L m ZUID-VIETNAM: DE VISSEN IN HET WATER (VI) De dood van één Viet Congrebel kost Amerikanen 33.000 dollar LANCÖME -mm® Amerika blijft Saigon steunen Spanning aan grens van Rusland en China stijgt Amerikanen en Russen streven naar beheersing van de zee m Slechts onderhandelen kan leiden tot neutralisering van dit land Dreigende student op borgtocht vrij -T NUTRIX voor het behoud van een soepele huid. 'JSSSgitt 'pilm Het allerfeestefijkste Kerst-dessert is een dessert met ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 - Guur en schraal winterweer. Te droge warmte binnenshuis Gebruik de herstellende Nutrix. Deze is verrijkt met een natuurlijk serum, dat de cellen vernieuwt en de huidfuncties regelt f 5,75 'ÊÊÊSf* Abyssale Lipstick Brillant Adviseurs? A Iternatiej Perspectief Troepen uit Europa verplaatst naar Siberië Geen aanwijzing Tuinman wegens moord op „Zwarte Judith" voor het hof Vloot van Sovjet-Unie kreeg een nieuw aanzien Nieuw aanzien Ironie Nog een derde Maandag bij uw melkman dat „lekkerste flesje" be stellen. Dan bent u zeker dat u het krijgt! Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) SAIGON, December Vraagt men het Amerikaanse militaire hoofdkwar tier in Saigon waarom daar geloofd wordt dat de oorlog tegen de Viet Cong gewonnen zal worden, dan luidt het ant woord: „Het aantal militaire acties tegen de Viet Cong is sinds de staatsgreep oe- genomen". Vraagt men het Amerikaanse diploma^ ten, dan hoort men: „Het nieuwe regime heeft nog niet de fouten van het vorige PARIS FRANCE Deze vloeibare crème op basis van zeewater, dringt diep in de huid door en maakt haar veerkrachtig doordat het vochtgehalte wordt hersteld. Zij is als nachtvoeding voor elke huid geschikt. 1(J 7$ De beste en bekoorlijkste bescherming, die in de winter de lippen zacht en soepel houdt. f 4 95 Voor uw nagels crème lak f 3,95; Parelmoer f 5,50 in bijpassende tinten. ADfcEM 1 gemaakt. We moeten het de kans geven, in ieder geval het voordeel van de twij fel te laten". Vraagt men het de Amerikaanse mili taire adviseurs te velde, dan zeggen die: „Wie beweert er dat wij geloven, dat deze oorlog gewonnen wordt?" De optelsom van gereserveerd optimis me, twijfel en zwart pessimipmg .is niejt hoopgevend voor één land dat jadrlijkfc vijfhonderd miljoen dollar aan militaire en economische steun in Zuid-Vietnam pompt. Aangezien er per jaar hooguit 15.000 Viet Congs om het leven komen, kost ie dere dode communistische rebel de Ame rikaanse belastingbetaler dus 35.000 dol lar. En er zijn er altijd nog 80.000 over. Iedere dode rebel wordt kosteloos door de Viet Cong vervangen. Deze calculaties en de algehele som bere politieke situatie hebben niet-Ame- rikaanse waarnemers en vooral de Fran se diplomatie tot de overtuiging gebracht, dat de oorlog tegen de Viet Cong niet ge wonnen kan worden. Blijft de vraag of men kan bereiken dat zij niet verlo ren wordt. Dat probleem kan met groter koelbloe digheid onder ogen worden gezien door niet direct bij het conflict betrokkenen dan door de Verenigde Staten, die niet al leen hun geld maar hun prestige in Zuid- Vietnam op het spel hebben gezet. Want men kan Amerikaanse militairen nu wel „adviseurs" noemen, maar of tien mil joen Zuid-Vietnamezen voor goede raad al leen 15.000 adviseurs nodig hebben, valt te betwijfelen. Hèt argument voor het ten koste van alles vasthouden aan Zuid-vietnam is de theorie der vallende dominostenen: als Zuid-Vietnam gaat, dan gaat Cambodja en als Cambodja gaat, dan gaat Thai land en daarna gaat Malaya en tenslot te Indonesië. Dat is inderdaad helemaal niet onmoge lijk en het zou een lelijk dmg zijn voor het Westen. Toch schuilt er iets simplis tisch in die redenering. Want ten eer ste is Cambodja al bezig om op eigen houtje te gaan en geen mens kan daar tussennbeide te komen en ten twee de schuilt er in het eindeloos voortzetten van een niet te winnen