Misdaad in Stockholm OR Vll.l F. WRIGHT VLIEGT 36 METER OVER DE DUINEN IN TWAALF SECONDEN m Mevrouw Oswald probeert nieuw leven te beginnen PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST VAN NIEL HORLOGES ZESTIG JAAR Eerste vlucht van toestel met motor staat aan de wieg van de luchtvaart Wil A WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 I m/mmmrm Ons ter *o#gr ver haai door M. Edward Warnar (neer kat Zweeds) Startklaar Uitvinders Licht op «ii Vijf getuigen Medeleven heeft haar helemaal overdonderd Gebukt Overdonderd Fietsenbouwers Neerstorten ETERNA OMEGA TISSOT 30) „Je hebt gelijk," zei Borgsten, ter wijl hij de emmer bij de put neer zette. De put was afgedekt met een deksel met handvatten. „En dan te bedenken dat je hier het allerfijnste water krijgt. Als je hier een poosje bent geweest en je komt dan in de stad terug en proef daar het leiding water, dan smaakt dat als een zoen van je zuster." Hij maakte een touw aan zijn emmer vast en liet deze in de put zakken. Toen hij de volle em mer naar boven had gehezen, zei hij tot Dahl: „Proef het zelf maar. Hier, drink eens." Dahl leunde voorover en dronk zo maar midden uit de emmer. Even later richtte hij zich overeind en veegde zijn mond af. „Nou"? Borg sten keek hem vol verwachting aan. „Wat zeg je ervan?" „Wel.eh. zei Dahl onzeker, „het smaakt stel lig anders dan in de stad. Het smaakt als.eh. „Precies," onderbrak Borgsten hem vol enthousiasme, „het smaakt naar aarde, dennenaalden, hars, boomtak ken, zonnestralen, een gebruisde vissersman en naar de duivel." Hij knielde bij de emmer en begon er met kinderlijke enthousiasme uit te drin ken. Het was een vreemd gezicht, de ze grote man te zien knielen bij de emmer, waaromheen hij zijn armen geslagen hield, terwijl hij gulzig het bronwater dronk. Dahl had het ge voel, dat hij aanwezig was bij een oude ritus: de mens die het leven brengende water zegent zonder het welk niets kan bestaan. Hij voelde iets van de romantiek op zich over- EEN-VIJFTIG V» slaan. Het was een gevoel, dat hij als het ware fysiek onderging. Gedu rende enkele seconden werd hij mee gesleept en met enige moeite kwam hij tot de werkelijkheid terug. Hij voelde zich opeens ontspannen. Borg sten stond op en ledigde de inhoud van de eerste emmer over een paar seringen, die vlakbij de put stonden. Ook dit scheen nog tot de ritus te be horen, maar Borgsten scheen thans weer met beide benen in de werke lijkheid te staan. Hij vulde met ge routineerde gebaren de beide emmers en zei lachend tot Dahl: „Het draagt gemakkelijker, als je ze beide op neemt." Dahl pakte de emmers op en sa men wandelden ze zwijgend in de richting van het huis. Toen ze de keuken binnenkwamen, troffen ze daar de beide vrouwen aan, die druk bezig waren met de voorbereidingen voor de avondmaaltijd. Borgsten en Dahl schonken de inhoud van de em mers voorzichtig over in een water reservoir met een kraantje, waarna ze het reservoir op twee houten klos sen boven de gootsteen plaatsten. „Alsjeblieft, meisje," zei Borgsten tot zijn vrouw, die bij de gootsteen iets in een pannetje stond te roeren. „Je behoeft nu slechts met je mooie hand je die kraan om te draaien en je hebt eersteklas fris bronwater ter be schikking". Hij leunde naar voren op het aanrecht en voegde er op qua- si-familiare toon aan toe: „Zeg meis je, heb je niet een kleine hartverster king voor mijn maat en mij? Het is zwaar werk, weet je, dat waterdra- gen! Je wordt er dorstig van, als je begrijpt wat ik bedoel". Karin Brogsten lachte en maakte een wijzende beweging met haar hoofd. „Je kunt misschien in de ijs kast iets vinden, dat jou en je maat wel zal smaken. Maar doe 't zacht jes, opdat de baas het niet merkt. Denk erom, hij heeft vanavond gas ten." „Bedankt, meisje. Je bent een zonnestraaltje in een duistere we- 8 