Dam wand van waterreservoir in Los Angeles doorgebroken E. Ollenhauer overleden Aardschokken in Djakarta HET WEER Tsjoe En Lai probeert vaste voet in Afrika te krijgen In zes jaar schiepen de Chinezen net van missies op het zwarte continent Russische strijdkrachten zullen worden verminderd Zes doden en vele huizen vernield Mr. Th. F. Raedt in Haarlem overleden Breda houdt zijn bierfestival Op oudejaarsavond een uur met Wim Kan Minder militaire uitgaven in 1964 Noorse kustvaarder op rotsen vergaan Voor modieuze dames-, en teenerkleding DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Haarlemse kantonrechter Vorst wijkt even êee MORRIS éefore you êuy! FALCON REGENJASSEN Zes jaar Betekenis Het woord is aan In de krant van heden: Twaalf miljoen oliebollen op aardgas" VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE I145SIMCA DEALERS! r 4?e JAARGANG NUMMER 37 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorgüig tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant AN DAG it DEGEMEnix iyu3 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummer.';, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJ mulder Courant no. 129288. I»on■irifedacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93,Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. IL C. van d LOS ANGELES (AP en Reuter). - Zondagochtend is een dam van een waterreservoir in de Baldvvinheuvels bij Los Angeles doorgebroken. Een enorme hoeveelheid water stortte via een beek op woningen die aan de voet van een heuvel lagen. Zeker zes mensen zijn om het leven gekomen. De schade wordt ge schat op tientallen miljoenen dollars. Reeds drie uur voordat de doorbraak plaats vond, had de dam gelekt. De scheur werd steeds groter. De politie was een uur voor de doorbraak begonnen aan het treffen van maatregelen. Honderden wo ningen in het dal waren daardoor geëva cueerd. BONN (DPA en Reuter) Erich Ollen hauer, voorzitter van de Socialistische Party Duitsland, is zaterdag in Bonn over leden. Ollenhauer was 62 .jaar. In 1962 werd hy gekozen tot voorzitter van de Socialisti sche Internationale. Dinsdag werd Ollenhauer uit het zieken huis ontslagen. Hy was toen geopereerd aan beide benen voor een storing in de bloedsomloop. Vrijdag moest hij opnieuw in het ziekenhuis worden opgenomen. (Zie ook pagina 3) Op de leeftijd van 68 jaar is in Haarlem plotseling overleden de oudste kantonrech ter van Haarlem, mr. Th. F. Raedt. Op allerlei terreinen van het maatschappelijk leven heeft hij veel werk verricht. Hij be kleedde functies in tal van verenigingen en organisaties, zowel plaatselijke als landelijke. Mr. Raedt was kantonrechter sinds ja nuari 1936. Voor een levensbeschrijving van de overledene verwijzen wij naar pagina 4. DJAKARTA (Reuter) Duizenden zijn vanmorgen in de Indonesische hoofdstad de straat opgevlucht toen een reeks krachtige aardschokken de gebouwen de den schudden. Een van de schokken duur de ongeveer tien seconden. Ook het gro te hotel Indonesia, dat speciaal met het oog op aardbevingen is versterkt, schudde op zijn fundamenten en ruiten op de veertien de verdieping sprongen. Over slachtoffers of grote schade is nog niets gemeld. Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen enige regen, ijzel of sneeuw en bier en daar mist. Morgen van het noorden uit opklaringen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen zuid en west en lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, later ruimend naar noordelijke richtingen en tijdelijk lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. Men schat dat zeker tweehonderd hui zen geheel zijn vernield door de naar be neden stortende watermuur. Tweeduizend huizen zijn beschadigd. De watervloed sleepte grote hoeveelhe den modder met zich