M Tal van ongelukken in Veisen door beijzelde wegen Minister Rusk aan Moskou bepleit steun tegen Peking Actieve belangstelling in vreedzame co-existentie HET WEER BvMaminette Ultimatum aan de NS-directie Kerstbezoek aan Oost-Berlijn Gijzelaars in Bolivia in vrijheid gesteld i* SCHAATSEN spozis ec3 Carel Briels laat beslag leggen Donderdag krijgt de KLM een nieuwe pres.-commissaris Borrel dertig cent per liter duurder Katwijkse ingenieur blijft in Catavi .ego® DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MOEILIJK SEIZOEN VOOR MENS EN DIER HAAR KRUI! Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. 11161 OLYMPIA SCHRIJFMACHINES ejore you vuy. Gedekte tafels Zwaard van Damocles SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Mist Prinsheerlijk in draion Het woord is aan In de krant van heden: Mr. Burgerhout genoemd ■1 49e JAARGANG NUMMER 38 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DINSDAG 17 DECEMBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van derMije Ten gevolge van de gladde wegen heeft zich maandagmiddag ook in Velsen een aantal verkeersongevallen voorgedaan, waarbij de kritieke periode omstreeks vijf uur is geweest. In de Hoflaan slipte een 54-jarige bromfietser uit Velsen-Noord. Hij werd door de ambulancedienst van Hoog ovens met nog onbekend letsel naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk ge bracht. Even later slipte een 38-jarige bromfiets rijdster uit Santpoort op de Vondellaan bij de Nicolaas Beetslaan, waarbij een 26-ja- rige ambtenaar, eveneens op een brom fiets, bij zijn pogingen haar te ontwijken op het wegdek terecht kwam. De bestuurder van een daarachter rij dende personenauto slipte op zijn beurt bij he[ afremmen en reed de op de grond liggende ambtenaar aan. Deze liep echter geen enkel letsel op. Wel werd de dame met een gekneusde linkerknie door een automobilist naar haar woning gebracht. Eveneens om vijf uur slipte een 35-jari- ge rooms-katholieke priester met zijn bromfiets op de Wüstelaan en kwam daar door in botsing met een geparkeerde be stelauto. Het slachtoffer werd met een ge broken been naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Alleen materiële schade werd veroor zaakt door een automobilist uit Santpoort, die op de Wüstelaan bij de Clarionlaan een lantaarnpaal heeft omver gereden. Hierdoor trad een storing op in de straat- Het wordt allengs moeilijker voor de binnenscheepvaart. De ijsgang op het IJselmeer maakt het voor de schepen met lichtere motor onmogelijk er nog veilig doorheen te komen. Uit de Oranjesluizen bij Amsterdam vertrok gisteren nog maar een enkel schip. Een van die „durvers" was de „Am sterdam", een tankschip met een krachtige motor, die dapper de tocht door een barre ijszee begon. Niet alleen de mens, maar ook het dier krijgt het moeilijk in dit seizoen. Op het ijs van bevroren tochten en slo ten zoeken honderden watervogels vaak vergeefs nahr voedsel. Soms krijgen zij nog met moeite de poten van het ijs. Het wordt tijd om nu al maatregelen te nemen om straks de vogels aan voedsel te kunnen helpen. LÉ M tfiUjïno lSTRAAT 27-29 (Van onze correspondent) PARIJS. De eerste twee zittingen van de halfjaarlijkse ministersconferen tie van de NAVO-landen in Parijs heb ben gisteren de verwachting wel beves tigd, dat onder de kunstmatige wind stilte die op alle diplomatieke fronten heerst, door deze bijeenkomst op hoog niveau toch weinig of geen wereld schokkend nieuws en vermoedelijk nauwelijks belangrijke beslissingen zul len worden voortgebracht. Het voor naamste resultaat dat de dag van gis teren heeft opgeleverd, lag wel in de boodschap vervat die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, uit naam van president Johnson voorlas en waarin de Verenigde Staten beloofden hun troepen in West-Duits- land niet