Raad van Heemskerk startte met de behandeling van de begroting 1964 Veel lof voor burgemeester het beleid van en wethouders Loendersloot Bollenhandel op Engeland wordt door de douane bemoeilijkt A anmeldingsfo rmulier Kolemoiiveeton Ongeorganiseerden bij Hoogovens pleiten voor meer erkenning Meedogenloze dames stuurden mannen „de gladde weg op" GASFORNUIZEN Loendersloot IJmond-adviescollege gekritiseerd Betaling abonnementsgeld per giro Heemskerk wil huizen van 14.000 bouwen Havenberichten Gedroste kok moet zelf terugreis betalen IJmuider Courant Fel oordeel over de rassenwetten van Zuid-Afrika Koud en moeilijk maar toch leuk „Van de Koning, die zo graag clown wilde zijn" Kort IJmondnieuws Loodgieters- en Eiestriciteitswerkzaamheden P E R E J WOENSDAG 18 DECEMBER 1963 5 IJmondadviescollege Vierde wethouder Nieuw uitbreidingsplan Examens OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Vergadering bond van bloembollenhandelaren: Leidraadprijzen WASAUTOMATEN W I S K E R MARKTPLEIN' «oor ée goedkoopste antoaotet Wel in ondernemingsraad niet in commissies Veertig jaar bij Hoogovens IJmuiden Havenverkeer Amsterdam Prijsuitreiking bij „Kennemerland" Kindertoneel Jan van Dam De gemeenteraad van Heemskerk is dinsdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester H. Nielen begonnen met de behandeling van de (sluitende) gemeente begroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1964. Niet minder dan negen van de twaalf raadsleden, drie fracties vertegen woordigend, hebben de gemeentebegroting aan een algemene beschouwing onderwor pen. Daarbij werden talrijke facetten van gemeentelijk bestuur en beleid en van „IJmondiaal" belang belicht. Het college van B. en W. oogstte veel waardering voor zijn werkzaamheden. De voorzitter en de wethouders A. F. M. van Herpen, H. J. M. Roozen en P. de Graaf hebben in eerste instantie de gerezen vragen beantwoord. Vanmiddag om twee uur is de tweede ronde begonnen, waarbij de raad en het college van B. en W. de gelegenheid krij gen de begrotingen nader onder de loep te nemen. De heer T. Wentink (Prot.-Chr.) opende de algemene beschouwingen met een korte, waarderende terugblik op de organisatie van de feesten ter gelegenheid van Heemskerks 900-jarig bestaan. Spre ker was naast alle lof die hij had voor de voorspoedige groei van Heemskerk minder te spreken over maatregelen waar door de belangen van de agrarische be volking in de verdrukking zijn gekomen. Hij was er niet helemaal gerust op dat de plannen tot sanering van de dorps kern tot ieders tevredenheid hun beslag zullen krijgen. De lont is al aangelegd voor de „kernexplosie", zei de heer Wen- tink. De heer H. J. Boeree (K.V.P.) ver weet de regering tot nog toe weinig daad kracht aan de dag te hebben gelegd ten aanzien van de bestuurlijke indeling (of bedeling) van Heemskerk in het IJmond- gebied. Hij hoopte dat de benoeming van een vierde wethouder binnen afzienbare tijd in de raad aan de orde zal komen. Ook de heer J. J. Nijdeken (P.v.d.A.) vond dat de beslissing over de bestuur lijke indeling van de IJmond lang uitbleef. Vele belangrijke zaken moeten daardoor blijven liggen. Weinig te spreken was spreker over het IJmond-adviescollege, dat volgens de heer Nijdeken tot dusver weinig heeft gepres teerd. Hij had vernomen van plannen om dit adviescollege maar op te heffen. De komende ontwikkeling in het Noord- zeeknaalgebied kan ook de gemeente Heemskerk niet onverschillig laten. Een duidelijk omlijnd beleid van B. en W. op U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 9.75, post- abonnees f 10.25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor vol doende saldo op de giro-rekening zorg te zorgen. DE ADMINISTRATIE dit punt achtte de heer Nijdeken zeer noodzakelijk. Hij was van mening dat overleg met de gemeente Velsen nodig is over een