NU VAST MEEDOEN 22 EN 26 DECEMBER A Leidelmeyer: grote verrassing in de badmintontitelstrijd Tieerd Velstra's illusie de laatste rit vervlogen HPC sterkste team in finale „Van Leersum"-wisselbeker Van de Pol finalepartij te nerveus in tegen Wijnen Flamingo's hield goed stand tegen ongeslagen Wolves BIJZONDERE POEDELPRIJS F 50.000,- EXTRA Imre Rietveld gemakkelijk naar haar derde titel Post won de Grote Prijs Stan Ockers Tennistitels voor Emerson en Fraser I Wolfgang Feld won verrassing bij Atleten nog actief tijdens weekeinde Geslaagd toernooi van „Waterratten" Basketbalinterland in het Krelagehuis Lage omzet bij de avondkoersen Zo maar vergeten... Weer wereldrecord voor een Rus Kunsthallen moeten ivoor vervangen Eredivisie-plaats volledig verdiend 13 ZIE STROOIBILJETTEN -xm MAANDAG 16 DECEMBER 1963 i-W' Onbedreigd Verlenging T 'r: Vv Twee juniores hebben de ouderen een lesje gegeven bij de nationale badminton kampioenschappen, die het afgelopen wee einde in Utrecht werden gehouden. Zowel Imre Rietveld, die haar titel bij de da mes prolongeerde als Herman Leidel meyer, de nieuwe kampioen van de heren, hebben geen van beiden nog de leeftijd bereikt, waarop zij in het nationale team mogen worden opgenomen. Maar daarmee houdt elke vergelijking op. De zeventienjarige Imre Rietveld, qua spelervaring vrijwel volwassen, was al gemeen favoriet voor het behalen van haar derde achtereenvolgende titel en deed dat ook via een overwinning met 11-5, 11-8 op Agnes Geene uit Nymegen. De zestienjarige Herman Leidelmeyer echter was zelfs voor de insiders in de ge sloten badmintonsport 'n vrijwel onbeken de naam. Een jaar geleden kwam hij uit Indonesië naar Nederland over. Startte als beginneling, werd overgeheveld naar de B-klasse, won een aantal toernooien en kwam nu voor het eerst uit in een groot kampioenschap. Niemand gaf hem een schijn van een kans tegen mannen als oud-kampioen Pim Seth Paul en de grote favoriet Henk Weys, die titelhouder Cees Broedelet had uitgeschakeld (15-4, 15-8). De ervaren Pim Seth Paul leek hem in derdaad de pas af te snijden naar de fi nale. Laconiek speelde de tegenwoordig in België wonende oud-Hagenaar de keihar de smashes van zijn kleine tegenstander ver in het achter veld terug en in beide games kwam hij ruim voor: resp. met 9-3 en 8-2. Maar telkens als de situatie kritiek dreigde te worden, schakelde de jonge Amersfoorter om. Dan werden de smashes plotseling afgewisseld door haar scherpe plaatsballen en goed gecamou fleerde dropshots. Pim Seth Paul kon er niet tegenop en verloor zonder dat hij eigenlijk een redelijke kans op winst had gehad (17-14,). In de finale verging het Henk Weys precies zo. Er waren perioden dat Herman Leidel meyer tenminste een klasse sterker speel de, dan hij. Zeker als Henk Weys het inia- tief tot smashen wilde nemen. Op die ogenblikken waren de reacties en vlijmen de contra-attaques van zijn donkere tegen stander nauwelijks met het oog te volgen en de arine Weys kwam vaak meters te kort om de gaten in zijn verdediging te dichten. Maar even plotseling werden die briljante acties afgewisseld door eenvou dige missers, waaruit duidelijk het gebrek aan wedstrijdroutine bij de zestienjarige