te zullen verminderen. Hij be vestigde bovendien dat de NAVO de hoeksteen van Amerika's buitenlandse politiek zal blijven. Minister Rusk drong er bij de bondge noten op aan de Sovjet-Unie te helpen haar machtsstrijd met. de Chinese commu nisten te winnen. Rusk zei dat de kloof tussen Moskou en Peking „fundamenteel en diepgaand lijkt." Hij zei dat de beide communistische landen nog steeds een vol ledige breuk kunnen voorkomen maar dat hun huidige geschil zich reeds van de ideo logie uitbreidt naar economische belangen grenskwesties, concurrentie tussen de twee staten over de invloedssfeer en wellicht naar de persoonlijke vijandschap tussen Kroesjtsjev en Mao-tse-Toeng. Rusk sprak kort nadat hij een ontmoe ting had gehad met president De Gaulle die hem de verzekering gaf dat Frankrijk in de nabije toekomst niet van plan is communistisch China diplomatiek te er kennen. Volgbns woordvoerders verklaarde Rusk: In de ruzie tussen de militante Chinezen en de vreedzame co-existentie van de Russen, is het voor ons van be lang er op toe te zien dat Rusland wint. Wij moeten niet toestaan dat een mili tante houding vruchten afwerpt." „Wij in het westen moeten Moskou laten weten dat wij belang stellen in vreedzame co- existentie", aldus de Amerikaanse minis ter. Uit de redevoeringen van de overige ministers van de grote landen waren er tamelijk duidelijke v®sa®l»iti«»*-.~*usgen de zienswijzen van de Franse en de Britse woordvoerders, Couve de Murville en Butler. Minister Butler brak een lans voor meer voortvarendheid in de internationale politiek, bij welk pleidooi hij de Westduit ser Schroder en vooral de Belg Paul-Henri Spaak als zijn geestverwanten zo niet sup porters mocht begroeten. Onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns sprak zich eveneens uit voor verdere exploratie van de Russische be doelingen. Ook toonde de Nederlandse be windsman begrip voor eigen initiatieven van de gróte mogendheden in geval van politieke hoogspanning, zoals in de kwes- tie-Cuba. Achter de coulissen worden de besprekingen ondertussen intensief voort gezet, waardoor het accent van de bijeen komst steeds openlijker van de groene naar de gedekte blanke tafel wordt ver legd. Ook Luns heeft heel wat ambtgeno ten gezien en gesproken, onder wie Dean Rusk, de Italiaan Saragat en zijn Benelux partner Paul-Henri Spaak, met wie hij gis teren lunchte. Rusk was vooral geïnteres seerd in de ervaringen van zijn Neder landse collega als voorzitter van de Raad van Europa en van de besprekingen in Brussel. Niemand toont zich helemaal onverschil lig voor het Damocles-zwaard dat gene raal De Gaulle boven de conferentiezaal in Brussel heeft opgehangen en waardoor, althans in theorie, op 31 december de Europese Economische .Gemeenschap wel eens -dodelijk gatroffea ,zou kunnen wor den. verlichting, die uitviel in de Willem de Zwijgerlaan, Brederoodseweg, Wijnoldi Da- nielslaan en een gedeelte van de Midden- duinerweg. De storingsdienst van het PEN heeft het euvel later op de avond hersteld. Voorts werd op het Bnnioplein een licht mast omver gereden door een tot nu toe onbekend' gebleven bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen. Een tweede lichtmast met dubbele verlichting werd afgeknapt door een vrachtauto met aanhangwagen uit Hilversum, waarvan de bestuurder bij het nemen van een bocht van de westelijke afvoerweg van de Velser tunnel slipte. De mast kwam dwars over de weg te liggen en moest door de brand weer met een kraanwagen worden wegge sleept. Mr. P. M. Peters uit Nijmegen, heeft bij de Twentsche Bank beslag laten leggen op het vermogen van de „Stichting Viering 150 Jaar Koninkrijk" te Nijmegen, een be drag van ongeveer 26.500. Hiertoe is besloten na overleg tus-sen de heer Carel Briels en vier grote crediteuren Deze vinden het