Britse regering wil in politiek de eerste viool spelen Fransen weg uit Bizerta Zwarte handel in hotelkamers in Jeruzalem en omgeving $||U BECCARI Thans geen perspectief voor Europese politieke unie WERELDNIEUWS DORDRECHT Krappe zege voor de Britse Tories President Johnson gaat drastisch bezuinigen Volgt FBI spoor in Sinatra zaak? Russische wapens voor Indonesië ontspanning BEAU JOLAIS VILLAGES Minder spanning bij tinmijn in Bolivia Minister Luns in Tweede Kamer: Kranten wisselen pagina's over apartheidspolitiek Vele arrestaties in Aden Socialisten van Italië zitten in de nesten Proces in Kaapstac is nu verdaagd VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 3 Achteruitgang zet zich onverminderd voort nruw Douglas-Home wil in Kennedy's voetspoor treden 1968: „Internationaal Jaar van de Rechten van de Mens" Indruk TOMATENSAP Komt de Heilige Vader zien in het Heilige Land van 1823 Perscentrum Linkervleugel loopt weg uit bestuursvergadering Oké Maria Storm VLAMS GASFORNUIZEN voor nu en straks NELL STUTTERHEIM N.V., Van onze correspondent) LONDEN Zoals verwacht hebben de Conservatieven bij de tussentijdse verkie zing hun zetel in het Schotse Lagerhuis district Dumfries behouden, maar hun meerderheid zakte van 7430 bij de alge mene verkiezingen in 1959 tot 971. Het aandeel van de Conservatieven in het to taal-aantal uitgebrachte stemmen daalde met ruim 17 percent. Het aandeel van de socialisten liep met ruim 4,5 percent terug. Overigens was het resultaat ook een slag voor de libera le en de Schotse nationalistische kandi daat, die beiden niet een achtste van de stemmen haalden en daardoor hun inleg- geld van 1.500 gulden verspeelden. Volgens een opinie-onderzoek is Labours voorsprong op de conservatieven opnieuw achteruitgelopen, maar zij bedraagt nog altijd acht percent. Indien er geen ver andering komt in de ommezwaai van Con servatief naar Labour, welke sinds de vo rige verkiezingen iets meer dan zes per cent bedraagt, betekent dit dat Labour een ruime meerderheid in het Lagerhuis zal krijgen. Tevredenheid over Sir Alec Douglas-Ho me als premier is in de afgelopen maand met zes percent toegenomen. Het totaal van hen die over Home voldaan zijn, be draagt 48 percent. De grote meerderheid, 65 percent, beschouwt oppositieleider Ha rold Wilson als een goede leider. Wilson heeft de Labour-partij gewaar schuwd zich gereed te houden voor alge mene verkiezingen in maart of zelfs vroe ger. Tot nu toe werd algemeen aangeno men dat de verkiezingen niet eerder dan mei of juni zullen worden gehouden. Na jaarsverkiezingen zijn in theorie niet uit gesloten, doch hoogst onwaarschijnlijk. Tories en Labour zijn klaar voor de grootste, kostbaarste en felste verkiezings campagne in jaren. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft de Amerikaanse regerings instanties meegedeeld, dat er een periode van grote bezuiniging op komst is. Een door de president gemachtigd begrotings bureau heeft alle departementen en fede rale bureaus opdracht gegeven te onder zoeken welke bestedingen en welke pro gramma's kunnen worden uitgesteld of be snoeid. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat de president niet. wil „beknibbe len", maar dat hij heeft besloten de be groting voor het op 1 juli beginnende fis cale jaar te besnoeien tot het absolute mi nimum, dat verenigbaar is met de natio nale veiligheid en de behoeften van het Amerikaanse volk. (AFP) - De minister van Defensie McNa- mara, heeft bekendgemaakt dat uit het oogpunt van bezuiniging zesentwintig mi litaire bases in de Verenigde Staten en zeven in het buitenland zullen worden op geheven of drastisch ingekrompen. De minister van Defensie noemt een vermindering van de defensiebegroting met 600 miljoen dollar per jaar een rede lijk oogmerk. Er moet voorts rekening mee worden gehouden dat er de komen de jaren nog meer militaire bases gesloten zullen worden, zo zei hij. HOLLYWOOD (AP) Agenten van de federale recherche hebben een inval ge daan in een huis in de San Fernando Val ley. Een aantal kartonnen dozen werd in beslag genomen en