u In IJhorst wordt het sportpark op zondagen gesloten Jacobs poogde vergeefs zijn moyenne wat op te schroeven r. HOE IS HET ONTSTAAN? -y V. J Foto van brandende monnik krijgt hoofdprijs van World Press Photo Günther Winkler bevestigde in Zuidlaren nadrukkelijk zijn fenomenale klasse Gedupeerde verenigingen willen nu een eigen terrein kopen Handicap is geen beletsel voor Walter Hollandia Wijnen maakt nog steeds beste kans op kampioenschap ereklasse 71/2 Lezende schrijvers Toptennisspelers handhaven hun grieven Eend was een beetje vroeg ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 Dorpsraad zoekt oplossing Victor Pre-shaves zijn geschikt bij gebruik van alle electrische scheerapparatën. Bokskampioen Jansen tegen Jack Roossien „Ik doe het net als de Fransen, Duitsers, Italianen, Hongaren T Jazeker, ik wéét hoe de Italianen hun asti spumante, de Duitsers hun sekt, de Fransen hun champagne maken! Ik doe het nét zo: in mijn hypermoderne installaties in Amsterdam laat ik een kostelijke witte wijn (uit Saumur in Frankrijk!) door NATUURlijke gisting rijpen tot dè schuimende, tintelende Neder- landse feestdronkSzilagyi Sekt - de sekt, die Nederland met die aloude galadrank vertrouwd maakt! Dief Dit woord:POLKA Dit woord: POLONAISE Dit woord: PLUG Dit woord: ONBEHOLPEN Reis van Olympische vlam duurt zeven weken Het moet niet uitgesloten worden ge acht dat de sportverenigingen in IJ horst, gemeente Staphorst, de beschik king zullen krijgen over nieuwe speel velden en dat als gevolg daarvan het gemeentelijk sportpark definitief onge bruikt zal blijven liggen. Er worden na melijk pogingen in het werk gesteld gel den bijeen te krijgen voor de aankoop van grond ten behoeve van de gezamen lijke sportverenigingen. Dit alles, omdat een ruime meerderheid van de Staphor ster gemeenteraad op het standpunt staat dat 't gemeentelijk sportpark in IJ horst, dat voor 32.000 werd aangelegd, niet op zondag mag worden betreden. Door deze houding van xle raad wordt onder meer de voetbalvereniging IJ horst, die al vijftien jaar in de zondag competitie speelt, ernstig gedupeerd. Alle pogingen, die tot nu toe in het werk werden gesteld om de gemeenteraad tot een ander standpunt over te halen, leden schipbreuk. Zelfs een aanbod van de ver eniging Volksonderwijs in IJhorst, om goede weidegrond in Staphorst te ruilen tegen de sportparkgrond in IJhorst, werd door een meerderheid van de raad van de hand gewezen. De weidegrond in Stap horst is eigendom van de vereniging. Meer dan eens heeft de gemeenteraad de wens kenbaar gemaakt dat deze grond in ge meentelijke handen zou komen. De gun stige ligging en de goede kwaliteit van het grasland maken dit eigendom van Volksonderwijs tot een begeerd bezit, uitermate geschikt om te worden geruild tegen gronden, die gelegen zijn in de Stap horster uitbreidingsplannen. Maar het aanbod van de vereniging werd evenwel afgewezen, omdat de raad zich er heel goed van bewust bleek te zijn dat het aanbod slechts werd gedaan om de zondagssport in IJhorst mogelijk te maken. En ondanks de zeer grote verschillen in mentaliteit tussen Staphorst en IJhorst is de gemeenteraad van Staphorst in meer derheid van mening dat de Staphorster opvattingen ten aanzien van de zondags rust ook dienen te gelden voor IJhorst. Als gevolg van dit standpunt zullen tegen het einde van deze maand de elftallen van IJhorst voor de laatste