COTE D'OR Arabieren in Israel krijgen van de regering meer vrijheid Afschaffing reispassen is bijna revolutionaire daad Theodor Heuss - een leven in dienst van de politiek WENNEKER HET HOGE DUIN KERSTDINER Portugees Afrika in Veiligheidsraad Tabletten - Repen.;:]; Bonbons Arbeidsonrust in Italië neemt toe Analfabetisme in studie bij UNO „THE SHEPHERDS" en TON VAN LAAR Graanexport voor de helft met Amerikaanse schepen X 1 s V- t -<t v* - L'.r .H- •- s V erantwoordelijkheid Controle Realist Jfï JL> Kaarslicht flatteert! p® GOUDA KAARSEN ES Brits vliegtuig door de Indonesiërs boven Noord- Borneo neergeschoten? VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 Schiedam NEW YORK (AP) De Veiligheidsraad, heeft met 10-0 en één onthouding, (Frank rijk) 'n resolutie aangenomen, waarin aan gedrongen wordt op voortgezette bespre kingen tussen Portugal en de Afrikaanse landen over de toekomst van de Portugese gebieden in Afrika. In de resolutie wordt er bij alle landen op aangedrongen elke verkoop aan Portu gal te verbieden van wapens die gebruikt zouden kunen worden voor 't onderdruk ken van onafhankelijkheidsbewegingen in haar gebieden. Frankrijk onthield zich van stemming op grond van het feit dat de resolutie niet nodig is. De resolutie, opgesteld door Gha na, Marokko en de Philippijnen verzoekt Portugal toe te geven aan de eisen van de bevolking van die gebieden zich te kun nen uitspreken of zij onafhankelijk wil worden en desgewenst zich later aan te sluiten in een federatie met Portugal. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Albert Franco Nogueira, noemde „dit een nieuwe foutieve beslissing van de Veiligheidsraad". 't Sprookje van de Noordzeekust serveert uw in een gezellige intieme sfeer. Muzikale omlijsting van het bekende Radio-T.V.-TRIO Tafereservering telefoon 0 2517-322 WIJK AAN ZEE WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering wil geen ontheffingen meer verlenen van de bepaling dat vijf tig percent van de graanleveranties aan communistische landen met Amerikaan se schepen moet worden vervoerd, zo heeft de Amerikaanse onderminster van Handel, Franklin D. Roosevelt, verklaard. Alleen als er geen Amerikaanse schepen beschikbaar zijn zullen buitenlandse sche pen meer dan vijftig percent mogen ver voeren. Roosevelt zei dit na bijeenkomsten met vertegenwoordigers van de scheepvaart maatschappijen en de vakbonden waarop hij uitlegde dat de ontheffing die werd verleend in het geval van de verkoop van 100.000 ton tarwe aan Hongarije waar van 91.000 ton met buitenlandse schepen wordt vervoerd) het gevolg was van on voldoende aanbod van Amerikaanse sche pen. Nadat het misverstand over deze ont heffing uit de weg was geruimd, hebben de scheepvaartmaatschappijen en de vak bonden hun steun aan het regeringsbeleid toegezegd, aldus Roosevelt. t a V- t. V'* J t V f - -:.v 5 s i i. "~"\4 4 .-t I 1 IÈÉi% (Van onze correspondent) JERUZALEM. De afschaffing van reisvergunningen voor Israëlische Ara bieren zou men een bijna revolutionaire stap kunnen noemen. In feite betekent deze verandering, dat het militaire bewind in die streken, die voornamelijk door Arabieren worden bewoond, zijn sterkste wapen uit handen is genomen, Terecht hebben sommige Kamerleden bij het debat over deze aangelegenheid betoogd, dat deze instelling thans nauwelijks reden van bestaan meer heeft. Overigens was de Kenesset over het geheel wel tevreden met deze wijziging, al gaven de oppo sitionele vertegenwoordigers ook in allerlei toonaarden te kennen, dat de re gering hier de put dempte, nadat het kolf verdronken was en niet alleen te laat handelde, maar ook niet ver genoeg ging. Naar hun mening had het militaire bestuur al lang moeten zijn afgeschaft. De bijna volledige opheffing van het sy steem van reisvergunningen voor Arabie ren betekent, dat de regering een bere kend risico heeft aangedurf. Dat hier geen veiligheidsredenen, maar politieke facto ren de doorslag gaven, is duidelijk. Daar over heeft Esjkol trouwens ook niemand in het onzekere gelaten. Uit een oogpunt van nationale veiligheid was voor de nieuwe stap geen enkele rechtvaardiging te vinden. De militaire situatie van Israël eist on verslapte waakzaamheid. De leiders van zijn buurstaten hebben zich nog altijd niet met het bestaan van de Joodse republiek verzoend. Er gaat