Nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop krijgt IJmuiden als thuishaven 10 - 30% Bevrijding 1813 in de raad van Beverwijk herdacht Compact-hektrawler „Rijnmond III" aan de vissersvloot toegevoegd KerstaanMeding Opheffings - Uitverkoop Ph. de Koning in mantels, jacks en mantelcostuums A. R. de BOER SLIJTERIJ SWIER Feilloze tewaterlating een gunstig voorteken Burgemeester Bruinsma eerde Gijsbert Karei van Hogendorp NA OVERDRACHT OP DE NOORDZEE Katwijkse reder: ffGrote schepen zijn niet rendabel genoeg meer Nog veel meer op hun kerfstok Auto met drumstel uitgebrand Nederlandse motor voor Engels vrachtschip Meisje gered door oplettendheid van trein-machinist MOOI WEER OF STORM? 1/3 gedeslte van het bestede bedrag VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 rchip kan niet beter Verrevisserij Profiteer Baggervaartuig gebouwd in Boven-Hardinxveld Prijsstijgingen COSTUUMS, TWEEDJASSEN, REGENJASSEN, SPORTCOMBINATIES wêmÉËmmËmÊmmmrn Riskant CONSTANT - verlovingsringen oir*" I 99 Door de tewaterlating van de nieuwe „De Hoop", welke plechtigheid donder dagmiddag op de n.v. scheepsbouwwerf gebroeders Pot te Bolnes door mevrouw H. J. Mansholt-Postel, echtgenote van dr. S. L. Mansholt, werd verricht, zal de Nederlandsche Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit het volgend jaar over twee hospitaalkerkschepen beschikken. Het ligt echter niet in de bedoeling beide schepen ook in de vaart te houden, zodat het bestuur voor bet oudste schip nog uitziet naar een andere bestemming. Kapitein en bemanning gaan dus zonder meer naar de nieuwe „De Hoop" over, evenals het schip ook IJmuiden weer als thuishaven krijgt. Bijzonderheden over afmetingen, activiteiten en bestemming van het schip waarvan de totale bouwkosten ongeveer drie miljoen gulden zullen bedragen hebben wij nog onlangs uitvoerig vermeld. De tewaterlating, voor welke ceremonie een grote belangstelling bestond, zodat deze onder meer werd gadegeslagen door het bestuur van de opdrachtgevende ver eniging, de directie van de scheepsbouw werf, de staatssecretaris dr. A. J. H. Dar tels, de secretaris-generaal dr. J. H. Patijn en vele andere autoriteiten, verliep zon der meer voorbeeldig, hetgeen later door ir. J. A. baron van Slingeland, een der directieleden van dc scheepsbouwwerf, als een bijzonder gunstig voorteken werd be schouwd. Baron Van Slingeland zei dit tijdens het ongedwongen samenzijn van de ge nodigden, waarbij de traditionele heil dronk met champagne op het nieuwe schip werd uitgebracht. Spreker richtte zich hierbij in het bijzonder tot mevrouw Mansholt, die hij buitengewoon erkente lijk was voor het speciale cachet, dat zij door het verrichten van het doopceremo- nieel aan deze tewaterlating heeft ver leend. Hij wees er verder op dat het schip nu verder zal worden voorbereid op zijn zelfstandig bestaan, waardoor het hope lijk nog beter aan de, ideële bedoelingen zal beantwoorden dan zijn bekende voor ganger. Ter herinnering aan deze vreug devolle dag overhandigde baron Van Slingeland mevrouw Mansholt ten slotte een zilveren kandelaar en, een album be stemd voor een serie foto's, waarmee de gehele bouw van de nieuwe „De Hoop" zal worden vastgelegd. Vervolgens richtte spreker zich tot de "rachtgevers, aan wie h(j de dank van de directie voor het in de werf gestelde vertrouwen overbracht. Hij verzekerde dat men heeft getracht een schip te bouwen dat werkelijk niet beter kan. Gemakke lijk heeft men het zich hier dus niet mee gemaakt, maar dit kon moeilijk anders, want ,.De Hoop" moet nu eenmaal goed zijn. Vandaar dat baron Van Slingeland het échip een behouden vaart en een goedé toekomst wenste. Hfcrha sprak de heer M. C. van Hall, voorzitter van de opdrachtgevende vereni ging, die eveneens mevrouw Mansholt zijn hulde betuigde voor de elegante wijze waarop zij de doop verrichtte. Volgens spreker moet dit ook „De Hoop" zijn op gevallen, getuige de volmaakt sierlijke neiging welke het schip in haar richting