de beste sigaar van het jaar: Ritmeester Gracia! m RITMEESTER - President voor aan Johnson stelt zich UNO-Assemblee Vreedzame armoede revolutie tegen in de wereld NAVO-conferentie deed zaken in twee dagen af VERKOUOHEIO coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex j Als de kaarsen branden... dan Meesterlijk.f en feestelijk J zo'n Winter teistert Oost-Europa Kerstmannen op de vuist het unieke 2-laagstablet verdrijft verkoudheid radicaal WERELDNIEUWS Van dag tot dag Goede I Assemblee van V.N. is gesloten Vonnis vernietigd tegen Amerikaanse communistische partij Britse „zilversmid" in liol van leeuw <~Praat6toel WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 "Vf Kennedy's voorbeeld Volgende bijeenkomst in mei te 's-Gravenhage Lenige repliek' Lift-incidentje Collectief optreden Uteris Flaneur een onontkoombare plaag? Eindelijk niet meer dankzij Terwijl officieel een „pasje" nodig zal zijn om tijdens de kerstdagen de Westber- lijner entree in Oost-Berlijn te geven, is het wel duidelijk dat deze passenformali- teit uit het oogpunt van controle geen en kele zin heeft. De enorme mensenmenigte, die van deze gelegenheid gebruik zal ma ken, maakt elke doelmatige controle van Oostberlijnse kant onmogelijk en men moet dan ook veronderstellen dat het commu nistische regime van Oost-Duitsland zijn Muur op een elegante en tegelijk dema gogische manier wil „inzetten" om winst te behalen op een ander front. Dat andere front ligt zowel op econo misch als op politiek terrein. Economisch: nu een miljoen Westberlijners zich als een zwerm sprinkhanen over het oostelijk stadsdeel zal uitspreiden, betekent die in vasie niet dat ze, als echte sprinkhanen, de boel komen kaalvreten. Integendeel, ze brengen allemaal een pakje mee en wel een zo royaal mogelijk pakje. Een miljoen pond koffie, een miljoen pond boter, een miljoen kilo suiker, een miljoen maal alle heerlijkheden die men in Oost-Berlijn niet kopen kan. Dat is een belangrijke injectie van „vitaminen" in het armelijke oosten van Berlijn, in ruil waarvoor de macht hebbers het risico nemen dat een aantal arme sloebers meeglipt in de stroom terug. Op politiek terrein is de winst waar schijnlijk nog groter. Men moet de senti mentele franje kennen, waarmee de Duit sers hun kerstfeest omgeven. Ze zijn be reid om de communisten veel te vergeven, wanneer deze hun een echt „Duits" kerst feest bereiden, compleet met ontroerend weerzien van gescheiden familieleden en hereniging van geliefden, al is dat dan ook maar voor één dag. Ulbricht als kerstman, met het aureool van Sinterklaas en de vleugels van een vredesengel het wordt een hartig brokje goodwill, dat op deze goedkope manier hel prestige van de Oostduitse regering komt versterken. „Vrede op aarde aan de men sen van goede wil" is een politieke slagzin van uiterst nuttige werkzaamheid, die in de huidige sfeer van toenadering tussen Oost en West en steeds Verdergaande be reidheid tot wederzijdse aanvaarding van onuitwisbare verschillen uitstekend past. Waarom zou Ulbricht haar dan ook niet eens voor zich en de zijnen gebruiken? Of het wérkelijk een kwestie van goede wil is, zal na deze dagen van kaarslicht en tranen moeten blijken. Als deze kerst-bres in. de Muyr efn tyijvgi^e zpp sijp, die een inleiding tot zijn afbrokkeling en verdwijning vormt, zullen de Duitsers van Oöst en West kunnen tonen in hoeverre zij willen meehelpen aan de verdwijning van het Berlijnse probleem. Zij kunnen beiden veel doen om de rest van de wereld te ver lossen van deze brandhaard, die al veel te lang vonkend is gehouden om de belang rijkheid van Duitsland te belichten tegen de achtergrond van de internationale ver houdingen, en ten koste van de gemoeds rust en veiligheid van miljoenen „mensen van goede wil". 