Merkwaardige situaties in Europoort- en Botlekgebied tegen oude prijzen RIDDER' S Beddenmagazijn Utrecht wil een ondergrondse garage op het Vredenburg veilige beschermende norac Woonpanden van H. F. Boot aan het Klein Heiligland geveild SC Havens maken deel uit van grond gebied van verschillende gemeenten Reddingsactie van BB geslaagd in Beerta Maarten van Rossum van vuurdood gered Luchtbases in Marokko geplunderd Studenten in Saigon betogen voor de Franse ambassade Onderzoek naar de resten van kasteel en klooster uit 1570 Nieuwe eigenaresmevrouw Peters wil er een Bootmuseum vestigen Een nacht lang rondgedreven op het IJselmeer VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 15 KOOPT NU UW DEKENS, HET SCHEELT U TIENTJES Wij hebben voorradig o.a.: v. WI<JK DIDAS Aa-Be Gen. Cronjéstraat 19 - Haarlem-N. - Telefoon 53878 Kort voor verkoping onbewoonbaar verklaard Engeldam Woonruimtetoewijzing Zeer geachte voetganger A.anvechtbaar „Brandende monnik" Beurtschip zonk na te zijn lekgestoten in het ijs De stichting Europoort-Botlekbelangen is voorstandster van de voorgestelde grens wijzigingen in het gebied van de Nieuwe Waterweg, volgens welke delen van de ge meenten Spijkenisse, Rozenburg, Geer vliet, Heenvliet en Zwartewaal bij Rotter dam zullen worden gevoegd. De stichting is van oordeel dat alleen op die wijze, bij een centrale leiding, unifor miteit kan worden bereikt in de lange ke ten van havens op de zuidwestelijke oever van de Waterweg. Op het ogenblik zijn daar vele havens alleen privaatrechtelijk eigendom van de Maasstad. Publiekrech telijk vallen zij onder de andere gemeen ten, hetgeen consequenties heeft ten aan zien van de politiekorpsen, de quarantaine maatregelen, het bouwtoezicht, de veilig heidsmaatregelen en het openbaar ver voer. Daardoor doen zich vaak merkwaar dige situaties voor. In de Europoort vallen sommige zeer grote schepen, als zij zijn afgemeerd, met het voorschip onder de verantwoordelijk heid van de ene en met het achterschip onder die van een andere gemeente. In noodgevallen wordt altijd wel een goede weer eens wal anders! Doortastend optreden van een BB-groep uit Beerta heeft gistermorgen vermoede lijk het leven gered van een 45-jarige Amsterdamse gemeente-ambtenaar. De ambtenaar was met zijn auto in Kloosterveen (gem. Assen) geslipt en in de Smildervaart geschoten. De BB-groep, die onder aanvoering van burgemeester E. de Haan op weg was naar een twee daagse oefening in Steenwijkerwold, pas seerde kort na het ongeluk. Men slaag de erin de auto, die gedeeltelijk boven het ijs uitstak, omhoog te takelen. De reddingsploeg kon daarbij de speciale touwuitrusting met succes beproeven, want binnen zeven minuten was de reeds be wusteloze bestuurder uif zijn benauwds, positie bevrijd. 1 r Door toepassing van" kunstmatige adem haling en hartmassage slaagden de E.H.B.O.-leden van de groep erin de ademhaling van het slachtoffer weer op gang te krijgen. Hoewel de toestand van de ambtenaar nog geruime tijd kritiek was, trad later verbetering in. Hij is thans buiten levensgevaar. Gemeentesecretaris C. A. van Maanen staarde donderdag tijdens de raadsverga dering in het slot-raadhuis van Rossum op eèn gegeven ogenblik verbijsterd naar het levensgrote portret van Maarten van Ros sum: vlammen lekten aan de mantel van beruchte Maarten en zonden rookwolkjes naar het plafond. Hij alarmeerde burgemeester H. Sloots, die de raadsvergadering, waarin de grond wetswijzigingen werden afgekondigd, ter stond schorste om leiding te kunnen ge ven aan het blussingswerk. Met een nat te dweil werd het enkele jaren geleden door Rossums oud burgemeester-schilder A. F. v. Goelst-Meijer vervaardigde kunst werk gered- Achter het schilderij, dat tegen een