oorlog in Zuid- Vietnam het risico dat juist door dat ein deloos voorzetten van die oorlog een aan vaardbaar alternatief wegvalt. Het repressieve karakter van een con tra-guerrilla drijft de bevolking doorgaans in de armen van de rebellen. En men kan niet voortgaan steeds maar weer nieuwe regimes in Saigon te vestigen. Wat is een alternatief voor doorgaan met vechten, dat, zo het al niet onmid dellijk kan worden gebruikt, toch in ieder geval onder ogen moet worden gezien. Het is de oude oplossing voor iedere impas se, die niet met militaire middelen door broken kan worden: onderhandelen. Om dat als men de volle winst niet kan ver krijgen, men proberen moet het verlies te beperken. Die onderhandelingen zouden uiteraard de neutralisering van het voormalige Frans Indo-China-Cambodja, Laos en Noord- en Zuid-Vietnam ten doel heb ben. En tot de gesprekspartners zou uiter aard China moeten behoren. De Ame rikanen mogen dat vervelend vinden, maar men kan lastig verlangen van een land ter grootte van China dat het onver schillig blijft voor wat er aan zijn zuid grens gebeurt. In een gebied nog wel dat duizend jaar lang tot zijn invloedssfeer i heeft behoort, dat wil zeggen lang voor dat Karl Marx het levenslicht had aan schouwd. Het zullen moeizame onderhandelin gen zijn: het ongelukkig verloop van de Laotiaanse neutraliteit is geen hoopgevend voorteken. Maar voor Noord-Vietnams Ho Chi Minh bestaan twee gegronde re denen om met de neutralisering van een herenigd Vietnam genoegen te nemen. Ten eerste: de voedselsituatie in Noord- Vietnam is nijpend, het kan zonder de rijstvlaktes in de Mekongdelta niet leven. Ten tweede: het zou hem in een onafhan kelijker positie van Peking brengen en de wens daartoe is een constante in een land, dat duizend jaar door China is ge koloniseerd. Het is voor de Amerikanen geen aan gename oplossing, maar het alternatief is- nog minder opwekkend. De voortslepen- df- d'cAlog iri Zuid-Vietnam' zou vermoede lijk alleen door een directe Amerikaanse interventie op grote schaal kunnen wor den beslist. En dat zou met grote waar schijnlijkheid tot een tweede Korea lei den. China voelt zich, al of niet terecht, door Amerika bedreigd en zal dus prefe reren Amerikaanse interventies in Azië buiten de eigen grenzen uit te vechten. Er is geen aanwijzing voor, dat de Ame rikanen zó ver willen gaan. Integendeel: tot het complex van drukmiddelen op het Diem-regime behoorde ook de aankondi ging dat duizend van de 16.000 Ameri kaanse adviseurs teruggetrokken zouden worden. Die maatregel is na de staats greep ten uitvoer gelegd. En omdat de militaire situatie echt niet zo briljant is blijft er slechts één uitleg over: een begin van „disinvolvement", van het langzaam terugtrekken van de hand uit het Vietnamese wespennest. Niet voor niets heeft Kennedy gezegd: „het blijft tenslotte de oorlog van de Vietna mezen. Zij moeten hem beslissen". Op zijn laatste persconferentie voor zijn rampzalige dood heeft Kennedy nog iets gezegd: „als China bereid is met zijn bu ren en met ons in vrede te leven, zijn wij genegen handelsbetrekkingen met China aan te knopen". En ook dat be perkte, maar concrete aanbod wees op FORT WORTH (AFP) De 21-jarige student Russell Wende McLarry, die don derdag in Fort Worth was gearresteerd we gens bedreiging van het leven van presi dent Kennedy, is tegen een borgtocht van 2.500 dollar in vrijheid gesteld. De politie is tot de slotsom gekomen dat hij niets met de moord op de presi dent te maken heeft gehad. Eergisteren had McLarry, die in Dallas werkte in het gebouw, gelegen aan de rou te die president Kennedy op de dag van zijn moord had gevolgd, verklaard de pre sident met een geweer te hebben opge wacht. Tijdens zijn verhoor heeft hij de ze woorden niet willen bevestigen, doch wel zei hij de dood van Kennedy niet te betreuren, integendeel, er zelfs „trots" op te zijn. SAIGON (AFPReuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, McNama- ra, is na twee dagen besprekingen te heb ben gevoerd in Saigon, naar Washington teruggekeerd. Hij zou de Zuidvietnamese militaire en burgerlijke leiders de verzekering heb ben gegeven, dat de Verenigde Staten hen zullen blijven steunen in de strijd te gen de verzetsbeweging van de commu nistische Viet Cong. Tegenover de pers verklaarde de minister „optimistisch" te zijn over de vooruitgang die volgend jaar in de strijd tegen het communisme kan worden gemaakt. Foto links: Een neutraal, herenigd Vietnam hoe dan ook, wanneer dan ook blijft de wens van de meerderheid van de bevolking van Zuid-Vietnam. Ook van de vrouwen van de Cao Daisecte een miljoen aanhangers die de val van het regime van Diem heeft begroet in de hoop dat zij „legaal kan ijveren voor de neutra lisering van Vietnam". Foto rechts De bevolking heeft er schoon ge noeg van te moeten leven en wer ken in een land, waar ieder dorp een vesting is geworden. het prepareren van het terrein voor on derhandelingen. Inmiddels zal de tijd moeten leren of president Johnsons poli tiek perspectief even ver reikt als dat van Kennedy. Dit prepareren van het terrein zal nog veel voeten in de aarde hebben. Het is mogelijk dat Saigon zich eerst in een ster kere positie tegen de Viet Cong wil vech ten. Het is ook mogelijk dat uitgerekend de militaire regering helemaal niet van onderhandelen zal willen weten. De gene raals houden vol dat één van de dwin- gendste redenen voor hun staatsgreep de contacten waren, die Ngo Din Nhu via Franse en Poolse kanalen met Ho Chi Minhs regering in Hanoi zou hebben op genomen. Maar als zelfs de maniak Nhu de onmogelijkheid van de zege zou heb ben beseft, is er voor niemand anders aanleiding er op te hopen. Het is in het licht van dit alles dat men De Gaulle's aanbod van goede dien sten en het voortzetten van het contact tussen Parijs en Hanoi moet zien en ze ker niet alleen als het heimwee naar de grandeur van het verleden van een Fran se invloedssfeer in Azië. De Amerikanen mogen lachen om De Gaulle, die niet een herenigd en neutraal Duitsland wenst en wel een herenigd en neutraal Vietnam. De Fransen lachen om de Amerikanen, die in Latijns-Amerika niet en in Zuid-Vietnam wel een militai re junta willen steunen. Het blijft tenslotte heel goed mogelijk dat de Amerikanen, die direct in het Viet namees conflict betrokken zijn, nog eens politiek in Saigon zullen moeten interve niëren. Zij. brachten het regime-Diem ten val, omdat het de oorlog niet kon winnen. Het is niet uitgesloten, dat zij eens de militaire regering beentje zullen lichten, omdat die de oorlog niet wil beëindigen. LONDEN (AP). Geheime berichten die het Westen uit Moskou bereiken, duiden erop dat onlangs omvangrijke troepenverplaatsingen van Russische legereenheden hebben plaatsgehad van Centraal-Rusland naar de grens met communistisch China. De ontvangst van deze berichten werd in de afgelopen dagen in Parijs en Lon den bevestigd door hoge functionarissen van leden van de NAVO. De verplaatsingen in oostelijke richtin gen zijn in oktober waargenomen en ge meld. Een diplomaat beschreef de ver plaatsingen als „matig van omvang." Volgens de woordvoerders staat wel vast dat de Russische troepen op weg waren naar de grens met de communistisch-Chi- nese provincie Singkiang. Er werd echter geen aanwijzing gegeven over nieuwe Rus- sisch-Chinese spanningen in dat gebied. Westerse regeringen weten dat er de afgelopen twee jaren ernstige moeilijkhe den in en rondom Singkiang zijn gerezen tussen de twee communistische reuzen. Deze provincie, die ook wel Chinees- Toerkestan wordt genoemd, vormt de noordwestelijke grens van China. Mongolië ligt in het noordoosten, Kasjmir in het zuidwesten. In het noorden liggen de Rus sische Aziatische republieken. In Singkiang had vorig jaar een myste rieuze revolutie plaats. De