Aan alle middelbare eindexaminandi '64 die thans voor de keus staan wetenschappelijke studie of een zelfstandigerepresentatieve positie op jeugdige leeftijd? Diplomatiek zwaartepunt van Brussel naar Parijs Amerikaans tempo treft Cambodja onaangenaam Bolivia's vice-president biedt aan af te treden crêpe-broekje WERELDNIEUWS Van dag tot dag Nieuws Maleisië verzoekt Nieuw-Zeeland om militaire hulp Raad van Europa spreekt zich heden uit voor At1 mtisch deelgenootschap Mijnwerkers van Lengede hadden hallucinaties Prioriteit voor de chemische industrie van de Sovjet-Unie Opnieuw sabotage aan vliegtuigen in Amerika Staatsbegrafenis voor Pleuss ^Praatótoel President Estenssorro weigert echter de twee vakbondsleiders vrij te laten ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 Silberbauer-affaire is „interne politiezaak" Rusk aangekomen Op de Washington had de hulp niet meteen mogen staken ^sCH en panty girdle Wanneer men vandaag zou moeten be palen wat in de afgelopen week het be langrijkste nieuwsbericht zou kunnen zijn geweest, en men zou het mode-middel der opinie-onderzoeken gebruiken om daar achter te komen, zou men waarschijnlijk een bont variété van uitkomsten krijgen. Niet, dat er speciaal deze week een ver schil van smaak ten aanzien van de waar dering van het nieuws te constateren zou zijn, maar het is een van die „komkom- mer"-weken geweest, die de laatste tijd steeds minder lijken voor te komen. Er is niets gebeurd, dat met kop en schouders boven het nieuws van alledag uitstak. Er is geen staatshoofd vermoord, geen stad door een aardbeving verwoest, geen kra ter losgebarsten over een woonoord. Er is een gepensioneerd staatshoofd oud-pre sident Heuss vredig ontslapen, er is hoop gerezen dat Nederland Europa's gas man zal worden, er is een minister van Defensie voorzichtig gekapitteld, er is in Velsen een betere woningtoewijzing in het vooruitzicht gesteld en in Haarlem een be tere verkeerssituatie geëist. Dat alles is geen groot nieuws, gedeeltelijk zelfs oud nieuws. Bij de KLM zijn deze week geen directeuren heengegaan noch aangesteld. Wat is er dan eigenlijk aan „nieuws" ge beurd? Sommigen hebben misschien gretig de mededelingen in andere bladen verslonden, dat een Haarlems meisje met een twist zieke jongeman verloofd is. Het meisje was eertijds een erkende en gebrevetteer de schoonheid, en waarschijnlijk nóg. Maar is dat nieuws? Het zou interessant zijn om te weten of veel antwoorden op de (niet gehouden) en quête zouden verwijzen naar Pauling. Professor Linus Pauling, winnaar van de Nobelprijs 1962, Amerikaans atoomgeleer de, indertijd gediscrimineerd door heksen jagers, thans in ere hersteld en zelfs ook nog algemeen erkend als gezaghebbend cultuurfilosoof, nu zonder linkse voorkeu ren; deze strijdbare wetenschapsman heeft in Oslo in het kader van een rede over zijn gezichtspunten met betrekking tot het kernwapenvraagstuk onder meer ver klaard; „Ik geloof dat er nooit meer een wereldoorlog zal komen." En verder: „De enige gezonde politiek is de politiek van afschaffing van oorlog. Dit is ook wat de kernmogendheden en alle andere landen zich voorstellen." Is dat nieuws? Wanneer men deze woor den zonder voorbehoud zou kunnen gelo ven, zou het de beste kerstboodschap zijn sedert de Boodschap van de eerste kerst nacht. Kan men ze gelovèn? Beter is de vraag: kan men ze wéar ma ken? Want wanneer Pauling „mogendhe den" zegt, bedoelt hij „mensen." Het waar maken van een blijde boodschap kost strijd en inspanning en geduld. Maar wanneer men dan beluistert wat Pauling verder zegt, namelijk dat „het kernstop- verdrag van Moskou