reld". Borgsten liep naar de ijskast en haalde een paar flessen te voor- schijn; hierna opende hij een muur- kast en pakte een paar glazen. Hij wenkte Dahl, die het allemaal glim- ~i lachend had aangehoord. „Kom mee, ouwe jongen! Sta daar niet naar die meisjes te staren als of je nog nooit eerder in een platte landskeuken bent geweest. Hier naar toe." Hij opende met zijn elleboog een deur aan het andere eind van de keuken. Dahl wisselde even een lach ende blik met mevrouw Borgsten en ging daarna achter zijn chef aan, die in de deur stond te wachten. Ze be traden een zeer ruime zitkamer, waar de ramen wijd open stonden. Voordat Borgsten de keukendeur achter zich sloot, zei hij nog tegen zijn vrouw: „Misschien kunnen we elkaar van avond ergens treffen, meisje? Ik be doel, zodra je vrij bent en de gasten zijn gaan slapen." „Dat is misschien mogelijk. Maar ik beloof niets." Borgsten sloot de keukendeur en wees met een hoofdknikje naar een deur aan het andere eind van de zitkamer. Deze deur leidde naar een overdekt terras, waarvan een zijde zo met klimplanten was begroeid, dat het bijna een muur leek. In het mid den stond 'n lage ronde tafel met er omheen diepe comfortabele stoelen. Borgsten zette flessen en glazen op de tafel, liep naar een hoek van het terras en trok zachtjes aan een touw. Dahl slaakte een uitroep van verras sing, toen hij zag hoe er tussen de klimplaten openingen ontstonden, waardoor er een prachtig uitzicht op de baai en de open zee vrij kwam. Het zonlicht viel door de openingen naar binnen en toverde lichtjes op de betegelde vloer, op het mahonie houten tafelblad en in de flessen en glazen. „Ga zitten", zei Borgsten, terwijl hij zelf in een van de gemakkelijke stoelen plaats nam. Hij schonk zich zelf cognac in en schoof hierna de fles naar Dahl. „Neem zoveel als je wilt," zei hij uitnodigend. Ze voegden sodawater toe, hieven het glas en knikten elkaar toe, voor dat ze hun eerste slokje namen. Dahl haalde een pakje sigaretten te voor schijn en nam er één sigaret uit. Toen hij het pakje, wetend dat Borgsten bijna nooit sigaretten rookte, weer bij zich wilde steken, zei deze: „Geef mij er ook een." Dahl gooide hem het pakje toe. Toen ze tenslotte be haaglijk achterover in hun stoelen leunden, merkte Dahl terloops op: „Je bent nog altijd erg verliefd op Karin hè?" Borgsten trok even een gezicht. „Bedoel je, omdat ik een afspraakje met haar maakte?" Hij trok even peinzend aan zijn sigaret en blies de rook door zijn neusgaten uit. „Onze gewoonten zijn natuurlijk 'n beetje in de war gebracht, doordat Moira plotseling bij ons is ingetrok ken. We hebben vanzelfsprekend me delijden met haar, zoals iedereen dat zou hebben, en ik zou voor geen goud willen, dat ze zich in de weg voelde. Maar toch is ze dat wel. Ik houd er niet van. als man en vrouw stiekem in een hoekje moeten lief kozen. Dat is ook de reden, waarom ik nooit logés langer dan een dag of twee wil hebben. Maar de arme Moi ra heeft een vreselijke slag te ver werken, en denk niet dat ik niet in staat zou zijn de juiste proporties van haar verdriet en mijn gebrek aan vrijheid te zien. Tóch vind ik het vervelend. Ik vermoed dat mijn in borst niet edel genoeg is." Dahl mom pelde iets; hij wist niet goed wat hij hierop moest zeggen. Toen ze weer achterover in hun stoe len leunden, vroeg Borgsten opeens: „Ben ie erg geïnteresseerd in films?" Dahl was zo verrast door deze vraag, dat hij niet onmiddellijk kon antwoorden. „Ik bedoel in de film als kunst uiting," voegde Borgsten eraan toe. „Nee, ik moet bekennen dat ik geen bijzondere belangstelling voor films heb. Ik heb de gewone belang stelling, zoals de meeste mensen. Borgsten knikte even alsof dit ant woord zijn vermoedens bevestigde. „Hoe kwam het dat jij en Millech zulke goede vrienden waren en zovele uren samen