Saigon beheerst de steden en de Viet Cong beheerst het land Wenen, spionagecentrum tussen Oost en Westen Echo uit het jongste verleden in het Britse Lagerhuis veroverend Het front ligt in de dorpen 'n welkom Politieke element zal op den duur gu er ill ast rijd gaan beslissen Politie treedt zeer lankmoedig op India nodigt paus uit voor bezoek Russische hulp aan Somali niet-politiek Negen doden bij ontploffing in mijn Huis zet Johnson de voet dwars Hongaren willen met V.S. praten DINSDAG 17 DECEMBER 1963 ii **fnefoia* after shave lotion Strategische dorpen Genève Clearing-centrale Ex-premier Macmillati over het Denning-rapport Helanca kinderpantalon Hunter coats /19.- - v De tegenstandersHet Vietna mese leger heeft Viet Cong-rebellen gevangen genomen. Geboeid en ge blinddoekt en begeleid door Ameri kaanse adviseurs worden zij weg gevoerd om verhoord te worden. De Vietnamezen hebben in hun geschiede nis alleen onderling, terwille van hun ba ronnen, en gezamenlijk tegen Chinese overheersing gestreden. Tegenover de numerieke meerderheid in mensen en wapens staat de Viet Cong: 25.000 doorgaans in het noorden getrainde Zuidvietnamezen zijn haar geregelde troe pen. Daarnaast heeft zij zestigduizend man ongeregelde hulptroepen, overdag boeren, 's nachts guerrillero. Zij krijgt een deel van haar wapens uit Noord-Vietnam via Laos en Cambodja. De rest is „made in U.S.A.", buitgemaakt bij overvallen op buitenposten en strate gische dorpen en in hinderlagen. De Viet Cong heeft verder het onschatbare voor deel van het initiatief: zij bepaalt wan neer, waar en hoe er gevochten wordt. Zij vecht alleen waar zij plaatselijk ster ker is, lost op in de lucht bij massale regeringsoperaties. Dat is het militaire beeld van een strijd die voorlopig remise staat en die nog lang kan duren. En generaals ten spijt zal het politieke element ten slotte beslis send zijn in de strijd om de dorpen. Dat hadden Nhu en Diem wel goed ingezien, zij het dan slecht uitgevoerd. Het wordt tijd voor een bezoek aan zo'n dorp. Voor degenen die geloven in 'n westelijke overwinning, wordt dat geen opgewekt bezoek. Want men ziet daar tenzij men door wensdromen verblind is dat er, na de militaire remise, voor het Westen in het gunstigste geval slechts een politieke remise in zit. EXCLUSIEF verkrijgbaar bij uw kapperl (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ZUID-VIETNAM. De Franse auto wordt staande gehouden op nog geen veertig kilometer buiten Saigon. De twee jongemannen in verschoten uni formen hebben hun machinepistolen bij de hand en zeggen: ..Bevrijdingsleger van VietnamWilt u dat weggetji daar links inrijden". De Franse employé monstert snel de weg en de lucht geen pantsertvagen en geen helikopter en rijdt dat weggetje daaj- links in. Er staan nog een vijftig auto's en de bestuurders, meest Vietna mezen en een enkele Europeaan, zitten in rijen op de grond, als een klas in een openluchtschool. Zij krijgen trouwens les De onderwijzer, nog zo'n jongeman in verschoten uniform, doceert onder de rub berbomen de beginselen van het Marxis me-Leninisme. En daarna zet hij de doel stellingen uiteen van het „Vietnamese be vrijdingsleger", in de wandeling Viet Cong genaamd: „de verlossing van Zuid- Vietnam uit de klauwen van de imperia listen en hun Vietnamese lakeien, de her eniging van Noord- en Zuid-Vietnam en de opmars naar een gelukkige toekomst onder de banieren van Marx, Lenin, En gels, Stalin, Mao Tse Toeng en Ho Chi Minh". Of er nog vragen zijn, informeert de jongeman, nadat hij is uitgesproken. Er zijn geen vragen. Dan kan de contributie worden voldaan. Hoeveel verdient de Fran se employé? „Zeshonderd gulden per maand", zegt hij, niet naar waarheid. Daar kan dan wel tweehonderd gulden do natie af, meent de Viet Cong. „Maar ik heb drie kinderen," zegt de Fransman zuinig. „Onze boeren hebben soms wel tien kinderen en verdienen maar twintig gulden