Caissondeksel van tachtig ton uit Noordzeekanaal „gevist" Hercules sleept acht boortorens van Rotterdam naar Koeweit Ben Aerden introduceerde „Hamlet" bij Velsense schooljeugd AMATEURS IN DE IJMOND Ruim aanbod van groenten Havenberichten Amateurelftallen Steeds meer bolbloemen Restant van oude spoorbrugpeiler gaf zich na maanden gewonnen Vaarweg voor nieuwe pontveer vrijgemaakt SEMI-PROFS IN DE IJMOND Kopen in Velsen „Stella Alpina" vlotgebracht Zeereis van ruim 6500 mijl Kerstzang Beverwijk voor RIJLES ZATERDAG 14 DECEMBER 196 3 Derde klas Vierde klas Zware opgave Is ..SUCCES" „Paardemiddel" Jan van Dam In 2 A zal de plaatselijke return-ontmoe< ting tussen VVB en DEM wel de nodige belangstelling trekken. Beide clubs ver loren afgelopen zondag DEM met 4-2 van DWV en VVB met 1-3 van OVVO. Kwam de nederlaag van de Beverwjjkers niet direct onverwacht, die van de VVB'ers kwam, althans wat ons betreft, als een donderslag b\j heldere hemel. VVB heeft nu 3 verliespunten de naaste concurrent DWV zeven en merkwaardig genoeg kreeg het deze verliespunten te noteren na een thuiswedstrijd. We hebben zo'n ver moeden, dat VVB zich voor hetzelfde pu bliek, dat zondag j.l. zo teleurgesteld huis waarts keerde, zal willen rehabiliteren en.... dat het daarin zal slagen ook. Zij nog vermeld dat VVB de eerste ontmoeting met 2-4 won. Ook de leider in 2 B, Hillegom, leed af gelopen zondag z'n eerste nederlaag en dat nog wel tegen een club UW die met haar 7 punten uit 10 wedstrijden in de onderste regionen huisde enop eigen terrein in de voorafgaande wedstrijden nog geen enkel winstpunt had behaald. Velsen had van deze gelegenheid om op Hillegom in te lopen moeten profiteren, maar de Santpoorters kregen daartoe tegen Zand- voortmeeuwen 12 punten uit de laatste 7 ontmoetingen eenvoudig de kans niet. Velsen speelt komende zondag uit tegen Baam. Op 8 september klopten de Sant poorters de Baamse voetballers met 3-1 maar als we terecht uit de overwinning, die laatstgenoemde zondag j.l. op Ultrajec- tum behaalden (2-1), zouden mogen con cluderen, dat Baam voornemens is een andere koers in te slaan, dan kon het wel eens zijn, dat Velsen ditmaal zich met een gelijkspel zou moeten tevreden stellen. Andere belangrijke ontmoetingen in 2 B zijn nog HillegomHBC en Zandvoort- meéuwenQuick. In de eerste omloop speelden eerstgenoemde twee ploegen ge lijk (0-0) en won Quick met 5-0 van het toen nog niet op dreef zijnde Zandvoort- meeuwen. Maar zo glad zal het de Amers foorters thans niet zitten Op september speelde het gedegradeer de De Kennemers zijn eerste wedstrijd in de nieuwe omgeving, namelijk tegen DTS. Het resultaat was weinig hoopvol, want de roodzwarten verloren met 2-1. Menigeen zag voor hen de toekomst donker in. Hoe geheel anders echter is het sindsdien ver lopen. De Beverwij kers kwamen na die ongelukkige ouverture nog* negenmaal in het veld, wonnen zeven wedstrijden en speelden tweemaal gelijk, met als resul taat, dat ze thans lijstaanvoerders van 3 A zijn. Zondag komt nu DTS op bezoek bij De Kennemers. Het ging destijds deze Noordhollandse club na de eerste over- ning nog twee keer naar den vleze, maar daarna werd het mis. De zes toen volgende ontmoetingen leverden slechts 3 punten op. We verwachten dan ook, dat