schoorsteen was opgehangen, bleek een gat te zitten waar men in vroeger jaren overheen had behangen.een reden te meer om het slot-raadhuis binnenkort een grondige restauratie te laten ondergaan, zo meenden de raadsleden. WASHINGTON (AP) Het is bekend geworden dat Amerikaanse luchtbases in Marokko, voordat zij door de Amerikaan se luchtmacht aan Marokko werden over gedragen, door dieven zijn leeggeplun derd. De dieven hebben alles, van latrines tot elektrische motoren weggehaald. Ten minste een Arabier is omgekomen toen een hoogspanningskabel op hem viel. Hjj was bezig kabels te stelen. Een rapport over deze gebeurtenissen is vandaag bekend geworden, drie dagen, nadat de laatste van de drie bases die wer den gebruikt, door het strategische lucht- commando aan de Marokkaanse regering werd overgedragen. Begin 1963 hield de Verenigde Staten op met vluchten vanaf deze bases en geleide lijk aan is het aantal gedetacheerde man schappen verminderd. Behalve de start- en landingsbanen kre gen de Marokkanen ook pakhuizen, admi nistratiegebouwen, kazernes en andere fa ciliteiten, die behoorden tot de bases waar van de Verenigde Staten tien jaar gebruik hebben gemaakt. Te oordelen naar de wanhopige toon van het rapport, dat eind december in Wash ington werd ontvangen, zijn de bases thans niet meer dan lege geraamten. „Plunderingen en inbraken in gesloten en verlaten gebouwen en installaties kun nen noch door de Amerikaanse lucht macht noch door het koninklijke Marok kaanse leger worden tegengegaan en vin den zowel op klaarlichte dag als in de nachtelijke duisternis plaats," aldus het rapport. oplossing gevonden, maar formeel is al tijd de kiem van ernstige conflicten aan wezig. Dat geldt ook voor enkele grote bedrijven in het Botlekgebied, die in één complex soms terreinen hebben in twee of drie gemeenten. Dat betekent verwarring, onnodige geompliceerdheid, verdeelde ver antwoordelijkheden en daardoor vaak veel tijdverlies. De stichting acht het dan ook absoluut noodzakelijk dat alle haven- en industrie terreinen onder Rotterdam komen. De an dere gemeenten kunnen zich dan concen treren op hun belangrijke taak als woon- en recreatiegemeenten. Bij de stichting zijn 31 en daarmee na genoeg alle ondernemingen in de Botlek en de Europoort aangesloten. SAIGON (AFP) Enkele duizenden stu denten en leerlingen van middelbare scho len in Saigon hebben vanmorgen een be toging gehouden voor de Franse ambas sade. De betogers droegen borden en spandoeken waarop leuzen tegen de Fran se president De Gaulle en het neutralisme stonden. De tekst van een der borden luid de: „neutralisme is communisme." De demonstratie, die zorgvuldig voorbe reid scheen te zijn, heeft twee uur ge duurd. Incidenten hebben er zich niet voor gedaan. De weinige politiemannen ter plaatse behoefden niet in te grijpen. Waarnemers merken op, dat deze beto ging samenvalt met een bezoek van de Amerikaanse minister van Defensie, Mc- Namara, aan Zuid-Vietnam. De protestbetoging gold de steun die president De Gaulle geeft aan het denk beeld van een neutralistische oplossing voor een Verenigd Vietnam. De Franse zaakgelastigde in Saigon heeft een delegatie van de betogers ontvangen en een boodschap in ontvangst genomen voor de Franse regering. DEKENS Een Utrechts bouwbedrijf heeft plannen ontworpen voor een ondergrondse parkeer garage op het Utrechtse Vredenburg. De uitvoering van dit plan levert moeilijkhe den op wegens de ondergrondse struktuur van het Vredenburg, waarop eens het Ca- tharijneklooster en later ook het kasteel Vredenburgh stond. Het kasteel werd rond om het klooster gebouwd. De Catharijne- singel liep om dit gehele bouwwerk heen en vormt nu het moeilijke probleem voor het verwezenlijken van de