doorbrachten?" Dahl voelde zich opnieuw verrast. Hij had het gevoel dat deze vraag uit een soort hinderlaag kwam en dat er nog vele soortgelijke vragen zouden volgen. Hij had echter niets te verbergen. Hij lachte even en zei: „Misschien vond Millech 't juist prettig om met iemand samen te zijn, die niet zo geïnteresseerd was in het geen hemzelf de gehele dag bezig hield. Het is niet ongewoon, meen ik, dat mensen zich in hun vrije tijd aangetrokken voelen tot mensen, die zich met iets geheel anders bezig houden dan zijzelf." (Wordt vervolgd) noeg gehad... Kom, laten wij de vlag op trekken." Dit is immers het afgesproken teken met de mannen van de kustreddingsdienst die beloofden te komen helpen als dit nodig mocht blijken. Spoedig zijn ze daar: John T. Daniels, W. S. Dough en A. D. Etheridge. Onder het oog van W. C. Brickley, een houtkoper uit Manteo en de zestienjarige Johnny Moore uit Nay's Head wordt een houten spoor de eer ste startbaan uitgelegd. Maar er tussendoor hoort men menig maal sakkeren over het koude weer: de kachel in de nieuwe loods is steeds om ringd door enkele verkleumde mannen, die zich vlug wat komen warmen. „Ik heb bij de proef van zondag mijn kans gehad," zegt Wilbur, die juist binnen komt, tot zijn broer. „Vandaag is het jouw beurt om de eerste vlucht te maken". Na een paar minuten zegt een hunner: „Kom, wij maken ons klaar." Wilbur Wright hield de vleugeltip vast. Het gebeurde zestig jaar geleden. Over de Kill Devil Hill aan de Ameri kaanse oostkust waait een ijskoude noor denwind. De oceaan is woelig en de lucht is grauw. De gebroeders Wright hebben aan de inwoners van Kitty Hawk een uitnodiging gestuurd om don derdag zeventien december hun eerste vlucht bij te wonen, maar er is slechts één belangstellende komen opdagen. Aan de voet van de heuvel staat de crèmekleurige tweedekker met het dubbe le hoogteroer vooraan. De vleugelbreedte is 12,30 meter. Het toestel is slechts zes meter lang. Er zijn twee duwschroeven, die aangedreven worden door de ene twaalf PK-motor. Ook deze motor werd door de gebroeders Wright zelf ontworpen en gebouwd. De gebroeders Wright hebben zojuist be slist de vlucht te laten doorgaan. De wind snelheid bedraagt zowat veertig kilome ter per uur. Dit is niet gering, maar an derzijds is de landingsnelheid dan ook niet zo hoog. „Wij kunnen niet langer wach ten", menen de gebroeders Wright. „Het weer zal waarschijnlijk niet meer beter worden en wij hebben al vertraging ge- ledereen gaat mee. De dubbeldekker staat reeds startklaar. Orville knoopt zijn jas extra-goed dicht en gaat voorover lig gen op de onderste vleugel. Hij probeert even met de linkerhand de vertikale stuur stang voor zich en brengt daarmee het dubbele hoogteroer in werking. Hij werpt een vlugge blik op de drie instrumenten, rechts voor hem: een stopuurwerk, een windsnelheidsmeter en een toerenteller. Met de heupen probeert Orville ook even het houten zadel, dat het richtingsroer in beweging bréngt. Daarop knikt hij naar zijn broer, die aan het rechtervleugeluiteinde gaat plaats nemen. De motor wordt aangezet. Pas wanneer deze goed regelmatig loopt trekt Orville de slipkabel los. Het toestel komt in beweging. Wilbur loopt met het toe stel, dat hij bij de vleugeltip vasthoudt, mee tot aan het einde van de twaalf me ter lange rail. Terwijl de „Flyer" de lucht ingaat, gaat Wilbur Wright wat achteruit om beter de vlucht te volgen. Op dat ogenblik juist maakt Daniels een foto, de enige die van dit historisch ge beuren bestaat. De vliegbaan is bewogen. De krachtige wind en het feit dat Orville nog niet zo veel ondervinding heeft spelen daarbij na tuurlijk een rol. Een eind verder maakt Orville dan een vrij geslaagde landing. Van gejuich is er geen sprake. Iedereen verricht vlug de hem opge legde taak. Er wordt vastgesteld dat