keer in het ge meentelijk sportpark spelen. Met ingang van 1 januari blijft het sportpark zondags dicht. De houding van de meerderheid van de Staphorster gemeenteraad heeft in IJhorst kwaad bloed gezet. Tot openlijke uitbars tingen van verontwaardiging is het even wel nog niet gekomen dank zij het feit dat onlangs in IJhorst een dorpsraad is in gesteld, die er in geslaagd ïs de touwtjes strak in handen te houden. Deze dorpsraad, een overkoepelende in stelling die de belangen van de 28 IJhor- ster verenigingen behartigt, zoekt nu koortsachtig naar een oplossing van het plaatselijke sportprobleem Daarbij wordt de dorpsraad krachtig gesteund door bur gemeester mr. H. H. H. Haverkamp, die de houding van de raadsmeerderheid aller minst bewondert en die zich zeer veel Zondagmiddag half twee valt het eerste startschot van een tien nummers tellend programma, waarin de Allround Stayers- prijs over 3800 meter als blikvanger fun geert. De crack Walter Hollandia zal de overige tien deelnemers weinig illusies laten, omdat zijn handicap van zestig meter in zijn huidige vorm geen enkel beletsel is zijn reeks successen voort te zetten. De Franse hengst L'Espoir B kan tweede worden voor Xon Messidor en de outsider Zingaro. In het amateursnummer eveneens de grote klasse, die een kortere afstand heeft gekozen. Youthful Nora kan voor de derde keer winnen, waartoe zij Wanita van Barke en Walnut Erebus achter zich moet laten. Gesignaleerd moet nog worden de sterk opkomende vorm van Victor Hol landia. In de tweede trio-koers is met achttien deelnemers keuze voldoende. De goede Xeres zal wederom kunnen winnen van Zilverfazant en Ydolius- Outsiders zijn Zita Belwin en Zombro Pluto. Bij de 2-jarigen, die voor de laatste maal lopen, gaat de keur naar de preferé Joh. Oosting uit een drietal paarden uit. Slechts Columbus zou dit kunnen verhinderen als hij zijn vrees voor de startauto zou overwinnen. Na haar laatste goede verrichting kan Bente Vic toria haar eerste zege boeken ten koste van Balios en Boogie Hollandia, evenals stal Geersen in de evenmin weinig be tekenende tweede afdeling met Angelo Spencer het veld overtroeft, een veld, waarin Azuro Pluto, Avirt Scotch en Bonnie K op de plaatsen zullen eindigen. De eerste afdeling van de Henry-prijs kan met een goede rijder worden gewon nen door Arctic van 's-Gravenhof, vóór Ballerine en Adeltraut. Na zijn gelukkige overwinning stelt Brave Mac teleur, waar door de tweede afdeling kan worden ge wonnen door Zigeunerkoning, die de drie jarige en Zilvertip op de plaatsen kan houden. Zealos Hollandia zal in de Dalton-prijs zijn vorderingen opnieuw met een eerste plaats kunnen honoreren, omdat hij in Alchimist en Briggetta Norton geen te genstanders van al te groot formaat vindt. Van veel beter gehalte is de laatste auto- startkoers, waarin de onderlinge krachts verschillen zo gering zijn dat zeker een vijftal paarden in gesloten formatie op de finish zal afstormen. Het is wellicht Ziganita, die dan zal triomferen over Apol lo H, Zilo, Anna Scotch en Art Erebus. moeite getroost heeft om op korte termijn een voor IJhorst gunstige oplossing voor het probleem te vinden. De moeilijkheden, waarmee de voetbalvereniging IJhorst te kampen heeft, zijn voor de burgemeester aanleiding geweest contact op te nemen met het bestuur van de KNVB en van de Nederlandse Sportfederatie. Ook heeft hij zich gewend tot het