Sublieme Mozartavond door Nederlands Strijkkwartet -UITGAAN IN HAARLEM GROEN CO DE PROGRAMMA'S Toneelpremières in Haarlem Boekenhoek je Zelfportretten van Munch in Oslo NEGEN MUZEN VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 aar 13 ONZE TIJD HEEFT moeten ontdekken, dat een kamermuziekavond, geheel gewijd aan Mozarts kunst evengoed mogelijk is als een met uitsluitend compo sities van Beethoven, waar de vorige generatie, met haar inspanning om de fa meuze laatste kwartetten tot haar geestelijk eigendom te maken, bij zwoer, 't Zou dom zijn daar iets verkeerds in te zien, maar laten wij blij zijn, dat aan de grote voorganger thans ook de ernstige aandacht geschonken wordt die hem toekomt. Mozart kon wachten tot het vooroordeel van steeds voortjagende tendenzen zou verbleken, tegenover het pure licht van zijn kunst, die het kind in de man niet verloochent. Centrale verwarming Duiker oliebranders Henr.Roland Holstprijs voor Fokke Sierksma Frank Sinatra jr. EXPOSITIE IN AMSTERDAM Tien jaar politieke prenten van Behrendt „Door zang vriendschap" voert „Messiah" uit Prijs voor jhr. W. Sandberg „CHERUBIJN" door André de Splenter (Nijgh iz Van Ditrruir, Den Haag). Boefje als t.v.-held Voor het eerst in de openbaarheid MUZIEK TONEEL CABARET AMATELJRTONEEL TENTOONSTELLINGEN DTVERSEN LEZEN EN LATEN LEZEN De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma HET HAARLEMS COMITé voor Kamer muziek had op haar uitvoering van woens dagavond in de Concertzaal het Neder lands Strijkkwartet te gast, de heren Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp, aangevuld met de altist Klaas Boon, ter vertolking van Mozarts Kwintet in G kleine terts (K.V. 516). Het programma bestond uit ka mermuziek van de grote Salzburger in drie verschillende bezettingen. Het begon met het „Jachtkwartet" (K.V. 458); 't werd voortgezet met het „Divertimento in Es" (K.V. 563) en besloten met bovengenoemd Kwintet. Wat een verrassingen in deze ver scheidenheid van opzet en uitvoerend ma teriaal! De titel „Divertimento" die het Trio voor viool, alt en cello draagt, doet verwachten, dat het een licht verteerbare tafelmuziek zou zijn, geschreven ter ver strooiing en waaronder zonder veel be-< zwaar kon gebabbeld worden. Dit is ech ter geenszins het geval. De titel heeft slechts betrekking op het aantal delen, maar de compositie heeft naar de geest niets fnet een „Divertimento" te maken; het is eeen der rijkst doorwerkte en meest dieptreffende werken van het ka mermuziekgenre. HET ZEGT MISSCHIEN wel iets, dat Mozart het schreef als dankbetuiging voor zijn vriend Puchberg, die hem zo vaak in geldelijke nood bijstond. Wat dan tevens wijst op de kommervolle jaren, die de componist meer tot ernstige overweging dan tot verstrooiing noopte. De stijl van de rijkste kwartetten en kwintetten is ook die van dit trio, de innerlijke aandrang en de technische bedrevenheid evenzeer. Hoe koen wordt er in gemoduleerd met gebruik van de chromatiek, hoe zielroe rend een Adagio uitgewerkt en hoe geïn spireerd quasi volksliedthema aan al lerlei veranderingen onderworpen! Ik denk hier vooral hoe de altist Godwin in een paar variaties aan zijn trekken kon ko men. Kortom het was verblijdend dit mees terwerk, dat we indertijd ook herhaalde lijk van de Pasquiers hoorden, weer eens te mogen beluisteren. Het publiek toonde zich na deze „tranche de vie" opgetogen zowel voor het werk als voor de sublieme uitvoering. EN TOEN MOEST het nog een meester werk te horen krijgen dat als 't ware de hele Mozart kenschetst, zowel in zijn diep ste ernst als in zijn kinderlijk blije opti misme. Eduard van Beinum heeft eens op gebiecht, dat