lUIllU.JLvJ.t?I \>UUIUlll Ghanezen in Moskou demonstreren Een mooie huid, een mooi gezicht Duizenden Westberlijners naar hun verwanten in Oost-Berlijn Vrijdag begint de massale In 1962 vonden 2181 mensen de dood in het verkeer HET WEER eenzijdige kerstuittocht Melkhandelaar voor rechter Onverbeterlijk o JUBELSTEMMING IN EEN GESCHEIDEN STAD Bijna drieduizend slachtoffers bij ongelukken van andere aard Bond doet minister suggestie voor meer vakantie Niemand voor de eerste prijs Vakbonden willen voor hun leden lagere belasting Auto's in brand na botsing; één dode Paus en patriarch naar Heilig Graf Te hoge prijzen Drie doden in het verkeer Utrechtse taxi's 33 pet duurder s*W MORRIS 'éeforeyou êiuj! FALCON MONTY-COATS KOFFERS TASSEN ByOUX Luxe lederen kerstgeschenken In de krant van heden: Het woord is aan KLM-debat in de Tweede Kamer pagina 2 In sporttoto Lichte dooi Statets-Generaal 500 jaar pagina 11 49e JAARGANG NUMMER 39 WOÈNSDAG 18 DECEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u, S 1 V V 1 1 T W f W W Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred en alle aM. Telef. 15295. DAGBLAD VOOK VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING IJmuide, Gourm* m>. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V_, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V BARtÊuOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 BARTf LJORISSTR 16 HAARLEM Verzorging van uw gezichtshuid is belangrijk. Omdat deze dagelijks aan weersinvloeden wordt blootgesteld. Daarom is het goed de huid voor het slapen gaan grondig te reini gen van poeder-, stof- en crèmeresten. Met Scherk, de lotion die de bloedcirculatie in uw huid weefsel stimuleert >en activeert. Zodat de huid zich 's nachts kan herstellen om de volgende dag weer mooi en zacht en gaaf te zijn! In flacons va f2.95 MOSKOU (AP) Ongeveer vierhonderd Ghanese studenten hebben vandaag voor de ambassade van Ghana gedemonstreerd uit protest tegen het doden van een stu dent door een Rus. Ongeveer driehonderd studenten gingen de ambassade binnen om een memoran dum op te stellen dat daarna in optocht naar het Kremlin zou worden gebracht. De overleden student zou Asare Addo heten. Een van de demonstranten zei dat de Russische autoriteiten in een rapport zijn dood aan natuurlijke oorzaken hebben toe geschreven. Zes Russische politiemannen stapten bij de demonstratie rustig door de sneeuw en deden geen poging in te grijpen. Later probeerde de politie de straat af te zetten met vrachtwagens en politie auto's. De studenten stoorden zich niet aan de waarschuwing van hun leiders en bra ken zich met geweld door deze afzetting heen. Zij zetten hun weg naar het Kremlin voort. Hun aantal was inmiddels aange groeid tot vijfhonderd. Even verder ont stond een hevig gevecht met tientallen po litiemannen, die een veertig meter lange barricade hadden opgeworpen aan de in gang van het Rode Plein. Een der studenten zei dat de Ghanees in Kalinin in de medicijnen studeerde en vrijdag is overleden. Een andere betoger had een foto van de overledene op zijn jas gespeld. Velen droegen rode banden om hun hoofd, een Afrikaans teken van rouw. Op een der spandoeken stond' „Moskou is een tweede Alabama." Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 4 Beeldverhalen 2,15 Van Dao tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad, en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Weg en Wiel7 Radio en t.v13 Kunst 13 Topsy 14 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's MuurschriftinPompeï: Het kleinste kwaadwordt groot, als men het verwaarloost. wetten overtreden mag hebben. Dit houdt in dat ieder die sedert 1957 is gevlucht, niet in aanmerking komt. Statistieken hebben aan het licht ge- brach't, dat in ons land, zowel als in het buitenland (b.v. in Duitsland, Engeland en Amerika) na de verkeersongelukken de ongelukken in en bij de woningen de mees te slachtoffers eisen. In Nederland is hier bij, zo concludeert het voorlichtingsbureau van het schadeverzekeringsbedrijf uit het cijfermateriaal van het C.B.S. de val de