college van Gedepu teerde Staten van Overijsel. Zijn bedoeling is geld ter beschikking te krijgen voor de aankoop van een nieuw terrein. Het dorp IJhorst, dat een zeer hechte gemeenschap vormt hoopt nu dat de machtige sport organisaties financiële medewerking zullen verlenen. Zelf willen de sportlievende dorpsbewoners bij particulieren en bedrij ven geld gaan inzamelen. De jongeren in IJhorst hebben dezer da gen een aantal spandoeken met agressieve teksten opgehangen. De zachtzinnigste tekst was: „IJhorst wenst zelfstandigheid". Deze doeken werden echter na korte tijd op bevel van de dorpsraad verwijderd. De dorpsraad wenst de actie voor een nieuw sportterrein waardig te voeren en vindt dat spandoeken daar niet bijhoren. elk artikel uit deze persoonlijke Italiaanse serie kenmerkt zich, door een eigen karakter Aqua di Selva (pittig), Fresco (fris) After shaves f 3.95; Pre-shaves (87°) f 5.50, in spray (94°) f 7.50; Lotions f 5.75 en Uomo (gekruid). Geschenkdozen vanaf f 7.50 Titelhouder Wijnen was na de partijen van vrijdagmiddag de enige zonder pun tenverlies in het Nederlands kampioen schap biljarten ereklasse kader 71/2. Zelf won de import-Ossenaar in Iersel vrjj gemakkelijk in 19 beurten van zijn stad genoot Van Leur, maar zijn voornaamste concurrent Beekman raakte een punt kwijt aan de tergend langzaam spelende Ja cobs, die aangekondigd had iets aan zijn zeer slechte moyenne (5.18 na twee par tijen) te willen gaan doen. Dat is Jacobs overigens in maar zeer beperkte mate gelukt. Hij gaf Beekman slecht spel en het resultaat was een ma rathonpartij van ruim drie uur, waar nie mand tenslotte meer naar keek. Toen Beekman dan eindelijk na 34 beurten de eindstreep haalde, moest Jacobs nog vier punten maken, die in de nastoot bijna evenveel minuten vergden. Veel was Ja cobs met dit resultaat niet opgeschoten, want zijn gemiddelde steeg weliswaar, maar slechts tot 6.79, zodat hij nog ver beneden de degradatiegrens van 10 ver keert. Op schootsafstand van Wijnen bleven behalve Beekman ook Van de Pol en Vui- tink, die respectievelijk Van Nijnatten en Mol versloegen. Vooral voor Mol was de ze nederlaag een enorme desillustie na zijn prachtige zége op Van de Pol, dl*: hem het gevoel had gegeven zeer hoog te kunnen eindigen. Tegen Vultink echter, die geen vertrouwen in eigen kunnen had en met grof spel de caramboles bij elkaar schraapte, kreeg het zelfvertrouwen van de Amsterdammer een geduchte knak, vooral omdat de ballen voor Vultink vaak gunstig bleven rollen. Geheel kansloos was Van Nijnatten te gen Van de Pol. De lange Brabander schit terde slechts in een serie van 78, die ein digde toen de ballen reste dedans bleven liggen. Maar verder liet hij weinig van zijn toch grote capaciteiten blijken. Jacobs deed 's avonds een nieuwe po ging om een redelijk resultaat te berei ken en scheen te gaan slagen, toen hij in zijn negende beurt met een magistrale serie van 174 tot dan de hoogste van het toernooi op 220 kwam. Van Nijnat ten was pas gevorderd tot 137 maar her stelde zich met een reeks van 71. Deze tegenslag is Jacobs niet meer te boven gekomen en toen de Brabander in de 17de beurt de partij uitmaakte, had Jacobs Maandag 16 december worden in ge bouw Odeon in Rotterdam nationale ama teurwedstrijden boksen gehouden. In het weltergewicht komt de Nederlandse kam pioen Aad Jansen uit tegen de Groninger Jack Roossien, Rinus Schaay