8 Nog dit jaar naar de kapper Gewezen „Van Oldenbarnevelt staat bij Madeira in brand Opvarenden hebben zinkend schip kunnen verlaten HET WEER Skuüuntsa Nederlandse delegatie naar de EEG-besprekingen eensgezind Prijs van margarine voor ons land een knelpunt SCHAATSEN edego Meer vorst dan De Bilt had verwacht Gas bij Ameland Ontslag van Haagse gasdirecteur nietig verklaard Scheepsbranden Amateurs wellicht niet in actie NA KABINETSBERAAD OP ZONDAG Nederlands voorstel in margarinekwestie Voor modieuze dames- en teenerkleding 49e JAARGANG NUMMER 43 Morgen, 24 december, zullen de kantoren van dit blad om 4 uur s gesloten zijn. Hogere tarieven in '64 Luxe lederen kerstgeschenken tó'MORRIS "(teforeyou êuy! FALCON REGENJASSEN Matige tot strenge vorst Douala 5 De Directie Maasdam Het woord is aan EEG-marathon pagina 11 In de krant van heden: Zijlstraat 90 - Haarlem - Tel. 11161 STEEDS IETS APARTS modehuis Hulpactie Vliegtuigen Tweede kerstdag Geheim HAARLEM KRUISSTRAA1 VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS ifcWiv- -* g' Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u, Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider MAANDAG 23 DECEMBER Uroo Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. ELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVIN DAGBLAD VOOR V Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Hontstraat 93, Haarlem Pireche: P. W. Peerehoom en Mr. H. C. van der frrwrKmrnmmmwMMwrrMrmmm*"" De „Lakonia" in de haven van Amsterdam. Minister Andriessen van Economische zaken heeft toestemming verleend aan da mes- en herenkappers om de tarieven op 1 januari te verhogen. Met ingang van dezelfde datum zal het personeel 5 per cent- verhoging krijgen van loon en pro visie. De kappers wilden aanvankelijk op januari geen verhoging aan het personeel betalen, indien niet de toestemming voor het doorberekenen afkwam. Nu deze ge geven is, zijn de kappersbedienden ook zeker van hun salarisverhoging. Voor herenkappers worden de prijzen verhoogd als volgt: knippen wordt min stens 1.40. Waar reeds tussen 1.40 en f 1,70 berekend werd, mag de prijs met tien cent omhoog. Waar 1,75 werd be rekend mag vijftien cent meer gevraagd worden. Voor dameskappers geldt, dat zij de ta rieven met vijf percent over alle behan delingen mogen verhogen. Doen zij dat niet voor permanenten, dan mogen zij de prijzen voor knippen en watergolven met tien percent verhogen. BARTtUORISST?" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker De Bilt had voor de afgelopen nacht lichte vorst verwacht, maar werd verrast door de opklaringen na de zeer mistige avond. In het oosten van ons land vroor het 10 tot 13 graden, in het westen 7 tot 9 graden. Zelfs Vlissingen, waar het de laatste drie dagen dooide, meldde vanmor gen 1 graad vorst. Voor de derde achtereenvolgende keer zullen wij een winterse en in de meeste provincies dit jaar ook een witte Kerst beleven. In 1961 vroor het bij helder weer op tweede kerstdag in Twente 15 graden Verleden jaar lag er sneeuw bij strenge vorst, met als laagste temperatuur -14 gra den Celsius in Haamstede op 26 december. Boven West- en Midden-Europa ligt nu 'n zeer sterk hogedrukgebied van 1045 milli bar zoals in december vrij zelden voorkomt Het record voor december in ons land is 1048 millibar, gemeten op 10 december 1859 Het Griekse schip „Lakonia" (29.238 ton), het voormalige Nederlandse passa giersschip „Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, staat sinds zondagavond in brand met ongeveer duizend mensen aan boord, onder wie 650 passagiers, voornamelijk Britten. De bemanning bestaat voor het merendeel uit Grieken en Duitsers. Het schip bevindt zich op volle zee in de Atlantische Oceaan, ongeveer vierhon derd kilometer ten noorden van het Por tugese eiland Madeira, zevenhonderd kilometer ten westen van Marokko en 650 kilometer ten zuidwesten van Lissa bon. Twee schepen de Salta en de Mont calm veranderden van koers en haastten zich naar de plaats des onheils. Volgens de laatste berichten hebben zij