licht en luchtig, zacht en zuiver FEITEN VAN DEZE WEEK jagraag! U lijmt snel en zonder klemmen met BEVER SNELFIX Mijnwerkers uit Lengede komen naar Groet Akkoord AKU-CAO's Korte staking bij Hazemeyer Straf tegen machinist ongedaan gemaakt ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 4 Rozen uit Aalsmeer voor atoombom-slachtoffers Brand teistert transportbedrijf Dr. E. van Raalte Velser pont- „Bloemen voor Sadako" Maandagmiddag 23 december om twaalf uur worden van de luchthaven Schiphol per KLM 800 Aalsmeerse rozen verzonden als kerstgroet aan de zwaarst gehandicap te slachtoffers van de atoombomexplosie boven Hiroshima, die nu nog in zieken huizen van Hiroshima en Nagasaki wor den verpleegd. De zending werd mogelijk gemaakt door giften van enkele tientallen scholen in Ne derland. Dit is de tweede zending in het kader van de Actie „Bloemen voor Sada ko". De eerste zending, 6000 gladiolenbol- len, bestemd voor plantsoenen van de kli nieken, kwam zaterdag 14 december aan. De veertien geredde mijnwerkers uit Lengede IDId.), die onlangs door de VVV van Groet-Kamperduin waren uitgenodigd om met hun gezinsleden veertien dagen in Groet en Kamperduin te komen logeren hebben deze uitnodiging in principe aan vaard. De datum waarop de gezinnen naar Groet zullen komen kon nog niet worden vastgesteld, daar verschillende hunner nog onder medische behandeling staan. De mijnwerkers krijgen ook gratis vervoer heen en weer. Tussen de directie van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. (AKU) en de vak organisaties is overeensteming bereikt over nieuwe CAO's voor handarbeiders en beambten. De bestaande CAO's lopen op 31 december af. De voorstellen, die ter goed keuring naar de Stichting van de Arbeid zijn gezonden, houden een algemene loons- en salarisverhoging in van 10 percent. Voor de handarbeiders wordt de loonstructuur gewijzigd. Dit heeft tot gevolg, dat voor onderdelen van déze groep de loonsver hoging de 10 percent met enkele percenten kan overtr.effeh.De basisvakantie wordt van 13 op 15 dagen'per jaar gebracht. Ongeveer een 400 van de bijna 1800 werknemers van Hazemeyer N.V. te Hen gelo hebben donderdag een uur gestaakt om hun misnoegen te kennen te geven over het feit, dat door de directie een voor het personeel ongunstige wijziging in de winstdeling is aangekondigd voor de toekomst. Nadat de protesterende perso neelsleden, uitsluitend fabriekspersoneel van enkele afdelingen, het werk een uur hadden onderbroken hervatten zij normaal hun taak. Gisteren zijn alle werknemers van Hazemeyer weer normaal aan het werk gegaan. De staking van een uur heeft niet tot enig resultaat geleid. Het standpunt van de directie is ongewijzigd gebleven. Het is niet gekomen tot een bespreking tussen directie en protesteren de stakers. Op en om het Binnenhof™ Nadat het scheidsgerecht der Neder landse Spoorwegen de straf tegen een Ven- lose machinist, verlaging in rang en over plaatsing, reeds had verlicht, heeft de N.S.-directie de machinist weer in zijn oude functie teruggeplaats en weer in de rij dende dienst ingedeeld. In Horst (L) heeft een brand de opslag ruimte, de spuitinrichting en de kantoren van de n.v. Janssen Transport totaal ver woest. De garage kon worden behouden. Honderden autobanden gingen verloren alsmede enige motoren en grote hoeveel heden olie, vet en verf. Oud en bij de- nieuw Voor de tweede maal in zijn bestaan aat het Velser pontveer komende maan- ag van aanlegplaats veranderen. De eerste keer was dat vrij kort na de laatste oorlog toen de ponthavens vlakbij het dorp Velsen een honderdtal meters naar het oosten verhuisden. De Velser veer dienst is bijna zestig jaar oud. In 1904 kwam de eerste kettingpont in de vaart, nadat de van 1876 daterende voetbrug over het Noordzeekanaal was afgebro ken. Deze voetbrug had een draaiend middenstuk om de stoomschepen door gang te verlenen. De scheepvaart en het verkeer op de weg werden allengs druk ker. De Velser tunnel kwam. De veer ponten bleven trouw en kosteloos hun diensten bewijzen aan ieder die daarvan gebruik wenste te maken. Maandag gaan ze de vertrouwde omgeving van Velsen- Zuid verlaten. Dichter naar IJmuiden toe wachten de gloednieuwe ponthavens op hun komst. De slopers kunnen