madame Nhu nog slechts een fotogenieke persoonlijkheid over, maar Het land In de bittere rijstvelden van de Mekong-delta een dode Viet namees. Is hij een Viet Cong of een gewone boer, die slachtoffer werd van een guerilla-strijd, die nu al zeventien jaar duurt? MONGOOLSE VOLKSREPUBL SOVJET UNIE SINKIANG Kasjmir Sjanghai TIBET Lhasa o Bhutan FORMOSA LA-. Hongk BIRMA N-VSETNAM THAILAND mla CAMBODA JA A VIETNAM CKjon CEYLON Singapore Indische Oceaan JAva Nederland AUSTRA De wereld kijkt naar Zuidoost-Azië. tn Europa, Afrika en Latijns-Amerika heerst voorshands het evenwicht van de status quo tussen het Westen en het Sovjetblok. Maar over Zuidoost-Azië valt de schaduw van Peking. Het is een gecompliceerd krachtlij nenveld: het nieuwe nationalisme, het oude kolo nialisme, democratie en communisme, de breuk tussen Moskou en Peking al die tegenstrijdige machten hebben er de balans verstoord. In Zuid-Vietnam gaat de burgeroorlog voort óók na Diems val. Ondanks de Amerikaanse hulp is de Viet Cong niet verslagen. Cambodja glijdt af naar Peking. Laos wankelt. De Maleise Federatie, een nieuwe, westersgezinde staat, wordt bedreigd door communis tische subversie en de „confrontatie politiek" van president Soekarno. In de Himalayas bedreigen Pekings troepen het reusachtige India. Onze reisredacteur W. L. Brugsma, die afgelopen zomer al naar India en Indonesië reisde, is opnieuw naar het stormcentrum Zuidoost-Azië gegaan: naar Zuid-Vietnam, Singapore, Borneo en Koeala Loempoer. In Saigon sprak hij met de leider van de staatsgreep: generaal „big" Minh. Op 'n tocht naar militaire buitenposten in gebieden waar de Viet Cong heer en meester is, werd zijn Amerikaanse helikopter door de rebellen beschoten. In Serawak (Bornoe) zag hij hoe Britten, Maleiërs en Dayaks zich te weer stellen tegen Indonesische infil tranten en Chinese guerrillas. In Koeala Loempoer sprak hij met de vader van de Maleise Federatie: Tangku Abdoel Rahman. Wij beginnen vandaag met de publi- katie van W. L. Brugsma's nieuwe grote reportage, die u meeneemt naar Saigon en de bittere rijstvelden van de Mekongdelta, naar de Borneose jungle van de Dayaks, naar de Chinese steden Singapore en Kuching, naar de generale staven en de kanselarijen van landen, die de adem in hun nek voelen van een wereldmacht in opkomstChina. De eerste aflevering van deze repor tage vindt u op pagina het conflict gaat door. En hoe moet het daar nu mee? Het is middernacht. Radio „the voice of America" draait de kraan van de stroopmuziek dicht en terwijl „the star spangled banner" plechtig het terras vult, komen er uit de tropennacht twee betjahs aanracen met licht aangeschoten Ameri kaanse officieren. Eén valt aan mijn tafeltje neer en zegt dat hij net terug is van een vlucht en dat zijn helikopter doorz e e f d was van de kogels. Wij drinken op zijn mazzel en dan vertelt hij kapitein van de Rangers, de speciale Amerikaanse anti-guerrilla-troe pen hoe deze oorlog gewonnen kan wor den: „Bring in the Rangers... hell, met twee regimenten Rangers gaan we hier als een mes door de boter.Er zouden na tuurlijk wèl een hoop onschuldigen dood gaan". Hij vertelt hoe hij zijn mensen moed in spreekt: „ik zeg ze, dat ze hier vechten voor Amerika's vrijheid.voor de vrij heid van godsdienst en de vrijheid van de pers en al die andere vrijheden". Ik kan het wéér niet laten: „heeft u ook negers in uw eenheid, kapitein?" Hij zegt: „gelukkig niet. Ik kom uit het zui den. Ik ben voor de rassenscheiding". Er is nog een ander boek voor Zuid oost-Azië, dat heet „The Ugly American" de lelijke Amerikaan. Er zijn veel ver schillende soorten Amerikanen. Voor het slapen gaan besluiten de Franse corre spondenten en ik dat dit toch geen tijd voor leedvermaak is, want wij zitten met de Amerikanen in één en hetzelfde schuit je. Wij vrezen ook dat het voor de Zuid- vietnamese wateren geen bijzonder ge schikt vaartuig is. De stad Het gebouw van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst in Sai gon heet naar Amerika's grote pre sident en wekt de Vietnamezen op tot vrijheid en democratie. PARIJS (AP) Een wet waarbij het dienstweigeraars toegestaan wordt niet onder de wapenen te komen is door de Franse Nationale Vergadering aange nomen. De dienst die zij daarvoor in de plaats moeten verichten is twee maal zo lang. De huidige diensttijd in Frankrijk is 18 maanden. De dienstweigeraars kunnen zich nu melden voor een niet-gewapend onderdeel van het militaire apparaat of een civiel