a Gewapende machtsstrijd staat voor de deur in Saoedie-Arabië Auschwitzbeulen niet zo erg onder indruk van aanklacht Toeval leidde in 1958 tot VAN NIELI arrestatie van verdachten LANCÖME MAGIE COTE D'OR Professorale beweging in België voor „recht en vrijheid" WERELDNIEUWS Westen krijgt de schuld van rel op het Rode Plein Parfum Debat president van gewezen Frans Kongo Verkenner-ballon cirkelt om aarde Bespreking fusie gemeenschappen uitgesteld f ^Praatótcel ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 3 Saoed en zijn broer betwisten elkaar de leiding Kaarslicht zet luister bijI GOUDA KAARSEN I OMEGA HORLOGES! Schermutseling Wist niets le grand classiqüe de" LANCÖME 14.95 - 89.75 eaü de cologne MAGIE 9.75 - 39.50 Ontevreden Op de Marianne van Raait AT* Tabletten Repen Bonbons BEIROET (AFP) Er is een nieuwe machtsstrijd aan de gang tussen koning Saoed van Saoedi-Arabië en zijn broer en eerste minister Feisal Ibn Abdel Aziz. He vijandigheid tussen beiden dateert van 1958. In dat jaar was koning Saoed er op uit de toen nog bestaande Syrisch-Egyp- tische Unie te verbreken. Een geschikt mid del daartoe leek hem het uit de weg rui men van president Nasser. De koning gaf geld tot een bedrag van bijna twintig mil joen gulden ter bestrijding van de kosten van een aanslag op de Egyptische presi dent. De Syrische minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Abdel Hamid Sarraj, aan vaardde Saoeds cheques, doch hij gaf ze aan Nasser, toen deze Damascus bezocht. Deze gaf onverwijld grote ruchtbaarheid aan Saoeds plannen om hem te vermoor- den. Dit veroorzaakte grote deining in de Arabische wereld. De regeringen toonden zich verontwaardigd en de koninklijke fa milie van Saoedi-Arabië verklaarde dat De sfeer in de rechtzaal was gespan nen, toen het proces tegen de 22 Auschwitz-nazis begon. Staande in de overvolle beklaagdenbank meldt Kaduk zich. Voor hem met don kere bril zit beklaagde dr. Cape- sius. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 MOSKOU (AFP-Reuter) Het Russi sche persbureau ,Tass" heeft verklaard dat „westelijke reactionaire elementen trach ten de dood van een Ghanese student Ad- do te gebruiken om een lastercampagne op touw te zetten over de positie van de I (urter raadhuis betraden, zijn de voor- a .C 1„i., A 1V-» rlcs C ATliat-TTnio I ,i r* tt 1J (Van onze correspondent) BONN Vrijdagmorgen om klokslag half negen opende de president van de Frankfurter rechtbank, Hans Hofmeyer, het Auschwitzproces. Dit grootste oorlogs- misdadigersproces, dat ooit in de Bonds republiek is gevoerd, gaat tegen 22 vroe gere leden van de kampleiding van Ausch witz. De hoofdbeklaagde, oud-commandant Richard Baer, is er niet bij. Hij stierf de afgelopen zomer in voorarrest. Van de 22 beklaagden, die gistermorgen de met 220 journalisten en toeschouwers tot de nok gevulde zaal van het Frank Afrikaanse studenten in de Sovjet-Unie. Volgens Tass hadden vele westelijke kranten, als op bevel, letterlijke artikelen gepubliceerd en absurde beschuldigingen afgedrukt over de „onvriendelijke houding van het Russische volk tegenover de stu- deriten". Gezaghebbende Russische autoriteiten hadde een correspondent van Tass mee gedeeld dat buitenlandse studenten in de Sovjet-Unie dezelfde rechten hëbben als Russische studenten, zonder onderscheid. Het stoffelijk overschot van de Ghane se student Addo is vrijdagavond in Mos kou verast. De Ghanese ambassadeur, leden van de Ghanese ambassade en Afrikaanse studenten, die met twee auto bussen waren gekomen, woonden de plech tigheid bij. Rondom de Moskouse begraaf plaats Donskoi was een sterke politiecor- don getrokken waardoor de verslaggevers niet in het crematorium konden komen. PARIS FRANCE naamsten: Robert Mulka, 68 jaar oud en voormalig adjudant van de kampcom mandant, Karl Hoeker, 51 jaar, na 1942 adjudant van kampcommandant Baer, Wilhelm Boger, 57 jaar, een van de bruut ste beulen van Auschwitz, Oswald Kaduk, 57 jaar, die uit louter moordlust mensen ombracht en negen jaar. vastzat in een tuchthuis van de Russen. Stephan Baretz- ki, 43 jaar, blokhoofd in Auschwitz en uit vinder van een speciale handslag, waar mee hij mensen kon vermoorden, dr. Ca pesius, 56 jaar, voormalig hoofd van de S.S.