In Brussel is het ultimatieve element voorlopig geweken Binnen enkele dagen akkoord over het Kennedy-mandaat te verwachten edego HET WEER m $?Maminette Kerstuittocht naar Oost- Berlijn in volle gang SCHAATSEN TELSTAR - DHC HAZENBERG OPTIMISTISCHE MINISTER LUNS Protest tegen uit latingen officier van justitie SpOftTS Den Hollander en Albarda wisselen stuivertje Velser ponten gaan maandag over Woning- en wegenbouw in Meerestein voor Ged. Staten Prinses Desiree verloofd Voor dag en dauw gingen de eerste Westberlijners over de grens Amateurs spelen 't weekeinde niet erard van Praa PATISSERIE DEKKERS DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDA-G 2SS DECEMBER 1963 HAARLEM m. ji»»o KRUISSTRAAT 27-29 Winterweer Bij Vredestein PLEYT DEKKERS en vele andere middenstanders Handige Fransen Remise? Het woord is aan In de krant van heden: FALCON TWEEDJASSEN verschil lende jurkjes en pakjes f 1 HERENWINTERJASSEN Zondag 2.30 uur Zaterdag 2.30 uur; TELSTAR-Jeugd— ALKMAAR-Jeugd MEVROUW c 49e JAARGANG NUMMER 41 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL. Na acht dagen van zenuwslopende vergaderingen in een gespannen en geprikkelde atmosfeer met De Gaulle's ultimatum als stok achter de deur verkeert de ministeriële Mara thonzitting van de zes E.E.G.-landen op dit ogenblik „in een nogal plezierige sfeer" om voorzitter Luns te citeren. „Deze stemming kan elk ogenblik ver anderen", aldus mr. Luns, „maar het ultimatieve element dat tot dusverre on miskenbaar was, is voorlopig geweken". Minister Luns zei verder onder de in druk te zijn „van het begrip dat de Fransen hier getoond hebben voor de situatie" en hij sprak de hoop uit en eigenlijk ook de verwachting, dat men het „binnen enkele dagen eens zou wor den over de grote lijnen van het Ken nedy-mandaat". Natuurlijk kan onze minister zich ver gissen. Hij is trouwens de eerste om dit toe te geven. Het is maar een moment opname maar zij verdient gesignaleerd te worden na alle sombere voorspellin gen van de laatste dagen. Allerlei moeilijke kwesties zijn nog overgebleven. Vooral 't „pakket" (package deal) dat indien alles goed loopt, pas op het allerlaatste ogenblik kan worden af gesloten, Verschillende kwesties zullen vermoedelijk pas in de loop van het vol gend jaar worden beslist. Zo ziet het er b.v. naar uit dat het plan-Mansholt een gemeenschappelijke prijs voor granen, in één klap, alleen in „fases" meent mi nister Luns, aanvaardbaar is. En dat de graanprijs van 1964 „misschien niet voor begin januari zal worden vastgesteld". Naar wy vernemen heeft het bestuur der Nederlandse Zeevisgroothandel Ver eniging te IJmuiden zich in een adres tot de minister van Justitie gewend en daarin met klem geprotesteerd tegen de haars inziens generaliserende en voor een bepaalde bevolkingsgroep beledigende uit spraken van de officier van justitie te Haarlem by de berechting van enkele vis- diefstallen, tijdens een zitting van de Haarlemse politierechter op 9 december jongstleden. Het bestuur herinnert er in het adres onder meer aan, dat de gewraakte uit latingen reeds eerder in de Haarlemse rechtzaal zün gebezigd (namelijk in juli 1958), waartegen het bestuur toen schrif- teiyk bezwaar heeft gemaakt by de Haar lemse politierechter. Aangezien dit derhalve de tweede maai is, dat de officier van justitie te Haarlem zich dergeiyke lasterlijke aantygingen in het openbaar meent te mogen veroorloven, ziet het bestuur zich thans genoodzaakt de minister van een en ander in kennis te stellen en Zijne Excellentie te verzoe ken, de leden van de rechterlijke macht te Haarlem er op te willen wijzen, dat men zich by de berechting van visdief- stallen dient te onthouden van belediging van personen op wier gedragingen niets valt aan te merken, ook al hebben zij hun werkzaamheden in de vishandel te IJmui den, aldus het adres. Afschrift van het adres aan de minister is door het bestuur gezonden aan het hoofd van het arrondissementsparket te Haarlem. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk mist en in de kust gebieden hier en daar nog een sneeuwbui. Over het algemeen zwakke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst. Morgenmiddag overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee Voor het toekomstige landbouwbeleid van de Zes is het van het allergrootste belang wat de graanprys van 1964 zal zijn. Langer wachten op een beslissing schept onzekerheid naar binnen (voor de zes) en naar buiten (voor derde lan den). In dit verband verdient vermeld te worden het voorstel-Biesheuvei, waarin onze minister van landbouw op gelukkige wijze blijk geeft van zijn begrip voor der de landen. Dit voorstel zou vandaag wor den rondgedeeld. Het komt hierop neer: laten wij eens nagaan over een periode van drie jaar wat de produktie, het ver bruik en de invoerbehoeften van de Zes is aan graan. Blijkt nu dat ons beleid derde, landen zou schaden, laten wij hun dan „negotiating rights" geven in het GATT. Dat wil zeggen: het recht op ver geldingsmaatregelen. Op die manier zou misschien een graanoorlog naar analogie van de „kippenoorlog" voorkomen kun nen worden. Hoewel een beslissing in de graanzaak dus schijnbaar tot het volgend jaar zal worden uitgesteld blijven nog over de za ken die nu eenmaal tot het „actieprogram ma" van 1963 behoren, dat de ministers in mei hebben aanvaard. D^t zijn de re glementen die beogen een marktorde ning te scheppen voor rundvlees, rijst en zuivel, de financiële implicaties daarvan en het Kennedy-mandaat. Met dit laatste Dr. ir. F. Q. den Hollander en mr. H. Albarda die beiden al jarenlang lid zyn van de raad van commissarissen van Vre destein Rubberfabrieken hebben daar nu geruild van functie. De reden is, naar ver luidt, de drukke KLM-taak van de heer Albarda. Tot voor kort was de heer Den Hollander vice-voorzitter en de heer Albarda voorzitter van de raad van com missarissen, maar nu is de eerste voor zitter van dit college geworden. De heer Albarda blyft gewoon commissaris by Vredestein. De verplaatsing van het Velser pont- veer, van de huidige aanlegplaats aan de Wijkerstraatweg naar Velsen-zuid naar de nieuwe ponthavens op de plaats van de voormalige Velser spoorbrug, zal maandag 23 dezer geschieden; De verplaatsing ge beurt 's avonds om halftien dan zal ook de nieuwe pontweg aan de noordzijde en het nieuwe opntplein aan de zuidzijde bij de spoortunnel in de Stationsweg in ge bruik worden genomen. Maandag zullen op verschillende plaat sen van de toegangswegen naar de huidi ge vaarplaats van de pont verwijzings borden worden aangebracht: op de Wijker straatweg op de hoek van het Stratings- plantsoen en bij de rotonde bij de spoor wegovergangen van de Wijkerstraatweg en nabij de voormalige halte Hoogovens voor wat betreft Velsen-Noord. De opschriften op de borden blijven tijdelijk afgedekt om dat eerst 's avonds dus de ponten wor den verlegd. Gedurende een uur na het tijdstip van halftien 's avonds tot halfelf 's avonds laat Rijkswaterstaat nog op de oude plaats de pontverbinding in stand ten einde het ver keer, voor zover dit onvoldoende aandacht aan het verleggen van de ponten be steedt, nog gelegenheid te geven van de oude route gebruik te kunnen maken. Maar daarna is het ook absoluut uitge sloten de oude verbinding nog te volgen, aangezien de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v., aan wie dan het terrein van de hoek Koningsweg-Corverslaan af zal toe