in het licht- weltergewicht tegen de geroutineerde Wim Gerlach, halfzwaargewicht Bert Nikkelen- len-Kuijper tegen Jan Roossien. slechts 30 punten aan zijn totaal kunnen toevoegen. In een meer spannende dan fraaie par tij, die niet minder dan 37 beurten verg de, schakelde Van de Pol met het kleinst mogelijke verschil (299-300) Vultink uit als kanshebber op de titel. De Rotterdammer had voor het begin van deze ontmoeting geprotesteerd omdat men een nieuw spel ballen had laten aanrukken. Gebleken was n.l. dat één van de bal len, waarmee men het kampioenschap was begonnen, niet eens de minimaal voorge schreven doorsnede van 61 millimeter haalde. Van de Pol nu wilde aanvanke lijk niet met de nieuwe en grotere ballen spelen, maar liet zich overhalen om toch van start te gaan. Dit is wel van invloed geweest op zijn spel, maar bovendien Wijnen's positie werd in de afgelopen nacht nog gunstiger doordat hij zelf in zes beurten met prachtig gespeelde series van 39, 54, 110, 45. 52 en een poedel van Mol won en door de nederlaag, die zijn plaats genoot Van Leur de Amsterdammer Beek man toebracht. Van Leur kwam laat op dreef. Pas in de achttiende beurt maakte hij met een goedgespeelde reéks van 109 een eind aan de illusies van Beekman. Piet van de Pol, nog steeds een groot biljarter, en Wijnen, die andermaal zijn grote klasse bewijst in het toer nooi 71/2 in Eersel. speelde Vultink sterk carotte waardoor de partij zoveel beurten vergde. De uitslagen waren: ,-?• Drink de jubilaris 's morgens op kantoor toe met SZILAGYI SEKT en maak daardoor „zijn" dag onvergetelijk NAAR DE OUDE BEPROEFDE METHODEI VERRUKKELIJK, EN. BETAALBAAR I Szilagyi Sekt DE NEDERLANDSE ECHTE SEKT VOOR HOOGTIJDAGEN! PER FLES 6.95 ROSE SEKT 7.9S *Weet u nog wel, van de televisie! Tijdens een rechtszitting meende de Haarlemse politierechter te moeten zeg gen: „Roept u aan het begin van de vis- hal maar „dief", dan kijkt iedereen om". Onlangs werd, naar ik meen in Amster dam, een officier van justitie aangehou den omdat hij, kennelijk onder de invloed van sterke drank, een auto zou hebben bestuurd. Ik meen met zekerheid te mo gen veronderstellen, dat geen weldenkend mens daaruit zou durven afleiden, dat iedere officier van justitie een dronkaard is. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat zulks zeer beslist niet het geval is; maar veel meer nog ben ik ervan over tuigd, dat niet iedere IJmuidenaar een dief is. ALBERT MOLENAAR, IJmuiden. Van de zijde van toptennissers Maris, Schneider, Van Eysden en Hajer, die re belleren tegen het beleid van de coach- commissie, is gereageerd op het bericht over de binnenkort te houden bespreking met de technische commissie van de KNLTB. De betrokken spelers stellen met nadruk vast, dat zij alleen de door hen gevolgde procedure bij het naar voren brengen van hun bezwaren betreuren, maar dat zij hun grieven onverkort hand haven. Het zijn mede deze grieven die binnen kort onderwerp van bespreking zullen zijn op de bijeenkomst van de technische com missie en KNLTB-voorzitter. van Nijnatten 157 16 78 9.81 Van de Pol 300 16 77 18.75 Mol 131 24 24 5.45 Vultink 300 24 65 12.50 Wijnen 300 19 85 15.78 Van Leur 201 19 81 10.57 Beekman 300 34 43 8.82 Jacobs 300 34 41 8.82 Vultink 299 37 61 8.08 Van de Pol 300 37 58 8.10 Jacobs 250 17 174 14.70 Van Nijnatten 300 17 71 17.64 Wijnen 300 6 110 50 Mol 26 6 8 4.31 Van Leur 300 19 109 15.78 Beekman 202 19 51 10.36 Na vier ronden luidt de stand (punten- alg. gemidd.): 1. Wijnen 8-18.75, 2. Van der Pol 6-14.34. 