Dienaars van „goede dood" staan binnenkort terecht Kusjes van Tsjoe-En-Lai GOLDEN FICTION 1 E Paus Paulus Jeruzalem VI niet via naar Israel WERELDNIEUWS Chinezen voelen niet voor open deur van Amerika Arabische boycot is „idiote onzin" Behandeling van de zaak-Silberbauer uitgesteld Brown van Labour naar ziekenhuis Voorstel Nederland in V.N. aangenomen Uitbreiding V-Raad Kunstmaan te zien met blote oog HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Doodstraf voor twee jonge Britten Hij schrok zich ...een aap Amerika ontruimt de militaire bases in Marokko öp ^Praatótoel Financiële nood Verenigde Naties DINSDAG 17 DECEMBER 1963 3 Moord op minstens 100.000 zieken onder Hitier Verraden m Sits Yoor rokers met een eigen stijl De meer uitgerijpte en dus zachtere tabakssoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. MEISJES- en JONGENSJASSEN ƒ3.- per week of 12.— per maand Jansstraat 51 - Jansstraat 63 HAARLEM Jordanië verwacht meer dan duizend Journalisten Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Cri Stellwez LIMBURG (Duitsland) (AP) „Moord- karren", schreeuwden de schooljongens in de eerste jaren van de tweede wereldoor log, als de grijze bussen door dit middel- eewse stadje aan de oevers van de Lahn reden. De bussen met hun neergelaten gordijntjes, die de gedoemde passagiers aan het oog onttrokken, waren een ver trouwd schouwspel voor de burgers van Limburg geworden. De inzittenden waren bestemd om in het krankzinnigengesticht in het naburige Hadamar verast te wor den en de rookwolken, die uit de schoor steen van het crematorium opstegen, be wezen, dat de uitvoering van het pro gram van de nazis tot het doden van onge neeslijk zieken met een mooie term „doden uit medelijden" genoemd in volle gang was. Thans meer dan twintig jaar later zal een van de voornaamste medewer kers aan dit programma berecht worden. Het is professor Werner Heyde, voormalig kolonel van de S.S. en directeur van het bureau, dat het toezicht op de uitvoering van het programma had. Heyde, die thans 61 jaar is, wordt beschuldigd van moord in verband met de dood van 100.000 gees teszieken en mensen uit concentratiekam pen. Twee van zijn vroegere medewerkers dr. Hans Hefelmann en Friedrich Till- mann zullen als medeverdachten te rechtstaan, een vierde, dr. Gerhard Bohne, is de afgelopen zomer uit zijn woning te Düsseldorp verdwenen. Hij was om ge zondheidsredenen uit de voorlopige hech tenis ontslagen. Men neemt aan, dat hij thans woont in Zuid-Amerika, het toe vluchtsoord van tal van nazi-functionaris sen, die vrezen in Duitsland vervolgd te zullen worden. Verwacht wordt, dat het proces van Heyde en de beide andere beklaagden in 1964 zal beginnen. Ook Heyde heeft geprobeerd uit het land te komen. Volgens de procureur-generaal van de staat heeft kort geleden een on derzoek in zijn cel aanwijzingen opgele verd, dat hij een uitbraak voorbereidde. Er zijn nog geen officiële bijzonderheden bekendgemaakt, maar volgens betrouwba re berichten was Heyde door middel van een klein zend- en ontvangapparaat, dat de gevangenis was binnengesmokkeld, reeds in verbinding getreden met helpers buiten de gevangenis. Volgens de zegslie den van deze berichten wees de uitgestip pelde ontsnappingsroute in de richting van Zuid-Amerika. Zijn eerste ervaring met ontsnappingen dateert uit 1947, toen hij tijdens het transport van een aantal van oorlogsmis daden verdachten weg wist te komen. Hij dook onder met de schuilnaam dr. Sawade en wist als zodanig uiteindelijk de positie van hoofdadviseur te krijgen bij het scheidsgerecht voor sociale zaken van de staat Sleeswijk-Holstein, dat geschillen over pensioenaanspraken behandelt. In 1959 werd hij aan de politie verra den, maar hij verdween opnieuw. Nadat een jacht op grote schaal was georga niseerd om hem te vangen, gaf hij zich i tenslotte over. Zijn arrestatie ging ge paard met een ergerniswekkende onthul ling: verschillende functionarissen, die in Sleeswijk-Holstein met hem hadden sa mengewerkt waren van zijn ware identi teit op de hoogte geweest. Hans Blankenburg, eveneens een hoge functionaris van „de goede dood" heeft meer geluk gehad. Ook hij