Hardrijders al op snelheid Pure specialisten richten zich in de eerste plaats op de Winterspelen in Innsbruck O-Fresh Recordaantal van 68 landen in wereldkampioenschap voetbal Lamberts wuift kritiek weg: „Niemand heeft zich in Deventer leeggereden" Hon wacht een druk en zwaar programmavooral door de verschillende karakters van de toernooien Nilssons hielden in trainingskwestie vast aan wensen Forse steun voor Luxemburgers 'zij is veranderd' dacht hij verrast. Yashin voetballer van Europa Meeuwisse als lid KNSB geschorst Van der Grift zal zeker terugkomen 15 DINSDAG 17 DECEMBER 1963 Smalle basis I en zijzij haalde opgelucht adem Adem- fris met ORALATOR Redènnog steeds niet trainingspak ingeleverd Liebrechts „gaf zich" Ruim een maand scheidt ons noji van het eerste grote toernooi, waarin de schaatsenrijders hun krachten met elkaar zullen meten: het Euro pese kampioenschap, dat de inzet is van de op 18 en 19 januari in het historische Bislet-stadion in Oslo te houden wedstrijden. Daarna komen de Olympische Winterspelen van 29 januari tot en met 2 februari in Innsbruck en de cyclus wordt gesloten met de wereldkampioenschappen op 22 en 23 februari in Helsinki. Een druk programma, maar bovendien zwaar, vooral door het verschillende karakter der toernooien. Immers, leidt de weg naar het ere-podium bij de Europese- en wereldkampioen schappen over vier afstanden, bij de Olympische Winterspelen wordt op elke afstand een kampioen uitgeroe pen en ligt voor de nummers twee en drie bovendien een medaille klaar. De specialisten zullen zich in de eerste plaats richten op Innsbruck, wetende dat daar hun grootste kansen liggen. En daar bij doelen wij vooral op de pure sprin ters, zoals de Russische wereldrecordhou der en Olympische sprintkampioen Evge- nij Grishin, de Noor Alv Gjestvang, de Zweed Hans Wilhemsson, die overigens in eigen land een grote concurrent op de 500 meter heeft gekregen in Heikke Hedlund, de Japanse recordhouder Fumio Nagaku- bo (40.4) en mogelijk de Amerikanen, over wie nog een sluier van geheimzinnigheid hangt. Voor de stayers, die bovendien een goe de 1500 meter wel genoemd de sleutel vooral naar het voorbeeld van de Noren, die het vorige seizoen met zulke verras sende resultaten voor de dag kwamen, o.a. bij de Europese kampioenschappen in Gotenburg, waar zij met Nils Aaness, Knut Johannesen, Per Ivar Mö en Magne Tho massen de eerste vier plaatsen bezetten. Het waren successen, gebaseerd op een keiharde conditietraining in de zomer maanden onder leiding van de vroegere discuswerper Stein Johnson, gevolgd door een uitgebalanceerde ijstraining. De Noren hebben hun voorbereidingen voor dit seizoen op dezelfde leest voort gezet. Al in maart werd met de afwer king van het trainingsprogramma begon nen, waarin voor de opvoering van de con ditie grote aandacht werd besteed aan ge- wichts- en looptraining. Eenmaal per maand kwamen de leden vah de trainings ploeg Ibi'jeen om tS worden getest. De eni ge, die zijn eigen weg ging, was de Euro pese kampioen Nils Aaness, maar dit wil niet zeggen, dat hij minder trainingsar- beid heeft verricht dan de overigen. De sterke all-round schaatsenrijder, die Aan ess is, is er te veel op gebrand zijn in februari in Gotenburg behaalde kroon met succes te verdedigen. Behalve het vijftal: Knut Johannesen (30 jaar), Nils Aaness (27 jaar), Per Ivar Mö (19 jaar), Magne Thomassen (22 jaar) en Fred A. Maier (25 jaar), die allen al een plaats in het eerste gelid van de inter nationale schaats-elite hebben verworven, maken nog veertien, merendeels jongere rijders deel uit van de trainingsploeg. Sedert 1 november verblijven de Noren in Hamar. Van der Grift (links) en Ard Schenk draaien hun trainingsronden. De brede basis in Noorwegen vormt een sterk contrast met de spits in Zwe den, die gevormd wordt door de jonge wereldkampioen Jonny Nilsson, 's we relds snelste lange afstandrijder van het moment. In zijn schaduw komt zijn qaamgenoot Ivar, maar daarna een lan ge tijd niets... De training