bleek. Door het bescheiden Nederlandse spelniveau werden die foutjes hem ech ter niet fataal, al kon hij na afloop van de finale, die hij met 15-13, 18-13 won, zeg gen. dat hijzelf vrijwel alle punten had ge maakt, zowel die van hemzelf als van zijn tegenstander. De uitslagen waren: heren enkelspel, kwartfinales: Pim Seth Paul (Turnhout) Peter Post heeft zondag ln het Sport paleis van Antwerpen met groot vertoon van macht de Grote prjjs Stan Ockers op zjjn naam gebracht. Weliswaar moest hij in de eerste manche over een half uur achter dernies met gering verschil vjjf centimeter de overwinning laten aan Rik van Steenbergen, maar in de tweede manche was hij oppermachtig en reed hij eik van de concurrenten op tenminste één ronde. De uitslag was: eerste manche: 1. Van Steenbergen (Belg.) 29.955 km, 2. Post (Ned.) op 5 centimeter, 3. Lykke, 4. Raynal (Fr.), 5. op één ronde Seis (Belg). Tweede manche: 1. Post 30.220 km, 2. op één ronde Lykke, 3. Van Steenbergen, 4. Seis, 5. op twee ronden Proost. Eindklassement: 1. Post 3 pnt., 2. Van Steenbergen 4 pnt., 3. Lykke 5 pnt., 4. Seis 9 pnt., 5. Raynal 11 pnt., 6. en 7. Verach- tert en Proost beiden 12 pnt. In de strijd om de Antwerpse armband won Henk Nijdam van dé Belg Leo Fran sen, die tot dusverre de armband in zijn bezit had. De tijd van Nijdam over de 5 km was 6.24.6, Fransen liet 6.30.4 af drukken. Het bijprogramma omvatte onder meer een Americaine over 20 km. Onze landgenoten OudkerkVan der Lans wer den daarin derde achter do Belgische duo's NavauxStevens en Remon—Botte. Van der TouwKoel werden zevende en Kars tensZoet achtste. Neale Fraser en Roy Emerson, de vroe gere Wimbledonkampioenen in het dubbel spel, hebben zaterdag het West-Australisch kampioenschap op hun naam gebracht. Zij wonnen in de finale met 46, 97, 63, 108 van hun landgenoten John New- combe en Ken Fletcher. Emerson en Fra ser hebben daarmee hun kansen vergroot om het dubbel te spelen in de Daviscup- finale AustraliëVerenigde Staten, die op 26 december in Adelaide begint. Het damesdubbelspel werd gewonnen door Lesley Turner—Judy Tegart (Austr.). Zij versloegen Dorothy WhoteleyPamela Brand (eveneens Australië) met 60, 63. Lesley Turner, die zaterdag reeds het da mesenkelspel op haar naam had gebracht, behaalde een derde titel door samen met Ken Fletcher in de finale van het gemengd dubbelspel met 119, 6—2 te winnen van Judy TegartBob Howe. Fred Stolle, dit jaar runner-up in Wim bledon, heeft zich zondag in het Austra lische Daviscupteam voor de wedstrijd tegen de Verenigde Staten gespeeld door John Newcombe met 75 75, 68, 64 te verslaan. De algemene verwachting is dat de Australische ploeg, die vandaag wordt samengesteld, zal bestaan uit Roy Emerson, Neale Fraser, Fred Stolle en John Newcombe. Herman van Hejert Stakenburg (Den Haag) 15-2, 9-15, 15-12; Herman Leidelmeyer (Amersfoort)Luc Nard'ten (Haarlem) 15-0, 15-10; Henk Weys (Rijswijk)Vic Leunis- sen (Rijswijk) 11-15, 15-4, 17-16; Cees Broe delet (Nijmegen)Rommert Delsing (Heer len) 17-14, 5-15, 15-3. Halve finales: LeidelmeyerSeth Paul 17-14, 15-10; WeysBroedelet 15-4, 15-8; finale: LeidelmeyerWeys 15-13, 18-13. Dames enkelspel, kwartfinales: Imre Rietveld (Velsen)Felice