3. Beekman 5-10.39, 4. Van Leur 4-10.-, 5. Vultink 4-9.99, 6. Van Nij natten 2-12.40, 7. Mol 2-8.78, 8. Jacobs 1-8.22. Eigenlijk betekent Polka: Pools meisje en vervolgens: een dans in tweekwarts maat die in de 19de eeuw in Boheems-Poolse streken in zwang was. Ook de muziek waarop de polka werd gedanst, wordt polka genoemd. Voorts komt het woord polka voor in samenstellingen welke in generlei ver band staan met de dans of de muziek. Bekend zijn polkabrok voor een bepaalde snoeperij en p o 1 k a h aar voor gladgestreken kortgeknipt haar. Zulke woorden zijn in de mode geko men in de tijd dat de polka overal gedanst werd en men wilde er kenne lijk mee uitdrukken dat de zaken die zo genoemd werden, even begeerlijk (of verwerpelijk) waren als de mode dans. In het Nederlands is polonaise uit het Frans overgenomen met behoud van de Franse uitspraak. Wij gebruiken het woord echter ook in betekenissen die het Frans niet meer kent. Het woord polonaise betekent eigenlijk: Poolse. In de 18de eeuw was het de naam van een kledingstuk, voor vrouwen een strak lijf met een lange schoot, voor mannen een korte, nauw sluitende overjas met tressen. Wij ken nen nog de zegswijze: aan mijn 1 ij f geen polonaise voor: dat doe ik niet. Polonaise wordt voorts gebruikt voor een langzame dans van Poolse oor sprong en voor de daarbij gespeelde muziek. In de 19de eeuw is de polonai se weer in zwang gekomen als wande ling met figuren ter inleiding van een bal. Tenslotte is een polonaise ook een taart met geklopt eiwit, suiker en slag room. In Bilderdijks Woordenboek voor de Nederduitsche Spelling (1829) komt het woord plug voor in de betekenis lichtmis. In die zin is het in het geheel niet meer in gebruik. De grond betekenis waarvan moet worden uitge gaan om het woord te begrijpen, is: vod, lap. Vandaar uit ontwikkelen zich twee betekenissen, de zaaknaam en de persoonsnaam. De zaaknaam gaat langs de lijn: lap, brok, stuk, pin, spij ker, wig, stop, tap. Dit is de thans nog gebruikelijke betekenis. Voor de ont wikkeling van plug als persoonsnaam moet men denken aan woorden als dronke lap en galge brok. Zo vindt men voor plug betekenissen als: los bol, onbeschofte kerel, schurk. Zelfs zei men: pluggin voor: brutale meid. In het Middelnederlands betekende behelpen hetzelfde als ons hel pen. Ic ben beholpen wilde zeggen: ik ben ermee gebaat. In die zin vinden wij be h e 1 p e n nog veelvuldig in de 17de eeuw, vooral in Hoofts Nederland- sche Historiën. Bij hem betekent o n- beholpen dan ook: niet gesteld op, niet gediend van. Deze be tekenis is geheel verouderd. Wij gebrui ken onbeholpen in de zin van: onhan dig, lomp, onredzaam. Dit laatste woord is geheel uit de taal verdwenen, ofschoon men het juist gepropageerd heeft in de tijd dat men onbehol pen als een germanisme veroordeel de. Ongetwijfeld is onbeholpen onder invloed van het Duitse unbehol- fen ontstaan, maar de vorming is niet an-Nederlands, evenmin als die van onbezonnen en onberaden. tr „BRANDENDE MONNIK", macaber beeldend produkt van de 32-jarige Ameri kaanse persfotograaf Malcolm Browne, is door een internationale jury gekozen als de beste van de ruim 2100 foto's op de achtste tentoonstelling World Press Photo in het Haagse Gemeentemuseum. Prins Bernhard heeft