Veredelingslandbouw komt niet in gevaar door de EEG Stijgende omzet, doch hogere kosten bij Grasso De Beurs DR. S. L. MANSHOLT IN LEIDEN Drs. Wijnmalen houdt fel pleidooi voor een Europees structuurbeleid Omzet bij Elsevier met 20 gestegen Minister vraagt KLM- directie te zwijgen Loonkosten bij Veneta zullen in 1964 met 15% stijgen R. G. Jurgens opvolger van Sidney J. van den Bergh NOB-wegtransport ernstig bezorgd over prijsontwikkeling Zeeuwsche Confectie weer 17% pet Bedankjes bij de Norwich Union Kromhout levert begin 1964 de eerste aardgasmotor SCHEEPVAARTBERICHTEN Internatio verwacht een iets hoger resultaat Zeer vaste stemming voor Haarlemsche Scheepsbouw Clore-concern op de Arabische zwarte lijst Jokinen bepleit bovengrondse metro „EMS bezit geen stukken d'Oranjeboom" ft 6 MAANDAG 16 DECEMBER 1963 7 Consument Uit het bedrijfsnieuws Hero Code UIT HET BEDRIJFSNIEUWS Kromhout Kort nieuws Bedrijf in CV-sector overgenomen Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft zaterdag vreklaard, dat de Neder landse veredelingslandbouw niet in ge vaar zal komen door de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek van de E.E.G. Zijn mening werd gedeeld door een fo rum van deskundigen, dat dit soort vragen kreeg voorgelegd op een confe rentie die de Europese beweging in Leiden had belegd over de „Nederlandse positie in het Europese landbouwbeleid". Men kan de vraag stellen of de ver edelingsindustrie zich zal verplaatsen naar gebieden met een lagere graanprijs dan in Nederland, als volgend jaar vol gens de plannen een Europese graanprijs wordt ingevoerd die voor Nederland ho ger zal zijn dan voor bepaalde andere delen van de Europese gemeenschap. Dr. Mansholt wees er echter op, dat de af zetmogelijkheid van veredelingsprodukten (eieren, varkensvlees, slachtpluimvee) minstens zo belangrijk is als enige ver schillen in de voedergraanprijs. En wat de afzet betreft blijft Nederland gunstig gelegen met het eigen grote bevolkings centrum Europoort en het Ruhrgebied naast de deur. Mr. B. W. Biesheuvel, de minister van landbouw en visserij, die de Europese pro blematiek van dit ogenblik bij de confe rentie had ingeleid, toonde zich evenwel niet ingenomen met het feit dat de E.E.G.- plannen alleen voorzien in E.E.G.-steun voor landen als Duitsland, Italië en Luxemburg waar de nationale graanprij zen zullen moeten dalen en de boeren scha deloos gesteld moeten worden. Hij zag niet in, waarom de E.E.G.-commissie geen oog had gehad voor de soms even ingrij pende aanpassingen in de andere E.E.G.- landen. In Nederland zou immers met een klap de basis waarop de veredelingsindus trie was ontwikkeld, d.w.z. de import van goedkoop graan van de wereldmarkt, ver vallen. Het forum, bestaande uit ir. C. S. Knott- nerus, voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, de Tweede-Ka merleden ir. Lardinois en ir. Vredeling en de secretaris.buitenland van de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuindersbond, drs. Wijnmalen, onder leiding van prof. P. Kuin, lid van de raad van bestuur van Unilever, bleek de visie van dr. Mansholt te delen. Men voerde voorts aan, dat de invoer van graan uit derde, Igndep. tot. op zekere hoogte behouden zal blijven en dat de Nederlandse landbouw een voorsprong ais gevolg van grotere kundigheid in de Euromarkt heeft. Het forum stelde ook het consumenten belang aan de orde. Men vroeg zich af, of er geen E.E.G.