de kennismaking met Mo zarts Kwintet in G hem, na een kwart eeuw als dirigent gewerkt te hebben, een schok gaf «Is ware het zijn eerste ontmpe- ting met de muziek en alsof in zijn mu- ziekwezer. een nieuwe bron werd aange boord. Wie in de muziek vertroosting zoekt kan ze hier vinden; achter duistere wol ken zal men de zon ontdekken en kan men ervaren dat de meest schrijnende din gen met de vertrouwelijk blije in evenwicht zijn te brengen. De uitvoering door Nap de Klijn en de zijnen was mij te liever omdat zij het lyrisch karakter nergens aantastte, ook in het aanvangsdeel niet. Het was een levendige en toch uiterst be zonken interpretatie. Zij zette de kroon op een zeldzaam rijk muziekfestijn. DE AVOND was begonnen met een ver rassing. De cellist Carel van Leeuwen Boomkamp werd door zijn collega's van het kwartet gehuldigd wegens zijn veertig jarig jubileum als practiserend kunste naar. En het feit dat hij zijn carrière aan ving bij de H.O.V., onder Gerhafz, maak te deze hulde op het Haarlemse podium een moment van bijzondere betekenis. In de pauze werden Van Leeuwen Boom kamps veertig praktijkjaren nog eens ex tra herdacht door het Haarlems Comité voor Kamermuziek, bij monde van wethou der Geluk, die, evenals de collega's, zijn gelukwensen liet gepaard gaan met een stoffelijk huldeblijk. BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Het was leuk er weer eens aan herinnerd te worden hoe deze jubilerende rasmuzi kant die nog een rol gespeeld heeft in de evolutie van ons orkest en onder meer ook in Den Hout, in De Bron en op de Grote Markt in een tent de Haar lemse muziekbelangen gediend heeft, tot hij het doorgangshuis, dat ons orkest steeds is geweest, kon vaarwel zeggen, om in het Concertgebouworkest zijn loopbaan voort te zetten. Jos de Klerk Het bestuur ,van de Henriëtte Roland Holst-Stichting zal op advies van een jury, bestaande uit mevrouw dr. A. Ro mein-Verschoor, prof. dr. F. de Jong Edzn en drs. J. J. Voogd de Henriëtte Roland Holst-prijs 1963 uitreiken aan dr. F. Sierksma, voor zijn werk „Testbeeld", es says over mens en televisie. De uitreiking zal plaats hebben op don derdag 19 december, des namiddags te 5 uur in het gebouw van N.V. „De Arbei derspers" te Amsterdam. Frank Sinatra jr. en het Tommy Dorsey orkest zijn van plan een Europese toernee te gaan maken die op 18 januari in Lon den zal beginnen, zo heeft Tino Barzie, de manager van Sinatra verklaard. In Enge- lang zal een reeks avondvoorstellingen worden gehouden. Op 10 februari begint men in Frankfurt aan een aantal voor stellingen bij de Amerikaanse troepen. Het gezelschap zal twee dagen naar Brussel gaan om voor de televisie op te treden. Ook gaat men twee dagen naar Madrid en drie dagen naar Barcelona en tot slot nog twee dagen naar Saarbrücken. OP 19 DECEMBER zal het tien jaar geleden zijn dat er in Het Algemeen Han delsblad een politieke prent werd afge drukt van Fritz Behrend. Dergelijke fei ten worden in het algemeen niet herdacht en in bijzondere gevallen blijft het bij een handdruk van de hoofdredacteur. Maar met Fritz Behrendt is het anders hij heeft zich in die tien jaar ontwikkeld tot een van de meest vooraanstaande poli tieke tekenaars van Europa en misschien wel van de wereld. Hij is allang niet meer het alleenbezit van het Handelsblad. De prenten die in zijn Amstelveense wo ning op papier worden gezet komen onder ogen van meer dan vijftig miljoen mensen. TER GELEGENHEID van het jubileum heeft Fritz Behrendt in een bovenzaal van de Kunsthandel Mak van Waay aan het Rokin 102 te Amsterdam, een vijftigtal van zijn tekeningen opgeprikt, benevens een aantal drukproeven van de