deze over de gehele wereld bekendgeworden expositie vanmorgen officieel geopend en de grote (geld)-pr(jzen overhandigd aan de winnaar, die er blij-verrast en nog wat wit van z(jn hals- over-de-kop-vliegreis van Saigon naar Nederland bijstond DE JURY, bestaande uit leden met klin kende namen en een lange, ervaren kijk op het gebied van de persfotografie, stelt nadrukkelijk, dat alle 2100 foto's uit alle 54 landen onbevooroordeeld bekeken zijn. De beste nieuwsfoto, die brandende mon nik, is de afbeelding van de zeventigjarige In het indoor concours hippique in Zuid laren heeft Günther Winkler zijn fenome nale klasse nadrukkelijk bevestigd. Met de Ierse vos Killmoon boekte hij zijn tweede overwinning in het jachtspringconcours en daarna bracht Winkler Killmoon nog op een ereplaats in het schitterende puissan ceconcours, waarin hij na de derde barra ge zijn paard voor verdere inspanningen spaarde. De dag voor Winkler kreeg nog meer glans door de voortreffelijke presta ties van zijn leerling Hans Meyer, die met twee paarden tot de laatste drie door drong, maar evenals Wolfgang Feld een hoogte van 2,10 meter niet kon halen. Niet alleen voor Winkler was het een grote dag, ook Werner Philips kon met een stralend gezicht de piste verlaten. In de middaguren had hij de vroegere wereld kampioen sterk bedreigd in het jacht springconcours. De greep van Philips naar de eerste plaats gelukte bijna. Na een prachtig gereden parcours met Niemen bleef hij slechts 0,5 seconde op de Duitser achter. Achter de Franse kampioen Fran cois Fabius en Wolfgang Feld kwam Phi lips nogmaals op de ereplaatsen met een vijfde prijs voor Incompris. Met Incompris oogstte Philips 's avonds opnieuw lauweren in dit voortreffelijke concours hippique. Met 15 van de 40 deel nemers bereikte hij de barrage en daarna kon de muur van 1,80 Incompris ook geen Een stadseend aan de Brediusweg in Bussum heeft niet op het voorjaar kunnen wachten. Onder een kale struik, tussen wat dorre bladeren aan de voet van een ijssklomp, heeft zij tien eieren uitgebroed. De Bussumse mevrouw L. de Jong-Baymans tracht de kuikens thuis in leven te houden. angst aanjagen. Niemen bracht Philips dit maal geen geluk. Na twee weigeringen verliet hij het parcours vrijwillig. Hetzelfde overkwam Irene Jansen met Icare F II. Willy Scheeren overtrof alle verwachtingen door met Philips in de tweede barrage door te dringen maar toen bracht de hoogste van 1,90 meter toch een duidelijke schifting in het veld van negen kandidaten. Slechts vijf ruiters mochten hun krachten op de muur van twee meter beproeven en daarbij was wederom Wer ner Philips, al had hij in zijn enthousiasme bijna de finish gemist. Tegen vier Duitse tegenstanders was Philips echter kansloos. Incompris struikelde over de oxel, doch een geslaagde sprong over de muur lever de het troetelkind van Gruppelaar toch een bijzonder fraaie vierde plaats op. In de nationale concoursen nam Tjeerd Vel- stra met Good Luck revanche voor zijn nederlaag van donderdag tegen de com binatie Willy Scheeren-Atleeth. Het equipe springen was niet bepaald een succes. Slechts enkele combinaties leken op elkaar ingeschoten, zodat de 2.000 toeschouwers een ietwat rommelige wedstrijd zagen. Winnaars werden tenslotte M. Bagchus met Hertog Ajax en R. Kouwenberg met Szu Csong. Het Japans Olympisch Comité heeft de route bekend gemaakt, waarlangs de Olympische