coördinatie op onderwijsgebied in verband met de uitvoering van de mamoetwet. In het bijzonder bepleitte de heer Nijdeken de stichting van open baar kleuteronderwijs in Heemskerk. Voorts legde hij de nadruk op het grote belang van een goede samenwerking tus sen de IJmondgemeenten op velerlei ge bied. De heer B. J. Kramer (K.V.P.) zwaaide B. en W. lof toe voor hun beleid in onderwijszaken. Zijn fractiegenoot, de theer E. Hulshof, wilde de hoge wo ningbouw aantrekkelijker maken. De heer S. Husslage (P.v.d.A.) acht te de stichting van een openbare lagere technische school in IJmond-Noord drin gend gewenst. Hij hoopte dat B. en W. spoedig een sportnota aan de raad zullen voorleggen. De heer S. W. van Tuinen (Prot.- Chr.) vond de vergoeding die het bijzon der onderwijs krijgt te laag. De gemeen telijke administratie is volgens deze spre ker hard aan modernisering toe. Nadat de heren W. v. d. Wart (P.v.d.A.), P. J. Verduin (K.V.P), E. Veraart (K.V.P.) en B. C. Beentjes (K.V.P.) hun licht over diverse gemeentelijke voorzieningen en noodzakelijkheden hadden doen schijnen, ging de voorzitter op de ten berde ge brachte kwesties in. Burgemeester Nielen zei positief te staan tegenover de aanstelling van een vierde wethouder, gezien het vele werk dat in het college van B. en W. te doen is. Ten aanzien van de samenwerking met andere gemeenten in het IJmondgebied was hij van oordeel dat deze in zo breed mogelijk verband dient te geschieden. On geacht of Beverwijk en Heemskerk sa mengevoegd zullen worden of dat dit niet zal gebeuren is het in het belang van de gehele IJmondgemeenschap volledig ach ter deze samenwerking te staan, aldus de heer Nielen. Als voorbeeld dat een struc tuurplan door verschillende gemeenten goed is uit te voeren noemde de voor zitter dat van de Haarlemse agglomeratie. Wethouder H. J. M. Roozen deelde mee dat in 1964 een uitbreidingsplan te gemoet kan worden gezien voor het ge bied tussen Oosterwijk en het nieuwe tracé van de weg naar de Coentunnel. Daar zullen woningen kunnen worden ge bouwd die anders in het ingetrokken ont eigeningsplan Assumburg souden zijn ver wezeniykt. Verder is een uitbreidingsplan in ont werp voor het gebied tussen de Neksloot en Uitgeest. De gemeente Uitgeest heeft tegen dit herziene streekplan IJ mond-Noord weliswaar bezwaar ge maakt, maar de wethouder was optimis tisch giestemd over de uitspraak van de Kroon. Wethouder A. F. M. van Herpen wees op de onvoldoende huisvesting vcor het kleuteronderwijs. In het komende voorjaar zullen aan de raad de plannen worden voorgelegd voor de bouw van een r.k. huishoudschool en een r.k. lagere technische school. Verder is met de ge meente Beverwijk overeenstemming be reikt over de plaats van een openbare l.t.s. in Heemskerk. Wethouder P. de Graaf gaf uiting De gemeente Heemskerk heeft een plan van de stichting „Eigen Woningbezit" in studie dat voorziet in de bouw op beperkte schaal gedacht wordt aan voorlopig 20 woningen van eengezinshuizen waarvan de bouwkosten de 14.00 niet te boven zullen gaan. Dit heeft wethouder H. J M. Roozen dinsdagmiddag meegedeeld tijdens de be handeling van de begroting 1964 der ge meente Heemskerk. Bedoelde huizen be vatten twee tot drie slaapkamers en zullen vermoedelijk gebouwd worden in het uit breidingsplan Assumburg. Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. E. M. D. Nan- ninga, Heemstede. Eindhoven (T.H.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen scheikundige technolo gie H. Th. Bussemaker, Haarlem. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Rote van Norrköping; Lies, Kristiansand; Hathor, Antwer pen; Norfolk Trader, Londen; Theano, Le Havre; Theodore Laurent, Bayonne; Aaltje, Rotterdam; Embla, Stockholm; Flevo, La Pallice; Jontix, Antwerpen; Michael M., Osternoor; Robox, Ha- mina; Bina, Karlshamn; Reinstahl, Kirkeness: Nanning Buisman, Oxelosund; Mutatie, Karlstad, hout voor Zaandam; Clothilda M., Goole, voor IJmuiden; I. Oldendorff, Riga; Sofia, Noordzee, terug wegens motorreparatie; Port Talbot, Kings- lyn; Rijnborg, Hamina, hout voor Zaandam; Ar- mar, Le Havre; Lauriergracht, Mantyluoto. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Servaaskerk naar Hamburg; Mari Ann, Karlshamn, walsma- teriaal van IJmuiden; Louis L. D., New York; Ouwerkerk, Hamburg; Gaasterland, Teneriffe. Zwaantiena, Rotterdam; Confid, Norwich; Texel- stroom, Grimsby; Werner Meyburg, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Köln, Antwerpen, Mercurius H., Dagenhamn; Bernard, Hamburg; Hondsbosch, Rotterdam; Sofia, Bourgos; Harro gate, Goole; Traviata, Immingham; Hoe Vinces, Londen; Hontestroom, Leith; Stad Utrecht, Pe- pel, van IJmuiden; Corona, Delfzijl; Hinde, Lon den; Guineekust, Bremen; Idanel, Norwich; Bu- ka Londen: Anholt, Boston; Amstelstroom, Vlis- singen; Joost, Delfzijl; Aaltje, Londen; Mertola, Runcorn; Vliestroom, Londen; Bab T., Delfzijl, van Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ladon van Punta Del Gada: Andy, Rotterdam, voor IJmuiden: Westbay, Rotterdam, voor IJmuiden; Brouwersgracht, Reposari: Lutetia, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Eleni S. naar Paramaribo; Hada2, Par; Lapwing, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Bulko, Emden, bij legger IJmuiden; Aristoteles, Rouaan. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan) Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TELEFOON 5271 Installateur P.E.N. aan zijn waardering voor de activiteit van de stichting „Eigen Woningbezit". Van deze stichting zijn in Heemskerk 466 wo ningen in aanbouw. Daarvan komen 151 ten goede aan Heemskerkers, 142 aan Beverwijkers, 83 aan Velsenaren, 21 aan Haarlemmers en 69 aan inwoners van andere gemeenten. De wethouder stelde een spoedige voorlegging van een sport nota in het vooruitzicht. Aan het slot van de vergadering werd op hartelijke'wijze afscheid genomen van de heer J. H. Duyn, die na ll""/i jaar deel te hebben uitgemaakt van de K.V.P.- fractie, zijn functie wegens drukke werk zaamheden heeft neergelegd. ETNA met thermometer ...am 846- DORDRECHT met glasruit 369. NESTOR MARTIN met thermo staat299- Pelgrim, Junker en Ruh, Kiippersbusch. Wij regelen de betaling op prettige wijze. Voor vakkundige voorlichting en plaatsing: Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4054 KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Een 34-jarige, uit Rotterdam afkomsti ge scheepskok, die van het Nederlandse vrachtschip Juliana is gedrost nadat hij ruzie met zijn kapitein had gehad, omdat hij een Engels meisje aan boord had ge haald, zal op eigen gelegenheid uit Burg- head in Schotland naar Nederland terug moeten keren. Hij heeft tevergeefs gepro beerd, kapitein Niemijer over te halen hem terug te nemen. „Ik neem hem niet terug. Ik geef hem geen nieuwe kans. Ik weiger zelfs hem naar Nederland te ver voeren als passagier", zei de kapitein. „Hij krijgt het hem toekomende loon en zal daarvan zijn thuisreis moeten betalen. Als de rederij hem terug wil nemen, moet zij dat zelf weten, maar niet op mijn schip!" Maar de kok hoopt, dat de ka pitein alsnog van gedachten zal verande ren vóór de Juliana na het lossen van haar lading vertrekt. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: M. van der Lem-Welp, d., van Rijs wijkstraat 60, Velsen-Noord; N. de Vries-Hoogendoorn, z., Acaciastraat 20, IJ muiden-Oost; M. J. M Lombaers-van Nierop, z., Kruidbergerweg 76, Santpoort; E. F. Bakker-Kooiman, z., Wijk aan Zeeër- weg 65, IJmuiden-Oost; Y. Dreise-de Graaf, d. en z., Duinlustparkweg 68, Santpoort; T. Pauletta-van Steenbergen, d., Bloemen daalsestraatweg 152, Santpoort; M. P. Riet veld-Moleman, z., Dwarsweg 3, Velsen- Zuid; E. M. Baltus-Beentjes, z„ Prins Bem- hardstraat 29, Uitgeest; J. M. Huijbens- Schrijver, z., Bonairestraat 41, Santpoort; N. Kint-Sehavemaker, d., Bonekampstraat 12, IJmuiden-Oost; T. J. van Dalsem-Dek- ker, d„ Meervlietstraat 43, Velsen-Zuid. OVERLEDEN: A. van Bruchem, 75 j., e. van T. van Honk, Meervlietstraat 16, Vel sen-Zuid; T. Kwak, 66 j., wed. van J. van Vliet, Planetenweg 182, IJmuiden; L. van Slooten, 59 j., e. van E. van Dijk, Jacob van Heemskerkstraat 12, IJmuiden. „De handel van bloembollen op Engeland ondervindt dikwijls moeilijkheden door de vaak kinderachtige houding van de Engelse douane". Dit werd vanmorgen meegedeeld op de vergadering van de Bond van Bloem bollenhandelaren die in het Hillegomse Treslong gehouden werd. Diverse bloem bollenhandelaren hebben ernstige moei lijkheden ondervonden omdat zij druk werken verpakten bij de bloembollen. Een oponthoud van vier weken was geen zeld zaamheid. Leden kregen daarom ook het advies de verzending van de drukwerken in bulk te laten verzorgen door de sectie voorlichting van het bestuur, daar de proefneming van het vorig jaar zeer geslaagd is. Het budget van de sectie voorlichting is voor dit jaar verhoogd met 25,000 en beloopt thans een totaal van 375.000. Een groot deel van dit bedrag zal besteed worden aan het drukken en het verzenden van het boekwerkje „Your garden next spring". Voorts zal in de voorlichting bijzondere aandacht besteed worden aan het voordeel van het kopen van bloemen-in-knop, daar zij dan langer in huis bloeien. Voornamelijk zal dit argument gehan teerd worden in de concurrentie met de steeds toenemende verkoop van kunst bloemen in Engeland. Kunstbloemen zou den zelfs in damesbladen redactioneel ge propageerd worden. De vergadering was ernstig bezorgd over de te verwachten moeilijkheden die de ex porteurs van dahlia's waarschijnlijk gaan ondervinden. Deze moeilijkheden worden veroorzaakt door de Engelse dahliakwekers die zeer fel gekant zijn tegen het Neder landse produkt. Afkeuring van partijen kan nu plaats vinden op grond van even tuele ziekteverschijnselen bij dahlia's. Algemeen was men van mening dat men in Engeland met het afkeuren wel wat al te vlot was en dat men meer zoekt naar 'n stok om de (Nederlandse) hond te slaan. De voorzitter, de heer J. Tegelaar, gaf de leden in overweging alle maatregelen te nemen die de gezondheid van de naar Engeland te éxporteren partijen zouden kunnen bevorderen en hjj liet tevens weten dat de aangelegenheid al geruime tijd door het laboratorium voor bolleneultuur en het bestuur in studie is genomen. Aan het begin van de vergadering werd de leden op het hart gedrukt zich toch vooral te houden aan de leidraadprijzen. Ondergetekende; Naam; Straat: vr. Plaats: wenst zich met ingang van ...-.wi.ine ■wt. te abonneren op a f 9.75 per kwartaal of ƒ0.75 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening; Zfl. die zich met ingang van januari 1964 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 31 december 1963 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Het aanhouden van minimum-exportprij zen wordt maar al te snel gedaan om be paalde orders te kunnen boeken. Maar de heer Tegelaar stelde zonder meer dat met het oog op de te verwachten kostenstijgin gen het aanhouden van de minimumprijzen zoals die door het Produktschap voor Siergewassen werden vastgesteld niet ver antwoord is. Medegedeeld werd dat de Engelse afnemers reeds in januari van de nieuwe (hogere) prijsnoteringen op de hoogte gebracht zullen worden. Bij de be stuursverkiezing werd de heer J. Tegelaar die zijn functie 7 jaar heeft vervuld, opge volgd door de heer W Roos uit Lisse. AEG - Zanussi - Ignis - Zanker Dagelijks demonstratie TEL. 4262 GENEVE (AFP) De Britse advo caat John Arnold, lid van de internatio nale commissie van juristen, heeft als