BORST BORST BORST Raad van Beverwijk verhoogt schoolmelkprij s met 8 cent VELO FILM EN FILMWERELD Het 25.000ste schip van 1963 in Rotterdam Drank en verkeer Havenberichten Zebra-ongelukken Zeesleper Orinoco te water gelaten KOSTUUMS KOSTUUMS OVERJASSEN Geen verlaging vermakelijkheden- belasting voor bioscopen Medische verzorging tijdens het weekeinde in het vooruitzicht VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 DOET UW VOORDEEL FIBRALON-dekens 2-persoons nu nog 28.75 Schorseneren en peen Subsidie voor instuif Velsen-Noord-Beverwijk Uitspraken HAARLEMSE RECHTBANK Een goede matras voorkomt rugklachten Met de FEESTDAGEN kunt u kiezen uit een feestelijke altijd-slagen-colleetie mode 1964 - alle maten ook lengte- en breedtem.iten KERSTMIS mooie Terlenka-val. vanaf 1.45 tot 11.75 van topklasse - Groninger stijlgroep en „FÖRTEX TOPKWALITEITEN, meer gaan kosten prijzen populaire prijsklasse moderne vlotte TWEEDS welke straks zeker belangrijk 159— tot 195— 109— tot 149— BOUCLÉ'S en MOHAIR ƒ89— tot -85— Desgewenst vertrouwd en vakkundig advies. Veranderingen worden met zorg gratis uitgevoerd 'K r speciaalzaak - sedert 1908 Kennemerlaan 61 - Telefoon 5134 - IJmuiden Onderzoek Geen noodzaak Moeilijk probleem en toch THUIS 100% SERVICE Wijk aan Zee krijgt nieuwe reddingspost CIT DE OMVANGRIJKE NEDERLANDSE titel „D'r moet nu maar eens getrouwd worden"', die wel erg het kluchtspelkarakter van deze Franse film wil beklemtonen, werkt misschien enigszins verwarrend, want al bezit „Le soupirant" zoals het werk oorspronkelijk is genoemd een reeks kluchtige situaties, er zit toch meer „esprit" in de film dan door de Nederlandse importeur wordt gesugge reerd. „Le soupirant" is het debuut van de nieuwe filmkomiek Pierre Etaix, die in zijn melancholie herinnert aan Chaplin of Buster Keaton, maar in zijn dwaze avon turen als de verlegen minnaar toch weer doet denken aan Harold Lloyd. Al dit vergelijkingsmateriaal dateert uit de tijd van de zwijgende film, hetgeen niet zo toevallig is, omdat in die periode de humoristische film zijn hoogtepunt beleefde, dat sindsdien nog maar zelden werd geëvenaard. Willen wij iets dichter bij huis blijven, dan moet Pierre Etaix worden gerekend tot de school van Jacques Tati, bij wie hij trouwens als assistent is opgetreden tijdens diens werkzaamheden aan „Mon oncle Het noemen van al die namen dient om de humor van de nieuweling in het vak enigszins aan te duiden, maar dit wil toch niet zeggen dat Etaix in zijn eerste film al deze illustere voorbeelden zou hebben geïmiteerd. Wel is er sprake van in vloeden van buitenaf, maar van slaafse navolging is bepaald niets merkbaar. Men kan hoogstens zeggen dat de filmer enkele opvattingen omtrent filmhumor heeft over genomen van deze voorgangers in het moeilijke genre. IJmuiden ZO HEEFT HIJ afgezien van een con- tmu-verhaal, zoals Chaplin en Tati dit al vóór hem hebben gedaan en in plaats daarvan in samenwerking met zijn scena rioschrijver Jean-Claude Carrière gezorgd voor een lichte intrige, die alle mogelijk heden bevat om tot dwaze situaties te ge raken. In één enkele zin gezegd gaat „Le soupirant" over een schuchtere jongeman door Etaix zelf gespeeld die op zoek is naar een vrouw, maar door zijn oner varenheid op het gebied der liefde zich in allerlei moeilijkheden, teleurstellingen en verwikkelingen werkt. Tot hij de liefde in zijn directe omgeving ontdekt in de ge daante van een lief Zweeds meisje, dat bij zijn ouders inwoont om de Franse taal te leren. HET GROTE probleem voor de scena rioschrijver is natuurlijk geweest uit deze