Nieuws uit de televisie*'wereld IN DE KOMENDE WEEK Kijkgeld „Het kind" ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 Erbij PAGINA vier Kunstrijden „Voor de vuist weg" Joop Doderer Kesslar-hveeling uit elkaar Reclame Marconi-prijs Politiek en commercie T.v. voor blinden? Wim lbo weer naar A.R.C Volkskerstzang „De gebochelde" Yehudi Menuhin middag, want de kinderen kunnen ook nog kijken naar het jeugdjournaal en de avonturen van Pipo de Clown. Om half acht begint het avondpro gramma van de VARA met „De mu ziek van Irving Berlin". Deze compo nist is niet toevallig voor Kerstmis ge kozen. Hij immers schreef tijdens de tweede wereldoorlog voor de soldaten in de Stille Zuidzee het meest beroem de van de moderne kerstliederen, Bing Crosby's meest verkochte plaat (er werden vele tientallen miljoenen opna men van verkocht) „I'm dreaming of a white Christmas". Omdat niemand de vertolking van Bing kan evenaren, krijgt dit nummer deze keer een instru mentale uitvoering. Irving Berlin werd in 1888 geboren in Rusland, maar emi greerde als vijfjarig knaapje al naar Amerika. Daar schreef hij honderden heel mooie melodieuze muziekjes, die tot de evergreens gerekend worden. Medewerkenden zijn Milly Scott en Marius Monkau, Marijke Franssen en de Schotse zanger Jimmy Philips. Na het extra korte NTS journaal kerstliedjes gezongen door Anneke Grönloh onder de titel „Anneke al leen" Neerlands populairste zangeres je heeft onlangs een plaat met Engel se kerstliedjes gemaakt. Ze zal daar uit het een en ander laten horen. Ook staan op haar programma het beken de Stille Nacht en Kindeke Klein. Hoofdbestanddeel van dit kerstpro gramma van woensdag is een televi sieuitvoering van een heel oud toneel stuk, dat een brok onvervalst roman tiek uit een vervlogen tijd terugbrengt. ..De Gebochelde", dat uit het eind van de negentiende eeuw stamt, is op het toneel en op het witte doek altijd een onvoorstelbaar groot succes geweest. Een „draak" zou men tegenwoordig zeggen, maar een draak die velen aan spreekt door de simpele constructie en de ongecompliceerde zwart-wit teke ning. Hoofdpersonen zijn de nobele rid der Henri de Lagardere en een kind. De ridder zwerft gedwongen als gebochelde vermomd door de wereld. Willy van Hemert maakte de televisie bewerking en hij zal er wel voor zor gen, dat er in menige huiskamer een traantje wordt geplengd. Het stuk krijgt een sterke bezetting, o.m. met Bob de Lange als de gebochelde Johan Kaart, Bert v.d. Linden en Joan Rem- melts. Om tien voor tien volgt dan nog een optreden van het vermaarde Italiaan se Kamermuziekensemble „I Musici" volgens Toscanini het beste kamer orkest ter wereld dat musiceert in het middeleeuwse kerkje van Blauwka pel. Uitgevoerd wordt het Concerto Grosso van Corelli en Inverno uit de Vier Jaargetijden van Vivaldi, (het laatste in hun uitvoering bekroond met de Grand Prix du Disque). Het VARA-programma wordt afgeslo ten met een kleinkunstprogramma, waarin Henk van Ulsen het middel punt is. Met medewerking van Jules de Corte, Carl Schulze en het kwintet van Louis van Dijk hoopt Henk van Ulsen een programmaatje te brengen dat amusement paart aan kunst met een grote K. Hijzelf draagt een ver haal voor van James Thurber (de gees telijke vader van Walter Mitty). Kerst mis staat uiteraard model voor deze laatste uitzending van de eerste kerst dag. DONDERDAG. Het vrouwenpro gramma van de KRO begint al om drie uur. Op tekst van Guus Vleugel brengt Tineke Roeffen een kerstcaba ret, waaraan o.m. meewerken Georget te Rejefsky, Maya Bouman, Nelly Frijda-van Oliver en Sylvia van Leur. Speciale gast is ja, U ziet het goed Henk van