Ernstige bezwaren tegen vissershaven in Katwijk Trawlers voor Frankrijk en Mexico verlieten IJmuiden i Bert Haanstra's nieuwe fi?m „Alleman" WINTERS SPEL VAN TEGENSTELLINGEN Sociale en economische voordelen moeten opwegen tegen grote waterstaatkundige problemen Zaterdag wedstrijden bij schaatsver. Yelsen Döpp kan zich niet meer verweren tegen Henk Schoorl Tachtig nertsen gestolen Nieuwe schepen voor de Rijnvaart Kraantje dicht, dus motor stopte Kustvaarder Alletta aan de grond Kappen thuis eist twee gewonden Produkien uk Haarlem en Zaandam Ziek aan boord MINISTER VAN A ART SEN IN DE KAMER: r VRIJDAG 2 0 DECEMBER 196 3 i' v - - - - -V-. i K£Ö®*«. r- iSsÉl!*» Nota over de zeehavens Onvergelijkelijk en veelzijdig portret van de Nederlander Charles Boost - i >V --t-;-' w 7 A-ijr Jv ,'X;l 5 - Van onze parlementaire redacteur) Tegen de aanleg van een vissershaven in Katwijk aan Zee bestaan ernstige waterstaatkundige bezwaren, zo deelde minister Van Aartsen gistermiddag in de Tweede Kamer mee. Deze bezwaren zijn slechts aanvaardbaar als de sociale en economische voordelen van een vissers haven zeer zwaar wegen. De minister pleegt thans overlég met zijn ambt genoot van Landbouw en Visserij over de sociale en economische aspecten. Van de uitslag van dit overleg zal het af hangen of Katwijk zijn fel begeerde haven krijgt. De aanleg van de haven in de ononder broken vlakke kust bij Katwijk zal een ongunstige invloed hebben op de zeestro mingen, verklaarde de minister. Daardoor zal de waterkering worden aangetast. Wel licht kan deze aantasting voorkomen wor den door strandhoofden, maar de aanleg en het onderhoud van deze hoofden zal zeer kostbaar zijn. Tevoren is niet te zeg gen hoeveel van dergelijke hoofden er no dig zullen zijn. Voor een invalshaven zijn deze bezwaren misschien nog acceptabel maar voor een haven die met een zeesluis verbonden moet zijn met het binnenwater zijn die bezwaren onaanvaardbaar, zei de minister. Door een dergelijke sluis zou de waterkering nog meer worden geschaad. Ook de kwaliteit van het binnenwater zou door verzilting gevaar lopen. De minister bleek overigens van mening dat ook een invalshaven tot verzilting zou leiden door de grondwaterstromingen. Deze verzilting zou niet alleen voor het direct aangren- KERSTMAALTIJD BEJAARDEN Tweehonderd vijf tig ouden van dagen zullen vanmiddag in gebouw Concordia in Velsen-Noord aanzitten aan een kerst maaltijd, die zal worden verzorgd door het Leger des Heils. Om half acht van avond volgt dan de uitvoering van een verder feestprogramma. KERSTSFEL V.C.J.C.-SANTPOORT. Ook dit jaar zullen de jongeren van de V.C.J.C. te Santpoort het „Kleine Kerst spel" in de Dorpskerk opvoeren. De aan dacht wordt er echter op gevestigd dat dit niet tijdens de kerstnacht, doch op maan dag 23 december zal zijn en wel om 21 uur 's avonds. Om redenen van technische aard heeft de kerkeraad van de Herv. Gemeente Santpoort-Noord gemeend, de Dorpskerk op de avond vóór Kerstmis voor dit doel niet beschikbaar te stellen. Het bestuur van de V.C.J.C. rekent er niettemin op, dat evenals vorige jaren velen aan de uitnodi ging tot bijwonine van het kerstspel op maandagavond 21 uur gevolgd zullen geven. De schaatsvereniging Velsen organiseert op zeer korte termijn een aantal schaats- evenementen. Aanstaande zaterdag 21 december zijn de juniorleden aan de beurt. De wedstrijd- commissie van de SV heeft de juniorleden onder de 16 jaar ingedeeld in vier afdelin gen, waarvan twee meisjes en twee jon gensafdelingen met twee verschillende leeftijdsgroepen. De meisjes van 12 en 13 jaar rijden 60 meter; de meisjes van 14 en 15 jaar 80 meter; de jongens van 12 en 13 jaar 80 meter en de jongens van 14 en 15 jaar 100 meter. Men kan zich voor de