Frankrijk wil vijf miljard m3 Gronings gas per jaar kopen Levering via pijp door België moet in 1966 al beginnen Vonnis tegen ADM bevestigd HET WEER Theodor Heuss overleden Drie doden bij scheepsramp IK R1 m Onderhandelingen zijn al ver gevorderd' Grote vondst in De Lier? V.S. ingelicht over verontrusting in Nederland Actie tegen melk- handelaren in Haarlem en omgeving Aannemers tegen speldeprik-acties Voetbalwedstrijden zaterdag afgelast Hockeyprogramma is al afgelast Van weggebruikers heeft 17 percent ooggebreken Nieuwe hoofdredacteur van o.a. Nieuwe Haariemsche Courant Amsterdam koos plan van architect Van Gooi Kernproef onder de grond in Amerika Frankrijk wil meer —"del met China Max Tailleur bracht 100.000,- bijeen Gerard van Praa GEPROLONGEERD! FOTO L0EK ANDERSON DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 Preston Cobb Westland Verzoek aan onze weekabonnees éeè MORRIS ieforeyou êuy! FALCON TWEEDJASSEN Vorst houdt aan Politiek Telegram aan vakbonden Het woord is aan Onderzoek „Oog en Bril": Nederland spreekt mee over NAVO-kernmacht pagina 2 In de krant van heden: 500 jaar Staten-Generaal BANKETBAKKERS KERSTKRANSJES VAN BREUKELEN HERENWINTERJASSEN ROOMBOTER- KERSTSTAVEN HAZENBERG een prachtig projectiescherm op statief voor pl.m. 50 °/o van de normale prijs. 4 ye JAARGANG NUMMER 35 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh.- zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal ƒ- 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van derVlije Niet alleen België en Duitsland blijken interesse te hebben voor het Groningse aardgas. Gisteren is bekend geworden dat de besprekingen die de Franse na tionale gasmaatschappij met de Neder landse Aardoliemaatschappij en de Internationale Gastransportmaatschappij (I.G.T.M.) over de export naar Frankrijk van vijf miljard kubieke meter Neder lands aardgas per jaar tegen 1970 in een beslissend stadium zijn gekomen. De eerste leverantie uit Groningen via een door België lopende pijpleiding zou vol gens de plannen in 1966 al beginnen. In de grote lijnen zijn partijen tot over eenstemming gekomen, al blijven er niet temin nog belangrijke details te regelen. Zo wenst men van Franse zijde de garan tie te krijgen dat het Nederlandse gas in Parijs niet duurder zal worden dan het eigen gas nu op dit ogenblik kost. En van Nederlandse kant stellen de vertegenwoor digers der exploiterende maatschappijen er prijs op ook voor de verkoop in Frankrijk een vinger in de pap te kunnen houden. Een eis, die enige moeilijkheden geeft, om dat de Franse gasbedrijven genationali seerd zijn en dus een monopoliepositie be zetten. Men verwacht echter dat het Gro ningse aardgas vooral voor de Franse in dustrieën zal worden gebruikt waarvoor men als afnemers, vermoedelijk wel spe ciale condities zal kunnen treffen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de n.v. Amsterdamse Droog dok Maatschappij (ADM) en haar direc teur, ir. J. W. R. Thomson, veroordeeld tot boetes van 10.000 gulden respectieve lijk 1.000 gulden (of vijftig dagen hechte nis), wegens overtreding van een artikel van het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen 1945: verbreking van de c.a.o. in de metaalsector. Het betrof hier het uit» betalen van hogere lonen dan was toege staan. Tijdens de behandeling ter zitting had de directeur van de A.D.M. meegedeeld dat de lonen die nu zwart worden ge noemd per 1 januari 1964 legaal zijn. Dan wordt nl. een nieuwe C.A.O. voor de me taal van kracht. In eerste instantie had de economische politierechter de N.V. en haar directeur tot de nu opgelegde boetes veroordeeld en in hoger beroep had de pro cureur-generaal bevestiging van het von nis van de politierechter geëist. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij de in Neder land levende bezorgdheid over de zaak- Preston Cobb aan de Amerikaanse re gering heeft kenbaar gemaakt. De rege ring van de V.S. heeft beloofd de betrok ken autoriteiten in de staat Georgia hier van in kennis te stellen. Aan dit miljardencontract, dat wellicht deze maand zal worden afgesloten zitten ondertussen ook een paar politieke kanten. Het besluit van Frankrijk zich voor zijn energievoorziening op Nederland te rich ten, betekent inderdaad een radicale wijzi ging van zijn koers. Tot voor korte tijd hield Frankrijk de blik immers vooral zo niet uitsluitend op de Sahara gevestigd, zo wel voor de eigen als voor de Europese behoeften. Een vooruitzicht waarop Ben Bella zich openlijk of stilzwijgend beriep om Frankrijk politiek en economisch on der verhoogde druk te kunnen zetten. Door het voornemen te kennen te geven, het be nodigde gas uit Nederland te betrekken, wenst Parijs Algiers nu gelijktijdig te be duiden, dat het achter de chantages met de Saharaschatten thans een punt bedoelt te zetten. Zodat Slochteren dus nu reeds ook een hoogst belangrijke pion op het schaakbord van de internationale (geo)po- litiek geworden is. Inmiddels gaat sinds gisteren het .ge rucht dat in het Zuid-Hollandse Wéstland, in de buurt van ae gemeente De Lier een aardgasbel is ontdekt die dezelfde grootte zou hebben (1100 miljard m3) als die van Slochteren. Het Westlandse aardgas zou een nog hogere calorische waarde hebben. De aanwezigheid aldaar zou bevestigd zijn door een lid van de wetenschappelijke staf van het Gasinstituut in Den Haag. Diens inlichtingen zijn bevestigd door êen func In verband met de korte innings periode in de kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te betalen. DE ADMINISTRATIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen en hier en daar een sneeuwbuitje. Over wegend matige noordoostelijke wind. In het zuiden en oosten van het land lichte tot matige vorst. Elders lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Overtreding prijzenbeschikking Vandaag zyn in Haarlem en omstreken vier ambtenaren van de algemene inspec tiedienst van de ministeries van Eco nomische Zaken en \'an Landbouw en Vissery begonnen met een actie tegen melkhandelaren die karnemelk en melkprodukten tegen hogere prijzen ver kopen dan is vastgelegd in de beschikking van de minister op 6 december. Inmiddels heeft de Haarlemse politie een melkslijter geverbaliseerd, die zich aan overtreding van de ministeriële prij zenbeschikking zou hebben schuldig ge maakt, welke zaak in handen wordt ge steld van de officier van Justitie ter be handeling voor de economische politie rechter. Volgens de politie worden in Haarlem en omstreken de respectieve melkproduk ten tegen de volgende prijzen aan de con sument geleverd, waarbij wij de prijzen volgens de beschikking van de minister tussen haakjes vermelden: bloempap per literfles 47 cent (46 cent); yoghurt per literfles 61 cent (60 cent); vanillevla per literfles 84 (82); yoghurt per halve-liter fles 35 (33); ondermelkyoghurt per halve- literfles 27 (25); vanillevla per halve- literfles 45 (43) en chocoladevla per halve literfles 49 (47). De politie vestigt er de aandacht op dat er behalve voor karnemelk en melk produkten prijzenbeschikkingen van kracht zijn voor: vaste brandstoffen, ver- pleegprijzen in ziekenhuizen, sanatoria en revalidatiecentra, houten meubelen, met- selbaksteen, witwasserij-industrie, brood en celstofluiers. Een aantal grote aannemers heeft er vanochtend in een telegram aan de werk geversorganisaties in het bouwbedrijf met klem op aangedrongen dat de onderhande lingen over