in de maand", zegt de Viet Cong koel. De Fransman leegt zijn portefeuille. Of hij eens op wil steken, vraagt de Viet Cong. Dat wou hij wel. „Houdt u het pak je maar als aandenken", zegt de jonge man in het verschoten uniform, „wij heb ben. genoeg sigaretten, genoeg rijst, ge noeg kinie, genoeg wapens en genoeg mu nitie". De Fransman geeft vuur. „Dat is een handige aansteker", zegt de Viet Cong, „daarvan hebben wij er niet zo veel". „Houdt u hem maar als aandenken", zegt de Fransman haastig. Als hij weg mag rijden, zegt de Viet Cong vriendelijk: „Au revoir monsieur.en groeten aan gene raal De Gaulle". De Fransen in Vietnam, rubberplanters, privé ondernemertjes en employés hebben niet veel last van de Viet Cong, zo lang zij maar betalen. De Gaulle's plan voor een herenigd en geneutraliseerd Vietnam heeft hen zelfs aanzien verschaft. Ware de Fransman in zijn auto een Amerikaan geweest, hij zou niet zijn aansteker maar zijn leven verspeeld hebben. ware hij een Vietnamese regeringsfunctionaris ge weest, men zou hem de hersens niet heb ben gespoeld maar ingeslagen. Amerikanen en Vietnamese regerings functionarissen wagen zich dan ook niet op de weg, hetzij onder zwaar militair escorte. Zij vliegen liever tussen de ste den, die zij controleren, dan over 't platte land waar de Viet Cong de baas is. In de ze strijd wordt de ene partij gedragen 'oor helikopters en de andere door een 'eologie! Tussen die steden en het platteland ligt iet front van de guerrillastrijd: in de dor ren. Dat zijn de „strategische dorpen". Het regime Diem heeft daar het grootste deel van de boeren tachtig percent van de bevolking van Zuid-Vietnam bijeen- gebracht. Bijeengedreven is soms een be ter woord. Mao en de Vietminh-generaal Giap had den bevolen dat de guerrilla zich temidden van de bevolking moet ophouden als een „vis in het water". De bedoeling van de strategische dorpen is zoals het in Ke nya, Algerije en Malaya was van de guerrilla een vis op- het droge te- maken-. Men snijdt hem af van de bevolking y#n,zljn v.oedselbrannen, van-aijn >recr-u- teringsmogelijkheden, van de kans zich te camoufleren en onder te duiken. En inmiddels krijgt men greep op de bevol king, men indoctrineert haar tegen het communisme, men verschaft haar socia le attracties als scholen en ziekenhuizen. Bovenal versterkt men zo'n dorp, men vormt een burgerwacht, men gaat uit van het kardinale principe van de contra-guer rilla: de veiligheid. Als men een bevol king, die jarenlang in de totale onveilig heid van een guerrillakrijg heeft geleefd, de indruk kan verschaffen dat zij vei liger is bij de regering dan bij de rebellen, dan zal zij de kant van de re gering kiezen. Dan worden de rebellen vroeger of later onherroepelijk verslagen. Dit systeem heeft in Kenya en Malaya, waar het „resettlement" heette, gewerkt. De Engelsen hebben er de Mau Mau en de Chinese communisten mee onder de knie gekregen. Maar de Mau Mau was welis waar een beestachtige, doch geen serieu ze organisatie. En in Malaya hadden de Britten het voordeel dat meer dan de helft van de bevolking, de Maleiers, de Chine zen haatten en dat de terroristen in de jungle leefden, die geen voedsel levert. Het systeem, dat de Fransen „regroupe- ment" noemen, is in Algerije, waar de Fransen toch alle militaire troeven in handen hadden, een totaal fiasco gewor den. Hoe liggen de kaarten in Zuid-Vietnam. Wie is het sterkst in de strijd om de ziel en het lichaam van de neutrale Vietname se boeren. Zuiver militair gezien zijn de regeringstroepen en hun Amerikaanse hel pers in het voordeel: vier divisies Zuid- vietnamese troepen en 15.000 Amerikaan se adviseurs met alle wapens waar een generaal maar van kan dromen. Dat is hun kracht. Een van hun zwaktes is dat de Vietna mese soldaten doorgaans geen lust voelen om voor vrijheid en vaderlapd te ster ven: zij zijn gerecruteerd in een land waar al 22 jaar lang oorlog