situatie zoveel mogelijk dwaze complica ties te laten voortkomen en daarin is hij zo goed geslaagd, dat de film soms wat overladen aandoet; als waren de vervaar digers bang dat er een ogenblik niet zou worden gelachen. Wat in Etaix echter voor al pleit is zijn visuele instelling, waardoor zijn meeste grappen het zonder tekst kun nen stellen en geheel op de beeldwerking zijn gebaseerd. Aldus worden door hem ogenblikken van filmhurnor bereikt die waarlijk onvergetelijk zijn en tot het beste behoren wat de komische film tot nu toe te zien kon geven. Van vrijdag tot en met zondag hetgeen voor een dergelijke film eigenlijk een te korte draaitijd zou moe ten blijken. HET PROGRAMMA vermeldt verder voor zondagmiddag de „onoverwinnelij ke" Jean Maris in „De musketier van de koning", van maandag tot en met woens dag gevolgd door het pilotendrama „Zij die met levens spelen". Ten slotte donder dagavond „Blitzm&dels an die Front", een titel die ook al weer voor zichzelf spreekt. t i i 11 fl (Stadsschouwburg). Opnieuw een Italiaanse oorlogsfilm in dit theater, waarvan de handeling begint óp het ogen blik dat de geallieerden bij Anzio zijn ge land en in Italië een chaotische toestand is ontstaan. De belevenissen van een groep je ontsnapte Italiaanse krijgsgevangenen met aan het hoofd een Amerikaanse para chutist (Jack Palance), die een sabotage- opdracht moet uitvoeren vullen deze film, waarin naast Palance ook nog optreden Serge Reggiani, Folco Lulli en Anna Ralli. Van vrijdag tot en met zondag. Voor de matinee van zondag draait dan nog „De avonturen van Pinokkio", een gezellige film voor de jeugd. Beverwijk (L u x o r). In „Jungle duivels", een episode uit de oorlog in de Stille Zuidzee, worden Toni Curtis en Frank Lovejoy sa mengebracht op een eilandje, waar het we melt van de Japanners en zij een Franse planter, die het Amerikaanse leger inlich tingen verschaft, opsporen en redden. Dit spannende verhaal kreeg door de regie van Stuart Heisier een boeiende vorm, waarbij de romantiek, vertegenwoordigd door de dochter van de planter (Mary Murphy), uiteraard evenmin werd vergeten. Van vrijdag tot en met maandag, met als in termezzo voor de zondagmiddag de klucht „Wraak is zoet." Voorts van dinsdag tot en met donder dag „Univcrso di notte", waarmee de Italianen blijk geven nog maar steeds niet genoeg te kunnen krijgen van het ijverig bijeenfilmen van bizarre aspecten van het moderne leven. Ditmaal een bont en af wisselend schouwspel van wat er zich des nachts kan voordoen in een wereld, waar men zich amuseert met striptease, hanen gevechten en het eten van levende mui zen. Goede variétévoorstellingen onder andere met Vince Taylor in Parijs, Hongkong en Madrid worden afgewisseld met opnamen van plaatselijk schoon, waar door de film zelfs nog een educatief tintje wordt verleend. (Kennemer theater). Het is de ze week in dit theater alles avontuur en sensatie, wat de klok slaat, waarmee voor vrijdag en zaterdag al direct een dapper begin wordt gemaakt door Burt Lancas ter in „De vlam en de pijl", een verruk kelijke avonturenfilm uit de oude ridder tijd. In de nachtvoorstelling van zater dag draait „Kamp op het Bloedeiland", met Carl Mohner, zondagmiddag onmid dellijk gevolgd door „De schrik der ban dieten", met in de hoofdrol de manne tjesputter Randolph Scott. Ten slotte van zondag tot en met woensdag de repri se van „De man met de wassen beel den", de klassieke griezelfilm, die al eer der met groot succes in Beverwijk werd vertoond. De Noorse vrachtvaarder „Tarifa" van 6500 brt. is als 25.000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnen gevaren. Het aantal van 25.000 werd bijna een week eerder bereikt dan in het recordjaar 1962. Toen namelijk arriveerde het 25.000e schip, de Zweedse tanker „Tostero" op 18 december. (W. B.