Erwm Piscator wordt dinsdag 70 jaar Boulevardstukken aan de lopende band kunnen Parijse toneelcrisis niet maskeren DE PROGRAMMA'S Getuigend kunstenaas0 en groot theatertechnicus NEGEN MUZEN Hemingway's litteraire nalatenschap SPAANSE SINAASAPPELEN ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 EEN VAN DE MEEST omstreden figuren uit de inter nationale toneelwereld bereikt op 17 december wat men „de leeftijd der sterken" pleegt te noemen. Dat journalistieke cliché krijgt bij een man als Erwin Piscator weer inhoud, want met zijn bijna zeventig jaar staat de leider van de West- berlijnse Freie Volksbühne nog steeds als een krachtige per soonlijkheid in het centrum van verwoede artistieke en poli tieke controversen. Als afstammeling van predikanten en hoogleraren werd hij in 1893 in Hessen geboren. Zijn op voeding aan het gymnasium te Marburg vertoonde de bur gerlijk-nationalistische trekken van het Wilhelminische keizerrijk; zijn eerste optreden aan het Miinchener Hof theater liet nog niets van de latere revolutionair vermoeden. Dié werd gevormd tijdens de eerste wereldoorlog, in de loop graven van Vlaanderen. „Mijn tijdrekening begint op 4 augustus 1914", schreef Piscator in 1929 aan net begin van zijn nu al historisch geworden verhandeling „Das politische Theater". DE OORLOG DWONG de jonge Piscator partij te kiezen en hij koos met het idealisme dat na de Russische revolutie zovele bewust levende kunste naars bezielde vóór het communisme. „Von der Kunst zur Politik" heet het eerste hoofdstuk van zijn hierboven ge noemde boek: geen steriele esthetiek meermaar het theater als propaganda middel in de klassenstrijd. Als leider van Das Tribunal in Koningsbergen, van het Proletarisches Theater en het Central- Theater in Berlijn, als regisseur aan de Volksbühne en het Staatstheater en daarna als drijvende kracht van de ver maarde Piscator-Bühne heeft hij dat ideaal, vaak met de meest extravagante middelen, vaak ook tegen critiek uit eigen gelederen in, consequent nage streefd. RADIO LUXEMBURG RADIO VERONICA LUISTER ZONDAG OM 12.30 UÜR NAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG OM 3 UUR NAAR RADIO VERONICA EN U MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG DAT U EVA NR. 50 VAN 14 DECEMBER IN HUIS HEEFT! Commissie tot stipendia- verlenging aan componisten Contactmiddag H.T.I. IA W nabeschouwingen Boksen op T.V. DE MATERIëLE ZORGEN kunnen hier buiten beschouwing blijven, doch wanneer men met ogen en oren waar neemt voor welke inzet in casu de waarde der stukken ze hun offers brengen, dan rijzen er enkele vragen waarop de onbevangen getuige het ant woord schuldig moet blijven. Verre is van mij de gedachte dat in het theater alleen schrijvers recht van spreken zou den liebben die de pretentie bezitten transcendentale boodschappen te lan ceren, de avantgardistische leuzen in hun vaandels schreven of zich op aan verwante ambities willen beroepen. De gulle en de ronde lach die de levers schudden doet, zal niemand taboe willen verklaren of in quaraintaine plaatsen, en dus: leve de hutnor! Helaas echter wordt die humor op de botdevard nogal eens met onbenulligheid of vulgariteit vereen zelvigd, en oefenen in het algemeen de schrijvers hier hun ambacht uit volgens Movable Feast", Parijse schetsen, komt in mei uit recepten en methoden die tot op de draad versleten zijn, zodat ze zich wel heel veel herhalen. Frank Onnen Vernietigende critiek op Christine Keelerfilm g w r van Smakelijk... kenteken van de T elevisieprogramma Damshuizer De radio geeft zondag De radio geeft maandag Men moet het optreden van Piscator zien tegen de achtergrond van zijn tijd. In 1918 was Max Reinhardt de bijna on aantastbare grootmeester van het Duitse toneel. Zijn Shakespeare-ensceneringen