is gevoerd door Japanners, Fransen, Vietminh, Viet- cong en Amerikanen. Zij vechten niet voor de democratie, want zij hebben nog nooit democratie ge kend en niet voor een land, want Zuid- Vietnam is geen land maar een reeks ar bitrair omgrensde regionale affiniteiten. Het frontEen Amerikaanse heli kopter vliegt boven een „strategisch dorp", plaats voor militaire en nog veel meer politieke strijd. Die strijd zal beslissen over de vraag, of Zuid-Vietnam tenslotte communis tisch of neutraal zal worden. (Van onze correspondent) WENEN. - Op geregelde tijden verschijnen er in de Oostenrijkse pers min of meer betrouwbare be richten, waarin Wenen als een gevaar lijk internationaal spionagecentrum wordt geschetst. De beste gegevens hierover kan men bij de Oostenrijkse politie krijgen, bij de afdeling, die speciaal belast is met de controle van de spionnen en met de afweer van spionage tegen Oostenrijk. Tijdens de bezetting was Wenen een be langrijk centrum. Het kwam herhaalde lijk voor dat buitenlanders op geheimzin nige wijze plotseling verdwenen of op nog mysterieuzer manier werden vermoord. Het is op dit punt heel wat rustiger ge worden. Bovendien is het aantal spionnen dat in Oostenrijk werkzaam is, opmer kelijk geslonken. Twee jaar geleden registreerde de poli tie nog een goede 10.000 spionnen. Op het ogenblik schat zij hun aantal op „hoog stens" zesduizend. Als spionagecentrum is Genève veel be langrijker, omdat daar vrijwel alle inter nationale organisaties zijn gevestigd en men achter het mom van een diploma tieke, politieke of commerciële opdracht gemakkelijk óók nog spionagewerk kan verrichten. Voor de spionnen brengt Ge nève echter dit nadeel met zich mee dat de Zwitserse politie iedereen over de grens zet die op spionage wordt betrapt, ook wanneer deze niet tegen Zwitserland is gericht. Oostenrijk is op dit punt veel toeschie telijker. Hier worden alleen die spionnen over de grens gezet, die Oostenrijkse staatsgeheimen of strategische plannen trachten te krijgen. Wie hier tegen een ander land spsioneert en daarop wordt betrapt, kan hier blijven wonen. Hij wordt alleen beter gecontroleerd. Bovendien blijft Oostenrijk een belang rijke spionagecentrum, omdat men in Oost en West maar al te goed weet dat de Oostenrijkse politie weinig personeel heeft om spionage te controleren en te gen te gaan. Volgens de laatste medede lingen beschikt de politie slechts over tweehonderd agenten voor dit werk, waar van er 75 in Wenen werken en 125 in de negen provincies. Dat is natuurlijk veel te weinig. Dat weet men ook in het bui tenland. Oostenrijk zelf is voor de spionnen niet belangrijk. Het heeft vrijwel niets te ver bergen. Ook geen militaire geheimen. Maar dit land is belangrijk als een soort clearing-centrale, waar de diverse spion nen uit Oost en West niet alleen het no dige geld krijgen, respectievelijk kunnen wisselen, maar waar zij ook gemakkelijk van informaties kunnen worden voorzien, die zij'nodig hebben om hun werk voort té "zetten: Vooral Albanië is in de laatste tijd zeer actief geworden. Het was de Oostenrijk se politie al lang opgevallen dat het Al banese gezantschap in Wenen naar ver houding veel te veel personeel heeft. De verklaring ligt in het feit dat dit gezantschap veel bezoek krijgt uit het communistische Oosten en dat deze be zoekers door het nodige personeel moeten worden ontvangen. De voornaamste bezoekers komen uit Rood-China, dat zich evenals Albanië ver zet tegen de coëxistentie-politiek van Mos kou. Hier in Wenen hebben dus ontmoe tingen plaats tussen de Stalinisten uit Pe king en Tirana. Hier ook worden van beide kanten informaties uitgewisseld over van de telkens weer oplaaiende conflic ten binnen de internationale communis tische beweging. Maar er is een andere groep van be zoekers, die nog belangrijker blijkt te zijn. Er komen op het Albanese gezantschap ook vertegenwoordigers uit