Een volk dat zingtvoor de Langs de weg gevonden Autohandel in de toekomst Ome tuin- en kamecpC anten- Franse chauffeurs legden afstand aarde-maan af NIEUWE JAPANSE AUTO OP NEDERLANDSE MARKT De schijfrem in discussie Prijsstop voor bruidsschatten Autosport-kalender voor Nederland Olympisch nieuws Vijf maanden op circuit Catastrofe VOORDELEN ONGEVOELIG HITTE VERJONGDE ACTIE VOLKSZANG cc-n- /OENSDAG 18 DECEMBER 1963 BP Jos de Klerk Toptennissers en bond in Den Haag rond de tafel Montage op kleinere wagens DE NEDERLANDSE VERENIGING voor de Volkszang blijft onverpoosd actief om, tegen de steeds wassende invloed van de populaire „Song" in, te bevorderen dat er voor het zingende Nederlandse volk iets van zijn eigenheid in zijn lied bewaard blijft. Soms lijkt het een hopeloze taak tegen de stroom op te roeien, die lichtvaardig zou kunnen verleiden liederen voor het volk te gaan componeren die met elementen der commerciële decadentie er mogelijk wel bij de massa zouden ingaan. Een middel dat tenslotte erger zou zijn dan de kwaal. Maar intussen ervaart men wellicht met een beetje ijverzucht hoe men er in het andere kamp met geraffineerde middelen in slaagt zijn waar appetijtelijk op te dissen. Dit lijkt mij bij de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang een punt van overweging geweest te zijn, hetwelk tot het besluit voerde een tiental bekende Grootnederlandse liedjes te laten bewerken met een instrumentale begeleiding die eigenlijk in de amusementssector thuis hoort, voorts de vocale uitvoering ervan toe te vertrouwen aan executanten die het met losse zwier weten te verkopen, en dit resultaat dan aan het publiek te presenteren per grammo foonplaat. ONDER DE TITEL „Een Volk dat zingt" is het een Philips 33-toerenplaat geworden (P 600 70GR) waarvan men kan voorspel len, dat zij er zal ingaan als koek. Want het is aanstekelijk hoe de meeste num mertjes van de reeks gelanceerd worden. Ziet men in het bijgevoegde tekstboek dat er een groot aantal coupletten te verwer ken zijn, dan denkt men allicht: dat gaat vast een gezeur worden. Maar de bewer ker Bert Paige heeft dat ook voorzien en past er op handige wijze een mouw aan, met zo van tijd tot tijd eens als verrassing naar een andere toonsoort te moduleren en op de een of andere manier bijvoor beeld met wisseling van stemmen, intrede van koor of een instrumentaal effectje het geval even te verlevendigen. En het zijn dan altijd gezonde grapjes, waar een goed volkslied best tegen kan. Het plezier dat men aldus van deze bekende liedjes als „Wel Anne Marieke", „Pierlala", „Daar komen de Schutters", „Mamma, 'k wil 'n man hè" enzovoorts ondervindt, wekt de overweging ,dat het succes van de com merciële „song" wel eens hoofdzakelijk in de presentatie zou kunnen liggen. SAN'A (AP) In Jemen is voor het eerst prijsbeheersing ingevoerd. Het zal in de toekomst, aldus een nieuwe wet, niet meer toegestaan zijn dat een bruidegom van de fami lie van de bruid een buitensporig hoge bruidsschat eist. Een rijke bruid zal in de toekomst een bruidsschat meebrengen van niet meer dan 100 royals (ongeveer 300 gulden). Voor bruiden van min der welgestelde familie zijn maxima van 75, 50 en 25 royals vastgestela. De wet is ingesteld na vele klach ten van bezorgde vaders over de hoge bruidsschatten die de jonge mannen eisten. Zij konden zich daar door niet eens veroorloven, al hun dochters te laten trouwen. in grote delen van Jemen is een huwelijk nog altijd vol verrassingen. Doorgaans begint de bruidegom met het inspecteren en eventueel aan vaarden van de bruidsschat, terwijl hij nog geen blik heeft kunnen wer pen op zijn aanstaande, die trouwens naar de zede van het land zwaar ge sluierd is