maakte op het moment, dat het van de helling gleed. Voorts herinnerde de heer Van Hall nog even aan de voortreffelijke staat van dienst van het oude hospitaalkerkschip, dat in voorbeeldige samenwerking met zijn drie Duitse zusterschepen de Noord zee in vier zones heeft verdeeld, ten einde zeelieden van elke nationaliteit van dienst te kunnen zijn. De heer Van Hall onthulde ook nog Iets van de toekomstplannen van het bestuur, dat speelt met de gedachte de nieuwe „De Hoop" straks ook in te zetten voor de verrevisserjj bij IJsland en Groenland. Wellicht geschiedt dit zelfs nog wel eens in E.E G.-verband en daarom bood spre ker mevrouw Mansholt de groen-witte E.E.G.-vlag aan, met het verzoek deze aan Het moment van de tewaterlating van het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop". haar echtgenoot te overhandigen. „Mis schien zal „De Hoop" eens mogen varen met deze officiële vlag in top", besloot voorzitter Van Hall. Mevrouw Mansnolr-Postel sprak hierna op haar beurt een kort dankwoord voor de charmante ontvangst, de aangeboden geschenken en de haar bewezen eer, de doopplechtigheid te mogen verrichten. Uiteraard besloot zij met de beste wensen voor de toekomst van de nieuwe „De Hoop" en zijn bemanning. 't SPAARBANKBOEKJE, het „appeltje" voor de dorst Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Op de Scheepswerf en machinefabriek Holland v h M. Caljé nv in Bovenhar- dinxveld is voor C. J. van der Hoeven nv in Den Haag het baggervaartuig „Arend" gebouwd. De naam herinnert aan de heer Arend Raadsveld, destijds baas bij het Haagse bedrijf, die bij een onge luk om het leven is gekomen. De hoofdmotoren, die de zandpompen aandrijven, hebben elk een vermogen van 780 pk. De zuiger kan zowel profielzuigen als bakken laden en lossen. Bij de wa terpomp behoort een motor van 440 pk. Een derde motor van 210 pk zorgt voor de hydraulische bediening van onder andere diverse lieren. De „Arend" heeft een maxi mum zuigdiepte van 28 m. De diameter van de profielzuigpijp is 650 mm, die van de bakkenzuigpijp 600 mm en die van de perspijp 600 mm. De Bovenhardinxveldse werf heeft ongeveer een jaar gewerkt aan deze opdracht. In de machinefabriek ver vaardigde men ook vrijwel alle installaties en werktuigen voor het 41 m lange en 7.70 m. brede schip. Schipper van de „Arend" is de heer R. Prins uit Sljedrecht. De be manning bestaat uit zes koppen. Tot de yit- rusting behoort twee kilometer waterlei ding. Als profielzuiger kan de „Arend" ook gebruik maken van een drijvende leiding. Het baggervaartuig wordt ingezet op het IJselmeer voor aanleg van de dijk van de polder zuidelijk Flevoland. Bij de plaatselijke besturen van de vak centrales in de IJmond wordt in toene mende mate gereageerd op de oproep om opmerkelijke prijsstijgingen van levens middelen, huishoudelijke artikelen etc. te signaleren. De hoofdbesturen van de vak centrales zullen op deze wijze materiaal in handen krijgen voor gezamenlijk te onder nemen stappen bij de betrokken minister. Voor de feestdagen hebben wij nog voldoende De KORTINGEN in de variëren nu van KENNEMERLAAN 24 Aan het begin van de donderdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering van Beverwijk heeft burgemeester J. G. S. Bruisma een herdenkingsrede gehouden ter gelegenheid van het feit dat het eind november 150 .jaar geleden was dat ons land van de Franse overheersing werd be vrijd. „Grote historische feiten", aldus begon de burgemeester zijn toespraak, „kunnen Ook in het winterseizoen is een wandeling langs Het IJMUIDER STRAND en op de in aanbouw zijnde nieuwe pier een boeiende vrijetijdsbesteding. Een bezoek aan één der vier verwarmde STRANDPAVILJOENS is daarbij een gezellige onderbreking. Ruime parkeergelegenheid tot en met donderdag 19 dec. van onze ZEER SPECIALE ws (zowel voor dames als voor kinderen) Bij CONTANTE aankoop van bovengenoemde arti kelen ontvangt u een tegoedbon ter waarde van Deze tegoedbon kunt u tot en met 31 december a.s. in een