Streven naar zelfvoorziening in EEG politiek onaanvaardbaar Fusie Gispen met Lips Schietpartijen op Cyprus tussen Grieken en Turken Esbjerg ruimt goederen uit Zuid-Afrika op Zwolsman heeft laatste pakket aandelen Van Wijk P.K P.K Nederlandse delegatie De Beurs In Brussel staat een naar buiten gerichte gemeenschap op het spel In Nicosia is toestand zeer gespannen Fusie tussen Mac en NV Fairways Daggeld 2% (2) pet Leidsche Wol weer 6 interim Kort economisch nieuws Amerika wil bommenwerpers verbranden De Laborante Symbool van Kwaliteit cTOranjeboom weer 12 pet dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN Actie voor 40 uren werkweek in Engeland Caltex verwacht gasvondst op Ameland MAANDAG 23 DECEMBER 1963 Kort nieuws Druk van 700 atmosfeer in het boorgat (Van onze speciale verslaggever J. Oppenheim) „De doelstelling van de gemeenschap van de Zes is niet produktieverhoging om daardoor zelfvoorziening te bereiken, maar handhaving van invoerstromingen teneinde de Verenigde Staten en de an dere grote westelijke landen, benevens de ontwikkelingslanden valuta te laten verdienen. Deze doelstelling moet niet alleen een wilsuiting ziin De Zes moe ten ook over het instrumentarium be schikken om naar dit doel te kunnen streven". Zo luidt de verklaring van het opzienbarend veto, dat Nederland en België in de nacht van zaterdag op zon dag in het Brusselse congrespaleis heb ben uitgeoefend. Zij is afkomstig van iemand uit de Haagse „inner circle", die in onze ambtelijke wereld een beleid vormende functie vervult. „Door een uitermate autarkisch beleid", aldus deze topfunctionaris, „streven de Zes naar zelfvoorziening. Dat is politiek onaan vaardbaar Met een dergelijk beleid is de Kennedy-ronde tot mislukkig gedoemd". De Kennedy-ronde is het transatlantisch gesprek, dat in mei van het volgend jaar te Genève zou moeten beginnen op grond slag van de wet op de uitbreiding van de handel (Trade expansion act.) Het ini tiatief tot deze wereldwijde onderhande lingen is door president Kennedy geno men. „De hele Oost-West-verhouding wordt beheerst door de steun aan de ontwikke lingslanden. Met ons beschermend beleid gaan wij deze landen tegen de schenen trappen. Dat menen de Amerikanen niet, want daardoor verslechtert hun verhouding en dus ook de onze met deze landen. Een dergelijk beleid doet afbreuk aan het gro te Atlantische bondgenootschap. In Europa verbreedt het de scheidingslijn tussen de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Vrijhandels Associatie, waar bij het Verenigd Koninkrijk, de drie Scan dinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal zijn aangesloten". Onze zegsman vervolgt: „alleen aan graan exporteren de Verenigde Staten voor anderhalf miljard dollar naar Europa. Indien wij hun deze export zouden ontne men, dan zouden de V.S. hun beschermen de hand van Europa kunnen aftrekken. Op die manier zouden zij precies doen waar voor generaal De Gaulle altijd gewaar schuwd heeft, wat de Franse president blijkbaar wenst". Het is niet twijfelachtig dat de hier weergegeven redenering het hoofdmotief is geweest voor de Nederland se en de Belgische regeringen om de Ma rathonzitting van de Zes in het Brusselse congrespaleis tot stilstand te brengen. Niemand kan op dit ogenblik zeggen hoe lang Nederland en Belgie deze afwijzende houding zullen of kunnen volhouden. De Duitsers, die negen dagen lang een open, een Atlantisch gerichte gemeenschap heb ben voorgestaan, zijn „om". De Franse druk is hun blijkbaar te machtig gewor den. Wat in Brussel op het spel staat, is niets meer en niets minder dan een naar bui ten gerichte gemeenschap. Met de onder tekening van het Verdrag van Rome, in