en het gordijn slechts mag laten vallen als de echtverbintenis voltrokken is. LAAT HET HISTORISCH gegroeide volkslied daar ook maar eens van profi teren; zolang er aan tekst en melodie piaar niet geknoeid wordt is er niets op tegen; behoudens dan wat de geest betreft wan neer het gaat om een delicaat middeleeuws minnelied, ik bedoel het innige „Ik zeg adieu". Daar hebben bewerker en execu tant geen kaas van gegeten; dit fraaie lied had beter kunnen worden opgenomen in een oude koorzetting (bijvoorbeeld die van Episcopius) of in een nieuwere, hoe dan ook, maar die de delicate sfeer bewaart Bezwaren heb ik ook tegen de bewerking van het leuke wijsje „Een meisje dat van Scheveningen kwam", maar dan om geheel andere redenen. De bewerker laat het recht-door-rechtaan machinaal afzingen, op gevaar- af dat de vertolkster er zich haast in verslikt. Zo interpreteert men geen volkslied; men geve het de nodige metrische vrijheid. IN DE TOELICHTING (die niet helemaal juist is, want het stukje heeft met de ver zameling van Jan Bols niets te makenj wordt terecht verwezen naar de verwer king van het lied in de opera „De Bruid der zee" van Jan Blockx: had men zich aan die interpretatie maa>' gehouden, want zij is voorbeeldig voor de aard van een volkse voordracht. Dit zijn dus twee minder geslaagde num mertjes; maar er blijven er nog acht op de plaat die met succes het nagestreefde doel dienen. Bij de plaat hoort een bundeltje met teksten, melodieën en commentaren, fflUMOii- sri ibn >fr it: VM bgfov ei I A dat ook afzonderlijk in de handel gebracht is. Het geheel kon tot stand komen door samenwerking van Vlaamse en Neder landse bewonderaars van de volkszang, onder auspiciën van het Belgisch-Neder lands cultureel verdrag. Zoals het zich laat aanzien waait er met deze omzwaai een frisse wind in de volkslied-actie. 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000^ IN DEZE MAAND kan strenge vorst verwacht worden; men moet hou ten regentonnen nu ge heel leeg maken; het water zou één klomp ijs cunnen worden en als het dan later dooit vallen de duigen uit elkaar. In deze tijd van het jaar moet men ook niet over een hard bevroren gras veld wandelen; het gras kraakt onder uw schoe nen en aanvankelijk is er van schade niets te dan zulke plekken op nieuw inzaaien. Alle overblijvende tuinplanten die niet volkomen winterhard zijn zal men met een laagje turfmolm of met groene sparretakken moeten afdekken. De rozen en vooral de struikrozen kunnen geen strenge vorst overleven; het is goed van onderen wat grond tegen de struikjes aan te spitten de veredelingsplek is de men kan men met oude en ruige stalmest vullen; volgend voorjaar kan men alles gelijk maken. Kerststerren of Poin- settia zijn er nu volop; vooral de rode kleuren zijn heel mooi. Het zijn niet alleen heel mooie snijbloemen, ook als kamerplant voldoen ze prima. Afgesneden en in water geplaatst moeten ze snijbloemenvoedsel hebben; dan zal men er veel langer plezier van hebben. De kamerplanten doen het dan veel langer; de matig verwarmde ka mer is wel goed voor ze, doch ook in de normaal verwarmde woonkamer voelen ze zich wel op hun plaats; zet ze dan echter niet te dicht bij de warmtebron; plaat selijk is daar de atmos feer veel te droog, waar door de groene bladeren verloren gaan, hun eigenlijke sierwaarde. Als de rode schutblade ren vallen zal men de plant een paar maanden rust moeten gunnen; dan behoeft men niet *e gieten. De plant kan in een kamerkast gezet worden. Eind maart moet men de afgestor ven plant dan uit de pot nemen, de oude en droge grond verwijderen en dan oppotten in ver se bloemistengrond. De kale stengel dient men dan tot op tien centi meter boven de pot grond