de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf slechts worden voortgezet „indien en voorzover op de werken in Nederland geen acties door werknemers worden ondernomen". Op verschillende bouwwerken hebben werknemers tijdens de afgelopen dagen korte stakingen gehouden, o.a. om hun eisen voor een hogere uitkering wegens vorstverlet kracht bij te zetten. Aanlei ding voor het telegram, dat de aannemers gezonden hebben aan de raad van bestuur bouwbedrijf en de vier werkgeversvereni gingen in het bouwbedrijf, vormt de vrees dat de werknemers ook tijdens de komen de dagen hier en daar „speldeprikken zullen uitdelen. In dat geval dienen de C.A.O.-onderhan delingen volgens de aannemers onmiddel lijk te worden opgeschort. tionaris van de Britse Shell Groep. Deze heeft onlangs verklaard dat de gasvoor raad in Zuid-Hólland veel groter is dan wordt vermoed. Desgevraagd zei een woordvoerder van de Shell in Den Haag ons dat van het hele verhaal geen steek waar is. De gasbel in De Lier is drie miljard kubieke meter groot. Een aardige gasbel, als we Sloch teren 'niet hadden. De calorische waarde aldaar is 10.000 kcal per m3, in Slochteren 8500 kcal. Tenslotte zei hij ons dat in De Lier kon worden vastgesteld hoe groot de bel is, in Slochteren moesten wij reke ning houden met een hoeveelheid die er waarschijnlijk kon zijn en met een hoe veelheid die er mogelijk zou zijn". De Kamerleden J. H. Maenen en mr. R. J. Nelissen (beiden K.V.P.) hebben in tussen al vandaag vragen aan de minister Andriessen (Ecan. Zaken) gesteld over de hoeveelheden gas die in De Lier zouden zijn gevonden. De Kamerleden willen we ten of de mededelingen juist zijn en vra gen of van de vondsten aangifte is ge daan. De KNVB heeft alle voor zaterdag vast gestelde amateurvoetbalwedstrijden in verband met de gesteldheid van de ter reinen afgelast. Ook alle wedstrijden in de afdelingen gaan niet door. Inzake het voetbal voor zondag, zowel bij de amateurs als bij de semi-profs, wordt zaterdag een beslissing genomen. Over het al of niet doorgaan van de wedstrijden van de KNVB voor 't komende weekeinde bij de amateurs en semi-profs valt nog weinig te zeggen. De voetbalbond neemt pas zaterdag de nodige maatregelen. Wel vreest de KNVB voor de amateurs. De wedstrijden in het betaalde voetbal daarentegen moeten in ieder geval in het veld komen. De Haarlemse Voetbalbond heeft ift zijn afdeling alle wedstrijden voor't komen de weekeinde afgelast. Een nieuwe datum voor het programma van het weekeinde ligt waarschijnlijk in januari. Ook de Haarlemse Korfbalbond keurde voor zaterdag en zondag wegens de slechte gesteldheid van de terreinen alle wedstrijden af. Dit weekeinde zijn er eveneens geen hockeywedstrijden, zo. besliste de Koninklijke Nederlandse Hockeybond. Het gehele programma wordt verschoven naar een later tijdstip. Ook de Koninklijke Nederlandse Korf balbond heeft het voor zaterdag en zon dag vastgestelde programma afgelast De wedstrijden, die voor de afdeling Amsterdam worden gespeeld, gaan voor lopig nog door. STUTTGART (Reuter-AP) De eerste president van de Westduitse Bondsrepu bliek, Theodor Heuss is gisteren op 79-jari ge leeftijd in Stuttgart overleden. Hij was president van 12 september 1949 tot 1959 in welk jaar hij werd opgevolgd door de tegenwoordige president Heinrich Lübke. Bij het aan de macht komen van Hitier in 1933 verloor hij zijn politieke en aca demische functies en exemplaren van twee van zijn hand verschenen boeken werden in het openbaar verbrand. In 1943 trok hij zich in een voorstad vain Heidelberg terug, waar zijn vrouw met werk voor een reclamebureau de kost verdiende. Toen het komplot tegen Hitler in 1944 was mis lukt kwam het leven van Heuss in ge vaar doordat hij