maart 1957, hebben de Zes zich verplicht een bijdrage te leveren „tot een har monische ontwikkeling van de interna tionale handel". Tekst en geest van de ontworpen landbouwregelementen en van het Kennedymandaat zijn volgens de Ne derlandse en Belgische regeringen strij dig met deze verdragsverplichting. Dat is het grote principiële, politieke punt waar op Nederland en België met hun nachte lijke protest de aandacht van de wereld hebben willen vestigen. lips' Brandkasten- en Slotenfabrieken en Gispen's Fabriek voor Metaalbewerking hebben besloten tot een volledige fusie. Hiertoe vindt een aandelenomwisseling plaats en wel in dier voege dat aan hou ders van gewone aandelen Gispen wordt aangeboden hun aandelen 1.000) om te wisselen in nominaal 500 royeerbare cer tificaten van gewoon aandeel Lips (cum dividend 1963) en nominaal 500 5 pet converteerbare obligaties ten laste van die vennootschap. Dit aanbod zal gestand worden gedaan, als een voldoend aantal aandelen Gispen ter omwisseling wordt aangeboden. Lips zal dan onder de naam Lips en Gispen N.V. als overkoepelende houdstermaatschappij fungeren. Aan de omwisseling zal bij Lips een om zetting van de uitstaande preferente aan delen in gewone aandelen en een herka pitalisatie voorafgaan, alsmede tegelijk met het aanbod tot omwisseling een clai memissie a pari (in royeerbare certifica ten) in de verhouding een op twee. Als gevolg hiervan zal het geplaatste gewone aandelenkapitaal van Lips stijgen tot 5.250.000. Zowel voor de bij de emissie en de omwisseling uit te reiken certificaten als voor de uit te geven converteerbare obligaties zal notering ter beurze van Am sterdam worden aangevraagd. Een publi- katie ter zake volgt in de eerste weken van 1964. De kleine Rotterdamse luchtvaartmaat schappij N.V. Fairways gaat over naar de Amsterdamse onderneming Martin's Air Charter. Het ligt in de bedoeling het bedrijf van Fairways Rotterdam normaal voort te zet ten. Naar bekend bestaat de bescheiden vloot van het Rotterdamse bedrijf uit 2 Dakota's waarmee een lijndienst wordt onderhou den tussen Rotterdam en Southampton en waarmee af en toe chartervluchten wor den uitgevoerd. Nadat het tarief voor daggeldrente (call money) op 19 dezer met 1 percent werd verhoogd van 1 tot 2 percent, is genoemd tarief ingaande heden verder verhoogd met een half percent tot 2V« percent. Dit in verband met de krappere geldmarkt, als gevolg van opvraginigien voor de komende feestdagen. De Leidsche Wolspinnerij n.v. heeft het voornemen binnenkort een interim-divi dend ten laste van het boekjaar 1963-1964 betaalbaar te stellen ter grootte van zes percent (onveranderd). NICOSIA (AP). Zaterdag en zondag zijn op Cyprus gevechten uit gebroken tussen Turkse en Griekse inwoners van het eiland. Vooral in en bij de hoofdstad Nicosia was de toestand bijzonder gespannen. Daar kwam het tot vuurgevechten, waarbij enkele doden en gewonden zijn ge vallen. Zaterdag volgde op de eerste uit barsting in Nicosia een protestbeto ging, waaraan duizenden Turkse Cyprioten deelnamen. De toestand in Nicosia is gespannen. De incidenten zijn het gevolg van de onlangs weer opgelaaide politieke strijd tussen de Griekse en Turkse gemeenschap op het eiland. Ditmaal gaat de strijd over de voorstellen van Griekse zijde tot wijziging van de grondwet. Op het eiland wonen driemaal zoveel Grieken als Turken. Het Turkse volksdeel maakt slechts achttien percent uit van de 500.000 mensen die op het eiland wonen. Het heeft veto rechten gekregen en dertig percent van de posten in het ambtenarenkorps en veertig percent bij het leger en de politie. President Makarios beweert nu dat deze verdeling afbreuk doet aan het