wedstrijden op geven bij de secretaris van de SV, J. C. Zuurbier. Tuindersstraat 126 in IJmuiden- oost. Er mogen alleen leden van de SV meedoen. zende gebied schadelijk zijn. maar ook voor het Westland. omdat het Rijnlandse boezemwater wordt doorgepompt naar het hoogheemraadschap Delfland, waarin het Westland is gelegen. Minister Van Aartsen verklaarde ver der dat hij in beginsel bereid is aan de Kamer een nota over de Nederlandse zee havens over te leggen. Vele Kamerleden hadden nogal wat aandrang uitgeoefend op de bewindsman om een dergelijke nota in te dienen. De minister wees erop dat het samen stellen van deze nota veel tijd zal kosten, omdat rijkswaterstaat alle nodige studies nog moet verrichten. Het is de bedoeling dat in de nota aandacht wordt besteed aan het aantal en de kwaliteit van de Ne derlandse zeehavens. Het modelonderzoek inzake de Maas vlakte is vrijwel voltooid. Het heeft ten doel na te gaan welke gevolgen de aanleg van een zeehavencomplex aan de monding aan de Europoort op de zeestromingen zal hebben. Wanneer de sneeuw huizen, bomen en wegen met een zachte, smetteloze vacht heelt toegedekt, gaan dromende romantiek en harde, aardse werkelijk heid, hand tn hand. Ogenstrelend en vriendelijk is de pittoreske aanblik van het oude straatje in het dorp Velsen. waar jonge stemmen tegen de hoog bejaarde gevels klinken tijdens de sledevaart. Maar de weggebruikers op wielen moeten hun aandacht, voortdurend scherpen op de ruwere kant van de winter, willen zij niet met een harde klap in een ander „land der dromen" verzeild raken. Zo speelt elke winter zijn spel van tegenstellingen, waarin ieder op zijn beurt wordt betrokken. Henk Schoorl, lid van de ring „IJmui- den", heeft bij de internationale militaire bokswedstrijden, die onlangs in Hildesheim zijn gehouden, als zwaargewicht al in de eerste ronde de Duitse kampioen Döpp verslagen. Döpp werd uitgeteld bij acht en omdat hij niet meer in staat was zich te verweren, maakte de scheidsrechter door interventie een einde aan de wedstrijd, waardoor de IJmuicfenaar tot overwinnaar en kampioen werd verklaard. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn uit de tuin van mevrouw Keller in de Nieuwe Beerpolder te Willemsdorp tachtig nertsen ontvreemd ter waarde van achtduizend gulden. De diertjes, die als zeer vinnig bekend staan, zijn alle door de kogel om het leven gebracht. De politie trof in alle hokken bloed en hulzen aan. j j Mevrouw Keiler, die nogal afgelegen j woont, heeft van de schietpartij, waarbij meer dan één man betrokken moet zijn geweest, niets gehoord. De diertjes schij- I nen met een auto te zijn ontvoerd. De nieuwe Rijnvaart Mij. n.v. te Am sterdam, een dochtermaatschappij der KNSM, heeft aan de scheepswerven C. van der Giessen-De Noord te Krimpen aan de IJssel opdracht verstrekt voor het bouwen van drie Rijnmotorvracht- schepen met een tonnage van negenhon derd ton elk en een voortstuwingsvermo gen van zeshonderd pk. Zij zullen de na men „Sterkwijk". ..Stolwijk" en ..Stroom wijk" dragen. Het eerste schip zal in augustus 1964 worden opgeleverd. Een ïjader onderhoek door experts heeft uitgewezen, dat de motor 'van de KW 131 Adriana, die donderdagmorgen op de in opbouw zijnde zuidpier van IJmuiden dreigde te lopen, prima in orde was. De oorzaak van het feit. dat de motor op een gegeven moment „d'enst weigerde", moet worden gezocht in de verkeerde stand van de k-aan van de brandstof-duplex-filter. KERSTZANG VOND IN SANTPOORT. Heden (vrijdagavond) wordt in ga-sge ■Tak te Santpoori een kerstzangavend' ge houden, georganiseerd door de plaatselijke gereformeerde, hervormde en katholieke kerken. De burgemeester van Velsen. mr. J. C. Bührmann, zal tijdens deze bijeen komst de schriftlezing