de Nooyer (Haar lem) w.o.; Lilly ter Metz (Haarlem)Ans Peskens (Utrecht) 11-4 11-2; Henriëtte Ernst (Den Haag)Marja Ridder (Haar lem) 8-11, 11-3, U-7; Agnes Geene (Nij megen—Margo ter Metz (Haarlem) 11-8, 11-3. Halve finales: Imre RietveldLilly ter Metz 11-1, 11-2; Agnes GeeneMarja Rid der 11-5, 11-6; finale: Imre RietveldAg nes Geene 11-5, 11-6. Heren dubbelspel, halve finales: Hans Sweep-Jo van der Sluis (Den Haag)Pen- 1 Imre Rietveld Henk Leidermeyer nings-Van Leiden (Nijm.) 15-6, 4-15, 15-12; Henk Weys-Vic Leunissen (Rijswijk)Pim Seth Paul-Lex Meyer (België) 15-9, 15-7; finale: Weys-LeunissenSweep-Van der Sluis 12-15, 15-4, 15-6. Gemengd dubbelspel, halve finales: Els Robbé-Pim Paul (Haarlem-Turnhout) Imre Rietveld-Ronnie van Wijk (Haarlem- Den Haag) 6-15, 15-11, 15-6; Marloes van Swelm-Lex Meyer (Nijm.-Belg.)—Marja Eidder-Jos Rijmers (Haarlem) 15-3, 8-15, 35-9; finale: Van Swelm-MeyerRobbé- Seth Paul 18-14, 15-7. Dames dubbelspel, halve finales: Connie Visman-Ans Roebers (Velsen-Den Haag) i Agnes Geene-Felice de Nooyer (Nijm.- j Haarlem) w.o.; Imre Rietveld-Marja Rid- der (Velsen-Haarlem)Henriëtte Emst- Marloes van Swelm (Den Haag-Nijmegen) 15-10, 15-9; finale: Imre Rietveld-Marja RidderConnie Visman-Ans Roebers 15-5, 15-8. Wat voor Winkler gold. was ook van toe passing op W. Philips, die zich zo prachtig had geweerd op de eerste dagen. Zater dag wilde het niet lukken. Incompris was in de middaguren ongehoorzaam en 's avonds bleek de oxer 'n onoverwinnelij ke hindernis voor dit gerenommeerde paard. Niemen bracht Philips nog minder voorspoed. Het hypernerveuze troetel kind van de Eindhovenaar beefde voor de muur en Philips wilde hem daarna niet meer forceren. Zodoende werd niet Wer ner Philips, maar Tjeerd Velstra de gro te man van de laatste dag. Weliswaar moest hij in de finale van de nationale nummers met l'/t sec. verschil capitule- Hct driedaagse concours-hippique in Zuidlaren heeft een verrassende ontkno ping gekregen. Niet de gedoodverfde win naar Hans Giinther Winkler of zijn ta lentvolle pupil Herbert Meyer werd de triomfator in het grootse sluitstuk van dit voortreffelijk geslaagde hippische fes tijn, waar hun landgenoot Wolfgang Feld, die de finale van de internationale spring concoursen met de machtige 9-,iarige Schall op zijn naam bracht. De enige, rgn voor ^00 Kouwenburg, die Buster bij die hem werkelijk bedreigde, was onze zoncjer knap rondbracht, maar met een Jan Wit uit Medemblik zegevierde zon dag in Enkhuizen in een cross over 6000 meter in 19 min. 20.9 sec. voor Jan Kees- om, Wim Hes en Jan Roelofsma. Rudi Mol van Altis uit Amersfoort zege vierde in Amersfoort in een cross over 6 km in 20 min 45.8 sec. voor Chris Kok (Swift-Hilversum) in 20.49.4 en J. Groen eveneens van Switf in 21.13.4. De Britse langeafstandloper Melvyn Batty zegevierde zondag in de 40e editie van de Grote Prijs Jea Bouin, een cross over 10 km, die in de omgeving van Bar celona werd gehouden. De Heemsteedse Polo Club is zaterdag avond in het Haarlemse Sportfondsebad winnaar geworden van de „In Memoriam D. E. van Leersum-wisselprijs'". Deze bo kaal was inzet van het jaarlijks te hou den toernooi van de Haarlemse Zwem- en Polo Club „De