communisti sche satellietlanden, mensen die in hun hart Stalinisten zijn gebleven en die het niet eens ziin met Moskou en met de communistische partij in hun eigen land. Hier op neutrale Weense bodem kun nen zij hun licht opsteken bij Albanië en het communistische China. In hun eigen land hebben zij daartoe natuurlijk geen gelegenheid, wel echter in het neutrale Oostenrijk, waar zij bovendien door de politie niet worden lastig gevallen. Deze ontevredenen krijgen veel gemak kelijker verlof om naar Wenen te gaan, waar Rood-China geen politieke vertegen woordiging heeft. In Genève is dit wel NEW DELHI (Reuter). De Indische regering heeft paus Paulus VI uitgeno digd India te bezoeken ter gelegenheid van het eucharistische congres, dat aldaar in november en december 1964 wordt ge houden. Indien de paus deze uitnodiging aanvaardt, zal hij het eerste hoofd der r.k. kerk zijn, dat een bezoek aan het oosten brengt. In Indische regeringskrin gen werd gezegd dat een bezoek van tie paus als „zeer welkom" zou worden be schouwd. Eucharistische congressen worden eens in de vier jaar in een der grote wereldste den gehouden. Er zijn ongeveer zes miljoen rooms-ka- tholieken in India. De overlevering wil dat het christendom in India geruime tijd eerder werd verbreid dan in het grootste gedeelte van Europa en wel door de apostel Thomas. MOGADISCIO (Reuter) De premier van Somali, dr. Abdi Rasjid Sjermarke, heeft in een verklaring gezegd het te be treuren dat er zoveel verkeerde uitleggin gen zijn gegeven aan het besluit van zijn regering, om de door de Sovjet-Unie aan geboden militaire, hulp te aanvaarden. „Het Westerse aanbod tot militaire hulp verlening kwam te laat en het was onvol doende, zowel wat de hoeveelheid als de kwaliteit vah de aangeboden wapens be treft. Het was bovendien onaanvaardbaar,, omdat er een politieke voorwaarde aan ver bonden was. De Sovjet-Unie had geen voor waarden gesteld", aldus drs. Sjermarke. Elf november is meegedeeld dat de Ver enigde Staten, W.-Duitsland en Italië So mali een gemeenschappelijk aanbod tot militaire hulpverlening hadden gedaan, waarbij wapens tot een bedrag van zes tien miljoen dollar beschikbaar werden ge steld. Somali had dit aanbod afgewezen. Het had een aanbod van Sovjetrussische zijde, om voor ongeveer dertig miljoen dollar wapens beschikbaar te stellen, aan vaard. De premier vervolgde: „Wij hebben ons besluit nimmer de politieke betekenis wil len geven, die er elders aan is gehecht. Deze reactie heeft bij ons ongerustheid gewekt." Dr. Sjermarke zei ook dat zijn regering geen rechtstreeks commentaar wilde ge ven op de aangekondigde terugtrekking van in Somali werkende Italiaanse mili taire deskundigen. (Van onze correspondent) LONDEN Statig en waardig heeft ex- premier Macmillan gisteravond, na een ministerschap van meer dan twintig jaar, voor het eerst in het Lagerhuis weer als gewoon lid gesproken, vanaf de hoekplaats waar Sir Winston Churchill, die afwezig was, anders zit. Het Lagerhuis luisterde tijdens het debat over het Dcnning-rap- port inzake de nationale veiligheid van de Profumo-affaire, in diepe stilte en grote eerbied naar de verdediging van de geheel herstelde, als altijd kaarsrechte Macmillan. Ware Macmillan nog premier geweest, HELPER (AP) Negen mijnwerkers worden vermist na een zware ontploffing die anderhalve kilometer diep in een steen kolenmijn in de staat Utah heeft plaats gevonden. Een gewonde is naar de oppervlakte ge bracht. Zijn toestand is redelijk goed. Twee reddingsploegen zijn onderweg naar de mijn. dan zou dit debat beslist een feller karak ter hebben gedragen. Nu was het een echo van een voorbije schokkende periode. Oppositieleider Wilson beschuldigde de regering ervan dat zij echter Denning met het onderzoek had belast uit vrees voor de eigen verantwoordelijkheid. Benoeming van een commissie uit het Lagerhuis zelf zou de aangewezen weg geweest