parkeergarage plannen. Norac neutrali seert veilig het over tollige maagzuur. Norac legt een be schermend laagje op uw gevoelige maagwand. De apotheker of drogist heeft uw doosje Norac op z'n toonbank staan. In 1570 trok Trijn van de Leemput aan het hoofd van een grote groep Utrechters naar het kasteel Vredenburgh, dat werd bestormd en vernield. De grote brokken steen werden in de singelgracht gegooid. De diepte van de gracht, die volgestort werd met steenbrokken, waarlangs nog steeds water sijpelt, was ongeveer negen meter. Ook zitten er nog resten van de zware kasteelfundering in de grond. Het is de bedoeling van het bouwbedrijf het gehele Vredenburg bloot te leggen, waardoor de oudheidkundige dienst de gelegenheid krijgt een onderzoek in te stellen. Een deel van de oude muren en funderingen heeft men in de loop der ja ren reeds moeten verwijderen voor de bouw van de jaarbeursgebouwen. De ondergrondse garage zal plaats bie den aan ongeveer vierhonderd auto's. KERKELIJK NIEUWS Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Leeuwarden J. J. Rebel te Haarlem-Noord. (Van onze kunstredacteur) MEVROUW G. L. W. PETERS heeft de beide panden, die de schilder H. F. Boot aan het Klein Heiligland te Haarlem bewoonde, tijdens de gistermiddag gehouden verkoping verworven. De verkoping had plaats in het Notarishuis ten overstaan van de notarissen J. de Reede en J. Brants. Mevrouw Peters verwierf de beide panden na een wat grillig verlopen veiling voor 33.200. Vóór de verkoping begon, deelde notaris Brants een zojuist afgekomen beschikking van het Bureau voor Bouw- en Woningtoezicht mede volgens welke de panden, door de slechte staat waarin ze verkeren, niet mogen worden bewoond alvorens ze voor bewoning geschikt zijn gemaakt .Er is tevens een stookverbod aan de huidige bewoners opgelegd en de wethouder van Sociale Zaken bleek gistermorgen persoonlijk een bezoek aan het pand te hebben gebracht om zich op de hoogte te stellen van de zorg welke ten aanzien van de ogenschijnlijk verkommerd levende bewoners in acht dient te worden genomen. TEVENS DEELDE notaris Brants mee dat de beide panden zijn aangegeven op de monumentenkaart van de gemeente Haarlem onder de rubriek „Overige Ge bouwen als Monument van Belang". Kort om: de panden zijn onbewoonbaar ver klaard, mogen dus pas na grondige en in overleg met de gemeente uit te voe ren restauratie weer als woning gebruikt worden en (ook dit bleek uit de medede lingen van de notaris) mogen alleen aan de woningvoorraad worden onttrokken na speciale machtiging daartoe door Burge meester en Wethouders van Haarlem. De ze bepaling is van belang, omdat mevrouw Peters onmiddellijk na de veiling der pan den ons meedeelde te overwegen er een Boot-museum in te vestigen. BIJ OPBOD viel de hamer voor elk der panden (nummer 41 en het woonhuis van Boot, nummer 43) op respectievelijk 9000 en f 11000; bij afslag op respectievelijk 11.000 en 17.400 (telkenmale op naam van mevr. Peters). Toen de beide pan den, waarvoor dus 28.400 was geboden, gezamenlijk geveild werden, mijnde mevr. Peters op 4800 boven de reeds door haar geboden som en verwierf de panden dus voor 33.200,-. Het geroutineerde publiek in het Notarishuis toonde zich buitenge woon verrast bij de drie malen, dat zo hoog gemijnd werd in een gezelschap waar weinig concurrentie bleek te be staan. Het pand Klein Heiligland 41 is een zes tal weken geleden door een brandje voor een deel onbewoonbaar geworden. De nieu we eigenares verwierf met de panden een brandverzekeringsclaim van 3021.80. Toen bij de aanvang der veiling één der insiders uitriep: „Wat krijg ik toe als ik begin," antwoordde notaris Brants dan ook zeer ad rem: „Drieduizend zoveel." Eigenlijk vind ik het artikeltje