Toneelgroep Ensemble met nieuw Iers stuk: „Poker" van Hugh Leonard Hf Hedenavond „De Bezetting voor gevoelige magen weldadige werking Rijke expositie van Nederlandse plastieken en pure schilderkunst bij M. L. de Boer DE PROGRAMMA'S HOEST? Muziek Comité Nederland NEGEN MUZEN DINSDAG 17 DECEMBER 1963 TEN VOETEN UIT.... Premières bi) Studio verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS Harde uitzending over concentratiekampen De radio geeft woensdag T elevisie programma Bob Buys DE VINDINGRIJKE dramaturge van ons Zuidnederlandse toneelgezelschap Ensemble, Luïsa Treves, beproeft haar geluk nogal eens, met wisselend succes bil jonge toneelschrijvers zonder enige renommee, die zij uit kleinere toneel- cu turen weet op te diepen. Zo heeft men in Tilburg in het afgelopen weekeinde de premiere kunnen bijwonen van „Poker Session'5, de eersteling van de jonge Ierse schrijver Hugh Leonard. Wie, zoals ik, met enige huiver de voorstelling van een Iers stuk tegemoet ziet (Shaw natuurlijk uitgezonderd) omdat men daar meestal geconfronteerd wordt ofwel met het heroïsche verleden (Behan) ofwel met de legendarische sagenwereld vol van de fantastische folklore (Svnge) kan met een ^gerust hart Hugh Leonard gaan zien, want die presenteert ons een gewoon toneelstuk. IN EEN ANDER opzicht is „Poker trouwens Iers genoeg, namelijk in zijn verbalisme, die overkokende woordenlief de van alle Ieren, waaronder speciaal het eerste bedrijf gebukt gaat. Ook enke le steken op het onverdraagzame protes tantisme zijn Iers en katholiek genoeg om in Tilburg de nodige hilariteit te verwek ken. De inhoud betreft in dubbele zin een pokeravondje bij het doorsnee-gezin Beavis in Dublin. De zoon Billy is na een geestelijke inzinking een jaar in een neurosenkliniek verpleegd. Zijn thuiskomst zal nu gevierd worden met een avondje pokeren in de familiekring. Maar zelf heeft hij zich in het gesticht een ande re voorstelling gevormd van dat poke ren. Samen met. een vriend die hij onder zijn medepatiënten heeft gevonden smeedt hij het plan om op die avond om een hogere inzet te pokeren: het aanwijzen van de schuldige aan zijn ziekte. HET STUK ontpopt zich dus na de zeurderige expositie van het eerste be drijf als een psychologische thriller, wan neer na de verschijning van Billy's vriend de aanwezigen stuk voor stuk in staat van beschuldiging worden gesteld. Het ge geven blijkt dan litterair en psychologisch meer te bieden te hebben dan in strikt dramatische zin. Er wordt uitsluitend na gekaart over voorbije gebeurtenissen en de handeling is daarbij feitelijk nihil, hoe knap dat ook door incidentjes en wisse lingen in de spanning gecamoufleerd wórdt. EEN BEZWAAR mag ook heten dat een tweetal personen die in Billy's ont wikkeling zo'n belangrijke rol hebben ge speeld n.l. zijn zuster en zijn beste vriend, niet ten tonele komen. Maar als men na afloop de balans opmaakt blijft er toch een sympathieke en weloverwo gen behandeling van een zeer wezenlijk thema over: Alle koele egocentrische per sonen, te midden waarvan de gevoelige jongen is opgegroeid, hebben er door hun tekort aan liefde toe bijgedragen dat hij onevenwichtig is geworden, zó oneven wichtig dat we mogen aannemen dat hij vlak voor de aanvang van het stuk zijn jeugdvriend Desmond om een weinig be tekend motief heeft vermoord. We krijgen daar overigens geen zekerheid over want een van de sterke kanten van Leonard's stuk. is dat hij verschillende vragen ter Figuren, voor wie konfektie moeilijk heden oplevert, bestaan niet meer. Wij zijn ons wel bewust van de kon- sekwenties van deze bewering. Wat kan u weerhouden zich hiervan te overtuigen Smit van Rijsbergen toont u h e e I graag de totale kollektieten voeten uit. Betere konfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 (t.o. Twentsche Bank) Op de najaarsvergadering van de Raad van Beheer der Stichting Donemus, heeft de raad zich geconstitueerd als Nationaal Muziek Comité Nederland, in het kader van de International Music Council te Pa rijs. Tot dusverre waren de werkzaamhe den van dit nationaal comité voorlopig in handen gelegd van de afdeling Muziek van de