de vlucht twaalf seconden heeft geduurd en dat een afstand van 36 meter vliegend werd afgelegd, waarna iedereen zich vlug even gaat warmen alvorens de volgende vluchten worden voorbereid. Op die ijskoude zeventiende december 1903 te 10.35 uur plaatselijke tijd is de oude droom der mensheid: te vliegen, wer kelijkheid geworden. Voor 't eerst in de geschiedenis heeft een bemand vliegtuig door middel van motorische kracht een voortgezette vrije vlucht uitgevoerd. De eerste stap ter verovering van het heelal was gezet. Die dag worden door de gebroeders, die elkaar afwisselen, nog drie vluchten ge maakt, waarvan de laatste 59 seconden duurde en waarbij een afstand van 260 me ter werd afgelegd. Maar bij de landing werd de FLYER beschadigd. De zoons van Milton Wright, de latere bisschop van de „United Brethren Curch" werden op zestien april 1867 Wilbur en negentien augustus 1871 Orville geboren. Orville, die zich al van zijn vijfde jaar voor mechanische knutselarijen interes seerde, speelde op negenjarige leeftijd handelaar in oudroest en had daarvoor zelfs zijn twee jaar jongere zuster in dienst genomen. Op zekere dag wilde hij een draaibank maken, maar hetgeen hij knutselde was te klein om werkelijk practisch te zijn. Hij vroeg om hulp aan zijn broer. Wilbur was onmiddellijk bereid. Het was het eer ste „grote" technische stuk dat beide broers samen maakten, die draaibank. Dat het uitvinden hen in het bloed zat werd herhaaldelijk bewezen. Zo kwam Or ville op zekere dag op de gedachte om kauwgom te fabriceren, „zowel voor ge- zinsverbruik als voor de handel." Hij mengde verscheidene ingrediënten en liet het mengsel goed koken, maar toen hij met een vriendje het produkt probeerde, werden beiden zo misselijk, dat ze hun „kauwgom" niet meer konden zien. Toen Orville's speelmakker Ed Sines op zekere dag „een drukpers" bleek te be zitten met juist voldoende materiaal om een paar regels te kunnen drukken stichtte Orville de drukkersfirma „Sines Wright". Hoe dan ook de jongens kre gen het gedaan, dat vader en oudere broer er een flinke stuiver voor over hadden, zodat er steeds meer zetmateriaal en een per- konden worden gekocht. Ze gaven spoedig een schoolblaadje uit. De zaak groeide verder en het was uit eindelijk zover dat ze er toe kwamen een plaatselijk blad uit te geven, dat „WEST SIDE NEWS" heette en dat weldra een Orville Wright vloog in 1903 36 meters dwarsstabllitelt van een vliegtuig te be heersen. Eerst werd een licht zweefmodel van bamboe gebouwd, gevolgd door een dub- beldekse touwvlieger met anderhalve me ter spanwijdte, met gewelfde vlakken en open zijkanten. Het procédé bleek nogal bevredigend te werken. Er werd besloten een apparaat te bouwen, dat een mens kon dragen. In de zomermaanden van 1900, 1901 en 1902 gingen de broers kamperen in de dui nen van Kitty Hawk aan de Atlantische Oceaan. Op die primitieve tweedek- zweefvliegtuigjes hebben de gebroeders Wright hun luchtdoop gekregen. Maar de vele tientallen vluchten, die zij gedurende die drie vakanties hebben gemaakt waren geen pleziertochtjes. Geen ogenblik hebben zij uit het oog verloren dat zij zochten naar een goed be stuurbaar vliegtuig. Vele kleinere en gro tere verbeteringen werden uitgevoerd. Tenslotte was het Orville, die de sleutel van hun succes gevonden heeft op een sla peloze nacht in oktober 1902, toen hij op zijn veldbed lag te denken over het wan gedrag van het zweefvliegtuig. Opeens ging hem een licht op. Als het toestel sneller afgleed dan gewoonlijk, of Buiten de gebroeders Wright zijn daar welgeteld vijf getuigen aanwezig aan de Kill Devill Hill. Er is nog een andere ge tuige: Robert L. Wescott van de kustred dingsdienst die het station onmogelijk kan verlaten: hij heeft met een sterke verre kijker alles goed kunnen volgen. DALLAS (AP) Mevrouw Marina Os