De Kenne mers revanche zal nemen. Beverwijk (9-9) ontvangt West-Frisia (10-9). Deze oud-tweedeklasser komt de laatste tijd wat beter uit de hoek en daar het met Beverwijk niet al te best wil vlot tgn, zien we voor de Enkhuizers er evenals op 8 september (2-2) wel een ge lijkspel in. In Heemskerk speelt ADO (10-10) tegen HSV (11-10). Beide teams haalden in hun laatste twee wedstrijden respectievelijk 3 en 4 kostbare punten binnen. Ze lijken ons vrijwel van gelijke kracht, dus, evenals 8 september, een gelijkspel. Na de krachtproef van Stormvogels (11-19) van twee weken geleden tegen Wa terloo wacht de blauwwitten komende zon dag een tweede „tour de force", want dan komt NAS (11-17) op bezoek. Voor de men sen uit Halfweg wordt dit dè gelegenheid naast de Vogels te komen. De eerste ont moeting tussen beide clubs eindigde in een 1-2 overwinning voor Stormvogels, die dit maal echter wel eens met minder genoegen zou moeten nemen. Een gelijkspel bijvoor beeld. Ondanks de koude, was er op de Bever wij kse groenteveiling ook deze week nog een ruime aanvoer, waarvan de andijvie een grote plaats innam. Voor deze blad groente werd tot 56 cent per kilo betaald. De spruiten waren heel duur en zo kwa men de geschoonde partijtjes tot 1,80 per kilo. Witlof varieerde van 35 tot 72 cent per kilo. Bospeen kwam tot 54 cent per bos; waspeen varieerde van 14 tot 40 cent per kilo. De kou was heel gunstig voor de prei ,die danook vlot weg ging tot 46 cent per kilo; selderijknollen brachten het tot 34 cent per stuk. Boerenkool was ook goed te verkopen en kwam tot 33 cent per kilo; de verschillende bewaarkool- soorten kwamen tot 17 cent per kilo. De bescheiden aanvoer van uien noteerde van 16 tot 26 cent per kilo. Glassla lag rond de 15 cent per kropje. De noteringen van vrijdag waren: an dijvie 3256, bospeen 2854, waspeen 14 40, witlof 3572, spruiten 100180, prei 1846, selderij knollen 1234, boerenkool 1833, groenekool 1226, rodekool 815, uien 1626, glassla 1316. Vrijdag kwamen In IJmulden aan: Esso Atshan van Rotterdam; Finnanger, terug uit zee: Nabob, Bremen; Martha Ahrens, Hamburg; Heringsdorf, Wismar; Rantum, Sagunto, erts voor IJmulden; Wedlooper, Kotka; Rigoletto, Dagenham; Hen- drlka Maria, Newport; Tor, Londen; Frans van Seumeren, Metiel; Marathon, Parbo; Rainier Karsten, Utrecht; Oosterburgh, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmulden: Varvic naar Portsmouth, kunstmest van IJmuiden; Arbon, Rotterdam; Emsland, Aalborg; Christiane Schul- te, Taranto, walsmateriaal van IJmuiden; Velox, Antwerpen, van IJmuiden; Admiraal Nelson. Svendborg; Celebes, Aarhus; Mercurlus H., Da genham; Abel Tasman, Harlingen; Grete Hau- schildt, Rotterdam; Ariel, Rotterdam: Jonet, Bos ton, stijfsel van Koog a.d. Zaan; Staffan, Stock holm; Gratia, Ahus; Asta, Helsingfors; Cortia, Gothenburg; Otto Harms, Ystad; Swidnica, Ros tock; Martha Ahrens, Hamburg; Nora, Appledo- re; Regine, Granville, sojaschroot van Zaandam; Grebbestroom, Bristol; Geziena Hendrrika, Aar hus; Adrastus, Antwerpen; Bomma, Sarpsborg: London. Bergen; Heringsdorf, Emden; Boreulo, Kristinehamn; Games, Simonsvik, coils van IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Batavier van Mantyluoto; Lenie, Swansea; IJstroom, Fou- aan; Mariann. Londen; Willemyn, Par; Athel- laird, Zeebrugge. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Nero naar Gdynia; Invicta, New York; Aruba, Londen. (indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Velsen (uit tegen Baarn): Jansen; Van den Pieterman en Ruigrok; Hijnen, Schoorl en Van Schagen; Böhm, Hoogzaad, Kruyer, Weber en Blüm. De Kennemers (thuis tegen DTS): Dijcks; Minks en Huisman; Verha gen, Van Gerven en Van der Graaff; Kops, Jonker, Van Duyvenbode, Beeldman en Noordermeer. DEM (uit tegen WB): W. Aardenburg; Dekker en Schram; Oorthuyzen, Pij nen en Willems; De Boer, Zonjee, Vessies, Aardenburg en Stelder. Beverwijk (thuis tegen West-Frisia): Van der Does; Niesten Sr. en Plezier; Opzeeland, Minneboo jr. en Winands; Niesten Jr., Minneboo Sr., Numan, Kluft en Slinger. Stormvogels (thuis tegen NAS): Van Gooi; Van der Stelt en Visser; Kloos terman, Luppens en S. de Graaf; Kiewiet, Maarleveld, Wortel, Haver kamp en Glas. WB (thuis tegen DEM): Van den Boo gaard; Hoogendijk en Van der Horst; Kersbergen, Both en De Jong; Luitjes, Kooimans, Boeren, Stet en Bakker. IEV (uit tegen Onze Gezellen): Flip- sen: Metselaar en Ivens; Vink, Ven del en Bakker; Rozemeijer, H. de Reus, Beentjes, J. de Reus en B. Kramer. Waterloo (uit tegen Hoofddorpse Boys): Kok; Bruisschaart en Mulder; Iskes, Van Eden en Van Dongen; Demmers, Broek, Wortel, Van der Zwan en Thijms. VSV (uit tegen ASVK): Klaassen; Schoon en Veldman; Gravemaker, Van der Wal en Van Oeveren, Ger- ritse, Huider, Kramer, Langbroek en Voet. Nu Waterloo's kansen op de bovenste plaats vrijwel tot nul zijn gereduceerd, kunnen Kok c.s. de uitwedstrijd tegen Hoofddorp van welke club op eigen ter rein met 3-2 werd gewonnen vrij rustig tegemoet zien. Eén puntje houdt Waterloo er wel aan over. IEV (11-11) ontmoet in Haarlem Onze Gezellen (11-12). Op 8 september behaal den de IEV-ers een pittige 5-1 zege, maar ditmaal verwachten we niet meer dan een gelijkspel. Wijk aan Zee (10-3) zit nog altijd in het heokje, waar de slagen vallen en we zien de toekomst voor de badmensen werkelijk donker in. Ook in de uitwedstrijd tegen Zaanlandia op zondag zien we geen licht puntje. VSV moest het vorige week tegen een kandidaat voor de bovenste plaats, name lijk Animo, opnemen. De VSV-ers deden dit met succes (1-2). Zondaig gaan de rood- witten bij lijstaanvoerder ASVK (11-18) op bezoek. Wederom zal dus van 'Schoon c.s. t uiterste worden gevergd, maar gesteund door het mooie resultaat van de vórige week tegen Animo, zien we in deze ont moeting toch zeker een gelijkspel. Op de bloemenveiling in Beverwijk gaan de bolbloemen een steeds grotere plaats innemen. De Lustige Witwe bracht vrijdag f 3 per bos op; ook de andere soorten gin gen grif weg. Narcissen varieerden van 1,10 tot 1,70 per bos. Er was veel vraag naar witte hyacinten, die tot 45 cent per stuk kwamen; de rose lagen rond de 30 cent per stuk. Blauwe druifjes komen r.u in grote partijen, waarvoor van 35 tot 55 cent per bosje werd betaald. Voor de laatste chrysanten telde men tot 1,70 per bos neer. Fresia's waren, bij een ruim aan bod, goedkoop en kwamen nauwelijks boven de gulden per bosje. Er komen nu ook kerstartikelen aan de markt; er waren zelfs druiventakken. Druivensnoeisel en hulst zonder bes gingen grif weg. Potplanten hadden vlotte af nemers. TOOcxxrGorrtxxrrcaxKjeexxx. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE :*:tXXXCCOXCeCOCCXXXX>^XX*XXXXXXXXAXXXXXXXXXXXXXKI>J v X isf Sjp JSw V, i M, sic - - '- Na moeizaam bergingswerk dat ver scheidene maanden in beslag nam zijn vrijdagmiddag de laatste resten van de oude spoorbrugpijler uit het Noordzee- canaal tussen Yelsen-Noord en IJmui den verwijderd. Een reusachtige bok „viste" het tachtig ton zware caisson deksel van de hoofdpijler uit het water, waarmee eindelijk dit obstakel voor de scheepvaart uit de weg was geruimd. Het zal nu niet lang meer duren voordat de Velsense veerponten hun nieuwe lavens aan beide zijden van het kanaal in gebruik zullen nemen. De bergers en duikers, die in de afge lopen maanden hun krachten op dit laatste stuk van de pijler hebben beproefd, zullen gistermiddag een zucht van opluchting heb ben geslaakt. Het caissondeksel met het zich daaronder bevindende beton bood namelijk zoveel weerstand dat het bijna pnbegonpen werk jeek aan het bergen van deze massa te beginnen. Toch moest het gebeuren, wilde men de plannen tot verbetering van het Noordzee kanaal kunnen doorvoeren. De bovenkant Telstar schijnt zjjn inzinking weer te boven te zijn. Na de nederlagen van 3 en 10 november, respectievelijk tegen SHS (0-1) en Sittardia (2-1). zijn de daarop volgende drie tegenpartijen BW (4-1), Excelsior (0-0) en Fortuna (1-0) er niet in geslaagd de Velsenaren het hoofd te doen buigen. Bovengenoemde inzinking had tot gevolg, dat de ploeg op zeer in grijpende wjjze werd gewijzigd. Van Weer- lee, Farenhorst en Bakker werden naar de aanvalslinie van het tweede elftal ver wezen en vervangen door Dikstaal, Van Dolder en André. Aanvankelijk vond ook Allart een plaatsje in Telstars reserveteam, zodat men toen een voorhoede met niet minder dan vier nieuwe gezichten in het veld bracht, maar aangezien Immers' prestaties gewogen, maar te licht werden bevon den',' werd Allart toch weer opgesteld. En deze voorhoede, die in Rotterdam tegen Excelsior in het veld „lekker draai de". maar nog niet overliep van produk- tiviteit, zagen we vorige zondag ook tegen Fortuna met een zeker genoegen in actie. Er mankeerde natuurlijk nog wel het een en ander aan het werk van de nieuwe aanvalslinie het tempo is o.m. nog voor verhoging vatbaar, de schotvaardigheid dient te worden opgevoerd en de voor zetten van de beide buitenspelers moeten minder scherp zijn, opdat ze niet als regel een prooi worden van de grijpgrage han den van de keeper der tegenpartij maar er zat toch meer lijn in de aanvallen en we hebben meer schoten gezien dan in menig vorige wedstrijd. En onder deze omstandigheden trekt Telstar dan zondag naar Volewijekers. Dat de ploeg voor een zware opgave komt (alle rijbewijzen) LUXB VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN 718 - Telel. 