terug te snoeien. De plant moet dan in de warme kamer opnieuw aan de groei gebracht worden en steeds in de De contact-commissie, waarin naast de KNAC ook de vier regionale automobiel- sportclubs, de Nederlandse autorensport- vereniging en de eerste vrouwelijke auto- mooilistenclub zijn opgenomen, heeft de nationale autosport-kalender voor 1964 vastgesteld. De data van de vijf wedstrij den tellend voor de individuele Neder landse kampioenschappen betrouwbaar- heidsritten zijn; 13-14 maart: Pijlenrit (RAC-Oost); 4-5 april: Brabant grensrit (RAC-Zuid); 1- 2 mei: Drie Provinciënrit (RAC-Noord); 9-10 oktober: West-Nederland rit (RAC- West); 20-21 november: 26e KNAC-herfst- tocht. Het Nederlandse kampioenschap be- trouwbaarheidsritten voor teams, georga niseerd door de gezamenlijke regionale automobielsportclubs, zal 12 december worden betwist. Voorts komen op de ka lender o.m. de volgende internationale evenementen voor: 4-6 juni: Scheveriingen-Luxemburg-Sche- vemngenrit; 26-27 juni of 3-4 juli: Eind hoven-Luik-Eindhoven; 30 augustus: inter nationale NAV-races op Zandvoort; 11-12 september: internationale KNAC-heuvel- klim op de Kamerigerberg; 26-27 septem ber: 6de internationale Sauerland-rally. Het verkrijgen van de Olympische Spe len 1968 heeft Mexico City iets minder dan 200.000 dollar gekost. Dit is onthuld door Clark Flores, president van het Mexi caanse Olympische Comité. In het bedrag, dat hij noemde (194.160 dollar), zijn in begrepen alle uitgaven voor maquettes, brochures, reis- en verblijfkosten van de legaties naar het buitenland en de ten toonstelling gehouden in Baden-Baden ter gelegenheid van de vergadering van het internationale Olympische Comité. Donderdagavond om half acht wordt in Den Haag een bespreking gehouden tus sen de vier toptennissers en de speltech- nische commissie onder leiding van mr. C. Muntz, voorzitter van de K.N.L.T.B. Ge tracht zal worden een einde te maken aan de controverse, die sinds september tus sen deze spelers Majer, Maris, Schnei der en Van Eysden en de speltechni- sche grieven tegen de organisatie van de bondstraining en tegen de wijze waarop deze training geschiedt. Vijf maanden rondrijden op een leeg circuit. VORIGE WEEK IS EEN EINDE GEKOMEN AAN een prestatierit van bijna vijf maa nden. Op het circuit Mira- mas, ten noordwesten van Marseille, heeft van 10 juli af een Taunus 12 m rondgejakkerd op weg naar een aantal nationale en wereldrecords. Dag en nacht heeft een team van zes ervaren chauffeurs geen van allen echter pro fessionals de wagen over het ruim vijf kilometer lange circuit laten ronddraaien en toen het record bereikt was, waar zij hun zinnen op hadden gezet, maakte een kleine berekening uit, dat zij zo'n 59.823 ronden hadden afgelegd. Driehonderdduizend kilometer waren er toen onder de banden van hun Taunus voorbijgegleden en nog waren ze niet tevreden. Ze besloten door te gaan totdat zij 356.430 kilometer (gelijk aan de afstand aarde-maan) hadden ge reden. Dit hebben ze volbracht en Ford-funetionarissen maakten tevreden bekend, dat iemand die hen dit na wil doen „tenminste de maan moet zien te bereiken". HET HEEFT OVERIGENS WEINIG GESCHEELD of de poging was op een catastrofe uitgelopen en controleurs, monteurs en verzorgingspersoneel waren eerder thuis ge weest, dan zij verwachtten. Chauffeur Michel Grammon viel tijdens zijn regelmatige ritten die met een gemiddelde van 106 kilometer per uur werden afgelegd in slaap,jflopg.qit de boeht en be schadigde de wagen zodanig, dat na elf uur pas weer aan rijden kon worden gedacht. Het wrak, dat de resterende kilometers he°ft afgelegd, kon nauwelijks meer aanspraak maken op de naam auto; maar enfinze hebben het gehaald. Voor