Misdaad in Stockholm PANDA EN DE ME E STEKER IO LIST Amsterdam was dit jaar gastvrouw voor een miljoen vreemdelingen i v. DUIVENBODEN 15 mr, Ons vervolgverhaal wmmmnm „Engelendam" Parkeerpakhuizen „luxaflex ia|oe*ieën „Kabelspuiten" Toeristische mijlpaal bereikt Kleurige oude binnenstad lokt nog steeds nieuwe heirscharen VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 door N. Edward Werner (naar hef Zweeds) -f— aluminium Bij alle functies, die Amsterdam meent te moeten ver vullen is die van „toeristenstad" nog steeds van groot belang, zelfs belangrijker dan internationaal bekende toeristencentra als Marken en Volêndam. De buitenlanders komen ieder jaar in groter getale naar de Nederlandse hoofdstad. In 1963 is Amsterdam voor het eerst in haar toeristische geschiedenis het miljoen toeristen gepasseerd. Tot èii met augustus van dit jaar bedroeg de stijging van het aantal gasten ten opzichte van dezelfde periode in 1962 rond 35.000 of bijna 5 percent. I i Het voorstel trok hem aan. Het idee om enige dagen in Borgstens zomer huisje óp een van de eilanden voor de kust door te brengen, was maar al te aantrekkelijk, vooral wanneer deze dagen niet van zijn normale va kantie zouden worden afgetrokken. Borgstel had gelijk; de Millech-affai- re tezamen met deze hitte hadden ook zijn zenuwen geen goed gedaan. Hij keek op naar Borgsten, die nog steeds zijn hand op zijn schouder hield en bijna verlegen scheen om een gun stig antwoord zijnerzijds. „Ik accepteer uw voorstel graag," zei Dahl. „Ik geloof dat ik niet veel anders kan doen dan u zeer harte lijk voor uw uitnodiging te danken." „Goed zo", riep Borgsten uit, ter wijl hij Dahl op de schouder klopte. Hij leek opgelucht. „Ons plan was om vanmiddag op een of ander geschikt uur te vertrekken. Komt jou dat ook uit?" „Prima. Hoe laat precies?" „Laten we zeggen om vier uur." Borgsten liep naar de deur. Ga hier maar iets vroeger weg om je pyja ma, badspullen en toiletartikelen te halen. Dat is alles wat je nodig hebt." Met een vriendelijk knikje ver dween hij uit het vertrek. Voordat Dahl zich opnieuw in zijn rapport kon verdiepen, rinkelde de telefoon. Hij nam de hoorn op en antwoordde. „U spreekt met Marsh. Wanneer kunt u even bij mij komen?" De Amerikaan verspilde kennelijk geen woorden. „Waar bent u?" „Op de ambassade, Strandvagen. Wanneer kunt u er zijn?" „Tussen twaalf en een misschien." „Goed, ik wacht op u". Dahl boorde een klik en begreep dat detective Carl Marsh het gesprek had beëindigd. Niet bepaald een be leefd man, peinsde hij. Maar mis schien is hij in plaa'ts daarvan zeer efficiënt. Hij trachtte zich weer in zijn rapport te verdiepen, maar werd opnieuw gestoord. Eén van de kan toormensen kwam een voorschot vra gen. Dahl vertelde de man dat hij een paar dagen afwezig zou zijn en dat hij hem nu al wel zijn hele salaris kon geven. Tenslotte kon hij zich echter onge stoord aan zijn werk wijden en het was kwart over twaalf, toen hij met schrik besefte dat hij zich moest haasten om zijn afspraak met Marsh na te komen. Het was zijn bedoeling geweest om de korte afstand naar de Amerikaan se ambassade te wandelerif; maar de hitte maakte dit soort lichaamsbewe ging niet aantrekkelijk. Hij bestelde een taxi en enkele rriinuten later stapte hij bij het ambassadegebouw uit. In de ambassade kwam een klei ne, grijsharige man hem tegemoet. Hij had een scherpe neus, diepliggen de ogen en liep enigszins moeilijk. „Ik zou graag meneer Marsh spre ken," zei Dahl. „Detective Carl Marsh?" „Zijn er andere heren van die naam in dit gebouw aanwezig?" Dahl voelde zich geïrriteerd door de warmte. Hij had het gevoel, dat de kleine, grijzende man hem argwa nend aankeek. „Wat wiit u van meneer Marsh?" vroeg hij bruusk, zonder een poging tot beleefdheid. Dahl boog zich naar de man toe. keek hem strak aan en zei