behoren, op deze plek de oude toegang over het gedeelte Wijkerstraatweg met een hek zal afsluiten. Ongetwijfeld zullen velen in het verkeer die dagelijks van de ponten gebruik ma ken het appreciëren dat de verlegging van de ponten nu een feit gaat worden; ande ren daarentegen, die naar of van Vel- sen-dorp een directe verbinding met het noorden en omgekeerd hebben, zullen het minder prettig vinden, omdat zij nu een omweg dienen te maken. Overigens zal wel blijken, dat er voor het personenauto vervoer een groeiende belangstelling zal zijn, temeer nu de bedrijven aan de noordzijde van de IJmond en omgekeerd gemakkelijker en wellicht sneller te be reiken zullen zijn. Ook wij zijn VANAVOND GEOPEND Sigarenmagazijn en Souvenirs Lange Nieuwstraat 493. Automatiek en Banketbakkerij Lange Nieuwstraat 425 punt is „grote vooruitgang gemaakt", oor deelt mr. Luns, althans voor wat de in dustriële produkten betreft, en onze mi nister acht het waarschijnlijk, dat „het definitieve mandaat vandaag of morgen" zou worden vastgesteld. Vandaar het op timisme van de voorzitter, die zich ech ter niet ontveinst dat de Duitsers dan in de landbouwsector een flink eind over de brug moeten komen om de grote deal te sluiten. Op dit ogenblik is het Duitse kabinet „zwaar aan het praten". Dankzij verba zend handig manoeuvreren van de Fran sen staan de Duitsers min of meer met de rug tegen de muur, Franse inschikke lijkheid t.a.v. het onderhandelingsman daat, waarmee de zes dit voorjaar op de tariefsbesprekingen in wereldwijd verband als een eenheid moeten optreden, heeft de Duitsers in een hoek gedrukt. Mochten zij weigeren voornamelijk uit politieke overwegingen (de Duitse boe- renlobby is nu eenmaal een zware han dicap vooral voor de jonge regering van bondskanselier Erhard) dan zou op hen het odium van een mislukking van dit ministerieel marathonoverleg komen te vallen. Dat is de weinig benijdenswaardi ge positie waarin de niet altijd handige Duitsers door de slimme Fransen zijn ge drongen. Midden in een zwaar gevecht, na een week van schaduwboksen, is het onmoge lijk om zekerheid te hebben over de af loop. Zelfs al zou deze partij in remise eindigen dan heeft de E.E.G. weliswaar een crisis overwonnen, maar dan is het pleit nog niet definitief beslist ten gun ste van een open, een Atlantisch gerich te gemeenschap. Dat zien alle deelnemers aan deze ministeriële monstermeeting heel goed in. En ook de waarnemers, aan deze en gene zijde van de Atlantische Oceaan, in de grote industriële landen van het Westen, in de minder ontwikkelde landen van Azië, Afrika, en Latijns-Amerika. die alle met Argusogen de ontwikkeling volgen van dit Europese handelsblok, dat de wereldhan del zou mo'eten bevorderen. Zal het daar van komen? Dat zal voorlopig de vraag blijven. Ook indien deze acute interne cri sis overwonnen zou worden. Tijdens een openbare zitting van het col lege van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland heeft vanmorgen wethouder A. J. Hermes namens de gemeente Beverwyk bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop de gemeente Heemskerk het streekplan IJmond-noord meent te moeten interprete ren, meer in het bijzonder de wijze waar op deze gemeente de bebouwing van het stadsgedeelte Meerestein wil realiseren, groenstroken en wegen heeft gepalnd. De wethouder van Beverwijk zei onder meer, dat uitvoering van het Heemskerk- se plan Zuiderhoek principieel in strijd is met het streekplan, daar stedebouwer Zui derhoek een zodanige afronding van de Heemskerkse en Beverwij kse bebouwing voorziet, dat een weinig harmonische be bouwing van het gebied van de IJmond in zijn geheel het gevolg zal zijn. Wethouder H. J. M. Roozen van