door toekomstige ge schiedschrijvers de belangrijkste stap zal worden genoemd, die in onze dagen is ge nomen," dan past daar toch wel enig op timisme bij ten aanzien van de verdere ontwikkelingen. Want in 1954, het jaar waarin Pauling zijn eerste Nobelprijs ont ving, namelijk voor scheikunde, werden de propagandisten voor een kernstopverdrag niet alleen als utopisten bespot, maar zelfs als verraders gebrandmerkt. Tussen 1954 en 1963 liggen negen jaren van snelle, soms schokkende veranderin gen in de wereldpolitiek. Veranderingen die tot duidelijk gevolg hebben gehad dat het begrip voor mogelijkheden en noodza kelijkheden aanzienlijk is verruimd. Tal van ónmogelijkheden zijn binnen de gren zen van het bereikbare gekomen en tal van noodzakelijkheden zijn gevoegd bij de voorraad compromissen, waartoe van links en rechts bereidheid ontstond. Misschien heeft dus de afgelopen week in de voorzegging van Pauling toch wel héél groot nieuws gezeten. Dat zou ook niet zo erg verwonderlijk zijn, want Pau ling is niet de eerste de beste. KOEALA LOEMPOER (Malaya) (Reuter) De Maleisische vice-premier en minis ter van Landsverdediging Abdoel Razak heet verklaard dat Maleisië Nieuw-Zee- land om hulp heeft gevraagd bij de voor genomen uitbreiding van zijn strijdkrach ten. Nieuw-Zeeland heeft in Maleisië een bataljon infanterie en gevechts- en ver- voersvliegtuigen. Bovendien zijn Nieuw- zeelandse oorlogsschepen aan de Britse vloot in het Verre Oosten toegevoegd. WENEN (Reuter) Het is niet zeker t de resultaten van het onderzoek naar arrestatie van Anne Frank door de ""-jarige Silberbauer, destijd Gestapo-man nu geschorst als politiefunctionaris in "enen, zullen worden bekendgemaakt, zo -eft een woordvoerder van het Oosten- "■e ministerie van Binnenlandse Zaken, "ezegd. De resultaten van dat onderzoek '"Orden beschouwd als een interne poli- 1 ezaak. - - Aan hen dit advies: kiest beide. Het Koninklijk Instituut voor de marine biedt alle eindexaminandi HBS en Gymnasium de gelegenheid om hun ambities in beide richtingen waar te maken. Het leidt op tot marine-officier. Het geeft tevens een technisch-wetenschappelijke opleiding, welke voor de tech nische officier wordt afgerond met een studie aan een techni sche hogeschool. Na beëindiging van de opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de marine kunnen alle officieren zich specialiseren. Aan een aantal officieren wordt daarbij de gelegenheid gegeven hun studie aan een hogeschool of uni versiteit te voltooien. U ziet, naast de gewone faciliteiten bij zijn voortgezette studie geniet een afgestudeerde van het Koninklijk Instituut voor de marine nog speciale praktische voordelen: bij zijn entree in T.H. of Universiteit heeft hij een gedeelte van zijn studie al achter de rug en de zekerheid van een officiersinkomen. Bovendien een flinke dosis mensenkennis, opgedaan in een leidinggevende functie als officier en reeds jong een veelbelovende positie op de maatschappelijke ladder. Wilt U nadere inlichtingen hebben, dan is de secretaris van de aannemings commissie van adelborsten, Kapitein Luitenant ter zee A. G. v. d. Land, Lange Voorhout 7 te 's Gravenhage, tel. 070-814261 (toestel 2408), te allen tijde bereid U deze te verstrekken. (Van onze correspondent) PARIJS Gisteren is in Parijs, als voorspel tot de ministeriële bijeenkoms ten die hier volgende week in NAVO-ver- band worden gehouden, onder voorzitter schap van minister Luns de tweedaagse zitting van de Raad van Europa geopend, die vanmiddag besloten zöu worden met de bestemming over een resolutie waarin wordt gepleit voor versterking van de