D AGENDA J na drukke dag: norac voor gevoelige maag Bollenbedrijven moeten groter worden en gaan samenwerken POLLE, PELLI EN PINGG Kort en bondig Stor en Fips in het land van Zjoezoe De prijzen van World Press Photo Proef met kascheque in Amersfoort Bejaarde man bij brand omgekomen Schoenfabriek door brand stilgelegd Zetel van de maatschappij voor Geneeskunst naar Utrecht Vier jaar voor doodslag Onteigening van grond in de Bijlmermeer Drie kinderen door het ijs gezakt en verdronken Negen doden in het verkeer Het kwik tijdelijk boven nul 1! 2 Haarlem Beverwijk Vetsen-IJ muiden Voorzitter vereniging voor bloembollencultuur: Prof. C. S. Knol overleden Aanbestedingsprcbleem in Eindhoven .si r TT T W" Dit zijn de prijzen en de winnaars van de achtste World Press Photo: Hoofdprijs: 4.500,een gouden pier, veertiendaags verblijf in een Sehevenings hotel en een vliegreis naar Nederland en terug naar de woonplaats: Malcolm Browne uit Sai gon. De beste Nederlandse foto: 1ste prijs: zilveren camera als wisselprijs, 750,— een een waardebon van 500,—: C. Zeyle- maker uit Amsterdam; 2de prijs: camera met paraattas: Eddy v. d. Veen, woon achtig in Parijs; 3de prijs: waardebon van 225,— en fotomateriaal: Ben Merk uit Amsterdam. De meest artistieke foto: 1ste prijs: 2.000,Jürgen Heinemann uit Essen (Duitsland). Eervolle vermeldingen: Bar ton Silverman uit New York en Guido Mangold uit München. Nieuwsfoto's: 1ste prijs: 1.500,—: Mal colm Browne uit Saigon; 2de prijs: ca mera met paraattas: Freddy Lindström uit Zweden; 3de prijs: 500,—: Donald K. Price uit Londen. Featurefoto's: 1ste prijs 1.500,—: Peter Thomann uit Emmendingen (Duitsland); 2de prijs; camera: Maya Okushko uit Rus land; 3de prijs: 500,Frank Cancelare uit Washington. Sportfoto's: 1ste prijs: 1.500,—: Peyer uit Hamburg; 2de prijs: camera: Sidney In het Haagse Gemeentemuseum heeft Prins Bernhard zaterdag de prijzen uitgereikt van World Press Photo 1963. De foto toont de Prins en mr. H. A. M. T. Kolfschoten, bur gemeester van Den Haag, in gesprek met de fotograaf Malcolm Browne uit Saigon die met zijn foto „Brandende monnik" de hoofdprijs van de ten toonstelling won. Martin uit Engeland; 3de prijs: waarde bon van 500,Murray Becker uit New York. Reportagefoto's: 1ste prijs: 1.500, Eddy v. d. Veen, Nederlander, Parijs; 2de prijs: camera met paraattas: Jova Rito- pecki uit Joegoslavië; 3de prijs: waarde bon van 500,Arild Monte Kristo uit Denemarken. uitgebreide SPUSKAART onb.KIPETEN ƒ6.50 bed.inb. 'r HILLEGOM"* .10, dagelijks DINER-en SOIREE. DANSANTE res-.O2520.53H7 c Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: De Nieuwe Komedie niet „De KAecht vin twee meesters" van Carlo Goldim. Regie: Eric Vos. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The great escape", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag alleen 20 u.: ,.De nozem", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Konvooi als lokaas", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Minerva, vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Es war eine rauschende Ballnacht", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Requiem voor een zwaargewicht", 18 j. Roxy, 14 30, 19 en 21.15 u.: „De pelsjagers van de Slangenrivier", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „II bell' An tonio", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met woens dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. Prentenkabinet van zondag tot en met 9 januari: Tentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 9 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen van Herman Dijkstra Dage lijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot en met 31 december, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplateneoncert van 21-22 uur: Schubert. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3: Tentoonstelling ..5 tot 500". Ge opend van 10-20 u. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-22.30 uur Wandelgangen Stadsschouwburg: In de cember werken van Els Boven. Woonhuis Van Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doei" tot en met 30 december. Geopend van 10- 17 uur en zondag van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geoper J van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Vishal: Tentoonstelling van „De Groep". Dagelijks geopend van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158, Overveen tot 15 december kunst markt „Van een riks tot honderd gulden". Dagelijks geopend van 10-17 uur. 's Zon dags van 14-17 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. af. cabaret van 21-23.00 uur Raadhuis Zandvoort, dinsdag 20 u.: Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Hillegom, dinsdag 19.30 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in HgarJem" in de krant van vrijdag 13 december). „De MAANDAG 16 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: man met de wassen beelden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.; „Universo di notte". W.B. Theater, 20 u.: „Sensatie op Rijks weg 101". DINSDAG 17 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De man met de wassen beelden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Universo di notte". MAANDAG 16 DECEMBER City, 20 u,: „Zij die met levens spelen". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoorstel ling. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.-k. openbare leeszaa! en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; parochiezaal. Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis. Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 17 DECEMBER City, 20 u.: „Zij die met levens spelen" Stadsschouwburg, 10 en 14 u.: Vestzak theater speelt „Van de koning, die zo graag een clown wilde zijn", voor schooljeugd Velsen; des avonds geen bioscoopvoorstel ling. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" speelt „Klokslag negen". Café Kraak, Marktplein, 20 u.: Start wildrit „De Rijmonders". Petrakerk. Spaarnestraat, 20 u.: Kerst vergadering Ned Chr Vrouwenbond. Gem. openbare leeszaa' en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Kaarslicht zet luister bij GOUDA KAARSEN i Nog voor het eind van dit jaar zullen bij wijze van proef rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst in Amersfoort door aanbieding van een kascheque op het hoofdpostkantoor in deze gemeente geld kunnen opnemen, zonder dat zij te voren een advies hebben ingezonden aan het girokantoor. Het gebruik van deze kascheques is ge bonden aan een vergunning van het giro kantoor in Den Haag. Voorwaarde is on der meer, dat men tenminste één jaar een postrekening heeft aangehouden en dat de postrekening op naam van een natuurlijk persoon staat. Het voornemen bestaat na het slagen van de proef aan deze vorm van dienst betoon uitbreiding te geven. De mogelijk heid om een postrekening bij de post cheque- en girodienst te openen is sedert enige tijd weer onbeperkt opengesteld. Razend druk op de zaak. Zo'n dag dat U leeft op koffie en siga retten. 