Pauling oppert directe medezeggenschap van de UNO over kernwapens HET WEER Oppositie in de Kamer wijst nieuwe defensiebeleid af Demonstratief gebaar zonder politieke gevolgen het De Gaulle zet overleg in Brussel onder druk 98 ct. 15 Damesmantels 2.48 2.98 Keurslager BUTTER Kwartje meer soldij voor militairen Winnen lange rokken het van de korte? Hoogovens weer 6 interim dividend Burgemeester Bruinsma legt krans op graf van Van Hogendorp Nieuwe CAO Van Gend en Loos Krantenadvertenties circa 5 duurder SB Erhard erkent 31 december niet als uiterste datum van landbouwakkoord Voor modieuze dames- en teenerkleding Gezamènlijk nationaal en internationaal beheer Verzoek aan onze weekabonnees modehuis Lichte vorst TEGEN SALARIS VOOR MINISTER GESTEMD GISPEN KANTOORMEUBELEN China erkennen 'efore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES *1 Oorlog onmogelijk Het woord is aan In de krant van heden: DIAPROJECTOREN verschillende projectors 72.50 tot 350.- van Pokerspel 1e klas fabrikaat Prijzen van 40.- tot 90.- VERKOOP v. d. WERFF VRIJDAG en ZATERDAG SOEPDAG 49e JAARGANG NUMMER 34 DON DERDAG 12 DECEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beih. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak UitgaverGrafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93JHaarlem^ Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije OSLO (AP) De Amerikaanse profes sor Linus Pauling tweemaal winnaar van de Nobelprijs: 1954 voor chemie en 1962 voor de vrede heeft in Oslo je- opperd de UNO directe medezeggenschap te geven in beslissingen over het gebruik van kernwapens van de grote kernmo- gendheden. Hij stelt de oprichting voor van „een systeem van een gezamenlijk nationaal en internationaal beheer over de voorraden kernwapens, zodat de Ameri kaanse kernwapens alleen gebruikt zouden kunnen worden met goedkeuring van zo wel de Amerikaanse regering als van de UNO en de Russische kernwapens alleen zouden kunnen worden aangewend met de goedkeuring van de Sovjet-Unie en de UNO". Pauling, die zijn Nobelprijs voor de vrede in ontvangst heeft genomen, deed zijn voorstel in zijn lezing voor het Nobel- instituut. „Zelfs een kleine stap in deze richting, zoals de toelating van UNO- Vandaag is de voormalige Britse kolonie Kenya in Oost-Afrika onaf- kelijk geworden. Aan de plechtige overdracht van de souvereiniteit ging gisteren een ontvangst vooraf waarop premier Jomo Kenyatta (midden) werd voorgesteld aan prins Philip van Groot-Brittannië. Rechts de scheidende Britse gouverneur Mal colm MacDonald. Telefoto De soldfj voor de militairen zal met ingang van 1 januari met een kwartje per dag worden verhoogd. Minister De Jong deelde dit gistermiddag mee in de Tweede Kamer en kwam daarmee tege moet aan de wensen, die dinsdag bij de debatten over de defensiebegroting waren geuit. De minister voegde er nog aan toe dat deze soldijverhoging de schatkist 6,5 a 7 miljoen gulden per jaar zal kosten. De soldij van een ongeoefende soldaat bedraagt nu 1,per dag, die van een geoefende soldaat 1.35. Een soldaat 1ste klas krijgt 1.45, een korporaal 1.60 en een sergeant 1.85. Allen ontvangen per 1 januari een kwartje per dag meer. De mode is grillig en de vrouw is haar gewillige slavin. Maar een 'lange mode' lijkt toch wel onwaarschijnlijk. Nee, dan heeft de nieuwe Finse moda een grotere kans. Dat is de goede gewoonte om bij elke broodmaaltijd Finnbrod te serveren. Finnbrod houdt slank, is voedzaam, licht- verteerbaar en rijk aan belangrijke ei witten en vitaminen. En dank zii een speciaal bakprocédé blijft het kersvers... maandenlang. Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct. In verband met de korte innings periode in de kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te betalen. DE ADMINISTRATIE Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en hier en daar ook wat lichte sneeuw. Langs de Waddenkust tot krachtig of hard toenemende noordooste lijke wind met temperaturen om het vriespunt. Elders matige tot krachtige noordoostelijke wind met overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De P.v.d.A,-fractie in de Tweede Kamer heeft geen vertrouwen in het beleid van minister De Jong van Defensie en heeft daarom tegen de salarispost van deze mi nister op de begroting gestemd. Deze be slissing viel gisteravond na een roerig en verwarrend slotdebat over de Defensiebe groting. Het was de eerste keer sinds de tweede wereldoorlog dat de begroting van Defensie niet de onverdeelde instemming van alle grote Kamerfracties kreeg. De gebeurtenis heeft echter geen politieke gevolgen want voor het salaris van de minister bestond ook zonder de steun van de socialisten een voldoende meerderheid. De rest van de begroting werd door alle grote fracties aanvaard. Hoogovens heeft besloten het interim- dividend over 1983 wederom te bepalen op zes percent. Het dividend is betaalbaar op 17 december. In dit verband zal aan het personeel een uitkering worden ge daan van drie percent van het naar schat ting in dit jaar verdiende loon. Deze uit kering vindt piaats op 20 december. Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk heeft vanmorgen namens het gemeentebestuur van zijn stad een krans gelegd op het graf van Gijsbert Karei van Hogendorp op de algemene begraaf plaats aan de Kerkhofplaan in Den Haag. De korte, sobere plechtigheid vond plaats in verband met de relatie die tussen Van Hogendorp en Beverwijk bestaan heeft. De grondlegger van het koninkrijk heeft van 1802 tot 1809 in deze plaats gewoond in het herenhuis „Adrichem", een familiebe zit van de zijde van zijn vrouw. Histori ci nemen aan, dat hij in deze tijd de grondslagen gelegd heeft van zijn „schets ener grondwet". In het overleg tussen personeelsraad en directie van Van Gend en Loos over de herziening van de C.A.O. is overeenstem ming bereikt. De belangrijkste punten van deze nieu we CAO luiden als volgt: verhoging van de basisionen met 15 percent, een mini mum vakantie van 15 dagen, verbetering van de toeslagen voor het werken in de avond- en nachturen en een minimum in komen van 100 gulden per week. Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. 11161 Het was te verwachten dat minister De Jong gisteren niet de steun van de opposi tie voor zijn beleid zou weten te winnen. In zijn helder betoog nam hij namelijk niets terug van zijn standpunt dat hij eer der in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer had uiteengezet. Toen bleek dat de liberalen nog steeds bereid waren de minister te steunen kon de so cialistische houding niet meer zijn dan een demonstratief gebaar zonder politieke ge volgen. Dat de oppositie tenslotte tegen het salaris van de minister stemde, be tekende, zoals de heer Wierda uiteenzet te, dat zijn fractie op grond van het reeds gebleken beleid en het voorgeno men beleid de minister niet het vertou wen wil schenken dat voor deze belang rijke positie nodig is. Het betekent niet dat de socialistische fractie zich verzet tegen de defensie als zodanig, tegen de offers die ons volk voor de verdediging moet brengen en tegen onze verplichtin gen als partner in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. De houding van de P.v.d.A. werd door de katholieke fractieleider drs. Schmel- zer'fel aangevallen. Hij zei dat de defensie zo gewichtig is dat de steun aan het be leid zo breed mogelijk moet zijn. „De tegenstem, zelfs in deze milde vorm, wekt onze verwondering en onze ontstemming", aldus de heer Schmelzer, die zei te hopen dat de socialisten zoveel nationaal gevoel zullen hebben dat zij zich door een ge slaagd beleid van minister De Jong in de toekomst zullen laten bekeren. Met deze laatste woorden wierp drs. Schmelzer de knuppel in het hoenderhok. De heer Blom (P.v.d.A.) interrumpeerde met de vraag of de socialisten zich sinds de oorlog dan niet steeds solidair hebben getoond. De heer Bakker (C.P.N.), die met de socialisten tegen het salaris van de minister stemde maar ook tegen de rest van de begroting, noemde de woorden van de katholieke fractieleider „van het zwaarste kaliber". De heer Kranenburg (P.v.d.A.) zei dat zijn fractie het begrip nationaal niet afhankelijk kon laten zijn van de in- of ontstemming van de katho lieke fractieleider. Toen de stemming achter de rug was waarbij bleek dat de P.S.P. eveneens tegen de gehele begroting stemde en van de socialistische fractie de heer Franssen behalve tegen het salaris van minister De Jóng ook nog tegen andere artikelen stem de wensten de P.v.d.A.