4333 De Velser Middenstandscentrale heeft, verband met de feestdagen, met betrek king tot de zaken van haar leden, vast gesteld, dat de zaken zaterdag 21 december en maandag 23 december tot 9 uur geopend zijn; voorts is men dinsdag 24 december en dinsdag 31 december tot 6 uur open (dus ook 's middags). Op beide dinsdagen vervalt dus de weke lijkse sluitingsmiddag te staan, ligt voor de hand. Na een slechte start de eerste twee wedstrijden tegen Sittardia (1-3.) en SHS (2-1), werden ver loren heeft de hoofdstedelijke ploeg zich hersteld. In de daarop volgende 11 wedstrijden moest zij nog maar één keer nl. op 13 oktober tegen DHC (2-1) beide punten aan de tegenpartij laten. Er werden in die periode 17 punten ver zameld, die het elftal thans op de derde plaats hebben gebracht. Op het Volewijckers-terrein hebben zes van de zeven bezoekende clubs in het zand moeten bijten. Onder deze slacht offers bevond zich ook leider Elinkwijk, dat met niet minder dan 4-1 werd ge klopt. Toch achten we de Velser ploeg zeker niet al bij voorbaat geslagen. De minst gepasseerde verdediging (10 tegenpunten in 13 wedstrijden) van het gehele be taalde voetbal zal ook zeker de Amster damse aanvallers de nodige moeilijkheden in de weg leggen. En als de schotvaar digheid nog wat is opgevoerd, dan wie weet! Maar een gelijk-spel zit er in ieder geval in. Na een bergingskarwel van tien dagen Is de zeesleepboot „Utrecht" van n.v. Bu reau Wijsmuller te IJmuiden er vrijdag morgen omstreeks 11 uur in geslaagd het gestrande Italiaanse motorvrachtschip „Stella Alpina" vlot te brengen van de Spaanse kust bij Kaap Tortosa ten zuiden van Barcelona. De „Utrecht" heeft het 847 ton metende schip binnengesleept in de haven van San Carlos. De „Stella Alpina", die geladen was met stukgoed, strandde in stormweer op 3 de cember en kwam hierdoor hoog op de kust te zitten. Men moest het schip over een afstand van zeker 200 meter naar diep water trekken om het weer drijvend te brengen. Een bergingsploeg van Wijsmul ler ging per vliegtuig naar Spanje, terwijl de zeesleper „Utrecht" van Livorno uit koers zette naar de strandingspositie. Grondtakels werden uitgelegd, een sleep- verbinding met de „Utrecht" werd tot stand gebracht en een deel van de lading werd gelost door de bergingsploeg. Lang zaam werd de slagzij van het schip, die ruim 25 graden was, teruggebracht. De „Utrecht" trok tal van keren op volle kracht om te pogen de „Stella Alpina" te draaien in de richting van zee. Rond de 10e december lukte dit. De dag daarna werd het schip 60 meter in de richting van zee getrokken; op 13 december werd de resterende afstand afgelegd. Van San Carlos af, waar de „Utrecht" de „Stella Alpina" heeft binnengesleept, moet de Italiaan naar een reparatiehaven in het Middellandse Zee-gebied worden gesleept. van de pijlervoet lag namelijk veertien meter diep, terwijl de gewenste diepte van het Noordzeekanaal vijftien meter is. Het rende caissondeksel had een middellijn van vijftien meter. Het zou eenvoudig genoeg zijn geweest de sta-in-de-weg in één klap met een grote lading dynamiet in de lucht te doen sprin gen, maar een dergelijk „paardemiddel" brengt grote risico's met zich mee. Door de enorme luchtdruk van de ontploffing zou de enkele honderden meters verder gelegen Velsertunnel schade kunnen op lopen. Ook voor de omwonenden en hun huizen zou zo'n explosie niet van gevaar ontbloot zijn. Verder liggen onder de ka naalbodem zoetwateraders waarvan de wanden de kracht van de ontploffing ver in de vishal en op zee Vrijdag werden in IJmuiden aangevoerd: 4200 kisten vis, waarvan 980 kisten tong en tarbot, 1274 schol, 15 schar, 1235 haring, 95 schelvis, 322 wijting. 