op het erf werd een bus opgegraven. De agenten weigerden te zeggen of deze actie te maken had met de ontvoering van Frank Sinatra jr. Sinds de negentienjarige zanger woens dag vrijgelaten werd door een bende, die 240.000 dollar losgeld van Sinatra sr. kreeg, heeft het FBI, zijn werk in de grootste geheimzinnigheid gehuld. LONDEN (AP). Groot-Brittannië doet op hoog niveau pogingen met de Sovjet-Unie tot vriendschappelijker be trekkingen te komen. Het schijnt dat premier Douglas-Home streeft naar een gesprek met de Russische politieke lei ders. Hij wil gaarne in de voetsporen treden van president Kennedy die met premier Kroesjtsjev een goed en groeiend contact had. Woordvoerders hebben verklaard dat er op twee niveaus besprekingen zijn gevoerd tussen Londen en Moskou: 1. Kroesjtsjev en Douglas-Home staan rechtstreeks met elkaar in kontakt. De Russische leider heeft Home twintig no vember via ambassadeur Alexander Sol- datow een boodschap gestuurd over het onderwerp van het verminderen van de TUNIS (AP). De Fransen ontruimen de Tunesische haven Bizerta. Dat feit is donderdag door de bevolking van het land op massale wijze gevierd. In de stad Tunis was een grote menigte op de been. De feesten duren drie dagen. President Habib Bourguiba zal vandaag de graven bezoeken van hen die in de strijd in juli 1961 om de basis Bizerta sneuvelden. Hierbij vielen meer dan drie duizend Tunesiërs. Het zal de eerste reis van Bourguiba naar Bizerta zijn sedert het land in 1956 onafhankelijk werd. Hij had gezworen er geen voet te zetten, zolangs de basis nog door de Fransen bezet was. Bourguiba zal vergezeld worden door de Algerijnse president Ahmed Ben Bella kroonprins Hassan Ridha van Lybië en mogelijk president Nasser van de Verenig de Arabische Republiek. Koning Hassan II van Marokko heeft de uitnodiging niet aangenomen, omdat Nasser aanwezig is. Hij heeft de minister van Staat Abdelhadi Boutaleb aangewezen om hem te vertegenwoordigen. PARIJS (Reuter) De Indonesische mi nister voor de Nationale Veiligheid en stafchef van het leger, generaal Nasoe tion, heeft op een persconferentie in Pa rijs verklaard dat de Sovjet-Unie Indone sië van wapens zal voorzien, indien het Westen dit niet meer wil doen. „Ik heb kortgeleden te Moskou een over eenkomst voor de levering van Russische wapens gesloten. Een permanente Indone sische vertegenwoordiging werkt daar aan een programma voor de wapenleveringen Ik keer naar Indonesië terug met het ge voel, dat ik de veiligheid van mijn land heb verzekerd," aldus Nasoetion. Hij heeft een bezoek van vier dagen aan Parijs gebracht, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, en de minister voor de Strijdkrachten Mess mer. Volgens Nasoetion heeft Groot-Brittan- nië verdere uitvoer van wapens naar In donesië verboden. NEW YORK (AFP) De UNO-Assem- blee heeft besloten het jaar 1968 uit te roepen als „Internationaal Jaar van de Rechten van de Mens." Het zal dan twin tig jaar geleden zijn dat de Algemene Ver gadering de Universele Verklaring over de Rechten van de Mens aanvaardde. spanningen tussen Oost en West in het algemeen en over de mogelijkheid Ber lijn bij een eventuele niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West te betrekken; 2. minister van Buitenlandse Zaken But ler heeft de vorige week een boodschap aan zijn Russische collega Andreij Gromy- ko gezonden, waarin hij op korte termijn een ontmoeting voorstelde. Deze bood schap werd ook door Soldatow, die nu in Moskou is, overhandigd. Gromyko heeft nog niet geantwoord. De regeringsfunctionarissen deden hun uiterste best vooral te doen uitkomen dat Butler niet heeft voorgesteld dat de ont wapeningsbesprekingen in dit stadium zul len worden opgetrokken tot het niveau van ministers van Buitenlandse Zaken. Premier Douglas-Home zelf echter gaf de indruk dat de Engelse regering dit nu juist wél deed, toen hij het Parlement dinsdag vertelde dat Butler naar de con ferentie in Genève zou gaan. Kort na die verklaring werd Douglas Home door een van zijn eigen woordvoer ders gecorrigeerd die te kennen gaf dat