waren van een zeldzmae schoonheid, maar daarnaast dreef zijn rusteloze geest hem ook in de richting van wat toen het „mo derne toneel" beduidde: het stilistisch ge kunstelde expressionisme van Sternheim, sociaal gedetermineerde en pacifistische tendensstukken als Goerings ,.See- schlacht" en Unruhs „Geschlecht". Maar de revolutionaire golf, die na het einde van de vijandelijkheden kwam opzetten, overspoelde hem: in het Berlijn van de Weimar-republiek, strijdperk van politie ke extremisten, was voor het ,,1'art pour l'art"-principe, zelfs in progressieve zin, geen plaats meer. LEOPOLD JESSNER, werd in de jaren twintig als intendant van het Berlijnse Staatstheater, het voormalige Königliche Schauspielhaus, de voornaamste exponent van het expressionisme. Om hem heen schaarden zich de andere grote figuren uit die glorietijd van het Berlijnse theater, mannen die evenals hij of zelfs in nog sterker mate aan de politieke situatie de impulsen ontleenden voor hun regie-ar beid: Karlheinz Martin, Jürgen Fehling, Berthold Viertel, Erich Engel, Leopold Lindtberg en bovenal Erwin Piscator. Pis- Ingesteld is een commissie, die tot taak heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. J. H. van de Laar, van advies te dienen inzake het verlenen in 1963 van stipendia aan Neder landse componisten. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe te Amsterdam; tot lid: A. Jurros te Amsterdam, mr. G. L. P. Landré te Amstelveen, J. Odé te Am sterdam en A. A. F. M. Verbeek te En schede; en tot secretaris: B. P. Wage- mans te Voorburg. Het Haarlems Toneel Instituut, dat voor - 11e jongeren, die belangstelling hebben oor toneel, vanaf 4 januari iedere zater- lag cursussen geeft en sinds 3 december edere dinsdag sociëteitsavond houdt, or ganiseert zaterdag 14 december om 14 uur in de ,Schuylenburcht" aan de Klever parkweg een contactmiddag waar men zich omtrent de doelstellingen van het H.T.I. kan laten inlichten en zich als lid kan laten inschrijven. cator was de man van de politieke revue, van de dramatische documentaire, van nieuwe technische vindingen. Drie woor den omvatte zijn wapenspreuk: politiek, epiek, techniek. Opvoeringen als „Gah- nen" van Alfons Paquet, „Gwitter iiber Gottland" van Ehm Welk, „Rasputin" van Jolstoj, „Der Kaufmann von Berlin" van Walter Mehring en het ter wille van de tendens uit zijn voegen gerukte Schiller drama „Die Rauber" ontketenden schanda len, maar intussen kwam het publiek ook en vooral de liberale middenklasse in drommen opzetten naar voorstellingen als Tollers „Hoppla, wir Leben!" en het aan Jaroslav Hasek ontleende „Abenteur des braven Soldaten Schwejk" met decors van de grote „Simplicissimus"-karikatu- rist George Grosz en een fenomenale hoofdrol van Max Pallenberg. Met filmin lassen, reusachtige toneelmachinerieën en een massale figuratie trok Piscator dat publiek tot zich, een publiek dat zich ge willig liet epateren, maar dat zoals de loop van de geschiedenis zou uitwijzen ongevoelig bleef voor zijn boodschap. DE NAZI-DICTATUUR maakte aan Pis- cators Duitse activiteiten een einde, maar men hoeft geen illusies te koesteren over een mogelijke erkenning van zijn werk in het geval van een communistische machts overname. De partij maakte wel gebruik van Piscator, maar vaak met zoveel re serve dat hem de revolutionaire indi vidualist op de duur moeilijk een ander lot had kunnen wachten dan dat van zijn Russische geestverwant Meyerhold, die in 1939 uit de gunst viel en genadeloos werd geliquideerd. Men moet zich er dus over verheugen, dat Piscator naar Ameri ka kon uitwijken, waar hij een Dramatic Workshop stichtte, die onder meer heeft bijgedragen tot de artistieke vorming van figuren als Tennessee Williams, Ar thur Miller en Marlon Brando. NA