leefde onder een aangenomen naam. Een Amerikaanse kolonel, die intieme betrekkingen onder hield met de vrouw van Blankenburg, kreeg de lucht van zijn naziverleden en zijn ware naam, maar liet zich met een kostbare postzegelverzameling omkopen om te zwijgen. Duitse speurders, die hier vele jaren later achter kwamen, stelden vast, dat Blankenburg in 1957 was over leden. Verwacht wordt, dat het proces tegen Heyde en zijn helpers het eerste volledige historische beeld zal opleveren van het programma tot het „pijnloos doden" van geesteszieken zogenaamd uit medelij den en daarm „euthanasie" genoemd. Vol gens het officiële nazijargon was het doel .vernietiging van leven dat niet levens waard was", een formulering, die heel ruim kon worden geïnterpreteerd. PEKING (Reuter) De Chinese pers heeft vijandig gereageerd op een verkla ring van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor kwesties van het Verre Oosten, Roger Hilsman. Deze had in San Francisco gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn „de deur open te houden voor de mogelijkheid van verandering" in de betrekkingen met Chi na. Hij voegde er aan toe dat er geen sprake van verbetering kan zijn zolang Peking erop blijft staan dat de Verenigde Staten hun banden met de regering op Formosa verbreken. De Chinese kranten wijden veel aan dacht aan de toespraak van Hilsman. Het Volksdagblad, orgaan van de communis tische partij, ziet evenwel in de Ameri kaanse suggestie een ij dele poging en dub belhartige manoeuvre om de „mislukking van de Amerikaanse politiek tegenover China ongedaan te maken. De Chinezen zijn van mening dat de Amerikaanse houding fundamenteel dezelf de blijft zolang de Verenigde Staten uit zijn op politieke afscheiding van Formosa van het vasteland. EEN LAURENS PRODUKT LONDEN (Reuter) De Britse finan cier Charles Clore heeft het feit, dat de Arabische landen hem op de zwarte lijst hebben geplaatst, „idiote onzin" genoemd. Clore zei voor zijn vertrek naar New York, dat hij er niet officieel van in ken nis,. wasgesteld, dat de Arabische, -lin den hem op hun zwarte lijst hadden ge zet. „Het zal njet de geringste invjped heb ben op mijn" houding wat betreft het za ken doen met Israël", zo zei hij. (tot 150.- geen vooruitbetaling). Weinig geld in portemonnaie Toch goed gekleed door ijfHAARLEMSE KLEDING CENTRALE J ZIET ONZE ETALAGES 20 .21-23 dec. tot 21 uur geopend President Gamal Nasser van Egypte heeft maandag premier Tsjoe-En- Lai van communistisch-China in Cairo ontvangen. De Chinese minis ter-president brengt een bezoek van zeven dagen aan de Verenigde Ara bische Republiek op zijn reis van twee maanden door Arabische en Afrikaanse landen. Tsjoe-En-Lai is nog niet erg ervaren in het zoenen van kinderen, maar hij maakt vor deringen. Maandag vond Tsjoe een blond Egyptisch meisje op zijn weg, dat hem een grote ruiker aanbood en kennelijk op een bedankje wachtte. Tsjoe gaf haar de hand en keerde zich vervolgens tot president Nasser die naast hem stond. Ook Nasser kreeg bloemen rateen meisje, dat een zoentje op de wang kreeg. Tsjoe gaf zijn kleine bewonderaarster daarop een stevige pakkerd. Vervol gens pakte hij het meisje van Nasser, dat eveneens een zoen kreeg. Toen keek hij op en zag nog zes meisjes op hun beurt staan wachten. Op twee na kregen ook die hun zoen. WENEN (DPA) De disciplinaire com missie van de Weense politie heeft beslo ten de behandeling van de zaak-Silber bauer uit te stellen. Silberbauer, thans in specteur bij de Weense politie, wordt er van beschuldigd tijdens de oorlog als lid van de Duitse gestapo de in Amsterdam ondergedoken familie Frank gearresteerd te hebben. Silberbauer is hangende het on derzoek geschorst. Het verhoor werd uitgesteld omdat Oos- Oostenrijkse ministerie van Binnenl. Za ken het in samenwerking met Nederland se en Westduitse instanties gevoerde on derzoek nog niet heeft voltooid. De poli tiële commissie onderzoekt hoe het moge lijk was dat Silberbauer, ondanks zijn ver leden, een functie bij de Weense politie kon krijgen. LONDEN (AP) George Brown, plaats vervangend leider van de Britse Labour- partij, moet op voorschrift van zijn artsen