langzaam en nadrukkelijk: „Ik ben door meneer Marsh persoonlijk uitgenodigd om hier te komen. Ik bewijs hem een dienst door van mijn drukbezette tijd een ogenblik voor hem beschikbaar te stellen. Is 't u helemaal duidelijk? Wilt u thans zo vriendelijk zijn me neer Marsh, detective Carl Marsh te vragen, of hij meneer Dahl, Gunnar Dahl, kan ontvangen?" De grijsharige man mompelde iets onverstaanbaars en draaide zich om, terwijl hij een gebaar naar een bank met een tafeltje maakte, waar al iemand zat te wachten. Even nadat hij verdwenen was, kwam hij al terug met Marsh, die er even koel, elegant en doelbewust uitzag als bij vorige gelegenheden. Hij had zijn kleren aan de hitte aangepast en droeg een blauw sportjasje van ragdun materiaal, een lichtgrijze broek, en bruin-witte sport schoenen. Hij kwam met uitgestoken hand op Dahl toe. „Gaat u met mij mee," zei hij, „we zijn klaar om te beginnen." In een hoekkamer van het gebouw, vanwaar men een prachtig uitzicht had, zaten twee mannen, kennelijk Amerikanen, aan een lange tafel. Een steno-typiste zat met een blocnote aan een klein tafeltje. Ze zag er ondanks de warmte fris en aantrekkelijk uit En ze was zich van haar aantrekke lijkheid zichtbaar bewust. Bij een an dere deur van de kamer stond een bediende. Aan een van de muren hing een groot portret van de Amerikaan se president. Ook waren er portretten van zijn voorgangers. Marsh stelde Dahl zeer vormelijk voor aan de twee mannen aan de lan ge tafel. Degene, die het meest be langrijk leek, was William Reisman Jr. Hij knikte Dahl enigszins uit de hoogte toe. De andere man heette Paul McKay en werd voorgesteld als secretaris van de eerste. Marsh trok een stoel bij voor Dahl en nam ook zelf plaats. Hij richtte zich vervolgens tot het meisje en de bediende. „Wat hier nu gaat gebeuren, is strikt vertrouwelijk, hebt u dat goed begrepen?" De bediende en het meisje knikten. „We beginnen dan," zei Marsh, ter wijl hij Dahl aankeek. „Mijn dank dat u hier hebt willen komen. Natuurlijk heb ik geen enkel recht dat wil ik even duidelijk vaststellen om uw aanwezigheid hier te eisen. De reden dat deze on dervraging hier op Amerikaans ter ritoir plaats vindt, is de volgende: Ik wil voorkomen dat een paar Ame rikaanse burgers op dwaze wijze ris keren in de publiciteit te komen, en in verband hiermee wil ik hen en an deren beschermen tegen vervelende gevolgen." „Luister eens, Marshbegon Reisman Jr. Zijn stem had een pompeuze auto- riteit. Het was alsof hij met een vol- 6 le mond sprak. Marsh liet zich echter S niet imponeren. S „Als u zich even stil wilt houden, S meneer Reisman," zei hij op scher- S pe toon. „Ik kom later aan u toe." S Hij wendde zich weer tot Dahl: „Ik a kan natuurlijk geen belofte van ge- heimhouding van u eisen, maar ge- J zien de omstandigheden zou het van grote betekenis yoor ons zijn, wanneer u over hetgeeft er in de afgelopen nacht ed' het onderhoud, dat hier plaats vindt, de eerste achtenveertig uur het stilzwijgen zoudt willen be- waren. Daarna doet 't er niet meer S toe, u mag er daarna met wie u wilt S over praten." Marsh keek Dahl strak aan en deze begreep dat er een antwoord van hêm werd verwacht. „Ik zou graag naar mijn eigen bes te weten hande'en," zei hij na even denken. Niemand kan me dwingen om te zwijgen, dacht hij bij zichzelf. Marsh keek hem onderzoekend aan. Zijn merkwaardige grijze ogen sche nen een peilloze diepte te hebben. Ten slotte knikte hij. „Goed, laten we 't daarop houden," zei hij. „Breng hem binnen." Deze laatste woorden richtte hij tot de be diende. De man verdween en kwam enige ogenblikken later in dè kamer terug met Don J. Carver, de indringer in Millechs flat. Toén hij binnengebracht werd, keek Marsh naar Reisman en McKay, die geen snier van hun ge zicht vertrokken bij het zien van de binnengeko'-nene. Dahl