voorstel van het stich tingsbestuur over te gaan tot uitbetaling van zes percent van hun vorderingen, niet aanvaardbaar. Daarbij komt, dat de vor dering van de heer Briels door het stich tingsbestuur niet is erkend Na de betaling van zes percent aan de overige schuldeisers zou geen geld resteren om zijn aanspraken te kunnen honoreren. Als gevolg van de beslaglegging is de uitbetalingsregeling van het stichtingsbe stuur geblokkeerd en kan evenmin het fail lissement van de stichting worden aange vraagd. Nu willen de schuldeisers nagaan, of het mogelijk is, de leden van het stich tingsbestuur persoonlijk financieel aan sprakelijk te stellen. Daarvoor moet wor den aangetoond, dat ze bij het organiseren van de feestelijkheden in Nijmegen de nor male grenzen van voorzichtigheid hebben overschreden. Dit is de VL 16 „Voorloper" van de Doggermaatschappij te Vlaardingen, welk schip door de Ierse marine is opgebracht, wegens rissen binnen de Ierse territoriale wateren. Schipper van de „Voorloper" is Jan Spaans, •dit Scheveningen. Met de Schipper zijn er in totaal veertien man aan boord allen Scheveningers. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk mist en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Overwegend zwakke wind. In het algemeen lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Alle baby's zijn prinsesjes en prinsjes in warm, donszacht dralon. En, zovèé! schattigs heeft u nooit bij elkaar gezien truitjes en vestjes in een boeket van lieve kleuren, par mantige pakjes en jurkjes, grap pige bretelbroekjes, makkelijke overgooiertjes, slobbroekjes, sneeuwwitte mutsen alle maal voor prijsjes die al bij en kele guldens beginnen. Kom kij ken naar de nieuwste lieve babymode in dralon Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Tfn 80 78 De federatieve spoorwegvakvereniging (F.S.V.) heeft de directie van de Neder landse Spoorwegen een ultimatum gesteld, waarin de F.S.V., die door de N.S.-direc tie niet wordt erkend, alsnog als partij wenst te worden toegelaten tot het over leg over lonen en arbeidsvoorwaarden. Tij dens een buitengewone vergadering in Utrecht, werd besloten dat wanneer de N.S.-directie niet binnen veertien dagen op het verzoek reageert de F.S.V.-leden tot daadwerkelijke actie zouden overgaan. Zij zullen zich dan gaan beraden op welke manier er actie moet worden gevoerd. In het schrijven aan de directie stelt de federatieve vakvereniging, dat de driedui zend bij haar aangesloten personeelsleden van de spoorwegen op ondemocratische wijze buiten het overleg worden gehouden. Een klein deel van de enige honderden F-S.V.-leden wilde al direct tot actie over gaan. Nog voor de feestdagen wilde zij „de directie flink laten schrikken". Ande ren wensten een protestmars naar Den Haag en een van de leden kwam met het idee om in sit-downstaking te gaan voor het, hoofdgebouw van de Spoorwegen. Voor directe actie bleek echter maar weinig animo te bestaan. Volgens F.S.V. voor zitter, de heer J. Gijsbertse, komt de voor gestelde negen percent loonsverhoging in werkelijkheid slechts neer op een stijging van 7,7 percent, een stijging die zijns in ziens weer teniet wordt gedaan door prijs verhogingen. Wij zijn op een zijspoor ge rangeerd. Het gezeur en geleur gaat ons danig de keel uithangen, zo stelde hij vast. De voorzitter van de afdeling stations- personeel de heer de Groot viel hem bij. Wij zitten al jaren in een wachtka mer waar geen zitplaats is. Terloops deel de hij mee dat er bij de dienst weg en werken en in de N.S. werkplaatsen „maar al te veel" personeelsleden zijn die op het ogenblik niet meer verdienen dan 73, netto in de week. Hij kantte zich fel te gen wat hij noemde veel te lange onafge broken perioden van late- en nachtdienst. A' Guar ini: Wie genoeglijk wil rusten, moet weten wat arbeid