ZUID-VIETNAM: DE VISSEN IN HET WATER (IV) Strategische dorpen als vestingen prettige feestdagen Pokkenepidemie in Nepal Brussels politiek overleg ging vandaag van start De Gaulle zou Erhard tweede waarschuwing hebben gegeven Pe Viet Gong komt door de poort Niet dol Frans-Amerikaanse samenwerking bij defensie-research Amerikaans geld voor hulpverlening Butler in ieder geval naar Genève India verwacht pauselijk bezoek Regering Moro krijgt vertrouwen van parlement Indonesië stuurt saboteurs naar federatie Maleisië 11 Forten Alternatief Ander aanschijn De balsem met "direct-werkincj VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN WOENSDAG 18 DECEMBER 196 3 weer eens wat anders l maar... zorg dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt. Als maag- of darm stoornissen dreigen, als U zo'n op geblazen gevoel krijgt na een ge zellig feestmaal... kunnen enkele Norit-tabletten prompt uitkomst bieden. Elysée ontkent te (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) SAIGON, december. Eerst staat er rikkeldraad. Het gras daarachter ver- ergt een mijneveld. Dan komt een ka naal. Daarachter ligt een veld van scherpe, giftige staken. Vervolgers wéér prikkeldraad, dan een reeks mensen- vallen. Daarachter beschermen de eerste bunkers met machinegeweemesten de wachttoren. Daarop waait een gele vlag met drie rode strepen, de vlag van Zuid- Vietnam. Ondie die vlag schuilen haar verdedi gers, een paar jongens in zwarte pakjes met Amerikaanse automatische geweren. Zij zijn de burgerwacht van dit „strate gisch dorp", één uit een lange reeks op de weg van Saigon naar Tay Ninh, één van de zesduizend in heel Zuid-Vietnam. De jongens in de zwarte pakjes roken sigaretten en keuvelen opgewekt onder de gloeiende zon. De zon is hun vriend, want zij verschaft licht. Maar helaas nijgt zij iedere avond tegen zessen ter kimme. En dan keuvelen de jongens niet meer. Dan liggen zij doodsbenauwd achter hun gewe ren en wachten op de lichtkogel, de mor tiergranaat, of de gillende strijdkreet, die een aanval van de Viet Cong inluidt. Zo'n aanval kan iedere avond komen. Op de weg van Saigon naar Tay Ninh waar zelfs overdag geen Amerikaan kan rijden maar wij hebben een Fran se vlag op de auto vraagt men een Vietnamese metgezel hoe de Viet Cong er in 's-hemels naam in slaagt keer op keer deze forten binnen te dringen. De metge zel, zelf guerrilla-specialist, want hij heeft als nationalist met de Viet Minh tegen de Fransen gevochten, geeft glimlachend ant woord: „meestal gewoon door de poort". Pas daarna verschaft hij bij dit verba zingwekkend antwoord tekst en uitleg over de „strategische dorpen". Hij vertelt dat ze bedoeld zijn om de Viet Cong af te snijden van de bevolking, haar voedsel bronnen, haar kansen om onder te dui ken. De regering wil de bevolking ermee in staat stellen zich te verdedigen en zichzelf de kans geven de dan geïsoleer de Viet Cong te vernietigen. Het is een opzet waar geen speld tus sen te krijgen is, zegt hij, vooropgesteld dat de bevolking zichzelf w i 1 verdedigen. En dat wil zij niet. Zijn de Vietnamese boeren dan communisten? Dat zijn zij niet. Maar democraten evenmin. Wat de Vietnamese boeren willen is rust en hoge re prijzen voor hun rijst. De arme Cochi- chinese boeren uit de rijke Mekongdelta hebben geen boodschap aan verre en ris kante idealen. Na twintig jaar oorlog wen sen zij niet te overlijden, maar nog een beetje voort te leven. Wat is hun alterpatief? Blijven zij bui ten de strategische dorpen, in hun kleine hutjes, bij de graven van hun voorouders, dan hebben zij weinig last van de Viet Cong. Zij geven de rebellen wat rijst, zij dragen soms hun wapens, zij luisteren wat naar communistische propaganda en zij wonen vlak bij hun rijstvelden. Gaan zij naar een „strategisch dorp" dan moeten