van de Zweedse toprijders is tot nu toe minder glad verlopen dan in Noorwegen, al is dit niet uit'de resultaten af te lezen. Jonny Nilsson verbaasde de schaatssport in zijn eerste wedstrijd van het seizoen al direct door in Oestersund, het trainingscentrum van oud-wereldkam pioen Sigge Erecsson (de man, die op 25- jarige leeftijd op het toppunt van zijn roem na het behalen van de Olympische titel in 1956 in Cortina d'Ampezzo op de 10.000 meter afscheid nam van de wed strijdsport), op de 1500 en 5000 meter tot toptijden te komen van respectievelijk 2 min. 15 sec. en 7 min. 49.6 sec. Een week later in Uppsala liet Jonny op deze af standen resp. 2.15.6 e'ri 77.55.8 voor "zich afdrukken. Beide kerétl stelde hij' 'iWr Nilsson ver in de schaduw. Zowel in Oes tersund als in Uppsala was Heikke Held- lund met resp. 41.6 (nieuw Zweeds record) en 42.9 sec. de snelste sprinter. De moeilijkheden over de training ont stonden, toen de Zweedse schaatsenrij- dersbond, waarin de 76-jarige, maar nog altijd vitale Sven Laftman de scepter zwaait, de training van de Olympische kandidaten opdroeg aan Lars-Erik Ström. De Nilssons, die al enkele jaren trainen onder leiding van Gösta Olander, de grote man van het internationaal vermaarde trainingscentrum Valadalen, voelden er niets voor zich onder de leiding van Ström te scharen en de Zweedse bond moest zijn plannen met Ström laten varen. Om uit de impasse te komen, werd Sig ge Ericsson als coach benoemd, maar de Nilssons hielden voet bij stuk. Hun ideaal was en bleef Gösta Olander. Op 1 no vember begon in Kiruna in Noord-Zwe den de eerste centrale training op het ijs, die tot 15 november duurde. De Nilssons bleven slechts één week, daarna gingen zij terug naar Valadalen, zonder echter ge heel met Ericsson te hebben gebroken, want toen de bondscoach in zijn trainings centrum, waar o.a. Kjell Backmann, Heikk Hedlund, Göran Johansson, Bo Karenus, Göran Slott, Hans Wilhelmsson en Bjoem De grootste groep Luxemburgse voet balliefhebbers, die ooit naar het buiten land is gegaan, zal woensdag naar Amsterdam reizen om daar de beslis sende wedstrijd tussen Denemarken en Luxemburg bij te wonen. Zes gecharterde vliegtuigen, twee speciale treinen en een militaire vracht auto vertrekken naar Nederland. Het Luxemburgse voetbalelftal, dat woensdag in Amsterdam een beslis singswedstrijd speelt tegen Denemar ken voor de kwartfinales van het toer nooi om de Europese beker voor lan denteams, is als volgt samengesteld: Schmitt; Brenner en Brosius; Konter, Hoffstetter en May; Pilot, Schmitt, Jean Klein, Leonard en Henny Rlein. Reserves zijn Stendebach, Fiedler en Schneider. De beslissingswedstrijd is zoals be kend noodzakelijk geworden aangezien zowel de ontmoeting in Luxemburg als die in Kopenhagen in een gelijkspel is geëindigd. Mocht ook dit duel na ne gentig minuten nog geen beslissing hebben opgeleverd, dan- wordt er twee maal een kwartier verlengd. Indien na deze verlenging de stand nog altijd ge lijk zou zijn, moet een loting op het veld de winnaar aanwijzen. Gelukkig begreep zij het bijtijdsadem- frisheid is o-zo belangrijk en O-Fresh is 't geheim! Adem-fris na 'n paar maal diep inhaleren door de nieuwe O-Fresh Oralator. Dat handige apparaatje móet u op zak hebben. Speciaal eten, roken en drinken zonder bezwaar, diepdoordringend O-Fresh reinigt slechte adem meteen handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak. iii[iiiiiiiiiii!ii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiin:>iiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!i!iiiin!!iiiiini iimimmTinnnuiiiiimiiminniiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiniiirmninmiiiiiininiiitii Lekman zich voorbereiden op de grote wedstrijden bleef, kwamen zij daar ook heen. De Nilssons zijn echter geheel vrij gelaten in de uitvoering van het hun door Olander opgedragen trainingsprogramma! waarmee zij van de zomer zijn begonnen, o.a. met gewichtstraining, hardlopen en fietsen. Oestersund is nu echter ook hun basis. Een harde