's Avonds last van maagzuur. Gelukkig is er Norac. Weldra verlichting dankzij de weldadige werking van Norac. Haal een doosje bij Uw apotheker of drogist. Norac staat op zijn toonbank. In Dommelen is de 71-jarige C. Luykx bij een brand in zijn woning om het leven gekomen. De brand is vermoedelijk ont staan doordat de hulpbehoevende man in bed gerookt heeft. Toen een buurman de brand ontdekte was het reeds te laat om de heer Luykx te redden. Aan het begin van de jaarvergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor bloembollencultuur, die vandaag in Haarlem gehouden wordt, heeft de voor zitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, vanmorgen tijdens zijn openingsrede gewaarschuwd tegen al te hard doorhollen op de weg, die door de totstandkoming van de E.E.G. leek te zijn aangewezen. „Die weg is niet onjuist ge worden, maar wel hapert er iets aan de totstandkoming van de E.E.G., hetgeen weieens tot een verlenging van de zoge naamde overgangsperiode zou kunnen lei den. Dit noopt de bloembollenmensen een behoedzaam geleid te voeren waarbij men niet overhaast te werk mag gaan", aldus de heer van Nispen tot Pannerden. De voorzitter zei dat de waarschuwing niet betekent dat men niet verder zou moeten gaan met het zoeken naar de juis te overgangsmaatregelen in het teelt- en afzetbeleid, dat zo zei hij helaas door de onwil of het onbegrip van de bui tenlandse partners niet als zodanig ge handhaafd zal kunnen blijven". Voor de bedrijfstak bloembollencul tuur zal het volgens Jhr. Van Nispen noodzakelijk zijn om tot vergroting van vele bedrijven over te gaan. Bedrijfsvergroting behoeft niet alleen gzocht te worden in het betelen van meer In de schoenfariek Jagil in Gilze heeft een brand gewoed, waardoor het maga zijn van de fabriek geheel is vernield. De fabriek heeft zoveel water- en vorst- schade opgelopen, dat de tachtig arbeiders die er werken voorlopig niet aan de slag kunn'em Ook ëeh aangrènzénd huis, waarin twee gezinnen woonden, en een tranfor- matorhuisje zijn uitgebrand, waardoor het dorp Gilze zonder stroom is gekomen. De brandweren van Gilze, Tilburg en Rijen zijn uren met de blussing bezig ge weest. Van de twee gezinnen die in het aan de fabriek gebouwde huis woonden gingen alle bezittingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. In het Noordlimburgse plaatsje Swolgen zijn zondagmiddag drie brandweerlieden gewond tijdens het blussen van een grote boerderijbrand. Het bluswater vormde gro te ijspegels, waarmee de drie mannen in pijnlijke aanraking kwamen. De vorst was trouwens ook de oorzaak van de brand: een knecht wilde met een straalkachel een bevroren waterleiding ontdooien, die met een laagje stro was omwikkeld. Het stro vloog in brand en weldra stonden een deel van de schuur, de stallen en 10.000 ki logram hooi in stro in lichter laaie. Drie runderen kwamen om het leven. In Montfoort is zondagavond een grote kippenschuur met 4000 jonge hennen tot de grond toe afgebrand. Alle hennen kwa men om het leven. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. oppervlakte, hoewel dit dikwijls wel nood zakelijk zal zijn, maar kan ook gezocht en gevonden worden in verdere intensi vering van de bedrijfsvoering door kas senbouw, door op elkaar afgestemde ver spreide teelten, welke een intensieve ge bruikmaking en spreiding over het gehele jaar van voorhanden arbeidskracht, in stallaties en schuurruimten tot gevolg kun nen hebben. Ook samenwerking van be drijven kan tot bedrijfsvergroting leiden. In Eindhoven is zondagmorgen prof. dr. C. S. Knol overleden, die sinds 1 juni 1957 hoogleraar was in de afdeling elektrotech niek aan de technische hogeschool te Eind hoven. Prof. Knol studeerde in Groningen en Berlijn. Op 1 mei 1937 trad hij in dienst van Philips waar hij zich bezig hield met onderzoekingen op het gebied van de ho ge frequenties. Tijdens een in Utrecht gehouden verga dering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst Is besloten de sinds meer dan een eeuw in Amsterdam gevestigde zetel van de maatschappij naar Utrecht te ver plaatsen. Een daartoe strekkend voorstel van het hoofdbestuur werd met 42 tegen 8 stem men