DE OORLOG vrij laat na de oor log keerde Piscator uit de vrijwillige ballingschap terug. De banden met de communistische partij waren verbroken, maar de getuigende kunstenaar bleek nog niets van zijn felheid te hebben verloren. Ensceneringen van Buchners „Dantons Tod," Faulkners „Requiem voor een Non" en de mede door hem bewerkte toneelver sie van Tolstojs „Oorlog en Vrede" in het Westberlijnse Schiller-theater verwekt en in het Wirtschafswunder-Duitsland even veel critiek als bijval, Rolf Hochhuths „Der Stellvertreter" werd onder zijn re gie in het begin van dit jaar de inzet van een ouderwets theatersehandaal. Fm nog dezer dagen werd zijn nieuwe visie op „De Koopman van Venetië" door een gezeg- hebbend criticus als Friedrich Luft in „Die Welt" van de hand gewezen als „vals dwaas en zeer ergelijk." Piscator had het namelijk niet kunnen laten een parallel te trekken met de Jodenvervolgingen tijdens het Derde Rijk. HET IS BEPAALD NIET de bedoeling om alle eigenmachtige regie-invallen van deze super-individualist met zijn onuit roeibare zucht tot epateren en experimen teren te verdedigen of goed te praten. Zijn gastregies bij de Haagse Comedie van Shaw-stukken als „Androcles en de Leeuw" en „Caesar en Cleopatra" heb ben hem ook hier min of meer berucht gemaakt en uit zuiver artistiek oog punt ook zeker niet ten onrechte. Maar als men het theater en de kunst in het algemeen niet louter esthetisch be schouwt, maar als een organisch met het gehele complex van het maatschappelijk leven verbonden geestesuiting, dan moet men op zijn minst begrip voor een figuur als Erwin Piscator kunnen opbrengen. Het toneel als tribune? Waarom niet, zolang de redenaar zijn agitatie maar be drijft met integriteit en idealisme. Dat kan van Piscator zeker worden gezegd en nie mand zal hem ooit kunnen verwijten dat hij zijn stem niet zou hebben verheven waar en wanneer dat nodig was. Zijn tragiek is in 1963, op zijn zeventig ste, nog evengoed als in 1933 dat er zo slecht naar hem wordt geluisterd. Nederlandse opera. Op vrijdag 13 de cember zal in de Stadsschouwburg te Am sterdam een nieuwe reeks voorstellingen worden aangevangen van „Don Gio vanni" van Mozart, waarvan begin vorig jaar de première werd gegeven in Am sterdam. In deze eerste voorstelling, die geleid wordt door Bernard Haitink, zullen als solisten optreden: Scipio Colombo, Antoinette Tiemessen, Ettore Babini, Guus Hoekman, Gerry de Groot, Georg Littasy, Jos Burcksen en Jeannette van Dijck. Succes voor „de Smearlappen". De half oktober in pocketvorm verschenen roman „De Smearlappen" van dr. Anne Wadman, leraar aan het gymnasium te Sneek, heeft voor een in de Friese taal geschreven boek een onegkend succes. Binnen enkele weken waren 1500 exemplaren ervan ver kocht. Een tweede oplage van 2000 stuks, die op 1 december verscheen vond zo gretig aftrek bij de Friese boekhandelaren, die vaak vijftig exemplaren tegelijk in voorraad namen, dat de uitgeverij Laver- man te Drachten thans druk bezig is met een derde uitgave, welke wellicht nog deze maand gereed zal komen. De uit geverij Bruna te Utrecht zal in het voor jaar een Nederlandse vertaling van het boek publiceren. Nieuw stuk van Robert Bolt. Op 27 november j.L is in Londen, in het Queen's Theatre, in première gegaan het nieuwe stuk van Robert Bolt, „Gentle Jack". Dame Edith Evans, die zo'n succes heeft gehad met haar rol in „The Chalk Garden" in het Haymarket Theatre in 1956/57, speelt in „Gentle Jack" de rol van een rijke vrouw die de belichaming is van maatschappelijke macht en regelmaat. Kenneth Williams en Michael Bryant behoren tot de overige vertolkers van het stuk. De redactie van de VARA-rubriek „Ach ter het Nieuws" heeft zich gisteravond bij zonder goed van haar journalistieke