ban den tussen de Raad van Europa en de NAVO. In de resolutie wordt uitgesproken, dat „het wenselijk en mogelijk is" een deel genootschap met Noord-Amerika te be spoedigen. Als voorwaarde daartoe wordt gesteld: nauwere economische en politie ke samenwerking tussen de Europese lan den onderling. Zelfs Oostenrijk, Zwitser land en Zweden hebben, voor zover hun neutraliteit dit toelaat, het concept van Atlantische samenwerking mede onder schreven. Op een eerste persconferentie heeft mr. Luns gisteren een voorlopig verslag uitge bracht van de besprekingen die vooral over twee onderwerpen gingen. Als over koepelend orgaan van het kleine Europa van „de zes" en het grote Europa van „de zeventien," hebben de ministers zich gisteren vooral bezorgd getoond over de gevolgen van de tweeledige crisis waar door de politieke en economische grond vesten van ons continent worden bedreigd. Zowel de landbouwconferentie van Brussel die zou kunnen leiden tot het einde van de EEG als het veto van president De Gaulle waardoor Groot-Brittannië's kandidatuur als lid van klein-Europa afgewezen werd, zijn ter sprekae gekomen. Die beide ob stakels op de weg naar de Europese een heid werden in het bijzonder in ogen schouw genomen in het perspectief van de komende onderhandelingen in Genève over de Kennedy-ronde, de tariefregelingen tussen Europa en de Verenigde Staten. In andere samenhang en onder de ge zichtshoek van de militaire factoren zal ditzelfde overheersende probleem met in gang van maandag gedurende drie dagen eveneens in Parijs worden aangesneden voor het forum van de Noordatlantische Verdragsorganisatie waarvoor een vijftig tal ministers zich naar de Franse hoofd stad spoedt of reeds heeft begeven. Die halfjaarlijkse NAVO-conferentie, welke het diplomatieke accent van Brussel naar HANNOVER )Reuter) De elf mijn werkers die na de mijnramp van Lengede twee weken onder de grond opgesloten hebben gezeten, kregen tengevolge van uitputting, dorst en de duisternis last van hallicunaties, aldus een medisch rapport, waarin het feit dat deze elf onder de ge geven omstandigheden er het leven heb ben afgebracht uniek in de medische ge schiedenis wordt genoemd. Onder de invloed van hallucinaties wil de een van de mannen door het gesteente een weg naar zijn huis graven; een an der probeerde door de wand heen te lopen en een derde waande zich op een veld vol bloemen waar hij kersen plukte en met zijn vrouw praatte. Parijs verlegt, zal waarschijnlijk sterker dan vorige jaren haar aandacht over de militaire, economische en algemeen-poli tieke aspecten van de westelijke samen werking moeten verdelen. De verwachting is in diplomatieke kringen dan ©ok; -dat de beraadslagingen achter de schermen en rond de gedekte tafels van lunches en dinefs tenminste evenveel gewicht zullen krijgen als de officiële redevoeringen en debatten in de conferentiezaal van de NAVO-zetel aan de Parijse Porte Dauphi- ne. (AP) De Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Rusk, is sinds giste ren in Parijs om de halfjaarlijkse NAVO- vergadering bij te wonen en om een ont moeting te hebben met president De Gaul le. Volgens zegslieden in Washington heeft Rusk een speciale boodschap bij zich van president Johnson voor de NAVO-raad. Rusk zal vandaag een ontmoeting hebben met zijn Franse collega Couve de Murvil- le en zondag met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler. Zondag zal hij ook dineren met de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland. MOSKOU (AFP) Het centrale Comité van de communistische partij in de Sov jet-Unie heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin het voorstel van premier en partijleider Kroestsjev is vervat met betrekking tot een versnelde ontwikkeling van de chemische industrieën in de Sovjet-Unie in de volgende zeven jaar. Volgens het Russische persbureau Tass is het centrale comité van oordeel, dat de verwerkelijking van dit program de belangrijkste taak is van de partij en de regering en moeten alle krachten van de partij en van het volk hieraan gewijd zijn. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft een nieuw geval van sabotage aan vliegtuigen van de luchtmacht bekendgemaakt. Op de basis Reese te Lubbock in de staat Texas werd geconstateerd, dat van zes straal- lesvliegtuigen van het type T-38 de voor naamste elektrische leiding voor de bedie ning van het landingsgestel was losgetrok ken. Een niet met name genoemde vlieger heeft bekend de schuldige te zijn. Vorige week werd eenzelfde soort sabotage bij 61 toestellen-v-an hetzelfde type ontdekt op de basis Williams in Arizona. De dader van de sabotagedaden in Reese zou, vol gens het ministerie, niets te maken heb ben met het gebeurde op de basis Wil liams. Op alle bases waar lestoestellen staan, zijn bijzondere veiligheidsmaatre gelen getroffen. STUTTGART (DPA/AP) De overle den ex-president van West-Duitsland pro fessor Theodor Heuss zal dinsdag in Stutt gart worden begraven. Zijn stoffelijk overschot komt te rusten naast dat van zijn in 1952 gestorven vrouw. De West- duitse regering heeft bekendgemaakt, dat Heuss een staatsbegrafenis zal worden ge geven. Van alle openbare gebouwen in West- Duitsland hing de vlag vrijdag halfstok wegens het overlijden van de eerste bonds president. In West-Berlijn is voorgesteld een plein naar hem te noemen. Heuss was eiaefeurger.ynn de Sted- o>> In vele delen van het land zijn offi ciële- feestelijkheden afgelast. c»jTv;,.A. Ex-bondskanselier Adenauer zei- in- een telegram aan de zoon van Heuss dat hij „een goede vriend had verloren, wiens raad altijd juist bleek". Bondskanselier Ludwig Erhard, die op reis was in West Duitsland, is bij het vernemen van het nieuws naar Bonn teruggekeerd. Een cursus voor vullisman OMDAT wij het tegenwoordig zo druk hebben over status is het wellicht nuttig te vernemen, dat de Rutgers universiteit in de Verenigde Staten een cursus heeft geopend voor lieden die een carrière als vuilnisman zoeken. Dat zijn er niet eens zo weinig: eenenvijftig studioso hebben zich laten beschrijven. Dit is geen grapje doch gave werkelijk heid en u begrijpt wel dat, zodra een vak in de universitaire sfeer komt, het om speeld moet worden met allerlei gewich tigheden, die voornoemde status moeten waar maken. In dit geval: één groot deel van de lessen houdt zich bezig met het be grip hygiëne en zijn talloze theorieën en toepassingen. Wij moeten het woord vuilnisman maar zo snel en grondig mogelijk vergeten en uit ons vocabulaire schrappen, om het te vervangen door het her en der reeds in zwang komende hygiënist. Het grapje van de status-schenkende schertsnaam wordt steeds meer zoete ernst. Wanneer de Tim merman van Delft zich houtconstructeur of planquier had genoemd, waren wellicht de deuren van hét Straatje van Ver-veel meer wel voor hem open gegaan. De tijd van What is in a name? is voorbij. Evenals de lijd dat iedereen zo maar een ambacht kon gaan uitoefenen zonder dat hij op degelijke wetenschappelijke, on dergrond staat. Voor de mens van deze tijd is het een ondraaglijke gedachte -be en gediend te worden door lieden die niet weten wat en waarom zij doen wat zij doen. Vandaar de diploma's, die ge moet bezitten vooraleer u de zaak in grutters