aangenomen. De gemeente Utrecht heeft de maatschappij grond aangeboden. Kort voor de vergadering ontving het be stuur een aanbod van de gemeente Am sterdam, waarbij de maatschappij de be schikking kon krijgen over grond aan de verlengde Minervalaan. Zij kon deze grond in erfpacht krijgen voor f 25.000 per jaar. De grond in Utrecht krijgt de maatschap pij in eigendom voor 125.000. De rechtbank te Middelburg heeft een 31-jarige vorkheftruckchauffeur uit Wals oorden wegens doodslag op zijn zestienja rig buurmeisje Marie-Louise Durinck ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het vonnis was conform de eis van de officier van Justitie. De terbeschikkingstelling, die de officier had geëist, werd echter niet noodzakelijk geacht. De man pleegde de daad nadat het meisje zijn echtgenote had beledigd. De of ficier van Justitie wees er veertien dagen geleden op dat er niets zou zijn geschied als het meisje niet een stil laantje was in gevlucht. 3 10-11. Stor stak de lange stok uit, en ja, hij kon er net bij! Met het einde van de stok wist hij het bootje te pakken te krij gen. Voorzichtig haalde hij het naar de kant. Een mooi bootje! zei Fips. Ja, hè? zei Stor. Zeg.zullen we er instappen? Ja! varen! lachte Fips. En dan een eindje Voorzichtig lieten ze zich van de kant zakken en zo stonden ze in het bootje. Zo, nou ga ik ons voortduwen met de stok! zei Stor. Houd je goed vast! ERUIT ZAU HU, AI/MoeilK EEN NIEUWE BUS BOUWEN! IK MOET DIE BRIEF AVS IK HEEU VOORZICH TI6 8EN, KRU6 IK HEM ER WED UIT j UIT SCHUObEN 1362-B. OOQ, 6N NU IS DE BRIEF N06 NIET EENS VOOR MN -MAAR VOOR ZEE ROB B. en W. van Eindhoven verkeren in een moeilijk parket nu ze een advertentie hebben geplaatst voor een openbare aan besteding van asfalt-eringswerken in het plan-Jagershoef een nieuwe woonwijk in Eindhoven-Woensel. Het asfalteren van deze straten was reeds door gemeentewerken van Eindho ven onderhands aanbesteed en gegund aan de koninklijke Nederlandse wegenbouw voor een bedrag van 454.000. Bij het verschijnen van de advertentie van een openbare aanbesteding werd het toekomstige werk door de aannemersbe drijven in Eindhoven en omgeving besmet verklaard. Een onderhands aanbesteed en gegund werk wordt niet meer door ande ren uitgevoerd. B. en W. van Eindhoven zullen zich thans beraden of de openbare aanbesteding met eventuele consequen ties daaraan verbonden niet moet worden ingetrokken. In het belang van de volkshuisvesting en met de bedoeling speculatie in grond te voorkomen heeft de gemeenteraad van Weesperkarspel besloten een voorlopig ont eigeningsplan vast te stellen voor een com plex van 14 hectare grond in de gemeen te. Het betreft terreinen van de Venset polder en van de gronden gelegen tussen de spoordijk Amsterdam-Utrecht en de Bijlmermeerpolder tot aan de Abcouder straatweg. Het gemeentebestuur van Wees perkarspel heeft verder aan Publieke Wer ken van Amsterdam verzocht voorberei dingen te treffen voor de bouw van een rioolgemaal opdat men tijdig gereed zal zijn als de eerste woningen in de Bijlmer meer gereed komen. Het op vele plaatsen nog broze ijs heeft dit weekeinde reeds slachtoffers geëist. In het Hoornse Diep in Groningen verdron ken zaterdagmiddag twee buurmeisjes: de 4-jarige Elisabeth Teunissen en de 5-jari- ge Werna van der Molen. Ook in IJhorst bij Staphorst maakte het ijs een slacht offer. Daar verdronk de 7-jarige Wolly Drogt in een veenplas. Zij zakte tijdens het schaatsen door het ijs. Haar vriendinnetje trachtte haar nog te redden maar viel bij haar pogingen daar toe zelf in het water. Met veel moeite slaagde zij erin weer op het ijs te klau teren. Haar vader, die zij onmiddellijk waarschuwde, slaagde erin Wolly Drogt op het ijs te trekken. De