-steun kan worden gege ven voor de prijsstijgingen die in Neder land voor brood, eieren, varkensvlees en gevogelte kunnen worden verwacht als gevolg van de hogere Europese voeder graanprijzen. Dr. Mansholt verklaarde echter, dat de offers die van de consu- De omzetten van de N.V. Uitgeversmaat schappij Elsevier hebben in de afgelopen elf maanden van het lopende boekjaar ge heel aan de verwachtingen beantwoord. Ondanks de grote concurrentie op het ge bied van het gedrukte woord is de omzet met meer dan 20 percent gestegen. De stijging van de kosten is achtergebleven bij die van de omzet. De resultaten van het boekjaar 1963 kunnen met vertrouwen tegemoet worden gezien. De produktie en afzet van de afdeling groenten- en fruitconsèrven van N.V. Hero Conserven Breda hebben zich op het hoge niveau van 1962 gehandhaafd. In de afde ling vruchtendranken werd de stijgende lijn van produktie en afzet onverminderd doorgetrokken. Ofschoon de kosten gevoe lige stijging vertonen is de directie van mening dat de resultaten van het jaar 1963 niet bij die van 1962 zullen ten achter blijven. Minister Van Aartsen (Verkeer en Wa terstaat) heeft er bij de directieleden van de K.L.M. op aangedrongen zich te ont houden van elke mededeling in het open baar over de moeilijkheden bij dit bedrijf. Toen het herstel van de eenstemmigheid in de directie nog niet onmogelijk leek heeft de minister de directieleden' af zonderlijk bij zich geroepen en erop gewe zen dat het verstandig zou zijn niet over de zaak te praten en een streep te zetten onder de meningsverschillen. Dit is de reden, dat de K.L.M. bij voort during inlichtingen over de moeilijkheden bij de maatschappij blijft weigeren, aldus heeft de minister zaterdag desgevraagd verklaard. Het gaat, aldus de minister, vóór alles om het belang van de maat schappij. Hij is van oordeel dat dit bij veel wat men over de moeilijkheden leest, wel eens is vergeten. De minister be treurt het in hoge mate, dat de moeilijk heden niettemin toch publiek zijn gewor den. Ook de president-commissaris van de K.L.M. heeft vorige week in een bespre king met de directie uitdrukkelijk ge vraagd zich te onthouden van medede lingen in het publiek omdat deze het be lang van de K.L.M. naar zijn mening al leen maar zouden kunnen schaden. menten worden gevraagd, relatief klein zijn: circa 0,4 percent van het huishoud geld van een gezin van vijf personen. De normale fluctuaties van de marktprijzen voor b.v. varkensvlees zijn op zichzelf reeds groter. Ir. Knottnerus merkte hier bij op, dat men niet alleen een Europees prijspeil mag verwachten, doch ook een ontwikkeling in de richting van een Euro pees loonpeil dat daarmee in evenwicht is. Dr. Mansholt stelde tenslotte nog, dat de „prijsstap" gedaan moet worden om dat anders de gehele landbouwpolitiek in de impasse zou geraken. De landbouw kan niet blijven wachten: zij moet zich kunnen gaan oriënteren op de toekomsti ge politiek en die moet dus vastgesteld worden, zo zei hij. Drs. Wijnmalen stelde daarop in het forum de noodzaak van samenhang tus sen prijspolitiek en structuurpolitiek aan de orde. De voordelen van een grote Eu ropese markt voor landbouwprodukten, waarvoor offers moeten worden gebracht, worden nog ongedaan gemaakt door uit eenlopend nationaal structuurbeleid zei hij. Urgentie is geboden, want er dreigen zo wel sociaal als economisch onhoudbare toestanden te ontstaan. Ter jaar verlaten 400.000 tot 500.000 mensen de landbouw in de gemeenschap. Zonder duidelijk Eu ropees structuurbeleid dat het afvloeien van deze massa regelt, dreigt het gevaar zoals de vorige eeuw de industrialisatie tot achterbuurtvorming in de steden lei- de. Dr. Mansholt verklaarde, dat in het pak ket landbouwbesluiten dat in Brussel op de ministertafel ligt, de verplichting is Kaarslicht 'n zinvolle traditie GOUDA KAARSEN Tijdens de jaarvergadering van de n.v. Verenigde Nederlandse Tapijtindustrie (Ve neta) heeft de directie meegedeeld, dat de gang van zaken in het lopende boekjaar zich op hetzelfde niveau beweegt als in het vorig jaar. „Maar", zo ligt de directie daar onmiddellijk op volgen, „er komt een forse loonstijging, waardoor alleen de primaire loonkosten volgend jaar al met ongeveer 15 percent zullen stijgen". Met name in de textielindustrie