waarnemer een bezoek van een week aan Zuid-Afrika gebracht. In Pretoria heeft hij zittingen bijgewoond van het sabotagepro- ces tegen zes Bantoes, een Indiër en vier blanken. Op een persconferentie in Genève heeft hij gezegd dat „elke eerlijke magistraat in Zuid-Afrika onherroepelijk in conflict met zijn geweten moet komen, omdat hij onrechtvaardige wetten moet toepassen". De wetten, zei hij, worden aangenomen door een Parlement dat slechts een zes de deel van de bevolking vertegenwoor digt. De wet ter bestrijding van het com munisme laat in feite toe dat elke poli tieke activiteit als communisme wordt aan gemerkt. Men kan zonder proces gevangen worden gehouden. Er worden, aldus Arnold ongeoorloofde middelen gebruikt om Bantoe-arrestanten te laten spreken. Vele Bantoes zijn te arm om een advocaat te betalen. De meeste rechters zijn onafhankelijk van de uitvoerende macht, maar het is de vraag of zij moreel het recht hebben wetten toe te passen, die „illegaal en on billijk" zijn. ETNA BAGDAD haard 290.— ETNA convector 345.— BOCAL convector418.— LINCO super convector 435. VROLING convector 446.— PELGRIM convector 465.— JAN JAARSMA convector 478.— DAVONETTE 485.— SELECTA convector 498.— FABER convector 498. - E.M.J CLAUDIUS 525.— BRONCO PASJA 535.— Tevens grote sortering oliehaarden. Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service, uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerfl IJmuiden Telefoon 4054 Zeker 65 percent van de beambten bij Hoogovens in IJmuiden is „niet georgani seerd": deze mensen zijn niet aangesloten bij een vakorganisatie. Wel zitten In de ondernemingsraad van Hoogovens drie „ongeorganiseerden", maar op het totaal van deze tien man sterke raad is dit te weinig: het aandeel van deze groep (on georganiseerden) in het overleg met be trekking tot het bedrijf, zoals dat in on dernemingsraad en contactcommissies tot uitdrukking komt, staat in geen enkele verhouding tot hun aantal. Dit heeft de heer H. A. Nederiof nog eens benadrukt, toen hij gisteravond in het IJmuidense Cultureel Centrum een verga dering van de „Vereniging van Hoogoven Beambten" opende. Er zijn in de ondernemingsraad meer dan tien commissies, maar geen van de drie „ongeorganiseerden" in de raad heeft zitting in ook maar één van die commis sies: de vertegenwoordigers van de vak organisaties voelen daar kennelijk niet voor en dit wordt ten zeerste betreurd door de V.H.B, die zo iets „ondemocra tisch" oordeelt. Wetende, dat de ondernemingsraad zich -dient te onthouden van zaken die op het terrein var. de vakverenigingen liggen, acht de V.H.B. het mogelijk, dat zich si tuaties voordoen, dat het betrekken van genoemde raad hierbij zinvol kan zijn. In dit verband werd gewezen op recente ge beurtenissen, waarbij door werknemers buiten de vakverenigingen om, diep ingrij pende acties zijn gevoerd (niet bij Hoog ovens). Eerst na deze acties hebben de betrokken directies de kwestie(s) bespro ken in de desbetreffende ondernemings raad. Indien de directie van plan zou zijn om bij een eventuele actie de onderne mingsraad bij elkaar te roepen, dan zou het, naar de mening van de V.H.B.-be stuurders wijzer zijn om dit van tevoren te doen. Immers, in de ondernemingsraad zijn alle groeperingen van werknemers vertegenwoordigd. Deze zienswijze is ter kennis gebracht van de Hoogovensdirectie. Het antwoord van de directie kan niet letterlijk open baar worden gemaakt, daar het „vertrou welijk" is; het houdt echter niet in, dat enige verandering in de gang van zaken is te verwachten. De aanwezigen werden voorts op de hoog te gesteld van de laatste informaties waarover het bestuur beschikte met be trekking tot lonen en salarissen. Voor velen komt de reorganisatie op het bedrijf als een volkomen onbegrijpelijke manoeuvre met een onduidelijk doel en waarvan men alleen maar