zij iedere dag uren lopen naar hun rijstvelden, dan moeten zij hun huis jes en graven in de steek laten. Zij moeten zelf het dorp helpen bouwen en andere onbetaalde corvees verrichten. De hele dag toeteren luidsprekers hun de pro paganda van het regime in de oren. En als het donker is mogen zij niet naar bui ten. Bij die overlast komt het risico. Zij moeten 's-nachts wacht lopen. En zij we ten met wiskundige zekerheid, dat zij door de Viet Cong zullen worden aangevallen. Want de Viet Cong is niet van zins de strategische dorpen een succes te laten worden. Na deze eenvoudige optelsom van voor- en nadelen te hebben gemaakt, was de meerderheid van de Zuidvietname- se boeren de troostprijs van scholen en klinieken ten spijt niet van zins zich De Cao Dai-kathedraallinks de vrouwelijke kardinalen. metterwoon in de strategische dorpen te vestigen. Vandaar dat de regering-Diem hun de keuze ook niet gelaten heeft. Het moest. En voor alle zekerheid werden de oude hutjes van de boeren met de grond gelijk gemaakt. PARIJS (Reuter) De Amerikaanse mi nister van Defensie, McNamara, heeft in Parijs met de Franse minister voor de Strijdkrachten, Messrper, een verdrag on dertekend waardoor beide landen zullen gaan samenwerken bij het wetenschappe lijk onderzoek voor defensiedoeleinden. Het onderzoek omvat verscheidene projecten op het gebied van vliegtuigen en bewape ning. De Verenigde Staten hadden reeds een dergelijk verdrag met West-Duitsland. WASHINGTON (AP) De commissie voor de toewijzing van begrotingsgelden uit de Amerikaanse Senaat heeft besloten de vermindering van de buitenlandse hulp door het Huis van Afgevaardigden voor 1.8 miljard gulden ongedaan te maken. Bovendien heeft zij een amendement van het Huis verworpen waarbij de regerings garanties voor de financiering van graan- verkopen aan de Sovjet-Unie onmogelijk werden gemaakt. De commissie keurde een nieuw hulpbe drag van 11,9 miljard gulden goed. Het Huis was niet verder gegaan dan 10,1 mil jard gulden. Tevens ging de commissie ak koord met het opnieuw toewijzen door het Huis van 209 miljoen 752 miljoen gulden van vorig jaar niet gebruikte gelden voor hulpverlening. worden wij in Tay Ninh zelf gewaar. Dit is de zetel van de Cao Dai, een secte die een onvoorstelbare godsdienst belijdt, syn these van katholicisme, boeddhisme, taois- me en confuncianisme. Zij heeft drie profeten: Victor Hugo; Sun Yat Sen en een obscure Vietnamese dich ter. Haar kathedraal lijkt door Salvador Dali te zijn ontworpen: een wild stucco- werk van slahgen en boven ieder raam het starend oog van God. In het voorpor taal een wandschildering van de drie pro feten met Victor Hugo in het uniform van de Académie Frangaise. Binnen bid den vrouwen in witte gewaden, dat zijn de kardinalen. De plechtigheid geldt de herbegrafenis van de door Diem verbannen paus van de Mao Dai. Een nieuwe paus zal pas ge kozen worden, wanneer God door een ca tastrophe daartoe een vingerwijzing geeft. LONDEN (Reuter) De Britse pre mier, Sir Alec Douglas-Home, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Butler, „in elk geval" naar de ontwapeningsconferentie in Genève, zal gaan, of er andere minis ters van Buitenlandse Zaken naar de con ferentie zullen komen of niet. De vorige week verklaarde de premier in het Lagerhuis dat, voorzover hem be kend, de ontwapeningsconferentie op het niveau van ministers van Buitenlandse Za ken zou worden gehouden. Thans zei hij, dat dit een zaak is waar over de deelnemende landen moeten be slissen. Minister Butler zal echter „zo dra het hem mogelijk is" naar Genève gaan,, „om zich zelf van de werkzaamheden van de conferentie op de hoogte te stel len". KATMANDOE In Nepal is een pok kenepidemie uitgebroken. Dit is in de hoofdstad Katmandoe meegedeeld. Sinds 14 december zijn er 