zullen repercussies volgens de directie van Ve neta niet uitblijven. Een van de problemen die met de loon stijging samenhangen is bijvoorbeeld het feit dat de industrie reeds leverantie-con- tiacten voor het volgend jaar heeft afge sloten en het is nog de vraag of dat ge deelte van de loonkostenstijging dat vanaf 1 januari doorberekend mag worden, ook nog verrekend kan worden in de reeds af gesloten orders. „We hopen maar dat de loonstijging ook een flinke groei van de koopkracht tot gevolg zal hebben", zo zei de directie. vervat om met ingang van 1966 concre te beslissingen over de uitvoering van een gemeenschappelijke structuurpolitiek, gefinancieerd uit de gemeenschapskas, te nemen. Mr. Biesheuvel en dr. Mansholt hebben op deze conferentie voorts met nadruk ge wezen op het belang van de tariefonder handelingen, volgend jaar, in Genève. Mr Biesheuvel verklaarde dat het accent in het G.A.T.T. altijd is gevallen op de indus- trieprodukten en hij vroeg zich af of men tijdens de z.g. Kennedy-ronde niet tot het inzicht zal moeten komen dat men ook voor de landbouw zekere spelregels zal moeten aanvaarden. Dit zou volgens hem weieens een essentiële aanvulling kunnen blijken te zijn op wat men nu nog als de hoofdzaak der onderhandelingen (een aan zienlijke verlaging van de douanetarieven) ziet. Dr. Mansholt zette uiteen dat de E.E.G- commissie deze gedachte heeft uitgewerkt. Zij wil in Genève streven naar een code- van-goed-gedrag op het gebied van de landbouwpolitiek. De E.E.G. moet bereid zijn het totaal van de beschermingsmaat regelen ten behoeve van de landbouw te consolideren in het G.A.T.T., hetgeen zou inhouden dat elke versterking van de be scherming moet worden „betaald" aan de G.A.T.T.-partners zoals nu elke verhoging van de douanetarieven op industrieproduc ten. Doch dan zouden ook de landen die landbouwprorukten uitvoeren dit moeten doen. Een land als de Verenigde Staten geeft met zijn exportsubsidies op land bouwprodukten in feite evenveel bescher ming aan de Amerikaanse boeren als dé E.E.G. door het heffen van invoerrechten. De conferenties in Genève eisen van de E.E.G.-landen zowel een positiebepaling ten aanzien van de buitenwereld, als een interne versterking, aldus dr. Mansholt. Zonder gemeenschappelijke landbouwpoli tiek kan de E.E.G. niet aan de onderhan delingstafel in Genève plaatsnemen. Daar om kan de gemeenschap niet stilstaan zij zou immers haar plicht verzaken te genover de wereld. Tot deze conclusie kwam ook mr. Biesheuvel. Een langzaam- aan-actie in de E E.G. zou tot desintegra tie leiden, hetgeen verreikende economi sche en politieke consequenties zou hebben, verklaarde hij. Als opvolger van de heer Sidney J. van den Bergh. die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 ja nuari aftreedt als vice-voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, is be noemd' de heer R. G. Jurgens, thans lid van de raad van bestuur. De heer Jurgens (60) heeft scheikunde gestudeerd aan de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam. Na het afleggen van zijn doctoraal examen trad hij op 1 juli 1927 in dienst van Anton Jurgens' Ver- eenigde Fabrieken n.v.. één der maat schappijen waaruit later het Unilever-con cern is ontstaan. De heer Jurgens was tot 1936 werkzaam in Duitsland, daarna tot 1946 in Engeland, waar hij in 1941 is benoemd tot lid van de raad van bestuur van Unilever Limited. In 1945 werd hij eveneens benoemd tot lid van de raad van bestuur van Unilever in Rotterdam. De heer Jurgens is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In 1962 werd hij in Spanje onderscheiden met het Gran Cruz del Merito Civil. De transportondernemers zullen begin volgend jaar hun prijzen moeten verhogen, zelfs indien dan nog geen gunstige beslis sing is verkregen op een verzoek tot tarief verhogingen, dat enige tijd geleden door de