de dupe kan worden. Vooral doordat alles geleidelijk moet plaats vinden, ontgaat betrokkenen spoedig de samenhang tussen de verschil lende maatregelen. Teneinde wat meer achtergrond te verschaffen voor een bete re beoordeling belichtte econ. drs. A A. Kampfraath de voornaamste organisato rische aspecten van het grootbedrijf. Hij deed dit aan de hand van voorbeelden die op Hoogovens betrekking hebben. Pas tegen twaalf uur kon vannacht het bestuurslid van de automobielvereniging „De Rijnmonders", de heer Van Kleef, de uitslag bekend te maken van de tweede wildrit, die door de echtgenotes van de heren Rijmondersleden uitgezet was. Evenals vorig jaar hadden de dames Jor- daan. Van Kleef. Sohoone en Swier het de heren niet gemakeklijk gemaakt. Waren de opgaven reeds moeilijk door hun origi naliteit, daarbij kwamen nog de problemen van de beijzelde wegen, die bereden moes ten worden. Bij de start waren route en controle posten bekend, evenals de sluittijd van de finish-controle op het Marktplein in IJmuiden. De moeilijkheid lag beslist niet verbor gen in het zuivere rij-gedeelte, maar in de opgaven die de equipes bij de verschillen de controle-posten kregen. Zo moest de ballon, die bij de start werd opgeblazen en aan de voor-bumper van de auto be vestigd werd, bij de finish tenminste nog een middellijn van 15 centimeter hebben. Weet u, dat de afstand tussen het Lim burgse Gulpen en IJmuiden 203,5 kilo meter is? Tranen biggelden over de wan gen van stoere rijders toen een ui (ge snipperd) ingeleverd werd, nadat zij zo „gelukkig" geweest waren om het ding op een laat avonduur te bemachtigen. Waar kan men een kerstkaart krijgen op die tijd? Hoe fabriceert u van closetpapier een rozet? Op welke wijze maakt men van 2 stukjes touw en vijf lucifers een laddertje.? Heb ik mijn rijbewijs bij me? Dit waren allemaal problemen, die moeten worden opgelost, wilde de deelnemer een kans op wildbraad maken. Als daar nog zaklopen, hinkelen, koekhappen, het raden van een bekende persoonlijkheid vanaf een ge- truceerde foto, het aanwijzen van een be paald lichaamsdeel op een griezelig ge raamte, het aanwijzen van een verborgen verkeersdelict en het gooien met dobbel stenen bijgevoegd worden, dan heeft men zo ongeveer de examenopgaven van deze wel zeer uitzonderlijke wildrit over wegen als ijsbanen. Helaas deed zich een ongeval voor, waarbij twee equipes betrokken waren, in de Celsiusstraat. Er was gelukkig alleen sprake van wat blikschade. Alvorens de heer Van Kleef, namens de damescommissie van de Rijmonders, over ging tot de prijsuitreiking, dankte hij de damesleden en .versierde" hij (onder applaus van de puzzelrijders, maar onder protest van damesleden) een volgende rit. die door de dames uitgezet zal worden. De winnaar van de geslaagde rit moest door het lot worden aangewezen, omdat twee equipes hetzelfde aantal punten hadden. De uitslag was: 1. equipe De Haan 156 pnt.; 2. equipe Schoone 156 pnt.; 3. equipe Neervoort 148 pnt.; 4. equipe Jordaan 147 pnt.; 5. equipe Peek; 6. equipe Westerwal; 7. equipe Bruinsma; 8. equipe Van Veen; 9. equipe Grimmink en 10. equipe Van Duivenvoorde. Voordat de rekendames klaar waren had het rad van avontuur reeds vele ge lukkige winnaars van wildbraad aange wezen in de zaal van Café Kraak. Gisteren herdacht de heer C. Sint, uit Beverwijk, bluswagendrijver bij Hoog ovens, het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van het bedrijf trad. Op zijn ver zoek is de jubilaris die dag in besloten kring gehuldigd. De heer Sint kwam in 1923 als leerling bankwerker bij Hoogovens. Hij vervulde tal van functies, tot hij in 1941 als blus wagendrijver werd aangesteld. In de week van 8 tot en met 14 decem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 175 zeeschepen (347.062 brt.) en vertrokken 191 zeeschepen (453.969 brt.). Door de