Waterratten", kortweg ge naamd DWR. Het was voor de zesde maal dat HPC de wisselprijs in ontvangst mocht nemen. DWR-voorzitter G. Voogd sloeg echter alle records door de prijs voor de vijfentwintigste maal uit te reiken. De tweede prijs in dit toernooi was voor het eerste team van HVGB. Veruit de meest spectaculaire ontmoe ting was die tussen HPC en DWR. De „gastheren" hebben zich vootreffelijk ge weerd, waardoor het kon gebeuren dat met de rust de stand nog steeds in even wicht was en er zelfs aan beide zijden nog niet was gescoord. Later werd het HPC-evenwicht steeds groter en lieten de Heemstedenaren vrij snel drie doelpun ten noteren, zodat de einduitslag 3-0 werd. Het treffen tussen DWR en HVGB ging nagenoeg gelijk op. Piet Kok opende voor HVGB de score en Sint maakte gelijk. Het werd 2-2 door achtereenvolgens Boon en Sint voor de rust begon. Hartel bracht voor HVGB de stand op 3-2, waarin zelfs een door Sint afgevuurde strafworp geen verandering meer kon brengen. Hoewel Haarlem het duel tegen HPC goed begon en zelfs door Vermeer een 2-0 voorsprong, werd toch met niet geringe cijfers verlo ren (10-2). HVGB had weinig moeite met VZV. De Vrijdagavond 3 januari zal in het Kre lagehuis een officieuze basketbalinterland worden gespeeld tussen de damesteams van Nederland en Polen. Zaterdag 4 janu ari wprdt in, Amsterdam de .officiële, wed strijd gespeeld tweede en derde plaats met resp. Good Luck en Charmante toonde Velstra duf delijk zijn klasse. landgenoot Tjeerd Velstra, die op de laat ste dag in een blakende vorm verkeerde en zich met Espoir pas na een barrage duel gewonnen moest geven. De Duitse équipe heeft in Zuidlaren overi gens tot de laatste seconde een demonstra tie gegeven van grote kracht. Van de vijf De eindstrijd tussen de beste landelijke internationale nummers bracht Winkler ruiters werd een geheel Nederlandse aan gelegenheid. De Duitse en Poolse équipe bleken dit jaar niet van grote kracht en kwamen nauwelijks aan bod. De Europe se kampioen veelzijdigheid Hes van der Wal was in de twee manches van de fi nale met Radja de enige, die tweemaal foutloos over het parcours snelde en won zodoende onbedreigd. Al met al was het een bijzonder geslaagd concours, waarin van Nederlandse zijde de prestatie van met Killmoon er twee op zijn naam, Mayer en Feld deelden de eerste plaats in het puissance-concours en Feld legde ook be slag op het grote sluitingsnummer, waar aan de beste combinaties van de voorgaan de dagen mochten deelnemen. De reeks Duitse overwinningen werd alleen zaterdagmiddag doorbroken door de Fransman Jean Dasque, die met Krakatoa Herbert Meyer van nog! j- meer roem afhield. De minder goede vorm Philips en \elstia bemoedigend kunnen! van Killmoon was toen reeds gebleken, want de vermoeide Ier van Winkler strui kelde op de oxer, die voor Killmoon an ders een trainingssprong zou hebben be tekend. In de finale kwam Winkler er evenmin aan te pas. De strijd werd in twee man ches uitgevochten. Eerst een gewoon springconcours, waarin de dubbele kans voor Winkler spoedig verdween doordat Solomon van het hekwerk een ware ra vage maakte en zijn ruiter daarna de strijd staakte. Met Killmoon kwam Wink ler foutloos rond, maar