gezamenlijke organisaties in het be- roepsgoederenvervoer over de weg bij de minister van Verkeer en Waterstaat is in gediend. Dit was het oordeel van de trans portondernemers, die zaterdag in Utrecht bijeenkwamen voor de vergadering van af gevaardigden van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer, de N.O.B. wegtransport. In een telegram aan minister Van Aart sen spreken de vervoerders hun bezorgd heid uit over de in 1964 te verwachten kostenstijgingen en doen zij een dringend beroep op de minister met spoed een aan passing van de tarieven aan deze kosten stijgingen goed te keuren Zij zeggen dat de rentabiliteit in de vervoerbedrijven de laatste jaren nog verder achteruit is ge gaan en dat in vele bedrijven reeds thans de kosten de baten overtreffen. Wil het beroeps-wegvervoer zijn taak ten dienste van de Nederlandse economie kunnen blij ven vervullen, zo besluit het telegram, dan zullen de transportondernemers de loons verhogingen en overige kostenstijgingen in hun prijzen moeten doorberekenen. De Zeeuwsche Confectiefabrieken stelt voor een onveranderd dividend van 17'/j percent over het lopende boekjaar te declareren. NORWICH (Reuter) De Britse ver zekeringsmaatschappij „Norwich Union" heeft meegedeeld, dat twee van haar com- Op de maatschappij is felle kritiek gele verd naar aanleiding van het aftreden van Lord Mancroft, een jood, als commissaris onder druk van Arabische zijde. De twee commissarissen zijn Sir Hughe Knatchbull-Hugessen, voormalig Brits am bassadeur in België, China en Turkije, en Sir Charles Mottradclyffe. Conservatief parlementslid. De 77-jarige Sir Hughe was in de oorlog als ambassadeur in Turkije betrokken bij de befaamde „Cicero"-spio- nage-affairei Zijn Albanese bediende ver kocht als geheim agent van de nazi's ge heimen van de geallieerden, die hij op de Britse ambassade te weten kwam, aan de Duitsers. Sir Hughe en Sir Charles maakten deel uit van de Londense raad van commis sarissen van „Norwich Union", die vol gens beiden in de kwestie van het ont slag van Lord Mancroft niet is gekend. TEL AVIV (AFP) „De boycot van Israël door de Arabische landen vormt geen gevaar voor de economie van het land, ook al kan hij ons van tijd tot tjd last bezorgen", zo heeft de Israëlische vi ce-premier, Ebba Eban, verklaard. In Israëlische kringen merkt men op, dat de boycot enerzijds een zekere schade aan de economie berokkent, maar dat er ook een grote Stimulans van uit gaat om de landbouw te ontwikkelen en nieuwe markten te zoeken. Overigens gebruikt een Israëliër gemiddeld zeventien maal zóveel ingevoerde produkten als een inwoner van de omringende Arabische staten. Grasso's Koninklijke Machienefabrieken zal ook dit jaar de stijgende lijn in de om zet ad ca 20 percent kunnen handhaven. Dit niettegenstaande enige belmmeringen bij produktie en montages, veroorzaakt o.a. door de strenge vorstperiode en de doorvoering van noodzakelijke nieuwbouw en verbouwingen. In de loop van het jaar zijn diverse nieuwe activiteiten op commercieel en technisch terrein ondernomen, die nog niet tot het resultaat van het jaar 1963 konden bijdragen. De hiermee gepaard gaande aanloopkosten alsmede bovengenoemde kostenverhogende factoren hebben de ren tabiliteit van het bedrijf ongunstig beïn vloed. 