177 kabeljauw en gul, 58 haai en 44 diversen. Per kilogram werd. in guldens, betaald voor grote tong 5,20—4,70, grootmiddel tong 4,704,10, kleinmiddel tong 4,804. kleine tong I 5,40—4.80, kleine tong II 5,404.80 en tarbot I 3,702,80. Per 50 kilo: tarbot II 202186, tarbot III 160146, tarbot IV 14680, grote schol 38—32, grootmiddel schol 3633, kleinmid del schol 4032, kleine schol I 41—32, kleine schol II 27—10, schar 30—18, verse haring 23—12, kleine schelvis II 41—30, wijting 2515, grote gul 4539. middel gul 4333, kleine gul 3733 en kleine haai 15—7. Per 125 kilo: grote kabeljauw 152100. Vrijdag werden in IJmuiden de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 194—6.140, KW 152—10.440, KW 203 10.100, KW 196—11.240, KW 116—5.940. KW 73— 9.980, KW 84—7.340, KW 212—11.880, KW 103—7.230, KW 28—7.550, KW 109—500. KW 112—1.540, KW 199—2.680, IJM 2—2.550, IJM 62—2.280. moedelijk niet zouden hebben weerstaan. De bergers moesten zich daarom nood gedwongen beperken tot zeer kleine spring ladingen, hetgeen het verloop van het op- ruimingswerk uiteraard aanzienlijk heeft vertraagd. Met stukjes en beetjes werd zo de pijlerbasis van de kanaalbodem losge peuterd. Ettelijke keren zijn de gebroeders Vos uit Haarlem, die reeds talloze malen ber gingen en inspecties onder water hebben verricht, in hun duikerpakken in de diepte afgedaald om er poolshoogte te nemen. „We hebben er een zeer zware kluif aan gehad", zegt de heer E. Vos. „Maar nu is het toch eindelijk zover dat-ie er uit is. Er liggen nog wel enkele stukjes beton op de kanaalbodem maar dat mag geen naam hebben". Het caissondeksel zal op de plaats langs het kanaal waar het door de bok is neer gelegd met branders in stukken worden gesneden. De zware bok heeft zojuist het SO ton wegende gevaarte van ijzer en beton uit het kanaal gehaald en langs de oever gelegd. Het laatste obstakel in de vaarweg van de nieuwe veerpont tussen Velsen-Noord en Velsen-Zuid is na maanden van moeizaam ber gingswerk opgeruimd. KERSTWIJDING IN VELSEN-NOORD Getrouw aan de traditie zal er, uitgaan de van de Gereformeerde Evangelisatie, op donderdagavond 19 december weer een kerstwijding zijn in Velsen-Noord. Mede werking zal worden verleend door het Ge reformeerd Evangelisatiezangkoor en het chr. jeugdkoor „De Zangvogels", beide or der leiding van de heer Huib Slings, met aan het orgel de heer Th. Kohier. Ds. J. C W. van 't Hof zal mediteren over „Kerst feest na Kerstfeest". MEER HOTELBEDDEN IN BEVERWIJK Deze week heeft burgemeester J. G. S Bruinsma van Beverwijk het nieuwe hotel en café-restaurant „Duinwijk" geopend, aan de hoek van de Groenenlaan-Duin- wijklaan. De burgemeester is verheugd dat hierdoor de hotelaccommodatie in zijn gemeente groter is geworden. Velen kwa men de familie Cornelisse hun gelukwen sen aanbieden. Dit weekeinde vertrekt van de Nieuwe Rotterdamse Waterweg af een zeer vreemd soortig transport voor een lange reis. Ge trokken door de zeesleepboot „Hercules" zal een grote ponton, beladen met acht boortorens, de zeereis van ruim 6500 mijl naar Koeweit aan de Arabische Golf beginnen. Het transport van de „Hercules" en de ponton wordt verzorgd door presoneel van het Scheepstransportbedrijf N.V. Redwijs (Rederij