westerse j auto riteiten zijn van mening dat de moeilijk heden nog niet uit de wereld zijn. Woord voerders die de Russische troepenbewe gingen hebben gemeld, willen anoniem blijven om hun bronnen te beschermen. De Russische autoriteiten hebben geen enkele aanwijzing gegeven over recente versterkingen van de oostelijke garnizoe nen. Dit hoeft geen verwondering te wek ken. Slechts enkele regeringen adverteren hun troepenbewegingen. Er is geen enke le manier om officiële Russische bevesti ging van de berichten te krijgen. Maar de inlichtingen die het Westen hebben bereikt worden door de geallieer de autoriteiten als juist beschouwd. Woord voerders verklaarden dat zij gecontro leerd zijn, zowel door westerse missies in Moskou als door coördinatie-centra van westelijke inlichtingendiensten. De betekenis van een verplaatsing op bescheiden schaal van Russische strijd- Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren met gesloten deuren de moord op de 45-jarige prostituée „Zwarte Ju dith" behandeld. De verdachte in deze zaak was een uit Maarsbergen afkomstige 31- jarige tuinman, die op 4 oktober na een eis van zeven jaar door de rechtbank we gens doodslag was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De verdachte was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Er waren vijf getuigen a charge en elf getuigen a décharge gedagvaard. De tuinman werd in het begin van dit jaar aangehouden nadat een andere Am sterdamse prostituée die met „Zwarte Judith" samenwoonde, hem had herkend. Zowel bij de politie als bij de rechter-com- missaris bekende de tuinman, maar voor de rechtbank trok hij deze bekentenis in. Hij beweerde toen nooit bij „Zwarte Ju dith" te zijn geweest. De procureur-generaal heeft tegen de tuinman wegens de subsidiair ten laste ge legde mishandeling, de dood ten ge volge hebbend, zes jaar gevangenisstraf geëist. Dit is de maximum-straf die voor dit misdrijf kan worden opgelegd. LONDEN (Reuter) In de nieuwe editie van „Jane's Fighting Ships", die gedetailleerde gegevens bevat over 10.000 oorlogsbodems van 96 landen, wordt in een voorwoord opgemerkt, dat zowel de Amerikaanse als de Russische marine de stelregel, dat wie de zee be heerst, ook de wereld beheerst, steeds meer ter harte gaan nemen. De Verenigde Staten hebben, zo zegt de schrijver, met 3.250 eenheden nog steeds de grootste oorlogsvloot, die de wereld ooit heeft gezien. Doch deze bestaat voor een groot deel uit tijdens de tweede wereld oorlog gebouwde schepen. Weliswaar wordt de levensduur van vele van deze oudere schepen, op grond van een mo derniseringsprogramma van de Ameri kaanse marine, met vijf tot acht jaar ver lengd, doch over een paar jaar zal het het nuttige bestaan van tientallen vlieg dekschepen en kruisers en van letterlijk honderden torpedoboot jagers, escorte vaar tuigen, onderzeeboten en mijnenvegers een einde zal zijn gekomen. Na te hebben opgemerkt, dat blijkens een aan het Amerikaanse Congres ver strekte mededeling de Verenigde Staten op het gebied van door kernenergie aange dreven onderzeeboten slechts een zeer klei ne numerieke voorsprong op de Sovjet- Unie heeft, vermeldt de schrijver dat dit laatste land naar wordt aangenomen over 430 effectieve onderzeeboten beschikt, waarvan er 25 door kernenergie worden aangedreven vergeleken met 31 voor de Amerikaanse marine en meer dan veer tig met raketten zijn uitgerust. „De Sovjet-Unie heeft een nieuw aan zien gekregen, dat wel van bijzonder gro te invloed moet zijn op 't denken en plan nen maken van de marinemensen aan bei de zijden van de Atlantische Oceaan." De schrijver geeft als zijn mening te ken nen, dat er geen twijfel over bestaat dat de Sovjet-Unie bezig is met het ontwikke len van een strategie ter zee, die een be langrijk onderdeel uitmaakt van haar po litiek om haar invloed over geheel de we reld uit te breiden. De Sovjet-Unie streeft