mee. Dat versterkte zijn kracht in hoge mate. Talloze auto's werden door de vloed verzwolgen. Huizen werden van hun funderingen gerukt. Waar zij gestaan hadden, bleven slechts grote gaten over. Vrijwel onmiddellijk na de vloedramp begon het water in het getroffen gebied te zakken. Slechts de modder bleef over, en een enorme ravage. Reddingsploegen be gonnen toen met bulldozers en tractoren in de puinhopen te zoeken. Helikopters vlogen over het rampgebied Een luchtfoto van de doorgebroken aarden dam in het gebied van Los Angeles in de Amerikaanse staat Calofornië. Het water van het stuwmeer ziet men zich een weg ba nen naar de lager gelegen kloof waar huizen worden overstroomd. Er staat nog een auto geparkeerd bij het punt van de door braak op de wea die langs de bo venrand van de dam loopt. Tientallen auto's die door hun eige naars in de steek zijn gelaten drij ven in het over stromingswater van het Balwin Hills-stuwmeer. Naar schatting zijn tweehonderd wo ningen verwoest en vele honderden ernstig bescha digd. De bewoners waren tijdig ge waarschuwd voor de komende water massa's die in twee vloedgolven van drie meter hoog door de opening barstte. (Telefoto's) Hun landingslichten schenen over 't ramp gebied dat ongeveer tweeënhalve vierkante kilometer groot is. Er is begonnen met een onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Een deskundige verklaarde dat er de laatste tijd aardbe vingen zijn geweest. Er is ook een theorie die wil dat het boren naar olie de struc tuur van de grond heeft verzwakt. De politie had zondag de handen vol om de vele geëvacueerden ervan te weerhou den het rampgebied binnen te gaan. Zij wilden zien, of hun bezittingen nog intact waren. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 L-EIOSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 „Het gemeentebestuur van Breda is voorstander van een ruim openbaar vermaaksleven. Er is voor bierfeesten in Breda nog steeds plaats". Dat heeft burgemeester dr. R. Geul- jans van Breda gezegd in de vergade ring van de raad, waar de protestants- christelijke fractie had voorgesteld het bierfestival af te schaffen. De burge meester wees van de hand dat het aan tal verkeersongevallen door de bier feesten zou stijgen. „Het slechte hu meur is eerder oorzaak van ongeluk ken" zei h\j. „Overigens is het aantal gevallen van beneveld rijden in de pe riode 1962-1963 in Breda met de helft teruggelopen". CAIRO (AP, AFP en Reuter) - Tsjoe- En-Lai, de premier van communistisch China, is zaterdagochtend in Cairo aan gekomen. Hij maakt een reis door Afrika die twee maanden zal duren. Zijn eerste bezoek geldt de Verenigde Arabische Republiek. Hij blijft daar een week. Tsjoe verklaarde dat China en Egypte vriendschappelijke betrekkingen met el kaar zullen onderhouden „door de eeuwen heen, als de eeuwig stromende Nijl en de Gele Rivier". Nasser zal minstens drie ge heime besprekingen met Tsjoe houden. Er zijn zeer strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Het Chinese gezelschap bestaat uit ongeveer vijftig personen. De inwoners van Cairo tonen voor het bezoek weinig belangstelling. De politieke betekenis van het bezoek van Tsjoe aan Afrika kan moeilijk worden overschat. Zes jaar lang proberen diplo maten van communistisch China langzaam en geduldig vaste voet in Afrika te krij gen. Veel succes hebben zij tot nu toe niet gehad. Wel zijn zij erin geslaagd een net van diplomatieke missies, handelsdelega ties en propagandaposten op te bouwen. Het bezoek van Tsjoe duidt erop dat de Chinezen menen de volgende stap te kun nen zetten in hun penetratie van Afrika. Tsjoe zal onder andere bezoeken brengen aan Algerije, Marokko, Mali, Guinee. Gha na, Somali en misschien het voor malige Brits-Oost-Afrika. Zaterdagavond heeft