Gebr. Wijsmuller N.V.) te Baarn, in opdracht van de Franse maat schappij G.E.M. te Parijs. Zowel de 61 m. lange en 18.30 m. bre de ponton als de 8 boortorens zijn vervaar digd door het Verolme-concern. Twee boor torens werden gebouwd door de Verolme Scheepswerf te Alblasserdam, twee boor torens door de Verolme Scheepswerf te Heusden, vier boortorens en de ponton door de Sarpsborg Mekaniske Verksted A.S. te Greaker in Noorwegen. Het trans port staat onder leiding van de Redwijs- gezagvoerder A. Hengeveld. Na het afleve ren van de 1000 pk sterke „Hercules" en de ponton met de boortorens te Koeweit zal de bemanning per vliegtuig naar Ne derland terugkeren. Een andere Redwijs-bemanning vertrok 11 december van Schiphol om naar Bom bay te vliegen. Daar zijn zij inmiddels aan boord gestapt van de grote zuiger HAM. 305, die 2859 ton meet en 2500 p.k. sterk is, om dit tot de vloot van de Hol landse Aanneming Maatschappij behoren de vaartuig'naar Freetown in Sierra Leone te brengen. De reis wordt uitgevoerd on der leiding van kapitein F. M. Methorst. Op een andere HAM-zuiger bevindt zich thans ook een Redwijs-bemanning. Het is de HAM. 302, die 1719 ton groot is en die uitgerust is met 2340 pk. Deze zuiger is dinsdag 10 december uit Rotterdam ver trokken. Onder commando van kapitein W. Buninga is de HAM. 302 onderweg naar Kaapstad, waar men omstreeks 10 janu ari hoopt te arriveren. Zowel de HAM. 305 als de HAM. 302 zullen, respectievelijk te Sierra Leone en te Kaapstad, bij nieuwe werkzaamheden worden ingezet. Beide Redwijs-bemannin- gen zullen per vliegtuig weer Nederland- waarts komen. MEN KAN ER DE COMMISSIE „Culturele Vorming Schooljeugd Velsen" moeilijk een verwijt van maken dat zij geen juiste opvatting zou demonstreren van de taak. welke door haar naam zo duidelijk wordt aangegeven. Men geeft hier immers telkens blijk zich er terdege van te zijn bewust, dat bij de culturele opvoeding van de jeugd ook aan het toneel ruime aandacht dient te worden besteed en het is mede aan dit inzicht te danken, dat in de loop der jaren door enige goede toneelgezelschappen ook in Velsen diverse schoolvoorstellingen wer den gegeven. Dat deze commissie zich hierbij - gelukkig - evenmin afkerig toont van het experiment is woensdag en vrijdag gebleken, toen onder haar auspiciën door de acteur Ben Aerden in de Velsense Stadsschouwburg twee schoolmatinees werden verzorgd met voordrachten uit Shakespeare's beroemde drama „Hamlet". „Hamlet". HET LIJKT ONS stellig niet misplaatst in dit geval van een experiment te spreken, want het stond allerminst bij voorbaat vast dat de jeugd op dit „solo-toneel" gunstig zou reageren. Met „De koopman van Ve netië" behoort „Hamlet" waarschijnlijk tot Shakespeare's meest vermaarde stukken en de beste acteurs ter wereld hebben zich in de beide titelrollen schier onverganke lijke roem verworven. Wat Nederland be treft behoeft slechts te worden herinnerd aan Louis Bouwmeester en Eduard Ver- kade. En wanneer zij zich daarbij met een keur van medespelers omgaven, had Ben Aerden als „solist" dan nog enige kans de jeugd voor Shakespeare's genie ontvanke lijk t5 maken? DEZE VRAAG KAN onmiddellijk beves tigend worden beantwoord. Weliswaar be hield de voordracht een illustratief karak ter, maar zij