dienstcorps. CAIRO (AP) Door een aantal stor men langs de Egyptische Middellandse zeekust zijn zondag vier afgelegen vissers dorpjes aan de zuidelijke oever van het meer Boeroelloes onder water gelopen. Er is nog niets bekend over de schade en eventuele slachtoffers. In allerijl wordt hulp gedirigeerd naar de vier dorpjes, die geheel van de buitenwereld zijn afgesloten. Het bericht van de overstromingen be reikte de autoriteiten in Cairo dinsdagoch tend toen enkele vissers met bootjes via de Nijl de dichtsbijzijnde telefoon bereikten. Het zoutwatermeer Boeroelloes ligt. tus sen Alexandrië en het Suezkanaal. LONDEN (API De Britse anti-kern- bommers hebben besloten hun jaarlijkse mars naar Aldermaston niet te houden. Dit is de mars van vier dagen over tachtig kilometer die de afgelopen zes jaar elk jaar van de kernbomfabriek naar Londen gemaakt werd. De mars zal vervangen worden door afzonderlijke demonstraties, die hun hoog tepunt zullen vinden in de mars op Paas maandag door Londen in de geest van de negermars op Washington. Deze mars wordt gehouden gelijk met dertig soortgelijke marsen in andere lan den, waaronder Amerika, Canada en de meeste Westeuropese landen. BRUSSEL (ANP) De Brusselse rechtbank heeft de chirurg, die een ver keerde patiënte opereerde, vrijgesproken. De arts, die de patiënte onder narcose had gebracht, kreeg een boete van drie honderd gulden. In een Brusselse ziekenhuis werd in maart van dit jaar een vrouw opgeno men, die onder narcose twaalf tanden en kiezen zou laten trekken. Men zag haar voor een ander aan en zij onderging een buikoperatie. De rechter sprak de chirurg vrij, om dat hij eerst in de operatiezaal kwam toen de vrouw al onder narcose was ge bracht en alle voorbereidingen waren ge troffen, zodat hij haar niet kon herkennen. De narcositeur werd echter schuldig be vonden. omdat hij had verzuimd de pa tiënte een dag voor de operatie te be zoeken, waardoor hij de verwisseling had kunnen ontdekken. De ten onrechte geopereerde patiënte heeft van de ingreep geen nadelige ge volgen ondervonden. Het ziekenhuis had haar een schadevergoeding uitgekeerd en een vakantieverblijf aan zee voor volle dig herstel aangeboden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Steeds weer wordt in Bel gië op een of andere manier teruggeko men op het denkbeeld voor een politieke commissie van de zes E.E.G.-landen, dat vice-premier Paul-Henri Spaak enige we ken geleden heeft opgeworpen en waarvan hij zich enige dagen later tegenover mi nister Luns weer zou hebben gedistan- cieerd. Ook gisteren heeft de Belgische staatsman erover gesproken in de Kamer," naar aanleiding van de behandeling van de begroting van zijn departement. Twee mannen hebben, als kerstman-' netjes vermomd, een overval gepleegd op de Alpine State Bank in Rqckfordt in de Verenigde Staten en zijn met een buit van ruim 144.000 gulden ontkomen. Volgens een hulpkassier haalde het tweetal de kassa's leeg en vluchtte in een wagen, zonder te proberen de grote kluis te kraken. Tien employé's en vier klanten wer den in de kluis opgesloten. Zij werden na ongeveer tien minuten bevrijd, om dat de rovers waren vergeten het grote slot van de kluis op slot te doen. Het onbeweeglijke van 't politieke Euro pa, zo zei Spaak, verontrust me. Ik heb daarover onlangs een gedachte naar vo ren gebracht, maar men moet van mij geen nieuwe initiatieven verwachten. V/el houdt het denkbeeld mij bezig. Ik ben van oordeel dat men met meer en beter zal moeten komen dan het plan-Fouchet. Waarom zouden wij bij voorbeeld niet een Europa van federale staten proberen te vormen, zoals de Verenigde Staten van Noord-Amerika? Niemand zal ontkennen, dat de Europese Commissie een van de successen van de E.E.G. is. Waarom zou den wij ook geen commissies voor politiek, defensie en cultuur oprichten? Daarmee lanceerde Spaak dus toch weer zijn suggestie van enige weken ge leden en hij zei erbij dat volgens hem de politieke gemeenschap andere leden zou kunnen hebben als de bestaande Economi sche Gemeenschap. Hij zei daarbij te den ken aan Groot-Brittannië. De minister verklaarde ten slotte zich geen illusies te maken over de snelheid waarmee de gemeenschappelijke land bouwpolitiek tot stand zal komen. Staking. De regeringsbureaus in Montevi deo, de hoofdstad van Uruguay, werden woensdag gesloten omdat 50.000 ambte naren voor 48 uur in staking gingen om salarisverbetering te krijgen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13