'Hef ziét er naar uit, dat'ondanks de ho gere omzet het netto winstbedrag hoog stens gelijk zal zijn aan dat van het vo rig jaar. Machinehandel Mahez verwacht dat de omzet over het lopende jaar in lichte mate zal achterblijven bij die van 1962. De om vang van de orderportefeuille ontwikkelt zich gunstig, dit zal echter pas in de omzet van 1964 tot uitdrukking komen. De gemid delde winstmarge kon over het algemeen worden gehandhaafd, echter zijn de tota le exploitatiekosten wederom gestegen. Voor zover op dit moment valt te voor zien zal opnieuw rekening kunnen wor den gehouden met een bevredigend resul taat. De directie van de Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. n.v. deelt mee, dat het bedrijfsresultaat over de eerste ne gen maanden van 1963, ten opzichte van dezelfde periode in 1962, enigermate is ver beterd doordat kostenbesparende maatre gelen effect hebben gesorteerd. De achterstand in dé omzet welke in het eerste kwartaal is ontstaan, zal vermoe delijk niet geheel worden ingehaald. De verkopen ontwikkelen zich redelijk, zodat de orderportefeuille van nieuwbouwpro- dukten per eind september 1963 wat gro ter was dan eind september 1962. Een dezer dagen was de eerste Krom hout aardgasmotor, die als proefmotor bij een gemeentelijk energiebedrijf is ge plaatst, 1 jaar in continuebedrijf. De tech nische en economische resultaten geven goede verwachtingen voor de verkoop. In het eerste kwartaal van 1964 zal een be gin #brden gemaakt met de aflevering van Kromhout aardgasmotoren. De gang van zaken bij de Algemene In dustriële, Mineraal- en Ertsmaatschappij „A.I.M.E.-Amsterdam" is bevredigend ge weest. Overeenkomstig de door de direc tie in het verslag over 1962 uitgesproken verwachting zullen de uit bovengenoemde bronnen te verkrijgen winsten niet zodanig hoger zijn, dat het wegvallen van de in 1962 behaalde bijzondere winsten daardoor gecompenseerd zal worden. Dientengevol ge zal over 1963 met een niet onbelangrijk lager dividend rekening moeten worden gehouden. Over 1962 keerde AIME-Amsterdam tien percent dividend uit tegen 15 percent Over 1961. GN COGNAC cognac JOt£pH OOT J0$EPH OU» 53 Aagtekerk 15 te Rotterdam. Aalsum 14 350 m. o. Saigon n. Tabangao. Acteon 14 te Altend v. Thameshaven. Adrastus 14 te Antwerpen v. Amsterdam. Aegis 14 V. New York n. Santo Domingo. Agamemnon 14 191 m. n.n.o. Maracaibo (bestem.). Alca 15 te Rotterdam. Algorab 14 v. Rio de Janeiro n. Santos. Almdijk 14 te Aren v. Akaba. Almkerk 14 460 m. n.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Alnati 15 te Rotterdam. Aludra 14 210 m. n.n.o. Finisterre n. Las Palmas. Ammon 13 v. Port of Spain n. Charleston. Amstelstad 14 330 m. o.z.o. Esperance n Fremantle Amstelveen 14 180 m. z.z.w. Sydney n. rood-Cmna. Andijk pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Angolakust 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Area 14 480 m. o. Timor n. Singapore. Ares 14 v. Puerto Cortz n. Barrios. Artemis 14 50 m. n. Aruba n. Aruba. Asterope 15 te Galveston v. Rotterdam. Atys 15 v. Rotterdam n. Thameshaven, Baarn 14 te Santa Marta v.t Puerto Cabello. Balong 15 te Napels. Banda 14 te Singapore v. Penang. Banggai 14 te Buena Ventura v. Guayaquil. Bantam 15 v. Rotterdam n. Yokohama Batjan 14 490 m. z.w. Hawaii n. valparasto. Bawean 14 45 m. n.w. Stromboli n. Beyrouth. Bengalen 15 te Los Angeles. Bennekom 15 te La Guaira. Billiton 14 v. Trincomaiee n. Chittagong. Borneo 14 te Djibouti. Bovenkerk 14 235 m. n.w. Perim n. Aden. Breda 14 te La Guaira v. Puerto Cabello. Bussum 14 1500 m. o.n.o. Wellington n. Lyttleton. Calamares 14 50 m. n.o. Kp. Hatteras n. Barrios. Caltex Amsterdam 14 v. Bahrein n. Suez. Caltex Delfzijl 14 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Caltex Madrid 14 v. Marseille n. Sidon. Calt. Nederl. 14 176 m. n. Alexandr. n. Europoort Caltex Pernis 14 46 m. z. Masira eil. n. Aden. Camphuys 14 dwars East-London n. Kp. Town. Carrillo 14 v. Armuelles n. New York. Cartago 14 v. Barrios n. Bremerhaven. Castor 14 v. Piraeus n. Alexandrië. Charis 14 v. Jacmel n. Ponde (Puerto Rico) Chiron 14 640 m. n.o. Barbados n. Santa Lucia. Cities Service Valley Forge 15 v. Amuaybay naar Paulsboro. Daphnis 15 te Houston v. Tampa. Delft 16 te Rotterdam. Dinteldijk 14 209 m. z.w. Liverpool n. Liverpool. Diogenes 15 ten anker Ilo n. Matarani. Doelwijk 14 V. Rotterdam n. Mena. Dorestad 14 te Killingholm v. Billingham. Drente 