Tsjoe reeds onomwonden laten blij ken, welke koers de Chinese communisten willen varen in Afrika. Op een banket zei hij dat China de Arabieren zal blijven steunen in hun strijd tegen Israël. Nasser deed niet voor hem onder en zei dat de Verenigde Naties slechts doeltreffend voor de vrede kunnen werken, wanneer com munistisch China lid wordt van de orga nisatie. Afrikaanse autoriteiten hechten grote betekenis aan het bezoek van Tsjoe. Zij zien met belangstelling tegemoet wat de gevolgen zullen zijn van de reis van de eerste minister van het reusachtige Azia tische rijk, dat steeds meer belangstelling toont voor Afrika. In 1956 had communistisch China geen enkèle diplomatieke vertegenwoordiging in Afrika. Nu zijn er dertien vaste vertegen woordigingen en duizenden officiële en of ficieuze gezanten die het werelddeel door kruisen om contacten op te nemen. De Chinese radio zendt dagelijks tien uur lang programma's uit die op Afrika zijn gericht. In de meeste Afrikaanse landen worden boeken, brochures en films ver spreid door de Chinezen. China neemt ac tief deel aan de meeste Afrikaanse jaar beurzen en heeft langlopende kredieten of schenkingen gegeven aan een half dozijn Afrikaanse landen, waaronder Algerije, Guinee en Somali. De meeste Chinese activiteiten in Afri ka richten zich beslist en met grote zorg vuldigheid op het infiltreren van de poli tieke partijen, jeugdorganisaties en vak bonden. Afrikaanse autoriteiten en studen ten worden dikwijls uitgenodigd voor be zoeken aan China. De meesten komen met gemengde gevoelens terug. De algemene reactie is een zekere angst voor de star heid van het systeem en de discipline, ge paard aan ontzag over de prestaties en de omvang van het land. Economische vooruitgang is een van de voornaamste trekpleisters van de propa ganda. De Chinezen hebben echter te kam pen met de nadelen van hun systeem. Het voornaamste nadeel is dat de Chinezen al les ondergeschikt maken aan hun ideolo gisch geschil met de Sovjet-Unie. Een aan zienlijk deel van het propagandamateriaal dat wordt verspreid, gaat over dit con flict. „Of we het leuk vinden of niet, Peking maakt een goede kans de plaats van de Sovjet-Unie in te nemen als bindende kracht van de revolutie in Afrika", ver klaarde een pro-westerse Afrikaanse diplo maat. Kolkend komt het water uit het gat in de dam. Het stort zich met grote kracht in het dal, alles vernielend wat het op zijn weg tegenkomt. J. Einander: Als dieren konden spreken, zouden ze onthutst zwijgen. Weerrappor Uit het bin vrten 1, 2 iinnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst 6 Radio en t.v6' Economisch nieuws 7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 T opsy 8 Feuilleton 9 Sport. 10,11, 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's „Twaalf miljoen oliebollen op aardgas'', onder die titel brengt de VARA-radio op dinsdagavond 31 december „een oudejaars avond-overdenking, bedacht overdacht en weer veranderd door Wim Kan en Ru van Veen". Dit. uur met Wim Kan zal worden uit gezonden van 21 uur tot 22 uur. De AVRO die op Oudejaarsavond uitzendt, heeft zich bereid getoond aan de VARA een uur zend tijd af te staan en zal te zijner tijd kunnen beschikken over een uur zendtijd van de VARA. MOSKOU (Reuter/AFP/DPA) Premier Kroetsjtsjev heeft in een toespraak, waar mede hij de zitting van het centrale comité van de Russische communistische party, die vyf dagen heeft geduurd, afsloot, ver klaard dat de Sowjet-Unie de sterkte van haar weermacht en het bedrag van haar militaire uitgaven nog wat wil vermin deren. Het Russische persbureau „Tass", dat uittreksels publiceerde van Kroesjtjevs verklaring over buitenlandse aangelegen heden, meldt dat de regering „de mogelyk- heid overweegt van enige vermindering van de