wie geïnteresseerd is in technische details: Het ge middelde benzineverbruik op weg naar het rekord van de 300.000 kilometer bedroeg 8.285 liter per 100 kilometer, ge middeld werd eens op de 18.750 kilometer olie ververst en het 12 M model was nog beladen met 200 kilogram aan onderdelen, die men bij eventuele reparaties moest ge bruiken. De Japanse autofabriek Prince Motors Ltd. heeft zich op de Nederlandse markt gewaagd De Nippon „Skyline" (oorspronkelijke naam Prince, maar die mocht niet in Ne derland worden gevoerd. N.S.U. heeft hier reeds een „Prinz" lopen) is een middelgrote auto die deze fabriek in Nederland via een importeur in Gilze verkoopbaar stelt. De 1900 cc motor kan de wagen, die aan vier per sonen een ruime plaats biedt, een maximum snelheid van omstreeks 130 km per uur geven. Prijs: ruim 10.000. Een importeur in Maassluis heeft een Hercules R 200 scooter op de markt gebracht, uitgerust met een 10,2 pk motor, die het voer tuig een snelheid van 100 kilometer per uur kan geven. De scooter heeft 'n elektrische starter. Deze scooter is een Duits produkt, dat in een twee-kleu rencombinatie ge leverd wordt. In het zuiden van ons land ls een deel van de nieuwe Europaweg opengesteld. Het is een stuk wegdek van Veldhoven (nabij België) naar Geldrop. Dit tracé maakt deel uit van een Europaweg. die in de toekomst Lissabon met Stockholm zal moeten verbinden De heer S. de Jong, die enige tijd geleden in het nieuws is gekomen door de samenstelling van een prognose, waarbij hij uitrekende dat het wagenpark omstreeks 1970 uit 2.2 tot 2.3 miljoen auto's zou be staan, heeft in het RAI-orgaan van l november een tweede artikel over het toekomstige autobezit ge schreven. Hij becijfert in dit artikel dat de vraag naar auto's tot 1973 zal blijven stijgen. Omstreeks deze tijd zal 1 op de vier Nederlanders een wagen bezitten. De tweede auto in het gezin zal dan een belangrijke factor bij de autoverkoop worden en in dit verband wijst hij op een conclusie van prof. W W. Rostow, die na onderzoek in Amerika stelde, dat zodra het autobezit algemeen is geworden, er meer kinderen worden geboren. De eerste tien jaar blijft de Neder landse automarkt dus expansief, al heeft men bij deze prognose geen rekening gehouden met bijzondere om standigheden als oorlog of depressie. Het algemene argument om een auto aan te schaffen wordt gevonden in de stijging van het inkomen. Het aantal auto's dat er jaarlijks op onze wegen bijkomt, hangt dus af van de grootte van elk der afzonderlijke inkomens van de Nederlanders, aldus de heer De Jong. De gemiddelde levensduur van personenwagens be draagt in ons land 12'/i jaar. De heer De Jong onder scheidt bij zijn prognose vier fasen: 1. Periode van 1896 tot 1953 langzame groei van vraag. Autobezitters hebben een hoog inkomen. 2. Periode 1953 tot 1960 In zeven jaar stijgt de vraag van 13.500 tot 81.000 stuks. Bezitters van een gemid deld inkomen krijgen een auto. 3. Periode 1960 tot 1967 massa-motorisering. In ze ven jaar stijgt de nieuwvraag van 81.000 tot om streeks 200.000. 4. Periode van 1967 tot de top, wanneer verzadiging einde aan groei maakt. (De heer De Jong gebruikt de term „nieuwvraag" voor de persoon die voor het eerst een auto koopt. De aankoop van een auto dus, zonder dat daarbij een ver ouderde of versleten wagen wordt vervangen). Als de markt verzadigd is zullen er in ons land drie miljoen personenauto's rondrijden. „Wat nadien ge beurt is nog te ver af om te kunnen bezien", aldus 5. de Jong. Ondanks het feit, dat de schijfrem steeds meer ter rein wint, is de discussie tussen voor- en tegenstanders van deze rem nog in volle gang. De Europese auto mobielfabrieken blijven echter rustig doorgaan