wald, de weduwe van de vermoedelijke dader van de moordaanslag op president Kennedy, gaat gebukt onder de tragische dood van president Kennedy, maar dap per streeft zij er naar een toekomst voor haar kinderen in Amerika op te bouwen. Dit beeld krijgt men van haar in ge sprekken met mensen die nauw contact met haar hebben sinds haar man zelf op 24 november vermoord werd. Daarna werd Marina, een 22-jarige Rus sin die nog geen twee jaar in de Verenig de Staten is, zelf onmiddellijk door de ge heime dienst van de buitenwereld afgeslo ten. Haar rustige leven in Irving, voor stad van Dallas, was als een kaartenhuis ,*\ENU 45. Joris Goedbloeds vermaning had zijn uitwerking op Nachtwaker van de Biel niet gemist. „Een schat zoe ken, zei u?" vroeg hij. „Meneer, dat is nou toch frap pant, dat heb ik nou toch altijd al willen doen'. Welke schat, had u gezegd? Moemoetoemi's? Meneer als ik weet waar die is ga hem meteen zoeken. Nu, meteen! Dan geef ik de hele nachtwakenj er aan, meneer! Dan laat ik die hele vervelende nachtwakerij in de steek. „Waar, vraagt ge?" zei Joris, terwijl hij snel een land kaartje tekende. „Wel, mijn waarde, dat is heel een voudig! Ge gaat zuidwaarts tot ge het Obergine Ge bergte bereikt, dat ik hier in schematische trekken voor u opschets; daar neemt ge de derde berg rechts, heel eenvoudig, en hier bij het kruisje ligt uw schat. Ge moogt dit kaartje hebben, mijn beste; ik schenk het u; ik help namelijk een flink daadkrachtig iemand als u graag vooruit in deze wereld". Ongeveer tezelfder tijd sprak Panda in de hut tot Blub: „Als je vooruit wilt komen in deze wereld, Blub, moet je geen rare of on bezonnen dingen doen. En de manier waarop jij eet, door alles zo-maar midden in je buik te steken, is heel raar. Dat zijn geen goede manieren. Als je netjes wilt zijn moet je die vis daar naar binnen stoppen, kijk, zo. „Blub", zei Blub, die het best vond zolang hij de vis maar kreeg. in elkaar gestort. Foto's die rond die tijd van haar gemaakt werden toonden haar terwijl zij met een afwezige blik op het gelaat haar baby angstig tegen zich aan klemde. Nu bijna drie weken later is zij nog steeds in zichzelf gekeerd. Zij praat zel den over haar echtgenoot. Zij schijnt ge bukt te gaan onder zijn schuld. Zij be antwoordt vragen over hem, maar verde digt hem niet. Haar kinderen June twee jaar oud en Rachel zeven weken bete kenen alles voor haar. Het gezin woont ergens bij Dallas onder bescherming van de geheime dienst. Deze week is zij naar het Parkland zie kenhuis geweest, waar zowel Kennedy als haar man gestorven is, voor controle. Haar gezondheidstoestand en die van de kleine Rachel zijn uitstekend. Marina schijnt tevreden te zijn. Zij kan overal gaan, maar wordt steeds vergezeld door twee rechercheurs. Twee maal heeft zij het graf van haar man in fort Worth bezocht en beide keren nam zij bloemen mee. Zij geeft er echter de voorkeur aan thuis te blijven. Zij besteedt veel tijd aan naaien om de kleren te veranderen die haar en de kinderen gegeven zijn. Zij leest ook veel in haar Russische bijbel. Ofschoon zij een trouw lid van de grieks- orthodoxe kerk is, heeft zij sinds de moord geen diensten meer bijgewoond, vermoe delijk uit vrees opgemerkt te worden. Zij heeft weinig belangstelling voor de televisie, maar maakt graag een praatje met de mannen van de geheime dienst, ook om haar Engels te verbeteren. Zij spant zich erg in om het Engels volko men te beheersen. Met behulp van een woordenboek probeert zij de kranten te ont cijferen en volgens haar kennissen maakt zij goede vorderingen. Het medeleven uit de Verenigde Staten en de rest van de wereld heeft haar over donderd. Tot dusver heeft zij meer dan duizend brieven ontvangen en reeds is meer dan 12.000 dollar binnengekomen om Manna te helpen bij de opvoeding van haar kinderen. oplage