met enkele van de sa- menzweerders in contact was geweest en zijn enige zoon Ludwig actief aan het ver zet deelnam. De gegevens die de Gestapo over hem had verzameld waren echter bij een luchtaanval teloor gègaan (Zie verder (Zie ook pagina 11) Ortega y Gasset: Leven zonder cultuur is barbaars heid en cultuur zonder leven is vorme lijke verstarring, Het gezichtsvermogen van 17 percent van de Nederlandse weggebruikers vari eert van onvoldoende tot bedenkelijk. Een betere controle van het gezichtsvermogen voor de afgifte van een rijbewijs is ab soluut noodzakelijk. Dit concludeert de stichting „Oog en Bril" uit de uitkom sten van een ogentest die zij in novem ber heeft afgenomen aan bijna 6000 weg gebruikers. Het ogenonderzoek gebeurde in zes weg restaurants door het hele land. De deel neming berustte op vrijwilligheid en was gratis. Ook bij brildragers bleek het gezichts vermogen vaak onvoldoende en bedenke lijk te zijn (20 pet). Bij de weggebruikers boven de zestig jaar voldeden de ogen van 40 pet niet aan redelijke eisen. In de leeftijdsgroepen tot 40 jaar en van 40 tot 60 jaar waren deze percentages 12 en 18. Bij het beroepsvervoer lagen de per centages iets gunstiger (14 pet). ,Oog en Bril" bepleit de rij-examenkan- didaten een ogentest af te nemen met de vernunftige apparatuur die de stichting ook bij haar onderzoek heeft gebruikt. In Beieren is een dergelijke ogentest voor het rijbewijs onlangs verplicht gesteld. KIEL (AP) De Deense kustvaarder „Gustaf" is tijdens een storm gezonken bij Kiel. Drie opvarenden zijn verdronken. Vier van de vijf bemanningsleden waren erin geslaagd op een vlot te komen toen de „Gustaf" zonk. De vijfde was in een reddingsboot gesprongen. Door de ruwe zee werden zij allen In het koude water geworpen. Reddingsbo ten konden vier zeelieden oppikken. Twee van hen waren reeds overleden. Een vijfde zeeman werd drijvend in een reddings- gordel in zee gezien. Hij was ook dood. De raad van commissarissen van de N.V. Drukkerij de Tijd heeft de heer Al- bert Welling, tot dusver algemeen, redac tiechef van De Tijd/Maasbode, met ingang van 15 december benoemd tot algemeen hoofdredacteur van het Nieuwe Dagblad, De Nieuwe Dag, de Nieuwe Haariemsche Courant en het Kennemer Dagblad. Tot adjunct-hoofdredacteur van deze bladen is, eveneens per 15 december, be noemd de heer Paul Kropman, tot. dusver redacteur van het Nieuwe Dagblad. Als algemeen redactiechef bij De Tijd/Maas bode wordt de heer Welling opgevolgd door de heer Nico Schrama. B. en W. van Amsterdam hebben van de drie ingediende plannen voor de be bouwing van Buikslotermeer benoorden het IJ dat van de architect F. J. van Gooi gekozen. Het plan-Van Gooi beoogt de bouw van veertienhonderd woningen in geheel af wijkende vorm- Tussen de huizenblokken van vijf bouwlagen worden tien hoge ver- bindingsbruggen over de straten heen ge bouwd. De fietswegen worden gescheiden gehouden van het snelverkeer. Gerekend is op het bouwen van kerken enzovoorts, In het plan zijn opgenomen parkeerplaat sen, speeltuinen en groenstroken. De Katwijkse ingenieur C. Bloot, die sinds vorige week met 22 anderen in gijzeling wordt gehouden in het Boli viaanse mijndistrict Catavi, is deze week geïnterviewd in het gebouw waar hij opgesloten is. Hij vertelde dat de behandeling goed is. Telef oto Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit hèt binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Schrijvende lezers4 Medische verzorging 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Topsy 6 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v13 Uitgaan in Haarlem13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport. 19 Luidsprekers 6, 7 