Raad voor de Kunst te Den Haag. Ingevolge het advies van deze raad heeft de minister van O. K. en W. thans goedgekeurd dat de werkzaamheden defi nitief in handen van de raad van beheer van Donemus gelegd worden. In deze raad van beheer hebben verte genwoordigers zitting uit alle groeperingen van 't Nederlandse muziekleven. Het nieu we Nationaal Comité zal nauw samen werken in het kader van de Unesco, met de reeds in 39 landen bestaande nationale comité's. Voorzitter van het Nationaal Comité Nederland is dr. Jos Wouters (hoofd afdeling Muziek van Radio Neder land Wereldomroep) die tevens voorzitter van Donemus is. De directeur van Done mus, de heer André Jurres zal de functie van uitvoerend secretaris vervullen. Wegens ziekte van de hoofdrolspeelster Nell Koppen gaat de première van „Pas op dat je geen Woord zegt" van Dmitri Frenkel Frank, die de Toneelgroep Studio op donderdag 19 december in theater „De Brakke Grond" in Amsterdam zou geven, niet door. Inplaats hiervan zal van woens dag 18 tot en met woensdag 25 december „Jeugdproces" van Manuel van Loggem worden gespeeld. Op woensdag 18 decem ber zal de honderdste voorstelling van dit stuk worden gegeven. Op woensdag 8 januari volgt in „De Brakke Gond" de première van „De wijze Kater" van Her man Heijermans, onder regie van Kees vna Iersel met Henk van Ulsen in de hoofdrol. oplossing van het publiek laat. Wat is de doodsoorzaak van Billy's zuster geweest, welke rol speelt Billy's gestichtsvriend eigenlijk in dit alles, heeft Billy Des wer kelijk vermoord of verbeeldt hij het zich alleen maar en vooral: kan men Billy's gedrag abnormaal noemen of is dit nu juist de natuurlijke reactie op de houding van zijn omgeving? IS HET STUK dus op zijn zwakste mo menten een onsamenhangend, ontoneelma tig gepraat tussen sommige spelers, waar bij de anderen dan volkomen werkeloos toezien, op de sterkste momenten doet het soms even aan Pirandello denken met na me daar waar het aandacht vraagt voor zin, vrijwillige waanzin als alibi, en nor maal gedrag. Ensemble heeft een uitermate bevredi gende voorstelling van dit nog wat aarze lende debuut gegeven, waarbij door een uitgekiende enscenering en door het ver helderend aanzetten van de personages een zo gunstig mogelijk beeld van dit pokeravondje werd gegeven. DINY SPROCK liet wel iets voelen van de kilheid van de moeder en haar onbil lijke voorkeur voor de andere zoon die keihard door John Leddy werd neerge zet. Het onnozele schoonzusje met moe- derlijke gevoelens werd een subtiel stukje typeringskunst in handen van Marja Ha- braken, terwijl Heieen van Meurs het mo gelijke deed om reliëf in haar rol van de niets ontziende succeszoekster Irene te brengen. Daarbij vergeleken waren de beide rollen van de jongemannen veel dankbaarder werk. Cor van Rijn hield fraai het midden tussen onwennige gedes oriënteerdheid en verbeten doelgericht heid. Ton van Duinhoven als de myste rieuze krankzinnige-uit-verkiezing had ge makkelijk spel met deze Teddy waaraan hij een aantal niet zo erg nieuwe, maar wel knappe maniertjes kwijtkon. Er was een routinevertaling van Alfred Pleiter (maar wat is een kluizenaarskreeft?) Men had de regie en het decor uit Ierland be trokken en het huis-tuin-ontwerp van Wil liam MacCrow bood inderdaad optimale mogelijkheden voor verspreiding van de scènes. De regie bleek gevoerd te zijn door twee regisseurs Jim Fitzsgerald en Alex van Royen, welke laatste (een Bel gische gast bij Ensemble) waarschijnlijk de gegeven Ierse richtlijnen heeft mogen uitwerken. En dat is dan in ieder geval consciëntieus en met gevoel voor ritme en afwisseling gedaan. In ieder geval moet men Ensemble dankbaar zijn voor de kennismaking met dit onmiskenbare Ierse talent. Hans van den Bergh helpen probaat en smaken heerlijkl Vrijwel iedereen die televisie bezit zal vanavond aan het toestel zijn gekluisterd. En toch zal er geen opwekkende show op het scherm komen, maar een va.n de meest trieste uitzendingen van het seizoen. In de serie „De Bezetting" zal dr. L. de Jong om kwart voor tien een programma van een uur wijden aan „de gevangenissen en con centratiekampen". Het is de