was levendig en van een per manente actie en boeide daardoor voort durend. Uiteraard heeft Ben Aerden ervan afgezien het drama in zijn geheel te komen voordragen. Dit zou trouwens wegens de lengte vrijwel ondoenlijk zijn geweest, zo dat hij zich beperkte tot een achttal tafe- ■rlen, waaronder de bekendste uit het stuk. Hij liet ze telkens door een korte inleiding voorafgaan, waardoor zijn jeugdig publiek voortdurend met het verloop van de han deling op de hoogte bleef. BIJ DEZE VOORDRACHT heeft Ben Aerden een gepast gebruik gemaakt van de techniek en de routine, welke hij zich als acteur wist eigen te maken en doordat hij tevens de kunst van het typeren ruim schoots machtig bleek, wist hij elke figuur een eigen karakter mee te geven. Zelfs de beide vrouwenrollen Ophelia en Koningin Geertruide bleven in zijn sobere vertolking volkomen aannemelijk. Van dezelfde be heersing was sprake in de typeringen van bijvoorbeeld Hamlet, Koning Claudius en Poloriius, zonder dat hierbij de mogelijk heden van de contrastwerking werden ver waarloosd. En uit de zorgvuldige manier waarop in de scène van Hamlet en de geest van zijn vader gebruik werd gemaakt van de belichting met als resultaat een in drukwekkend toneeleffect werd ons dui delijk dat Ben Aerden zijn optreden con sciëntieus had voorbereid. UITERAARD werd „Hamlet" als klassiek drama, waarover bijna een bibliotheek is volgeschreven bij het pogen der auteurs zijn handelingen te verklaren, met deze voordracht slechts voor een gering deel recht gedaan. Desondanks heeft Ben Aer den zijn jeugdig publiek voortdurend in de ban van Shakespeare gevangen gehouden, zodat „Hamlet" toch een fraaie en boeiende introductie verkreeg. En het was verheu gend te constateren, dat stuk en acteur door dit publiek zo bijzonder werden ge apprecieerd. Tal van Beverwijkers hebben gister avond het Kerstconcert in de Grote Kerk in Beverwijk bijgewoond. Zij hebben daar bij kunnen genieten van voortreffelijke zang van „Toonkunst", dat onder de sub tiele leiding van Anton de Beer koralen uit Bach's Weihnachtsoratorium uitvoer de. De cantor-organist Geert Jurjen Moed had het deze avond weer zeer druk. Hij moest doorlopend van het orgel naar de dirigentenplaats lopen en weer terug, om dat hij zowel de orgelbegeleiding als het leiden van het Zandvoorts Christelijk Kin derkoor en Meisjeskoor voor zijn reke ning nam. Zijn orgelspel was wel bevredigend, maar dit kan helaas niet worden gezegd van de wijze, waarop hij de Zandvoortse koren liet zingen. Bij het kinderkoor kon men genieten van pittige stemmen, zolang men oorspronkelijke werken zong, maar als er bewerking van de heer Moed aan te pas kwam ging het mis. De wijze waarop hij bij „Engelkens door 't luchtruim zwevend" het meisjeskoor „In excelsis" liet uitstoten leek op een bajonetgevecht en hij had zich zélfs niet ontzien om „Stille Nacht" te verfraaien, wat onder meer leidde tot een steeds weer beklemtonen van de kleine sext in de pia nobegeleiding. Ds. G. W. IJzerman zorgde voor de li turgie in deze kerstviering. De piano-be geleidingen werden verzorgd door me vrouw F. Nierop-Petiet. K. Af. mr. opt i cien BR ILLEN CONTACTLENZEN HOORTOESTELLEN KENNEMERLAAN 92 TELEFOON 5072

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6