Heems kerk, die de zienswijze van zijn gemeente verdedigde, bracht naar voren, dat er tij dens het overleg in tegenwoordigheid van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over het in Hoenderlo ge stoken akkoord niet alleen gesproken is over de voortzetting van de woningbouw, maar dat de uitvoering daarvan van in vloed is op de bebouwing van Meerestein en Assumburg. De wethouder meende dan ook te kunnen stellen, dat zo men zich met de overeengekomen bebouwing ak koord verklaard, men mede instemt met het tracé van de Coen-tunnelweg zoals Heemskerk dat graag zou willen. Wethouder Hermes bestreed deze me ning. Gedeputeerde Westermann merkte op, dat het akkoord van Hoenderlo bepa lend was voor de woningbouw en niet voor de wegenbouw in de IJmond. Koningin Juliana: Vrede is de allerhoogste strijd. (Uit Kerstboodschap 1954) Weerrapporten 1, 2 Agenda vdti IJmónd en Haarlem 2 Uit het binnenland ......2, 13, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 13, 15 Medische verzorging 5 F ilms 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 9, 11 Topsy 6 In de Vishal en dp zee6 Schrijvende lezers15 Kunst 17 Uitgaan in Haarlem17 Radio en t.v. 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 121 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT «BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546 Het Zweedse hoj heeft de verloving bekendgemaakt van prinses Desiree, de 25-jarige kleindochter van koning Gustaaf Adolf, met baron Niclas Silf- verschioeld, een 29-jarige gefortu neerde Zweedse landeigenaar. (Tele- foto). In een bekendmaking van het hof wordt gezegd dat koning Gustaaf Adolf zijn goedkeuring aan de ver loving heeft verleend en dat prinses Desiree in haar huwelijk haar titel zal behouden. De blauwogige prin ses, de vrolijkste van de vier doch ters van prinses Sibylla, kent baron Niclas al enige jaren. Twee jaar ge leden werden geruchten omtrent een verloving door het hof tegen gesproken. Baron Niclas is de oud ste vav de drie kinderen van baro nesse Madeleine Silfverschioeld, even als de moeder van de prinses wedu we. Prins Gustaaf Adolf, vader van desiree, is in 1947 bij het KLM- ongeluk bij Kopenhagen om het leven gekomen. Niclas en zijn moeder wonen in het vijftiende-eeuwse kas teel Corps-de-Logis op het landgoed Koberg bij Trollhaettan in Zuidwest- Zweden, waar hij grote bezittingen heeft. Voor meisjes en jongens tot 8 jaar. JURKJES terlenka, fran se handweef, ladyroy, in effen, ruitjes, streepjes, met befjes in contrastkleur, strikjes, witte kraagjes en manchetten, aparte knoopjes kies léük v.a. 10.50. PAKJES draion, franse hand- weef, ribfluweel, in grappige dessins, met strikje, stropdasje, treintje, beertje, haasje in vlieg machientje kies leuk v.a. 10.25 Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden Tfn 80 78 Zelfs aan de Riviera is een flink pak sneeuw gevallen. Aan de rand van Nice werd dit plaatje gemaakt. (Zie ook pagina. 3) V .#7 BERLIJN (AP) De Oostduitse grens wachters by de Beriynse muur hebben vandaag ongeveer twee uur voor de vastgestelde tijd de hefbomen by de doorlaatposten opgehaald. Om 5 uur ver schenen de eerste Westberlijners met hun dagpasjes en feestelqk verpakte geschen ken voor de muur. Alhowel de passen om 7 uur geldig werden, werden de Westberiy- ners doorgelaten. De grenswachters hebben klaarblijkelijk opdracht de Westberlijners zo snel mogelijk door te laten om te voor komen dat zich lange rl.ien vormen. West- berli.inse functionarissen verwachten dat ruim 30.000 mensen vandaag de grens zul len oversteken. Gisteren gingen al veertig bezoekers zonder hinder over de grens. Sommige Westberlijners baggerden te voet door de diepe sneeuw, anderen