waren eigenhandig moogt voortzetten die door uw grootvader is opgezet en tot bloei gebracht, zonder dat deze zulk een be wijs van vaardigheid het zijne mocht noemen. Ik sta wel eens achter mijn smalle ven ster te kijken, wanneer de vuilnismannen aan het werk zijn. Eerlijke arbeid voor een uitermate goed doel. Ik pleeg dan te denken dat, zouden deze lieden hun arbeid staken, wij daarvan heel wat meer nadeel zouden ondervinden dan dat alle lied jeszangers, alle koffiemelkfabrikanten, al le landmeters, alle kleinestukjesschrijvers alle banketbakkers, kunstschilders, dich ters en zo kunt u nog wel honderd bezige bijen opnoemen dit zouden doen. Wie ons van onze afval afhelpen doen een der mensheid zeer welgevallig werk. Maar het is mij dan telkens weer tevens een ondraaglijke gedachte, dat deze heren de werkelijke grondslag van hun eigen ac tiviteiten niet kennen, ja, dat er zelfs on der hen zijn die dit ene woord hygiëne niet eens vlekkeloos zouden kunnen neer schrijven. Derhalve: hulde voor Rutgers universi ty en moge haar voorbeeld ten spoedigste ook hier te lande worden nagevolgd. Ik breng deze aangelegenheid hierbij on der de welwillende aandacht van de Sena ten onzer universiteiten en hogescholen. PHNOM PENH (Cambodja) (AP) - Cam bodja heeft de Amerikanen meegedeeld de sluiting te bespoedigen van de Amerikaan se militaire-, economische- en culturele hulpmissies, omdat de voormalige Ameri kaanse hulp te abrupt werd afgesneden. De Cambodjaanse regering verzoekt de missies vóór 15 januari terug te trekken. Zij beklaagt zich er over dat de hulp is stopgezet nadat Cambodja de wens daar toe te kennen had gegeven. „De regering, verlangend de vriend schap van het Cambodjaanse volk voor het Amerikaanse volk te behouden, had gehoopt dat onderhandelingen hierover gevoerd zouden worden in een sfeer van wederzijds begrip. De Amerikanen hebben echter eenzijdige beslissingen genomen. Onder deze voorwaarden, aldus de Cam bodjaanse regering „blijken de Amerikaan se stappen om de huidige programma's stop te zetten duidelijk een initiatief te zijn om van Cambodja terug te nemen wat het reeds formeel verstrekt werd. (Reuter) De Amerikaanse ambassa deur in Cambodje, Philips Sprouse, wordt „voor overleg" naar de Verenigde Staten LA PAZ (Bolivia) (AP). Vice-president Juan Lechin heeft verklaard, dat hij zal aftreden indien president Victor Paz Es- tenssoro de twee communistische vak bondsleiders vrijlaat. De president heeft het aanbod afgewezen. Hfj antwoordde, dat de troepen teruggetrokken zouden worden in dien de gijzelaars veilig te Oruro afgeleverd zouden worden. Hij voegde hieraan echter toe, dat de mijnwerkers, die de gijzelaars opgepakt hadden, daarvoor verantwoorde lijk gesteld zouden worden. Lechin, tevens hoofd van de vakvereni ging van arbeiders in de tinmijnen, zei: „Het was fout om gijzelaars te maken, maar het was een fout uitgelokt door de rege ring". „Indien de gijzelaars vrijgelaten zijn", zo zei hij, „zal ik niet langer vice-president zijn. Ik ben bereid voor de rechtbank te verschijnen om alle verantwoordelijkheid op mij te nemen. Zo nodig zal ik naar de gevangenis gaan". De communistische vakbondsleiders, die beschuldigd worden van moord, poging tot moord, anarchie en verduistering hebben in een schriftelijke oproep tot de stakende mijnwerkers verklaard, dat de gijzelaars vrijgelaten moeten worden om een „massa slachting" te voorkomen. Op de Amerikaanse ambassade in La Paz is bericht ontvangen van een van de Amerikaanse gijzelaars, dat zij goed wor den behandeld. Volgens de ambassade zorgt mevrouw Bloot, de echtgenote van de Katwijkse