vijftiende uitzending In deze reeks ,die een enorme kijkersdichtheid heeft. Het spreekt vanzelf dat in „De Bezetting" aan de concentratie kampen en gevangenissen een uitzending moest worden gewijd. Meer dan 18.000 Neder landse politieke gevangenen en meer dan 100.000 in Nederland gearresteerde joden vonden een gruwelijke dood in gevangenis of concentratiekamp. HET WORDT EEN „harde" uitzending want het is niet te verwachten dat ge beurtenissen, die zo kort geleden in onze nabijheid plaats hèdden, worden ver bloemd. Dat zou ook-fïiet verstandig zijn: nu zovele mensarj zich behaaglijk koegte- teren in het cörhïbrtabfele leven dat bij de groei van de welvaart voor steeds meer onzer is weggelegd, is een waarschuwing zeker op zijn plaats. Een waarschuwing tegen de uitwassen van totalitaire syste men als dat van de nazi's. Het verleden heeft bewezen hoe weinig er nodig is om ogenschijnlijk vriendelijke mensen te doen veranderen in sadistische onmensen. MEN IS GENEIGD onaangename din gen spoedig te vergeten. Maar op de He rengracht in Amsterdam is een groot pa triciërshuis van de kelders tot de zolders volgestouwd met die verschrikkelijke ge schiedenis uit de bezettingsjaren. Hier is de zetel van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, een van Europa's be langrijkste documentatiecentratie over de Tweede Wereldoorlog. Toen de Neder landse Televisie Stichting het plan uitwerk te óm in een aantal televisie-uitzendingen bepaalde aspecten van de bezettingsjaren te belichten, kwam men uiteraard terecht bij dit rijksinstituut. Er ontstond een nau we samenwerking tussen de N.T.S. en het instituut, welks directeur dr. L. de Jong op 6 mei 1960 onder regie van Milo An- stadt en Ben Klokman de eerste uitzen ding op het scherm bracht. Het was een verhandeling over de opkomst van het na- tionaal-socialisme en de mei-dagen van 1940. Er zijn sindsdien per jaar vier te levisieprogramma's gemaakt, documen taires, die ook voor de toekomst van grote waarde blijven, omdat zij voor een be langrijk deel bestaan uit vraaggesprekken met bij de gebeurtenissen betrokken per sonen (in boekvorm verschijnen de af leveringen van „De Bezetting" bij Que- rido). ONMIDDELLIJK BIJ HET aan de macht komen van Hitler in 1933 werden politieke tegenstanders in Duitsland gearresteerd en aanvankelijk samengebracht in leeg staande fabrieken. Naar schatting waren er in 1938 al 50.000 Duitsers in concentra tiekampen bijeen gebracht. Er waren aan vankelijk drie grote „stammlager": Da chau bij München, Buchenwald bij Wei- mar en Sachsenhausen bij Berlijn. De be volking had er nauwelijks een voorstelling van wat er achter het prikkeldraad ge beurde en men deed ook geen moeite om het te weten te komen de kans was immers groot er zelf bij te komen. Con centratiekampen waren geen uitvinding van het nationaal-socialisme. Zij beston den reeds op Cuba tijdens de Spaans- Amerikaanse oorlog van 1898 en in de Boerenoorlog. Maar pas na de Eerste We reldoorlog kreeg het concentratiekamp een politieke functie. De opsluiting van tien duizenden burgers in Hitiers kampen, ge beurde immers zonder enige militaire noodzaak. DE ANNEXATIE VAN Oostenrijk, het overweldigen van Tsjecho-Slowakije en de inval in Polen en intussen ook nog de Jo denvervolging deden het aantal concentra tiekampen snel stijgen. De namen hebben nu nog een verschrikkelijke klank: het vrouwenkamp Ravensbrück in Mecklen burg, Neuehgamme bij Hamburg en Mauthausen bij Linz, Bergen-Belsen bij Hannover, Sobibor in Polen en Theresiën- stadt in Tsjechoslowakije. De bezetting van Nederland bracht ook de vestiging van concentratiekampen in ons land met zich mee. Het eerste werd in 1941 te Schoorl ingericht, doch werd spoedig daarna over geplaatst naar Amersfoort. Dan was er het beruchte kamp te Vught en tenslotte het kamp Westerbork in Drente, 4at als „durchgangslager" voor de Joodse bevol king werd gebruikt. Sommige kampen werden na 1942 ver nietigingskampen, waar onder meêr vijf miljoen'Joden in gasovens werden gedood. In totaal wordt het aantal gevangenen, dat een Duits concentratiekamp niet overleef de op 9 miljoen geschat. Het