nauwelijks een dag voorbij óf zij beloven zichzelf en hun volken een glorieuze overwinning op „de zionisten", die in 1948 de verbonden Arabische le gers smadelijk in de pan hakten. De in filtratie duurt voort. Terwijl het kabinet een meer liberale politiek ten opzichte van de Arabische bevolking besprak, arresteerde de grens politie in Galilea drie zwaar gewapende infiltranten, die uit Syrië waren gekomen om spionage te bedrijven met behulp van Israëlische Arabieren. Diefstallen ten nadele van nederzettin gen, door Arabieren van over de grens ge pleegd, zijn aan de orde van de dag. Geen week gaat voorbij of leger of politie ma ken Arabieren onschadelijk, die er door de Syrische. Jordaanse, Libanese en voor al Egyptische inlichtingendiensten op uit werden gestuurd. De vijanden van Israël langs de grens en in het land zelf zitten niet stil en de autoriteiten hier zijn zich daarvan bewust. Eh desondanks heeft de regering-Esjkol resoluut gebroken met de politiek van het kabinet-Ben-Goerion en het vaak aange vochten militaire bestuur in feite de wind uit de zeilen genomen. Dat zij hiermee een grote verantwoorde lijkheid op zich heeft genómen is bui ten kijf. Het zijn immers niet alleen de Arabische -landen langs Israels grenzen, die de Joodse staat slecht gezind zijn. Ook de grote meerderheid van de Arabische bevolking in Israël hoopt in stilte nog al tijd op een alles wegvagende Arabische invasie. Niet alleen politieke factoren geven aan deze hoop voedsel. De massale trek van de Arabische bevolking uit het Palestina van 1948 heeft tot een splitsing van tal loze gezinnen geleid. In vele gevallen bevinden zich ouders aan deze kant van de demarcatielijn en kinderen aan de an dere. Een politiek van gezinshereniging onder auspiciën van de V.N. heeft maar op uiterst kleine schaal de vooroorlogse toestand kunnen herstellen. Zij is niet meer dan een druppel op een gloeiehde plaat. Bij de Arabieren heeft dat kwaad bloed gezet. Zij beschuldigen er Israël van deze situatie in de hand te hebben gewerkt. In hun verontwaardiging over het hoofd ziend, dat het de Arabi sche legers zijn geweest, die de pasge boren staat aanvielen om de baby in de wieg te smoren. Dat die legers daarbij van een onverwacht koude kermis thuis kwamen, heeft men niet alleen in Syrië, de Libanon, Jordanië, Irak, Saoedie-Arabië en Egypte niet kunnen verkroppen. Ook vele Arabieren, die zich „plotse ling" Israëlische staatsburgers zagen ge maakt, hebben er zich nooit bij kunnen neerleggen. Voor de instelling van een militair bewind in streken, die hoofdzake lijk door Arabieren werden bewoond, be stond gegronde reden. Het is niet zeker, dat de Arabische bevolking bij een nieuwe Arabische invasie als een vijfde colonne zal optreden, maar de mogelijkheid be staat. En deze kans is te reëler, omdat de Ara bieren voornamelijk geconcentreerd zijn in grensstreken, waar verscheidene grotere Arabische centra aan of in de nabijheid van verkeersaders liggen en uiteraard in stallaties van militaire aard hier nergens ver zijn te zoeken. Men wilde daarom op het doen en la ten van de Arabische bevolking toezicht houden om te voorkomen, dat het beslis sende ogenblik met noodlottige verrassin gen zou worden geconfronteerd. Destijds oordeelde men, dat een civiel bestuur daartoe de vereiste middelen mis te en dat alleen een militaire overheid, met bijzondere bevoegdheden bekleed, ef fectiever werkzaam kon zijn. Zo was het vele jaren. Totdat- zich stemmen verhie ven tegen dit instituut, dat, hoe gerecht vaardigd uit militair oogpunt misschien ook, zich niet liet rijmen met democrati sche beginselen. De zaak kreeg hoe langer hoe meer een politiek karakter. Bepaalde partijen dron gen op totale afschaffing van het militair bewind aan, dat, naar zij betoogden, tien percent van Israels bevolking van elemen taire vrijheden beroofde. Merkwaardig genoeg waren het niet in de eerste plaats de Israëlische Arabieren zelf, die in opstand kwamen tegen het militaire bewind, maar Joodse politieke groepen. Ruim zeven jaar geleden dien de een commissie, die moest uitmaken of het militaire regime nog reden van be staan had, haar rapport bij de regering in. Het sprak zich uit voor handhaving, al beval het bepaalde modulaties aan, die bedoeld waren bureaucratie te beteugelen. In de loop van de jaren werden nog