echter niet tot dat tijdstip wachten. Zij zijn al vast begonnen aan de afbraak van de oude ponthavens. Ook de dagen van het eet- en drink- kraampje bij de oude aanlegsteiger in Velsen-Zuid zijn geteld. De laatste zakjes palates frites gaan het raam uit „wegens algehele opheffing". De eerste in 1904 begonnen veer dienst werd onderhouden door een kettingpont. Later kwamen de stoom- ponten in dienst, die op hun beurt (in 1959) het veld moesten ruimen voor de door dieselmotoren aange dreven veerponten. Overzicht van de nieuwe aanlegha- ven van de Velser pont op de zuide lijke oever van het Noordzeekanaal. Maandagavond om half tien zullen de veerponten vóór het eerst de nieuwe vaarweg tussen IJmuiden en Velsen-Noord volgen. Volksvertegenwoordiging en 1813 Het is een goede gedachte geweest van de Tweede-Kamervoorzitter mr. Van Thiel om zijn toespraak ter inleiding van hef kerst- of winterreces te beginnen met even stil te staan bij de herdenking van 1813. Honderd jaar geleden heeft het scho ne plan bestaan om ter ere van wat toen het halve eeuwfeest van de in 1813 her kregen onafhankelijkheid was, een Paleis van de Natie tot stand te doen komen, als huisvesting voor elk van de beide Ka mers. Door overigens nu niet ter zake doen de factoren is het bij dat plan gebleven. Terecht echter, zo durf ik stellen, stond de zienswijze op de voorgrond, dat er al le reden was om in samenhang met het ontstaan van Nederland als eenheidsstaat onder Oranje, een „monument", nl. een gebouw voor, dus tevens ter ere van, de Staten-Generaal te doen verrijzen. Want hoe men het ook keert of wendt, 1813 en de daarop in het leven geroepen grondwet van 1814 vormden de onmiddellijke aanlei ding tot het tot stand komen van een ver tegenwoordiging van het Nederlandse volk in zijn geheel. Van een lichaam, dat met de Staten-Generaal van de oude Repu bliek der Verenigde Nederlanden vrijwel uitsluitend de naam gemeen had. Onze he dendaagse Staten-Generaal zijn dan ook, vergeleken bij wat er vroeger was, iets nieuws. Nu ik het toch over „iets nieuws" heb, grijp ik gaarne de gelegenheid aan om er op te wijzen, juist ook in verband met wat thans de herdenking van 1813 was en is, hoe deze in menig opzicht een eigentijds, alleszins te waarderen karakter bleek te hebben. Onder leiding van de jeugd, van Prinses Beatrix, is men er op uit geweest en is men dit nog, geenszins alleen bij het verleden stil te staan, maar tevens de blik op de toekomst te werpen. Daarin zit iets bijzonder verfrissends. Te recht stipte mr. Van Thiel dan ook aan, hoezeer de televisie-uitzending op 30 no vember vanuit Soestdijk een hoogtepunt was. Dat was zij bovenal dankzij het naar de toekomst kijken door de Koningin in haar uiteenzettingen over samenwerking in Europees en in nog ruimer internatio naal verband. Blik op de toekomst Toen de Kamervoorzitter in het kort de balans opmaakte van de in 1963 door de Kamer van honderd vijf tig verrichte ar beid, deed hij dat in aanmerkelijke mate ook juist met het oog op de toekomst. Hij onderstreepte de in het algemeen gelukki ge ervaring opgedaan met een nieuwe werkwijze (begrotingsbehandeling in open bare commissievergaderingen) en zei, dat het in de bedoeling ligt straks op die weg voort te gaan. En natuurlijk verzuimde hij niet tevens in het licht te stellen, dat men thans ein delijk weer het juiste pad heeft betreden door alle begrotingen (althans op één na) vóór 1 januari van het volgend jaar af te doen. Op die manier weet ook de regering tij dig, waaraan zij toe is. Want de waar schijnlijkheid, dat de Eerste Kamer een van de aangenomen begrotingshoofdstuk ken nog zou gaan verwerpen, mag men veilig voor uitgesloten houden. Hoe er in 's lands vergaderzaal verder hard gewerkt wordt voor de toekomst en met name voor modernisering van de par lementaire werkmethode, bleek nog uit het feit, dat terstond nadat de openbare vergadering gesloten was, de commissie bijeenkwam die reeds een heel eind is ge vorderd met de voorbereiding van een nieuw reglement van orde. De K.L.M. nu en straks Op de voorlaatste parlementaire werk dag heeft minister Van Aartsen een wel verdiend succes behaald. Na zijn uiteen zettingen over het inzake de verwikkelin gen bij