verzo-gen. KLAVERJASDRIVE. De voetbalvereniging Waterloo organi seert in de grote zaal van ..Du Commerce" in IJmuiden een klaverjasdrive, die voor iedereen toegankelijk is. Op deze wijze hoopt de jeugdcommissie van deze IJmui- dense vpetbalvereniging gelden bijeen te krijgen om de uitzending van een jeugd- team naar Hamburg deze zomer te kunnen financieren. De klaverjasdrive begint op maandagavond 23 december om 20 uur. De Nederlandse kustvaarder Alletta, 500 ton groot, is vanochtend vroeg in de Theemsmonding in aanvaring geweest met een Britse vrachtboot. De Alletta liep een lek op en is aan de grond gezet. De be manning is door een sleepboot naar de wal gebracht. Het mooie kerstkapsel dat een Amster damse vrouw zich wenste en dat de doch ter van een kennis haar zou bezorgen, heeft gistermiddag twee gewonden geëist. De vrouw liet haar kapsel door de kap ster in spé verzorgen in een woning aan de Houtrijkstraat. Tijdens deze werkzaam heden liet de kapster een flesje parfum vallen. Het kwam terecht op een elektri sche straalkachel en vatte vlam. De vlammen vonden voedsel in een plas tic kleed, zodat de kamer snel geheel in brand stond. De heer des huizes, de 58-jarige chemi sche arbeider J. Orizand, en de vrouw onder-de-kap, de 34-jarige mevrouw W. Lammers, werden met brandwonden over dekt in het Wilhelminagasthuis opgeno men. DE FILM HAD OOK „Spiegel van Holland" kunnen lieten als die titel niet toevallig al gebruikt was door Haanstra zelf vóór zijn officieel debuut in 1950. Met dit korte poëtische werkje begon hij destijds de succesvolle carrière van een filmer die als geen ander nationale en internationale waardering en onder scheidingen voor zijn werk in ontvangst mocht nemen. „Spiegel van Holland" kreeg al dadelijk liet volgende jaar in Cannes de Grand Prix du Festival en sindsdien is het prijzen blijven regenen: Panta rhei" „Strijd zonder einde", „En de zee was niet meer„Rem brandt", „Glas", „Zoo", voortdurend vond de filmer voor zijn uiteenliggende onderwerpen een vorm die in binnen- en buitenland geestdrift wist te wek ken; en daartussen door maakte hij nog wat strikte opdrachtfilms en zorgde hij met „Fanfare' voor een van de weinige geslaagde en succesvolle speelfilms van de laatste jaren. EN NU KOMT Bert Haanstra met een avondvullende documentaire over het Ne derlandse volk, een film van anderhalf uur, geheel opgenomen met de candid ca mera, een werk waaraan hij nagenoeg twee jaren bezig is geweest. „Alleman", zoals de film tenslotte is komen te heten, is een consequente voortzetting van „Zoo" en een logische ontwikkeling in het talent van de filmer die als poëtisch documen- tarist is begonnen. De werkelijkheid weer geven is steeds Haanstra's doel geweest, zij het niet de harde, crue werkelijkheid die met realistisch omschreven wordt. De filmer Haanstra was steeds ook dichter die de werkelijkheid zeeft door een poë tische visie. Vandaar dat nu ook zijn visie op de Nederlander, als uitgedrukt in „Al leman" de harde kanten van het leven en de minder fraaie trekken in ons volkska rakter mist, niet omdat de filmer hun be staan ontkent, maar omdat ze bij een na drukkelijke vermelding het beeld zouden vertekenen dat hem voor ogen stond. In tegenstelling tot vele verborgen camera gebruikers die er voornamelijk op uit schij nen te zijn de abjecte aspecten van een samenleving aan het licht te brengen, be zit Haanstra een naar het optimistische nei gende kijk op het leven die niet ontaardt in een goedkope hóera-stemming, maar die hem wel in staat stelt opgewekt met begrip en een tikje lichte spot naar zijn sujetten te kijken en ze ons te presente ren met een half-excuserend gebaar: „zo zijn we nu eenmaal" niet bijzonder slecht en ook niet geweldig goed, maar eèn beet je