twee weken volledige rust houden. De 49-jar oude Brown is zondag op een huwelijksfeest onwel geworden. Volgens vrienden heeft hij een kleine bloeding ge had. Zijn toestand zou echter geen zorgen baren NEW YORK (Reuter) Vijfenzestig landen hebben in de Algemene Vergade ring van de V.N. gestemd voor het voor stel van Nederland, te overwegen of het mogelijk is een speciale instantie in het leven te roepen die tot taak zal krijgen bij internationale geschillen een onderzoek in te stellen. Vijftien landen, waaronder de Sovjet- Unie, andere communistische landen, Cu ba en India stemden tegen. De Russische afgevaardigde vreesde dat het voorgestelde orgaan de Veiligheidsraad terzijde zou stellen. Mr. Schürmann, de vertegenwoordiger van Nederland, zei dat nog slechts om bestudering van het voor gestelde orgaan was gevraagd. Wanneer een dergelijk orgaan in het leven zou wor den geroepen, zou zijn enige taak louter onderzoekend zijn als aanvulling op de Veiligheidsraad, de Algemene Vergade ring of elke andere instantie of staat die om zijn diensten zou vragen. NEW YORK (Reuter) De speciale po litieke commissie van de Verenigde Na ties heeft resoluties goedgekeurd waarin uitbreiding van het aantal leden van Vei ligheidsraad en de Economische en Socia le Raad wordt gevraagd. Voorgesteld is het ledental van de Vei ligheidsraad van elf op vijftien te bren gen en dat van de Economische en Sociale Raad van achttien op 27. JERUZALEM (A.F.P.) Volgens een nieuw reisprogramma-ontwerp voor de be devaart van paus Paulus begin januari naar Palestina zou de paus het Israëlische grondgebied van Jordanië uit binnenko men via de vlakte van Esdralon in het noorden en niet, zoals eerder gedacht, door de Mandelbaumpoort op de grens van de Jordaanse en de Israëlische sec tor van Jeruzalem. De Israëlische presi dent, Zalman Sjazar, zou de paus niet in de stad Jeruzalem zelf behoeven te ver welkomen en de schijn zou vermeden wor den dat het Vaticaan in feite Jeruzalem als hoofdstad van Israël zou erkennen. De verwelkoming zou volgens dit plan plaats vinden in Megiddo, de plaats die in het boek der Openbaringen (16:16) „Arma geddon" wordt genoemd. De paus is ook uitgenodigd Libanon te bezoeken op de terugreis van de bede vaart naar het Heilige Land. AMMAN (AP) Volgens officiële schat tingen zullen waarschijnlijk meer dan dui zend journalisten naar Jordanië komen om het bezoek van de paus te verslaan. Voor het doorgeven van de berichten zullen de radiozenders van het Jordaanse leger, het vliegveld, de P.T.T., en particuliere tele- graafmaatschappijen worden gebruikt. Ex tra personeel wordt gerekruteerd om de pascontrole soepel te doen verlopen. De gouverneur van Jeruzalem, Daoed Aboe Ghazaleh, heeft een beroep op de inwo ners gedaan kamers beschikbaar te stel len voor journalisten en bezoekers. CAïRO (AP) Welingelichte zegslieden melden dat de pauselijke nuntius in Cairo mgr. Prini een nota heeft overhandigd aan de Arabische Liga waarin de verzekering wordt gegeven dat het bezoek van de paus aan het Heilige Land van de volgende maand een „zuiver religieuze pelgrims tocht" is. De pers in Cairo voert een campagne tegen het pauselijk bezoek aan heilige plaatsen in Israel. Dit zou volgens hen neerkomen op de facto erkenning van de Joodse staat. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten willen een opblaasbare bol lan ceren die op zijn tochten rond de aarde zichtbaar zal zijn als een ster. Het nationale bureau voor ruimtevaart verklaarde dat de kunstmaan die een doorsnee van 3.65 meter heeft, in een baan om de aarde zal worden gebracht om meer gegevens over de dichtheid van de atmosfeer te krijgen. De aluminium wand van de kunstmaan zal de zonnestralen weerkaatsen, waardoor hij in de schemering met het blote oog kan worden waargenomen. De kunstmaan zal op een hoogte variërend van 6040 tot ongeveer 2.937 kilometer over beide polen draaien en het mogelijk maken nieuwe ge bieden te onderzoeken. Advertentie De boycot heeft betrekking op veertig maatschappijen van Clore. 