taak gekweten: zij attendeerde via het publiek de autoriteiten op een nieuw, fascistisch blad („Europafront") en deszelfs voor ve le bevolkingsgroepen beledigende inhoud en in een goede reportage legde zij weer een nieuwe mistoestand in het beruchte Stap horst bloot. Een plaatselijke voetbalvereni ging, die letterlijk het veld moet ruimen voor het gemeentebestuur, dat voetballen op zondag uit den boze acht, heeft iets kunnen merken van de macht van t.v. Gisteravond begonnen kijkers al gelden over te maken, om die club aan een nieuw terrein te helpen. Het gevariëerde introduktie-programma, „Voorstelling", dat dit keer wat onecht door Denise de Weerdt gepresenteerd werd steunde weer op enige, aardige fragmen ten. Daarmede doelen wij niet op enige gewild-lollige opmerkingen, die Godfried Bomans meende te moeten toevoegen aan zijn praatje over Dickens, dat het liedje „As long as he needs me" uit de musical „Oliver" inleidde. Zeer gevoelig werd dit liedje door Nellie Frijda gezongen. Pikant was het schetsje van Alphons Allais, dat door de bekroonde acteur Peter van der Linden samen met gastvrouwe De Weerdt gespeeld werd. Het t.v.-debuut van Louise Rettich pianiste, zangeres, acrobate en danseres die door haar broer, de mu- TERWIJL DE GERENOMMEERDE en geconsacreerde meesters van Anouilh via Ionesco tot Sartre dit jaar weinig of niets van zieh laten horen, mag men zich over de produktiviteit der toneelschrijvers die de sector van de boulevard beheersen zeker niet beklagen. Roussin, Camoletti, Marcel Aymé, Jean Meyer, Claude Magnier hebben ieder weer een nieuwe titel aan hun reeds uitgebreide oeuvre toegevoegd. Voor de kwantiteit blijkt het in Parijs dus nog altijd mogelijk zo'n vijftig, zestig verschillende theaters van vers of belegen repertoire te voorzien (al is het dan ook wat moei lijker de zalen vol of maar redelijk bezet te krijgen). Niet meer dan zes tot tien per cent dier schouwburgen werken zonder verlies, zodat het een kostbare luxe i3 ge worden zich in Parijs in de fauteuil van een theaterdirecteur of vooraltrice (de meerderheid behoort tot het zwakke geslacht) te installeren. Het Parijse litteraire leven In de jaren '20 is het thema van het eerste manuscript van Ernest Hemingway dat sedert zijn dood gepubliceerd zal worden maar er komen er nog meer. De schrijver heeft ongeveer 22,5 kilo met de hand en de machine geschreven werken, aantekeningen en brieven nagelaten, aldus zijn weduwe Mary. Het laatste dat nog voltooid moest worden was het boek over Parijs, een verzameling van twintig schetsen waarin de auteur mijmert over het leven langs de Seine en over de litteraire figuren zoals N. Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Ford Madox Ford en Ezra Pound. DE VERZAMELING Parijse schetsen, getiteld „A movable Feast" zal 5 mei 1964 uitkomen bij Scribner's. De titel is afkomstig uit een brief die in 1950 door Hemingway geschreven werd, waarin hij zei: „Als u het geluk hebt gehad in Parijs te wonen als jongeman dan blijft u dit bij voor de rest van uw leven, waarheen u ook gaat, want Parijs is een verander lijke feestdag (Movable Feast)". Mevr. Hemingway heeft meegedeeld, dat zij vermeden heeft in het openbaar te spre ken over het nagelaten litteraire werk tot dat de kwestie van de successierechten ge regeld was. Zijn weduwe, en enige erf gename, zei dat de rechten verleden week betaald zijn en dat „vrijwel al zijn spaar gelden hiermee weggegaan zijn." Zij noem de het bedrag van de successierechten niet. Over het boek, dat spoedig zal ver schijnen, zei zijn weduwe: „Hij schrijft er niet over zichzelf in, maar als hij schrijft over anderen krijgt men een goed beeld van hem toen hij in zijn twintiger jaren was." HEMINGWAY begon met het boek in 1957, legde