televisiepro gramma van vanavond is gewijd aan re cente geschiedenis, die wij nooit mogen vergeten. Jules Croiset en Sonja Brill in een scène van de éénakter „Praat tegen my als de regen" van Tennessee Williams. Dit stuk wopdt heden avond onder regie van Loet Steen bergen door de VARA-televisie uitgezonden. „JUSTITIA" ANNULEERT TONEELVOORSTELLING Wegens het overlijden van de Haarlem se kantonrechter mr. Th. R. Raedt gaat de voorstelling van „Het witte legioen", die de personeelsvereniging „Justitia" van daag in het Concertgebouw te Haarlem zou geven, niet door. De voorstelling zal thans plaats hebben op maandag 13 janu ari 1964. Stayvesant-collectie. Op uitnodiging van de Australische autoriteiten zal de Nederlandse Peter Stuyvesant-eollectie worden geëxposeerd op het Art Festival dat vanaf 7 maart 1964 te Adelaide wordt gehouden. Na het festival in Adelaide zal de collectie nog in diverse steden van Australië worden getoond, achtereenvol gens in Perth, Hobart, Melbourne en Syd ney. De collectie die 24 schilderijen om vat, bevat vier werken van Nederlanders: Diederen, Lucebert, Meijer en Wagema- ker. De grafische ontwerper Wim Crouwel, verzorgt de opstelling in Adelaide. Norac het veilige vertrouwde middel tegen overtollig maag zuur, vormt een be schermend laagje op de maagwand. Norac, hap- dig doosje, staat al voor U klaar op de toonbank van Uw apotheker of drogist. TOT 11 JANUARI' IS HET huis van de kunsthandel M. L. de Boer vól van werken van Nederlandse kunstenaars, voor wie mijn bewondering en genegen heid regelmatig in onze krant tót uiting ïpocht komen. Erg gelukkig ben ik niet het feit dat de schilder W. Oepts na lange tijd weer in Amsterdam exposeert. Jaren geleden heb ik in „Erbij" eert meer algemene beschouwing aan hem gewijd. Voorts achtte ik het noodzakelijk ver slag te doen van een expositie van Oepts in Den Haag. Kennismaken met Oepts' werk is nu dus gemakkelijker voor onze lezers. Zij kunnen bovendien bij De Boer plastieken ontmoeten van Mari Andries- sen en Nic Jonk, beiden docent aan de Haarlemse Akademie '63, Cor Hund, de beeldhouwér-schilder, die op een ten toonstelling van figuratieve kunst in onze Vishal zo gelukkig vertegenwoordigd was, de felle V. P. S. Esser, hoogleraar aan de Rijksakademie, Charlotte van Pallandt, die wel tezamen met Verwey exposeerde, de beeldhouwster Theresia van der Pant, die óók mooi tekent, H. M. Wézelaar, wiens visserijmonument te IJmuiden velen onzer bekend kan zijn en Goóitzen de Jong, stadsbeeldhouwer van Enschede. OVER OEPTS HEB ik nog kort geleden iets geschreven naar aanleiding van zijn vertegenwoordiging in Am.ersfoort in de expositie over Charley Toorop en haar vriendenkring. Dat was dan een Oepts, voor wie het onderwerp in anekdotische zin nog zo sterk gold, al was picturale be kommernis hem zeker niet vreemd. Puur schilderkunstige scholing heeft Oepts in Frankrijk opgedaan. Van de iierandering, die in zijn werk rond de dertiger jaren begon, kon men op verenigingstent aanstel lingen in Amsterdam kennisnemen. Op merkenswaardig is dat van de tóen inge slagen nieuwe weg verslag is gedaan in een z.g. eigen expositie te Haarlem in een kunstzaal, waarvan het bestaan kort is geweest, waardoor ik de naam vergeten ben. Daar waren toen veel schilderijen, die in of naar aanleiding van Collioure en omgeving ontstaan waren. De ontmoeting met de Franse schilderkunst in het alge meen en in het bijzonder die van de Pa- rijse School van vóór de laatste oorlog is voor Oepts een openbaring en daarmee Schilderij van W. Oepts tot op zekere hoogte een bevrijding ge weest. Voor bezinning op eigentijdse uit drukkingsvormen waren vooral het Fau- visme en Kubisme van belang, waarbij vóór Oepts bovendien ook sterk gold de als Fauve begonnen Derain, die na een werken in de buurt van het kubisme ook de meer historische uitdrukkingsvormen beproefde. OEPTS MOGE ZICH welbewust hebben laten leiden door Derain, Cézanne en Fau- ves als Matisse, in Haarlem kon toen blij ken dat hij in Collioure, waar Derain en Matisse samen zo vruchtbaar werkten, het eigene wist toe te voegen. Zij die in de be ginne van Oepts waren gaan