de premier zich had vergist. Of Douglas-Home nu de Britse wensen per ongeluk of met opzet bekend heeft ge maakt is nog een zaak van intensieve po litieke speculatie in Londen. Waarschijn lijk zal het vraagstuk spoedig in het La gerhuis aan de orde worden gesteld. Er zijn berichten geweest als zou president Johnson van de Verenigde Staten geprik keld zijn door de aankondiging van de Engelse premier met de overweging dat het een berekende diplomatieke indiscre tie zou kunnen zijn geweest. Intussen is het onder diplomaten en po litici in de Engelse hoofdstad een publiek geheim dat Douglas-Home en zijn conser vatieve regering graag een leidende rol zouden spelen bij het zoeken naar een akkoord tussen Oost en West. Dit ook al, omdat Engeland het volgend jaar voor algemene verkiezingen staat. Na leren en studeren een les in ont spanning... genieten van een vol glas Hero tomatensap. Hero is zo heerlijk royaal met volrijpe zonnige tomaten. Hero tomatensap is een bron van vita minen-C. Proef dat unieke fruit-aroma, die klasse apart. Maak het tot een gezonde en plezierige gewoonte: na de dagelijkse inspanning de dagelijkse ontspanning van Hero tomatensap. Naturel of Cocktail (licht gekruid). rvvn Zomer In december, glazen vol zon 4.40 PER FLES licht en soepel, fris en feestelijk. W ij n h a n d e I Kleine Houtstraat 57 (hoek Ged. Oude Gracht) Tel. 10078. Snelle bezorging LA PAZ (AP). De spanning in het gebied van de tinmijn bij Catavi in Bolivia is iets verminderd. De stakende mijnwer kers die een groep gijzelaars vasthouden en de duizenden militairen die de regering naar de mijn heeft gestuurd, staan niet met de wapens tegenover elkaar. Het ministerie van Defensie heeft mee gedeeld dat de soldaten niet zullen optre den tegen de mijnwerkers. Er trekken geen patrouilles van het leger meer door het gebied. LONDEN (AP) Het aanstaande be zoek van paus Paulus VI aan het Heilige Land heeft een bloeiende zwarte handel in het leven geroepen, met hotelkamers van 500 dollar (1800 gulden) per nacht, zo heeft een geestelijke van de Anglicaanse kerk in Londen verklaard. „Wij betreuren dit ten zeerste", aldus de eerwaarde A. E. Payton, die aan de leiding zal staan van 250 Britse pelgrims, wiens bezoek aan het Heilige Land zal samenvallen met het pauselijke bezoek. De geestelijke zei zijn inlichtingen bij be voegde Libanese zegslieden te hebben in gewonnen. Hij verklaarde dat een verte genwoordiger van zijn reisbureau, „Inter- Church Travel" (interkerkelijke reizen), dat zonder winst werkt, naar Jeruzalem zal vliegen om te verzekeren dat de hotel reserveringen voor zijn pelgrims in orde zijn. De Britse groep is samengesteld uit leden van verscheidene godsdiensten. Deze reis is speciaal geregeld opdat wij tegelij kertijd met de paus in het Heilige Land kunnen zijn als blijk van de eenheid der christenen", aldus de eerwaarde Payton. De geestelijke zei het te betreuren dat de reis van de paus voor commerciële doelein den wordt uitgebuit met slagzinnen zoals: „Komt de Heilige Vader zien in het Hei lige Land". Hij zei van Jordaanse zegs lieden te hebben vernomen, dat de Jordaan se regering mogelijk zal optreden tegen de zwarte handel in hotelkanjers. ROME (ANP) De Vaticaanse pers dienst richt in Jeruzalem een perscen trum in om aan de te verwachten grote journalistieke belangstelling tegemoet te komen. Voor de journalisten wordt een va demecum samengesteld. De Vaticaanse radio zal drie maal per dag verslag uit brengen van de reis van de paus. Getracht wordt van de Jordaanse autoriteiten toe stemming te verkrijgen voor passeren van de grens met Israel in beide richtingen. Toeristen kunnen tot nog toe alleen uit Jordanië Israel binnengaan, en mogen uit Israel Jordanië niet binnenkomen. AMMAN (AFP) Er is geen gemeng de Jordaans-Israelische commissie inge steld-om de reis van de paus naar rhet Heilige Land voor te bereiden, zo is of ficieel in Amman bekendgemaakt. Men wijst er op dat er drie commissies met de voorbereiding zijn belast: twee Jordaan se en een van de UNO die in overeenstem ming met de internationale