training hebben ook de Rus sen al achter de rug om het terrein, dat zij bij de laatste grote kampioenschappen moesten prijs geven, proberen te herove ren. Voor de Olympische Winterspelen heeft Rusland weer alle hoop gevestigd op de supersnelle sprinter Evgenij Grishin, die ondanks zijn 32 jaar nog maar weinig aan snelheid schijnt te hebben ingeboet. Olympisch kampioen 1956 en 1960 op de 500 meter en op de 1500 meter (in Cortina met de Noor Roald Aas), heeft Grishin er alles op gezet voor de derde maal op de bovenste trede van het ere-platform te ko men. Zomer of winter, dagelijks gaat Grishin zwemmen. In de herfst profiteerde hij van het zachte weer in Moskou door elke dag, voor hij naar zijn werk ging, een duik in een kanaal te nemen. „Dat sterkt het li chaam," gaf Grishin als uitleg „Het vori- jaar, toen ik in de herfst in de Kaukasus verbleef, zwom ik dagelijks in het ijskou de water van een Bergstroom. Daardoor kan ik 's winters de laagste temperaturen doorstaan, zonder het koud te hebben." In de zomermaanden heeft Grishin een zwrfar trainingsprogramma afgewerkt, dat was samengesteld door de coach van de Russische schaatsploeg, Konstantin Ku- dratsjev. Honderden kilometers veldloop, gewichtheffen, gymnastiek, zwemmen, wielrennen en rolschaatsen waren hiervan de verschillende onderdelen. Dat ook de overige Russische toprijders de zomer- en herfstmaanden niet in ledigheid hebben doorgebracht, is wel gebleken bij de wed strijden, die het afgelopen weekeinde in Angarsk in Siberië zijn gehouden. Drie man op de 5000 meter onder de acht mi- Voor het wereldkampioenschap voetbal, waarvoor de eindronden in 1966 in Enge land worden verwerkt, heeft zich een recordaantal van 68 landen aangemeld. Wereldkampioen Brazilië en Engeland, als organiserend land, komen direct in het eindtoernooi, de overige 66 landen moeten voorronden spelen. De groeps-indeling hiervoor wordt 30 januari in Zürich be kendgemaakt. Van de 33 bij de FIFA aangesloten Euro pese landen hebben er 31 ingeschreven. Slechts IJsland en Malta ontbreken. Van de 35 Afrikaanse landen meldden zich er 14. Voorts nemen alle tien Zuidamerikaan- se landen deel, alsmede van de 18 Noord en Centraal-Amerikaanse landen en 6 van de 30 Aziatische landen. Behalve de 31 Europese landen meldden zich aan: Afrika: Algerië, Kameroen, Ethiopië, nuten: Kositsjkin met 7 min. 54.- sec., Ju- masjev met 7.55.2 en Ostasjov met 7.55.6, is een duidelijke vingerwijzing in deze. Na Juhani Jaervinen, die in 1959 we reldkampioen werd en met zijn in Squaw Valley in 1960 gemaakte tijd van 2.06.3 op de 1500 meter nog steeds wereldrecordhou der is, zijn de Finnen naar het tweede plan verdrongen. Half november is een ploeg onder leiding van de, na een ver blijf van bijna twee jaar in Duitsland naar zijn vaderland teruggekeerde Finse trai ner Pentti Pel£owM% aan. de ijstr^mngvbe-- gonnen in'net in Lapland gelegen Kovamè- mi. Tot de uit acht rijders en twee rijd sters bestaande ploeg behoren onder meer de 24-jarige nationale kampioen- Jouko Launonen, de nu 27-jarige Juhani Jaervi nen, die zich speciaal voorbereidt op de 1500 meter voor Innsbruck, de 23-jarige sprinter Pekka Lattune, Toivo Salon'en, Keijo Tapiovaara en Jouko Jokinen. Van april af is er veel gedaan aan conditietrai ning, waarvoor de trainingsploeg vijf keer gedurende een week bijeen is geweest. Wandelingen in de bergen met een bagage van 20 kg waren een essentieel bestand deel van het trainingsschema. Na de ijs- training in eigen land trekt de Finse ploeg naar Noorwegen om daar, alvorens deel te nemen aan het Europese kampioen schap te Oslo, in verscheidene wedstrijden uit te komen. Allerwegen wordt hard gewerkt om in de beste vorm in Oslo, in Innsbruck en in Helsinki aan de start te komen. Ook in Nederland, in Duitsland en in alle lan den, waar schaatsenrijders wonen, die in eigen land waardig worden bevonden om op het hoogste niveau de nationale kleu ren te verdedigen. Aan het einde van het seizoen zullen er echter maar enkele kam