het enige malen weer weg. maakte het af in 1960. Hemingway stierf op 2 juli 1961 in Ketchum (Idaho). De auteur' had de manuscripten in Ket chum, in Key West, Florida en op Cuba gelaten. Zijn weduwe heeft ze verzameld en opgeborgen in een kluis van een bank in New York. Zij is nog niet klaar met het lezen van al het materiaal, „maar ik geloof dat er een roman bij is die voor het grootste deel in het Caraïbische speelt." Een klein deel eruit, „Sea Chase" werd voorgelezen door Fredrick March toen het Witte Huis de winnaars van No belprijzen ontving. „De Chase episode aldus mevr. He mingway is gebaseerd op wat Heming way in 1940 deed met zijn vissersboot „Pi lar". Hij had het scheepje uitgerust met radar en sonar en kruiste op zee om te trachten duikboten te vinden die olietan kers tot zinken brachten. Hij had plannen Ernest Hemingway gemaakt wat hij zou doen als er een aan de oppervlakte kwam, maar het is hem nooit gelukt er een te pakken te krijgen." Zij zei, dat er ook enkele episodes zijn over infanteriegevechten, gebaseerd op „wat Ernest deed bij de vierde divisie in de Tweede Wereldoorlog, maar niet ge noeg om een boek van te maken." NAAST EEN verscheidenheid aan kor te verhalen en enkele gedichten, liet He mingway ook een manuscript na „dat een charmant boek kan zijn, maar ik weet niet of het een eind heeft het is onge veer 60.000 tot 70.000 woorden over een expeditie in Afrika, die wij in 1953-'54 maakten", aldus Hemingway's weduwe. WANNEER EENMAAL het stramien of de formule is ontworpen, dan lijkt hun fan tasie tevens uitgeput en verneemt ge dus weer dezelfde refreinen of nauwelijks ge wijzigde variaties op de bekende thema's. Marcel Aymé heeft zo in zijn „Minotaure" zijn pijlen weer eens gericht op de Parij se bourgeoisie waarvan hij dit keer spe- eiaal het snobisme dat zich aan de mo derne kunst vergaapt tot mikpunt nam. Een jonge diplomaat heeft, terwille van zijn gefortuneerde vrouw, zijn diepste aard moeten frustreren want in zijn hart is hij eigenlijk een boer; hij installeert nu een tractor in zijn salon om het gemis aan akkers en platteland wat te verzoe ten, maar zijn vrouw kan die mastodont als meubel niet zo vurig waarderen. Haar protest wordt haar evenwel in de keel ge smoord door 'n avantgardistische estheet die alle abstracte modeclichés uitkraamt over het „object" en deszelfs „gespierde poëzie", „grandioze grandeur" en „ver pletterende eerlijkheid." Waarop bij de terugkeer van bureau van de diplomaat, zijn echtgenote in haar argumentatie is omgedraaid als een blad aan de bomen. Daarmee is Aymé dan weer bekeken. HET STUNTJE VAN CAMOLETTI, de succesvolle auteur van Boeing-Boeing" voor zijn nieuwe stuk „Semiramis," weegt zo mogelijk nog lichter op de hand: een coiffeur heeft een haarmiddeltje uit gevonden waardoor zijn mannelijke clien tèle volstrekt onweerstaanbaar wordt voor het andere geslacht. Resultaat: de gezoch te verwikkelingen tussen des kappers wet telijke gade en zijn klantenkring met alle schuinse toespelingen waarmee zulke si tuaties te decoreren zijn. Grappen echter die zich slechts ternauwernood boven het dek van de bekende borreltafel vermogen te verheffen. Jean Meyer heeft zich vorig jaar, nadat aan zijn dictatuur bij de Comédie Fran- gaise ministerieel een einde was gemaakt, aan de boulevard met zijn stuk „Mic- Mac" gepresenteerd als kandidaat voor de vacature die Bernstein lange jaren eerder al geopend had. Ook zijn „L'Age Idiot" is weer bedoeld als een stukje elegante kamermuziek op het thema overspel, ver tolkt door leden van de „betere standen" op rijpere leeftijd. Meyer lanceert zijn guitigheden derhalve wat „beschaafder" dan Camoletti, maar voor de rest is zijn produkt even troosteloos en overbodig, zo dat men een groot actriee als