mond-op-mond beademing, die hij onmiddellijk toepaste, bleef echter zonder resultaat. Zaterdagmiddag is op de onbewaakte spoorwegovergang in Markelo een perso nenauto aangereden door een sneltrein. Beide inzittenden, de 24-jarige Tinie Alte- na en haar 16-jarig zusje beiden uit Mar kelo, kwamen om het leven. De auto werd door de trein in de flank geraakt en meer dan 160 meegesleurd. De trein werd ernstig beschadigd en moest naar Zutphen worden gesleept. De spoorlijn is twee uur gestremd geweest. De twee meisjes waren de enige dochters van het gezin Altena. Zondagavond is de 52-jarige ongehuwde H. Donker in Papendrecht bij het over steken van de weg door een auto aange reden en zo zwaar gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. In Holten is de 65-jarige mejuffrouw J. G. Jansen uit Neerdorp bij Holten zondag middag om het leven gekomen toen zij de rijksweg wilde oversteken. Zij weifelde en werd aangereden door een auto van de rijksverkeerspolitie. De vrouw was op slag dood. In Nieuw Weerdinge in Drente is zater dagavond een bestelauto geslipt en tegen een boom gebotst. De 15-jarige bestuurder van het busje, die van zijn oudere broer die naast hem zat. een eindje mocht rij den, kwam om het leven. De broer werd niet ernstig gewond. Op de Leeuwarderweg in Amsterdam- Noord is een personenauto, komende uit de richting Purmerend, bij een flauwe bocht in de weg in de middenberm ge raakt en omgeslagen. De bes'tuurder, de 49-jarige fabrikant J. H. Mackenzie uit Alphen aan de Rijn werd uit de wagen geslingerd. Tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis is hij overleden. In een ziekenhuis in Buchholz bij Ham burg is overleden de 44-jarige musicus L. Parisius uit Amsterdam, die een week ge leden ernstig werd gewond toen zijn auto slipte en tegen een boom botste. Bij het ongeluk, dat gebeurde in de omgeving van Kakensdorf in Nedersaksen, werden drie andere musici, die in de auto zaten, min der ernstig gewond. In de afgelopen nacht is de 29-jarige G. W.C.K. uit Den Haag op de rijksstraat weg in Wassenaar tegen een boom ge botst. In levensgevaarlijke toestand werd hij naar het academisch ziekenhuis in Lei den, waar hij is overleden. Zijn echtgenote, die uit de wagen werd geslingerd is in zeer ernstige toestand op genomen in een ziekenhuis in Wassenaar. In Barneveld is de achttienjarige P. Brouwer uit Ede met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was de macht over het stuur kwijt geraakt toen zijn meisje hem tijdens het rijden een paar schaatsen wilde overhandigen. Beiden werden zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht waar de jongeman is overleden. Voorschot. B. en W. van Amsterdam hebben met instemming van de perso- bijstand besloten aan het gemeenteperso- neel per 1 januari een voorschot toe te kennen op de salarismaatregelen die voor 1964 zullen worden getroffen. Dit voor schot bedraagt ongeveer acht percent met een maximum van zestig gulden per maand. Bezoek uit Tunis. De Tunesische mi nister van Voorlichting en Culturele Za ken, de heer Chadli Klibi, komt op 17 december voor een week naar Nederland. Hij zal besprekingen voeren met rege ringsfunctionarissen over een mogelijke culturele overeenkomst tussen beide lan den. Minister Klibi wordt vergezeld door de directeur van het Tunesische nationale museum, de heer Abdel Aziz Driss. Hij zal een tentoonstelling over „Romeinse mozaïek in Tunesië" openen in de Leidse universiteit. Tegen de kou? In Rotterdam hebben inbrekers bij een bontzaak aan de Noord singel twaalf bontmantels ontvreemd met een gezamenlijke waarde van 30.000 gulden. Plesmanherdcnking. Ter herdenking van dr. Albert Plesman zal op 31 decem ber wanneer het tien jaar is geleden dat