vandaag de eerste vijf z N G O R E E G 5 H TIE V D T H N E N N R P E D A R U A N T O N H U M R D E U A H Eerste prijs ƒ150,- Tweede prijs 100,- Drie derde prijzen van 50,- Zes vierde prijzen van 25,- Vijftien troostprijzen van 10,- X' B~Br IT 1,1 Hl"WZ\ I 3 4 5 6 7 8 9 IO II 12 13 14 15 16 17 18 B C D E G H I J K 5 6 7 8 IO 12 13 14 15 16 17 18 Puzzel no 1 „EUROPAARDIGE" WOORDEN VAN ERASMUS Puzzel no 2 VAN ZESSEN KLAAR Puzzel nó 3 2 X GRIEKENLAND Puzzel no 4 KRUISWOORDRAADSEL Puzzei no 5 DE MYSTERIEUZE DOOS MET KERSTBOOMVERSIERING H ZATERDAG 21 DECEMBER 196 3 Erbij jt PAGINA ZEVEN 5 Tien puzzels voor de feestdagen VANDAAG PUBLICEREN WIJ de eerste portie van een gigantische puzzel reeks, die wij ter gelegenheid van kerst en jaarwisseling aan onze lezers aan bieden. De vrije dagen geven volop ge legenheid aan de verwoede puzzelaars, hun krachten te meten met de uitvinders van een gevarieerde serie vraagstukken, en daardoor mee te dingen naar een verleidelijke verzameling geldprijzen. De tweede portie wordt woensdagavond gepubliceerd, namelijk weer vijf, zodat de totale reeks uit tien puzzels bestaat. De ene is wat moeilijker dan de andere en sommige ervan zullen heel wat hoofd brekens kosten, maar wij hebben ver trouwen in de capaciteiten van onze puzzelaars en nemen aan. dat een zeker aantal van hen erin slagen zal, alle tien goed op te lossen. DE TIEN PUZZELS staan bijna alle op een of andere manier in verband met de gedachte aan een Verenigd Europa, een gedachte die onze aandacht verdient en waarvan de verwezenlijking zoveel puzzels heeft opgeroepen, dat het einde nog niet in zicht is. Nu het eind van het jaar wèl in zicht is, hebben wij (waar mogelijk) het idee van het ene Europa verwerkt in interessante problemen, di wèl op te lossen zijn. Erasmus heeft indertijd vele wijze woorden gezegd, die geen slecht figuur zouden slaan in de huidige besprekingen over meer eenheid en onderling begrip in de wereld. Een citaat uit zijn „Klacht van de vrede" hebben wij in deze Europese paardesprong of „Europaardesprong" verwerkt. De paardesprong van het schaakspel betekent de sprong van een vakje naar een vakje dat er één recht en vervolgens één diagonaalsgewijs van verwijderd is. Bijvoorbeeld van de Z links boven naar de E op de derde rij in de tweede kolom of van de Z links boven naar de I in de tweede rij en derde kolom. Van de Z links boven af moet u met dergelijke sprongen alle 64 velden van de tekening doorlopen, alle éénmaal en niet meer, waardoor u een zin krijgt, waarin de bedoelde Erasmiaanse wijsheid te lezen valt. Hoe luidt die zin? Men kan een getal op vele verschillende manieren schrijven, bv. het getal 60 als 2x30, 45 15, 120:2 etc. Het is een aardige bezigheid, een bepaald getal uit te druk ken in een bepaald aantal gelijke cijfers, bv. het getal 1000 door acht maal het cij fer 8 zonder het gebruik van andere cij fers. Het resultaat kan dan bv. luiden: 888 88 8 8+8. Ter ere van de „Zes van Europa" willen wij u nu een soortgelijke puzzel laten op lossen. U dient de getallen 1, 10 en 100 samen te stellen uit telkens zes zessen. Voor ieder getal moeten dus zes zessen en mogen geen andere cijfers worden gebruikt. Als rekenkundige tekens mogen alleen worden gebruikt x en De bedoeling is, dat u zo min mogelijk van deze rekenkundige tekens gebruikt. De drie getallen kunnen worden samen gesteld met het gebruik van minder dan tien rekenkundige tekens tezamen, waar bij één paar haakjes als i teken geldt. De bakermat van de Europese bescha ving, Griekenland, hangt nog maar zo'n beetje bij het „Verenigd Europa": het hoort niet bij de zes, het hoort niet bij de zeven, niet bij Euratom of GKS of andere kryptografische organisaties, zij het dan ook dat de Navo het land van de tempels wel in haar armen heeft gesloten. In deze puzzel willen wij Griekenland daarom tweemaal bedenken, en wel met twee optellingen en aftrekkingen. In deze rekenopgaven zijn de cijfers door letters vervangen, en wel gelijke cijfers steeds door gelijke, en ongelijke cijfers door ongelijke letters. De eerste optelling luidt als volgt: G R I E KEN LAND Hiervan zijn vele oplossingen mogelijk. Er is echter maar één oplossing mogelijk, wanneer bij dezelfde cijfers voor dezelfde letters in beide opgaven ook nog geldt dat: G R—I E—K E—N L—A N D Hoe luidt GRIEKENLAND in cijfers, zodat beide opgaven kloppen? Het linker cijfer van een getal mag niet 0 zijn. ie DE VOORWAARDEN voor deel neming aan deze puzzelwedloop vindt men hieronder. Nadrukkelijk zij vermeld dat geen inzending mag