over de „Engelendam" in uw blad van vrijdag de dertiende december een beetje onaardig, maar aan de andere kant ben ik er toch blij mee, omdat hier uit blijkt dat er toch meer mensen zijn, die zo met hart en ziel aan Amsterdam zijn verknocht als ik. Wanneer u deze uit spraak ongelooflijk schijnt, dan nodig ik u van harte uit kennis te komen nemen van vele titels uit mijn boekenkast en van één van mijn liefhebberijen: aquarel leren. Bijna alle werkstukken hebben Amsterdam als onderwerp. Mag ik mijn idee toelichten? Het is juist de grote vrees dat men er vroeg of laat (wanneer de nood te hoog is gestegen) de hele boel „dan maar" gaat dempen, die mij ertoe gebracht heeft een oplossing te zoeken, welke (ik citeer) wellicht de basis kan vormen.enzo voort. Wanneer ik uw reactie verneem vraag ik mij toch wel enkele dingen af. Ten eerste: waarom gaat u van de ver onderstelling uit, dat iedere operatie da delijk een moord moet betekenen? Mijn vurige hoop is gebaseerd op een plasti sche chirurgische ingreep, waarbij de schoonheid blijft behouden. Ten tweede: waarom denkt men toch steeds, dat alleen onze voorvaderen in staat waren schoonheid te scheppen en dat de tegenwoordige generatie uitsluitend uit klungels bestaat? Ten derde: beseft men nog steeds niet, dat ons voorgeslacht nuchtere realisten bestond, die de aanleg van hun stad richt ten naar hun bestaande behoefte? Hun vervoer geschiedde bijna uitsluitend te wa ter, vandaar de brede grachten. Zou in die dagen het wegverkeer andere eisen hebben gesteld, dan waren de grachten beslist niet zo breed geweest als nu. Of dacht u dat het miljoen toeristen van 1963 was voorzien? Ik ben het met u eens: nu de schoonheid (bewust en onbewust) eenmaal geschapen is, moeten wij er ons om verheugen. Doch waarom bij voorbaat dit ach en wee ge roep, wanneer een latere generatie een middel zoekt om zonder desastreuze ge volgen de stad waarin zij leeft en werkt aan te passen aan hun gewijzigde behoef te? Wanneer u nog geen idee heeft van de voortdurend toenemende verkeerschaos in de Amsterdamse binnenstad, mede tenge volge van parkeerders en dubbelparkeer- ders, dan adviseer ik u eens een proef rit per auto te maken langs de door mij bedoelde grachten, waarbij ik u in over weging geef bokshandschoenen, brood en koffie mede te nemen. Mocht mijn idee in een aanvaardbare vorm te verwezenlijken zijn, dan kunnen lang- en kortparkeerders hun vervoermid del kwijt zonder het verkeer ernstig te belemmeren. De langparkeerders hebben dan de kans om tenminste eenmaal per uur hun auto te verwijderen en niet, zo als u schrijft, slechts vóór 9 uur v.m. en na 5 uur n.m. Naar schatting tienduizend auto's kun nen gedurende korte tijd onbelemmerd parkeren. Dunkt u dit geen verder voor deel voor de toeristen, die bij de huidige toestand het risico lopen door Interpol ver volgd te worden wegens een opgelopen bekeuring tengevolge van een in wanhoop ingenomen foutieve parkeerplaats? Wat is er tot dusver aan plannen ge opperd? Geheel dempen, doch dit is on aanvaardbaar. De binnenstad sluiten voor het verkeer. Gevolg: de chaotische toe stand verplaatsen naar de Buitensingel gracht of aldaar verdubbelen. Bovendien veldslagen om een plaatsje in de nu reeds overbelaste openbare vervoermiddelen naar de binnenstad. Het is niet eens denk beeldig, dat de toeristen door dergelijke ervaringen wat minder in getal zouden worden, wat mij overigens niet in de eerste plaats aan het hart gaat omdat de stad er in hoofdzaak voor de - bewoners zelf is. Mijn voorstel ruil ik volgaarne in voor een initiatief om een standbeeld op te richten voor degene die het Amsterdamse probleem oplost. Helaas zijn de critici gro ter in aantal dan de goedwillende initia tiefnemers. Ter