25 stuks f 9.50 'V (Van onze correspondent WASHINGTON Lyndon Johnson, de nieuwe president van de Verenigde Staten, heeft dinsdag in een korte rede aan de UNO-assemblee getracht duidelijk te ma ken hoe zijn internationale politiek er in de toekomst zal uitzien. Hij wees er op dat hij dertig jaar geleden met president Roosevelt had samengewerkt aan een vreedzame revolutie voor de Verenigde Staten en hij wenst thans iets dergelijks te doen voor de gehele wereld. Zijn op merking dat niet een bepaald politiek sy steem de toekomst van de mensheid zou beheersen, kan men opvatten als Johnsons bereidverklaring tot een vreedzaam naast elkaar leven. Iedere leider, die naar vre de zou streven, zou de Verenigde Staten aan zijn zijde vinden, zo besloot Johnson zijn toespraak van slechts een kwartier waarin hij geen details behandelde, doch in grote trekken aan duidelijkheid niets te wensen liet. De politie in New York had uitgebrei de maatregelen genomen om de president zo goed mogelijk te beveiligen. In het UNO-gebouw had men de zaal nauwkeu rig geïnspecteerd en zelfs in het park rondom het gebouw werd scherp gecon troleerd. Johnson, die vergezeld was van zijn echtgenote en elf ledèn van het Ame rikaanse congres, werd bij de ingang wel kom geheten door secretaris-generaal Oe Thant. Het was de laatste dag van de Assemblee, de meeste gedelegeerden ston den op het punt terug te keren naar hun land, doch de grote zaal was geheel vol voor deze gelegenheid. Ieder die een plaats gekregen had crp de publieke tribune was daarvoor speciaal uitgenodigd. Wijlen president Kennedy heeft, aldus Johnson, de mensheid tot nieuwe hoop ge- inspireerd en die hoop heeft hij gedeeld met de hele nieuwe generatie wereldlei ders. Kennedy had zich op de toekomst gericht en had de onenigheid van het ver leden willen vergeten. Dit voorbeeld be- (Van onze correspondent) PARIJS Het vijftigtal ministers, dat afgelopen weekeinde naar Parijs was geko men voor de halfjaarlijkse zitting van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die tot vandaag zou duren, hebben gisteren, en dus een dag eerder dan was voorzien, al afscheid van eikaar kunnen nemen. Al leen de ministers van Defensie van Italië, West-Duitsland, Nederland en België heb ben zich wel officieel aan de agenda ge houden om vandaag verschillende tech nische problemen van hun gemeenschap pelijke produktieplan voor het Starfighter- vliegtuig te bespreken. Het communiqué dat gisteravond door de secretaris-generaal mr. D. U. Stikker werd voorgelezen, be vatte, naast de gebruikelijke algemeen heden en betuigingen van eensgezindheid, als bijzondere mededeling dat de eerstko mende ministerconferentie, op Nederland se uitnodiging, van 12 tot 14 mei volgend jaar in 's-Gravenhage zal worden gehou den. De dag van gisteren werd, traditiege trouw, weer aan de meer militair tech nische en strategische onderwerpen ge wijd, waarbij vooral de Amerikaanse mi nister McNamara veel indruk heeft ge maakt met een knap betoog over zijn op vatting van de „lenige repliek", die in houdt dat een aanval met conventionele wapens met gelijke munt betaald moet wor den en dat pas na een gans gamma van nucleaire middelen de complete kernoorlog in zijn catastrofaalse fase wordt bereikt. Een theorie dus die fundamenteel verschilt van de thesen van generaal De Gaulle, die zijn kernzwaard(je) al veel eerder zou wil len trekken. De Franse minister van Defensie Mes- mer liet echter de gelegenheid weer voor bij gaan om de opvattingen van zijn mees ter tegenover de stellingen van zijn Ame rikaanse collega uit te spelen en nieuwe zieltjes heeft de generaal in dit deskun dige gezelschap dan ook niet gewonnen. McNamara heeft in zijn rede, die wel het hoogtepunt van de conferentie is gewor den, ook de geruchten tegengesproken dat de NAVO-deskundigen de militaire kracht van de Sovjet-Unie om de westelijke in spanningen te stimuleren, gedurende rui me tijd bewust zouden hebben overschat. Nog altijd kent hij RUsland een militaire overmacht toe, doch het komt hem voor dat de westelijke mogendheden hun ach- stand zouden kunnen inlopen door een be tere organisatie of hergroepering van de conventionele strijdkrachten, zonder hun militaire budget behoeven op te voeren. In dat verband legde hij ook de nadruk op het belang van een verhoging van de transportcapaeiteiten door de lucht, waar door binnen korte tijd grote troepenmach ten