houden om zijn sentiment, zoals dat uitgedrukt leek in zijn wel „populistisch" genoemde werk, konden Oepts op zijn nieuwe weg niet al tijd evêrt gemakkelijk volgen. Oepts heeft mij eens gezegd dat hij het sentiment maar een onberekenbare factor vond bij het schilderen. Met hem kunnen wij het er thèns over eens zijn dat pure schilder kunst altijd uitdrukking zal geven van het gevoel mits de schilder de aanleiding tot zijn werken niét uit het oog verliest voor een doel, dat bij zovelen tegenwoordig niet meer dan het schilderkunstig middel blijkt te zijn. En bij alle bewustwording omtrent de waarde van de middelen, als bijvoorbeeld verfbehandeling. bepaalde kleurstellingen, ritmen van vormen, en structuren, heeft Oepts blijkens zijn on derwerpen het sentiment eigenlijk nooit afgewezen. Zelfs wanneer hij dicht bij de abstracte kunst komt is er sprake van gevoelswaarden. Oepts werkt vaak lang op zijn schilderijen. Ik heb hem op in grijpende wijze kleuren, die ik in estheti sche zin toch wèl geplaatst achtte zeer veranderen. Maar wanneer hij ze eindelijk goed gesteld vond kon ik ontdekken dat er dan ook weer méér sprake was van sentiment. In deze expositie is genoeg zichtbaar, van zijn streven, van zijn ont wikkeling. van de verschillende facetten van zijn kunst. Men ontmoet er doeken van een tot het uiterste opgevoerde kleur- geving, werkên van ingetogener kleurstel ling. wij zien tot enkele kleuren geredu ceerde landschappen en ook brengt hij op geheel eigen wijze ons Bonnard in her innering door een bijna geraffineerd te noemen toveren met de kleur. Oepts' kleurgeving heeft plastische, psychologi sche tot zelfs fysieke betekenis. Oepts weet de hitte van het Zuiden zichtbaar te maken. Van uiterste eenvoud zijn zijn plastische suggesties van het geacciden teerde terrein van zijn landschappen aan de Middellandse Zee. Hij toont ons zijn milde kijk op de mensen met zijn verbeel dingen van volksfeesten, waartoe hij soms met het decor daarvan weet te volstaan. Gelijk een Van Gogh had hij het Zuiden HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (ca. 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8 55 Kóokpraatje. 9.00 Ochtend gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Chansons. 12.10 Lichte or kestmuziek (gr,). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet: lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Opnamen van or kesten van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen. 13.35 Licht in strumentaal sextet, (stereofonische uitzen ding), 14.00 Noordhollands filharmonisch orkest,, koor en solisten: klassieke gewij de muziek. 14.50 Tussen school en leven, vraaggesprek. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17 20 Roemeens orkest, (stereofonische uitzending). 17.50 Rege ringsuitzending: Meer verstand, minder brand, een klankbeeld over brandoorza ken. 18.00 Nieuws. 18.15 Musetteklanken (gr.). 18.20 Uitzending van de Anti-Revo lutionaire Partij: Tot U spreekt mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de Anti-Re volutionaire Partij. 18.30 Licht ensemble. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor, (stereofonische uitzending). 19 25 Dansmu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Tango-rumba-or- kest en zangsolisten. 20.35 Hart op de tong, programma over een actueel onderwerp. 20.50 Lichte grammofoonmuziek. 21.10 Dit is uw leven. 22.10 Liedjes. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Spontane reac ties, discussie tussen twee ervaren musi ci. 23,30 Licht ensemble. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammo foonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte orkestmuziek (gr.). 8.30 Inter nationale volksliederen en -dansen (gr.). 8 45 WeenSe walsmuziek (gr.). 9.00 Voor de zieken, 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Amusementsmu ziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Koor zang, 11.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 11.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Gewijde muziek. 12.37 Kerk dienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal ensemble: amusementsmuziek van vroe ger. 13.45 Grafmuzieken uit de twintigste eeuw (gr.). 