pioenen zijn, die in getal ver zullen wor den overtroffen door het aantal gedesillu- sioneerden. Libye, Gabon, Ghana, Guinea, Mali, Ma rokko, Nigeria, Senegal, Zuid-Afrika, Soe dan en Tunesië. Zuid-Amerika: Argentinië, Bolivia, Chili, Columbia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uru guay, Venezuela en Brazilië. Centraal en Noord-Amerika: Costa Rica, Cuba, Jamaica, Mexico, Nederlandse An tillen, Trinidad en Amerika. Opvallend is dat Suriname ontbreekt. Azië: Noord-Korea, Zuid-Korea, Israel, Philippijnen, Syrië en Australië, dat in deze groep is ingedeeld. Hoewel de inschrijving zondag 1(5 decem ber al sloot, bestaat de kans dat bij het secretariaat van de FIFA nog enkele aan meldingen binnenkomen. Het FIFA-be- stuur heeft namelijk besloten alle inschrij vingen die voor 15 december per post ver stuurd waren en nog onder weg zijn toch te accepteren. Lev Yashin, de sublieme doelman, is maandag door 21 voetbaljournalisten ge kozen tot voetballer nummer 1 in Europa. Yashin (34 jaar), die schitterde tijdens de ontmoeting Engeland tegen de rest van de wereld, kreeg een gouden bal. Het klassement van de eerste vijf ziet er als volgt uit: 1. Yashin (Dynamo, Moskou) 73 pnt.^2. Rivera (Milaan) 56 pnt.; 3. Grea- ve?\/T^|t^]^mTlF6tspur). 51-pnt.; 4. Law (Manchester United) '45 pnt."; 5. Eusebio (Benfica) 19 pnt. Chris Meeuwisse, oud-lid van de kem- schaatsploeg en diverse malen geselecteerd voor wereld- en Europese kampioenschap pen, is sinds maandag geschorst als lid van de KNSB. De reden? De Voorburgenaar heeft niet voldoen aan het herhaaldelijk verzoek van de KNSB om zijn trainings pak in te leveren. De schade aan de Olympische ijsbaan van Innsbruck is weer hersteld. Door een defect in de leidingen kon de 400 meter- baan en de openlucht-ijsbaan van het Olympisch stadion niet tijdig gereed zijn. Daardoor zijn enkele voorwedstrijden ko men te vervallen. misschien toch wel lonend zou kunnen zijn de profeet uit het eigen land te eren. Ér kwam geld los van NSF, zodat Lamberts zich drie maanden kon losmaken van zijn school. Lof en kritiek aanvaardt hij als iets vanzelfsprekends. De lof komt voorname lijk van de jongeren, van de actieve schaatsenrijders. Ze gehoorzamen hem onvoorwaardelijk. Kritiek komt van de ouderen, van de cracks van lang of niet zo heel lang geleden. Hoofdschuddend vroegen ze hem in Deventer of het geen enorm waagstuk is, zo vroeg in het sei zoen de rijders al naar een top te drij ven. „Niemand heeft zich leeg gereden en toch zijn er wereldtijden gemaakt. Ik had mijn schema's scherp gesteld op de mo gelijkheden van iedere rijder maar niet met de bedoeling hen tot het alleruiterste te dwingen. Onder het rijden heb ik met hen gepraat en direct na afloop kon ik ook al gauw een gesprek voeren. Dat is onmogelijk als een rijder zich tot het uiterste geeft", antwoordt Lamberts. Over Rudi Liebrechts zegt de trainer: „Om de een of andere reden heeft hij zich nooit leeg durven rijden. Maar zijn talent doet zeker niet onder voor dat van Jonny Nilsson. In Deventer durfde hij zich te geven. Het resultaat was drie record verbeteringen. Op de 1500 en de 10.000 meter is hij thans zelfs sneller dan Nils son tot dusver. Hij begon op 10.000 meter iets te rustig maar toch volgens een scherpgesteld schema. Hij reed er al heel gauw naar onder en toen heb ik hem laten gaan. Hij reed een scherpere tijd dan iemand van ons in zijn stoutste dro men had durven verwachten: 16.49.2, meer dan een minuut beneden het record van Van der Grift. En toch was het geen ideaal weer." In Klaas Renes ziet Lamberts een pri ma sprinter. Maar meer niet, dus in de Europese en wereldkampioenschappen kan hij onmogelijk meetellen. Wel Verkerk, die Nederlands tweede rijder werd in De venter en die ondanks een val op de 10.000 meter nog een tijd maakte van 17.48.4, ruim binnen het record van Van der Grift. Dat Henk van der Grift achterbleef bij tal van anderen ziet Lamberts niet als Verontrustend. Hij is wat later met de training begonnen want