soepel functioneren van de staat. Hij heeft om wijzigingen gevraagd om een homogenere staat te kunnen scheppen. Van Turkse zijde echter verzet men zich" hevig tegen een eventuele herziening van de rechten die men nu geniet. De toestand ging reeds enkele dagen in de richting van een krachtmeting na een aankondi ging van president Makarios dat hij van plan is de amendementen door te voeren, ondanks de bezwaren van de Turkse min derheid. Men neemt aan dat gewapende groepen burgerwachten, zowel Grieken als Turken, posities hebben ingenomen langs de grens van de Griekse en de Turkse sektor van Nicosia. De politie heeft de nachtpatrouilles uit gebreid om te trachten gewelddadigheden te voorkomen. Van Turkse zijde is onlangs de klacht gekomen dat Griekse politieagenten Turk se burgers hebben geterroriseerd door hen s nachts aan te houden en hen te dwingen een fouillering te ondergaan en hun iden titeitspapieren te tonen. Maandagochtend is de president van Cy prus, aartsbisschop Makarios, naar het al gemeen hoofdkwartier van de politie ge reden om te confereren met de minister, van Binnenlandse Zaken, Policarpos Yior- gadjis en hoofden van de politie. Hij reed in een pantserwagen. Volgens sommige bladen reden Britse troepen in pantserwagens 's avonds door Nicosia om de mensen aan te raden huis te blijven. In een vergadering van aandeelhouders der N.V. Houthandel voorheen G. Key te Amster dam is tot commissaris gekozen Mr. P. W. van der Ploeg te Amsterdam. Op voorstel van de directie van de n.v. Hol- landsche Constructiewerkplaatsen is door com missarissen besloten om in het begin van januari 1964 een interim dividend van 6 percent betaal baar te stellen. Het leven in de Griekse sector buiten het terrein van de strijd verliep normaal. De handelaars in kerstbomen in de stra ten deden goede zaken en de winkels gin gen vroeg open met het oog op de laatste toeloop van het publiek om kerstinkopen te doen. De Turkse regering volgt de ontwikke lingen op Cyprus zeer aandachtig. Zij zal alle maatregelen nemen die noodzakelijk zijn. Dat heeft de Turkse vice-premier, professor Turhan Feyzioglu, zondagavond te Istanboel verklaard. De waarnemende Britse hoge commissa ris, Denis Cleary en de Amerikaanse am bassadeur te Nicosia, Fraser Wilkins, heb ben president Makarios bezocht. Een Britse woordvoerder verklaarde dat zij uiting hebben gegeven aan de „ernstige ongerustheid van hun regeringen over de jongste gebeurtenissen op Cyprus". ESBJERG (AP) Vijfhonderd blikjes Zuidafrikaanse abrikozen, peren en mar melade zijn zondagavond in het Deense stadje Esbjerg geveild in een campagne om alle Zuidafrikaanse goederen kwijt te raken. Na vreedzame demonstraties van jeugd organisaties besloot de eigenaar van een supermarket zijn gehele voorraad inge blikte Zuidafrikaanse pordukten in een openbare veiling te brengen, waarvan de opbrengst bestemd is voor een fonds ten behoeve van de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Andere eigenaren van supermarkten en kruideniersbedrijven hebben verklaard speciale verkopen te organiseren om de aanwezige voorraden Zuidafrikaanse goe deren zo spoedig mogelijk kwijt te zijn. Sommige kruideniers hebben voor hun etalages grote papieren gehangen met de woorden: „helpt ons alstublieft van onze Zuidafrikaanse goederen afkomen. Wij ko pen er geen meer. De meeste blikjes brachten veel meer op dan de normale kleinhandelsprijzen. De gehele winst ging naar het Zuidafrika- fonds, aangezien de veilinghouder en zijn helpers afzagen van het gebruikelijke per centage van de verkoop. De anti-apartheidscampagne te Esbjerg Demarken's vijfde stad, met 60.000 in woners werd georganiseerd door