33 commissaris sen en directieleden in zijn groep zijn eveneens op de zwarte lijst geplaatst. Clore's advocaat, Leonard Sainer, die ook op de zwarte lijst staat, zei; „de zaken die wij. in Arabische .landen- doen zijn zo klein, dat het effect van de boy cot? :-. te" verwaarlozen zal zijn". De Arabische boycot wordt 14 januari van kracht. De landen die er aan deel nemen zijn Egypte, Jordanië, Saoedi-Ara- bië, Syrië en Irak. Clore staat bekend om zijn financiële steun aan Israël. WINCHESTER (AP) Twee jonge Britten zijn opgehangen wegens moord op een 64-jarige kluizenaar die zij zijn spaar geld afhandig wilden maken. Dennis John Whittey, 22 jaar, zakte door het valluik in de gevangenis van Winches ter. Russell Pascode, 23 jaar, stierf in de Horfield gevangenis in Bristol. Tegenstanders van de doodstraf postten de hele nacht buiten de gevangenissen. Andere postten voor het huis van de mi nister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, die verleden week een verzoek om de vonnissen te wijzigingen van de hand wees. Whittey en Pascoe werden beiden schul dig bevonden aan moord op Rowe. Zij zochten zijn spaargeld, maar vonden alleen maar veertig gulden. John McLead, die rustig in zijn auto op een weg in Lakeland in Californië reed, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij werd gepasseerd door een auto met een aap achter het stuur, die 110 kilometer reed. De politie, die na veel moeite door McLead werd overtuigd, gaf opdracht de wagen aan te houden. McLead had niet gelogen: toen de auto werd aangehouden zat de aap „Tammy" nog achter het stuur. Naast hem zat zijn baas, de circusartiest Stover, die „Tammy" had geleerd een auto te besturen. Tegen Stover werd procesverbaal opgemaakt. Politieagent Maxwell, die de auto had aangehouden, zei later: „Ik ben ervan uvercuiga, aat „Tammy" beter cnaui- feurt dan menig mens". RABAT (Reuter) De laatste twee Amerikaanse luchtmachtbases in Marok ko zijn aan het Marokkaanse ministerie van Defensie overgedragen. Het waren de vestigingen in Nouasseur bij Casablan ca, dat een burgervliegveld wordt, en in Kenitra, bij Rabat. Deze laatste wordt een Marokkaanse marinebasis. De uitrusting en de instandhouding van de bases heeft de Verenigde Staten sinds 1951 vierhonderd miljoen dollar gekost In Kenitra zijn instructeurs van de Amerikaanse marine achtergebleven om Marokkaanse militairen voor de marine op te leiden. Zo kinderlijk zijn wij! Over enkele dagen wordt het Kerstmis, voor U en voor mij. Voor de winkels werd het al Kerstmis op de avond van 5 de cember. Zonder aarzeling, zonder enige heimelijkheid of géne schakelden ze daar van de gein en 't wild geraas over op de deemoed en ernst van het Stille Nacht en de vrede op aarde. Al bij het eerste hanen gekraai dat de zesde december aankon digde, klommen mannen in stofjassen en dames met in zwarte zakjes gestoken voeten, de etalages in. Ze haalden haas tig de mijters eruit, de klompen en de kartonnen schoorstenen met olijk gluren de Pieten en schoven er pakken sneeuw vlokken, een kerstkrib, een denneboom voor in de plaats. De vloeren werden herschapen tot ongerepte sneeuwvlakten van wit crêpe papier, hier een ijspegel aan een ijzergarendraadje, daar een blin kende ster der Wijzen aan een nylonkoord je en het kleine hulpétaleurtje kwam aan gehold met Maria op de schouder. Zij ging haar taak van stil en innig glim lachend over het Christuskind zitten, ver draagzaam, lijdzaam vervullen; een taak van ruim drie weken.terwijl de auto's langs haar zoeven, een onverschillige ko perskudde voorbij trekt, de dagen met hun druk decembergedoe, de nachten lang en donker verstrijken, de een na de ander, tot aan het nieuwe jaar, zal zij daar zitten met haar Christuskind. Ja, winkels zijn danig bij de tijd, ze zijn griezelig terzake. Ze duldden geen namijmeren over de genoten heerlijkheid van het Heerlijk avondje. Ze joegen ons op en verder. Nog kauwend op suiker goed en marsepein, hielden ze ons alweer kerstkrans en chocolade hulsttak onder de neus. Ons hoofd, waarin strofen als kijk o kijk hoe kostelijk deez nieuwe das brengt jou nu in je sas" werd audi tief overspoeld door Vondel's getoonzette O Kerstnacht schooner dan de dagen uit de diverse geluidsmechanieken. Verbluffend bij de tijd zijn ze, ook