van 500 exemplaren bereikte en bevredigende resultaten opleverde. Daarop volgde een nieuwe ambitie. Or ville was reeds sinds enige tijd eigenaar van 'n oude vélocipède met hoog voorwiel, waarvoor hij drie dollar had betaald. Toen in 1892 de nieuwe Safety met luchtbanden verscheen, kocht Orville die ook, voor 160 dollar. Orville deed spoedig mee aan plaatselijke wedstrijden. In hetzelfde jaar nog kwamen de beide broers op het idee het te proberen met de verkoop van rij wielen. Al spoedig bleek, dat er een behoefte aan reparatiewerkplaatsen bestond. Dus vestigden ze een nieuwe winkel, aan de overzijde van de straat, die klaar was te gen de lente van 1893, tegen het nieuwe fietsseizoen. Orville verdeelde zijn tijd tus sen de drukkerij en de rijwielzaak. De rij wielzaak breidde zich steeds uit. Er kwam een eigen rijwieltype, waarvan er ver schillende honderden exemplaren ver kocht werden. Deze uitbreiding verplicht te de Wrights weer tot verhuizen. Het is in West Third Street, waar de meeste fietsen van eigen fabrikaat tot stand kwamen, dat ook het eerste echte motorvliegtuig gebouwd zou worden... Een kort berichtje over het neerstorten van Otto Lilienthal, de eerste man, die werkelijk gevlogen heeft met een zelfge maakt zweeftoestel, scherpte hun latente belangstelling voor alles wat het vliegen betreft. Ze besloten alles te lezen wat er maar over de vliegerij te vinden was. Tot hun niet geringe verbazing was dit heel wat meer dan zij hadden kunnen ver moeden. Het viel hen spoedig op hoeveel energie, tijd en geld in de loop der tijden aan futiele vliegpogingen waren gespen deerd. Met hun aangeboren aanleg voor systeem en methode rangschikten zij het werk van hun voorgangers in klassen. De drie hoofdklassen waren: de model bouw, het zweefvliegen en het beproeven van door motorkracht gedreven vliegtoe stellen op natuurlijke grootte. Zij begon nen met het zweefvliegtuig, ook al omdat zij onder de indruk gekomen waren van het enthousiasme, waarmede apostelen der vogelzweefvlucht de schoonheid van het drijven met vaste vleugels op de lucht zelve schilderden. Een gelukkige vondst welke Wilbur deed was het scheluwtrekken van de vleugel achtereinden van een zweefvliegtuig en wel zo, dat als het ene vleugeldeel werd opgewipt het andere omlaagging. Hierdoor ontstond de principiële mogelijkheid de Dit is de historische foto die Daniels maakte van de eerste vlucht van de „Flyer". Rechts holt Wilbur, het toestel los. als de bestuurder de glijbeweging te laat corrigeerde, dan oefende het verticale staartvlak een weerstand uit aan de kant van de omlaaggerichte vleugel en maakte het apparaat in de richting van de glij beweging een onbeheerste zwaai om zijn vertikale as. Het resultaat was dus slech ter mét dan helemaal zónder staart. Orville zag de oplossing in het beweeg baar maken van het kielvlak, dus door het scharnierend te bevestigen en er een rich tingsroer van te maken. Aldus vond hij de sleutel van het hele geheim der dwars- besturing! Het ogenblik was dus gekomen om een vliegtuig dat door een motor met schroef zou worden aangedreven te ont werpen. Nog voor ze Kitty Hawk verlie ten begonnen de Wrights aan het ont werpen van dit vliegtuig. Ook deze laatste etappe verliep met dezelfde wetenschappe lijke stelselmatigheid. Op veertien december 1903 hadden de eerste proeven vanaf Kill Devill Hill plaats, maar het was op zeventien decem ber 1903 dat zij geschiedenis maakten. Wil bur is reeds in 1912 gestorven, maar Or ville heeft nog de ganse evolutie van de vliegerij mogen beleven, ook al had hij er na 1915 geen actief deel meer aan. Hij stierf in het hospitaal te Dayton op der tig januari 1948. MET GOUDEN BAND VANAF 440.— GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 188S

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15