Madeleine Robinson beklagen kon dat ze aan zo'n prul haar talent te grabbel moest gooien. CLAUDE MAGNIER DIE 'ook tot de nieuwe gelederen van het boulevardto neel behoort, zoekt zijn kracht tenminste nog in de onvervalste vaudeville. Een pro fessor in de biologie heeft twee drankjes uitgevonden: door het ene wordt een aap geleidelijk tot mens gemetamorfoseerd en door 't andere voltrekt zich dat proces op een mens in de tegenovergestelde rich ting. Een ontdekking die de deuren wa genwijd opent voor kolderrijke complica ties tussen de aanvankelijk imbeciele booi die, halverwege beide polen, door het po sitieve medicijn zich als een geniaal licht der wetenschap ontpoppen zal; de profes sor die zich vergist en de weg terug naar de apenfase aflegt, en nog verschillende andere familieleden en relaties die, even eens hun geanimeerde bijdragen leveren aan dit zoölogisch menselijke vertier. Magnier heeft de verdienste dat hij niet boven zijn pet en ook niet stelselmatig onder de gordel mikt; en dat is al veel waard. Ook is iedere litteraire pretentie hem vreemd zijn dialogen zijn wat bloe deloos maar dankzij zijn vindingskracht in het scheppen in snel tempo van steeds weer andere stituaties en gezichtspunten, kan men zich bij hem met kinderlijk ge noegen amuseren. Meer dan dat divertissement bedoelt de André Roussin boulevard raet te geven, maar zelfs aan die trekken komt men bij de meeste an dere auteurs in deze sector, als gezegd, helaas nog lang niet altijd toe. „Dilettantisme" en „Onbedoeld grappig" zijn opmerkingen, die herhaalde malen vorkomen in de critieken over de film „The Christine Keeler Affair", die vrijdag avond zijn wereldpremière in de Deense hoofdstad heeft beleefd. De film heeft in geen enkel opzicht genade bij de filmcri tici kunnen vinden. Hij wordt saai, mora liserend, onartistiek genoemd. Een criti cus schrijft: „Blijf weg mensen. Dit brod delwerk is onbelangwekkend tot aan flauwvallen toe". 8 t VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 De avonturen van Cristobal. TV film. (dl.4). 15.30 Impressies uit een andere we reld, film over de wereld van het blinde kind. 15.48 Teenager: een jazzhallet over de moderne jeugd. 16.15 Huis, thuis, wonen. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe TV-film Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt' actueel bceldmagazine. 21.00 De Midavondserenade, showprogramma. 21.45 Stad huls op stelten, TV-spel (dl.l). 22.15 Na de twee de zitting van het Vaticaans Concilie: bijeen komst te Utrecht. NTS: 22.45-22.50 Nieuws. VOOR ZONDAG NTS: 14.00-15.00 Zweeds Radio-orkest en so list: moderne muziek. 15.00-17.00 Reportage van de finale om hec Nederlands Kampioenschap keurturnen voor heren in de Eurohal te Valken burg. 19.30 Weekjournaal. 19.55 Journaal. 20.00 Sport in beeld. VPRO: 20.30 World Press Photo 1963: zwart-wit-impressie. 20.40 Stelle Brillano al Lido: amusementsprogramma in de Ltdo-bar. 21.15 Ziek zijn. beter worden: medische ru briek, met Medisch Journaal. 21.50 Diaspora filmdocumentaire over de plaats van de Joden in de wereld (2). 22.20 Gesprek aan de schrijf tafel. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Maestro: Comedy Caper. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weer overzicht. 20.20 Uitzending van de Christelijk Historische TJnie. 20.30 A tale of two cities (In de schaduw van de guillotine), speelfilm. 