Beverwijkse rennersclub „Ken nemerland" wordt zaterdag 21 december in het clublokaal „Sport" aan de Kerk straat in Beverwijk een kienavond om wildprijzen gehouden. Daarbij worden ook de bekers van de recordrit naar Bergen waarmee het wielerseizoen werd besloten, aan de winnaars Chris Duyker, Gé v. d. Winden en Henk Welp uitgereikt. Tevens zullen de „Chris de Nijs"-prestatiebeker en de „P. Klumper"-beker aan respectievelijk de meest succesvolle renner en het ver dienstelijkste lid overhandigd worden. Mo menteel zijn deze bekers nog in het bezit -van Ab Geldermans en voorzitter Sjaak Davidson. In de rij van gezelschappen, die de com missie Culturele vorming Schooljeugd Velsêri"geregeld vöbr de leerlingen 'van de plaatselijke scholen laat optreden, heeft maandag en dinsdag in de Stadsschouw burg ook het Vestzak theater uit Amster dam gedebuteerd. Vooral de tweede dag is het voor deze spelers hard werken ge weest. Zij moesten toen namelijk bijna aan de lopende band drie voorstellingen geven, omdat maandag wegens de storing in het elektriciteitsnet één opvoering naar de volgende dag moest worden verscho ven. Gespeeld werd „Van de koning, die zo graag clown wilde zijn", een kindertoneel- stuk door Wim Burkunk, waarbij de schrij ver tevens de regie voor zijn rekening had genomen en bovendien nog een hoofd rol vervulde. Nu waren stuk noch voor stelling van het gehalte dat aanwezig moet zijn, om de verdere mogelijkheden van dit ensemble te kunnen beoordelen. Zo op het oog was hier sprake van een groep je enthousiaste jonge spelers, dat zich met een eenvoudig en veel ruimte voor improvisatie openlatend stuk, geheel op pretentieloos jeugdamusement heeft inge steld. Van de titel geeft de inhoud reeds een juiste omschrijving. Het is de histo rie van een goedhartige koning die zo ver zot is op het circus, dat zijn heerszuchti ge tante hertogin Eulalia alle mid delen te baat moet nemen om hem van de praktische oefening van zijn hobby te weerhouden. Natuurlijk ziet de ondeugen de koning kans er stiekum tussen uit te knijpen, om in een circus ongestoord voor pias te kunnen spelen. Deze eenvoudige handeling biedt de spelers dan een serie mogelijkheden zich in allerlei vrolijke si tuaties te storten, welke voor kindertoneet gebruikelijk worden geacht. Al kan men hierover dan ook van mening verschillen. Zelfs benaderden zij hierbij dikwijls de clownerieën waar de leden van de schmie- retroepjes hun toevlucht toe nemen, wan neer zij hun eindeloze reeks Dik Trom's en Pietje Bel's op de planken brengen. Deze acteurs waren Wim Burkunk, John Smit, Mary Duyvendak, Ed Bollmann en Beb de Leeuw, bij welk kwintet aldus meer eisen aan beweeglijkheid en impro visatietalent werden gesteld, dan voor se rieuze spelers wenselijk zou zijn geweest. Het Vestzak theater heeft dan ook weinig bijgedragen tot de culturele vorming, maar het kan nu eenmaal niet altijd Hamlet zijn en wat ook belangrijk is, het jeugdi ge publiek heeft zich kostelijk geamuseerd Vergadering en tentoonstelling „Fauna Felisena". De volièrevereniging „Fauna Feiisena" voor IJmuiden en omstreken houdt vrijdag 20 december in het Cultu reel Centrum een algemene ledenvergade ring, waar onder meer de laatste bespre kingen zullen worden gevoerd over de komende nationale tentoonstelling. Deze wordt gehouden van woensdag 25 decem ber (des middags om drie uur officiële opening) tot en met zondag 29 december in de school H aan de Lamairestraat. Filmavond V.V.IJ.-jeugd. In samen werking met de voetbalverenigingen Stormvogels en S.V.IJ., geeft V.V.IJ. dins dag 7 januari in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een filmavond voor de jeugdleden. Het aanvangsuur is half acht. Vertoond wordt onder meer een film over de in Chili gehouden wereldkam pioenschappen voetbal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5