vermijding van elk misverstand: ik ambieer zelt géén standbeeld. De naam Engelendam beschouw ik slechts als een onschuldig grapje; een woordspeling tus sen mijn naam en het op de proef te stel len geduld van de langparkeerders, van welke woordspeling ik niet persoonlijk de auctor intellectualis ben, maar één van de vele personen, die mij na het uitbrengen van mijn idee hebben gevraagd: Zeg, heb je nu mijn idee aan de burgemeester ge schreven? C. J. ENGELEN, Amsterdam-Buiten veldert. P.S. Als ik mij zelf thans enige critiek mag veroorloven: Waarom nemen journa listen veelal zo weinig moeite om er ach ter te komen, wat er in feite aan de hand is? Critiek wordt er des te gezonder door. Naar aanleiding van de verworpen mo tie van de heer Ton betreffende concen tratie van de woonruimtetoewijzing moet het mij van het hart dat ik me vaak heb verbaasd over de wijze van woonruimte verdeling in Haarlem. Verscheidene na oorlogse woningen in Haarlem die door de woningbouwverenigingen geëxploiteerd worden en vier slaapkamers bevatten, zijn toegewezen aan echtparen met slechts twee kinderen. Soms stappen pas gehuw de paren zo maar in een driekamerflat. Gaat men de zaak na dan blijkt er vaak enige relatie te zijn tussen de bewoners en de woningbouwverenigingen. Het zou mijns inziens juister zijn geweest om van 1945 af de woningbouwverenigingen zolang de woningnood duurde van het toewijzen van woningen uit te sluiten. Deze woningen worden immers door de gemeenschap betaald, terwijl zoals de toe stand thans is, er slechts een bepaalde groep van profiteert. De opmerking van mevrouw Scheltema-Conradi in de raad dat niemand de woningbouwverenigingen kan dwingen af te wijken van hun sta tuten, snijdt geen hout omdat de huidige woonruimtewet ook in strijd is met onze grondwet, waardoor huiseigenaren betrek kelijk weinig zeggenschap hebben over het verhuren van hun eigen woningen. Het komt mij voor dat de besturen van woningbouwverenigingen in Haarlem meer zeggenschap hebben over het geld van de huiseigenaren over hun eigen bezit. Ook lijkt mij de cumulatie van bepaalde func ties, zoals dit bijvoorbeeld het geval is met een gemeenteraadslid dat voorzitter van een woningbouwvereniging is, onjuist. Het gevaar zou kunnen bestaan dat zo'n raadslid uit hoofde van zijn functie te veel invloed zou kunnen hebben op de di recteur van het gemeentelijk bureau voor de huisvesting. Uit de uitlatingen van wethouder Schip pers dat de beslissing in alle gevallen van woningtoewijzing aan het gemeente lijk huisvestigingsbureau ligt, zou mijns inziens geconcludeerd kunnen worden dat de directeur van dit bureau in vele ge vallen heeft getoond niet de nodige rug- gegraat voor zijn functie te bezitten, ge zien het feit dat vaak woningen worden toegewezen aan gezinnen die uit oog punt van rechtvaardigheid hiervoor nog niet in aanmerking kwamen. Ik meen dat het derhalve wenselijk zou zijn de woningbouwverenigingen zo lang de huidige woningnood duurt van het toewijzen van woningen uit te sluiten en een commissie te benoemen die de toewijzing van woonruimte door de direc teur van het gemeentelijk huisvestings bureau moet goedkeuren. Het oordeel van de commissie dient beslissend te zijn; dit als steuntje in de rug van genoemde di recteur. Ook zou het aanbeveling verdienen een commissie in te stellen met heft doel na te gaan of de toewijzing van woonruim te in het verleden wel steeds rechtvaar dig is geweest. Het gaat tenslotte om een rechtvaardiger verdeling van de bestaan de en de te bouwen woonruimte. A. G. STEVENS, Haarlem. In het algemeen mogen wij aannemen dat de automobilist u op straat en op de zebra's zoveel mogelijk ontziet en voor rang verleent; dikwijls ook daar waar dit niet