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's ONZE ABONNEMENTSPRIJS per 1 januari a.s. 75 cant per week. f 9.75 per kwartaal. In ons blad van gisteren hebt u het bericht kunnen lezen dat de abonnementsprijzen van de Nederlandse dagbladen in het aige- meen 5 cent per week zulien stijgen in het begin van 1964, waardoor de krant in Neder land gemiddeld 78 cent per week zal kosten. De abonnementsprijs van IJmuider Courant zal met ingang van 1 januari a.s. 75 cent per week gaan bedragen (ƒ9.75 per kwartaal). In deze prijs is opgenomen de hierboven ge noemde verhoging van 5 cent, noodzakelijk geworden door de toonbeweging per 1 ja nuari a.s., en de verhoging van 8 cent die wij u reeds in ons blad van 21 oktober j.l. heb ben aangekondigd. Tot deze laatste verho ging hebben wij indertijd moeien besluiten op grond van de gestadig stijgende pro- duktiekosten. die de steeds meer uitgebrei de voorlichting en nieuwsvoorziening met zich brachten. De meeste dagbladen hebben deze 8 cent verhoging reeds ingevoerd in november van dit jaar; wij hadden dit echter uitgesteld tot 1 januari a.s. De advertentieprijzen van ons blad worden tegelijkertijd verhoogd. Over deze prijsverhogingen is uiteraard overleg gepleegd met het Ministerie van Economische Zaken. Voor de weekabonnees zal de nieuwe prijs gaan gelden met ingang van de eerste vol'e week van 1964, dus op 6 januari, voor de kwartaalabonnees per 1 januari 1964. De volgende prijzen worden dan van kracht Weekabonnementen 75 cent; kwartaalabonnementen 9.75. DE DIRECTIE VERHOGING ADVERTENTIETARIEVEN De per 1 januari 1964 ingaande algemene loonronde brengt een zo aanzienlijke kos tenstijging mee, dat wij wel genoodzaakt zijn, behalve onze abonnementsprijzen ook en kele advertentietarieven enigszins te ver hogen. Wij moeten u mededelen dat van 1 janu ari 1964 af de volgende advertentietarieven zullen gelden - Losse advertenties ƒ0.18 per mm Luidsprekers ƒ0.15 per mm Zaken-luidsprekers 0.18 per mm Deze prijsverhoging geschiedt na overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Ons tarief voor een contract van 1200 mm i ƒ0.11 per mm blijft ongewijzigd. DE DIRECTIE Ter gelegenheid van „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal", welk verte genwoordigend lichaam op 9 januari 1464 voor het eerst bijeenkwam, wordt op 9 januari 1964 een herden kingspostzegel uitgegeven in de waarde 12 cent. Ontwerper: Th. Kor- pershoek. Voorstelling: Ridderzaal 's-Gravenhage. Kleur: geelgroen. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben donderdag in de woestijn van Nevada een ondergrondse proef ge nomen met een kernbom van geringe kracht. Dat heeft de Amerikaanse com missie voor kernenergie meegedeeld. Het is de 22ste proef van dit jaar. PARIJS (AP) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Mur ville heeft gezegd dat Frankrijk de han del en de culturele betrekkingen met com munistisch China wil uitbreiden. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 200: 1401 19344 Prijs van 80 met premie van /SOOOt 1236 Bij de opening van het reuma-vakantie- centrum in Bussum door prinses Beatrix heeft Max Tailleur hedenmorgen 100.000 gulden aangeboden, welk bedrag hij door zjjn anti-reuma-actie had bijeengebracht. Rovaal met amandelen bestrooid. CHOCOLADEKRANSJES deze zaterdag, 150 gram 98 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 achter de DE NOOSTRAAT OXFORD - FALCON - VICTORY Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 ■KR a CON TACTLENZEN DtSKUNDIGE VOORLICHTING KENNEMERLAAN 92 - IJMUIDEN Telefoon 5072 ONZE FEESTAANBIEDING Bfl aankoop van een dia- of smalfilm- projector Kennemerlaan 85 - 87 - Telefoon 5962 - 4899 V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1