gewoon, een beetje alledaags, soms wat irriterend, soms aandoenlijk en alles bij elkaar behorend tot de goeie middelmaat. IN DIE GEEST IS ook het commen taar dat Simon Carmiggelt bij de film schreef en dat hijzelf op een wat achte loze toon bij de beelden uitspreekt. Uit die samenwerking en in dit verband moeten ook cameraman Anton van Mun ster, regie-assistent Kees Hin, adviseur Anton Koolhaas en componist Otto Ket ting genoemd worden is een voortref felijke studie over ons volk ontstaan, een over het algemeen opgewekte en bij tij den aanstekelijk-komische reportage die de toeschouwer met een verbijsterende vaart langs allerlei aspecten van onze volksaard voert. Om het materiaal voor dit werkstuk bij elkaar te krijgen is Haanstra met zijn medewerkers bijna twee jaar op stap geweest, voornamelijk in een station wagon met ingebouwde camera's, maar ook op andere wijzen opererend met het verborgen opname-apparaat. Zo heb ben ze de Nederlander betrapt in zijn doen en laten en in zijn verschillende verschij ningsvormen van koopman, schipper, mu seumbezoeker, sportbeoefenaar, vakantie ganger, huisvrouw of vader, waarna uit deze omvangrijke collectie indrukken (50 km celluloid) uiteindelijk een film van normale lengte (2500 m) is gemonteerd. Ongetwijfeld de zwaarste taak, want heel wat moeizaam verkregen opnamen zijn bij die selectie gesneuveld en talrijke pas sages die oorspronkelijk onmisbaar leken, bleken in de uiteindelijke conceptie niet te passen en moesten als onbruikbaar ter zijde worden gelegd. Op dit moeilijke en beslissende ogenblik in het produktieproces is het vooral Anton Koolhaas geweest die door zijn adviezen aan de film zijn defi nitieve vorm en structuur heeft gegeven. DIE STRUCTUUR komt in hoofdzaak Donderdag lagen in de Haringhaven te IJmuiden twee schepen klaar voor het vertrek naar het buitenland Ais eerste was daar het eindprodukt van de flaar- lemsche Scheepswerf, een kleine trawler met het merk CC (Concarneau) 3689 én de naam Fridirika. Nog gistermiddag is dit schip naar zijn thuishaven in Frankrijk vertrokken, ter vervanging van de in no vember 1962 op de rotsen van de Franse kust vergane trawler CC 3806 Theodore hierop neer dat de omvangrijke stof In hoofdstukken verdeeld is die een bepaald aspect van het volksleven of van onze volksaard tot leidend thema heeft, met dien verstande dat zo'n thema luchtig wordt aangetipt en gemakkelijk Overgaat in een volgend onderwerp zonder dat de toeschouwer zich van een strikte indeling bewust wordt. Uitgaande van het bevol kingsregister waar wij allen in kaartsys teem broederlijk en zusterlijk bijeenliggen (de film vindt daar ook zijn einde) scha kelt „Alleman" over naar het vertrek van emigranten in roerende afscheidsbeelden, waarbij het commentaar overpeinst: „Vroeger gingen we naar „ons Indië" en nu naar andermans wereld, maar de hete tranen zijn eender". En terugdenkend aan het oude liedje dat je bij het afscheid pas gaat beseffen „wat j'in Holland achter liet" gaat de film onderzoeken wat dan wel precies wordt achtergelaten en begint vervolgens een inventaris op te maken van de dingen, waaraan je in vreemde landen met heimwee kunt terugdenken. Is het de beurtschipper die door het land schap snijdt met wapperend wasgoed aan dek, of is het de veemarkt, de dorpsfanfare of de 5 mei-herdenking? Anderhalf uur lang geeft de film een keuze van onder werpen, alle herkenbare of meegemaakte brokjes volksleven in de wisselende sei zoenen. Kerkgang op zondag, de sport, carnavalspret en ijsvermaak, vrijage, hu welijk en geboorte en niet tê vergeten de eerste schooldag. DIE WORDT aanleiding tot een stukje kinder-observatie van even komisch als aandoenlijk karakter, zoals trouwens de hele film balanceert op de rand