gijzelaar ir. C. Bloot, ervoor, dat de mannen warme maaltijden krijgen. ontboden, zo heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington bekend gemaakt. Deze maatregel is een antwoord op het besluit van de Cambodjaanse rege ring om vrijwel al haar diplomaten uit Washington terug te roepen. De Cambod jaanse ambassadeur in Washington, Nong Kimmy, heeft meegedeeld, dat hij naar Cambodja teruggeroepen wordt. De aanleiding tot de moeilijkheden is een regeringsradiouitzending uit Pnom Penh, waarin voldoening zou zijn geuit over de dood van president Kennedy. In Washington liet men weten dat Cambodja op een verzoek om opheldering geen be vredigend antwoord had gegeven. Daarop verklaarde het Cambodjaanse staatshoofd Prins Norodon Sihanoek, dat hij graag de betrekkingen zou verbreken. Tot dusver is het nog niet tot een totale breuk gekomen. Floris FIl ur i so tem t5 slips breeches -HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd C J Overstromingen. Het Indonesische persbu reau „Antara" meldt dat overstormin- gen in Noord-Sumatra voor zevenhon derd miljoen roepia schade hebben aan gericht. Door de overstromingen wer den bruggen, dammen en gebouwen ver nield, terwijl wegen en rijstvelden on derliepen. Stakingen. Het Japanse vakverbond heeft een serie korte stakingen afgekondigd voor verschillende bedrijfstakken waar onder spoorwegen en taxibedrijven. De PTT-beambten weigeren sinds 1 decem ber overwerk te verrichten hetgeen een grote achterstand in de postbestellingen heeft veroorzaakt. Ontploffing. In een onderzoek naar de vliegtuigramp van zondag in Maryland waarbij tachtig mensen de dood vonden zijn aanwijzingen verkregen, dat zich een ontploffing heeft voorgedaan in de linkervleugel van het straalvliegtuig van de Pan-American, vermoedelijk is ver oorzaakt door een mengsel van lucht en brandstof. Grossier. Een rechtbank in Stuttgart heeft een automonteur veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf omdat hij van 1957 tot 1962 in het gebied van Stuttgart 160 auto's had gestolen en weer verkocht had. De vrouw van beklaagde kreeg we gens heling in vier gevallen een begun stiging in een geval van vijf maanden gevangenisstraf. Zij had onderdelen van gestolen auto's gebruikt. Straatschenders. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft een wijziging in de bepalingen op de doodstraf goedgekeurd waardoor het mogelijk is geworden in het vervolg ook voor aanrandingen en moord door straatschenders deze straf te geven. De rechtbanken hebben opdracht gekregen strengere vonnissen uit te spre ken nadat in de Bulgaarse dagbladen be richten waren verschenen dat het aantal door jongelui gepleegde misdaden toe nam. Baldur von Schirach. Baldur von Schi- rach. jeugdleider in Hitler's Derde Rijk, is uit het Britse militaire hospitaal ont slagen en naar de Spandaugevangenis in Berlijn teruggebracht waar hij een straf van twintig jaar uitzit. Hij werd vorige week opgenomen wegens embolie in een been. Ih dé Spandaugevangenis zitten verder Rudolph Hess, de voormalige op volger van de Führer, die levenslang heeft en Albert Speer, de voormalige mi nister van Bewapening die twintig jaai heeft. Taboe. Premier Hastings Banda van Nyas- saland heeft bij het parlement een wets ontwerp ingediend, waarbij het gebruik van de naam „Malawi" door maatschap pijen of bedrijven zonder zijn toestem ming strafbaar wordt gesteld. Overtre dingen kunnen worden gestraft met een boete van 5.000 gulden en/of zes maan den gevangenisstraf (Nyassaland zal na de onafhankelijkheid Malawi heten). 1 V

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3