verplicht is. Mag ik u nu, uit naam van al mijn collega's autobestuurders, verzoeken ons een beetje te ontzien en niet maar klakkeloos van uw recht ge bruik te maken nu de wegen glad zijn en de verschillende beschermde over steekplaatsen niet duidelijk zijn te onder scheiden? Namens ons allen hartelijk dank voor de medewerking en een ongelukloos jaar toegewenst voor u en de uwen. TH. H. HESSLING, Haarlem. Het naschrift van de redactie bij het stukje „Christenen" van de heer Sieraad te IJmuiden in het blad van vrijdag 13 december komt mij zeer aanvechtbaar voor. De eerbied voor andersdenkenden is ons allen terecht dierbaar, maar niet ieder huisje is heilig, dat zich als zodanig pre senteert. In tegenstelling met de redactie ben ik van mening, dat er wel degelijk verband bestaat tussen de strenge calvi nistische zedeleer en bepaalde uitingen van angst en agressie, zoals er ook ver band is tussen sadisme en gefrustreerde erotiek, en waarschijnlijk door eenzelfde In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwérp "dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en in stemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigei en. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens* is met daarin vervatte meningen of argumenten. psychische proces van verdringing. Zou het om iets te noemen toeval zijn, dat juist uit het calvinistische volksdeel een percentueel zo groot aantal militai re vrijwilligers en vechtjassen is voortge komen ik denk bijvoorbeeld aan Atjeh, al zijn er ook voorbeelden uit de recente historie te geven. Er schuilen heel wat demonen onder het kerkdak, en het bedenkelijke is juist, dat bepaalde al te menselijke eigenschappen en reacties, kwistig bestrooid met handig gekozen bijbelteksten, als het ware worden gecanoniseerd en daarmee indiscutabel gesteld. Laten wij daarvoor op onze hoe de zijn en blijven. MEVROUW KEESMAN, Haarlem NASCHRIFT: Er is bij ons weten nog nimmer een wetenschappelijk onder zoek ingesteld naar het verband tussen „de strenge calvinistische zedeleer en bepaal de uitingen van angst en agressie" of naar het verschijnsel dat percentueel zo'n „groot aantal militaire vrijwilligers en vechtjassen is voortgekomen uit het cal vinistische volksdeel". Het lijkt ons dat hier de betekenis van één man wij den ken aan dr. Colijn sterk wordt over schat. Het daarbij in één adem noemen van een verband tussen sadisme en ge frustreerde erotiek kan aanleiding geven tot verkeerde gevolgtrekkingen. Men mag dat wellicht terugvoeren tot een psychisch proces van verdringing, maar zonder de gelijke bewijsvoering niet in verband bren gen met een strenge zedeleer. Red. Op de foto van de brandende monnik is de prijs gevallen. Ik heb mij wel eens af gevraagd waar de grens moet worden ge trokken tussen normaal en niet meer nor maal. Als ik als amateur filmer toe vallig een huis voorbijga waaruit plotse ling iemand met brandende kleren naar buiten komt en ik leg dat tafereel op de band vast zonder mij om het slachtoffer te bekommeren, dan weet ik wel zeker dat voor mij geen prijs is weggelegd. Ik geloof gaarne dat iemand als Malcolm Brown, die veel dood en ellende moet heb ben gezien, door zijn beroep is afgestompt. Het pleit voor hem dat hij nog een beetje menselijkheid toont door te zeggen dat hij het verschrikkelijk vond. Het was echter beter op zijn plaats geweest als dat beetje menselijkheid hem had bewogen in de grij pen. P. J. WESTERHOF, Aerdenhout. NU DE PANDEN onbewoonbaar zijn verklaard is 't zeer twijfelachtig of gevolg kan worden gegeven aan de wilsbeschik king van H. F. Boot dat de huidige situa tie van bewoning tenminste twee jaar ge ëerbiedigd zou worden. De persoonlijke be moeienis van wethouder Voskuilen met het