in de tweede manche, verreden als puissance, maakte hij twee springfouten en was daarmee uit geschakeld voor de eerste prijs. Slechts twee ruiters slaagden er in bei de opgaven foutloos te volbrengen. Het waren Tjeerd Velstra met Espoir, die lan ge tijd illusies op de zege had, maar nog geëvenaard werd door Wolfgang Feld met Schall. In de barrage tussen dit tweetal overwon Velstra vijf hindernissen, maar Espoir raakte de muur van 1.70 meter even met zijn achterbenen. Vier fouten dus en dat was te veel tegen het pure spring- wonder Schall, die vrijdagavond reeds een barrière van twee meter had overwonnen. Feld noch Schall maakte een enkele mis stap, maar de glorie van Velstra was er niet minder om. De uitslagen van de zaterdag gehouden avond- koersen in Hilversum luiden: Heukebergprijs (1500 m.) met autostart: 1 Cin dy 1.35.1; 2. Cornelia Ellen: 3. Columbus. Winn. 2.20 (stal): pi. 1.30, 1.30, 1.20; gek. 9.60; cov. 4.20. Trompenbergprijs (2000 m.) met autostart: 1. Avvola Again L 1.25.7; 2. Xandover; 3. Ypsilon Saint. Winn. 8.30; pl. 2.20, 3.00, 2.50; gek. 23.80; cov. 7.00; trio 851.20. Trapjesbergprijs (2040 m): 1. Anita 1.30.9; 2. Boogie Hollandia; 3. Zambina. Winn. ƒ9.10; pl. 2.00. 2.80, 1.90; gek. 12.80; cov. 6.90. Sijsjesbergprijs (2040 m): 1. Bernadine 1.29.-; 2. Ysbrandine; 3. Butch Hollandia. Winn. 7.20; pl. 1.70, 1.40, 1.40; gek. 22.80; cov. 6.90. Muiderbergprijs (2000 m): 1. X Bond 1.25.4; 2. Ziganita; 3. Zelcfa's Happiness. Winn. 2.80; pl. 1.60, 1.40. 1.60: gek. 4.10; cov. 3.50; trio 26.30 Tafelbergprijs (1600 m.) met autostart: 1. Yankee Maid 1.22.8; 2. Le Volcen; 3 Fred. Winn. 3.00: pi. 2.30. 4.80, 29.20; gek. 10.70; COV. 25.00. Zwaluwenbergprijs (2020 m.): 1 Zeeadelaar S 1.25 5; 2. Wanda; 3. Wendy Hollandia. Winn. 2.00; pl. 1.80, 1.60: gek. 2.60; cov 2.50. Totalisatoh-omzet: 80.951. zijn voor de toekomst. Zuidlaren heeft met zijn eerste CHI een uitstekende beurt gemaakt. De lof van Winckler, die de zandleemlaag één van de beste bodem bedekkingen vond die hij in zijn lange carrière heeft gezien, vormt daarvan een afspiegeling. Dat het in de Nederlandse Basketbal Bond nog niet helemaal is zoals het behoort te zijn, is dit weekeinde weer eens overduidelijk gebleken. Wat te zeggen van het volgende: de ontmoeting voor de landelijke eerste klasse tussen Antilopen en Thor kon geen doorgang vinden, want Thor was de wedstrijd vergeten. Het klink ongeloofwaardig, maar het is zo! Het is zelfs de tweede maal in dit seizoen, dat een Amster damse ploeg zo maar niet verschijnt in het Krelagehuis. Welke straf staat er op zo'n nalatigheid? Een tientje boete en twee verliespunten. terwijl de wedstrijd overgespeeld moet wor den! Het lijkt ons nuttig dat het NBB- bestuur wat strenger gaat ingrijpen tegen dergelijke onregelmatigheden. Want een sportbond, waarin de hoogstgeplaatste ploegen vergeten(!) hun wedstrijden te spelen, is nu niet bepaald een volwassen sportbond. Velsenaren hadden geen enkel antwoord op de oordeelkundige aanvallen van HVGB ers, zodat met 8-0 werd verloren. DWT en Haarlem waren wel aan elkaar gewaagd. Theo de Dood opende de score voor DWT, maar Van Goor zorgde al snel voor de- gelijkmaker. Watertor en Vermeer brach