-t h e a t e r). Opnieuw is een ver haal uit de oudheid het onderwerp ge weest voor een spectaculaire film. Ditmaal Damon en Pythias", de historie van twee mannen die eens gezworen vijanden wa ren, terwijl de dief Damon 'later blijkt zijn leven te willen offeren voor de Olym pische atleet Pythias. En men kan het rustig aan de producers overlaten deze klassieke vriendschap met zulk een en tourage te omgeven, dat het geheel een aantrekkelijk schouwspel wordt. Deze film komt vrijdag en zaterdag in vertoning. Zondagmiddag de grote Tarzan-vertolker Johnny Weissmuller, voor de verandering nu eens als de onverschrokken held op het „Eiland der Pygmeeën". En dan zon dag en maandag nog „Sensatie op Rijks weg 101", een Amerikaanse politiefilm over diverse dappere daden van de Her mandad. Zorg dat u er bp bent. Aa-Be dekens tot 1 januari tegen de oude prijs. WONINGINRICHTING Planetenweg 38 - 42 - Tel. 5991 Door het koude weer was de aanvoer van schorseneren op de Beverwij kèe vei ling donderdag belangrijk minder dan in de voorgaande weken; ook de prijzen wa ren lager. Er was een aanvoer van 23.000 kilo; de A-kwaliteit bracht van 73 tot 85 cent per kilo op; voor één partij werd tot 98 cent per kilo betaald; de B-sortering noteerde van 45 tot 63 cent per kilo en voor de C werd van 35 tot 42 cènt per kilo gegeven. Er was slechts 6000 kilo peen. Voor de B-kwaliteit werd lOVi tot 11 Va cènt per kilo, voor de C van 10 tot 16'/2 cent per kilo betaald. De gemeenteraad van Beverwijk heeft op voorstel van B. en W. besloten van 1 september 1963 af subsidie te verlenen aan de r.-k. interparochiële instuif Velsén- NoordBeverwijk. Het aantal jongeren dat regelmatig deze instuif in Velsen Noord (St. Jozefzaal) en Beverwijk (Ken- nemer Theater) bezoekt is ruim 600. waar van 280 uit de gemeente Beverwijk. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen forse gevangenisstraffen opge legd aan weggebruikers die onder in vloed van alcohol brokken hadden ge maakt en er daarna vandoor waren ge gaan. Hun rijbewijs werd voor vijf jaar ingetrokken. Een 23-jarige kantoorbediende uit Zaan dam, die onder invloed van zéven glazen bier, bjj het inhalen op de linker weghelft tegen een tegemoetkomende scooter was gebotst, werd veroordeeld tot zeven maan- "4 fiOA'i Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Bliss- worth van Londen, voor. IJmuiden; Qrebbe- 'stroom, Londen; Traviata, Londen; Gouwestroom. Par; Adrastustus, Bremerhaven; Denzo. Londen: Nero, Gdynia: Swidnika, Londen; Havfru, Lei- xoes; Ariël, Uleaborg; River Afton, Pepel, erts voor IJmuiden: Achilles, Liverpool: Rijnstroom, Hull; Admiraal Nelson. Blyth; Berkelstroom, Londen; Achilles, Antwerpen: Yewark, Swansea; Puck. Londen, voor IJmuiden; Heriot, Grange mouth. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Esdorp naar Hamburg: Loosdrecht. Antwerpen: Fivel- borg, Slite. kunstmest van IJmuiden: Luhedeich, Ahus. ijzer van IJmuiden; Michael M., Bruns- büttel; Dependant, Bohus, zout van IJmuiden: Arvo, Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden: Lu ja. Kopenhagen: Zeemeeuw, Middelburg; II- menjles, Dordrecht, balken van Zaandam: Mar- kab, Keulen, van Zaandam; Hiddensee. Rostock; Krusau, Bilbao, walsmateriaal van IJmuiden; Werner Mayburg. Dagenham; Prins der Neder landen. Portsmouth: Lori Drever, Vasteras; Co- lette, Norrköping: Bore 8. Lübeck, van Velsen; Zingst. Rotterdam; Axel, Skoghall; Ank T., Ma- riestadt: Sanaga, Hamburg: Valiant. Harlingen; Hangard, Brake, van Zaandam: Draco, Opórto; Yewdale. Seiloth: Libertas, Tripolis; Lancero. Buenos Aires; Antilope. Newcastle, kunstmest van IJmuiden; Ardeas, Rotterdam; Gouweborg, Bohus. zout van IJmuiden, Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Koserow van Rostock; Aruba, Boston. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Noorder- kroon naar Runcorn, walsmateriaal van IJmui den; Ftnnanger, Aruba: Jaga, Grangemouth: Gniezno, Hartlepool; Bonita. Santa Domingo; Braganca, Bremen: Yarvic, Portsmouth, kunst mest van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Koop zo'n matras bi) de vakman 2-pers. Stica keurkapokmatras 3-delig 141.—, 170.— 1-pers. Stlca keurkapokmatras 1-delig 80. 1-pers. Drakacelmatras 88.50 117.50 169. 2-pers. Interieurmatras Op een bed van BORST Slaapt u als een VORST WONINGINRICHTING Planetenweg 38 - 42 - Tel. 5991 den gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, met aftrek van de voorlopige hechtenis. De duo-passagiere van de scoo ter was bij de botsing ernstig gewond ge raakt. De verdachte was er met zijn auto vandoor gegaan. Tegen hem was twee we ken geleden negen maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Een 23-jarige scooterrijder uit Westzaan die onder invloed van zeven glazen bier in Zaandam tegen een hem tegemoet komende bromfietser was gereden, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk. Na hét ongeluk had de man zijn scooter in de struiken verborgen en was er vandoor gegaan. De rijbevoegdheid was hem bij gerechterlijk vonnis ontzegd. De officier van Justitie had acht maanden gevange nisstraf geëist. Beide verdachten werd de irijbevoegdheid voor vijf jaar ontnomen. Twee automobilisten werden wegens gro ve onachtzaamheid veroordeeld tot 250 boete. Op zebra-oversteekplaatsen hadden zij een voetganger aangereden, die daar door ernstig werd gewond. Een 66-jarige man uit Vijfhuizen had op de zebra op de Rijksstraatweg in Haar lem bij de Vergierdeweg een 67-jarige vrouw aangereden, die hij naar zijn zeg gen in het geheel niet had opgemerkt. De vrouw brak een been en kreeg hoofdwon den. De officier van Justitie had twee we ken gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist. Een bakker uit IJmuiden had op een zebra in de Lange Nieuwstraat in IJmui den een man aangereden, die daardoor dusdanig werd verwond dat hij zeker een half jaar niet heeft kunnen werken, fte verdachte zei de voetganger niet te heb ben gezien. De officier had ƒ.250 boete en een jaar ontzegging geëist. Een 20-jarige schilder uit Haarlem die met zijn motor een meisje had aangereden dat plotseling de zebra op de Rijksstraat weg bij de Vergierdeweg was opgehold, werd ontslagen van rechtsvervolging. Te gen hem was 250 boete en een half jaar Ontzegging geëist. Om drie uur is gistermiddag op de werf van J. en K. Smit in Kinderdijk de tewa terlating geschied van de zeesleper „Ori noco", die in aanbouw it voor L. Smit en Co's internationale sleepdienst in Rotter dam. Doopster was mevrouw A. van Bee- Ien-Slis, echtgenote van een der werf- directeuren. De „Orinoco" behoort tot de 3250 fik- klasse van L. Smit en Co, waarvan de Mis sissippi en de Thames al in de vaart zijn en de Hudson in januari wordt opgeleverd. De „Orinoco" komt in april in bedrijf. De nieuwe zeesleper is, evenals haar zusterschepen, bestemd voor sleepreizen met zware objecten over grote afstanden en zal verder uiteraard worden gebruikt bij bergingswerkzaamheden. De