gingen per trein over het viaduct, terwijl sommi gen de oversteek per auto maakten. Duizenden Westberlijners waren voor dag en dauw opgestaan voor de hereniging met hun Oostberlijnse bloedverwanten. De grenswacht bij de vijf controleposten in de muur, die 28 maanden lang elk contact tussen vele Berlijnse families onmogelijk gemaakt heeft, was versterkt om de stroom snel te kunnen verwerken. De pasjes zijn goed voor een dag. De Westberlijners moeten elke dag te mid dernacht terug behalve op oudjaar wan neer zij tot 5 uur in de morgen mogen blijven. Vélen zijn er in geslaagd pasjes voor drie verschillende dagen te krijgen. Wanneer de eerste vloedgolf voorbij is, kunnen opnieuw pasjes worden aange vraagd. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zijn donderdag 59.000 pasjes uit gereikt De Westberlijnse autoriteiten 'proberen een methode te vinden om de behandeling van de pasaanvragen te bespoedigen. Het aantal Oostduitse postambtenaren zal van Hef gehele amateurvoetbal voor zowel zaterdag als zondag van de KNVB en van de afdelingen in zijn geheel, is afgelast Over het betaald voetbal is op dit moment nog geen beslissing genomen. Door de KNVB zijn tevens afgelast alle wedstrijden voor de competitie betaald jeugdvoetbal van zaterdag. Het volledige hockeyprogramma, dat voor het weekeinde was vastgesteld, is af gelast. Het programma wordt opgeschoven naar 5 januari. Het programma, dat 8 december gespeeld had moeten worden, gaat naar 12 januari en dat van 15 decem ber naar 19 januari. Het volledige korfbalprogramma voor dit weekeinde is eveneens afgelast. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Uiteraard wordt er dus ook niet in de af deling van de Haarlemse korfbalbond ge speeld. OXFORD - FALCON - VICTORY Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 100 op 150 gebracht worden, maar het wordt-betwijfeld of dit aafttal voldoende is, aangezien in totaal 800.000 Westberlij ners in aanmerking komen voor pasjes. De aanvraagkantoren zouden, oorspronke lijk alleen op werkdagen van 13.00 tot 18.00 uur. open zijn. Woensdag moesten 20.000 personen op het sluitingsuur wegge stuurd worden, nadat zij urenlang in sneeuw en vrieskou hadden staan wach ten. De sluitingstijd werd daarop bepaald op 22 uur. Maar weer moesten tienduizen den weggestuurd worden. Onder-burge meester Albèrtz riep de Westberlijners op geduld te oefenen en hun goede hu meur niet te laten bederven. Het Westber lijnse Rode Kruis heeft gemeld dat het ge drang in de menigte bij verschillende pas- senbureaus zo groot was dat er 1053 per sonen eerste hulp is gegeven. Acht men sen moesten in een ziekenhuis worden op genomen. De communistische autoriteiten hebben erin toegestemd de aanvragen in de fabrieken en kantoren in te zamelen en collectief te laten behandelen. Aan beide zijden van de muur hebben Rode KruiS-functionarissen gezorgd voor ziekenauto's en andere vervoersmogelijk heden voor mensen met voetgebreken, die Oostberlijnse familieleden gaan bezoeken. Kerstgebakjes, per stuk ..v.— 0.36 Kerst-petit-fours 0.25 Beterkransen, 500 gram 5.60 Kerstkransjes, 250 gram 1.55 Slagroompolonaises, p. stuk 0.48 Ijstaarten, 8 personen4.50 Weihnachtstollen 1.60 - 3.20 Salades - Pasteitjes Chipolatapuddingen en Tulbanden 1e KERSTDAG GESLOTEN 2e KERSTDAG is de automatiek normaal geopend CENTRUMGALERIJ - TELEF. 4302 Geeft u ons s.v.p. de tijd alle zorg te besteden aan onze produkten door TIJDIG te bestellen. Puddingen - Polonaises - Salades Hors d'oeuvres - Pasteitjes Kerstgebak - Kerst petit-fours Kersttaarten - Kerstkransen Hazelnoottaarten - Weihnachtsstollen suikervrije Kerstkransen TELEFOON 6479

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1