en Carvèr groetten elkaar met een vluchtige glimlach. Marsh verzocht Carver aan de tafel plaats te nemen tegenover de twee andere Amerikanen. Zelf zat hij aan een van de korte zijden van de lange tafel. Hij wendde zich tot Reis man en McKay. „U schijnt deze man niet te her kennen," zei hij niét onvriendelijk, maar toch met iets scherps in zijn stem. (Wordt vervolgd ER ZIJN eeuwige pessimisten, die van jaar tot jaar beweren, dat nu het maximum wel is bereikt. Maar Amster dams bezielde VVV-directeur Joop Srtij- kers blijft volhouden, dat we „nog maar aan het begin van een lange ontwikke ling" staan. In de afgelopen tien jaar is het vreemdelingenverkeer te Amster dam verdubbeld. Het seizoen breidt zich steeds uit en dit jaar was de juni maand vroeger een zwakke plek zelfs drukker dan de vroegere top- maand juli. Het congrescomplex van de RAI, dat in 1965 in gebruik zal worden genomen, zal die spreiding nog bevor deren. Voorzichtige prognoses hebben aangetoond, dat in 1975 driemaal zo veel Amerikanen als thans door de lucht naar Europa zullen komen. Velen hunner komen via Schiphol en begin nen hun Europese reis met een ver blijf van een of meer dagen in Amster dam. De VVV heeft becijferd, dat Am sterdam omstreeks 1970 drie miljoen overnachtingen per jaar zal tellen. De huidige logiesaccommodatie zal een dergelijk aantal niet kunnen verwerken. Er zullen dus opnieuw enkele hotels moeten worden gebouwd. AMSTERDAM heeft de grootste oude binnenstad van de wereld en dat is een van de grote trekpleisters van toe risten. Daarbij komt, dat die binnen stad geen museum is, maar een le vend organisme met zijn kleurige volks- markten, zijn sierlijke oude gevels en MET DE BOUW van parkeergara ges komt Amsterdam pas na Rotter dam en Den Haag. Maar nu het ge meentebestuur vastbesloten blijkt te zijn om de bouw van deze broodnodige autopakhuizen te bevorderen, regent het als het ware plannen. De meeste zullen nooit worden uitgevoerd omdat De beste service bij - Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf De markt op het Waterlooplein gaat altijd door. Weer of geen weer. Nu de koude plotseling is ingevallen heeft de gemeente weer de bekende vuurpotten laten plaatsen, waar men terwijl men zich warmt, discussieert over de prijzen, de internationale politiek, en over de vooruitzichten op een al of niet spoedige verplaat sing van deze bonte en aantrekke lijke markt. Foto midden: Handel is er altijd genoegWat zoudt u zeggen van de boekhoud machines die dezer dagen te koop werden aangeboden. Elf stuks, ge bruikt door de inspectie der belas tingen in Amsterdam. De aanschaf prijs lag indertijd, zo'n zes of zeven jaar geleden, belangrijk hoger 16.000 gulden), dan die waarvoor de handelaar in metalen ze thans aanbiedt, n.l. 100 gulden per stuk.. Hij kocht de elf machines zelf als schroot voor een totaalbedrag van S3,— oftewel voor f 7.73 per stuk. Het elf tal trok veel bekijks. Foto onder:, En dan tenslotte iets voor de doe- het-zelver: Een zoveelstehands be tonmolen tegen een uitverkoopprijs van S00 gulden. Voor de klein behuis de knutselaar vermeldt de verkoper zelfs dat ook de motor alleen te koop is. de grond in de binnenstad zo duur is, dat zo'n garage niet te exploiteren is. De meeste parkeerhuizen zullen dan ook aan de rand van de binnenstad verrijzen. Een plan, dat het verst is gevorderd, betreft de bouw van zo'n parkeergarage in de Wibautstraat na bij het busstation van de NBM, het be lastingkantoor en het gemeentelijk ge bouw van de technische diensten. In dit laatste gebouw, dat nu zijn vol tooiing nadert, zullen 2000 ambténaren werken. Een deel van hen zal per auto kömen en deze ergens willen parke ren, zodat a priori reeds een bepaalde bezetting van de parkeergarage is ge garandeerd. HET IJ deelt Amsterdam in twee de len, maar hoewel de tunnels nog