14 te Damman. Echo 14 400 m. n.w. Natal n. Norfolk. Eemhaven 14 150 m. n. Azoren n. New YOrk Eemland 14 v Santos n. Rio Grande. Elizabeth Broere 14 v. Bombay n. Veraval. Esso Den Haag 14 v. Brega n. Rotterdam. Forest Hill 14 te Palermo Forest Lake 15 te Mena v. Karachi. Fravizo 14 te Hamburg v. Gandia. Friesland KRL 14 v. Chalna n. Penang. Gabonkust 14 190 m. z. Dakar n. Dakar, Ganymedes 15 te Guayaquil. Geeststar 15 te Barbados v. Cobh. Giessenkerk 14 v. Port Said n. Livorno. Gooiland 14 24 m. z. Wight n. Las Palmas. Gorredijk 14 te Antwerpen v. Rotterdam. Graveland 14 125 m. n.w St. Paulsrock n A'dam. Groote Kerk 14 te East-London v. Pt. Elisabeth Guineekust 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. Gulf Hansa 14 90 m. o.n.o. Algiers n. Wilhelmshav. Gulf Hollander 14 te Suez. Hector 14 op Elbe n. Hamburg. Helicon 14 te Port Au Prince v. Santo Domingo. Hercules 14 70 m. z, Balboa n. Cristobal. Hilversum 14 v. Duinkerken n. Amsterdam. Hollands Diep 14 te Southampton v. Barry. Hollands Duin 14 te Hamburg v Port Said. Hoogkerk 14 180 m. o. Malta n. Port Said. Irazu 14 te Corpus Christi v. Tampico. Isis 13 400 m. n.n.o. Trinidad n. Point Fortin. Ittersum 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Ivoorkust 14 v. Lagos n. Port Harcourt. Japara 15 te Rotterdam. Kabylia 15 te Rotterdam. Kalydon 14 v. Milfordhaven n. Stanlow. Katendrecht 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Keizerswaard 14 780 m. z.o. K. Palm. n. P. Cardon. Kelletia 14 te Curasao v. Point Fortin. Kennemerland 14 v. Recife n. Santos. Khasiella 14 29 m. n.n.o. Bermuda n. N.fondland. Kloosterdijk 14 340 m. o. New York n. Antwerpen. Koningswaard 13 650 m. n.o. P. Rico n. P. Cardon. Koslcia 14 v. Aalborg n. Rotterdam. Krebsia 14 389 m. o.n.o. Madras n. Abadan, Kreeft 15 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 14 te Bremen v. Hamburg. Ladon 14 330 m. w. Kp. Finisterre n. Amsterdam. Leiderkerk 14 120 m. o. Gibraltar n. Port Said. Leto 14 500 m. w. Landsend n. Halifax. Loosdrecht 14 40 m. z.o. Dungeness n. Marseille. Maasdam 14 v. Cobh n. New York. Maron 14 v. Aruba n. Bonaire. Medon 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Meerkerk 14 v. Akaba n. Port Sudan. Meliskerk 15 te Bahrein v. Das eiland. Memnon 15 te Sint Thomas. Mentor 14 290 m. n.o. Guadeloupe n. Gent. Mersevllovd 15 100 m. o. Galapagos n. Cristobal. Merwède 14 te Orehaved v. Hamburg. Minos pass. 14 Ruegen n. Amsterdam. Mississippilloyd 14 600 m. z.z.o. San Diego naar Cristobal. Moh. Reza Shah 14 30 m. n.w. Malta n. Duinkerk. Munttoren 14 160 m. z.o. Lagos n. Bonny. Must 15 te Palembang v. Singapore. Naess Commander 14 30 m. n.w. Malta n. L'end. Naess Lion 14 150 m. o.n.o. Bonaire n, P. Soeony. Naess Tiger 14 120 m. w.z.w. Ouess. n. Kp. Lopez. Neder-Elbe 15 te Penang. Neder-Weser 14 te Antwerpen. Nestor 14 50 m. n. Kp. Engano n St. Thomas Noordwijk 14 140 m w. Kp St. Vincent n. Repel. Nijkerk 15 te Rotterdam. Oldekerk 14 v. Brisbane n. Newcastle. Onoba 14 90 m. n.w. Djedda n. Suez, Oranje Nassau 13 te Aruba v. Cartagena. Fapendrecht 14 730 m. z.z.o. Freetown n Dakar. Parkhaven 14 600 m. n.n.o. Recife n. Recife. Fleter S. 15 te Rotterdam. Polydorus 14 120 m. o. Malta n. Liverpool Prins Alexander 16 te Lissabon verw. v. Esbjerg, Prins Johan Willem Friso 13 1080 m. z.w. Scillys naar Le Havre. Prins Maurits 14 35 m. w.n.w. Algiers n. Antw. Pr. der Nederl. 