lot der huidige bewoners geeft goede grond voor de verwachting dat de bewoners niet zonder meer hun woonruimte zullen moe ten prijsgeven. Het verschil tussen op straat staan en de woonwijze van een deel der betrokkenen lijkt echter uitsluitend uit een dak te bestaan. De veiling der panden werd bijgewoond door onder meer een neef van de schilder H. F. Boot, de heer C. H. B. Boot, en zijn vrienden J. L. van Wees en de schil der Jozef Santen. De nieuwe eigenares, mevr. de weduwe G. L. W. Peters heeft zeer lang in de Grote Houtstraat, nummer 88 waar thans een schoenenwinkel is gevestigd haar antiquiteitenwinkel ge dreven. Aardig is het wellicht te vermel den dat huize „Oldenhove," dat zij aan het Spaarne (Vijverlaan) bewoont, in de negentiger jaren steen voor steen per boot van Ijlst naar Haarlem is vervoerd. De toenmalige eigenaar, de heer Buma, die wegens onenigheid met de raad van IJlst zijn functie als burgemeester van die plaats had neergelegd, misgunde de ambtswoning zozeer aan zijn opvolger dat hij tot het bovengemelde vervoer van het kasteeltje besloot. Een der boten, waarop onder meer het balkon lag. zou zijn om geslagen waarmee tevens de kasteelgeest (van een zelfmoordenaar) in het IJsel- meer verdwenen zou zijn. Mevrouw Peters heeft in haar woning zeer veel kunstschat ten verzameld. Zij is een rasechte Friezin en heeft lange tijd in Rusland gewoond met haar echtgenoot. Zij heeft in „Olden hove" onder meer een prachtige met de hand geklopte collectie zilver van de Tsa ren, de Romanovs; voorts een groot go belin van de Delftse meester Franqois Spierings (1618), door Godfrey Kneller ge schilderde 'portretten van Churchill's voor ouders,'de hertog en hertogin van Marl borough, Chinese grafplastieken, kostbare tapijten en werken van onder meer Bronk- horst en Simon Maris. De Friese afkomst van het kasteel kan men aan het op schrift van de schouw herkennen: „Doch dyn plicht en lit de ljue rabje". Mevrouw Peters is een zeer opmerkelijke dame; zij heeft tijdens de oorlog een inbreker, die reeds haar juwelen en vijfduizend gulden in zijn zak had, uiteindelijk met niet meer dan een reep chocolade na teruggave door hem van het gestolene de deur uit gekregen. Wij zijn zeer benieuwd in hoeverre haar plan aan het Klein Hei ligland een Bootmuseum te vestigen blijvend zal zijn. De 27-jarige schipper G. C. Gerritsen van der Hoop en de 29-jarige matroo Klaas Glas. beiden uit Harlingen. hebben van woensdagmiddag tot gistermorgen in een sloep op het ijskoude IJselmeer rond gedobberd, nadat hun beurtschip „Wil lem Barendsz" van rederij Doeksen was gezonken Beide opvarenden werden gis teren door de kustvaarder „Schieborg" opgepikt. Matroos Glas was bewusteloos en vermoedelijk door de kou bevangen. In Kornwerderzand zijn de drenkelin gen aan wal gebracht. Matroos Glas is in een ziekenhuis in Harlingen opgeno men. De „Willem Berendsz" was leeg op weg van Kampen naar Harlingen, toen het woensdagmiddag door het ijs lek werd gestoten. Het schip zonk later westelijk van Creil in de Noord-oost-polder. De bei de opvarenden konden nog in de sloep komen, waarin zij moesten blijven rond dobberen tot de „Schieborg" op weg van Lemmer naar de Noordzee via de sluizen bij Kornwerderzand, hen gisterenmorgen oppikte. De „Schieborg" meldde onmiddellijk de redding en vroeg om assistentie van een dokter. Het vaartuig van de rijkspolitie uit Harlingen voer de „Schieborg" te gemoet. Bij Kornwerderzand stapte dok ter Jonker uit Witmarsum aan boord van de politieboot. Op het IJselmeer stap te hij over op de „Schieborg" die de drenkelingen gistermiddag aan wal bracht. In het ziekenhuis is matroos Glas weer op zijn verhaal gekomen. 4

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15