ongeveer drie honderd mensen aan boord genomen. An deren werden toen nog steeds uit het water getrokken. Aan boord van de Lakonia was één Ne derlander, de 32-jarige electricien Fiet van Kalshoven uit Nieuwkoop bjj Gouda. Het schip heeft destijds als „Johan van Oldenbarnevelt" voor de Stoomvaartmaat schappij Nederland tussen Europa en Australië gevaren. Het werd door de nieu we eigenaar, de Ormos Shipping Compa ny Ltd of Londen omgeboüwd voor ple zierreizen. Het kan 650 passagiers herber gen, de bemanning bestaat voor het me rendeel uit Grieken en Duitsers. Van de 650 passagiers vormden de meesten Engelse gezinnen, die de kerstdagen op de Kana rische Eilanden wilden doorbrengen. De Lakonia zou Madeira als eerste haven aandoen, na het vertrek uit Southampton op donderdag. De eerste boodschap, die in Gibraltar van de Lakonia werd ontvangen, meldde dat er brand aan boord was. De tijd was 35 minuten over twaalf west-Europese tijd. Het schip meldde ook zijn positie: 35 gra den noord, 15,15 graden west, dat is on geveer tweehonderd mijl ten noorden van Madeira. Omstreeks tien uur vanmorgen meldde Radio Atlantica van Las Palmas, dat al le passagiers en bemanningsleden de „La konia" hadden kunnen verlaten. Ze zouden aan boord zijn genomen van de reddings schepen. Tezelfdertijd meldde echter de „Montcalm", dat talrijke opvarenden nog in het water rondom het brandende schip zwommen. De tweede boodschap werd om tien over één ontvangen Zij luidde: „Vuur breidt zich uit, bereiden evacuatie schip voor. Een derde zei: „Dit is mijn laatste bood schap Ik kan niet langer meer in de ra dio-kamer blijven. We verlaten het schip. Zendt a.u.b. onmiddellijk en zo snel mo gelijk hulp." Verwachting tot morgenavond: Weinig bewolking, maar op en kele plaatsen tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind, over wegend tussen oost en zuid. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, midden overdag lichte tot matige vorst, volledige weerrapporten op pagina twee. Voor de kust van Newfoundland zijn zondag zeventien van de negenentwintig opvarenden opgepikt van de 2S33 ton me tende Franse vrachtboot „Douala", die de dag tevoren tijdens een hevige storm was vergaan. De overlevenden zijn bijna een etmaal in de weer geweest om hun reddingboot temidden van de huizenhoge golven voor omslaan te behoeden. Zij werden tenslot te door de ijsbreker Sir Humphrey Gil bert gered, nadat eerst een verkennings vliegtuig de schipbreukelingen had waar genomen. Twaalf opvarenden zijn omge komen. Tijdens de stormen, die de afgelopen 36 uur voor de oostelijke kustprovincies van Canada hebben gewoed, is behalve de „Douala" ook een kleine vissersboot ver gaan. De twee inzittenden worden vermist. Het Deense vrachtschip „Argentina" (4629 ton) heeft moeilijkheden met het roer op 260 mijl ten oosten van Halifax. Het schip wordt door een sleepboot ge ëscorteerd. Naar wjj vernemen heeft de Caltex van morgen de zekerheid gekregen dat er hij Ameland „gasvoorkomens" zijn. De bron, waarmede de aanwezigheid van gas is aangetoond, is nu afgesloten. Er zal in de komende dagen een monster van de on derliggende bodemlaag worden genomen. (Zie economische pagina) De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de gemeente Den Haag contra ir. E. H. Berk hui j sen. directeur van het gemeentelijk gasbedrijf in Den Haag. De Centrale Raad verklaarde het beroep van de gemeente 's-Gravenhage tegen de uitspraak van het Haagse scheidsgerecht, dat het ontslag van ir. Berkhuijsen nietig had verklaard, ongegrond. Ir. Berkhuijsen was in december 1962 ontslagen wegens opheffing van zijn be trekking door samenvoeging van het ge meentelijk gasbedrijf en het elektriciteits bedrijf. Ir. Berkhuijsen ging met dit ontslag niet akkoord en bracht zijn zaak voor het scheidsgerecht. Dit verklaarde het ontslagbesluit nietig omdat naar zijn oordeel de betrekking van ir. Berkhuijsen niet was opgeheven. De golven, sneeuw, ijs, nagö t-n gemeente Den Haag ging tegen deze be- van 120 kilometer per uur de oceaan over- slissing