14 200 m. z.w. L'end n. Barbados. Prins Willem van Oranje 15 te Rotterdam. Prinses Irene 14 te Rotterdam. Prinses Margriet 16 te Rotterdam Purmerend 14 v. Curasao n. Cardon. Radja 14 v. Hongkong n Shanghai Raki 13 1240 m. w. Fayal n. Tripoli. Randfontein 14 170 m. z. Freetown n. Kaapstad. Roepat 15 v. Rotterdam n. Yokohama. Rossum 14 250 m.t z.o. Port Sudan n. Eastham. Rotte 14 te Le Havre v. Antwerpen. Rotterdam 14 640 m. w. Landsend n. New York. Rotti 14 te Bangkok. Sarpedon 14 te Paramaribo. Schiedijk 14 v Norfolk n. New York Schiekerk 14 30 m. w. Formosa n. Kobe Seinelloyd 14 v. Rotterdam, 15 te Hamburg. Sepia 14 35 m. n.n.o. Finisterre n. Rotterdam Serooskerk 14 140 m. o. Aaden n Penang. Servaaskerk 15 v. Rotterdam n. Amsterdam. Sibigo 13 v. Melbourne n. Sydney. Sigli 14 te Newcastle v. Singapore. Silindoeng 16 te Rangoon verwacht. Simonskerk 14 v. Rotterdam n. Hamburg Sinoutskerk 14 120 m. n.o. Singapore n. Penang. Sliedrecht 14 1250 m. w. San Francisco n. China. Sloterdijk 14 te Bremen. Soestdijk 15 te Rotterdam. Stad Gouda 14 4 m. z.w. Dungeness n. Savona. Stad Vlaardingen 15 te Norfolk. Statendam 14 te Rotterdam. Statue of Liberty 14 200 m. n. Perim n. Mena. Straat Franklin 14 140 m. n. Benghazi n. P. Said. Straat Freetown 14 v. Rotterdam n. Buen. Aires. Straat Madura 15 te Fremantle. Straat Mozambique 14 v. Durban n. Singapore. Tara 15 te Rotterdam. Telamon 13 160 m z.o. Bermuda's n. Matanzas Tjipanas 14 180 m. z.o. Diego Garcia n. Durban Tiipondok 15 te Beira v. anizbar. Tjitarum 15 te Durban v. Fremantle. Togokust 14 95 m. z.w. Kp. Blanc n. Antwerpen Van der Hagen 14 175 m. w. Kp. Maria van Die- men naar Auckland. Van Noort 14 310 m. n. Auokland n. Auckland. Videna 14 v. Punta Cardon n. Portland. Vivipara pass 14 Daedalusrif n La Spezia. Vlieland 14 155 nr. n. Cochin n. Madras. Waardrecht 14 1000 m. n n.o. eil Wake n. Kure Westerdam 14 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 14 7 m. z.o. Dover n. Rota. Willem Ruys 14 v. Bermuda n Southampton, woltersum 14 te Mobile v, Antwerpen. Zafra 14 te Mena al Ahmadi. Zaria pass. 14 Singapore n. Yokohama. Zonnekerk 14 v. Marseille n Genua. Zuiderkerk 15 te Adelaide v. Melbourne. KLEINE VAART Adara pass 14 Pittboei v. Karlstad n Rotterdam Admiralengracht 14 30 m. w.z.w Skagen n A'dam Ank T. 14 20 m. z.w. Thyboron n, Mariestad. Areas 14 50 m z.w. Kp. De Gata n. Malta Batavier-5 14 40 m. n.w. Bone n La Spezia. David 14 100 m. n.w. Stromboli n. Genua. Draco 15 100 m. z. Ouessant n. Bilbao. Elsa 11 v. Karskar te Holmsund Eijo S. pass. 14 ST-5 v. IJmuiden n Nddevalla. Helvetia S. 14 15 m. n.w. Foreland n. Gent. Houtman 1 510 m. z.w. Kp. Antibes n. La Spezia Kaap Falga 12 v. Pundvik n. Amsterdam Lauriergracht 14 40 m. n w. Gotland n A'dafn. Marianne 13 50 m. n o Er n. Amsterdam. Netta 14 35 m. z.w. Lista n Hamburg. Philetas 15 60 m. z.z.w. Ouessant n Barcelona. Leonidas 14 80 m. w. Benghazi n. Tripoli. Patricia 13 25 m. n w. Tersch.bank n Colchester Strabo 14 5 m. n. Casquets n. Rotterdam. Taras 14 40 m z.o Valencia n Alicante Willy 13 30 m o.n.o. Smithknoll n. Rochester Wilpo 13 v. Delfzijl n. Karskar. SLEEPVAART Cycloop (ex Friesland) 16 te Marsa el Brega Gelderland 15 650 m w Brest met Leadenhall Groningen 18 te Delfzijl verwacht Help 16 10 m. n. Terschelling bij WR 37 Utrecht 13 te San Carlos met Stella Alpina. Willem Barendsz 16 te Balboa verwacht. Zeeland 17 te Suez verwacht. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K U Hoogovens Kon. Olie 176,70 176.80 Philips 150,70151 Sl 150,80 Unielever140,20140,50 140.40 H.V.A169V2-1603/* gl 160'Vg Wapenarsenaal. In Utrecht zijn twee veehouders, vader en zoon, uit Linschoten aangehouden, omdat zij een stengun, een pistool en munitie in hun auto vervoerden. Bij een huiszoeking vond de politie elf buksen, een jachtgeweer, een sabel, een bajonet, een lichtbak, een grote hoeveel heid munitie en twee mei hagel geschoten eenden. De aandeelhouders van Internatio doen er goed aan geen aanmerkelijke verhoging boven het verleden jaar uitgekeerde basis dividend van tien percent, te verwachtèn. Dit zegt de directie in een tussentijdse mededeling. Wel wordt ovêr 1963 een iets hoger netto groepsresultaat dan over 1962 verwacht. De recente loonontwikkeling geven Internatio echter een onbehaaglijk