een bond van politieke en niet-politieke jon geren. LONDEN (AP) Het Londense zondags blad Observer meldt dat de Verenigde Staten overwegen de Sovjet-Unie voor te stellen samen hun zware bommenwerpers, die nu door raketten worden vervangen, te verbranden als een stap in de richting van ontwapening. Het bericht van de diplomatieke corres pondent van het blad, Robert Stephens, luidde: „De Verenigde Staten overwegen de Russen te vragen mee te doen aan een vreugdevuur van bommenwerpers. Het denkbeeld is dat de verouderde maar toch nog zeer machtige wapens, zoals de Ame rikaanse B-47, die nu door raketten wor den vervangen, en het Russische equiva lent van dit wapen, zullen worden vernie tigd onder internationaal toezicht als zij buiten gebruik worden gesteld. Beide types vliegtuigen zijn lange-afstandbommenwer- pers voor kernbommen. Het blad schreef dat net denkbeeld is besproken door minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk met de Engelse pre mier sir Alec Douglas-Home en de En gelse minister van Buitenlandse Zaken Richard Butler. „Het zou kunnen worden voorgesteld door de Amerikaanse delega tie in Genève als deze ontwapeningscon ferentie weer bijeen komt. Als er geen officiële overeenkomst met de Russen kan worden gesloten, zullen de Amerikanen wellicht toch hun eigen toestellen onder toezicht van inspecteurs van de Verenig de Naties verbranden in de hoop dat de Russen zich dan verplicht zullen voelen hetzelfde te doen". De door de Zwolsmangroep gevoerde on derhandelingen over de overname van een belangrijk pakket aandelen N.V. van Wijk en Heringa, in het bezit van de familie Heringa, hebben ertoe geleid, dat dit pak ket is overgenomen door de met de Zwolsmangroep gelieerde n.v. Verenigde Handelsonderneming Scheveningen. verantwoordelijk werk vereist concentratie Haar taak is het voorkomen en gene zen van plantenziekten, het veredelen van zaden en vruchten! Zij moet zich doorlopend op haar moeilijke taak con centreren! De laborante weet uit er varing dat P.K. chewing-gum haar in haar taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Zij heelt altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die zij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-5-63 De heer J. W. Heringa is als directeur en mevrouw mr. J. H. de Lussanet de la Sablonière-Heringa en prof. ir. W. A. Bos zijn als commissaris afgetreden. Door de prioriteitsaandeelhouders zal een voor dracht tot benoeming van een nieuwe di recteur worden opgemaakt voor de a.s. buitengewone vergadering van aandeelhou ders. Conform het voorstel van commissa rissen zal als eerste op deze voordracht voorkomen de heer K. Wildeboer, die reeds thans door commissarissen tijdelijk met het beheer van de vennootschap is belast Commissarissen van de N.V. Van Wijk en Heringa en de familie Heringa menen, dat het voorbestaan van het bedrijf een algemeen belang is, in het bijzonder voor de gemeente Leiden. Zij voelen bovendien een verantwoordeijkheid tegenover dege nen, die, veelal reeds gedurende lange ja ren, in het bedrijf werkzaam zijn. De Zwolsmangroep heeft voor deze op vatting, die aan de zijde van commissaris sen en de familie Heringa heerst, volledig begrip. Zij wil daarom verklaren, dat zij het bedrijf niet zal opheffen, tenzij een onoverkomelijke economische noodzaak haar daartoe zou dwingen. Het ligt daar entegen bepaaldelijk in haar bedoeling dat binnen deze econpmische normen zal wor den gestreefd naar continuering van de omvang van het bejlrijf en van de .huidige personeelsbezetting. Commissarissen en directie van de Ver enigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranje- boom N.V. zullen op de in de maand