22.20 Zo doet men dat in Calico (Das gibt es nur in Calico), film. 22.40-22.45 Journaal. zikale clown Rexis werd bijgestaan, was fris en veelbelovend. Op een (ii; Amerika heel normale) pu bliciteitscampagne voor het ziekenhuis en op een „mooi" kerstverhaal de gene zing en bekering van een afgedwaalde geestelijke steunde een nieuv/e afleve ring van de Dr. Kildare-serie. Dit num mertje kerstromantiek, mooi in elkaar ge zet en glad gespeeld, kwam wel wat vroeg, de befaamde wijsheid „andere landen andere zeden" hielp ons een begin van ergernis weg te werken en dit zoete geheel te blijven volgen tot de schone vol einding. In de extra zendtijd, die werd gereser veerd voor een (terecht) uit een zaterdag middag-programma geschrapte sportrepor- tage, werd het boksen in Nederland door Jan Leyendekker en Rien Bal objectief bekeken en besproken. Hun opzet werd op vaak verrassende wijze gevisualiseerd door cameraman Piet Out. Verklaringen van vroegere kampioenen als Luc.van Dam en Bep van Klaveren stonden 'diametraal tegenover het enthousiaste woord, dat pro motor Huizenaar in het begin van de uit zending aan de bokssport wijdde. Datzelf de mag gezegd worden van de gesprek ken en kreten, die tijdens de wedstrijden uit de monden van de kijkers werden op gevangen. De vraag blijft, of „the noble sport of self-defence" het in deze beschou wing won of verloor. 746 kc.S. 8.00 VARA. AVRO. 11.30 VARA. HILVERSUM I. 402 m. 10.00 IKOR. 12.30 20.00-24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en so cialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer. gevarieerd programma. 8.45 Geestelijk leven, toe spraak. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Remon strantse kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 Resonans - opge vangen en teruggekaatst uit 't hedendaagse doen en denken. AVRO: 12.30 Licht orkest en zang soliste. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammo- Op de plaat. rust. 14.00 Haags Toonkunstkoor, Residentie-orkest en soliste: Moderne muziek (stereofonische uitzending). 15.40 Ikarus bekeerd, litterair programma. 16.00 Dansorkest en zang solisten (stereofonische uitzending). 16.30 Sportrevue. 17.00 Zing met ons mee. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsla gen en sportjournaal. 18.30 Licht ensemble. 19.00 Bij nader inzien, journalistenforum. 19.40 Vrij en tree, cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Metro- pole orkest en zangsolist. 20.50 Café chantant: Adam en Eva, cabaret. 21.20 Rijkdom der wel luidendheid: klassieke en moderne grammofoon muziek. 21.45 Het einde van de reis, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Medede lingen en sportuitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Russisch-romantische kamermuziek (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.S. 8.00 IKOR. 10.00 KRO. 17.00 CONVENT VAN KER KEN. 18.00 NCRV. 20.15-24.00 KRO. IKOR: 8.00 Nieuws. 8.15 Goede morgen - mu ziek aktualiteiten en herinneringen. 8.45 Muziek voor de zondag. 9.00 Nederlands Hervormde Vroegdienst. 9.45 Nieuws en waterstanden. 10.00 (KRO): In leiding Hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Orkestmuziek (gr.) 11.30 Fragmenten uit het internationaal muziekrepertoire (gr.) 12.05 Zwart op wit: actuele publicaties over Kerk en Wereld. 12.15 De Stemvork: Bel Canto-programma met toelichting.. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 Jaaf in jaar uit: liedjes uit 1928. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 -PiaTvarecital;- moderne muziek. 14.25 Omroepka- merkoor: Geestelijke liederen. 14.45 Vioöirecital: moderne muziek. 15.00 De hand aan de ploeg, le zing. 15.05 Zondagmiddagklanken: lichte gram mofoonmuziek, afgewisseld met sportreportages en uitslagen. 16.30 God hoort. Adventsdienst. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeer de kerkdienst. NCRV: 18.00 Negro spiritals (gr.) 18.10 Kerk en muziek (7), Geestelijke liederen. 18.30 F.én op de tien, klankbeeld over landgeno ten boven de 65. 18.55' Advents- en Kerstliede ren uit de Elzas (gr.) 19.15 Mogelijkheden en moeilijkheden in het gesprek met Rooms-Katho- lieken (VI). lezing. 