ten de stand op 3-1 voor Haarlem en Rob Kampen scoorde nog één keer voor DWT. De eindstand werd daardoor 3-2. DWR bleef voorts VZV met 8-2 de baas. De wedstrijd tussen HPC en HVGB moest de beslissing brengen. Geurtsen zorgde er voor, dat HPC op gelukkige wijze aan het eerste doelpunt kwam. Boon maakte ge lijk, maar De Jong liet dat niet op zich zitten en scoorde uit een vrije worp (2-1). Bontekoe maakte er voor rust 3-1 van en De Jong zorgde voor het vierde punt door kort voor tijd nogmaals raak te schie ten, (4-1). Tijdens de Russische gewichthefkam pioenschappen teams, die in Kaunas wor den gehouden, heeft de 26-jarige onderwij zer Vladimir Berlizov het wereldrecord tweehandig trekken in het lichtzwaarge- wicht verbeterd. Hij bracht 147 kg om hoog, hetgeen een halve kilo meer is dan het wereldrecord waarvan zijn landgenoot Albert Gavrilov sinds 1 maart van dit jaar de houder is. Dit jaar hebben de Russi sche gewichtheffers niet minder dan 60 nationale records verbeterd. Twintig er van betekenden tevens wereldrecords. Jan Nolten verbeterde tijdens een club ontmoeting tussen Simson, Hercules (Dor drecht) en LK V(Leiden) het Nederlands record tweehandig drukken in de lichtge wichtklasse tot 106 kg. Het oude record stond met 103.5k g op zijn naam. In een bijzonder slechte finale tegen Van de Pol heeft de 32-jarige Wijnen zijn titel in 't anker bader 71/2 geprolongeerd. Deze slotpartij vergde 23 beurten en er werd slechts zelden spel vertoond, dat ook maar enigszins op kader leek. Wijnen en Van de Pol waren door een onverwach te nederlaag van de titelhouder tegen Vul- tink met gelijke kansen van start gegaan. Beiden hadden tien winstpunten en de winnaar zou dus kampioen zijn. Mocht de ontmoeting echter in remise eindigden, dan zou de titel bij Wijnen blijven die dan het hoogste gemiddelde had. Daarom waarschijnlijk liet Van de Pol zijn tegenstander beginnen om die laatste mogelijkheid uit te sluiten. De lange Rot terdamroer, invaller voor de zieke Henk Scholte, was.met Véiioen in dit'gezelschap een klasse apart maar kon in de slotpar- tij -zijn-zèhuwen "niet-tiaas worden. Voort durend liepen de ballen uit elkaar en tot een produktie van enige betekenis kwam Van de Pol in de eerste helft van de par tij dan ook niet. Wijnen schitterde ook al niet maar caramboleerde sterker. Zijn grootste winst boekte hij in de 19de beurt met een serie van 67, waardoor de stand 238-147 in zijn voordeel werd. De beslissing was gevallen, want Van de Pol had geen verweer meer en na-1 dat Wijnen de 300 had volgemaakt kon de Rotterdammer in de nastoot slechts vier punten scoren, waarmee zijn totaal op 221 kwam. Zonder iets te willen af- doen aan de ongetwijfeld nog technische capaciteiten van Van de Pol is de titel j terechtgekomen bij de man, die, nu Schol- j te ontbrak, het alleenrecht kon doen gel- i den door zijn enorme spelkwaliteiten. Over het algemeen is er in dit kam- j pioenschap bijzonder slecht gespeeld, ze- ker in vergelijking tot het vorige toer- j nooi in Acht, toen Wijnen de titel ver- j overde met een algemeen gemiddelde van i 31.81 en Scholte vlak achter hem eindig- f de met 31-01. Ook de andere deelnemers speelden nu een stuk minder dan