3.112 gevallen van de ze ziekte geconstateerd, aldus de wereld gezondheidsorganisatie. BRUSSEL Vanmiddag zal naar alle waarschijnlijkheid eindelijk het politieke overleg te Brussel beginnen Tot wanneer het zal duren weet men nog niet. De op timisten denken tot ten hoogste zondag ochtend in alle vroegte, de pessimisten ge loven in hetgeen min. Pisani van Frank rijk de laatste dagen heeft doen rond ver tellen en denken dat ook in de kerstweek nog in het Congrespaleis zal worden ver gaderd. De ministers van buitenlandse za ken en die van economische zaken zou den vandaag in principe alleen over be grotingsvraagstukken praten, maar het is bijna zeker dat zij toch ook over de in- industriële zijde van de G.A.T.T.-manda- ten overleg zullen plegen. Gisteren hebben de landbouwministers het gehad over het oriëntatie- en garan tiefonds, over rijst en over zuivel. Het zijn allemaal kleine technische kwesties ge weest, waarover zij hebben gesproken. Zo, bij voorbeeld, over het deel dat de begunstigde zelf zou moeten betalen, wan neer hij een uitkering van het oriëntatie- en garantiefonds krijgt. Nederland heeft daar een succesje ge boekt. Dat deel zal namelijk 30 percent van de totale subsidie moeten zijn, en de uitkering uit het fonds zal dan 25 percent worden. Er is ook gesproken over de bij dragen van de lidstaten aan het fonds. Duitsland zal namelijk waarschijnlijk de grootste bijdrage, namelijk 31 percent, moeten leveren (volgens de bestaande re gelingen is de bijdrage van Italië 28 per cent, die van Frankrijk België en Luxem burg 10,5 percent) en op voorstel van Ne derland heeft men besloten dat wanneer één van de landen boven dat maximum komt, men later zal zien in hoeverre de andere landen daar ook aan zullen bij dragen. Het zijn allemaal, zoals minister Bies heuvel zei, kleine vraagstukken en ieder- „Je begrijpt", zegt de Vietnamese me dereiziger, „dat de boeren dus niet dol zijn op hun nieuwe dorpen. En om nou te voorkomen dat ze er nog voor moeten vechten ook, willen ze wel eens de poort openzetten als de Viet Cong komt, of ze maken ergens een gat in het prikkel draad. En als er al eens een regerings functionaris of een officier hen toch te vechten maant, dan gaat het meestal niet van harte. Op zo'n manier komt de Viet Cong be trekkelijk gemakkelijk aan wapens en voedsel. En meestal maken de rebellen wel een regeringsfunctionaris van kant, zodat de toorn van het regime op het dorp neerdaalt en dat maakt de boeren ook niet geestdriftiger. Evenmin als de raids en bombardementen van de lucht macht op sampans en veronderstelde Viet Cong-steunpunten". Dat zijn de spelden, die de Viet. Cong tussen de schijnbaar perfecte opzet van de „strategische dorpen" krijgt. Die opzet blijkt in feite 'n vicieuze cirkel. Om de Viet Cong van de plattelandsevolking te iso leren, moet de regering de boeren vei ligheid verschaffen. Die veiligheid moet in de eerste plaats op zelfverdediging be rusten. Om de wil daartoe te vestigen moet de regering het vertrouwen van de boeren winnen en dat vertrouwen komt alleen wanneer Saigon zich met de wen sen van de boeren vereenzelvigt. Maar de wensen van de boeren en Saigon zijn te genstrijdig. De boeren willen liever geen oorlog voeren. De Zuidvietnamese boeren staan physiek veel dichter bij de Viet Cong dan bij Sai gon. De familie van Ngo Dinh Diem be hoorde tot het mandarinaat, een klasse die over de boeren heerste en bepaalde wat goed voor hen was, zonder hen te raad plegen. De officieren van de staatsgreep komen uit de gezeten stedelijke Bourgeoi sie. Zij hebben een positie te verdedigen en komen daartoe op het platteland een beetje oorlog voeren. De Amerikanen, die hier uiteraard voor nog wat anders vech ten, doen hun uiterste best om zich in te leven in de positie van de bevolking. Maar