19.30 Samenzang: geeste lijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.08 Meditatie. 20.15 (KRO): Koren en een licht instrumen taal ensemble. 20.35 Dubbelspion, hoorspel (8). Klassieke grammofoonmuziek. 22.00 Wissewas- sen. licht programma. 22.20? 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondge bed. 22.50 Dwars door de groene hel, reisver haal. 23.05 Retourtjes, een veertiendaags terug blik op ons programma. 23.30 Populaire gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 24ë,3 m. - 1223 kC/S 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending dienst voor belang stellenden, gehouden op 8 december. 15.15 Kin derdienst. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk van Bl'daal. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht en Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Even bijpraten, programma voor de vrouw. 12.00 Licht ensemble. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor ons platte land. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsoliste. 14.00 Fluit en clavecimbel: klas sieke en moderne muziek. 14.30 Lichte grammo foonmuziek. 14.50 Criminele causerieën, praatje. 15 05 Moderne en klassieke orkestmuziek (opn.). 16.20 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Combo-klanken. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel so liste. 19.00 Arlecchino, opera in een acte (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Radioscoop, gevarieerd pro gramma. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazzmuziek. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radio krant. 3.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Gospel Songs (gr.). 9.00 Verzoekprogramma voor de zie ken. 9.40 Tussen de bedrijven door, program ma voor de nuisvrouw. 10.10 Klassieke gram mofoonmuziek. 10.20 Rondom het woord: theo logische etherleergang. 11.05 Muziek bij het werk: lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Koorzang. 12.53 Grammofoonmu ziek. eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal ensemble. 13.45 Lichte gram mofoonmuziek. 14 05 Schoolradio. 14.30 Herha ling wedstrijd: Opsporing verzocht, v. 5 decem ber jl. 15.10 Lichte grammofoonmuziek. 16.10 Bijbeloverdenking. 16.30 Meisjeskoor met orgel begeleiding: Franse Kerstliederen. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram mofoonmuziek voor de teenagers. 17 50 Rege ringsuitzending: Tussen Corantijn en Marowijne, door Willy de Gruyter (Het belang van het Brokopondoproiect voor Suriname). 18 00 Kerk orgelconcert: Oude en klassieke muziek. 18.20 Uitzending "an de Katholieke Volkspartij: Kaar ten op tafel. Een uitzending over politieke za ken die de aandacht verdienen. 18.30 Klassieke grammofoonmuziek. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Instrumentaal ensemble: On bekende muziek uit oude handschriften. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Lichte orkestmuziek (gr.). 20.03 Musette-ensemble (gr.). 20.20 Dode Bloesem, luisterspel. 21.20 Radio kamerorkest: moderne muziek. 22.05 Zoek de zon op de bovenste sport, gesprek over sport. 22.15 Harprecital. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Komponeren in Nederland, gesprek. 23.40 Lichte orkestmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht en scheepvaartberichten. 12.35 Voor de landbouwers. 12.42 Lichte muziek. 12.50 Beurs berichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muziek en zang. 14.15 Operamu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten 16 09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws, weerbericht en scheepvaartberichten. 17.15 Voor de kinderen. 17.40 Lichte orkestmuziek. 17.45 Franse les.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7