persorganen waarin hij regelmatig publiceert. En dat zijn er nog al wat, er zijn een kleine twin tig Duitse bladen onder, maar ook Ameri kaanse tijdschriften als Time en News week. Fritz Behrendt is in 1925 in Berlijn ge boren, waar zijn vader een confectie-ate- lier bezat. Hitiers rassenhaat dreef de fa milie twaalf jaar later naar Nederland, waar Fritz aanvankelijk de ambachts school bezocht met het doel fabrieksar beider te worden, maar tenslotte op de kunstnijverheidsschool belandde, waar hij overigens voor zijn tekenprestaties nooit meer dan het cijfer vijf behaalde. In de eerste naoorlogse jaren wees nog niets op het latere succes. Hij was soldaat, teken leraar in Joegoslavië en politiek gevange ne in Oost-Berlijn. Maar in 1953 was hij weer in Amsterdam en hier bouwde hij zijn carrière op, gesteund door zijn on miskenbaar tekentalent, zijn journalistieke feeling, zijn aangeboren accuratesse en ook dat is belangrijk om te slagen een flinke dosis koopmanschap. MEN LEERT de kunstenaar niet kennen zonder van zijn werk kennis te nemen. Wat Behrendt betreft is de tentoonstelling er een mooie gelegenheid voor. Achter die ogenschijnlijk zo gemakkelijk met de pen neergezette voorstellingen doemt een man Op woensdag 18 december a.s. zal de Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" om 19.30 uur de jaarlijkse uitvoering geven van G. F. Handel's „Messiah" in het gem. concertgebouw te Haarlem. Aan deze uitvoering werken mee Annet te de la Bye, sopraan, Wilhelmine Mat- thès, alt, Gerard Honig, tenor en Herman Schey, bas. Het orgel wordt bespeeld door Simon C Jansen en het clavecimbel door Rudolf Jansen. Voor de begeleiding zorgt verder het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van de dirigent van „Door Zang Vriendschap", Jan Pasveer. De burgemeester Van Grunsvenprijs, bestaande uit een bedrag van f 2.500,—, is voor de eerste keer toegekend aan jhr. VV. Sandberg, oud-directeur der Gemeen temusea van Amsterdam. De prijs wordt op 20 november in Heerlen uitgereikt. De jury, die de prijs toekende, werd gevormd door de heren mr. G. J. P Cammelbeeck, H. Swart en mr. E. L. L. de Wilde. De burgemeester Van Grunsvenprijs werd ingesteld op 29 december 1961 bij het afscheid van de heer M. van Grunsven als burgemeester van Heerlen. Op deze wijze wilde de gemeenteraad uiting geven can de waardering voor wat de burge meester Van Grunsven voor de kunst heeft gedaan. Frits Behrendt op die zich vol afschuw uitspreekt over alle vormen van geweld, een tegenstander van fanatici maar ook van het ijskoude materialisme, een hater van elke vorm van dictatuur en onderdrukking en een man voor wie alleen., maar mensen (met hoofdletters) bestaan, ongeacht huidskleur of status. De tentoonstelling, bij Mak van Waay is tot en met 24 decémber geopebd. DE OLIVEIRA WEER VRIJ De Portugese filmproducent Manuel de Oliveira, die het afgelopen weekeinde met verscheidene andere tegenstanders van het Salazar-bewind in Lissabon werd gear resteerd. is volgens gewoonlijk welinge lichte bron vrijgelaten. Donderdag 26 december: De Haagse Co- medie met „Tot elke prijs" spel in drie be drijven door David Turner in de regie van Pim Dikkers. Vertaling Max Nord. Mede spelenden: Bob de Lange, Georgette Hage- doorn, Bas ten Batenburg, Annie Leenders, Jan van Ees, Trins Snijders, Guido de Moor, Paula Petri en Manfred de Graaf. De Vlamingen bezitten het geheim een eenvoudige vertelling op een lite rair niveau te plaatsen. Zijn Marnix Gijsen en Hugo Claus daar de twee meest vooruitspringende voorbeelden van, sommige anderen doen weinig of niet voor hen onder. Een van hen is André de Splenter, althans in „Cherubijn". Het is een triest verhaal: een knaap als „schoon" ondervonden door zijn omge ving en daarom Cherubijn bijgenaamd is even wereldvreemd als een cheru bijntje. Het is een wereldvreemdheid in een tijd, waarin die eigenschap ex tra gevaarlijk is, namelijk de laatste oorlog. Zijn moeder sterft, na een lan ge ziekte, zijn vader wordt gefusilleerd. Hij vestigt zijn vertrouwen op het mét hem achtergebleven dienstmeisje Car- la, tevens de minnares van zijn va der. Op zijn schuchtere manier houdt hij van haar, zonder het te durven zeg gen of met haar te beleven. Na dra matische verwikkelingen, waarbij hij haar uit het oog verliest, is hij onbe wust op zoek naar zekerheden, in haar schijnbaar gesymboliseerd. Hij, de „cherubijn", vindt haar terug als strip tease girl in een nachtclub van zijn oom. Ze vluchten voor elkaar, een droom is voorgoed kapot. Het valt moeilijk te zeggen, of de eerste aflevering van de rubriek „In gesprek" geslaagd is; immers daar er nog geen vragen of opmerkingen van kijkers voor handen waren, sneed de redacteur dr. C. Blankestyn maar zelf een onderwerp aan, het instituut van de werkende vrouw, dat alzijdig bekeken werd, maar mits on dergeschikt aan zekere voorwaarden duidelijk door genoemde sprgker werd ver dedigd. De onwaarschijnlijk primitieve gedra gingen van de Beverly Hillbillies zijn door de makers van de gelijknamige Amerikaan se filmserie zo uitgesponnen, dat het een zeer langdradige geschiedenis is geworden, die weinig of geen verrassingen oplevert. „Boefje", binnen onze grenzen beroemd geworden door Annie van Ees in de titel rol zette de N.C.R.V. aan tot een televi siebewerking, waarin Rita Maréchal uiteraard ook in travesti eveneens voor de taak gesteld werd, gestalte te geven aan de Rotterdamse kwajongen Jan Gro- vers. Wij hebben mevrouw Van Ees nooit in deze creatie gezien; of het echter juist was Rita Maréchal de rol te geven, be twijfelen wij. Voor de t.v.-camera's, die zo scherp registeren, bleef zij een ondeugend straatmeisje, dat trachtte jongensachtig te zijn in haar woorden en gedragingen. Daardoor ontstond een chargering die in de beslotenheid van de huiskamer niet meer aanvaardbaar was. Niettemin be vatte deze t.v.-bewerking van het volksstuk van v.d. Poll-Brusse nog genoeg elementen om te kunnen boeien. Daartoe droeg ze ker ook het spel bij van acteurs als Sac- co v.d. Made, die vader Grovers speelde en Guus Oster als de goedige mr. Hal ma (al hadden ze dan wat moeilijkheden met het Rotterdamse „plat"). Ook Mimi Boesnach als de moeder en Hetty Gisteren, 13 december, was het honderd jaar geleden dat de beroemde Noorse schilder Edvard Munch geboren werd. Na ruim een halve eeuw te weinig erkenning te hebben gekregen is zyn werk sinds 29 mei van dit jaar in het Munch- museum in Oslo. In dit fraaie gebouw van hout, glas en beton is de grote collectie die hij de gemeente Oslo bij zijn dood in 1944 naliet, ondergebracht en ter gelegen heid van het eeuwfeest van zijn geboorte dag is er nu een tentoonstelling van zelf portretten. Van de 62 portretten zijn er 45 niet eerder in het openbaar vertoond. VIER NIEUWE POSTZEGELS, elk met een afbeelding van een van zijn beroemd ste werken, zijn gisteren uitgekomen en het museum zal het eerste van zijn jaar boeken geheel wijden aan Munch. Zijn bijdragen voorgekomen uit Oostenrijk, Duitsland, Engeland en Zweden. Op zijn gréji had een kranslegging plaats en doör het Philharmonisch Orkest van Oslo werd een gala-concert gegeven van muziek en poëzie die verband houden met Munch en zijn werk. Het concert werd bijge woond door koning Olav V en de koning en kroonprins Harald waren aanwezig bij de opening