jn beroep. De Centrale Raad heeft gevaren. nu dit beroep afgewezen. De Nederlandse kustvaarder „Trias Trader", die in de Nieuwe Waterweg een A ma tpilf DlriPP" aanvaring heeft gehad met het onder Pa- AllldlCUi g namese vlag varende schip „Bogota', is naar de Vulcaanhaven in Vlaardingen ge- 1(32611 JjClSri^ sleept. Door pompen is men er in ge- slaagd het schip drijvende te houden. Nederlandse amateur-boksploeg, die Persoonlijke ongevallen hebben zich niet I zaterdag 11 januari in Antwerpen tegen „nrvrfferiaan 'België uitkomt, is als volgt samengesteld: bantamgewicht: Huppen (Amsterdam), ve- P wi PV/ïtlPP I dergewicht: De Rooy (Amsterdam), licht gewicht: Bisschop (Amsterdam), lichtwel- De Franse trawler „Emerance" is tergewicht: Wim Gerlach (Groningen), wei maandagochtend ter hoogte van Slea tergewicht: Jack Roossien (Gmrimgen) Head aan de westkust van Ierland gezon- zwaarweltergewicht: Tommy Netten (Enge ken De bemanning heeft het schip veria- len) en Van Ispelen (Haarlem), middenge ten en drijft in rubberboten rond. Twèe wicht: Jacobs (Venlot, halfzwaargewieht Franse trawlers zijn naar de plaats van Rudi Lubbers (Amsterdam), zwaargewicht het ongeluk op weg. IVan Lieshout (Maastricht). ging. Het schip is door tien meter hoge golven, sneeuw, ijs, hagel en windstoten Mallet du Pan: Domheid belet het leren en het ver geten. ~W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 4, 7 Radio en t.v7 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13,14,15 Topsy 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het passagiersschip „Maasdam" van de Holland-Amerikalijn zondag na een stormachtige overtocht uit Bremerhaven met een laag ijs overdekt in New York aangekomen. De „Maasdam" had twee dagen vertra- De hulpactie kwam snel op gang Het Britse schip „Montcalm" en de Zweedse „Salta" naderde spoedig de opgegeven po sitie. Toen de „Salta" de „Lakonia" naderde, zag men reddingboten in het water. Er woedde een brand midscheeps, maar de romp van de „Lakonia" was nog intact. Spoedig daarna werd bekend gemaakt dat de „Salta" ongeveer 220 personen aan boord had genomen en de „Montcalm" hon derd. Het Amerikaanse passagiersschip .Independence" kon elk moment arrive- ren- u De „Malcoln" meldde later dat er zich ontploffingen aan boord van de Lakonia voordeden en dat het vuur zich snel naar alle delen van het vaartuig verspreidde Een Brits en een Amerikaans militair vliegtuig vertrokken naar de Lakonia om aanwijzingen te geven bij de reddingsope raties. Het Amerikaanse toestel is voor zien van vlotten, voedsel en water. Ook de 799 ton metende Noorse sleepboot Her- kules zette uit Gibraltar koers naar het brandende schip, evenals de „Poolzee van L. Smit, die in Lissabon is gestation- neerd. Dit laatste schip kan echter pas morgenmiddag ter plaatse zijn. De ergste scheepsbrand van deze eeuw speelde zich af in 1904, toen het Zweed se passagiersschip „General Slocum" in de haven van New York door het vuur werd geteisterd. 1020 mensen verloren het leven. Andere ernstige scheepsbran den waren: 1932 „Georges Philippar", Rode Zee, 50 doden; 1934 „Morro Castle", New York, 130 doden; 1947 „Grandcamp" (Frans), Texas City, 510 doden; Het met nitraat geladen schip ont plofte en veroorzaakte een ramp in de havenstad. Er waren 588 ge wonden; 1947 „Saigón", Grote Oceaan 136 doden; 1960 „La Coubre" (Frans), ontplofte in de haven van Havanna, 73 doden, aan boord en aan de wal; 1961 „Dara" (Brits), Perzische Golf, 189 doden; 1961 „Vencedor", Buenaventura, 300 doden; 1961 „Bianca" (Italiaans), Grenada, alle 660 op varenden gered; 1963 „Ciudad de Asuncion" (Argentijns) La Plata, 40 doden. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat de amateurs tweede kerstdag de (besneeuw de) grasmat betreden. De grondtechnische dienst van de KNVB zamelt nog gegevens in over de diverse terreinomstandigheden, maar aangezien de vorst nog onvermin derd aanhoudt, zullen de amateurvoetbal lers wellicht rustige kerstdagen beleven. In een volstrekte eensgezindheid heeft de Nederlandse ondërhandelmgsdele- gatie zich vanmorgen om half elf te Brus sel aan de onderhandelingstafel gezet. Na twee uur kabinetsraad in Den Haag verklaarde gisteravond minister-president Marijnen, dat de Nederlandse delegatie een gemeenschappelijk standpunt ten op zichte van het plan-Manshalt had be haald. Hij maakte met deze verklaring een einde aan alle speculaties over een meningsverschil tussen de ministers Bies- ïeuvel (Landbouw) en Andriessen (Econ. Zaken) over de al of niet toelaatbaarheid van agrarisch protectionisme in de Euro- Dese Gemeenschap (E.E.G,). Wat het Nederlandse standpunt zal zijn werd gis teren uiteraard geheim gehouden. Het Kabinetsberaad van gisteren was gevolg van de mislukte nachtelijke poging van de Europese commissie van de E.E.G. om in één klap de politieke vraagstukken van de Marathon-zitting op te lossen. Om half zes zondagmorgen deelde onze minis ter van Buitenlandse Zaken mr. Luns mee dat „over het pakket van de commissie nog geen diepgaand debat" had plaats ge had en dat „nog geen beslissing" was ge nomen. De vergadering had tot op het ogenblik bijna twintig uur geduurd. Verontwaardigd toonde men zich in de Nederlandse delegatie over de. van Franse zijde gevestigde indruk, dat alleen Neder land een akkoord in de weg had gestaan. „In feite was het alleen Frankrijk, dat de gehele pakket van de commissie in- rpiddellijk accepteerde", verklaarde de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken mr. De Block. Mr. de Block beschuldigdede Europese commissie er van de zaak „op de spits te hebben gedreven". De midden in de nacht San de ministers voorgelegde voor stellen slofén een gedegen bespreking uit Over de zakelijke bedenkingen tegen de voorstellen wilde de staatssecretaris geen médedelingen doen behalve, dat er in het geheel geen rekening in werd gehouden met het streven naar een „open karak ter" van de gemeenschap, waarop de Duit se delegatie bij de bespreking van het De Nederlandse delegatie zal vandaag op de voortgezette E.E.G.-marathon in Brussel een compromis-voorstel indie nen voor de „margarine-kwestie", aldus wordt in Brussel vernomen. Over de inhoud ervan is nog niets medegedeeld. Zoals bekend is heeft de Europese com missie voorgesteld een heffing op grondstoffen voor margarine in te stel len, die voor Nederland een verhoging van de margarineprijs in de loop van de komende jaren met ongeveer drie of vier cent per pakje zou betekenen. Voorts zal naar wordt vernomen de Nederlandse delegatie een voorstel indienen over het budgetrecht van het Europese parlement bij de controle op de uitgaven van het Europese land bouwfonds. in een zich voortslepend debat dreigde te verzanden. Terwijl de meer dan 20 ministers uit de E.E.G.-landen en de talrijke ambtelijke adviseurs de tijd in de wandelgangen van het congrespaleis doodden, werkte de Europese commissie het pakket in de nachtelijke uren nader uit. Hoewel de tekst niet bekend werd gemaakt, zouden er naar in conferentiekringen werd ver nomen de volgende punten in voor komen: Handhaving van de marktorganisatie voor rijst, zoals oorspronkelijk door de commissie voorgesteld. Vooral de Duit se bondsrepubliek had daartegen aan vankelijk belangrijke bezwaren. Van het produktiejaar 1964'65 af een progressieve afbraak van de producen tensubsidies op melk in Duitsland, ver vanging daarvan door sociale maat regelen voor de producenten. Neder land zou de producentensubsidies op melk blijven geven en bij export de prijsverhogende werking door restitu ties ongedaan mogen maken. (Zie verder pagina 11 onder „Nederlandse delegatie") standpunt voor de Kennedy-onderhande- lingen zo had gehamerd doch waarvoor Nederland het tenslotte alleen moest op nemen. Het besluit de Europese commissie een pakket van politieke beslissingen over de onderwerpen van de „Marathonzitting" te laten opstellen werd in de loop van vrij dagnacht genomen, nadat weer vele uren waren besteed aan ondergeschikte kwes ties en een oplossing van de vraagstukken

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1