-apotheek in het kamp en Hans Stark, 42 jaar, van 1940 tot 1942 een van de fanatiekste S.S.-vrijwilligers in het kamp. Overal in de rechtszaal flitsten de lam pen aan en zoemden de camera's, toen de 22 beklaagden, wie moord of medeplichtig heid aan moord tenlaste wordt gelegd, de zaal betraden: Erg onder de indruk van de aanklacht, die op 16.000 bladzijden in 88 banden ge baseerd is, leken zij niet. Wellicht waren zij het allemaal eens met de al vijf jaar in voorarrest zittende Wilhelm Boger, die van zichzelf zegt een zuiver geweten te hebben. LANOOME bracht, waarbij ook de al jarenlang in voorarrest zittende beklaagden niet ge diend zouden zijn geweest. Als eerste beklaagde werd Robert Mul ka verhoord over zijn personalia. Hij ver telde in 1941 in de S.S. gegaan te zijn en in 1942 naar Auschwitz te zijn overge plaatst. „Maar ik wist toen niets van Auschwitz af, niet eens dat het een con centratiekamp was", zo zei hij. In 1943 werd Mulka geschorst, omdat hij een uitspraak over de totale oorlog van kampcommandant Höss gekritiseerd had. Het einde van de oorlog beleefde hij in Hamburg. In de nazitijd zou hij zelfs voor de rechtbank zijn gedaagd, omdat hij te openlijk over zijn belevenissen in Ausch witz zou hebben gesproken. Hem wordt tenlaste gelegd verantwoor- voor de aanleg van de vergassingsinstal latie, de aanschaf van het dodelijk zyclen- gas en voor het vergiftigen van ge vangenen. De tweede, die zijn levensverhaal ver telde, was de vroegere S.S.-obersturmfüh- rer Karl Hoeker uit Osnabrück, die al in 1933 bij de waffen-S.S. ging, maar pas in 1944 naar Auschwitz werd overgeplaatst. Na de oorlog gaf Hoeker zichzelf aan en werd als lid van een misdadige organisa tie tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvoor hij echter gratie kreeg. Na Hoeker kwam Boger aan het woord, die de brutaliteit had, om te zeggen: Laat u mij, meneer de president, alle gevangenen zonder onderscheid van ras en religie herdenken, die in Auschwitz omkwamen. Maar laat u mij ook alle S.S.- mannen gedenken, die in Auschwitz dienst moesten doen". O BRAZZAVILLE (AFP) De 42-jarige Iassemba-Debat is met algemene stem- nen gekozen als president van het voor malige Frans Kongo. Na bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest was hij tweemaal voorzitter van het parlement. In de regering van presi dent Fulbert Joeloe, die in augustus jl. door een staatsgreep werd verdreven, was hij minister van het nationale plan. Na het aftreden van Joeloe werd Massemba- Debft belast met de leiding van de voor lopige regering. Ook werd hij minister van de strijdkrachten. Voor rechter Hofmeyer kon beginnen I met de ondervraging van de beklaagden vond eerst een schermutseling plaats tus sen een van de advokaten van de 22 man nen, dr. Laternser en de Óostduitse ster- advokaat dr. Kaul, die bij het proces wil de worden toegelaten als mede-aanklager namens negen in Oost-Duitsland wonende mannen en vrouwen, wier familieleden in Auschwitz werden vermoord. Na drie kwartier heen en weer praten I waarbij Kaul Zich erop beriep zelf in een nazi-concentratiekamp te hebben gezeten socialist te zijn en zoon van een Joodse familie, verwierp de rechtbank Kaul's ver- j zoek met het argument dat de negen Óost duitse burgers eerst moeten bewijzen fa milieleden in Auschwitz te hebben ver- I loren. De Frankfurter advokaat Ormond, die I veertien voormalige gevangenen vertegen woordigt, werd wel toegelaten als mede aanklager. Daarna maakte advokaat La ternser, die internationaal bekend werd als pleiter in het proces in Neurenberg, bezwaar tegen de samenstelling van de rechtbank en tegen de volgens hem veel te vroege datum voor het begin van het proces. Op dit laatste punt werd Latern ser van repliek gediend door een van de vier officieren van Justitie, dr. Vogel, die erop wees dat een later tijdstip onnodige vertraging met zich mee zou hebben ge WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Amerikaanse bureau voor