tussen de ongeletterde boeddhistische rijst boer en de officier uit Pittsburgh ligt een afstand, die niet in een paar maanden te overbruggen is. De Viet Cong-guerrilla's daarentegen zijn op hun ideologie na en niet alle VC's zijn communisten, er zijn ook nationalisten, neutralisten en secteleden onder in geen enkel opzicht van de boeren te on derscheiden. Zij zijn namelijk boerezoons. Zij leven tussen en met de bevolking. Zij zijn geen vreemden. Zij weten wat de boeren willen en passen daar hun strate gie bij aan. Zij zijn de vissen in het wa ter. De officieren, de ambtenaren en de Amerikanen zijn de vissen op het droge. De strijd tussen communisme en demo cratie krijgt op de weg van Saigon naar Tay Ninh zodoende een wat ander aan schijn dan bij ons in Europa. Hoé anders Wat voor een catastrofe? „Een atoomoor log", zegt een priester. De militaire regering in Saigon heeft verklaard dat de C.A.O. DAI-sectie, die een miljoen leden heeft en wier eigen goedbe wapende leger door Diem is ontbonden, het nieuwe regime haar steun heeft toege zegd. Wij vragen het de priester. Hij zegt: „ik ben gisteren net van een verblijf van twee jaar bij de Viet Cong teruggekeerd. Wij hopen dat wij onder het nieuwe regi me gelegenheid zullen krijgen wettige pro paganda voor een neutraal Vietnam te maken". „Een neutraal Vietnam", zeg ik, „wordt een jaar later toch communis tisch?" „Zeker", zegt hij koeltjes, „maar de he le wereld wordt communistisch. Dat wil zeggen eerst communistisch en dan Cao Dai, want wij hebben een superieure me taphysics". Sprakeloos blijven wij achter in de kathedraal waar het bidden voort gaat. Wat zei president Lyndon Johnson ook weer? Onze verplichtingen van Berlijn tot Zuid-Vietnam.op de muur kijkt Victor Hugo naar Su Yat Sen. Krijgt De Gaulle toch gelijk als hij naar Mao Tse Toeng en Ho Chi Minh Lonkt? (Van onze correspondent) PARIJS Ten tweede male heeft het Franse staatshoofd generaal Charles de Gaulle gisteren zi.jn ambassadeur in Bonn Robert de Margerie opdracht gegeven kanselier Erhard op het hart te drukken zijn ultimatum inzake de landbouwconfe- rentie in Brussel toch vooral ernstig te ne men. Wanneer op 31 december aldus de vernieuwde boodschap, geen overeenkomst is bereikt, zal Frankrijk zich verplicht zien verregaande consequenties uit dat échec te trekken. Er zijn verscheidene se rieuze waarnemers in Parijs die onder die consequenties zowel een ontbinding van De profeten van de Cao Dai.... in het midden Victor Hugo. - het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag als een torpedering van de Europese Eco nomische Gemeenschap willen rangschik ken, Minister Luns zei gisteren echter uit ge sprekken met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville en met de directeur van het dagblad de „Figaro" Pierre Bris- son, met wie hij lunchte, niet de indruk te hebben gekregen dat generaal De Gaul le metterdaad tot die uiterste grens zou willen gaan. Het zou echter niet de eerste keer zijn dat de Franse president zelfs zijn naaste medewerkers en ministers over zijn ware voornemens in onzekerheid liet en generaal De Gaulle wordt ook in Parijs stellig niet door iedereen enkel van bluf op het front van een zenuwenoorlog in geallieerd ver band beschuldigd. (AP) De Franse regering heeft ont kend dat De Gaulle in een brief aan Er hard heeft bevestigd dat de onderhande lingen in Brussel over een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek voor 31 december moeten zijn geëindigd. „Dit bericht wordt niet gedekt door feiten", zo verklaarde een woordvoerder van het Elysée, de ambtswoning van de president. Een Westduitse zegsman in Brussel wil de de ontvangst van de brief gisteren be vestigen noch ontkennen. VATICAANSTAD (AP) Ten Vaticane is verklaard, dat er een goede kans is, dat paus Paulus VI volgend jaar naar India zal reizen om het internationale eucharis tische congres te Bombay te bezoeken. Het is bekend, dat de paus veel uitno digingen heeft ontvangen. Verwacht wordt dat zijn bezoek aan het Heilige Land een doorbreking zal zijn van de traditionele beperkingen van pauselijke reizen. een te Brussel begrijpt dat het nu einde lijk zo ver is dat men over de G.A.T.T.