een jaar j geleden, hetgeen misschien wel het best tot uitdrukking komt in het toernooi ge middelde: 16-61 in 1962-11.99 in 1963. De Amsterdammers Beekman en Mol, toen met respectievelijk 15.93 en 12.92. behoorlijk boven de grens, bleven er nu met 9.52 en 9.09 beneden en hebben hun ereklasserschap dus verspeeld. Hun stad genoot Jacobs (11.09 in acht) verkeerde nog voor de laatste ronde in degradatie gevaar, maar kwam tenslotte met 10.19 nog juist met de hakken over de slor*;. De voornaamste oorzaak van deze te rugval moet worden gezocht in het ivoor, het nukkige materiaal, dat al vele malen de aanstichter van grote teleurstellingen is geweest. In Eersel had men de fout gemaaiet door met een stel ballen van de bond te beginnen, die net niet de mi- nimummaat van 61 millimeter doorsnee haalden. Dat euvel werd wel hersteld, maar pas na de derde ronde. De vraag rijst echter of men maar niet resoluut van het ivoor móet afstappen. Er bestaan tegenwoordig kunsthallen, die praktisch gesproken van dezelfde kwa- Zaterdagavond hehlien de basketballief hebbers voor het eerst in dit seizoen kun nen genieten van een spannende en goede wedstrijd van Flamingo's. De Haarlemse ploeg had in Wolves een zeer sterke nog ongeslagen tegenstander, die het Krelagehuis met twee winstpunten méér verliet, maar daar wel tweemaal twintig minuten voluit voor moest spelen. Tot tien minuten vóór het einde hadden de Flamin go's winstkansen. Toen namen de Amster dammers het initiatief in handen dank zij betere wisselspelers. Met 78-68 kwam het einde van een heel goede wedstrijd. Ty phoons verraste Vlubbers in de verlenging (59-58), terwijl de Antilopen-dames kans loos waren tegen Agon. De herenploeg van Antilopen wachtte tevergeefs op zijn Amsterdamse tegenstander Thor, dat zon der bericht wegbleef. Het begon zaterdagavond weer teleur stellend in het Krelagehuis waar Antilo pen een zware wedstrijd wachtte nu Thor de tegenstander was. Maar voor de twee de maal in dit seizoen bleef een Amster damse tegenstander weg. Ditmaal zelfs zonder een enkel teken. Zondagmiddag vernamen wij van het Thorbestuur, dat men uit het clubblad niet had gelezen, dat voor zaterdagavond een wedstrijd in Haar lem was vastgesteld. Een bijzonder fel en uiterst geconcen treerd spelend Flamingo's heeft het Haar lemse basketbalpubliek laten zien dat zijn plaats in de eredivisie volledig verdiend is. Er was hierover de laatste weken enige twijfel gerezen na enkele minder geslaag de wedstrijden. Tegen het ongeslagen Wol ves door insiders getipt als opvolver van landskampioen Landlust begonnen de Haarlemmers zó sterk, dat er in de eerste helft geen merkbaar verschil was tussen de teams. Ton Boot verreweg de beste speler van de Wolves vond zijn evenknie in Lex Kroder die vooral in het eerste kwartier een schitterende partij speelde. De coach van het Nederlands team Janbroers zal met genoegen naar zijn pupil hebben gekeken, want wat deze jeugdige scholier presteerde was indruk wekkend. Elke Wolves-aanval, die niet met een treffer werd bekroond, vond zijn einde in de handen van Kroder, die boven dien' veelvuldig passes onderschepte. Ook in de aanval trok Kroder flink van leer: in de eerste helft scoorde