plaatshebhen vóórdat alle tien dè puzzels zijn gepubli ceerd; na Kerstmis dus inzenden en men behoeft ze niet alle tien in te sturen of goed te hebben, om toch mee te dingen naar de geldprijzen. Wij verdelen na melijk de inzendingen naar gelang het aantal goede oplossingen in drie catego rieën. Wie tien goede oplossingen in zendt, dingt mee naar alle prijzen. Wie minder dan tien maar meer dan vier goede oplossingen inzendt, dingt mee naar de prijzen van 50,—, 25,— en 10,—. Wie minder dan vijf goede op lossingen inzendt, dingt mee naar de prijzen van 25,— en 10,—. DE PRIJZEN ZIJN: VOORWAARDEN: De controle van de oplossingen bij een dergelijke gecompliceerde prijsvraag is hijzonder bewerkelijk. Wij moeten daarom de volgende voorwaarden aan deel neming verbinden: 1. Iedere deelnemer moet de oplossingen van alle puzzels waaraan hij meedoet in één enveloppe verzenden en de oplossingen nummeren volgens de num mering der opgaven. 2. Buiten op iedere enveloppe met oplossingen moet duidelijk vermeld staan, van hoeveel puzzels de oplossing is ingesloten. 3. Buiten op iedere enveloppe met oplossingen moeten duidelijk naam en adres van de inzender zijn vermeld. 4. Op iedere enveloppe moet duidelijk als motto vermeld staan „prijsvraag". 5 Oplossingen moeten voor 19 januari a.s. in het bezit zijn van de redactie. Dit kruiswoordraadsel is een der eenvoudigste opgaven van deze Europese puzzelreeks. Men zou het met de „Franse slag" kunnen doen, de reden waarom we het diagram de ge- styleerde vorm van Frankrijk hebben gegeven. Maar toch liggen er hier en daar nog wel wat voetangels en klemmen verborgen Horizontaal: 2. telwoord, 4. zonder zorg, 8. overwin ning, 9. strijdperk, 13. pas op, 17. zwervers, 19. deel van het gebit, 20. landbouwwerk tuig, 22. slag, 23. jongstleden, 24. huishoudelijk artikel, 26. voegwoord, 27. verder gaan met construeren, 29. bouw plaats voor schepen, 30. ti tel, 32. bepaald soort lamp, 34. vreemde munt, 36. ver moeden, 37. voegwoord, 38. baardje, 39. voedingsmiddel, 41. nauw, 43. zonder uitzon dering, 44. lor. 46. op enige plaats, 48. stekelige plant, 50. voegwoord. Verticaal: 1. wijzer wor den, 2. Europese organisatie, 3. op dit ogenblik, 4. zwart maken, 5. gemeenschappelijk arbeiden, 6. schop, 7. monu ment, 8. persoonlijk voor naamwoord, 10. jongensnaam 11. verlichtingsgas, 12. meis jesnaam, 14. krachtmaat, 15. schreeuw, 16. de lezer heil, 18. voorzetsel, 21. dik ge maakt, 24. niet anders, 25. zeil, 26. slot, 28. ongewild weggebracht, 31. voorschrif ten. 33. durf, 34. gewicht, 35. boom, 40. persoonlijk voor naamwoord, 41. schoenma kerswerktuig, 42. zo weinig mogelijk. 43. voegwoord, 45. eetbare bol, 47. twee mede klinkers, 49. voorzetsel. 48 49 I 50 In een grote doos za ten eens keurig netjes 216 mooie, glinsterende kerstballen opgeborgen. Er waren drie soorten: witte, zwarte en ge streepte. U ziet op de grote tekening precies aangegeven, hoe die 216 kerstballen in die doos zaten En nu moet oplet ten: het is mogelfjk van links naar rechts te gaan in een voortdurende af wisseling van: witte bal - zwarte bal - gestreep te bal - witte bal - zwarte bal enz. enz. Wij vragen onze puz zelaars (van zes tot zes- en-negentlg jaar) deze weg te vinden! Hier volgen nog en kele spelregels: U moet links begin nen met een witte bal (dus in de verticale ko lom 1) en ook rechts eindigen met een witte bal (dus in de verticale kolom 18). U mag zich horizontaal, verticaal en diagonaal voortbewegen, maar nooit teruggaan! Wfj geven enkele voor beelden: u kunt gaan van BI naar B2. of van K4 naar K5 (horizon taal); u kunt gaan van BI naar Cl, van BI naar Al, van G8 naar H8 of van G8 naar F8 (verti caal); u kunt gaan van El naar F2. van Hl naar G2, van E10 naar DU, van E10 naar Fll (dia gonaal), maar u mag nooit terug, dus niet om iets te noemen van G5 naar F4 of van H5 naar 14 Fn u moet uiteraard altijd in de voorgeschre ven afwisseling voort- vaan: witte bal - zwarte bal - gestreepte bal - witte bal - zwarte bal - ge«treente bal - enz. enz. En dan nog dit: de zelfde bal mag maar eenmaal gepasseerd worden. Giet uw oplossing In de vorm, bekend uit de schaak- en damwere'd. Boven de 18 verticale kolommen staan de cij fers van 1 tot 18. naast de horizontale kolom men de letters A tot en met L. Op deze manier heeft elke hal een aan duiding: de eerste bal linksboven 1* Al. de bal eronder BI. de bal daar naast B2 enz. enz. Uw oplossing moet dus by voorbeeld luiden: LI - L2 - L3 - K4 - K5 J5 - 15 - enz.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21