14.50 Klassieke orkestmuziek (gr.). 15.20 Samenzang: geestelijke liede ren. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 1600 Jeugdland*. 17.15 Jazzperspectief. 17.45 Country and Western Music (gr.). 17.55 Lichte Italiaanse muziek (gr.). 18.10 oorzang: geestelijke liederen. 18.30 Het Spektrum: lezingen. 18.45 Nieuwe gram mofoonplaten. 19.00 Nieuws en weerpraat- je. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Le ger des Heilskwartier: Adventsprogram- ma. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instru mentaal ensemble. 20.10 Radio Filharmo nisch orkest en solist: Klassieke en mo derne muziek. 21.10 Waarheid en verbeel ding, lezing. 21.30 Promenade-orkest: amu sementsmuziek. 21.50 Kanttekeningen: ac tuele rebriek. 22 00 Cello en piano: mo derne-muziek. 22-30 Nieuws. 22.40 Avond- overdehking. 22.55 Lichte grammofoon muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 12.03 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht en scheepvaartbe- richten. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beurs berichten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Lichte muziek. 14.30 Kamermuziek. 15.45 Koorzang. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Engelse les. 16.34 Lichte mu ziek. 17,00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Viool- en pianospel. 17.50 Grammofoon muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de sol daten. 18 30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Pianospel. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.40 Vlaamse vedetten. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Zang. 21.30 Klankbeeld. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Chansons. 23.55 Nieuws. 0.10- 0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG VARA: 19.30 Mijnheer de Voorzitter. politiek programma. 19.58 't Manneke. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Ole guapa: Spaanse en Zuidamerikaanse muziek. 21.15 Praat te gen mij als de regen, spel. NTS: 21.45 De Bezetting XV. 22.45 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdprogramma. NCRV: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Pas geperst. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Stiefbeen en zoon, TV- spel. 21.10 Als u het mij vraagt, enquête en quizprogramma. 22.00 Ridder van Mai- son Rouge, tv-feuilleton (6). 22.25 Over ze ven dagen..., programma over kerstfeest in het gezin. NTS: 22.40-22.45 Journaal. óodig in zijn streven naar klaarheid, naar helderheid van stellen, toonstelling is die van de genoemde beeld houwers. Gelijk Oepts, maar op eigen wij ze laat ook Wezelaar maar moeilijk zijn werk los. De waarde van het gevoel na tuurlijk onderkennend schuwt ook hij het gemakkelijk etaleren van het sentiment. De jongere Theresia van der Pant staat dicht in zijn buurt. In haar tekeningen toont Charlotte van Pallandt een bezinning op de vorm, die van eenzelfde gerichtheid is als die van Oepts. In zijn stellen van puur plastische waarden gaat een Nic. Jonk even ver als Oepts bij het zoeken naar schilderkunstige zuiverheid. Welover wogenheid in compositie valt op iq het werk van Hund zowel als dat van Óepts. Zin tot vereenvoudiging is even zichtbaar in de beelden van Gooitzen de Jong als in de schilderijen van Oepts. Het samengaan van deze exposities bij De Boer is teke nend voor deze kunsthandel, waar steeds gezocht wordt naar een constructieve kunst, waarbij dan altijd duidelijk de menselijkheid moet voorop staan. In die zin zijn Charlotte van Pallandt en Andries- sen hartverwarmend. Meeslepend kan een Esser zijn. rustgevend een Wezelaar. De volwaardigheid van deze expositie staat voor mij vast, ook omdat ik eigen lijk geen voorkeuren kan aanwijzen. In teressant kan zijn te weten dat Charlotte van Pallandt een portret maakte van de dichter A. Roland Holst, dat door zijn in tensiviteit. het treffendste is uit de zo lang zamerhand grote reèks van portretten, waartoe deze vriend van de beeldende kunstenaars zich zo willig leende.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9