Lucht- en ruim tevaart NASA heeft meegedeeld, dat de donderdag van Point Arguello in Cali fornië gelanceerde ballonsatelliet in een baan om de aarde is gekomen. De ballon „Verkenner-19", heeft een doorsnede van vier meter en kan in de ochtend- en avondschemering vanaf de aarde worden waargenomen. De zeven kilogram wegende opblaasbare kunstmaan, die gegevens moet verschaffen die van nut kunnen zijn voor het voor spellen van zonnevlekken is met lucht ge vuld toen zij in een baan om de aarde kwam. De baan loopt over de poolcirkels Zowel de ballon als de bus die hem heeft uitgeworpen is door een Australische ob servatiepost waargenomen. Men heeft vol gens de geleerden waarschijnlijk een verre- kijker of een telescoop nodig om de kunst' maan te kunnen zien, omdat zij klein en niet-weerkaatsend is. Saoed zo had gehandeld „op advies van slechte raadgevers". Saoed was gedwongen het bestuur uit handen te geven ten gunste van Emir Fei sal. Hij bleef echter koning. Emir Feisal begon hervormingen door te voeren. Hij nam maatregelen om de staat een gezonde financiële basis te ge ven, waartoe hij onder meer de munteen heid consolideerde. Aan te grote voorrech ten van prinsen en door de koninklijke fa milie begunstigden, die vaak tot misbrui ken waren geworden, werd een einde ge maakt. Dit gaf aanleiding tot ontevredenheid on der de „benadeelden" en onder de zeer behoudend ingestelden. Emir Feisal kreeg met talrijke kleine samenzweringen te ma ken, waarbij vaak zonen van koning Saoed betrokken waren. Met steun van de vooruitstrevenden wist Emir Feisal echter steeds de over hand te behouden. In 1962 wist hij te be werken dat koning Saoed, wiens gezond heidstoestand niet al te best was, een reis voor herstel naar Europa maakte. Maar in september keerde koning Saoed plotseling naar Arabië terug, zonder dat hij Feisal hiervan in kennis had gesteld. Hij bleek kennelijk voornemens de teugels van het bewind weer zelf in handen te Na hem kwam de eens fanatieke S.S.'er Stark aan het woord. Hij vertelde hoe hij als negentienjarige jongen de doden in Auschwitz had moeten registreren. „Ik heb meer dan eens geprobeerd uit het kamp weg te komen, maar het lukte steeds niet", aldus Stark, die mee heeft gewerkt aan de executies en het selec teren van gevangenen. Verbluffend is, als men zijn blik laat gaan over 22 gezichten van de beklaagden, dat dit proces te danken is aan een toe val. In het brandende Breslau vond na melijk de voormalige gevangene uit Ausch witz Emil Vulkan een bundel papieren, die een executielijst uit het concentratie kamp bleek te bevatten. Vulkan bewaarde de papieren en overhandigde deze in 1958 aan de procureur-generaal van Hessen, dr. Fritz Bauer. Pas toen werd op grote schaal een onderzoek ingesteld naar de beulen van Auschwitz en pas toen kwam de zaak aan het rollen. Stuk voor stuk werden de man nen, die nu voor hun rechters zitten, ge arresteerd, hetgeen voor hen in de mees te gevallen een volkomen verrassing was. Geen van hen was voortvluchtig. Zij leid den allen onopvallende levens en waren oppassende burgers, die niet met de poli tie in aanraking kwamen. Apotheker dr. Capesius had zelfs geen kans gezien schat rijk te worden. BRUSSEL De zes lid-staten van de Europese gemeenschappen hebben beslo ten de bespreking van de samensmel ting der uitvoerende organen van de E.E.G., Euratom en Hoge Autoriteit van de K.S.G. uit te stellen. Ook de kwestie van de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement zal pas op 14 februari van het volgend jaar ter spra ke komen. Beide kwesties zijn het onder werp van een studie, die de permanen te vertegenwoordigers van de „zes" bij de gemeenschappen in Brussel op ver zoek van de ministerraad van de gemeen schappen hebben gemaakt. Uitgesteld werd ook de benoeming of herbenoeming van leden van de Europe se uitvoerende organen. Dit punt zal op 10 januari worden behandeld. De pogingen, die hij in deze richting aanwendde, waren echter niet erg succes vol, zodat hij het over een andere boeg gooide. Hij gaf, vermoedelijk in een po ging om de gunst van het volk te winnen, te