over verre afstand kunnen worden vervoerd. In dat licht moesten de Amerikaanse „big lift"-operaties ook worden beschouwd die de Amerikanen de komende achttien maanden in verschillende delen van de we reld denken voort te zetten. Van Nederlandse zijde heeft naast minis ter De Jong gisteren ook mr. Luns nog eens het woord gevoerd om de vergade ring officieel in kennis te stellen van het besluit van zijn regering op vrijblijvende grondslag aan de onderhandelingen over de multilaterale kernmacht deel te nemen. In verband met de Russisch-Chinese spanningen bleek men nogal optimistisch gestemd omtrent de mogelijkheden dat communistisch China binnen afzienbare tijd een eigen kernboom kan doen ontplof fen. Evenals in de politieke sector is ook op militair gebied de verwachting dus wel be waarheid dat deze NAVO-conferentie, die een uiterst kalm verloop heeft gehad, geen nieuwe gezichtspunten zal openen. Het eni ge incident dat gedurende deze twee da gen te signaleren viel, was van zuiver technische aard: door een defect aan een lift wérden gisteren enkele fotografen en journalisten een uurlang tussen twee ver diepingen geblokkeerd alvorens ze, via een ladder en wat acrobatische toeren uit hun zwevende positie konden worden verlost. Lyndon B. Johnson hoort de wereld thans te volgen. Welis waar heeft de wereld grotere kennis ver worven om zich te vernietigen dan om met begrip samen te leven, maar de UNO heeft teveel succes gehad om te wanhopen aan de toekomst, aldus John son. Hij wees op het succes in Kongo, in het Nabije Oosten, op de vertraging in de bewapeningsrace, op de dekolonisatie en de bevordering van de rechten van de mens. De UNO behoort gelegenheid te geven tot een constructieve actie en zij behoort geen tribune te verstrekken voor een scheld partij. Niet alleen bilateraal wenst Johnson de ontwikkelingslanden bij te staan. Hij leg de grote nadruk op een collectief inter nationaal optreden. Zoals hij ook bij de Amerikanen de indruk wil vestigen dat hij liberaal-vooruitstrevend is, zo tracht te Johnson de Assemblee er van te over tuigen dat hij sterk geïnteresseerd is in de strijd tegen armoede, ziekte en anal fabetisme. Zoals hij dertig jaar geleden onder Roosevelt had geholpen de armoe de in Amerika weg te werken, zo wil hij thans het zijne bijdragen om de ellende in de gehele wereld op te heffen. V o or alles ziet hij het echter als zijn taak de vrede te handhaven. Dankzij Kennedy is de weg naar de toekomst wat lichter ge worden, is het bestaan van deze wereld iets veiliger- De grootste hulde, die men Kennedy kan betonen, is doorgaan met dit werk voor een vreedzamer toekomst, zo besloot de nieuwe president zijn korte, geruststel lende toespraak. NEW YORK (Reuter) De voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N. de Venezolaan dr. Carlos Sosa-Rodriguez, heeft woensdag de achttiende zitting ge sloten verklaard. De volgende zitting be gint vijftien september 1964. De voorzitter zei. dat de Assemblee, heeft meegeholpen de internationale spanning te verminderen. Er zijn geen opzienbarende resultaten bereikt, maar het wereldforum, had de basis helpen leggen voor een latere oplossing van belangrijke internationale problemen, aldus Ridriguez. WENEN (AP). - Tsjechoslowakije is getroffen door zware sneeuwval en stormen met een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur. Spoor- en wegverkeer zijn in vele delen van het land onmogelijk ge worden. Radio Praag meldt dat de storm het ergst was in Slowakije, waar sneeuwmu- ren van twee meter hoogte zijn ontstaan. In de steden Bratislava en Kosice in Slo wakije is het verkeer door sneeuw en ijs vrijwel onmogelijk. Bij de grens met de Sovjet-Unie zijn enkele treinen inge sneeuwd. Uit Hongarije wordt een sneeuwlaag van een halve meter over het gehele land ge meld. Behalve waar sneeuwstormen van gelijke kracht als in Tsjechoslowakije enor me sneeuwbergen hebben opgejaagd. De sneeuwlaag een gevolg van twee da gen onafgebroken sneeuwval is voor Hongarije ongekend dik. In het noordwesten van het land zijn een aantal dorpen van de buitenwereld