fe bruari a.s. te houden algemene vergade ring van aandeelhouders, voorstellen over het boekjaar 1962/1963 een onveranderd dividend uit te keren van 12 percent op de gewone aandelen. Prof. Burgers. Aan prof. dr. W. G Burgers is tijdens een bijzondere zitting van de afdeling natuurkunde der Konink lijke Nederlandse Academie van Weten schappen te Amsterdam de gouden Gilles Holst-medaille met bijbehorende oorkonde uitgereikt. De onderscheiding werd hem toegekend als erkenning voor zijn grote verdiensten op het gebied van de toepas sing van röntgen- en elektronendiffractie en elektronenmicriscopie op vele gebieden van wetenschap en techniek en zijn be langrijke bijdragen op het gebied van rekristallisatie, texturen, plastische ver vormingen en dislocaties. Abida 21 v. Singapore n. Abadan. Achilles 22 v. Rotterdam, 23 te Antwerpen. Acmaea 21 te Stockholm. Acteon 21 v. Rotterdam, 22 terug te Rotterdam. Aegis 21 te Port Au Prince. Alcor 21 1200 m. z.w. Ceylon n. Aden. Alkmaar 21 400 m. n.w. Azoren n. Stanlow. Almkerk 2 2v Port Elisabeth n. East-London. Alnati 21 te Bremen. Aludra 21 580 m. n.n.o. F. Noronha n. Rio de Jan. Amerskerk 21 te Aden v. Colombo. Ammon 21 v. Baltimore n. New York. Amstelland pass. 21 Ouessant n. Las Palmas. Amstelmoien 21 v. Port Louis n. Aden. Amstelsluis 21 50 m. n. Guam n. Zuid-Australië. Amstelstad 21 650 m. z. Cocos eil. n. Aden. Amstelveld 21 300 m. n.w. Finist. n. G. v. Mexico. Annenkerk 21 v. Bremen n. Antwerpen. Archimedes 21 470 m. w.n.w. Villano n. A'dam. Arendskerk 21 te Mombasa v. Tanga. Arkeldijk 22 te Port Elisabeth v. East-London. Artemis 23 te Miami verwacht v. Maracaibo. Asmidiske 21 40 m. z.w. Wight n. Huil. Avedrecht 21 158 m. n.n.w. Lissabon n. Le Havre. Averdijk 21 v. Beira n. Lorenco Marques. Baarn 21 v. Las Minas n. Mobile. Balong 21 v. Livorno n. New York. Barendrecht 21 200 m. o. Malta n. Teneriffe. Batu 22 te Lorenco Marques v. Durban. Blitar 21 60 m. z.w. Djeddah n. Suez. Borneo 21 v .Akaba n. Suez. Bovenkerk 21 340 m. o. Diego Garcia n. Adelaide. Breda 21 v Port of Spain n. Barbados. Burl S Wats 21 140 m. n.n.w. Muscat n. P. a Pitre. Caltex Amsterdam 22 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex Arnhem 23 v. Bahrein n. Gothenburg. Caltex Leiden 21 v. Karachi n. Lyttelton. Caltex Madrid 21 185 m. o. Malta n. Europoort. Caltex Pernis 21 te Port Sudan v. Aden. Caltex Rotterdam 23 v. Kharg n. Tutunciftlik. Caltex Utrecht 21 70 m. o.n.o. Mlata n. Pt. Said. Carrillo 2 2v. New York n. Cristobal. Casamance 22 te Dakar v. Casablanca. Castor 23 te Famagusta. Charis 20 200 m. o.z.o. Bermuda n. Amsterdam. Crania 22 te Stanlow. Dahomeykust 21 15 m. z. Monrovia n. Freetown. Diogenes 2 2v Huacho n. Chimbote. Doel wijk 21 155 m. n.w. Alexandrië n. Port Said. Dorestad 21 275 m. w.n.w. Finisterre n. Curagao. Drente 22 te Kuwait v. Bahrein. Eemhaven 22 te New York. Elizab. Broere 21 72 m. z.w. Colombo n. Calcutta Esso Den Haag 2 2v. Rotterdam n. zee Forest Hill 21 80 m. w.n.w. Kreta n. Wadifeiran. Forest Lake 21 360 m. n.w. Minicoy n. Kwinana. Forest Town 22 te Messina v. Venetië. Gaasterdijk 21 te Rotterdam. Gaasterland 21 180 m. o.n.o. Madeira n. Tenerife. Gabonkust 21 35 m, w. Finisterre n. Amsterdam. Ganymedes 21 te Callao v. Pimental. Grebbedijk 21 v. Savannah n. Miami. Grote Dijk 21 v. Le Havre n. Antwerpen. Gulf Hansa 21 65 m. n.w. Den Helder n. Mena. Gulf Holland. 