kennen dat zijn leven werd bedreigd, In de nacht van zondag vijftien op maan dag zestien december werd het reusachtige koninklijke paleis in de hoofdstad Riad plotseling helder verlicht. Militairen van de koninklijke garde na men plaats achter machinegeweerstellin gen, geschut werd in positie gebracht en pantserwagens werden in gereedheid ge bracht, alsof er een aanval op het paleis werd verwacht. Koning Saoed heeft sindsdien zijn paleis niet meer verlaten. Hij ontvangt, met uit zondering van zijn zoons, ook geen bezoe kers meer. Emir Feisal, die zich ook in Riad be vindt, heeft gereageerd met het in staat van paraatheid brengen van zijn „witte leger". Dit zijn de hem toegewijde noma denstammen, wier krijgers de basis vor men van het leger van Saoedi-Arabië. Tot nu toe heeft zich nog geen ernstige botsing tussen de twee militaire groepen voorgedaan, doch er is genoeg stof voor een ernstige crisis in de grootste staat van het Arabische schiereiland. Indien de ze inderdaad uitbreekt, achten waarne mers in Beiroet de uitslag hiervan niet twijfelachtig. Zij menen dat koning Saoed dan het onderspit zal delven en dat het wel eens zo zou kunnen uitlopen dat deze opnieuw „voor herstel van zijn gezond heid" gedurende lange tijd In Europa zal verblijven. Eerste liefde Verleden week heb ik hem teruggezien, mijn eerste grote liefde en zijn aanblik maakte me verdrietig. Herinnert u zich uw eerste hevige vlam nog en weet u nog, hoe verrukt u was, als u hem of haar tegenkwamWanneer hij of zij u toevallig aanraakte, begon de wereld om u heen te tollen van puur ge luk. Misschien maakte u bij tien graden onder nul wel een wandelingetje, in de hoop uw geliefde te ontmoeten. Een mens kan onder Amor's invloed de meest dwaze en absurde dingen doen. Ik was dertien jaar, toen ik voor het eerst door een van zijn pijlen getroffen werd en mijn serieuze Grote Liefde was onze Franse leraar, die in het bezit was van mooi donkerblond krulhaar, een aar dig jekkertje en een tweeling, waarvoor hij koekplaatjes spaarde. Nooit heb ik zo veel koek en beschuiten gegeten als in die dagen en mijn kamer werd uitsluitend door waxinelichtjes verlicht, omdat daar ook bonnen of plaatjes bij geleverd wer den. Voor zijn huis stond een bank, waar ik met een paar vriendinnen als een be zetene luid brullend omheen draafde, in de hoop, zijn aandacht te trekken. We wa ren wild opgewonden, wipten over de bank heen, kropen eronder door, sprongen over de leuning en ik verbeeldde me, dat hij naar me stond te kijken en dacht: „Wat een bijzonder aardig en vrolijk meisje is dat!" Het enige, wat ik ermee bereikte, was dat ik bij dit overvloedig koek en beschuit gebruik, mijn gewicht op peil hield. Van mijn spaargeld kocht ik een grote, rode strohoed, poederde mijn neus wit en ging in mijn eentje op de bank waardig naar zijn huis zitten kijken, in de vurige hoop, dat hij het raam zou openen, om mijn hand te vragen. De gedachte, dat hij zeker ook een vrouw zou hebben om de tweeling te verzorgen en zijn jek kertje af te borstelen, wist ik me op bijna meesterlijke wijze uit het hoofd te bannen. Wat is een verliefd mens toch lachwek kend, maar hij weet het niet: het geluk voelt zich immers nooit de pols. Tenslotte moest het wel tot me doordrin gen, dat hij van mij niet meer notitie nam, dan van de andere leerlingen, doch desondanks at ik beschuiten en koek te gen de klippen op en zette me op de bank met een uitdrukking van lijdelijkheid op het gelaat. Verleden week heb ik hem teruggezien, op een receptie werd ik aan hem voor gesteld, maar hij herkende me niet meer en ik vond het maar beter, niet te zeggen, wie ik was. Zijn aanblik maakte me wee moedig, want hij was volkomen kaal ge worden en had de kabouterhouding aange nomen. Terwijl ik naar het object van mijn heldenverering staarde, kreeg ik dui zelingwekkende visioenen, die de toch al zwakke vonk van conversatie meteen doof den. j Toen ik wegging, kuste hij me de hand; ik heb hem maar niet gevraagd, of hij mijn koekplaatjes nog had. i i- BRUSSEL Meer dan driehonderd Bel gische hoogleraren, zowel Frans- als