Ulsen, die op eerste Kerstdag een eigen programma had. De KRO besteedde extra aandacht aan de vormgeving van dit „L'heure des dames". Na het kleuterprogramma om vier uur tot twintig voor zes een rechtstreek se reportage van de finales van het internationale kerst-zaalhandbaltour- nooi in de Prins Bernhard hal t e Utrecht. Van twintig voor zes tot kwart over zes een Eurovisiereportage van demon straties kunstrijden op de schaats in Garmisch Partenkirchen, Sjoukje Dijk stra en andere sterren zullen de Kür laten zien waarmee zij een gooi zul len doen naar Olympisch Goud in Inns- brück. Om zeven uur nog meer sport: Sport van de kerstdagen in beeld. Om half acht kunt U dan weer kij ken naar de KRO. Fred en Wilma Flintstone openen het programma, waarna het journaal het hiaat opvult, dat twee kranteloze dagen voor de nieuwsgierigen betekenen. Om twintig over acht een terugblik op het amusement van zo'n dertig jaar geleden, toen de clownneske figuur Bu- ziau triomfen vierde in zijn vele re vues. Alex de Haas krijgt veertig mi nuten toegemeten om aan de hand van films, foto's, affiches en oude program ma's de kijkers een blik te gunnen in de showbusiness van toen. Uiteraard staat Buziau in het centrum; maar dat deed hij toen ook, zo zullen de oudere kijkers zich herinneren. De jongeren zullen ongetwijfeld hun ogen uitkijken, want het amusement mocht een gene ratie geleden anders zijn dan nu, het had ook zijn grote kwaliteiten. Om negen uur het volgende TV-spel van deze week „Geld te geef". Het is een comedie van de Amerikaanse schrijvers Walter Black en William Mendrek. Tien jaar geleden werd het stuk in een toneel versie in Nederland op de planken gebracht. Het gaat om een vreemde familie, waarvan de groot vader voordat hij gepensioneerd werd, op de Rijksmunt werkte. Hij heeft de rust van de AOW niet kunnen vinden, maar zet zijn oude ambacht in de kel der van zijn huis zelfstandig voort. Zijn kinderen en kleinkinderen weten van die vreemde activiteit, maar ze laten de oude man begaan, omdat toch niemand van plan is het zelfgemaakte kapitaaltje te gebruiken. Door een mis verstand gebeurt dat evenwel toch, met ale verwikkelingen van dien. Een stel letje onderwereldfiguren probeert de handvaardigheid van de oude baas uit te buiten, wat zijn nazaten een hele boel verdriet bezorgt. Jan Retel speelt de rol van de oude grootvader Elliot. Zijn kinderen zijn Jeanne Verstraete en John Soer, zijn kleinkinderen Femke Boersma en Fred van Vliet. Ook Cor van Rijn werkt mee. De regie heeft Fritz Butzelaar. VRIJDAG. Even tijd om op adem te komen na deze drukke kerstdagen. De AVRO komt vrijdag met een routine programma, bestaande uit Rooster voor de opgroeiende jeugd, maar niet voor haar alleen een kwartiertje met het orkest Max Woisky een serie vlotte uitzendingen, die tot op heden bij velen uitstekend in de smaak vielen het Richard Boone theater en Wil lem Duys in zijn improvisatiepro gramma „Voor de vuist weg". Het blijft, een verrassing, wie nu weer de gasten zijn. Du.vs vertelde ons dezer da gen dat half Nederland wel wil komen opdraven en dat hij en het productie- Woensdag, eerste kerstdag, van vier tot vijf uur het Billy Smart Circus. De slotmanifestatie van het olifantennum mer is zelfs voor anti-circusmensen indrukwekkend. team worden overladen met tips over passende figuren voor deze uitzending. De actualiteit is evenwel nummer een en daarom weten de samenstellers pas op het laatste moment, wie deze avond in de Singer Concertzaal komen mee spelen in „Voor de vuist weg," dat ove rigens een van de meest geslaagde nieu we programma's van dit seizoen is ge worden. ZATERDAG. De