sterkte der strijdkrachten". Kroesj- tsjov zei voornemens te zijn in de komende zitting van de Opperste Sovjet een voorstel in te dienen om de militaire uitgaven in 1964 „enigszins te verminderen". De Russische leider zei ook, dat de Sov jet-Unie het voorstel herhaalt controle posten in te richten op het gebied van lan den van de NAVO enerzijds en die van het pact van Warschau anderzijds om een on verhoedse aanval uit te sluiten. De Sovjet- Unie is bereid onmiddellijk een overeen komst over ontwapening te sluiten en uit te voeren. Kroesjtsjev sprak er zijn verwondering over uit, dat zelfs nu de westelijke mogend heden, die stelden, dat de NAVO-landen meer militairen en conventionele wapens hebben dan de Sovjet-Unie en de landen van het Warschau-pact, niet instemmen met vermindering van de strijdkrachten en de bewapening. Kroesjtsjev kondigde eën verbetering aan van de sociale voorzieningen en een verhoging van lonen en verlaging van prijzen. Waarnemers in Moskou merken op, dat de aangekondigde vermindering van de Russische militaire uitgaven een begin is van de oplossing van het financiële pro bleem dat gerezen is door het uitbreidings plan voor de Russische chemische industrie met 36 percent in 1964/1965 en waarmee in de komende zeven jaar een bedrag van 42 miljard roebel is gemoeid. Van ambtelijke zijde in Washington is er aan herinnerd, dat ook de Verenigde Staten naar mogelijkheden zoeken om de defen sie-uitgaven en ook andere overheidsuit gaven te verminderen. President Johnse- heeft tegenover Amerikaanse functionaris sen gezegd, dat zijn regering in de eerste plaats zal streven naar bestendiging var. de wereldvrede, aldus is van gezaghebben de zijde meegedeeld. De Amerikaanse president merkte op, dat de wereld wel vorderingen heeft gemaakt op materieel gebied, maar noig weinig op dat van het vreedzaam naast elkaar bestaan. Kroesjtsjev verklaarde: „In de wereld van nu vormt de politiek van het vreed zaam naast elkander leven van staten met afwijkende maatschappelijke instellingen de enige redelijke politieke koers, die ge volgd kan worden. De Sovjet-Unie wil op vreedzame wijze en niet in het treffen van oorlogsvoorbereidingen wedijveren. Wij willen geloven dat hiervoor ook onder de westelijke staatslieden begrip zal bestaan Wij hopen dat ook zij de geest van de tijd zullen begrijpen en dat zij tegemoet zullen komen aan de wens van hun volken, dat er zal worden ontwapend", aldus Kroesj tsjev. De Russische leider prees de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaïken, Dean Rusk, voor zijn verklaring van 10 decem ber waarvan de strekking was, dat de Verenigde Staten zich niet veilig kunnen voelen als zij van de rest van de wereld afgezonderd zijn. NAMSOS (Reuter) Zondag is een over levende, naar men vreest de enige, ge vonden van het vrijdagochtend ter hoog te van Namsos, een plaats in Noord-Noor- wegen. gezonken Noorse vrachtschip Jo- netta. De geredde zeeman is de gezagvoer der van het '499 ton metende schip. Hij had 54 uur rondgedreven op een vlot. De kapitein vertelde dat zijn bemanning van tien koppen getracht had een reddings boot neer te laten, nadat het schip in het talrijke eilandjes enonderzeese rotsen tel lende kustgebied was lekgestoten. De reddingsboot sloeg echter stuk tegen de scheepswand. De opvarenden wierpen toen een reddingsvlot in zee waarop ne gen mannen oversprongen. In de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg het vlot om. Toen men zich weer aan boord had gewerkt, werden vier man nen vermist. Van de resterende vijf over leefde alleen de gezagvoerder de ijzige koude. De anderen, doorweekt van het zee water, vroren dood. Het vlot werd zon dag door twee Noorse yissers gevonden. sunoa t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1