Ne- derlandstaligen, hebben gisteren een mani fest voor recht en vrijheid gepubliceerd. Zij zeggen daarin dat zij bang geworden door de verblindheid van officiële kringen en door de onwetendheid waarmee de re gerende kringen zonder ophouden een po litiek van verdeeldheid voortzetten, zich tot hun medeburgers richten aan wie zij een beweging voorstellen op de volgende basis: 1. Recht en vrijheid voor iedereen te leven in de cultuur van zijn keuze, toe gang te hebben tot alle culturen en zich uit te drukken in de taal welke hij ver kiest, 2. Geen oplossingen of compromis sen die zijn gebaseerd op beweerde rech ten van bodem, bloed of taal. 3. Driften, intolerantie en fanatisme te bestrijden wat er ook de grondslag van is, 4. Informatie van de publieke opinie die met voorbe dachten rade wordt bedrogen door politi ci, die zowel het individu als de natie minachten. 5. Iedere procedure voor wij ziging van de grondwet moet het woord geven aan het soevereine volk, daarom af wijzen van het voorafgaand akkoord van de politieke partijen. In een toelichting zegt de beweging voor het recht en de vrijheid dat zij noch het bestaan noch de noodzaak van politieke partijen wil ontkennen maar dat sommige leiders van tegenwoordig in fundamente le zaken de vrijheden welke de grondwet garandeert miskennen, zodat zij niet be schouwd kunnen worden als vertolkers van de nationale soevereiniteit. De beweging wil zowel in als buiten de pólitieke par tij bijdragen tot opinievorming, die deze politieke leiders ertoe zal brengen meer aandacht aan de verlangens van het volk te besteden en de rechten van de min derheden in alle streken van het land te respecteren. Het is niet recht duidelijk wat de hoog leraren eigenlijk van plan zijn. Uit de handtekeningen blijkt dat de meesten van hen waarschijnlijk Franstalig zijn. Erg be kende figuren bevinden zich er op het eerste gezicht niet onder. Opmerkelijk is dat een grote krant als Le Soir het mani fest op de eerste pagina over drie van zijn acht kolommen heeft gepubliceerd. Misdadiger. Een rechtbank in Stuttgart heeft de 57-jarige Kurt Karl Lehmann wegens deelname aan de moord op een vier leden tellend Joods gezin in no vember '39 in bezet Polen, veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De 45- jarige Heinz Reddmann kreeg tien jaar. Een derde beklaagde werd vrijgespro ken. Lehmann en Reddmann zouden nog andere misdaden op hun geweten hebben, maar deze zijn verjaard. Ontoelaatbaar. Een Zuidslavische recht bank heeft besloten, zeven deskundigen te horen over een roman die de „mo rele hervorming" van een Zuidslavische teenager behandelt en die door het openbaar ministerie pornografisch en ontoelaatbaar wordt geacht. Bankoverval. Vier mannen hebben vrij dag nabij Staines in het Engelse graaf schap Middlesex een gepantserde bank- auto overvallen en een bedrag van naar schatting 230.000 gulden buitge maakt. Zij hadden een wagen dwars over de weg gezet en toen de bankauto daarvoor moest stoppen de chauffeur en twee bewakers met knuppels buiten gevecht gesteld. Mijnwerkers. Voor de nabestaanden van de 29 mijnwerkers die vorige maand in de ijzerertsmijn bij de Westduitse plaats Lengede zijn verongelukt is tot dusver ruim een miljoen mark binnengekomen. De giften kwamen niet alleen uit de Bondsrepubliek, maar ook uit België, Ne derland en Oostenrijk. Schuilplaatsen. De rond 4.000 betonnen schuilplaatsen die in Denemarken zijn gebouwd gedurende de tweede wereld oorlog, zullen geschikt worden gemaakt voor gebruik bij een kernoorlog. Zij krijgen ijzeren deuren en worden voor zien van materiaal dat de mensen be scherming biedt tegen radio-actieve stra ling. Duits. Uit het volkslied van Liechtenstein is nu toch, 97 jaar nadat het kleine vorstendom uit de „Duitse Bond" trad, het woordje „Duits" geschrapt. Op grond van een door het parlement ge nomen besluit zal voortaan niet meer worden gezongen „Oben am deutschen Rhein....", maar Oben am jungen Rhein lehnt sich Lichtenstein". Voor „das deutsche Vaterland" komt in de plaats „das teure Vaterland".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3