met de montage van de schijfrem op hun wagens, waarbij zij er reeds toe overgingen ook op auto's die een cilinder inhoud van minder dan 1000 cc bezitten, deze snel werkende rem aan te brengen. Verschillende wagens uit de middenklasse zoals de D.K.W F 12 en de Glas 1204 gingen deze kleine broeders reeds voor. Zoals gezegd, de meningen over het gebruik van de schijfremmen op deze kleine wagens zijn echter ver deeld. Kleinere wagentypen kunnen evengoed uit gerust worden met de traditionele trommelrem en zelfs houden sommige deskundigen vol dat trommelremmen op grotere automobielen even effectief kunnen werken als de schijfrem. Wellicht is het goed in het kort even in te gaan op de verschilpunten tussen beide remsystemen, om beter de voor- en nadelen tegen elkaar te kunnen afwegen. De trommelrem het ligt al besloten in het woord kent een trommel die van binnenuit in zijn draaiende beweging wordt afgeremd Goor van een remvoering voor ziene remsegmenten. De schijfrem bestaat uit een „open" draaiende schijf, die door remvoeringen ter weerszijden in zijn vaart kan worden gestuit. Natuurlijk zijn er var beide remsystemen vele uitvoeringen mogelijk, in principe voldoen ze aan bovengestelde bescheiden omschrijving. De voordelen van de schijfrem blijken vooral bij her haaldelijk remmen. Op de autowegen is het vaak 'nood zaak de wagen - soms bij een hoge snelheid verschil lende malen achter elkaar te laten stoppen, of drastisch snelheid te laten verminderen. De tiommelrem zou dan snel „overwerkt" kunnen raken dooi de korte afkoelings periode. Hierbij komt nog, dat trommelwand en rem segmenten uitzetten en inkrimpen bij verhitting of af koeling. Beide krijgen minieme afwijkingen die zoals uit een onderzoek van een Duitse remmenfabriek bleek de remwerking kunnen aantasten, wat scheeftrekken tot gevolg kan hebben. De gevoeligheiu voor vocht en vuil is eveneens een nadeel van de trommelrem. Door de algemene tendens naar kleinere wielen dreigt de remtrommel bovendien zo klein te worden, dat de remwerking niet meer voldoende is Dit geldt uiteraard niet voor vrachtwagens, waar de trommelrem beter op zijn plaats is dan de schijfrem. Deze schijfrem is tamelijk onge/oelig voor verschillen in wrijving, vuil wordt door de draaiende beweging van de schijf weggeslingerd en het gevaai bestaat slechts dat de remvoeringen in ruststand tegen cie schijf blijven schu ren. Bijstellen is dan noodzaak. Bij vocht grijpt de rem vertraagd aan, maar blijft wel zijn remmende werking uitvoeren. Bij natte trommel- remmen komt het voor, dat remmen niets uithaalt en bij grote pedaaldruk plotseling een blokkering optreedt. Die grotere pedaaldruk is overigens een nadeel voor de schijf rem. In theorie is er een vier maal hogere druk nodig óm deze rem in Werking te stellen. Constructeurs hebben dit bezwaar ondervangen, en wel zodanig dat bij de grotere middenklasse-wagens men nog geen rembekrachtiging hoeft toe te passen. Een maatregel die echter bij toepas sing van de schijfrem op grote wagens onvermijdelijk is. Wai de hitte betreft: de schijfrem kan bij voortdurend remmen een temperatuur van 900 graden doorstaan Bij 350 graden bezit de trommelrem echter nog maar een fractie van de oorspronkelijke remwerking Door koeling van de zijwind kan bij een juiste ophan ging een sterk verhitte schijfrem weinig brandgevaar op leveren. De schijfrem is beslist geen nieuw remsysteem. Reeds derti? jaar geleden gebruikte men in Amerika dit systeem voor vliegtuigen. Engeland ontwikkelde de schijfrem verdei en paste ze toe op sportwagens. Vele automobiel fabrieken op het vasteland zijn dan ook aangewezen op Engelse licenties.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7