van onze zaken geheel naar eigen keuze besteden MODEHUIS Plein 1945 Telefoon 7541 SPECIAALZAAK DAMES- EN KINDERKLEDING Voor de Rederij N. Parlevliet Jr. in Katwijk aan Zee was het gisteren een heuglijke dag. Haar nieuwste aanwinst, de compacthektrawler KW 44 Rijn mond III" werd officieel aan de Neder landse visserijvloot toegevoegd. Na een proefvaart en de overdracht op de Noordzee voer het fraaie schip trots de ljmuidense Vissershaven binnen om aan de zuidzijde feilloos af te meren. De KW. 44 „Rijnmond III" is wat haar afmetingen en visuitrusting betreft in de Nederlandse visserij nog een „buiten beentje" in de goede zin van het woord. Alleen Canada bezat tot nog toe een compact-hektrawler. Het ruim 35 meter lange schip (de breedte is 8 meter en de holte 4,27 meter) is volgens het ontwerp van het raadgevend ingenieursbureau „Propulsion" in Leiden gebouwd op de werf van Kramer en Booy n.v. te Koot- stertille. Daar zal op 21 december een zusterschip van de KW 44 van stapel lopen. De „Rijnmond III" is kleiner dan een normale hektrawler. De beschikbare werk ruimte is echter bijzonder goed „uitge kiend". In plaats van een hydraulische galg staat op het achterdek een vaste visrnast. De vier trommelwinchen worden vanaf de brug bediend. De gevangen vis gaat via een lopende band naar de ver werkingsruimte die voorzien is van een luchtverwarmingsinstallatie. Het voordeel hiervan is dat de vissers binnen steeds verse lucht krijgen toegevoerd. De „Rijn mond III" heeft een Deutz-motor van 950 De hektrawler KW 44 ..Rijnmond III" tijdens het proefvaren in de Umuidense haven. pk met een hulpmotor van 60 pk. De trek wordt bevorderd door een straalbuis waar van de trekkracht gelijk staat aan onge veer 1000 pk. De dieselwinchmotor heeft een vermogen van 230 pk. Het schip kan 12 knopen lopen. Er is accommodatie voor een bemanning van 16 koppen. Tijdens de overdracht heeft de heer W. Kramer Sr., directeur van Kramer en Booy n.v., de gebruikelijke dankwoorden gesproken tot de opdrachtgeefster, de scheepvaartinspectie en de ontwerpers. De heer N. Parlevliet Jr. liet zich waar derend uit over de bouw en de afwerking van het nieuwe schip. De reden waarom een kleine hektrawler werd gebouwd was, zo zei de reder, alleen een kwestie van geld. In deze tijd waarin steeds meer diep vriesschepen op zee komen is het riskant grote, niet rendabele schepen te bouwen. De heer Parlevliet zei geen geheim te ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 8321 verklappen door te zeggen dat het eerste hafljaar van een nieuw vissersschip niet lonend zijn. In E.E.G.-verband zal het naar de me ning van de heer Parlevliet steeds moei lijker voor de Nederlandse visserij worden de concurrentie met de omringende lan den vol te houden. Een van de maatrege len die hoog nodig getroffen moeten wor den is, aldus de heer Parlevliet, de ver betering van de opleiding aan de visserij- scholen. Nederland heeft vakkundige vis sers broodnodig. Hij overhandigde schip per Jacob van Duijn de monsterrol en een nieuwe bijbel en wenste hem een be houden vaart onder Gods bescherming. De overdracht werd vervolgens gesym boliseerd door het strijken van de werf- vlag en het hijsen van de redersvlag. De vier jongens, die onlangs door de Velsense politie werden aangehouden in verband met een inbraak in de consump tiekiosk van het sportpark „Schoonen- berg", blijken nog meer wandaden op hun geweten te hebben. Zij hebben althans be kend in de periode van mei tot oktober vier maal in deze kiosk te hebben inge broken. Voorts gaven drie van hen nog vijftien diefstallen van flessen melk toe, waardoor twee melkhandelaren ter plaat se werden benadeeld en tevens bleken zij betrokken bij dertig gevallen van joyriding met bromfietsen. Donderdagavond omstreeks negen uur geraakte bij het woonwagenkamp in. Vel sen een aldaar geparkeerde .personenauto in brand, waarvan de 25-jarige eigenaar een kampbewoner is. De auto brandde to taal uit, waarbij ook een in de wagen op geborgen drumstel verloren ging. De auto was niet afgesloten en bijna drie maanden niet in gebruik geweest. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork N.V. te Hengelo zal de voortstu wingsmotor leveren voor een 8400 ton me tend vrachtschip van de Anchor Line Ltd. te Glasgow. Dit schip zal worden gebouwd door Bartram and Sons Ltd. te Sunder land. Met deze bestelling komt het aantal schepen van de Anchor Line, dat is uit gerust met een Stork voortstuwingsmotor, op drie. bij de nuchtere Nederlander maar zelden enige geestdrift teweeg brengen. Met de herdenking van onze bevrijding op 5 mei 1945 krijgen we hoe langer hoe meer moei te. Ook de gebeurtenissen in november 1813 hebben in brede lagen van ons volk niet de aandacht gekregen die ze waard zijn. Die gebeurtenissen van 150 jaar gele den brachten het Nederlandse volk einde lijk de eenheid in het staatsbestel na een eeuwenlange verdeeldheid. Nederland kreeg een regeringsvorm die in de Grondwet was vastgelegd. De souvereiniteit werd op gedragen aan een Oranje-vorst waardoor de band die in het verleden voor ons land en volk van zo grote waarde was geweest, werd hersteld. „In de anderhalve eeuw die wij nu overzien", zo zei burgemeester Bruinsma, „is ons land geregeerd door vijf generaties uit het Oranje Huis. In de laatste 85 jaar, dat is bijna de helft van die periode, zijn het twee vrouwen van uitzonderlijk formaat aan wie ons volk gro te dank verschuldigd is." De heer Bruinsma was van oordeel dat een periodieke herdenking van hetgeen in Van dit driemanschap was Gijsbert Ka- rel van Hogendorp de onbetwiste leider. De gemeente Beverwijk, aldus burgemees ter Bruinsma, rekent het zich tot een eer dat deze grote Nederlander'n aantal jaren hier heeft gewoond. In 1802 vestigde Van Hogendorp zich als ambteloos maar niet als rustend burger op zijn landgoed Adri- chem waar hij zich naast de studie be zighield met de vraag wat te doen wan neer de Fransen het land zouden hebben verlaten. Gijsbert Karei van Hogendorp, zo besloot de burgemeester zijn rede, was een man van groot formaat die op het kritie ke moment een beslissende stap van groot gewicht durfde wagen. Als Beverwijkers herdenken wij onze oud-stadgenoot met dankbaarheid. Het is hierom dat ik in ge zelschap van de gemeentesecretaris na mens de gemeente Beverwijk als eerbie dige hulde een krans op zijn graf in Den Haag heb neergelegd." 1813 gebeurde een eenvoudige eis van dankbaarheid is jegens hen die de ontwik keling na 1813 hebben mogelijk gemaakt en daarvoor grote verantwoordelijkheid en ook groot risico op zich hebben genomen. De namen Gijsbert Karei van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Lim burg Stirum zijn onverbrekelijk verbonden met de bevrijding van ons volk van het Franse juk. Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Aan de oplettendheid van de Zutphense treinmachinist Van der' Vegte is het te danken geweest' dat een' twaalf-jarig schaatsfenrijdstertje, dat donderdagmid dag even huiten het.Achterhoekse' station Groenlo-Lichtenvoorde bewusteloos, op het ijs was gevallen, erger onheil bespaard is gebleven. De machinist, die alk passagier meereed naar Winterswijk, zag kqrt 'nadat de trein om 14.45 uur uit Groenlo-Lichtenvoor de was vertrokken, een kind Beweging loos op het ijs van een ondergelopen wei land liggen. Hij meldde dit in Winterswijk. Daar stuurde men terstond een losse lo- komotief plus een EHBO-er terug'naar Lievelde. Het tweetal, trof .daar. inderdaad een bewusteloos kind aan, half verkleumd op het ijs liggend. Het meisje, de .twaalf jarige Arina van Westerhuis. werd. naar het station Groenlo-Lichtenvoorde ge- gebracht waar men de ouders en een arts waarschuwde. g Het kind, dat zich niets van een val wist te herinneren, heeft vermoedelijk éeri.licht hersenschudding en zal enkele, dagen het bed moeten houden omdat het gevaar be staat dat het een longsteking heeft, opge lopen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7