belangrijkste doodsoorzaak. In 1962 kwa men in Nederland ongeveer 5006 personen door een ongeval om het leven. Evenals in de meeste andere landen eiste het weg verkeer de meeste slachtoffers, namelijk 2181. Totaal kwamen in 1962 1647 mensen door een val om het leven. Door een val van de trap overleden 137 personen. Allerlei niet nader gespecificeerde valpartijen eis ten bijna 1300 doden. Het merendeel van de valpartijen gebeurde in of bij het huis, althans buiten het beroep. Een kleiner aan tal heeft betrekking op ongevallen in be drijven. In 1962 kwamen verdrinkingsge- vallen met dodelijke afloop de vierde De Nederlandse bond van Burger- en Bóuwvakpatroons heeft minister Bogaers (Bouwnijverheid) voorgesteld het aantal vastgestelde vakantiedagen uit te breiden met vijf dagen en deze uitbreiding te laten vallen in het eind van het kalenderjaar. De bond, die het vraagstuk van de vakan tie-uitbreiding kortgeleden tijdens een gecombineerde besturenvergadering in Utrecht heeft besproken, meent dat deze regeling voor beide partijen voordelig is. Het hoofdbestuur van de bond heeft de suggestie, die in de gecombineerde bestu renvergadering algemene bijval kreeg, nu schriftelijk ter kennis gebracht van de minister en hem gevraagd te willen be middelen bij het invoeren van deze regeling. De 666.653 deelnemers aan de sporttoto van deze week hebben voor een inleg gezorgd van 797.237,50, waardoor 263.084 gulden aan prijzen beschikbaar kwam. Voor de eerste prijs 144.698,95) heeft zich geen enkele kandidaat gemeld, zodat de 59 winnaars van de tweede prijs de tweede prijs 78.926,70) en de eerste prijs delen. Ieder van hen toucheert een bruto- bedrag van 3.790,20. Voor de extra-prijs, die 39.463,35 groot is, zijn 74 gegadigden, die eik netto 533,30 ontvangen. plaats met een totaal aantal slachtoffers van 369. Daarna komen de spoorwegonge vallen met 135 dodelijke slachtoffers. (Dit aantal is zo hoog als gevolg van de trein ramp bij Harmeien in januari 1962). Als gevolg van' vergiftiging door gassen en dampen kwamen 127 mensen om het le ven, de meesten door kolendampvergifti ging. Vergiftiging door lichtgas eiste 53 slachtoffers. Bij veel van de ongevallen thuis zijn huisvrouwen, kinderen en bejaarden be trokken. Aangezien de huisvrouw in huis het drukst bezig is, loopt zij ook het groot ste ongevallenrisico. Deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben uitsluitend be trekking op de ongevallen met dodelijke afloop. Het overlegorgaan der vakcentrales heeft de minister van Financiën verzocht om 'n maatregel die neerkomt op belastingver laging voor de leden van vakverenigingen. De vakcentrales willen al hun leden auto matisch in aanmerking laten komen voor de 5 percents aftrek die geldt voor diege nen die vallen in de inkomstenbelasting en die verwervingskosten hebben van meer dan 100 gulden per jaar. Voor een handarbeider met twee kinde ren zou dit ongeveer neerkomen op een netto-inkomstenverhoging van 1 gulden per week. De vakcentrales willen dat het be wijs van lidmaatschap van de vakbond vol doende wordt om de 5 percents aftrek toe te passen, zowel voor de loon als voor de inkomsten-belasting. Op de rijksweg Rotterdam-Gouda, ter hoogte van Nieuwerkerk, waar geen mid denberm is, zijn gisteren bij een ketting botsing vier auto's in brand geraakt. Uit een brandende personenauto kon de 46- jarige mevrouw Van der Meer uit Nijme gen met moeite worden gered. De bestuur der. de 25-jarige in Nijmegen wonende Griek T. Cotsis, kwam in de vlammen om. Er zat geen kind in de auto, zoals aan vankelijk werd gevreesd, omdat er een kindertasje was gevonden in de chaos van verbrande auto's. Bij de kettingbotsing wa ren een autobus, twee personenauto's en een vrachtauto betrokken. Aan de zeer snelle reactie van de vrachwagenchauffeur is het te danken, dat mevrouw Van der Meer nog uit de brandende personenauto ken worden gered. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen enkele buien, in hoofdzaak sneeuw, maar ook enkele opklaringen. Morgen beter zicht dan vandaag. In de kustprovincies lichte dooi, elders temperatuur om het vriespunt. Tot matig of krach tig toenemende noordwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Tuna Universitaria de Barce lona", een groep van twintig zingen de en dansende studenten uit Spanje, heeft gisteren het paleis Soestdijk bezocht, waar zij een serenade bracht aan d,e prinsessen Beatrix en Irene. Geamuseerd ondergingen de prinsessen de explosie van zuide lijke zang- en danslust in een van de zalen van het paleis. Zelfs de edel man op het schilderij tegen de ach terwand bleek te passen in het decor BERLIJN (AP). De Berlijnse muur gaat vrijdag voor het eerst sinds meer dan twee jaar voor de Westberlijners open. Dan begint de vloedstroom van naar schatting 800.000 mensen naar Oost-Berlijn om vrienden en familie leden met Kerstmis te bezoeken. De be zoeken zijn mogelijk gemaakt door een overeenkomst die gisteren is getekend door vertegenwoordigers van het stads bestuur van West-Berlijn en het bewind in Oost-Duitsland. Terwijl de politici de mogelijke ge volgen voor de toekomst afwogen van de eerste overeenkomst over de muur, waren de Berlijners in beide delen van de stad in een jubelstemming. De laatste twee jaren zijn zij met Kerst mis gescheiden geweest. Families zijn sindsdien uit elkaar geweest. Terwijl bui tenlanders en Westduitsers de muur kon den passeren, mochten de Berlijners dat niet. Nu zal er tot 5 januari 1964 van het volgend jaar eenrichtingverkeer zijn. De Oostberlijners moeten zich ermee tevreden stellen gastheer te zijn. Terwijl mensen zich haastten de extra edities van de Westberlijnse kranten te kopen, maakte een fruitverkoper van de gelegenheid gebruik. „Koop bananen," zo riep hij. „U kunt ze meenemen naar uw familieleden in het Oosten. Fruit is schaars in Oost-Duitsland." Een bejaarde man, Joachim Lindman zei: „Ik heb kleinkin deren aan de overkant die ik nog niet heb gezien. Dit wordt een erg gelukkig kerstfeest voor mij." In Oost-Berlijn heerst een soortgelijke vreugde. Drie van de vijf mensen die op straat werden geïnterviewd zeiden met vreugde familieleden te ver wachten. Zelfs de bewakers op de muur leken verheugd. Een journalist merkte op dat dit veel extra werk zou meebrengen. „Dat geeft' niet," zei hij, „dit is een stap in de goede richting." Aan beide zijden van de muur is de po litie voor de kersttijd gemobiliseerd. Men verwacht verkeersproblemen van mon sterlijke omvang. Er zijn slechts drie door laatposten voor voetgangers en automobi- BEIROET (AFP). De orthodoxe oecumenische patriarch van Constanti- nopel, mgr. Athenagoras, zal naar Jeru zalem gaan en daar met paus Paulus VI bidden bij het Heilig Graf. Dit heeft de Grieks-Orthodoxe patriarch van Antio- chië, mgr. Theodosios, in Damascus ver klaard. listen, plus één voor uitsluitend voetgan gers en één via de stadsspoorweg. Het Rode Kruis zal hulpposten inrichten bij de doorlaatposten voor degenen die onwel worden in de te verwachten lange rijen. Reeds vanmorgen om zeven uur stonden Westberlijners te dringen voor de twaalf bureaus waar vergunningen kunnen wor den aangevraagd. Binnen enkele uren ston den duizenden Westberlijners te wachten voor deze kantoren, die vanmiddag om een uur pas open zijn gegaan. Het uitreiken van de één dag geldige ver gunningen is vanmiddag begonnen. Bij een van de twaalf bureaus in scholen en sport zalen kan men van 13.00 tot 18.00 uur een aanvraagformulier invullen. De volgende dag kan men dan bij hetzelfde bureau een dagpasje halen. De derde dag kan men daarvan gebruik maken voor een bezoek aan Oost-Berlijn. Dit betekent dat vrij dag de eerste Westberlijners naar het oos ten kunnen, voor het eerst sedert 850 da gen scheiding. De tijdelijke bureaus wor den bezet door personeel van de Oostduit- se P.T T. Pasjes kunnen worden aange vraagd door hen die ouders, kinderen, grootouders, kleinkinderen,broers, zusters, ooms en tantes of neven en nichten (kin deren van zusters of broers) in Oost-Ber lijn hebben. Ook echtgenoten mogen el kaar bezoeken. Er is echter één moeilijk heid. Brandt waarschuwde dat op aandrin gen van Oost-Duitsland