hij 13, in de tweede 10 punten. De eerste minuten waren voor Flamin go's, dat gehandicapt was door het ontbre ken van Peter Huying (hersenschudding) en Jan van Wijk (met het militair basket balteam in Parijs). De Wolves moesten nog even wennen aan de borden en bas kets, die in Haarlem veel levendiger zijn dan in de Amsterdamse Apollohal. Fla mingo's kwam vóór met 14-6 en 17-16, waarna de Amsterdammers ingespeeld waren. Dank zij het schitterende spel van Kroder en de individuele acties van Kurt Lagerwey bleven de Haarlemmers echter bij: zeven seconden voor de rust schoot Ton Boot zijn ploeg naar een 33-34 voor sprong. Tegen de verwachting in bleef Flamin go's ook in de tweede helft goed partij bieden. Lex Kroder liep na negen minuten zijn vierde persoonlijke fout op en Fla mingo-coach Bakker wisselde hem. Ogen blikkelijk sloegen de Wolves toe en al werd Kroder haastig teruggeroepen, het Haarlemse verweer zwakte af: 43-39. 47- 47, 49-55, 60-63, 64-73, 68-78 (einde). Top scorers waren voor Flamingo's: Kroder (13-10), Lagerwey (10-9). Wolvers: Boot (18-14), Woudstra (6-13) en Smit (6-9). Typhoons heeft haar beproefde krach ten Fred Höoyveld en Ruud Van Elk te ruggeroepen. Deze routiniers die in het tweede team van een rustige basketbal avond wilden genieten, staan plotseling weer in de landelijke-eerste klasse om hun vereniging te helpen. En met succes. Za terdagavond werden de Vlubbers uit En schede na spannende strijd verslagen. Met rust hadden de Enschedeërs een 25-18 voorsprong, na de tweede helft was het 52-52. In de verlenging werd het uiteinde lijk 59-58 voor Typhoons, ook al omdat Vlubbers in de laatste seconden een straf worp miste. Topscorers waren Dinkelberg (6-8-2), S. Verstraten (2-8-0) en Van Elk (0-10-1). Voor Vlubbers scoorde De Mon- chy (ex-Agon) 33 punten. De Antilopen-dames kregen tegen Agon geen schijn van kans. Het enige lichtpunt je voor Antilopen was het spel van de jeugdige Jos Kwakkestijn, die met 15 pun ten verraste. Het scoreverloop was: Anti- lopen-Agon 6-10, 10-20, 16-33 (rust), 34-44, 38-61 (einde). Kampioen Wijnen liteit zijn als de beste ivoren ballen. Te genover geringe nadelen van de kunst bal onder meer zou „doorschieten" wat moeilijker zijn, bestaan echter grote voordelen, o.a. dat „kunst" totaal onge voelig is voor temperatuursverschillen en tocht, de natuurlijke vijanden van ivoor. Er zijn trouwens al tal van landen waar men vrijwel niet meer met ivoor speelt. In Nederland, West-Duitsland en België wordt nog slechts de traditie van het ivoor gehandhaafd, een kostbare geschiedenis, want een stel ivoren ballen is bijna vier maal zo duur als de beste kunstbal. De eindstand luidt: Wijnen 12 1943 140 18.50 Van de Pol10 2012 173 15.12 Vultink 10 2059 124 12.18 Van Leur8 1900 109 11.87 Beekman5 1410 52 9.52 Van Nijnatten 4 1524 78 12.09 Mol 4 1483 83 9.09 Jacobs 3 1631 174 10.19 Het toemooigerrriddelde bedraagt: 11.99. De Amsterdammers Beekman en Mol zijn onder de limiet van 10.gebleven en zijn gedegradeerd. De rugbywedstrijd tussen de amateur teams van Frankrijk en Roemenië, die zon dag in Toulouse werd gespeeld, is geëin digd in een gelijkspel: 6-6.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13