21 25 m. z.w. Lissab. n. Gulfhaven. Helicon 23 v. Punta Arenas n. Balboa. Hercules 21 75 m. n.w. P. Au Prince n. Le Havre. Holendrecht 21 330 m. z.o. Yap n. Australië. Isis 23 te Mackenzie. Ivoorkust 21 v. Pointe Noire n. Luanda. Jacob Verolme 21 v. Callao n. Paramonga. Japara 21 450 m. n.w P. Candelairia n. Marseille. Johannes Frans 21 te Quintero. Kalydon 21 te Milfordhaven v. Liverpool. Karachi 21 60 m. z.o. Socotra n. Penang. Katsedijk 22 te Rotterdam. Kelletia 21 (>80 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Kenia 23 te Port Fortin. Kermia 21 105 m. z.w. Mekka n. Singapore. Koningswaard 20 430 m. z.w. Bermuda n. N. York. Kosicia 21 v. Teesport n. Rotterdam. Kossmatella 21 v. La Liberstad n. Curagao. Kreeft 21 v. Narvik n. Rotterdam. Kryptos 21 te Bridgeport v. Curagao. Kylix 20 210 m, z. Recife n. Curagao. Laga 21 te Genua. Langkoeas 23 v. Penang te Port Swettenham. Limburg 21 200 m. z.z.w. Karachi n. Bahrein. Lycaon 21 v. Singapore n. Hongkong. Maashaven 23 te Warei. Maaskerk 22 te Colombo v. Calcutta. Maaslloyd 22 te Dar es Salaam. Mainlloyd 22 v. Balboa n. Papeete. Mariekerk 22 te Aden. Maron 20 v. San Juan n. Baltimore. Mediteranean Sprinter 21 dw. Wight n. Tenerife. Mentor 21 220 m. n. Azoren n. Gent. Merseylloyd 20 320 m. n.n.o. P. Rico n. Duinkerk. Mississippilloyd 21 v. Cristobal n. New Orleans. Mohamed Re/.a Shah 21 te Duinkerken v. Mena. Muiderkerk 21 90 m. n.o. Ouessant n. Napels. Mijdrecht 21 in Suezkanaal n. Japan. Naess Tiger 21 400 m. z.z.o. Dakar n. Kp. Lopez. Neder-Eems 21 te Tandjong Mani v. Bangkok. Neder-Elbe 23 te Manilla verwacht. Nieuw Amsterdam 21 v. New York n. Nassau. Nista 21 45 m. w. Istanbul n. Europa. Noordwijk 21 v. Pepel n. IJmuiden. Ommenkerk 21 te Brisbane v. Newcastle, N.S.W. Onoba 21 100 m. o. Kp. De Gata n. Le Havre. Or. Nassau 20 620 m. n.o. Barbados n. South.ton. Overijsel 21 45 m. w.n.w. Oporto n. Rotterdam. Palamedes 22 te Jeremie. Papendrecht 21 155 m. n.n.w. Dakar n. Marseille. Pericles 21 te Anlofagasta. P. G. Thulin 20 350 m. w. Iquique n. Quintero. Philine 21 te Thameshaven v. Mena. Philippia pass. 21 Perim n. Bandar Mashur. Pieter S. 22 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 22 te Rotterdam. Prins der Nederlanden 24 te Barbados verwacht. Pr. Willem George Fred. 21 v. R'dam n. Hamb. Prinses Irene 23 te Rotterdam. Purmerend 22 v. New York n. Punta Cardon. Pygmalion 20 t.h.v. IJmuiden in moeilijkheden, wordt naar Amsterdam gesleept door de Titan. Reza Shah the Great 21 4 m. w.z.w. Cyprus naar Tripoli. Roepat 21 te Marseille v. Rotterdam. Rotte 21 v. Bilbao n. La Guaira. Rotterdam 21 v. New York n. Sint Thomas. Rotti 22 te Hongkong v. Bangkok. Rijndam 21 te Rotterdam. Saloum 21 25 m. n.w. Villano n. Dakar. Sarpedon 22 v. Aux Cayes n. Jeremie. Schiedijk 21 350 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Senegal 21 30 m. w. Kenitra n. Kenitra. Sepia 21 35 m. w. Porto n. Es Sider. Serooskerk 21 te Penang v. Port Said. Skadi 23 te Valencia. Slamat 21 200 m. o. Minicoy n. Aden. Sloterdijk 21 te Antwerpen. Sloterkerk 21 108 m. n.n.w. Dakar n. Kaapstad. Soestdijk 22 v. Rotterdam, 23 te Hamburg. Solon 22 te Halifax. Spaarnekerk 21 90 m. n.o. P. Sudan n. Singapore. Stad Alkmaar 21 35 m. o.z.o. Kp. St. Vincent n. IJmuiden. Stad Maastricht 21 900 m. o. K. Race n. Norfolk. Stad Vlaardingen 23 te Barbados. Stad Zwolle 21 te Kopenhagen v. Batonrouge. Statue of Liberty 20 v. Mena n. Seattle. Straat Franklin 21 te Aden. Straat Lombok 21 540 m. n.n.o. Beira n. Zanzibar. Streefkerk 22 te Suez v. Aden. Tacana 23 te Callao verwacht. Tero 21 v. Elbe n. Rotterdam. Tjikampek pass. 21 Puluweh n. Mombasa. Tjimanuk 21 450 m. w.z.w. Amsterdam eil. naar Melbourne. Tjinegara 21 v. Trincomalee n. Penang. Togokust 21 18 m. z.w. Beachyhead n. Antwerp. Ulysses 20 te Georgetown. Utrecht 21 v. Akaba n. Djeddah. Van Cloon 21 13 m.z.z.o. Yamba n. Brisbane. Van Heemskerk 23 te Douala. Van Linschoten 21 op Kongorivier