van de tentoonstelling zelf portretten. HET GROOTSTE DEEL van de enorme produktie van Munch, 7200 werken in totaal, werd nagelaten aan de gemeente Oslo en hiervan is twee/derde deel nooit in het openbaar vertoond. Munch heeft tijdens zijn leven zeer weinig verkocht. Hij is pas sedert de laatste wereldoorlog internationaal bekend geworden, hoewel hij tijdens zijn leven onder zijn mede kunstenaars een grote naam had. In zijn tijd werden de schilders nog aangetrok ken door Parijs, München en Berlijn. Zij ontmoetten elkaar daar zonder, eikaars werk te kennen. Op deze wijze kwam Munch, een schuchter menms, in aan raking met artiesten als de acteur-regis seur Max Reinhardt, de kunsthistoricus Meyer-Greafe, de toneelschrijver August Strmdberg en de Franse dichter Mallarmé, de componisten Claude Debussy en Delius en de schilder Raul Gauguin. IN HET JAARBOEK dat thans gaat verschijnen wordt Munch hulde gebracht door onder meer de directeur van het Museum voor Moderne Kunst Jean Cas- sou, prof. Otto Benesch en dr. Hans Bi- sanz Goesta Svenaeus uit Lund, Zweden. De Duitse schilder Ivo Hauptmann draagt een essay bij over persoonlijke herinne- 1 ringen aan zijn vriendschap met Munch Zaterdag 14 december. Gereformeerde kerk „Radio Bloemendaal", Vjjverweg in Bloe- mendaal, 20 uur: Concert ten bate van de Anti-Honger Actie door een Dubbel Vocaal Kwartet en een Dubbel Strijk kwartet. Solisten: Tine van Raalte, sopraan; Jan Hulsbos, bas; Roland Vitellio, viool, Jetty Timmers, viool. Organist: Johan Timmerman. Continuo: Jene Meilof, spinet; Bob van Marken, cello. Dirigent: Piet Halsema. Program ma: Buxtehude, Lubeck, Corelli, Tunder. Woensdag 18 december, Concertgebouw, 19.30 uur: Concert door „Door Zang Vriendschap" onder leiding van Jan Pas veer. M.m.v. het Noordhollands Philhar monisch Orkest; Simon C. Jansen, orgel; Rudolf Jansen, clavecimbel. Solisten: Annette de la Bije, sopraan; Wilhelmina Matthès, alt; Gerard Honig, tenor; Her man Scheij, bas. Programma „The Messiah" van Handel. Donderdag 19 december, Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Programma: Werken van Pachel- bel. Bach, Telemann, Dandrieu, Balbatre, Corette. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 2122 uur. Tot en met 15 december: Boccherini. Tot en met 22 december: Schubert. Kunstcentrum „De Ark". Nieuw Heiligland no. 1: Dagelijks van 20—22.30: Klassiek grammofoonplatenconcertvrij dag volksliedjes door Madeion Michel met gitaarbegeleiding: zaterdag: Bach; zon dag: Strawinsky; maandag: Mozart; dinsdag Vivaldi; woensdag: Schubert; donderdag: oratoria. Zaterdag 14 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Terug naar Warschau" van Jan Staal. Regie: Jurg Molenaar. M.m.v. Loudi Nijhoff, Mia Goossen, Petra Verbeek. Annie Lan- genaken, Bernhard Droog, Jan Verhoe ven e.v.a. Zondag 15 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Terug naar Warschau". Zie zaterdag. Dinsdag 17 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nieuwe Komedie met „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldini. Regie: Erik Vos. M.m.v.: Peter v. d. Lin den, Mart Gevers, Diana Dobbelman, Joop v. d. Donk. Herman Vinck e.v.a. Woensdag 18 december, Minervatheater Heemstede, 20.15 uur: Heemsteedse kunstkring: Charlotte Kohier draagt voor „Het ravijn" van Tsjechov. Vrijdag 20 december, Stadsschouwburg. 20 uur: De Nederlandse Komedie met „Op hoop van zegen" van H. Heijermans. Regie: Han Bentz van den Berg. M.m.v.: Kitty Courbois, Mimi Boesnach, Liana Saalborn, Hetty Verhoogt, Riek Schagen, Philippe la Chapelle, Johan Fiolet, Pierre Myin, Hans Boswinkel, Lex Schoorel, Rien van Nuenen e.v.a. Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 uur het programma „Wiedewagen" van Coby Schreijer en Ronnie Potsdammer. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 uur. Iedere maandag besloten voorstelling. Medewerkenden: Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Oyen en Enrico Neckheim. Geopend van 20 uur af. Maandag 16 december, Stadsschouwburg, 10, 14.30 en 15 uur: Schoolvoorstellingen: Pantomimetheater Caroussel onder lei ding van Jan Bronk met „Papryca". Woensdag 18 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Haarlemse Toneelclub met „Een schot valt" van Agatha Christie. Regie: Johan Greter. Donderdag 19 december. Stadsschouwburg 20 uur: Toneelvereniging Amicitia Junc- ti met „Gasten op het kasteel" van Jean Anouilh. Frans Halsmuseum. Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet, tentoonstelling van teke ningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Van zaterdag 15 december tot en met 9 januari. Vishal: Tentoonstelling van „De groep". Van 14 december tot en met 12 januari. Dagelijks van 1017 uur. 's Zondags en beide kerstdagen van 13—17 uur. Nieuw jaarsdag gesloten. Museum „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg 103, ingang Kamperlaan: Ten toonstelling Kunst Zij Ons Doel. Tot 30 december. Geopend dagelijks van 10- 17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zon en feestdagen van 1417 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van Herman Dijk stra. Tot en met 31 december. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Expositie „5 tot 500 (gulden)": schil derijen, tekeningen, aquarellen en gra vures. Vanaf 16 december dagelijks van 10-20 uur. Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige instru menten, mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 11-15 uur, de eerste zondag van de maand van 13-15 uur Kunstzaal „Barteljoris", Barteljorisstraat 32: Tentoonstelling van werken van Arie Schouten: Aquarellen, schilderijen en tekeningen. Van 14 december tot en met 4 januari. Geopend op maandag van IS IS uur en dinsdag tot en met zaterdag van 918 uur. Wandelgangen Stadsschouwburg: Decem ber: Els Boven. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, Overveen: Tot 15 december kunst markt „van een riks tot honderd gul den". Geopend dagelijks van 10-17 uur. 's Zondags van 14-17 uur. Marius Bauerlaan 7: Aerdenhout: Ten toonstelling van schilderijen van Hugo Landheer. Geopend 's zaterdags van 14- 17 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 10-12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Grote of St. Bavokerk: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 9—12.30 uur. Daarna melden bij de portier. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Vrijdagavond 13 december, Kennemer Ly ceum. 20 uur: In de serie aula-voor drachten spreekt de heer D. Schwager- mann, adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum, over zijn beroep. Zaterdag 14 december, Concertgebouw, 15.3022.30 uur: Volksdansbal door de volksdansgroep „In den doelen". Maandag 16 december, Concertgebouw, 20 uur: Ontspanningsavond voor bejaarden door de Haarlemse afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond van bejaarden. Programma: Zang, muziek en toneel. Donderdag 19 december. Minervatheater Heemstede, 19.30 uur: Kerstfeestviering door het Leger des Heils voor bejaarden van Heemstede en Zandvoort. Donderdag 19 december, Huize Bloemen heuvel, Bloemendaalseweg 158, Over- Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Bloom, De prooi; Breedveld, De open stad; Heyer, De weerspannige weduwe: May- ring, Pieter Stuyvesant, de man die New York bouwde: Undset, Madame Dorthea: Van den Weghe. En elke dag rees de zon; Bertin, La co médienne. V Ontwikkelingsboeken: Schmook. Componenten; McKerrow, An introduction to bibliography for literary students; Hawkes, Man and the sun: Goote, Tachtig jaar Nederland, 18801960, schets van de ontwikkeling op politiek, sociaal en eco nomisch gebied; Bergamini, Het heelal; Janze Aquariumtechniek, dl. 1, Inrichting en verzor ging; Leeuwenhoek en Tissot van Patot, Atletiek- training, dl. 3b; Adriaansen, Zweefvliegen, dl. 2 Wereldkampioenschappen Argentinië; Black en Reijendam, Gelijkstroom en magnetisme; Hoe word ik zendamateur?; Ernë, Schriftelijke opga ven van de examens Middelbaar Onderwijs- voor de akten Ned. taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde: Berhahn, Robert Musil in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten; Geyl, Van Bilderdijk tot Huizinga; Fry, De jongen met de kar, Sint Cuthman van Sussex; Gide, Verhalend en essayistisch proza; Degas, Zelchnungen Werkman, Hor printing, catalogus van druksels enz.; Walcha, Porzellan; Kaubisch, Operette, ein Streifzug durch ihr Reich; Degrood, Australië het nieuwe vaderland; Müller-Alfeld, Griechen- land und die Insein der Aegais; Hobsbawn, De revoluties, Europa 17891848; Erlanger, De Bar- tholomeusnacht 24 augustus 1572; Van Brits-In disch emigrant tot burger van Suriname; Sas- senheim. Een studie van de soc.-econ. structuur en de stedebouwkundige problemen: De Boer en De Vries, Wij samen onder de Oranjes, 150 jaar Nederlandse samenleving; 150 jaar Koninkrijk der Nederlanden, ontstaan en bestaan. Berger als de „Floddermadam" zorgden voor overtuigende vertolkingen. De bijrollen waren in het algemeen zeer goed bezet. De gunstige critiek, die haar terecht in kranten en brieven ten deel viel, doet Ca roline Kaart kennelijk zeer goed. In haar zo uitstekend verzorgde romantische kwartiertje legde zij als een zingende gast vrouw en hoe mooi, warm en gevoelig zingt zij nog meer charme dan de vo rige keren aan de dag. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo- foonmuziek. 9.00 Loon naar werken, poli tiek praatje. 9.10 Voor-r(ot)onde: licht programma. 9.35 Waterstanden. VPRO. 9.40 Wijsheid en dwaasheid, lezing. 9.55 Boekbespreking. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Rotonde: gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 13.15 VARA-Varia (13.00 Nieuws). 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.45 Artistieke staal kaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Verbon den in één koers, gesprekken. 16.00 Mati nee op de vrije zaterdag: omroeporkest solist: klassieke en moderne muziek. In de pauze: 16.45-17.05 Boekbespreking. 18.00 Nieuws en commentaar 18.20 Lichte orkestmuziek (gr.). 18.30 Muziekkiosk: nieuwsflitsen uit de wereld van de lichte muziek. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Radioraad. 20.00 Nieuws. 20.05 Sportquiz. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Lied- 21.45 Lichte orkestmuziek (gr.). 22.00 Langs vergeten wegen, klankbeeld. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Lichte grammofoonmuziek. 23.10 Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmuziek. 23.40 Lich te orkestmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.15 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Djinn, 12.04 Country and Western Express (gr.). 12.25 Platennieuws. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Grammo foonmuziek. 12.45 Het Nederlands Episco paat en het Concilie, reportage uit Utrecht. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Me- tropole - orkest en soliste. 15.35 Pianoreci tal: klassieke muziek. 