gévóel- ten aanzien van de toekomstige ont wikkeling van de arbeidsintensieve distri butieve groothandelszaken, die zich ken merken door marginale winstgevendheid. Verwacht wordt in dit verband dat aan een aanzienlijke druk op de winstvorming niet kan worden ontkomen. De groep is onlangs uitgebreid met de overneming van H. van Buuren en Zonen met haar dochteronderneming Flamco te Gouda. Déze bedrijven bewegen zich op het gebied van centrale verwarming. De gezamenlijke personeelsbezetting bedraagt 400 man. Aandelen Haarlemsche Scheepsbouw geven de laatste tijd een zeer vaste stem ming te zien. De stukken die zoals bekend op de incourante markt worden verhandeld noteerden enkele weken geleden nog nn- geveer 40 percent, maar begin december was de koers opgelopen tot 75 a 80 per cent. Vorige week heeft deze ontwikkeling zich verder voortgezet, waarbij een no tering tot stand kwam van 120 a 125 per cent. Zoals bekend is vorige maand be sloten het bedrijf in het voorjaar van 1964 op te heffen. In beurskringen bestaat de verwachting dat het aandelenkapitaal van 420.000 er wel uit zal komen. LONDEN (AP) Het Arabische comi té voor de boycot van Israel heeft het grote concern van de onroerende goede renmagnaat Charles Clore op de zwarte lijst geplaatst. De maatregel gaat op 14 januari in. Van 'dat moment af zullen de veertig ondernemingen van Clore die belangen heeft bij schoenwinkels zowel als scheepswerven geen handel meer kunnen drijven met de Arabische staten. De 59-jaar oude Clore heeft Israel op buitengewoon royale wijze geholpen met giften en leningen. Verleden jaar gaf hij een miljoen dollar aan het Weizmann-in- stituut voor wetenschappen. In het Israë lische deel van Jeruzalem wordt een nieuw stadhuis gebouwd dank zij een lening van 715.000 pond van Clore. De Arabische maatregel tegen Clore kan verder om zich heen grijpen aangezien 33 van zijn commissarissen eveneens op de zwarte lijst geplaatst zijn. Enkelen hun ner hebben andere zakelijke belangen, die eveneens getroffen zouden kunnen worden. Clore trekt zich van de maatregel niets aan. Hij gelooft niet, dat een zijner com missarissen er wakker van zal liggen. Bij zijn afscheid van Nederland heeft de 27-jarige Amerikaanse planoloog en verkeersdeskundige David Andrew Jokinen gisteravond op Schiphol Amsterdam een laatste raad gegeven: „bouw de metro niet onder, maar boven de grond". De voortvarende Amerikaan, die in de afgelopen vier jaren tevergeefs vele revo lutionaire saneringsplannen voor de Neder landse steden en het Nederlandse verkeer heeft ontworpen, zette vlak voor zijn ver trek nog even enkele hoofdlijnen van zijn visie uiteen: Amsterdam (en in zekere mate ook Rot terdam) kunnen alleen een metro bóven de grond bouwen. Amsterdam moet bij het dempen van grachten selectief te werk gaan, hetgeen inhoudt dat het zijn voornaamste grach ten ongerept moet laten. Openbaar vervoer moet voorrang hou den bóven particulier vervoer wegens de dichtheid der bevolking, maar dit mag niet zover gaan, dat men de stad voor het particuliere autovervoer afsluit. Gepoogd moet worden deze beide mid delen van vervoer van elkaar te scheiden door aparte niveaus. Stel het openbaar vervoer geheel gra tis ter beschikking van het publiek; hoe men het ook inricht, het is toch altijd een verliespost. Naar aanleiding van geruchten ter beurze inzake de belangstelling van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS n.v.) voor het onroerend goed bezit van de Verenigde Nederlandse Brouwe rijen „d'Oranjeboom" verklaart de raad van bestuur van de EMS categorisch geen aandelen van d'Oranjeboom in bezit te hebben en evenmin de aankoop hiervan te ov rweggn. Hij spreekt voorts als zijn mening uit dat deze geruchten waarschijn lijk op speculatieve overwegingen van anderen berusten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7