afge sneden. Vele vrachtauto's zijn cp de bui tenwegen blijven steken. De voedselvoor ziening is geheel in de war. Sommige ste den worden per tractor van melk voor zien. In Polen is de sneeuwval tot nu toe niet zwaar, maar er wordt een nieuwe koudegolf verwacht met temperaturen tot twintig graden Celsius onder nul. Vandaag vroor het tien graden. De koudegolf, die sneeuw heeft gebracht in een groot gedeelte van Italië van de Rivièra tot de Alpen en vijftien mensen levens heeft geëist, schijnt afgelopen te zijn. De Italiaanse Rivièra, waar het de laat ste dagen sneeuwde en de temperaturen laag waren, baadt zich in zonneschijn. Voor het eerst dit jaar was de vulkaan Vesuvius bij Napels bedekt met een sneeuwlaag van twee en halve centime ter. De kleuters van het Franse dorpie Gueret zijn er tot hun verbijstering getuige van geweest, hoe twee kerst mannen elkaar midden op straat af rosten. Beide kerstmannen, deelnemers aan een plaatselijke beurs, werden door gendarmes naar het politie bureau gebracht, maar weer op vrije voeten gesteld. „Wij kunnen de kerstman acht dagen voor Kerstmis toch niet arresteren", zei de commissaris. WASHINGTON (Reuter) Een fede raal hof van appel heeft het vonnis waar bij de Amerikaanse communistische par tij werd veroordeeld wegens het zich niet laten registreren overeenkomstig de wet op de controle op ondermijnende activi teit, vernietigd. Het hof verwees de zaak terug naar een lagere rechtbank voor, zo de rege ring dit wenst, een nieuw proces of voor een met redenen omklede vrijspraak. Men verwacht dat de regering bij het Opperste Gerechtshof beroep zal aanteke nen tegen de uitspraak van het hof van appeL UY^G Op 17 december .1962 had een districts- r.echtbarik de romrrwrnjtische .partij, tot een boete van" 120.0ÖÖ dollar veroordeeld omdat zij zich niet had laten inschrijven als „agent van de Sovjet-Unie". De partij werd er ook van beschuldigd geen verklaring met gegevens over haar leiders, leden en financiën te hebben in gevuld. De verdedigers van de partij stelden dat de partij de regering de gevraagde inlichtingen met had verstrekt omdat zij daardoor wellicht haar leiders en haar le den aan een aanklacht bloot zou stel len. Volgens het vijfde amendement op de Amerikaanse grondwet behoeft zij, af dus de verdedigers, dergelijke gegevens niet te verstrekken. De rechter bepaalde echter vorig jaar dat alleen een persoon en niet een organisatie een beroep op het vijfde amendement kan doen. LONDEN (AP) Een inbreker heeft ondanks een politiekordon in de omgeving om jacht op hem te maken kans ge zien bij de woning van de hoogste de tective van Engeland in te breken en zich uit de voeten te maken met een buit zil veren voorwerpen ter waarde van driedui zend gulden. De man, die bekend staat als de „zilver smid" wordt gezocht in verband met be schuldiging van een reeks inbraken in de omgeving. Zijn nieuwste slachtoffers is in specteur George Hatherill van Scotland Yard, die aan het hoofd staat van de achttienhonderd Londense detectives tot wie de politie van heel Engeland zich vaak om hulp wendt. De inbraak in de woning van Hatherill werd drie weken geleden gepleegd, maar pas gisteravond ontdekt. De diefstal was er maar één uit de reeks, waarbij de „zil versmid" een buit van meer dan 200.000 Groot man Het zou wel kunnen dat het zo is en dut ik mij vergis als ik veronderstel dat het allemaal toch wel een beetje anders zal zijn en dat het wel heel toevallig zou we zen als het over de hele linie werkelijk zo zou zijn als de voorlichters ons, het volk, willen doen geloven maar ik kan het toch moeilijk geloven, dat al die mi nisters en adspiranten zo vlekkeloos zijn als zij ons in gedrukte geschriften wor den voorgetoverd- Zouden het nu écht allemaal zulke per fecte echtgenoten zijn? Zou er niet één bij zijn die een huistiran, een pottenkijker, een pestertje-van-mevrouw en een ter sluiks kijker-naar-vreemde-dames is? En zouden alle ministersvrouwen zulke lieftallige, glimlachend, geurige-koffie- aandragende, geduldige, ons vader diep- begrijpende, en hem een warm nestje bereidende