hij moest eerst zijn zaken afwikkelen. Maar met zijn men tale instelling kan Van der Grift weer het peil van 1961 halen, al zal hij daar mede met de huidige concurrentie geen wereldkampioen kunnen worden. Wat voor Van der Grift geldt is in zekere zin ook voor Arie Zee van toepassing. Ook hij moet een achterstand wegwerken. En de dames? Henk Lamberts gelooft dat het tijdstip dat onze schaatsenrijd- sters internationaal even hard gaan mee tellen als onze zwemsters niet zo heel ver meer weg is. Maar hoe het ook zij, een optimistisch en zeker kundig en geestdrif tig man traint en coacht nu onze schaat senrijders voor de drie grote internatio nale toernooien in de maanden januari en februari. Trainer Lamberts (links) en coach Charisius leven uiteraard inten sief mee met het wel en wee van de ploeg, die straks op het ijs lau weren moet gaan oogsten. Donderdag 26 december zal in Amster dam een internationaal zaalhandbaltoer- nooi worden gehouden waarvan de orga nisatie in handen is van Blauw Wit. Aan dit toernooi, dat in de sporthal zuid (oude Rai-gebouw) wordt gehouden, namen de Duitse verenigingen Münster '08, Tus 1846 (Mainz) en Witten deel. Ook de Neder landse clubs Stratum Meteoor, Animo, PSV, WW, Hermes en de Micrometers schreven in. Sprinter Grishin afstand bij het klassementrijden in de benen hebben, is de keus echter minder gemakkelijk, 's Werelds sterkste langeaf- standrijder van het moment, de jonge Zweedse wereldkampioen Jonny Nilsson, geldt voorlopig als de grote favoriet voor Olympisch goud op zowel de 5000 als de 10.000 meter, maar kan ook met een grote kans van slagen mikken op de Europese titel en een prolongatie van zijn wereld kampioenschap. Oud-wereldkampioen en Olympische kampioen op de 10.000 meter in 1960 in Squaw Valley, de Noor Knut Johannesen, zijn landgenoot Nils Aaness (Europees kampioen 1963), de veelbelovende, 19-jari- ge Per Ivar Mö, de Rus Viktor Kositsjkin. de Zweed Ivar Nilsson en om dichter bij huis te blijven, de Nederlandse hoop Rudi Liebrechts, zij allen zitten in hetzelf de schuitje. En zij niet alleen. Aan de trai ners de moeilijke opgave hun pupillen in de juiste richting te coachen en... tijdig in de grote vorm te brengen, waarmee de laatste jaren steeds hoger reikende top kan worden bereikt. Maandenlang al wordt in alle schaats landen een nauwkeurig opgesteld trai ningsprogramma afgewerkt. Nooit tevoren is over de gehele linie zo hard gewerkt door de schaatsenrijders voor een seizoen als ditmaal, waarbij nieuwe, moderne trai ningsmethoden in praktijk zijn gebracht, Met de onbewogenheid van een gebo ren noordeling heeft Henk Lamberts na de explosies van recordverbeteringen op de kunstijsbaan in Deventer lof en kri tiek aangehoord. Zij zullen hem geen slag afbrengen van de baan, die hij voor zijn rijders heeft afgebakend. Lamberts twij felt er geen moment aan door verbeterde trainingsmethoden de Nederlandse schaat- senrijdersploeg op Scandinavisch niveau te kunnen brengen. Lamberts, in Drente geboren en in Gro ningen getogen, is zelf het type van de krachtrijder. Twee keer eindigde hij bij de eerste tien van de elfstedentocht. Thans is hij leraar lichamelijke opvoeding in Arnhem.' Hij heeft een studie gemaakt van de fijnere nuances van de techniek van het schaatsenrijden. Aandachtig volg de hij de wetenschappelijke ontwikkelin gen in sfeer van de medische begeleiding. Al jaren probeerde hij de technische lei ders in Nederland te overtuigen van de noodzaak moderne trainingsmethoden toe te passen, maar er was of geen geld, of geen durf, of geen fantasie. Op de kunstijsbaan in Deventer zagen Duitse officials Lamberts bezig en toen ze hoorden dat hij de theorie evengoed beheerst als de praktijk, vertrouwden ze hem de gehele Duitse ploeg toe De re sultaten logen er niet om. Nederlandse officials kwamen tot de conclusie dat het Spannende strijd in Deventer werd vooral geleverd door Modder (rechts) en Hoorneman, vooral op de 10.000 m.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15