een clausule is op genomen dat de aanvrager geen Oostduitse Het tekenen van de overeenkomst maakte een einde aan twaalf dagen van spanning sedert het voorstel door Oost- Duitsland werd gedaan. Het leek erop dat het plan tcch nog zou mislukken door po litieke geschillen. In gesprekken die tot na middernacht duurden, werd een for mule gevonden waarbij beide partijen zich konden neerleggen. In een geza menlijke verklaring van de Westduitse re gering en het Westberlijnse stadsbestuur wordt gezegd dat de juridische status van West-Berlijn door de regeling niet veran dert, evenmin als in het niet-erkennen van het communistische bewind. Alexander Abusch, de Oostduitse vice- premier wiens brief aan Willy Brandt de aanleiding was tot de overeenkomst, noem de de overeenkomst „een zege voor de politiek van de rede" en een „stap naar toenadering en ontspanning". Hij zei het mogelijk te achten dat het akkoord zal leiden tot andere overeenkomsten tussen Oost- en West-Duitsland. Burgemeester Brandt van West-Berlijn zei dat de over eenkomst een model kan zijn voor de toe komst. Abusch verklaarde dat er voor vreedzame bezoekers geen gevaar is. De westelijke bezoekers zullen hun waarde- goederen en geld moeten aangeven en zich houden aan de vastgestelde lijst van invoerartikelen bij het meenemen van ge schenken. Voor de economische politierechter in Haarlem heeft de officier van Justitie vanmorgen 600 boete, waarvan 400 voorwaardelijk, geëist tegen een Haar lemse melkhandelaar die zijn melkproduk- ten had verkocht boven de prjjs die de minister op 6 december heeft vastgelegd in een prljzenbeschikking. De verdediger, mr. J. C. Smithuijsen, meende dat dé ministeriële beschikking niet-verbindend moest worden verklaard en concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. Tot een uitspraak is het nog niet ge komen, want nadat hij het verweer van de verdediger had aangehoord, besloot de rechter de zaak aan te houden tot 6 januari voor het horen van een' getuige-deskun- dige. Het stoffelijk overschot van oud president Theodor Heuss van de Westduitse bondsrepubliek is gisteren in Stuttgart ter aarde besteld. In een van de straten van de stad kwam een vrouw uit de zwijgende menigte naar voren om bloemen op de rouw- wagen te leggen. (Telefoto) In Dedemsvaart is de 42-jarige mevrouw A. M. Michel door een auto aangereden en in een sloot geslingerd. Zij was op slag dood. In Nljverdal is de 21-jarige W. A. Evers met zijn bromfiets onder een vrachtauto geschoten die plotseling rechtsaf sloeg. Hij werd overreden en was op slag dood. B- en W. van Utrecht hebben hun goed keuring gehecht aan een verhoging van de taxitarieven met ingang van 2 januari. De eerste aanslag blijft negentig cent. Na 2 januari wordt daar echter maar 250 in- plaats van 333 meter voor gereden. Voor elke volgende afstand van 250 meter (tot dusver eveneens 333 meter) wordt tien cent in rekening gebracht. Deze wijziging betekent in feite, dat het tarièf na de eerste aanslag 40 cent per kilometer wordt inplaats van 30 cent, een verhoging dus met 33 percent. B. en W. hebben er eveneens in toegestemd, dat 15 percent fooi mag worden gevraagd. Inwoners van een woningblok in New York hadden er genoeg van gekregen. De laatste anderhalf jaar was er vier maal ingebroken. Dus hadden ze in de hal van het blok een bord gezet met de volgende tekst: „Voor de dieven: anderen zijn u voor geweest. Alle fototoestellen, grammo foons, transistorradio's diamanten din gen, parels, halssnoeren, alsmede alle waardevolle en waardeloze juwelen, zijn uit deze verblijven al gegapt. Hier valt niets meer te halen." Nu is dat bord gestolen. Duisternis, dichte mist en een spiegel gladde weg waren oorzaak van een bot sing tussen een truck met oplegger van Van Gend en Loos en een autobus van de K.L.M., vanmorgen om kwart over ze ven op de Rijkswïjkseweg in Den Haag. De chauffeur van de truck werd door zijn eigen auto overreden en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De chauffeur van de K.L.M.-bus werd ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1