zoetekoek-moedertjes zijn, die alles voor pappie" als richtsnoer voor haar lieve leven hebben? Zouden alle ministers nijvere, hardwer kende, overuren makende, aan hun werk en niets dan hun werk („maar het week end is voormegezin") verknochte arbei ders in de wijngaard des Heren zijn? Hebt u wel eens opgelet dat niet één krant ooit verteld heeft dat ministerszo- en'-zo bepaald een rotvent in huis is, of dat minister die-of-dat mét al zijn onge twijfeld goede eigenschappen een beest voor zijn ondergeschikten is, de wanhoop voor zijn secretaresse, dat hij er niet te gen op ziet zijn chauffeur drie uur te la ten wachten, dat hij zes kleine glaasje vóór tafel pleegt te drinken, een niets-en- niemand ontziende streber is, een belache lijke ijdeltuit, dat hij bepaald niet pro per is en dat hij aan tandenpoetsen een hekel heeft? U moet eens opletten dat alle grote mannen altijd in alles groot zijn: groot als echtgenoot en als vader zijner kinde ren, groot in zijn eenvoud; en bescheiden; hare excellenties zijn stuk voor stuk heel bescheiden jongens, die allemaal heerlijk genieten van wat moeders eenvoudige, huiselijke pot schaft; die zich niet verho vaardigen ten opzichte van hun onderge schikten en die er voortdurend blijk van geven zich heel wél te herinneren hoe sim pel hun jeugd was. Zij hebben ook al tijd, allemaal, gestrenge doch strikt-eer- lijke, oer-verstandige vaders gehad en lie ve, zachte, begrijpende moeders, die hun grote jongen, die het zo ver gebracht heeft, door de haren strijken en hem waarschu wen tegen het gevaar dat roem, eer en succes hun zuivere kinderzieltjes kan de ren. Je leest wél van grote mannen die zon dagsochtends voor het hele gezin eieren bakken; die vaardig zijn in het eigenhan dig herstel van gebroken huisraad, die (ondanks alles) iedere dag ten minste één uur oefenen op viool, blokfluit of triangel; maar nooit van kenmerkende gierigheid, gulzigheid, jaloersheid; eerzucht of gaat u het hele rijtje van zonde en ongerech tigheid maar langs. Nog eens, het zou wel kunnen dat het zo is. w -\V\ En nog eens: het lijkt mij' heel onwaar schijnlijk, Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrlnum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Separatisme. In Ankara is tegen 23 per sonen de doodstraf geëist voor pogingen tot vorming van een aparte Koerden- staat in Turkije. De openbare aanklager zei dat hier communisten aan het werk waren en dat de bevolking van Oost-Tur- kije niets voelt voor een aparte staat. Verdronken. 22 vissers zijn verdronken doordat hun boot kapseisde en zonk na in de nabijheid van de kust, 480 kilo meter ten noorden van Kaapstad, onver hoeds te zijn overspoeld door twee enor me golven. Er zijn drie overlevenden. Onderzeeboot. Een Franse trailer deed maandag de grootste vangst van dit sei zoen: een onderzeeboot. Tijdens het vis sen, even buiten de Franse kust, kwa men de uitgeworpen netten plotseling on der zware trek te staan. Even later be merkte de bemanning tot haar grote ver bazing dat het schip snel verder zeein- waarts werd getrokken. Dit was voor de gezagvoerder aanleiding de netten te la ten kappen. Hoogterecord. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger hebben der tien parachutisten van een militaire ba sis in Californië het wereldhoogterecord verbeterd door van 13.200 meter te sprin gen, met een vrije val van ruim drie minuten. Zij waren uitgerust met zuur- stofflessen en speciale kleding ter be scherming tegen de koude 37 graden onder nul op dertien kilometer hoogte. Het record stond op naam van Russen die van een hoogte van ruim tien kilo meter sprongen. Dienstplicht. De dienstplicht in het Isrea- lische leger zal voor mannen van dertig tot 24 maanden worden teruggebracht en voor vrouwen van 24 tot twintig maanden. Consulaat. De regering van Kenya heeft gelast het Portugese consulaat in Nairo bi te sluiten. De consul moet binnen een week het land verlaten. Premier Jomo Kenjatta overhandigde de instructies persoonlijk aan de Portugese vertegen woordiger.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3