ande re, verder ingrijpende verzachtingen in gevoerd. Reisvergunningen werden niet meer voor een dag, een week of een maand verstrekt, maar voor een half jaar of een jaar. En het was Esjkol, die enige maanden na de aanvaarding van zijn ambt als pre mier en minister van defensie de kogel door de kerk joeg en de regering er toe bewoog, een streep te halen door het stel sel der reisvergunningen en de verplich tingen zich van een reispas te voorzien alleen handhaafde voor de bewoners van vlak aan de grens gelegen dorpen en diege nen, die om redenen van nationale veilig heid in de gaten moeten worden gehou den. Esjkol is te veel realist om niet te we ten, dat de nieuwe situatie een zekere risi co inhoudt. Hij is echter ook te veel po liticus om er zich geen rekenschap van te geven, dat de regering zal moeten stre ven naar de sympathie van de bevolkings minderheid en in het bijzonder naar die van de Arabieren met hun hoog geboorte cijfer Vandaar, dat hij de regering voor stelde om te trachten bij hen het gevoel van persoonlijke vrijheid te versterken door hun verplaatsing van oord tot oord niet langer afhankelijk te stellen van de goedkeuring der militaire autoriteiten. Vandaar ook, dat de minister-president in één adem met deze verlichtende maat regel enige andere verbeteringen opsom de, die bij de minderheidsgroepen wel in goede aarde moeten vallen: de stichting van een fonds, dat behoeftige Arabieren en Druzen in staat zal stellen hun kinde- ROME (AP) Een golf van toenemen de arbeidsonrust teistert Italië en vormt een moeilijkheid voor de nieuwe regering van premier Aldo Moro, die vandaag het parlement voor de eerste maal om een motie van vertrouwen zal vragen. De Italiaanse communistische partij heeft laten weten te zullen strijden tegen de coalitie van christendemocraten, so ciaaldemocraten, republikeinen en socialis ten. Vele Italiaanse steden, waaronder Ro me en Florence, zitten vandaag voor de achtste dag zonder gas door de staking van arbeiders in de gasbedrijven. Mil joenen Italianen raken aardig gewend aan koude maaltijden. Restaurants melden een opleving van de bedrijvigheid. De meeste brandweerlieden in het land houden een 48-uursstaking. De brandweer handhaaft een noodbezetting om uit te rukken bij brand, maar weigert admini stratief werk te doên of zich te onder werpen aan inspecties. Bankbedienden, administratief personeél van het Rode Kruis en de arbeiders in de gemeente lijke transportbedrijven dreigen ook met stakingen. Om middernacht begon een 24-uurssta- king van honderdduizend arbeiders van de gemeentelijke vervoerbedrijven. Hier onder vallen bussen en trams, maar ook de kabelbanen in Napels en de waterbus sen van Venetië. Het zal de tweede sta king in het openbare vervoer in minder dan een maand zijn. Vakbondsleiders van de niet-communis- tische bonden hebben voorgesteld de sta kingen op te schorten tot na het bekend- worden van het regeringsprogramma en de behandeling van de moties van ver trouwen. Een aantal niet-communistische bonden sluit zich echter aan bij de com munistische agitatiestakingen. De stakingen hebben verschillende doel stellingen. De transportarbeiders willen eën loonsverhoging van veertig percent, de brandweer wil uitbreiding van de korp sen, de arbéiders in de gasfabrieken wil len een produktietoeslag en de bankbe dienden willen een duurtetoeslag. NEW YORK (AP De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft met zo goed als alle stemmen voor een ingrijpend programma gestemd tot bestu dering van het bestrijden van analfabetis me, het bevorderen van landhervormingen en het stimuleren van de economische ont wikkeling van de arme landen op de we reld. Een Nederlands voorstel tot het instel len van een V.N. opleidings- en onderzoe kingsinstituut voor personeel voor civiele dienst in onderontwikkelde landen werd eveneens door de vergadering goedgekeurd. Het was reeds eerder goedgekeurd door de economische en sóciale raad. M.k wWW (Van onze correspondent) BONN Theodoor Heuss werd in 1884 in Württenberg in het plaatsje Bracken- heim geboren. Als jongeman sloot hij zich aan bij de groep van de christen-socialist Friedrich Naumann en werd hij redacteur van diens tijdschrift „Hilfe". Later werd Heuss hoogleraar aan de Berlijnse Hoch- schule für Politik. Van 1924 tot 1928 en van 1930 tot 1933 