regelingen, zal waken over de veiligheid van de paus tij dens het passeren van de grens tussen Israel en Jordanië. (Reuter) De hoofdstraat van Nazareth in Israel, waar Christus woonde, zal voort aan Paus Paulusstraat genoemd worden. In Nazareth wordt reeds druk aan de voor bereidingen voor het bezoek gewerkt. Ploe gen arbeiders knappen de straten op waar langs de paus zal gaan. (Van onze parlementaire redacteur) De regering zal met zeer grote kracht pleiten voor uitbreiding van de budgettai re bevoegdheden van het Europese parle ment, maar zij wil deze uitbreiding niet koppelen een haar medewerking aan de op richting van het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw. Minister Luns zei gisteren bij de be grotingsbehandeling van Buitenlandse Za ken in de Tweede Kamer dat de Neder landse regering de vaste wil heeft om de positie van het Europese parlement te ver stevigen. Maar de motie-Vredeling waarin de regering wordt gevraagd de medewer king aan het fonds te koppelen aan het verlenen van bepaalde bevoegdheden aan het Euro-parlement, gaat de regering te ver. al spreekt de gedachte in de motie haar wel aan. Voor het verlenen van parlementaire bevoegdheden is een wijzi ging van de Europese verdragen nodig. Thans zou een houding als in de motie- Vredeling bepleit niet in overeenstemming zijn met het verdrag, ook niet als de raad van ministers van de E.E.G. een dergelijke houding eenstemming zou steu nen, maar het is een illusie te menen dat zulks nu het geval zou zijn, aldus mi nister Luns, die erop wees dat de Duitse regering het oordeel van de Nederland se regering deelt. Over de oprichting van een Europese politieke unie zei minister Luns dat dit thans waarschijnlijk tot het definitieve uit eengaan van de Zes en de E.E.G. zou lei den. Bovendien zou een hervatting van het overleg met duidelijke uitsluiting van Engeland ongetwijfeld het einde betekenen van het politiek overleg in de Westeuropese Unie, dat onlangs met be scheiden succes weer is begonnen. De Ne derlandse regering is voor een behoedza me benadering van dit vraagstuk en wil geen nieuwe mislukking riskeren. Zij ziet op het ogenblik geen algemeen aanvaard baar perspectief voor de geschilpunten in zake de oprichting van een Europese po litieke unie. Nadat staatssecretaris De Blocq nog eens een uiteenzetting had gegeven van de Brusselse problemen en het Nederlands standpunt, verklaarde staatssecretaris Die penhorst, die als Kamerlid voor de C.H.U. in april van dit jaar de motie voor uitbreiding van de buitenlandse hulp ondertekende, dat hem door de regering niet gevraagd is deze motie nu te ver loochenen. Integendeel, zei hij, men ver wacht van mij een beleid overeenkomstig deze motie en wil mij daartoe in staat stellen. Dat de uitbreiding van de hulp er dit jaar nog niet is gekomen kwam vol gens hem „door de hitte van de Wasse- naarse prioriteitenslag" en niet door ge brek aan planning. Dr. Diepenhorst zei verder dat vraag of de overheid het ontwikkelingswerk van missie en zending moet subsidiëren nog niet rijp is voor een principiële beslissing, ook omdat er in de kerken nog verschil lend over wordt gedacht. De regering heeft intussen besloten tot de instelling van een ambtelijke commissie ad hoc die dit vraag stuk moet bestuderen. Over het Jongeren Vrijwilligersprogramma sprak de staats secretaris zeer lovend. Binnenkort zullen Nederlandse vrijwilligers naar Columbia Jordanië en Ivoorkust gaan. In Jordanië zullen zij zich bezig houden met onderwijs in de kampen van Arabische vluchtelingen in Ivoorkust met landbouwvoorlichting en medische verzorging. Voorts is een project in Oost-Nigeria in voorbereiding. De laat ste tijd zijn aanvragen voor hulp door Ne derlandse vrijwilligers uit zeven andere ontwikkelingslanden ontvangen. De begroting van Buitenlandse Zaken werd tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aanvaard, met aantekening dat de C.P.N. en de P.S.P. tegen waren. Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN Het Zuidafrikaanse onafhankelijke rege- ringsgezinde protestants-christelijke dag blad „Die Burger" en het Amsterdamse protestants-christelijke dagblad „Trouw" hebben pagina's geruild over de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. Het initiatief daartoe is uitgegaan van Trouw", die het voorstel tot paginaruil eerst deed aan „Die Transvaler", het blad van de regeringspartij. Dit blad rea geerde evenwel negatief, „omdat wat er ook geschreven wordt, dat onmiddellijk aangegrepen zal worden om nog meer stemming tegen ons land te wekken". „Die Burger", dat in een oplage van 50.000 exemplaren in Kaapstad verschijnt aanvaardde het voorstel van „Trouw" wel omdat de hoofdredacteur van „Die Bur ger", de heer P. J. Cillié, meende dat Trouw" hiermede de grondslag heeft ge legd voor een „wellicht vruchtbare uit wisseling van gedachten". De pagina's zijn vanochtend gelijktijdig gepubliceerd. De redactie van „Trouw' heeft zich nauwkeurig aan de afgespro ken pagina gehouden. De artikelen van „Die Burger" zijn nogal uitgelopen, mede in verband met de publikatie van drie kaarten en drie foto's, zodat de Zuidafri kaanse bijdrage van „Trouw" bijna twee pagina's bedraagt. ADEN (Reuter) De politie in Aden heeft weer arrestaties verricht in verband met de bomaanslag die dinsdag op het vliegveld van Aden werd gepleegd en waarbij een vrouw om het leven kwam en drieenvijftig personen verwondingen op liepen. Negenentwintig personen zaten al in hechtenis ln de afgelopen achtenveertig uur zijn 234 Jemenieten over de grens ge zet. Volgens een regeringswoordvoerder hebben zij zich schuldig gemaakt aan on dermijnende activiteiten in de Zuidarabi sche Federatie. ROME (AFP) De leden van de uiterst-linkse vleugel in de Italiaanse cialistische partij hebben wederom i bijeenkomst van het centrale partijcomité verlaten, omdat zij zich niet met de gang van zaken kunnen verenigen. Hun leider, Vecchietti, die gekant ls te gen het samengaan van de socialisten met drië burgerlijke pafti jèn in de nieuwe re gering onder de christen-democraat Aldo Mofó, verklaarde dat de meerderheid van het partijbestuur „volstrekt onvoldoende' reageert op de „ernstige crisis" in de partij. Vecchietti en de zijnen voelen meer voor een coalitie met de communisten Hun verzoek om een buitengewoon partij congres te beleggen voor het bespreken van de toestand, werd afgewezen. Intussen koos de meerderheid van het centrale partijcomité de 56-jarige Fran cesco de Martino tot secretaris-generaal als opvolger van Pietro Nenni, die deze post twintig jaar heeft bezet maar nu als vice-premier aan de regering deelneemt De Martino behoort tot de medestanders van Nenni. Premier Moro heeft donderdag zijn nieuwe kabinet aan het parlement voorge steld en het vertrouwen gevraagd. KAAPSTAD (AP) Het sabotageproces te Kaapstad is tot drie februari 1964 ver daagd. De elf beklaagden, zeven mannen onder wie dr. Neville Edward Alexan der en vier vrouwen, kregen niet het recht tegen borgsom op vrije voeten ge steld te worden. Ze zullen de zeven weken tot de hervatting van het proces in de ge vangenis moeten blijven. De elf verdachten moeten zich verant woorden voor een samenzwering tot om verwerping van de blanke regering van premier Hendrik Verwoerd door middel van sabotage en voor bevordering van de doeleinden van het communisme. Alle ge daagden hebben verklaard onschuldig te zijn. Ik heb een hoogbejaarde tantie die oké zegt. Het past zo weinig bij haar spaar zame, strak opgemaakte grijze haren, haar breiwerkje en keurige pantoffel tjes, dat het in haar mond een bijna on fatsoenlijke uitdrukking wordt. Zo nu en dan breng ik haar een be zoek op haar flatje in een rustige buurt aan de rand van de stad. Ze wil graag dat ik mijn visite tevoren aankondig, op dat ze haar bezigheden, die ze niet heeft, daarnaar regelen kan. Ik schrijf haar dan netjes een briefje en krijgt prompt een kaart terug, waarop kortweg: „O.K., ik verwacht je" staat. De eerste keer was ik er zo weinig op verdacht dat ik een ogenblik meende dat ze zich vergist had en mij verwisselde met iemand, wiens initialen O.K. moesten zijn. Ze is tenslot te bijna tachtig. Daarna