n. Matadi. Van Riebeeck 22 te Mombasa. Vasum 21 430 m. n. Porto Rico n. Maracanbo. Videna 21 v. Portland n. Punta Cardon. Vitrea 23 te Geelong verwacht v. Ummsaid. Vivipara 21 rede Genua v. Mena. Vlieland 21 ten anker rede Calcutta v. Madras. Vlist 21 41 m. z. Lissabon n. Port Said. W. Alton Jones 22 te Rotterdam. Westerdam 21 110 m. z.w. Kp. Race n. New York. Westertoren 23 te Milazzo. Willem Ruys 22 te Rotterdam. Willemstad pass. 21 Lobos n. Santos. Woltersum 22 v. Houston n, Galveston. Wonosari 21 te Genua v. Tripoli, Zaanland 21 te Santos. Zafra 21 110 m. o.n.o. Massawa n. Lavera. KLEINE VAART Adara 21 140 m. z.o. Bahia n .Puerto Alegre. Adine 21 90 m. w. Algiers n. Burriana. Aeneas 21 40 m. w. Kp. Passero n. Haifa. Areas 21 75 m. z.o. Majorca n. Burriana. Bab T. pass. 20 Kiel n. Karskaer. Binnenhaven 21 te Kenitra v. Duinkerken. Bosco 21 dwars Scheveningen n. Hamburg. Carnissesingel 21 15 m. n.o. Ouess. n. La Pallice Diligentia 21 te Wisbeckroads n. Liibeck. Eddystone pass. 21 Texel n. Hamburg. Erasmus 21 25 m. o. Kp. De Gata n. Le Spezia Erasmussingel 21 te Yarmouth n. Plymouth. Eyo S. 17 v. Uddevalla n. Obk. Gouwestroom 21 10 m. o. Owers n. Amsterdam Heerengracht 21 10 m. o.n.o. Noordh. n. R'dam Leonidas 20 15 m. n. Palermo n. Algiers. Inspect. Mellema 20 te Gedserrev n. Den Helder Joost pass. 20 Kiel n. Karskaer. Kaap Falga 20 te Delfzijl. Kastanjesingel 21 100 m. w. Kp. Ferrat n. Gijon Keizersgracht 21 40 m. n.o. Noordhind. n. Tolkis Leliegracht 21 dw. Schouwen n. Antwerpen. Lifana 21 te Dover n. Wac'het. Lingeborg pass. 21 Texel n. Bohus. Markab 21 50 m. w.n.w. Casablanca n. L. Palmas Mauritssingel pass. 21 Noordhind. n. Vlaardingen Netta 20 10 m. z.w. Wight n. Avonmouth. Parklaan 21 15 m. n.w. Weser n. Bremen. Scheldeborg pass. 20 Texel n. Widnis. Sheratan 21 80 m. n.w. Pasajes n. Rotterdam. Spoorsingel 21 25 m. z.z.w. Wight n. Rotterdam Stella Antares 21 20 m. o. Kp. Bon n. Hamburg Stella Maris 21 dwars Farsund n. Christiansand, Taras 21 20 m. z. burlings n. Rotterdam. Ubbergen 21 te Bornholm n. Klaipeda. Vermeersingel 21 dwars Beachyhead n. Leith. Waverstroom pass. 21 Goeree n. Dublin. Wester-Eems 21 dwars Mondego n. Bordeaux. Wiebold Böhmer 21 w. Bone n. Antwerpen. IJsel 21 dwars Wight n. Ipswich. IJselborg 21 25 m. n.n.o. Er n. Grouw. SLEEPVAART Clyde 20 v. Maassluis op proeftocht. Cycloop (ex-Friesland) 20 te Marsa el Brega. Gelderland 22 90 m. w. Landsend met Leaden hall naar Rotterdam. Groningen 21 te Fowey met Zweedse Dagny. Help 20 v. IJmuiden n. Gibraltar. Hercules pass 20 Dungeness n. Kuwait. Junior 20 gestationneerd te Marsa el Brega. Octopus 20 te IJmuiden. Titan 20 te IJmuiden met Pygmanilon v. Noordz Utrecht 22 v. Marseille m. Stella Alpina n. Genua Willem Barendsz 22 te Christobal (Panamakan.) Zeeland 18 v. Port Said. LONDEN De twee belangrijkste Brit se spoorwegvakbonden zullen in het nieu we jaar trachten een werkweek van veer tig uur tot stand te brengen. Ook in ande re grote industrieën wordt thans gestreefd naar een werkweek van veertig uren met name in de metaalindustrie. De veertig- urige werkweek zal in juli 1965 in de scheepsbouw haar beslag krijgen. De bond van administratief personeel van de Britse spoorwegen heeft het aan bod van een salarisverhoging van 3.1 per cent verworpen. Vorig jaar kreeg het ad ministratief personeel dezelfde verhoging als het treinpersoneel. Het treinpersoneel heeft een aanbod van zes percent aan vaard, speciaal wegens de toevoeging dat een nieuwe verhoging in 1964 niet is uit gesloten. Bij de Caltex-boring op Ameland is zondagmiddag omstreeks drie uur een zeer hoge druk in het kilometers diepe boorgat gemeten. De deskun digen