er, onafgebroken en zeer succesvol, naar om met het Westen op elk gebied van marine-activiteit te concurreren. De Sovjet-Unie heeft, zo betoogt de schrijver verder, bij de opbouw van een nieuwe oorlogsvloot niet alleen voldoende vorderingen gemaakt om vooroorlogse schepen en tijdens de oorlog buitgemaakte vijandelijke oorlogsschepen te kunnen af schaffen, maar om ook nog schepen van allerlei soort aan andere landen, zoals In donesië, Egypte, Cuba en verscheidene sa tellietstaten in Europa te kunnen leveren. „Jane's Fighting Ships" wijst verder nog op de ironie, dat terwijl de vloot van de machtige Verenigde Staten gevaar loopt topzwaar te worden door het ge wicht van haar verouderde schepen, „de vloten der zogenaamde verslagen landen verrijzen uit een berg van nieuw staal, ontdaan van de ballast van een voorbij generatie". Het boek meldt voorts dat de Sovjet- Unie een grote vloot van speciale sche pen heeft gebouwd voor oceaanonderzoe kingen over de hele wereld. De gegevens die door deze schepen worden verzameld moeten van groot voordeel zijn voor de techniek voor de bouw van onderzeeërs en de onderzeebootbestrijding. „Hiermee heeft de Sovjet-Unie zich een internationale vlootbekwaamheid verwor ven. De Sovjet-Unie is ook gaan inzien dat „wie over de zee regeert ook de we reld regeert". „De Sovjet-Unie heeft de machtigste vloot onderzeeërs, die de wereld ooit heeft gekend. Behalve de opleidingssche pen en verouderde vaartuigen zijn er naar schatting meer dan vierhonderd operatio nele onderzeeërs. De Russische marine heeft naast de uit rusting van al haar schepen van de groot ste tot de kleinste, zowel oppervlaktesche pen als onderzeeërs, met geleide projec tielen, als vereiste gesteld dat alle ge zagvoerende officieren en kanonniers te genwoordig moeten worden opgeleid voor operaties met geleide projectielen, voor dat zij worden aangesteld om naar zee te gaan". krachten naar de oostelijke grenzen wordt onder andere belangrijk geacht; omdat: 1. zij er een bewijs voor zouden zijn dat het denkbaar is dat het politieke ge schil tussen China en de Sovjet-Unie mili taire achtergronden heeft en met grens- schermutselingen gepaard gaat; 2. zij zouden impliceren dat de Russi sche militaire plannenmakers nu moeten denken in de richting van een strategie op twee fronten; 3. zij een mogelijke verklaring lijken voor de grote terugtrekking van Russi sche strijdkrachten uit het gebied tussen Moskou en Berlijn. In de afgelopen maand heeft de Ameri kaanse minister van Defensie McNamara, tweemaal openlijk opgemerkt dat de oude schattingen van de Russische troepen sterkte in dit gebied uit de tijd zijn ge raakt. Vroeger schatten de geallieerden dat de Russen 175 divisies gereed hadden in ,het westen. Nu echter, op basis van nieuwe taxaties, meent men dat zij slechts een derde van dat totaal hebben als basis van hun strategie in het westen. Zowel de Chinezen als de Russen heb ben de afgelopen herfst een tip van de sluier van geheimzinnigheid opgelicht, waardoor de crisis in Singkiang van 1962 in de openbaarheid is gebracht. Peking beweerde begin september dat Russische agenten „op grote schaal onder mijnende activiteiten aan de dag legden" in de provincie Singkiang en „verscheide ne tienduizenden Chinese burgers ertoe overhaalden of dwongen naar de Sovjet- Unie te gaan". Verklaard werd dat de Rus sen hebben geweigerd deze mensen terug te sturen. Moskou antwoordde later in die maand met de beschuldiging dat de Chinezen be zig waren met het bezetten en koloniseren van grote, maar niet nader aangeduide stukken Russisch grensgebied. De Chinezen werden gewaarschuwd dat zij „op zeer besliste wijze zouden worden teruggewezen," tenzij er een einde zou ko men aan de anti-Russische activiteiten. Alleen al in 1962, aldus Moskou, werden er vijfduizend grensschendingen geteld. SLAG ROOM

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5