heb ik die nozem achtige uitdrukking al zo dikwijls in haar handschrift onder m'n neus gekregen, dat ik me er niet meer over verbaas. Ik vertrek ook geen spier als ze me, nadat ze me uitvoerig omhelsd en be-thee-d heeft, met een preuts trekje om haar mond vraagt of de kindertjes allemaal oké zijn. Ik beheers mijn lachspieren, alsmede mijn geïrriteerdheid. Eenmaal heb ik haar gevraagd op gevaar af dat ik haar, mijn en ons al ler onwetendheid zou moeten onthullen of ze eigenlijk wist wat het betekende. .Hoe bedoel je?" vroeg ze toen quasi-on- nozel. „Dat O.K.," zei ik wat kortaf. „O, dat. Ze praat een beetje treuzelig. Wat een aardige uitdrukking, hè? Ije heb er geen idee van, nee, wat die letters nou precies betekenen. Misschien het te genovergestelde van knock-out, heb ik wel eens gedacht. Dan voel je je niet prettig, dunkt me, en O.K. klinkt erg opgewekt. Hans, die H.B.S.-er, de zoon van Hendrik je weet wel, zegt het ook altijd. Hij komt eenmaal in de week bij me koffiedrinken en als ie dan de trap opkomt, roept ie al: Hallo, oma, alles O.K.? Ja, van die heb ik het voor 't eerst gehoord en nu gebruik ik het zelf ook wel eens een keer tje. Het is een pittig, vrolijk gezegde, vind je ook niet?" Ze giechelde een beetje en zei toen: „En zal ik je nu nog een kopje thee inschen ken?" Ik dacht: waarom ook niet? Tante gaat goed met de tijd mee. En dus antwoordde ikt Heel graag, tante, O.K." want reeds nu heeft elk „Dordrecht" fornuis all-gas kranen en -branders. Dus ook voor aardgas! Uw „Dordrecht" staat klaar bij uw handelaar Verkoopkantoor voor Nederland. OEN HAAG, POSTBUS 1143, TEL. 98S7S0 J Gestorven. De 35-jarige mejuffrouw Elsie Warren die enkele dagen geleden in het nieuws kwam, toen zij, op gezag van een Londens ziekenhuis naar een be graafplaats gebracht, nog tekenen van le ven bleek te vertonen, is donderdag avond in het bewuste ziekenhuis overle den. Zij is niet meer bij kennis geweest. Zij was de eerste keer in het ziekenhuis opgenomen, nadat zij thuis in elkaar was gezakt. Pfjl en boog. In Kenya werden donderdag een Afrikaan gedood en twee gewond toen de politie het vuur opende op een vijftigtal leden van een stam die met pijl en boog op haar schoten. Er wer den drie arrestaties verricht. Het inci dent deed zich voor te Masjakos. zestig kilometer ten zuidoosten van Nairobi, toen de politie een onderzoek instelde naar diefstallen. Roken. Volgens een officiële bekendma king in Londen heeft de vrees voor long kanker 't vorig jaar in Groot-Brittannië een daling van het tabaksverbruik te weeggebracht, maar is de verkoop van alcoholische dranken gestegen. Olie. Een enkele kilometers lange en twee honderd meter brede laag olie bedekte donderdagmorgen het meer van Kon- stanz van de Rijnmonding tot Lindau. Woensdag was reeds olie-alarm gegeven Hoe de olie in de Rijn terecht is geko men is vooralsnog een raadsel. Stemmen. De Algemene Vergadering vs de Verenigde Naties heeft besloten o gedurende een jaar een proef te nem met een elektrisch systeem om te sten men. De Sovjet-Unie protesteerde tegr het besluit en noemde het „verspillir van V.N.-geld". Erfenis. De Dominicaanse regering hec de bezittingen in beslag genomen van c familie van wijlen dictator Rafael Eon das Trujillo ter waarde van ruim 201.500.000 gulden. Dit is bekendge maakt door het Dominicaanse ministe rie van Openbare Bezittingen. Huwelijk. Stjepan Voekelic, 88, en zijn vrouw, Marija, 84, zijn na een huwelijk van 64 jaar op dezelfde dag in Joego slavië gestorven. Zij laten zeven kinde ren, vijftig kleinkinderen en 22 achter kleinkinderen na. President. Het hoofd van het Zwitser departement van Justitie en Politie, Lu wig von Moos, is donderdag door 1 parlement gekozen tot president van Zwitserse Federatie voor het jaar 1' Hij is lid van de katholieke chris socialistische partij. Redding. In het Franse dorp Saint V, rien hebben brandweerlieden een hc die bij een brand in het huis van z baas door rook bedwelmd was, ge: door toepassing van mond-tot-mon_ ademhaling.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3