wat betreft hun kennis aangaande de kopers kudde. Ze weten op een prik hoe boorde vol gemakkelijk sentiment wij zijn, hoe licht ontvlambaar voor een beetje roman tiek, een groen takje, een gouden sterap peltje beschenen door wat zalig zacht, verdoezelend licht van kaarsen. Zij weten precies ivat we nodig hebben: een entou rage die een beetje sfeer geeft. Zij bie den die met gulle hand: de glinsterende ster, een stil en innig glimlachende vrouw van het type dat niet meer bestaat, een boom in huis, van nature mei geurigheid en majesteit bekleed, gloedvolle, levende lichtjes overal en binnen, in de winkels, al die dingen te koop, te krijg, voor ons. voor iedereen, voor geld dat uitgeteld wordt onder de klanken van Vondel's Kerstnacht schooner dan de dagen. Zo ter zake zijn zij. Zo kinderlijk zijn wij. En over ruim een week is het weer over. De lichtende ster verdwijnt in een kist, de sneeuwvlokken, de maagdelijke vloer van crêpe en Maria met de stille glimlach gaan met het Christuskind, naar de zol ders, de kelders: kerstattributen, die een bepaald soort kerstfeest in de hand wer ken maar daarom nog geen Kerstmis ma ken. - Schotch. Drie mensen werden gewond, toen in Vranje in Joegoslavië een bewa ker van een fabrieksterrein op een auto bus schoot, die over het terrein reed om een glad weggedeelte te vermijden. De bewaker aan de ingang van het ter rein gaf toestemming voor de doortocht, maar bij de uitgang trachtte zijn colle ga de bus vergeefs tegen te houden. De man zei later tegen de politie dat hij opdracht had „op de banden te schie ten", als de bestuurder van een voer tuig geen gevolg gaf aan een bevel om te stoppen. Kernenergie. De Noor Einar Saeland zal de Fransman Pierre Huet opvolgen als directeur-generaal van de ENEA, de or ganisatie voor gezamenlijke studie van de kernenergie waarvan de achttien Europese landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling lid zijn. Varen. Het Westduitse ministerie van De fensie heeft een werf in Lübeck opdracht gegeven voor de bouw van een zoge naamde draagvleugelboot met een wa terverplaatsing van honderd ton. Het vaartuig moet in de lente van 1966 wor den afgeleverd. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Naties zullen tegen het einde van dit jaar een financieel tekort van 134.200.000 dollar hebben. Dit tekort bedraagt 22.200.000 dol lar meer dan twee maanden geléden werd verwacht. In het begin van volgènd jaar zal het waarschijnlijk nog groeien. Vluchtelingen. Het Noorse parlement heeft besloten 125.000 gulden beschikbaar te stellen voor vluchtelingen uit Zuid-Afri- ka. Groei. Burgemeester Promyslov van Mos kou heeft in de Opperste Sovjet meege deeld dat geen nieuwe fabrieken meer in Moskou gebouwd kunnen worden. Hij zei dat dat de enige manier was om de groei van de stad tegen te gaan. De be volking van de Russische hoofdstad neemt jaarlijks met zo'n 25.000 zielen toe. Er bestaat een nijpend tekort aan woon ruimte in Moskou. Bezoek. Premier Kroesjtsjev zal misschien zijn bezoek aan Egypte vervroegen tot de volgende maand als tegenwicht voor het bezoek van de Chinese premier Tjoe- En Lai. Het bezoek was vastgesteld voor het voorjaar. Treinongeluk. Bij Debrecen in Hongarije is een exprestrein in botsing gekomen met een goederentrein. Er werden 38 rei zigers gewond, allen Hongaren, veertien hunner zijn er ernstig aan toe. Tram. Maandagochtend is in München een aanhangwagen van een tram in een bocht omgeslagen, waardoor negen men sen ernstig werden gewond. Brand. Bij een brand in de Amerikaan se stad Portland zijn zes kleine kinde ren uit één gezin omgekomen. De ouders en vier andere kinderen werden gered. Overmoed. Een jongeman, die op de vijfde verdieping van een huis in Hamburg, uit overmoed zijn verloofde optilde en ronddraaide, verloor zijn evenwicht en stortte met haar in het trappenhuis. Zij kwam om. De jongeman, die in de kelder viel, werd zwaar gewond. Auto. De auto waarin president Kennedy werd vermoord wordt bij de Fordfabrie ken in Dearborn gerepareerd en kogel vrij gemaakt om daarna weer als pre sidentiële auto te worden gebruikt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3