eer is aan de NCRV om de week af te sluiten. Na Lassie en het journaal drie hoofdbestanddelen. Eerst de tweede aflevering van de Feuil leton ..Arthur en Eva" met Paul Cam- mermans en Kitty Jansen. „Het zeegat uit" is de titel van dit gezellige onder onsje, dat op verzoek van vele kijkers naar de vooravond is verplaatst. Om tien over negen volgt ook al voor de tweede maal het actuele amuse mentsprogramma „Wat 'n wereld" oen milde vorm van „Zo is het ook nog eens een keer" opnieuw gepresen teerd door Jaap Molenaar, Fred Bena- %'ente en Dick van Bommel. „Dwaze in vallen en parodieën op mensen en toe standen en min of meer actuele ge beurtenissen speels benaderd en in beeld gebracht op film en in levende lijve." Om half tien presenteert Pi Scheffer het muzikale programma „Caprio len," een show rond de OK Wobblers met melodieën en wijsjes, die voor jong en oud een bekende klank hebben. Medewerkenden zijn weer Jenny Arean net Barbershop Kwartet, een kwajon genskoor en nog veel meer vreemde klanten. De teksten zijn van Alexan der Pola. Voor het eerst is de nieuwe hobby rubriek „Doe het vooral zelf" in deze uitzending opgenomen. Cursusleider is Joop Doderer, die zal laten zien, wat de resultaten (kunnen) zijn van teveel zelf doen. Een snaakse parodie dus. zo dat het alles met elkaar een vrolijke avond belooft te worden. MET KERSTMIS wordt de wereld een attractie armer. De tot op heden onaf scheidelijke Kessler-tweeling gaat dan namelijk uit elkaar. Alice en Ellen, die zoveel op elkaar lijken, dat zelfs hun naaste vriendenkring hen niet uit elkaar kan houden, hebben vele jaren trouw samengewerkt o.m. in de ook in Neder land vertoonde televisieshows „Lieben Sie Schau". Sinds enkele jaren hadden de twee zusjes een contract, dat hen verplich'tte, elkaar van het verliefd wor den af te houden. Bovendien zou elk van haar pas mogen trouwen, als de ander financiëeel onafhankelijk was. Maar de meiskes zijn inmiddels 27 jaar en alle bei helemaal echt verliefd. Daarom hebben ze besloten, niet langer te wach- Op kerstavond brengt de VARA een televisiebewerking van het toneelstuk „De gebochelde" onder regie van Willy van Hemert met Bob de Lange in de hoofdrol. De foto toont een scène waar in Bert van der Linden en Johan Kaart optreden. ten en de sprong dan eindelijk maar te wagen. Alice trouwt met de Franse zanger Marcel Amont en Ellen heeft plannen om met de Italiaanse acteur Umberto Orsini in het huwelijksbootje te Stappen. Riehtdatum voor het huwe lijk van Alice is Kerstmis. Maar.... je kunt nooit weten in de showbusiness. IN NEDERLAND wordt het kijkgeld verhoogd en er is nog steeds geen be slissing genomen over de vorm, waarin de reclame in de televisie zal worden toegepast. In Italië bestaat wel al re clame-televisie en wel in twee program ma's. En die reclame brengt al even veel op als het kijkgeld. Resultaat: het kijkgeld wordt verlaagd en men denkt ëröver met een derde programma te starten. IN HET LOPENDE jaar zal de op brengst der kijkgelden volgens een ra ming van de Dienst Luister- en Kijkgel den van de P.T.T. 52.800.000 bedra gen. Daar tegenover staat een opbrengst van de luistergelden van 35.000.000. In 1961 overtrof de opbrengst van de luis tergelden die van het kijkgeld nog 49.877.000 tegen 35.436.000) In 1962 overtrof het bedrag dat de kijkers bij eenbrachten voor het eerst dat van de luisteraars. Voor 1964 wordt geraamd 'n opbrengst aan kijkgeld van 61.173.000. Daarvan zal ruim drie en een half mil joen bestemd zijn voor incassokosten e.d., de rest is voor de omroepvereni gingen en N.T.S. Er komt weer een nieuwe televisie prijs. In Italië doktert men aan