dr. Plesman stierf, op uitnodiging van het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart een aantal personen in het hoofdkantoor van de K.L.M. samenkomen. De voorzitter der vereniging, luitenant-generaal H. Schaper, zal een rede uitspreken. Daarna zal een krans worden gelegd bij het dr. Plesman- monument. Koeien op vliegveld Een Viscount van de K.L.M. heeft zondagavond 20 mi nuten boven het vliegveld van Manchester moeten cirkelen om het v!i egveldpersoneel de tijd te geven 19 koeien te verjagen die op de landingsbanen liepen. Orang-oetan. In de diergaarde Blij- dorp in Rotterdam is voor de negende keer een orang-oetan geboren. De jonge orang-oetan heeft vier broertjes. Mond en klauwzeer. In de gemeente Venray is weer mond- en klauwzeer ge constateerd. Honderd varkens zijn afge maakt. Dit is het eerste geval van de be smettelijke veeziekte sinds vijf maanden in de Peelstreek. Onderscheiden. Prof. dr. Ir. H. Gelis- sen, oud-minister van Economische Zaken, voorzitter van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer en directeur van de Pro vinciale Limburgse Electriciteitsmaat- schappij is benoemd tot grootofficier in de Huisorde van Oranje. Het K.N.M.I. deelt mee: Gedurende het weekeinde stond het weer in onze omgeving onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zich lang zaam naar het zuiden verplaatste. Voor al in de nacht van zaterdag op zondag daal den de temperaturen sterk en vroor het op verschillende plaatsen omstreeks 13 gra den. In de nacht van zondag op maan dag passeerde een zwak front, waardoor de temperaturen niet zo laag waren en zich op uitgebreide schaal mist vormde. Inmiddels is een frontensysteem, behoren de bij een depressie boven Noordwest- Rusland, tamelijk snel van Scandina vië naar het zuiden getrokken waardoor de vorst in Zweden, Noorwegen en Dene marken tijdelijk verdween. Dit front zal zich de komende 24 uur tot over ons land verplaatsen en de kans op sneeuw, regen of ij zei doen toenemen. De temperaturen lopen dan verder op en kunnen, voorname lijk in de kustprovincies, tijdelijk boven het vriespunt komen. Echter wordt na het passeren van het storingsgebied bij noord oostelijke winden weer koudere lucht aan gevoerd en zal de vorst waarschijnlijk weer terugkeren en gaan toenemen. WEERRAPPORTEN Mêximum-temperaturen M e binnen- en buitenland. te S £2 Den Helder geheel bew. z 3 4 Ypenburg geheel bew. O 1 6 Vlissingen half bew. O —2 4 Eelde mist w.stil 0 8 De Bilt geheel bew. w.stil 1 6 Twente mist w.stil —2 3 Eindhoven geheel bew. nno —4 3 Z.-Limburg geheel bew. nno 6 6 Helsinki geheel bew. wzw 4 4 Stockholm zwaar bew. wnw 4 4 OsJo mist w —6 —10 Kopenhagen zwaar bew. wzw 1 6 Aberdeen zwaar bew. nw 5 1 Londen regen w.stil 3 8 Amsterdam geheel bew. z 1 8 Brussel geheel bew. O —6 —11 Luxemburg geheel bew. OHO 6 7 Parijs zwaar bew. nno —4 7 Bordeaux onbewolkt nno 1 9 Grenoble geheel bew. nw 0 6 Nice sneeuw nnw 8 1 Berlijn geheel bew. n 0 6 Frankfort sneeuw no —4 8 München sneeuw ono 0 —13 Zürich sneeuw no —7 9 Genève geheel bew. no —4 0 Locarno zwaar bew. O 2 0 Wenen geheel bew. nnw —7 —13 Innsbruck geheel bew. O —4 —12 Rome regen z 14 4 Athene half bew. z 20 15 Ajaccio regen w 9 0 Madrid onbewolkt w.stil 4 3 Mallorca licht bew. w 10 4 Lissabon regen no 17 8 Dinsdag 17 december Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 9.50 uur, onder 17.41 uur. Maanstanden 16 dec. 03.07 uur nieuwe maan 23 dec. 20.55 uur eerste kwartier 30 dec. 12.04 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 december Hoog water 3.56 uur en 10.08 uur. Laag water 11.49 uur en uur. Dinsdag 17 december Hoog water 4.33 uur en 16.41 uur. Laag water 0.09 uur en 12.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2