anderè sche pen van deze klasse hebben hun grote waarde reeds bewezen. Na de ingebruikneming van de „Orinoco het eerste schip van deze naam bij L. Smit en Co zal het Rotterdamse sleep bedrijf een zeegaande vloot hebben van 21 boten met een vermogen van 10Ó0 tot 9000 pk, waarvan acht eenheden met een ver mogen van 3250 pk of meer. De „Orinoco" heeft een lengte van 53,40 meter, een breedte van 10,00 meter en een holte tot het hoofddek van 5,10 meter. Er is accommodatie voor twintig bemannings leden en twaalf runners. De zeer uitge breide brandblus- en bergingsinstallatie omvat onder andere een vaste bergings- en brandbluspomp met een maximum pomp- capaciteit van 350 ton per uur, een verdeel kast voor acht brandslangen van 2,5 inch en op een bordes in de achtermast twee waterkanonnen, die overigens ook schuim kunnen spuiten. een huiselijk feest een gezellig feest Maak het gezelliger met een Wij hebben die voor u. Keuze uit meer dan 40 stuks WONINGINRICHTING Planetenweg 38 - 42 - Tel. 5991 V.*. v.' i De gemeenteraad van Beverwijk heeft in zijn vergadering van donderdagavond de discussies over de voorstellen van B. en W. die daarvoor in aanmerking kwa men vrijwel gelijk verdeeld over verma- keUikhedcnbelasting voor bioscoopvoorstel lingen, presentiegeld voor raadsleden en melk voor scholieren. Wat het laatste punt betreft, besloot de raad de prjjs van de schoolmelk met ingang van 1 januari a.s. met 8 cent te verhogen en te bren gen op 46 cent. De overige van de zeven tien voorstellen gingen vlot onder de ha mer van de voor het eerst na zijn ziekte weer aanwezige voorzitter, burgemeester J. G. S. Bruinsma door. De fractie van de V.V.D. had vanwege dit herstel de at tentie gehad de tafel van de voorzitter te versieren met een bloemstukje, welk ge baar door de heer Bruinsma bijzonder ge waardeerd werd. Er prijkten trouwens nog meer bloemen in deze vergadering, name lijk voor de heer W. Swarts (C.P.N.) die jarig was. De meningen over het voorstel van B. en W. het tarief van de vermakelijkheden- belasting voor gewone bioscoopvoorstel lingen op 25 percent te handhaven waren nogal verdeeld- De heer J o u s t r a (P.v.d.A.) noemde EXAMEN Amsterdam. Doctoraal klassieke letteren mej. M. J. R. L. Renders (Amsterdam). Rijksexamen tolk-vertalêr Spaans mej. Consuelo Egas Reparaz (Eindhoven) en I. Th. T. Wagenaar (Nijmegen). Groningen. Doctoraal sociale weten schappen mej. J. R. Dijkstra (Cornjum). Doctoraal economische wetenschappen A. van Dooren (Groningen). Leiden. Doctoraal Nederlands recht R. F. C. Verschoor (Den Haag). Doctoraal na tuurkunde de heer en mevrouw G. J. Roest en M. K. Roest-Young (Katwijk aan Zee). Doctoraal biologie P. P. Leendertz (Den IJMUIDEN Artsen: H. Bel, Mercuriusstraat 4. tel. 5675; P. J. W. van der Toorn, Fr. Naer- boutstraat 70, tel. 4084; F. M. van Ste kelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Wijkverpleging: Zuster Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550- 6504, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, IJmui den, tel. 02550-6195, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500- 62044, voor IJmuiden-Oost en Driehuis; zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510-3936, voor Vel- sen-Noord en Velsen-Zuid; zuster G. Lammerts, Curaqaostraat 18, Santpoort- Noord, tel. 02560-8756, voor Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen nö. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat no. 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: A. M. Lith, Linnaeusstraat 149, IJmuiden, tel. 8062. SANTPOORT Arts: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort-Station, tel. 02560-8410. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Z„ tel. 02560-8249. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmorgen 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 02510-3364; zondag van 9 tot 24 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 3450. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: A. M. Llth, Lin naeusstraat 149, IJmuiden, telefoon 02550-8062. Apotheek: Apotheek Donker, Breestraat 61, Beverwijk, tel. 02510-3150. Haag), J. Dullaart, J. G A. M. Saraber (Leiden). Doctoraal geologie J. R. Moeekel, L. Racz, L. T. M. van Vugt (Leiden). Docto raal astronomie W. N. Brouw (Leiden). Doctoraal scheikunde A. van Es (Delft, cum laude). Utrecht. De heer M. van Zoeren uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Onderzoe kingen over de calcium- en fosfaatstofwis- seling bij de ziekte van Besnier-Boeck en bij urolithiasis". De heer C. A. Honig uit Utrecht is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Over pharyngoplas- tiek". Delft. Tot doctor in de technische weten schap zijn achtereenvolgens gepromoveerd de heren drs. G. L. Engelbrecht en Ir. W. J. van de Weert. De heer Engelbrecht ver dedigde het proefschrift ,.A fundamental study of the influence of aluminium on the white rusting of galvanised steel". De titel van het proefschrift van de heer Van de Weert was „A study of some catalitic hy- drogenation and isomerisation reactions of unsaturated hydrocarbons". Amsterdam. (Gem. Un.) Drie doctorandi zijn gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. De heer H. P. Venker verwierf zijn bul op een proefschrift getiteld: „De nucleophiele reactie van diazomethaan met pikrine- zuur". De heer B. H. Rep behaalde zijn titel op het proefschrift „Aneystomidae, polyxenia and validity of the characters used for their differentiation". De heer O. J. Simon behaalde de titel op het proefschrift: „Geological investigations in the Sierra de Almagró, south-eastern Spain". de positie van de bioscopen, vooral als straks het tweede televisienet komt, wei nig rooskleurig. Volgens hem Zouden de bioscoopexploitanten het in een lagerê filmhuurprijs moetén zoeken, inplaats van in een vermindering van de vermakelijk- hedenbelasting. De heer Klomp (V.V.D.) bepleitte een verlaging van deze belasting voor ge wone bioscoopvoorstellingen tot 20 percent. Hij somde een heel rijtje films op, waar van de huur 70 percent van de recette zou opslokkén. De heer Swarts (C.P.N.) was het wel met hem eens. De heer K o- g e r (Prot. Chr.) was verheugd dat het tarief van de vermakelijkhedenbelasting voor zogenoemde cultureel goedgekeurde films van 10 op 5 percent zal worden gebracht. Het liefst zou hij voor dit soort filmvertoningen in het geheel geen belas ting heffen. Alvorens óver een verlaging van de belasting voor gewone bioscoop voorstellingen te kunnen oordelen wilde spreker eerst een nader onderzoek laten instellen naar de baten en lasten van de bioscopen. De heer De Wei j er (K.v.p.) zei dat hem uit een dóór hem ingesteld onderzoek was gebleken dat de inkomsten van de bioscopen, over het hele land genomen, in de eerste tien maanden van dit jaar ten opzichte van vorig jaar met 50 percent waren gestegen. Dê bruto-recettes van de Nederlandse bioscopen warén in die perio de met f 2.5 miljoen toegenomen. Tenein de een inzicht te krijgen in hoeverre de gestegen inkomsten van de bioscopen in de laatste tien maanden gebruikt waren om hogere exploitatiekosten te dekken, had hij daarover gegevens