- mandaten gaat spreken en dat men nu toe is aan een vergadering van de zoge heten „grote raad" (ministers van land bouw, van buitenlandse zaken en van eco nomische zaken en eventueel die van fi nanciën), die moet besluiten hoe de toe komst van de E.E.G. zal zijn. Hoe staat men er tegenover? Het is moeilijk daarop een antwoord te geven. Dr. Mansholt was gisteren voor het eerst wat somber gestemd. Hij voorzag verga deringen tijdens de kerstweek, omdat, zo als hij meende, er nu langzamerhand toch wel een „noodgeval" was ontstaan. Minis ter Biesheuvel was iets opttimistischer en reëler. Hij is er nog steeds van over tuigd dat er geen enkele reden is om niet rustig in het volgende jaar verder te gaan. ROME (AP) De Italiaanse kamer van afgevaardigden heeft een motie van ver trouwen aangenomen in de nieuwe rege ring van Aldo Moro. De regeringscoalitie is samengesteld uit christendemocraten, republikeinen, sociaal-democraten en link se socialisten. Een groep van 25 pro-communistische so cialisten gaf Moro geen steun. Zij verlie ten demonstratief de Kamer toen de stem ming begon. Toch waren er nog voldoen de stemmen om Moro de vuurproef te doen doorstaan in de 630 leden tellende ka mer. Volgende week moet Moro nog een ver trouwensvotum van de Senaat hebben. In een rede vóór de stemming zei Moro tot de communistische partij dat de democra tie in Italië het communisme zal verslaan. Van de 587 bij de stemming anwezige leden kreeg de regering 350 stemmen voor en 233 stemmen tegen. Vier afgevaardig den onthielden zich van stemming, maar verlieten de zaal niet. Een aantal van 292 stemmen was voldoende geweest voor de regering Moro. KOEALA LOEMPOER (AP) Minis ter-president Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië heeft in het parlement ver klaard, dat Indonesië saboteurs en gehei me agenten naar Maleisië stuurt met het doel de economie van het land te vernie tigen door de installaties van openbare diensten te verwoesten. Tot dusverre zijn in Malakka en Singa pore 37 Indonesische agenten gepakt. Groee hoeveelheden wapens, handgrana ten, ontploffingsmiddelen en sabotagema- terieel werden in beslag genomen. Verder verweet hij Indonesië pogingen om in Singapore, Johore en Kelantan een ondergronds bataljon te vormen in het ka der van de campagne om Maleisië te ver pletteren. Later verklaarde een zegsman van de regering van Maleisië dat belangrijke re geringsgebouwen en instellingen worden bewaakt om sabotage te verhinderen. De ze bewaking maakt deel uit van de staat van paraatheid van Maleisië. Bij het parlementsgebouw, waar de pre mier sprak, waren strenge maatregelen getroffen, zoals men in Maleisië nog nooit eerder heeft meegemaakt. Dit heeft ge leid tot gissingen dat de Toenkoe mis schien een aanslag op zijn leven vreest. De Britse regering heeft twee Engelse bedrijven, die defensiecontracten in Indo nesië hadden afgesloten, verzocht de uit voering van de lopende orders te staken „wegens de vijandige politiek van Indo nesië ten opzichte van Maleisië. Dit werd door de Britse onderminister Thomas aan het parlement meegedeeld. De betrokken bedrijven zijn de Decca Radar Ltd en de Fairey Vliegtuigfabriek. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin- gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet met Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebben.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11