spraken van „hoge drukken, die normaal verband houden met gas en die zouden kunnen wijzen op be langrijke gasvoorkomens". Het boren, dat tweeëneenhalve maand vrijwel onafgebroken dagen nacht heeft voort geduurd, werd gestaakt, opdat eerst voor een forse tegendruk gezorgd moest worden. Vanmorgen was de boor nog niet weer aan het draaien gebracht. De boorbeitél zou zich thans op enkele tientallen meters boven de gashoudende laag bevinden, die 3500 meter diep zit. Gisteren werden zandzakken om de boortoren aangebracht om voor tegendruk te zorgen. Tegen de avond werd ook het aannemersbedrijf De Bier uit Heemskerk, dat op Ameland bezig is met de dijkver zwaring, ingeschakeld. O officieel werd er gesproken over een d'ik van 700 at mosfeer, die snelle tegenmaatregelen, ook met het oog op de veiligheid, noodzakelijk maakte. In de loop van vandaag zullen metingen worden verricht, die nadere gegevens moe ten verschaffen over de gashoudende la gen. De Hoofdinspectie van het Mijnwe zen, die dagelijks op de hoogte wordt ge bracht van de gang van zaken bij de Cal tex-boring, heeft inspecteurs naar het eiland gestuurd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. De boorploeg is intussen bezig de staalconstructies onder in het boorgat te verstevigen. De Caltex is begin oktober als eerste met de' horingen op Amerland begonnen. De N.A.M. is op het ogenblik bezig de onder delen aan te voeren voor een boortoren, die ten noorden van Kollum bij het Ame landse strand zal verrijzen. Mobiloil, die op de oostpunt van het eiland wil gaan bo ren, is nog niet zo ver. (Vervolg van pagina 1) Rundvlees: de Duitse bondsrepubliek zou een invoercontingent voor 16.000 stuks Deense runderen per jaar krij gen op voorwaarde, dat deze niet be neden de oriëntatieprijs ingevoerd wor den. De interventieprijs voor rundvlees zou worden gesteld op 96 percent van de oriëntatieprijs. Een heffing op de margarine tot een totaalbedrag van DM. 350 miljoen voor steun aan de Italiaanse olijfolie-indus trie. Uit eerdere verklaringen van Ne derland is gebleken, dat voor ons land een dergelijke heffing onaanvaardbaar werd genoemd, zowel wegens de daar uit voortvloeiende verhoging van de margarineprijs als voor de consequen ties voor de invoer van oliën en vetten uit ontwikkelingsgebieden. De Europese Commissie zal nog ver dere voorstellen kunnen doen, indien in de oliën- en vettensector moeilijkheden rijzen, in het handelsverkeer in de E.E.G. en naar de gemeenschap zou boter moeten voldoen aan normen van eerste kwaliteit, geldend in het invoe rende land, verse boter moet bereid zijn uit gepasteuriseerde room. Vóór 1 april 1964 moet over de graan prijs voor het seizoen 1964-'65 een be slissing worden genomen op basis van het „plan-Manshoit". Het pakket bevat tenslotte uiteraard de standpunten, die de E.E.G. dient in te ne men voor de onderhandelingen over indus triële en landbouwprodukten in het GATT de Kennedy-ronde. De vice-voorzitter van de Europese com missie, dr. S. L. Mansholt, zei na afloop van de besprekingen te geloven, dat het compromis-voorstel van de commissie voor alle lidstaten te aanvaarden is. Hij was van mening, dat maandag de beslis sing zou kunnen vallen. Uit zijn woorden viel af te leiden, dat hij de door Neder land gemaakte bezwaren niet als onover komelijk beschouwt. Nederland heeft echter niet direct kunnen beslissen en wil de een kabinetsvergadering hebben, voeg de hij hieraan toe. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K U513 gl Hoogovens 547 Kon. Olie 175,80—176,30 Philips 145,90—146,50 Unielever137,30138 Slot 2de tijdv 513 175,70 146,30 137,50

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11