vlam naar Tokio wordt ge bracht. Ontstoken op 18 augustus in de Olympia, zal het Olympische vuur door Griekse atleten naar Athene worden ge dragen. Op 23 augustus wordt de vlam via Athene, Istanboel, Beyrouth, Teheran, Lahore, Nieuw-Delhi, Rangoon, Koeala Loempoer, Manilla, Hongkong, Taipeh naar Okinawa vervoerd. Daarna zullen meer dan tienduizend Japanse estafette lopers, langs drie verschillende routes, de Olympische vlam, Van Okinawa naar Tokio brengen. De reis per vliegtuig begint 23 augustus in Athene en duurt tot 6 sep tember in Okinawa. monnik Quang Due, die zich op 10 juli var dit jaar uit protest tegen de vervolging van zijn geloofsgenoten op een druk kruis punt in Saigon in brand stak, terwijl hon derden mensen toekeken en de brandweer de weg versperde. Malcolm Browne, ge boren in New York City en sinds 1960 foto graaf bij Associated Press, wist dat deze demonstratie komen zou. Met zijn ervaring, opgedaan in Cuba, Korea, Japan, Formosa en de laatste twee jaar China, wachtte hij geduldig op wat komen zou en maakte toen zijn prent. De monnik brandde vijftien mi nuten. Malcolm Browne maakte vier films van elk 36 foto's. „Het was verschrikkelijk en onnatuurlijk", zegt Browne, „ik heb veel ellende en dood gezien, maar dit....". En dan verbaasd, dat één van de 144 foto's (waarvan hij er overigens maar twee heeft ingezonden) nu als beste nieuwsfoto van het jaar gekozen is: „Een prachtige ver rassing is het wel". ONDER DE VELE belangstellenden, die vanmorgen de openingsplechtigheid en prijsuitreiking meemaakten, waren bok verscheidene fotografen uit andere landen. Zij vooral keken met eindeloos lijkende interesse naar deze spiegel van het nieuws van het afgelopen jaar. Nieuws, dat nog vers is, nieuws dat door deze platen niet zal vergaan. Daar was ook de beste Neder landse persfoto. „Een" zoals iemand op merkte „evenals vorig jaar allerliefst prentje van prins Bernhard. waarom toch?" Het werk van de Nederlandse fotojourna listen op deze nog wel zuiver Nederlands begonnen expositie, is vergeleken bij die van andere landen weinig opvallend. Toch zijn er ook uitstekende Nederlandse foto's: zoals die van koningin Juliana bij de begrafenis van haar moeder, zoals ook de close-ups van Mies Bouwman en dokter Klapwijk tijdens de televisie-marathon „Open het Dorp", zoals ook de brandweer in actie, van de Amsterdammer Ben Merk, zoals ook de foto's van de elfstedentocht en van spastische kinderen. HET BUITENLAND komt met aangrij pende nieuwsfoto's en indringende sfeer foto's. Nieuws helaas, dat onvermijdelijk veel geboren wordt door rampen: Skolpje, Kongo, of verkeersongelukken, moorden en branden. Maar fotojournalistiek op het hoogst denkbare peil is er toch ook op an dere gebieden, de sport, de feature, foto series. Spanning, humor, artisticiteit spre ken eruit. Een kleine, bijzonder selecte col lectie is er van de begrafenis van president Kennedy, een gebeurtenis die juist buiten het tijdvak viel dat de tentoonstelling be strijkt. Maar er wordt aan gewerkt om de inzendtermijn in de toekomst juist zo te bepalen, dat deze termijn van september tot september enigszins verlegd wordt om een afgerond jaarbeeld te kunnen verkrij gen van dat meer verguisde dan bewie rookte, van dat dikwijls noodzakelijk af schuwelijke, maar soms ook hartveroveren- de werk van fotojournalisten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11