in aanbouw zijn, worden deze delen reeds op vele tientallen plaatsen met elkaar verbonden, namelijk met kabels, gas- en waterleidingbuizen. Bij het leggen van kabels ziet de dienst der Publieke Werken zich trouwens steeds geplaatst voor het probleem, dat waterwegen moeten worden gekruist- Zö'n kabel kan men niet zomaar op de bodem gooien, omdat beschadiging dóór diep stekende schepen dan niet uitgesloten is. Zg moeten dus worden ingegraven, maar dat is in het IJ met zijn diepte van bijna 15 meter ook geen kleinig heid. Dezer dagen is met succes een nieuwe methode van kabelleggen onder water toegepast. Met een speciaal ge construeerde installatie spuit men met zeer krachtige waterstralen geulen in de IJ-bodem en dezelfde installatie legt onmiddellijk daarna dikke hoogspan ningskabels in de sleuf, die een ogen blik later vanzelf weer dichtslibt. In een tempo van 50 meter per uur zijn op deze wijze vijf decimeterdikke ka bels op 16 meter diepte in de IJ-bo dem gelegd. Binnenkort zullen nabij de Velsertunnel op dezelfde wijze veertien 150.000 voltkabels in de bodem van het Noordzeekanaal worden „gespoten". (Van onze redacteur in Amsterdam) zijn fraaie grachten, Amsterdam leeft, en wel zeer voelbaar. Het is die sfeer, die de bezoekers steeds weer in ver voering brengt. Toch zijn er telkens weer Amsterdammers, die weèf met plannen komen om het mes in de binnenstad te zetten. Het jongste plan is van een zekére C. J. Engelen, die de burgemeester heeft voorgesteld: Sin gel, Herengracht, Keizersgracht en Prinsengracht aan weerszijden twee rhrier te versmallen. Hij meent name lijk, dat deze grachten een te brede waterweg hebben ïn verhouding tót de rijweg. De te dempen strook, die de hêer Engelen bescheidenlijk de naam van „Engelendam" wil geven, zou be stemd moeten worden voor auto's van langparkeerders. Op de huidige par keerplaatsen zouden dan de „kortpar- keerders" hun wagen van 9 tot 17 uur kunnen plaatsen. De langparkeerders zullen er dan in moeten berusten dat zij hun auto's tussen 9 en 17 uur niet kunnen bereiken. Het plan van de heer Engelen zal wel in de prullenmand belanden, want wie de grachten versmalt, vermoordt de architectuur van de binnenstad. Men zou dan beter alle grachten kunnen dempen. Maar dan doet men er goed aan meteen de r.aam Amsterdam maar te wijzigen in Engelendam. 41. Nadat de deur zich achter Joris Goedbloed en de spionnen Slinkovitch en Binkovitch had gesloten, bleef Panda alleen achter met de modderaar Blub. „Blub, blub, blubblubblub" knorde deze gezellig, als om de aandacht op zich te vestigen, en toen Panda hem nog eens goed bekeek kon hij niet anders doen dan goedkeurend knik ken. Als Blub er even zijn best voor deed begon hij steeds sterker op een beschaafd wezen te lijken. „Al leen moet je je armen en benen goed tellen" vermaan de Panda, terwijl hij een overbodige arm begon weg te drukken, „maar voor de rest doe je het aardig. Als ik je nog een paar lesjes geef kun je bijna voor een gewoon iemand doorgaan, en wieweet kunnen we dan nog wel een nette betrekking voor je vinden! Als Joris Goedbloed de boel maar niet bederft.soms ben ik bang, dat hij weer iets in het schild voertDat zou hij nog sterker vermoed hebben als hij het gesprek had kunnen horen dat Joris intussen buiten met de spionnen Slinkovitch en Binkovitch voerde. „Heren geheime agenten" zei hij ernstig. „Het zal u duidelijk zijn dat ik in de persoon van de Blubnik beschik over een machtig werktuig in de beoefening van het mooie beroep dat ons allen zo dierbaar is het geheime agentschap. Waar ik de Blubnik toepas, is geen geheim meer veilig, heren! Geeft u dit niet te denkenMet andere 'woorden kan ik u soms iets leveren, tegen voordelige voorwaarden?" „Primask" zei Slinkovitch. Toptovzei Binkovitch.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15