een marconi-televisieprijs, die toegekend zou worden aan het beste programma uitgezonden via de Eurovisie. De jury zou bestaan uit televisie-critici uit alle Eurovisielanden. DE POLITIEK is ook al nauw ver weven met de commercie, zo blijkt in Amerika. De televisiestations zijn daar druk in de weer om de rechten te ko pen van de uitzendingen, die gewijd zul len worden aan de verkiezingen in 1964. Het Institute of Life Insurance heeft twee miljoen dollar betaald om als zo danig op te mogen treden en dus reclame te mogen maken tijdens de uit zendingen voor de reportages van de partij-conventies van de Republikeinse en Democratische partijen. De reporta ges zullen in totaal 62 uur in beslag nemen. Life Insurance kocht een kwarl daarvan en mag in die tijd tussen de 75 en 90 keer een reclameboodschap uitzenden. Voor de resterende tijd wor den nog sponsors gezocht. In 1964 zal de C.B.S. acht debatten uitzenden tus sen president-kandidaten van de belang rijkste partijen. Tijdens de laatste cam pagne waren er vier debatten tussen Kennedy en Nixon. Een ander verband tussen politiek en commercie: de moord op President Kennedy had tot gevolg, dat de Amerikaanse televisie stations alle commerciële uitzendingen staakten om alleen en zonder recla meboodschappen nieuws over deze droeve gebeurtenis te brengen. Naar schatting kostte dit dc grote maatschap pijen ongeveer honderd miljoen dollar. De Britse commerciële televisie leed om dezelfde reden een verlies van 200.000 pond, ofwel 2 miljoen gulden. Hoe vreemd het ook lijkt, ook voor blinden kan de televisie een belangrijk apparaat worden. Heel belangrijk zelfs, want het is niet uitgesloten, dat blinden in de toekomst zullen kunnen zien, dank zij de televisie. De techniek zou het mogelijk maken, elektrische trillingen met grote precisie rechtstreeks op de oogzenuwen te richten. De via de tele visie opgenomen beelden zouden dan buiten de ogen om voor blinden waarneembaar worden. Een televisie toestel zou dan met een camera zo verkleind moeten worden, dat het in een zakapparaat mee te dragen zou kunnen zijn. Radio Bulletin spreekt in dit verband van een „elektronisch oog" van de blinde. Een merkwaardige toe komstvoorspelling. WIM IBO ontvangt nog steeds brie ven van kijkers over zijn iongste uit zending van de cabaretkroniek „Merts durf te leven", die hij liet komen uit de artiestensociëteit van Theo Ruiter in Amsterdam. Het programma, waarin vele oudere artiesten optraden, blijkt op een wel zeer bijzondere manier bij de kijkers in de smaak zijn gevallen. Het grootste deel van de reacties kwam van schrijvers van middelbare leeftijd. Verheugend vond lbo, dat er ook tame lijk veel jeugdige enthousiasten waren. Iedereen vroeg om voortzetting van dit experiment. Aan de verzoeken om voor taan maandelijks de A(rtiesten) Rfeunis- ten) C(lub) „an het woord te laten of zoals ook een oudere luisteraar schreef „Iedere avond van half negen tot elf oudere artiesten op te laten treden" zal de producer evenwel geen gevolg geven „Overdaad schaadt" zegt hij „het moet iets bijzonders blijven; dan blijft zo'n uitzending altijd weer nieuw" In februari komt Wim lbo even wel beslist terug bij Theo Ruiter en hij heeft plannen om ook in het vol gende winterseizoen twee of drie maal een bezoek aan de A.R.C. te brengen. De briefschrijvers krijgen dus toch hun zin. Evenals de artiesten van boven de vijftig, waarvan zich steeds meer bij de A.R.C. aansluiten en van wie verschei- denen solliciteren naar een plaatsje in de volgende uitzending. documentaire in het kader van „Daar werd iets groots verricht". Hoofdper soon is Pa van der Steur, die in het