zijn. Den ning zegt dat de regering is tekortge schoten. Daarom had premier Sir Alec Douglas-Home volgens Wilson het rapport slechts onder voorbehoud aanvaard. Sir Alec, die het debat met een zeer korte rede inleidde omdat hij de eer aan Mac millan wilde overlaten, ontkende dit ten stelligste. Wilsons enige werkelijke houvast in het debat was, dat uit de Profumo-Keeler-af- faire de ondoeltreffendheid van de veilig heidsdiensten was gebleken. Hij beschul digde de betrokkenen van nonchalant ama teurisme tegenover het genadeloze profes sionalisme van de spionnen. De regering wil, om in de toekomst spionagegevallen buiten de partijpolitiek te houden, een permanente onafhankelijke commissie van onderzoek instellen, welke, na overleg met de leider van de opposi tie, onmiddellijk in actie zal kunnen ko men om de feiten vast te stellen. In prin cipe gaat de oppositie met dit voorstel ak koord. het geval en daar zouden zij dan ook gemakkelijker kunnen opvallen,'vooral om dat de politie daar een grotere activiteit ontplooit. In het rustige en ongevaarlijke Wenen valt men m nner op Doorgewinterde Sta linisten uit Hongarije of Tsjechoslowakije of afgezette ministers en hoge ambtena ren uit Boedapest of Praag krijgen ge makkelijk verlof om naar Oostenrijk te gaan om bijvoorbeeld commerciële belan gen te behartigen. In feite maken dan deze onverbeterlij ke Stalinisten van de gelegenheid gebruik om contact op te nemen met hun geest verwanten uit Albanië en Rood-China. Deze contacten worden echter niet al tijd in het Albanese gezantschap in de Jaquinstraat gelegd, omdat dit drukke be zoek toch te veel zou opvallen. Daarom hebben de ontmoetingen dikwijls in Ween se hotels of in koffiehuizen plaats. Dat is dan ook de reden waarom het Albanese gezantschap naar verhouding veel te vee! personeel heeft. Want men heeft voor die gesprekken veel tijd en ook geduld no dig, voornamelijk bij vertegenwoordigers uit het Verre Oosten, die lang van stof zijn. met hielbandje in kleu ren rood, groen, koren, marine Normaal 3 jaar 11.50 NU 7.50 stijging Tevens nog enkele in diverse uitvoeringen. Reeds vanaf WASHINGTON (AP). - Het Huis van Afgevaardigden heeft president Johnson een dubbele slag toegebracht. Het keur de zonder enige wijziging een zwaar besnoeid wetsontwerp op de buiten landse hulpverlening goed en legde aan de verkoop van Amerikaanse tarwe aan de Sovjet-Unie ernstige moeilijkheden in de weg. De goedkeuring van het wetsontwerp voor de toewijzing van gelden voor dê buitenlandse hulp tot het lage bedrag van 2.8 miljard dollar was te voorzien. De re gering had er reeds op gerekend in de Se naat of door een conferentie van beide huizen van het Congres het bedrag te ver hogen. Maar het amendement om een export import bank krediet voor de financiering de Sovjet-Unie te verbieden, was een on verwachte tegenslag voor de regering. Pre sident Johnson heeft het Congres beschul digd van een poging om hem door poten tieel gevaarlijke besnoeiingen van de buitenlandse hulp de voet wars te zetten en de Amerikaanse veiligheid in gevaar te brengen. Toen Johnson sprak stemde het Huis voor een beperking van de economische en militaire hulpverlening tot een bedrag van 2,8 miljard dollar dat was 1,7 mil jard dollar minder dan aangevraagd was door president John F. Kennedy. WASHINGTON (AP) Hongarije heeft de Verenigde Staten meegedeeld dat het bereid is besprekingen te beginnen over alle kwesties tussen de beide landen, met inbegrip van de toekomst van kardinaal Mindszenty. Het Hongaarse aanbod kan een nieuwf episode inluiden in de sporadische onder handelingen van de Amerikaanse regerinf met het regime van premier Kadar. He werd gedaan door Peter Mod, de Hongaar se onderminister van Buitenlandse Zaken in een gesprek van 35 minuten met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Averell Harriman.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4