is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Vis is hun brood 6 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Radio en t.v9 Topsu 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's BERLIJN (DPA) Dinsdag is te Berlijn een overeenkomst getekend, waarbij West- berlijners in de gelegenheid worden gesteld met de kerstdagen familieleden in Oost- Berlijn 'te bezoeken. Dit heeft een woord voerder van de Westberlijnse regering meegedeeld. De raad van commissarissen van de K.L.M., die donderdag in Den Haag op nieuw bijeen korpt, hoopt die dag te be slissen wie dr. ir/F. Q. den Hollander als president-commissaris zal gaan opvolgen. Naar bekend legt de laatste de volgende maand deze functie neer. Enkele andere vragen diplomatiek ontwijkend, heeft prof. mr. P. Lieftinck, zelf gedelegeerd commis saris der K.L.M., dit vanochtend bij zijn aankomst uit New York op Schiphol be vestigd. Gevraagd of het gerucht waarheid be vatte, dat, de gedachten uitgingen naar een der andere leden van de raad van commissarissen, namelijk naar mr. J. Bur gerhout, directeur van de Twentsche Bank, zei prof. Lieftinck: „Uiteraard hebben wij onze gedachten over deze zaak laten gaan en zijn er diverse namen genoemd. Daar onder was inderdaad ook mr. Burgerhout, maar ik geloof niet dat hij de meest waar schijnlijke kandidaat is". De Nederlandse bond van destillateurs heeft btj het departement van de minister van Economische Zaken een voorstel inge diend om op korte termijn de prijs van alcoholische dranken te verhogen. De minister zal waarschijnlijk nog deze week een beslissing nemen. Hoewel de voorge stelde verhogingen per produkt natuurlijk verschillen, is wel bekend geworden dat de verkoopsprijs van de jenever met ongeveer dertig cent per liter zal stijgen als de minister het voorstel inwilligt. LA PAZ (Bolivia) (Reuter) In Catavi, 250 kilometer ten zuiden van La Paz in Bolivia, zijn de negentien mannen, die tien dagen lang door stakende mijnwerkers als gijzelaars gevangen zijn gehouden, in vrijheid gesteld. Onder hen bevindt zich de Katwijkse ingenieur C. Bloot, die heeft verklaard in Catavi te willen blijven om te helpen de mijninstallaties zo spoedig mogelijk weer in bedrijf te stellen. De vier Amerikanen zijn per vliegtuig naar de hoofdstad La Paz vertrokken. De mijnwerkers gebruikten de gijzelaars om kracht bij te zetten aan hun eis tot invrijheidstelling van twee vakbondsleiders Deze eis is niet ingewilligd. Wel heeft de regering beloofd dat de vakbondsleiders een onpartijdig proces krijgen. De mijn werkers besloten de gijzelaars los te la ten toen de regering zich bereid verklaar de de naar Catavi gezonden militairen te rug te trekken. De stakende arbeiders van de tinmijn gaven met grote meerderheid hun goedkeuring aan het akkoord tussen president Paz Estenssoro en vice-president Juan Lechin. Lechin is leider van de linkervleugel van de regerende Nationale Revolutionaire Beweging die aan het hoofd van de sta kers staat. Hij verkreeg de goedkeuring van de mijnwerkers na een moeilijk de bat. Sommige mijnwerkers maakten ern stig bezwaar tegen de vrijlating. Onge veer drieduizend-van de-vierduizend aan wezige mijnwerkers stemden voor het re geringsplan na soms verhitte discussies en critiek op Lechin. De Boliviaanse vice-president Juan Lechin tweede van links door wiens bemiddeling de stakende mijn werkers in Catavi hun negentien gijzelaars hebben vrijgelaten, spreekt met de beide'f vakbondsleiders om wier arrestatie de hele rel is begon nen. In het midden Federico Escobar en rechts Irineo Pimenta l. Links Mario Torres, secretaris van de mijn werkersvakbond, waarvan Lechin de leider is. Men verwacht dat beide vakbondsleiders op borgtocht zullen worden vrijgelaten. (Telejoto)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1