eind van de vorige eeuw de zorg op zich nam van de kinderen van KNIL militairen in Nederlands Indië. Kees van Langcraad roept door middel van foto's de oude Indische tijd in de her innering terug. Voor de muziekliefhebbers aan het slot van de avond een opname van de Beierse, Oostenrijkse en Zwitserse tele visie, van een concert van het Züricher Orkest o.l.v. Edmind Stoutz, waarbij als solist optreedt de vermaarde violist Yehudi Menuhin in het vioolconcert in E-dur van Joh. Sebastian Bach. Een unieke gelegenheid om deze grootste der groten van het concertpodium te zien en te horen spelen. MAANDAG. De wekelijkse filmavond is ook aangepast aan de kerstsfeer. Na in het voorprogramma de kerkelijke rubrieken Kenmerk en Logboek te heb ben uitgezonden brengt de NTS na het journaal en de tien minuten politiek een reportage van een half uur van de Volkskerstzangbijeenkomst, die in de Margriethal in Utrecht wordt gehou den. Medewerking verlenen The Natio nal Brass Band van Meindert Boekei en een groot koor, samengesteld uit verschillende koren en geleid door Mees van Huis. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz houdt de schriftlezing. De hoofdfilm die om negen uur begint is van Basil Dearden en Michael Relph en is getiteld „Rockets Galore". Degenen, die zich de film „Whiskey Galore" her inneren weten wat hun te wachten staat. De film speelt zich n.l. af op hetzelfde eilandje, doch de whiskey is nu vervan gen door de meer hedentijdse raketten. Men zal aan deze humvolle Engelse film veel plezier beleven. Medespelen den zijn: Jeannie Carson, Donald Sin- den, Ronald Culver e.a. DINSDAG. De KRO heeft de dikste hap van de kerstprogramma's toegewe zen gekregen: de kerstavond en de tweede kerstdag. Het programma van de dinsdag opent zoals gewoonlijk wanneer de KRO in de ether is met een jongerenforum, dat deze maal zal discussieren over de be tekenis van Kerstmis voor jonge men sen. Vijf jongeren zijn uitgenodigd te vertellen, hoe zij zich de viering van het kerstfeest voorstellen. Na het journaal en Brandpunt een aflevering van „Schatten op zolder waarin weer drie deskundigen vondsten van kijkers zullen beschouwen. Woensdagavond kunnen wij zien hoe „Anneke alleen" het opknapt. kórt filmpje over Brugge op kerst avond. De kathedraal in Brugge is het oudste baksteengebouw, dat in België bewaard gebleven is. Het is een prach tige kerk, die eensdeels soberheid en rust ademt, anderdeels groots van op vatting en sierlijk van uitvoering is. WOENSDAG. Op eerste kerstdag is er vrijwel voortdurend iets te zien op het scherm. In de ochtend begint het programma om tien uur met de uit zending van een protestantse kerkdienst in de Evangelisch Lutherse Kerk te Colmar in Frankrijk, een meer dan 650 jaar oude kerk met een beroemd or gel. Medewerking verleent behalve het kerkkoor en de organist M. Finance het RTF-orkest van Strassbourg. Ds. van Nieuwenhuyzen geeft een toelich ting. Van elf tot twintig voor twaalf zendt de NTS een film uit, „De komst van Christus", waarin het leven van Chris tus op aarde wordt verbeeld in een montage van 's werelds beroemdste schilderijen. Het is een Amerikaanse productie. De Italiaanse televisie verzorgt ver volgens een Eurovisiereportage van de de door Paus Paulus VI uit te spre ken zegen Urbi en Orbi (van twaalf uur tot half een). Vele duizenden pel grims uit alle delen van de wereld zul len zich weer verzamelen op het plein voor de Sint Pieter. Tussen drie en vier uur twee films voor jong en oud. De eerste is een poppenfilm van de Tjsechische tele visie, die op dit gebied een uitsteken de reputatie heeft. „Kutasek en Kutil- ka in de