was hij afgevaardigde in de Rijksdag voor de liberale Duitse Democra tische partij. Hoewel Heuss in de tweede periode van zijn activiteit als Rijksdagafgevaardigde meermalen blijk gaf weinig op te hebben met de nazi's, stemde hij tóch in 1933 voor het zogenaamde Ermachtigungsge- setz waardoor rijkskanselier Hitier onbe perkte volmachten werden verleend. In 1932 publiceerde Heuss een critisch boek over Hitier. waarin hij evenwel poogde het nationaal-socialisme in een objectief ren een universitaire opleiding te geven, en een plan, dat beoogt de geirrigeerde oppervlakte grond, toebehorend aan Ara bische boeren, met ongeveer veertigdui zend doenam vierduizend hectaren te vergroten. Of de regering erin zal slagen door der gelijke maatregelen bij de Arabische be volking een zeker gevoel van saamhorig heid met de Joodse aan te kweken, is twij felachtig. De familiesplitsing, het feit, dat de Arabieren in Israel en die aan gene zijde van de grens dezelfde taal spreken, hun gemeenschappelijke gedachtenwereld, mentaliteit, zeden en gewoonten, en voor al de ophitsing, waaraan de Israëlische Arabieren voortdurend bloot staan van de kant van hun broeders in het buitenland, dat alles belemmert een volkomen inte gratie. Dat de Arabier in Israel er economisch Israëlische Arabiertn kunnen nu zon der reisvergunningen door het land trekken. Een politieke beslissing van de regering die vele Arabieren meer bewegingsvrijheid geeft. hard op vooruit is gegaan sinds de geboor te van de staat, zijn gezondheidstoestand sterk is verbeterd, zijn kinderen behoor lijk onderwijs kunnen genieten en zijn le vensstandaard veel hoger ligt dan die van zijn rasgenoten elders doet daaraan maar weinig, af. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. En zo lang de vrede tussen Israel en de Arabische staten op zich laat wachten zal van een oprechte, innerlijke toenadering van de beide grootste bevol kingssectoren in Israel niet meer dan in uiterst beperkte zin sprake kunnen zijn. historisch perspectief te zien. Voor de S.A. had hij zelfs lovende woorden. Hij prees de bruine horden als frisse jonge mensen met een goede houding. In 1933 werd hij door de nazi's ontslagen en zijn boeken werden verbrand. Tot 1936 was Heuss weer redacteur van Hilfe, later werkte hij nog onder een schuilnaam voor de Frankfurter Allgemeine Zeiting. In de oorlog wijdde hij zich voornamelijk aan de litteratuur en schreef hij critieken. In 1945 werd Heuss minister voor de deelstaat Baden-Wiirttenberg, zijn stamland. In 1946 werkte hij mee aan de oprichting van de nieuwe liberale Freie Demokratische Par tei. In 1949 werd hij tot bondspresident gekozen, welke functie hij na herkiezing in 1954 tot 1959 bleef vervullen. Hij was bij het volk even populair als bij de politieke leiders. Heuss was lid van de vrije demo cratische partij maar in de jaren van zijn presidentschap hield hij zich buiten de politieke strijd. Als bondspresident toonde Heuss zijn kwaliteiten van erudiete kenner op uiteenlopende gebieden zoals: beeldende kunst, litteratuur, politiek, economie en architectuur. Zijn redevoeringen waren in tellectuele bijdragen tot de versteviging van de Westduitse staat, die voor de be volking vaak wel wat te ingewikkeld wa ren. Als politicus had Heuss weinig bewe gingsvrijheid, daar de grondwet van de bondsrepubliek de president nagenoeg geen rechten geeft. Heuss' opvattingen over een militaire ontspanning in midden-Europa en over de ongrondwettigheid van een alge mene dienstplicht moest hij dan ook op aandringen van kanselier Adenauer weer inslikken. DJAKARTA (Reuter) Het persbureau Antara heeft gemeld, dat Indonesisch luchtafweergeschut een Brits vliegtuig om laag heeft gehaald, dat het Indonesische luchtruim boven Noord-Bomeo had ge schonden. Antara voegde er nog aan tóe; dat dit het tweede vliegtuig is, dat binnen een tijdsverloop van veertien dagen na schen ding van het luchtruim omlaag werd ge haald. Volgens radio-Djakarta werden bij het jóngste incident twee leden der be manning gedood en een gewond. Een woordvoerder van het Britse com mando voor het Verre Oosten in Singapo re. verklaarde evenwel, dat boven Indone sisch Borneo geen vliegtuig verloren is ge gaan en dat ook geen enkel vliegtuig als vermist is opgegeven. I,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11