tussen meeslepende humor en stilmakende verte dering en dan weer naar de ene, dan weer naar de andere kant overslaat, zon der ooit in een van beide richtingen de gevoelens te forceren. De werkelijkheid biedt ongezocht alle nuances van uiteen lopende emoties en wel in de meest alle daagse situaties en verhoudingen. Aan de kunstenaar om ze te ontdekken en uit het geheel van indrukken te isoleren en dat is wat aan Haanstra en zijn medewerkers ge lukt is. Ze hebben niet gezocht naar de donkere kanten van onze samenleving die ze zonder veel moeite ook wel gevonden zouden hebben, maar ze hebben de came ra gericht op de dingen van alledag du- wij ooit zelf ook wel eens gezien of meege maakt zouden kunnen hebben. NATUURLIJK BEPAALT Haanstra zich niet tot de objectieve observatie, waartoe de camera hem in staat stelt. Zijn instel ling als fiimer dwingt hem bij tijden tot een artistieke ingreep, "waarbij hij met zijn beelden een spel gaat bedrijven, wat dan bijv. aanleiding wordt tot een adem benemende passage als het spórtxrag- ment, waarin de montage een spanning weet te verwekken van ongekende inten siteit. Zo zouden meer details uitgelicht kunnen worden uit een geheel dat rijk is aan humor, zelfspot, vertedering, mense lijke belangstelling en bovendien een tech nisch meesterschap verraadt dat nauwe lijks zijn weerga vindt in de wereld van de documentaire film. Voor de bezoekers van „Alleman" zal het vertoonde een con frontatie betekenen met mensen en toe standen die zij uit eigen ervaring of van horen zeggen kennen maar die, bekeken door Haanstra's candid camera opgefrist en nieuw en in ieder geval geladen met sterkere emoties ondergaan zullen worden als een onvergetelijk en veelzijdig portret van de Nederlander. Nederlands strandleven, een fragment uit „Alleman" van Haanstra. Betrei. die indertijd door Kramer en Booy i'h Kootstertille was gebouwd. Het nieuwe schip heeft veel gemeen fnet het vaar tuig. Dan was er als tweede een voer "het oog nogal vreemd vaartuig. De lichten in de enige mast wezen er op, dat het schip was bestemd om er de visserij mee uit te oefenen. Het achterdek liet er verder geen twijfel óver, dat het een vissersvaar tuig was. Dit schip, gebouwd naar een ontwerp van Propulsion te Leiden, is een voor Mexicaanse rekening gebouwd schip, dat voor bijna alle békende soorten van visserij geschikt zou zijn. Zo zal er de trawl-, boom-, vleet-, beug-, en ringnet- visserij mee worden uitgeoefend. De modernste visserij'apparaten staan de bemanning ter beschikking, waaronder ook een asdick-viszoeker. Omstreeks een uur in de middag vertrok dit schip. De lei ding berust tijdens de overtocht bij de in IJmuiden welbekende schipper Klaar van der Harst. De reisduur zal ongeveer 40 dagen in beslag nemen. De reis wordt in etappes gemaakt. Eerst gaat het naar Las Palmas, daarna Trinidad en ten slotte naar Alvarado. Daar zullen de Nederlan ders de mensen instrueren die er uitein delijk mee moeten gaan vifesen. De leiding zal dan berusten bij schipper Wout de Vries. Deze schipper heeft al eerder naam gemaakt aan de overkant van de oceaan Na dit schip zullen nog 5 van deze een heden voor dezelfde compagnie gebouwc' worden. De opdracht voor de bouw van deze schepen is in handen van de scheeps werf van Haak te Zaandam. Vannacht heeft de „Editha", van Hamin- op weg naar Southampton, gemeld dat zich een zieke aan boord bevond, die zo mogelijk in IJmuiden aan land zou wor den gezet. Hier werd de patiënt dan oo" door de plaatselijke ongevallendienst op gewacht en onmiddellijk naar het Ante niusziekenhuis overgebracht. Hij blee" aan zijn blindedarm te moeten worde behandeld. De „Editha" heeft daarop zij reis weer voortgezet.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9