-afgevaardigden voor het eerste in achttien jaar de minister van Defensie niet geluk met het aanne men van zijn begroting. Terwijl de leden der regeringsfracties minister De Jong en zijn drie staatsecretarissen de hand druk ten verliet de oppositie zwijgend de ver gaderzaal. (Zie ook pagina 2> Met ingang van 1 januari zullen de ta rieven voor advertenties in de Nederlandse dagbladen met gemiddeld vijf percent wor den verhoogd. Met ingang van dezelfde da turn of in de loop van het eerste kwar taal van 1964 zullen de abonnementsprij zen in het algemeen gemiddeld vijf cent per week of 65 ct per kwartaal stijgen. Daartoe hebben de bij de Stichting de Ne derlandse Dagblad Pers (N.D.P.) aange sloten krantenondernemingen besloten. De prijsverhogingen zijn noodzakelijk geworden door de grote kostenstijgingen die in 1964 ook bij de dagbladbedrijven zullen optreden, aldus de N.D.P. Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft zich met deze prijsverhogingen akkoord, verklaard. De Nederlander blijft een goedkope krant krijgen. Het Nederlandse dagblad is ook volgend jaar nog verreweg het goedkoopste in heel Europa, afgezien van evenuele "prijsverhogingen kosten de kranten in Belgie en West-Duitsland ge middeld ongeveer 1,10 per week, ter wijl zij in Frankrijk en de Scandinavische landen duurder zijn. Na 1 januari zal de krant in Nederland gemiddeld 78 ct per week kosten. waarnemers tot de controle-centra van kernmogendheden zou de kans op een kernoorlog aanzienlijk kunnen verminde ren", aldus Pauling. Hij drong ook erop aan dat er onmid dellijk gehandeld moet worden om de hui dige grote programma's voor de ontwik keling van methoden voor biolögische en chemische oorlogvoering stop te zetten door middel van een verdrag dat voorziet in een betrouwbaar inspectiesysteem. Pau ling verklaarde voorts dat uit alle macht er naar wordt gestreefd om deze wapens te ontwikkelen tot een punt waarop zij voor het menselijke ras een bedreiging zouden worden, welke even groot of groter zal zijn dan de bedreiging van kern wapens. Volgens hem is het uitblijven van vor deringen in de richting van de ontwape ning onder meer te wijten aan het feit dat de Chinese volksrepubliek niet in de we reldgemeenschap van landen is opgeno men. Hij is niet van mening dat de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie tot even tuele belangrijke ontwapeningsstappen be reid zullen zijn, tenzij communistisch Chi na een dergelijk verdrag ook ondertekent. De Chinese volksrepubliek zal zich volgens hem, niet bij een dergelijk verdrag aan sluiten, tenzij zij in de gemeenschap van landen wordt opgenomen. „Werken voor de erkenning van China is werken voor de vrede", aldus Pauling. Hij noemde het kernstopverdrag van Moskou een stap die door historici van de toekomst mogelijk de belangrijkste stap zal worden genoemd, die ooit door de re geringen van landen werd genomen. De zoon van Frank Sinatra, die zon dag in de Amerikaanse staat Nevada werd ontvoerd is gezond en wel terug. Hij ging rechtstreeks naar zijn moeder, Nancy, de eerste vrouw van Frank Sinatra. Op de foto zijn moe der en zoon gelukkig bijeen. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSSSTRAAT (BIJ KONINGSPtEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Pauling sprak met groot optimisme over de toekomst van de wereld. „Ik geloof dat er nooit meer een grote wereldoorlog zal komen", aldus Pauling. Deze mening ba seert hij op hem bekende schattingen van de verschrikkingen van kernoorlogen er de kernproeven. „De enige gezonde we reldpolitiek is de politiek van afschaffing van oorlog. Dit is ook wat de kernmogend heden en alle andere landen zich tot doel hebben gesteld", aldus Pauling. Voltaire: Wie Recht eist, bedoelt meestal Wraak. Weerrapporten 