gevraagd aan de bioscoopbond. Hoewel hem deze waren toegezegd had de heer De Weijer deze cijfers tot dusverre niet ontvangen. De raad kon zich hierna met het voor stel van B. en W. verenigen, waarbij de heren Swarts (C.P.N.), Schoos en Klomp (beiden V.V.D.) geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Een overwacht lange gedachtenwisse- ling sproot voort uit het voorstel de pre sentiegelden voor raadsleden met terug werkende kracht van 1 juli 1963 af te ver hogen van f 16 tot f 21 per raadsverga dering en van f 6 tot 8 per commissie vergadering. De heer Bol te (P.S.P.) zag de nood zaak van deze verhogingen niet in. Het lidmaatschap van een gemeenteraad stond volgens hem gelijk aan dat van Iedere vereniging die in het belang van de ge meenschap werkt. Men dient deze arbeid vrijwillig ie doen en niet voor het presen tiegeld. luidde zijn opvatting. De heer Swarts (C.P.N.) deelde deze mening. „Een raadslid heeft een dienende, geen verdienende taak," zei hij. De voorzitter wees er op dat de voor gestelde verhogingen van de presentiegel den door Gedeputeerde Staten waren vast gesteld. „Geen mens zal denken dat iemand raadslid wordt om er iets bij te verdienen," aldus burgemeester Bruins ma. die het alleszins redelijk vond dat raadsleden voor hun arbeid ten dienste van de gemeenschap een vergoeding ontvan gen. Met de stemmen van de heren Swart.- en Bolte werd de verhoging van de pre sentiegelden aanvaard. Hoewel de heer Bolte op zijn eerder aan B. en W. gestelde vraag betreffende de mógelijkheid tot het verlenen van Sub sidie door de gemeente aan de sehoolmelk- voorziening reeds schriftelijk een antwoord van het college had ontvangen stelde hij deze kwestie opnieuw aan de orde. Hij stelde vóór de verhoging van de schóól - melkprijs uit te stellen totdat B. en W. iich er over hadden beraden of de ge meente al dan niet de schóolmelkvoorzie- ning zal subsidiëren nu het rijk dit niet meer doet. De heer K o g e r (Prot.Chr.) vond het Onjuist deze last van het rijk over té ne men. Hij kon hét standpunt vên de minis ter wel delen dat het géld van de school- melksubsidie beter gebruikt kan worden voor éen betere voorlichting van de ouders over de juiste voeding van hun kind (eren). Wethouder Hermes achtte het beter deze aangelegenheid bij de behandeling van de begroting 1964 aan de orde te stellen. Ver scheidene raadsleden stemden daarmee in. Wethouder Gerritse hield de raad vóór dat. de schoolmelkvoorziening een steeds moei lijker probleem gaat worden. De melkhan delaren voelen er steeds minder vóór in geschakeld te worden bij de verkoop van de melkkaarten tegen de vastgestelde ver goeding van 1 cent.per kaart. De melk prijs zal in de eerste niaanden van 1964 zo goed als zeker met vier cent worden verhoogd. Zó zijn er meer kostenverhogen de factoren. Besloten wérd dè schóólmelkprijs rrtet in gang van 1 januari 1964 vast té stellen op 46 cent en de kwestie van de eventuele gemeentesubsidiê vóór Schóolmèlk te be handelen in de begiótingsvergadêring. Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuw* PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 Telefoon 5108 De Beverwijkse raad heeft besloten een krediet van 10.170 te verstrekken vóór de aanschaffing van een nieuw gebouwtje ten behoeve van de reddingspost Zuid. „Reint" gelicht. De 320 ton metende kustvaarder „Reint" uit Hamburg, die dinsdagavond na een hevige aanvaring met het Nederlandse tankschip „Padusia" op het Amsterdam-Rijnkanaal bij de Zee- burgersluis was gezonken, is gelicht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5