bergen". De beide hoofdfiguur tjes versieren een kerstboom. Het oud wordende paard „Maxi" van een voddenkoopman in een Beiers dorpje is de hoofdfiguur in de tweede film. Het trouwe dier wordt voor een noodlottige laatste gang gered door mensen, met goede harten. Van vier tot vijf tenslotte de jaar lijkse uitzending van het programma van het Billy Smart Circus. Men ziet vliegende trapezeacrobaten, koorddan sers, een fietsnummer, clowns en even wichtskunstenaars, olifanten, gedres seerde vogels en natuurlijk paarden Hoogtepunten zijn een groots gemon teerd luchtballet, zoals vroeger alleen Barnum and Baily dat bracht en een indrukwekkende dressuur vnn vele oli fanten gevolgd door een even indruk wekkend slot: de parade van alle ar tiesten, die als titel kreeg Four Sea son's Cavalcade. Het kan niet op, deze Behalve de gebruikelijke serie programma's brengt de televisie in de kerstweek een respectabel aan tal TV-spelen, een muzikaal pro gramma en uiteraard de nodige uitzendingen, die bij een dergelijk kerkelijk feest behoren. Voor de jeugdige kijkers is ongetwijfeld een hoogtepunt het jaarlijkse op treden van het Billy Smart circus uit Londen op de middag van de eerste kerstdag. ZONDAG. Wat de zondag betreft eerst de gebruikelijke uitzendingen als Weekjournaal en Sport in Beeld, ge volgd door de zondagse tien minuten met het meisjeskoor Sweet Sixteen, dat altijd voor een bijzonder gezellig en met veel zorg samengesteld program maatje zorgt, dat veel enthousiaste vaste kijkers telt. Om twintig voor negen zenden NCRV en Vlaamse televisie gezamelijk het kerstspel uit „Een zaak van Algemeen belang". De productie ligt in handen van Hubert van Herreweghen en Da vid Koning, de televisiebewerking is van Gerard Rekers van de NCRV. Een zaak van algemeen belang is een op het kerstgebeuren geënt spel van John Arden, dat wordt gespeeld door adspi- rant acteurs van de Werkgroep Neder lands Kamertoneel in Antwerpen en leerlingen van de Toneelacademie in Maastricht. Na dit spel, dat een uur duurt, een Daarna zingen The Golden Age Sin gers een bekend Engels vocaal kwin tet kerstmotetten en profane liederen uit de renaissancetijd. Dertien jaar be staat dit kamerkoor, dat al die tijd onder leiding stond van z'n oprichtster, de sopraan Margareth Field-Hyde en dat zich voornamelijk toelegt op het zingen van liederen uit de vijftiende en zestiende eeuw. In vele landen hebben The Golden Age Singers geconcerteerd; ook in ons land. Ze verschijnen nu voor het eerst voor de Nederlandse te levisie. Onder regie van Luc van Gent volgt dan de tweede eenacter van deze kerst week: „Het Kind". Het is een op het kerstgebeuren geïnspireerd spel. Schrij ver is de Engelse auteur Bill Owen, die zijn verhaal laat afspelen op kerst avond. Een jong echtpaar gespeeld door Thera Verheugen en Herman Lut- gerink ziet op deze gedenkwaardige avond de problematiek van het ge trouwd zijn door een toevallige gebeur tenis plotseling in het ware licht. Reali teit en mystiek van het kerstgebeuren zijn hier met eikaar verweven. Om 22.15 de film „Heilige nacht" van de Bayerische Rundfunk. Na de epiloog en het tweede NTS- journaal kan men nog kijken en luiste ren naar een IKOR kerkdienst uit een protestantse kerk in Rozendaal (Gelder land). Tenslotte de jaarlijkse uitzen ding in Eurovisieverband van de Ponti ficale nachtmis van vijf voor twaalf tot een uur, die deze maal komt uit de Kathedraal van Sint Salvator in Brugge, een knapenkoor zingt o.m. oude Belgische kerstliederen. De mis wordt opgedragen door mgr. E. de Smedt, bisschop van Brugge. Vooraf gaat een

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 18