de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij door hem gevoerde beleid bleek de Kamer bepaald de indruk te hebben, dat door hem deze zaak goed is aangepakt. Met reden heeft hij er voor gezorgd, dat de President-COnjmissaris Den Hollander, die in verschillende opzichten buitenge woon heeft gefaald, aftreedt. Terecht heeft hij ook bevórdefd, dat tevens alle com missarissen huh mandaat ter beschikking zouden stellen. Tenslotte waren zij geza menlijk voor zekere feilen, die er begaan zijn, mede-aansprakelijk. Duidelijker dan ooit was wel aan het licht getreden, dat de regering ten opzichte van de samenstel ling van het college van commissarissen geheel en al. de vrije hand moest krijgen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft niets verbloemd en toonde volkomen te beseffen, dat de drie directeuren, die thans de leiding hebben, op korte termijn te bewijzen zullen hebben, dat het van regeringszijde in hen gestelde vertrouwen gerechtvaardigd is. Straks, dat wil zeggen in het voorjaar, zullen zij dat bewijs kun nen leveren. Zulks onder meer doordat dan uit het door hen uit te brengen rapport zal dienen te blijken, dat tussen dit trio inderdaad goede eensgezindheid bestaat, dat zij een deugdelijke reorganisatie zul len weten door te zetten en dat zij bo vendien het nodige hunnerzijds zullen doen opdat het tussen directie en personeels organisaties aanmerkelijk beter zal gaan dan thans het geval is. Het sprak ver der vanzelf, dat de minister de Kamer toezegde haar omtrent dat alles ook nauw keurig op de hoogte te stellen. Fractie dolerende De aanvoerder van de fractie van de P.v.d.A. heeft in een brief op zeventien december aan minister Bot geschreven, waarom zijn fractie meent zich „dole rend" te moeten gedragen ten opzichte van 's ministers uitnodiging aan ir. Von deling, zitting te gaan nemen in een wel dra te benoemen pacificatie-commissie op het gebied van de televisie. De commis sie zou een wettelijke regeling hebben voor te bereiden inzake de bezetting van het tweede televisienet. In theorie acht ik het altijd jammer, wanneer personen of groepen niet bereid zijn, ingeval er zich bepaalde tegenstel lingen voordoen, mee te werken aan een poging om in gemeen overleg toch nog tot een bevredigende oplossing te geraken. In zoverre bestaat er mijns inziens dan ook wel reden om te betreuren, dat ge noemde fractie zich in dit geval van deel neming aan de in het leven te roepen com missie wenst te onthouden. Niettemin moet ik erkennen, dat zij an derzijds in beginsel gelijk heeft met haar verwijt aan het tegenwoordige kabinet, dat dit zich geheel en al los wenst te maken van de slechts luttele maanden geleden door de Tweede Kamer, voordat de kie zers ter stembus gingen, met een duide lijke meerderheid gedane uitspraak over reclame in de televisie. Zowel staatsrech- gelijk als staatkundig zie ik in die ge dragslijn van de regering bepaald een ernstige fout. Zij moge zich tien maal kun nen beroepen op het zogenaamde akkoord van Wassenaar, dat als grondslag voor de uiteindelijke formatie-Marijnen heeft ge diend, zolang de nieuwe Kamer de uit spraak van de vorige Kamer niet door eefi andere uitspraak ongedaan heeft ge maakt, valt een standpunt als het kabinet nu inneemt (gelijk ook blijkt uit wat er met betrekking tot de pacificatie-commis sie gaande is geweest) werkelijk niet goed te verdedigen. Intussen, zo tegen oudjaar ben ik mis schien in een wat heel vreedzame stem ming komen te verkeren. Die omstandig heid brengt mij er dan toe te hopen dat, ondanks de in dit geval dolerende houding van de heer Vondeling en diens fractiege noten, met betrekking tot de bezetting van het tweede net een oplossing zal worden gevonden, waarmee men in zo breed mo gelijke kring vrede zal kunnen hebben. Of dit zal lukken blijft echter nog ten- zeerste de vraag 1 Terwijl de Velser ponten het nog druk hebben met het overzetten van passagiers en voertuigen zijn de slo- de oude ponthavens bij het dorp Velsen. Nadat het Noordzeekanaal in 1876 in gebruik was genomen zorgde een voetbrug met een draaiend midden gedeelte voor de verbinding van bei de oevers. Deze voetbrug werd in 1904 afgebroken. De veerpont kwam er voor in de plaats.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4