1, 2 Agenda- van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 13 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 4, 15 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee6 Kennemer Kruimels7 Films 11 Radio en t.v. 17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws 21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Topsy 22 Sport 23 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Welke lampsterkte heeft u nodig Wat hebt u aan een halfautomatische, wat aan een volautomatische: of geeft handbediening u genoeg plezier bij KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) (Van onze correspondenten) PARIJS Fr ankrijks staatshoofd, gene raal De Gaulle, heeft gisteren in de wekelijkse zitting van de regeringsraad zijn ministers meegedeeld dat hij niet wenst af te wijken van zijn bekende stand punt dat op 31 december alle landbouw problemen in de Europese Economische Gemeenschap geregeld moeten zijn. Om de bevestiging van die boodschap, die hij op zijn persconferentie van januari van dit jaar voor het eerst lanceerde, kracht bij te zetten heeft hij de minister van Voorlichting Peyreffite bovendien laten verklaren dat hij begin januari een nieuwe persconferentie zal houden. Aangezien De Gaulle de journalisten doorgaans slechts bijeen pleegt te roepen als hij opzienbarend nieuws te spuien heeft is het duidelijk dat die aankondiging is be doeld de E.E.G.-deelgenoten, de Westduit sers en de Nederlanders in het bijzonder, bang te maken dat, voor het geval men in Brussel de komende twintig dagen niet zou slagen, hij bij die gelegenheid de overlijdensakte van de E.E.G. zal procla meren. De Westduitse regering heeft gisteren geweigerd de datum 31 december te aan vaarden als uiterste termijn voor het be reiken va,n overeenstemming over een ge meenschappelijk landbouwbeleid. Na een kabinetszitting van vier uur werd In een verklaring zonder meer gezegd dat de E.E.G. nooit is overeengekomen een uiter ste termijn te stellen per 31 december en dat er ook op deze datum geen overeen stemming hoeft te bestaan, tenzij alle lan den het erover eens zijn. In de verklaring wordt het Westduitse standpunt herhaald dat voortgang in de richting van een geïntegreerd landbouw beleid vergezeld moet gaan van het aan vaarden van een gemeenschappelijke be nadering van de Kennedy-ronde van ta riefsonderhandelingen. Dat de generaal over stalen zenuwen beschikt heeft hij al wel eerder bewezen en alle tekenen wijzen HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ ƒ25.000: 1810 5.000: 6235 20647 2.000: 1646 2654 16674 1.500: 11124 13734 14932 f 1.000: 4090 9500 11470 14742 15682 16908 plus premie van 30.000 19494 21335. 400.—: 1479 1736 2354 3381 5551 9285 15672 17676 19395 20806. 200.—: 1850 3812 3894 4996 6047 6631 6725 7685 8756 9305 9548 9609 9920 11236 11418 11518 11797 12310 13393 13787 14058 14156 14208 14521 16860 19952 20202 20333 20673. er op dat hij het pokerspel in de laatste ronde bijzonder rauw wil spelen. Het laat ste weekend was hij één dag langer dan gewoonlijk op zijn buitengoed in Colom- bey-les-deux-Eglises gebleven om het dos sier van de Europese landbouwproblemen te bestuderen. Op basis van dat dossier heeft Frankrijk redenen zich sterk te voelen. BRUSSEL Alle belangstelling ging gisteren in de Belgische hoofdstad uit naar hetgeen te Bonn en te Parijs werd beslo ten en men kreeg de indruk dat er eigen lijk over de hoofden van de ministers heen door kanselier Erhard en generaal De Gaulle op het gevest van de degens werd geklopt, zonder dat een van beiden er nog maar aan wilde denken ze uit de schede te halen. (Zie ook pagina's 3 en 21) SPECIALE VERKOOP van fabrieksvoorraad Rijksstraatweg 805, Haarlem-N. Buslijn 70, halte Muidêrslotweg. Gesloten huis, ook 's avonds. 125 gram POULET 125 gram GEHAKT zakje kruiden grote MERGPIJP VRIJDAG en ZATERDAG uw voordeel halen. De allerbeste kwaliteit rund vlees KENNEMERLAAN 43-45 Pracht RIBLAPPEN 500 gram van 2.98 voor Heerlijk stukje CONTRA-FILET 500 gram van 3.60 voor

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1