16.00-Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuziek met commentaar. 16.40 Licht instrumentaal sextet. 17.00 Leiding geven, lezing. 17.10 Lichte grammofoon muziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Rou lette: veertiendaags spelletje met gram mofoonplaten. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Licht orkest. 18.50 Lichtbaken, godsdien stige lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.22 Motorpraat. 19.30 Radio- kamerorkest ën zangsolist: populaire klas sieken. 20.25 Grammofoonmuziek. 20.30 Rieleksen gevarieerd programma. 21.30 Buurmans krant: informatie uit het buitenland. 21.50 Bric a brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag (10). 23.10 Nou- veauté's: nieuwe klassieke grammofoon platen. 23 55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte orkestmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gevarieerd pro gramma. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Hitparade. 14.00 Nieuws. 14.03 Programma voor de filmliefhebbers. 14.45 Kamermuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Amusementsmuziek. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Nieuws. 17.15 Liturgische zangen. 17.25 Koorzang. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Kerkorgelreci tal. 19.00 Nieuws. Daarna: Commentaar uit Amerika. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Weekend-mozaïek. 22.00 Nieuws en berich ten. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.30 Cocktail voor twee: gevarieerd programma. 23.55-24.00 Nieuws. veen, 20 uur: Kerstavond voor de buurt vereniging „Overveen". M.m.v. de voor drachtskunstenaar Tob de Bordes. Haarlems Kegelhuis, Tempeliersstraat 14 tot 18 uur: Iedere middag (behalve zon dag): kegelen. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Iedere zondag dansen. VOOR VRIJDAG VARA: 19.30 De verovering van het Noordpoolijs, film. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voorstelling. 21.30 Reactie op reacties. 21.35 Dr. Kildare Het Blair ziekenhuis in kerstsfeer, TV-film. NTS: 22.20-22.25 Journaal. VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 De avonturen van Cristobal, TV-film. (dl.4). 15.30 Impressies uit een andere wereld, film over de wereld van het blinde kind. 15.48 Teenager: een jazz- ballet over de moderne jeugd. 16.15 Huis, thuis, wonen. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt: actueel beeldmagazine. 21.00 De Midavondserenade, showprogramma. 21.45 Stadhuis op stelten, TV-spel. (dl.l). 22.15 Na de tweede zitting van het Vati caans Concilie: bijeenkomst te Utrecht. NTS: 22.45-22.50 Journaal. Pauwhof niet meer bedreigd. Na de grootscheepse actie die de Overvoorde- Gordonstichting heeft gevoerd om het landgoed „De Pauwhof" in Wassenaar doorsnijding door een taoegangsweg tot het Wassenaarse raadhuis te besparen, heeft succes gehad. Deze wegaanleg is uit het ontworpen uitbreidingsplan genomen. Tegen de geprojecteerde weg zijn (op initiatief van en georganiseerd door de Overvoorde-Gordonstichting) ruim dui zend bezwaarschriften ingediend door be kende Nederlandse intellectuelen en kun stenaars. „De Pauwhof" is een retraite-, studie- en werkoord voor academici en kunstenaars. Mimecursus. In de kerstweek van 27 tot en met 31 december a.s. organiseert de Mimische Werkgemeenschap van de Stich ting Nederlandse Pantomime (directeur: Jan Bronk) een cursus Mime en Panto mime, voor hen die deze expressievorm toepassen in het onderwijs, jeugd- en vor mingswerk of beoefenen als vrije-tijds- besteding. De cursus zal onder leiding staan van Frits Vogels.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13