Mist op Schiphol kostte velen hun vakantie 'n klasse apart zuivere zachte Amerikaanse sigaretten voor één gulden mmm QbkQ m i'OLLE, PELLI EN PINGO AGENDA AOSRAM Stor en Fips in het land van Zjoezoe Kort en bondig Slipgeschiedenis herhaalt zich Schadelijke bijwerking van medicamenten Inbrekers hadden pech in Apeldoorn „Afbraak voor opbouw" in gemeente Helmond Vier doden in het verkeer Huis vernield door gasontploffing Enschedese politie zoekt dader van roofmoord Stormweer hij Schotland MAANDAG 23 DECEMBER 1963 De natte, koude, maar bovenal dichte mist heeft zaterdagmorgen honderden reizigers op Schiphol tot vertwijfeling gebracht. Vol verwachting over de ko mende wintersport- of kerstvakantie wa ren zij gepakt en gezakt naar Schiphol gegaan, waar velen van hen na steeds meer uitstel langzamerhand hun hoop om nog weg te komen in rook zagen vervliegen. uwkm Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Dokters allen attent NU IN CELLOFAAN VERPAKT HET 0656 MOET EEN UUR R142EN, STAAT IN 'T KOOKBOEK TS40N66, DAT IS EVEN OMH006 66 KOMEN NU KUNNEN WE HEEU VEEU K06KMANNETTES BAKKEN Al, HET DEE6 IS Op DE 6R0ND 66616DEN J NU 4A, DAN HEB BEN we €6N BÉTER OVER- i ZICHT JSJ @eft»eeee®eeeeee»eeeeee#*ee#« Sï 5 —ïi Nu maar met de trein vertrekken bleek maar voor weinigen te zijn weggelegd, want men kon slechts weinig extra wa gens aan de tot Nieuwjaar volgeboekte treinen koppelen, daar dit in Duitsland op verzet stuitte, omdat toch al de maxi mum trekkracht van de locomotieven ge vraagd werd. Ook werd er over gedacht de passagiers met bussen naar Düsseldorf te brengen, maar daar waren geen K.L.M.- vliegtuigen aanwezig, zodat men ook dit plan moest laten varen. Zo begon 's middags een treurige exo dus. De passagiers kregen hun bagage te rug en moesten belastingvrij gekochte ar tikelen weer terugbrengen. Er waren men sen, die hun huis tijdens de vakantie aan familieleden hadden afgestaan en er nu zelf gebruik van moesten maken. Onder degenen, die niet konden vertrek ken waren prins Rainier van Monaco, twee leden van de Indonesische handelsmissie, de Surinaamse minister van Verkeer J. Thijm, de Italiaanse actrice Silvana Pam- panini en de Nederlandse kunstrijdster Joan Haanappel, die beslist op tijd moest zijn voor de Weense première van haar nieuwe ijsshow. Van dezen was prins Rainier de enige, die bofte, toen het toestel naar Nice kon profiteren van een korte opklaring. Zondag was de situatie sterk verbeterd, zodat de meeste vliegtuigen konden ver trekken, waarvan de filmster en de Suri naamse minister konden profiteren. Joan Haanappel ging per trein en kwam nog op tijd aan. Ook op de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam heeft men in het weekeinde last gehad van de mist. Het scheepvaartver keer in de Rotterdamse haven kon ge woon doorgang vinden. Moeilijkheden leverde de mist ook op in Lekkerkerk, waar de rivierpolitie moest worden ingeschakeld om het 700 ton me tende motorschip „Paraat" te water te kunnen laten. De politie ging namelijk aan beide zijden van de werf het water op om het verkeer in de gaten te houden. Op het IJselmeer hebben ijs en mist de scheepvaart sterk belemmerd. Overigens speelt het ijs nog geen rol van betekenis. Op de vaarwegen in het westen, midden en zuiden van het land wordt nagenoeg geen hinder van het ijs ondervonden, op de Rijn in Duitsland komt geen ijs voor. Bij een spoorwegovergang aan de Soerenseweg te Apeldoorn slipte zon dagmiddag een 22-jarige automobilist uit Apeldoorn. Hij vloog tegen een spoorwegpaal, waarbij de auto zwaar werd beschadigd en de bestuurder een hersenschudding kreeg. Een andere automobilist uit Apeldoorn bracht be reidwillig het slachtoffer naar het zie kenhuis. Na zyn goede daad huiswaarts rijdend slipte hij zelf ook, vloog tegen een lantaarnpaal en liep eveneens een hersenschudding op. Beide slippers lig gen nu naast elkaar in 't ziekenhuis Honderden reizigers, die zaterdag van Schiphol wilden vertrekken om de komende kerstvakantie in de win tersportoorden door te brengen, moesten worden teleurgesteld omdat de mist het vliegverkeer onmogelijk had gemaakt. In alle haast werden ten behoeve van de luchtvaartmaat schappijen nog extra wagens gekop peld aan de internationale trein, die van het Centraal Station in Amster dam vertrok. Zo kon men op het sta tion dus speciale mededelingenborden aantreffen voor vliegtuigreizigers, die nu per spoor gingen. c BIOSCOPEN Cinema FsJace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De inspec teur-generaal", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De lefschop per", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wedren met «de ooievaar", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Op kamers bij die vrouw", 14 j. Dinsdag geen film voorstellingen. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De prinses van Kleef", 14 j.; 10.30 u.: „Ali Baba en de 40 rovers", a.l. Roxy, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Goliath en de Barbaren", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De onweer staanbare lady", a.l.; 10.30 u.: „Niets dan pech", a.l. Monopole (Zandvoort): Geen filmvoor stellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 9 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van tekeningen van Herman Dijkstra. Dage lijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot en met 31 december, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks srammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Handel. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling „5 tot 500". Ge opend van 10-20 u. Dagelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-22.30 uur. Wandelgangen StadsschouwburgIn december werken van Els Boven. Woonhuis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Geopend donderdags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14- 17 uur. Huls Van Looy (Kleine Houtweg 103, in gang Kamperlaan): Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel" tot en met 30 december. Geopend van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep". Dagelijks geopend van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tot en met 26 januari: Tentoonstelling van kerstvoor stellingen uit eigen bezit. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Kunstzaal „Bartel.joris", Barteljorisstr. 32: Tentoonstelling van werken van Arie Schouten. Tot en met 4 januari. Geopend op maandag van 13-18 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.00 uur. Grote of St. Bavokerk, vandaag 20 u.: Volkskerstzang o.l.v. Jos de Klerk. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 20 december). MAANDAG 23 DECEMBER City, 20 u.: „Het spookhuis op de heuvel" Stadsschouwburg, geen voorstelling. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; parochiezaal Vennusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur;'Jozefhuis, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 24 DECEMBER City, 20 u.: „Het spookhuis op de heuvel" Stadsschouwburg, geen voorstelling. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tót 17.30 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Santpoort 15 tot 18 uur. R.K, Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tót 12 uur. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The V.I.P.'s". Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „Alarm voor squadron 904". W.B, Theater, 20 uur: „Gangsters en min naars". DINSDAG 24 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The V.I.P.'s". Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: „Alarm voor squadron 904". Geref. Kerken Beroepen te Bleiswijk P. G. den Hengst te Breda; bedankt voor Leiden (vac. H. Heule) G. Meijster te Ede. Geref. Kerken (Vrijgem.) Beroepen te Nagele (NOP) A. Kamerbeek te Velp. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft al haar leden opge roepen hun bijzondere aandacht te schen ken aan veronderstelde schadelijke bijwer kingen of aan het slecht verdragen wor den van medicamenten, zowel van nieuw geïntroduceerde als van die, welke reeds geruime tijd in gebruik zijn. Na overleg met het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de hoofdinspecteurs voor de volksgezondheid en voor de geneesmiddelen, alsmede met de directeur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid is besloten dat de hoofd inspectie volksgezondheid zal fungeren als centrale meldingspost. Uiteraard is directe melding door de arts aan de hoofdinspectie het meest aan gewezen, omdat deze antwoord zal wen sen op een aantal vragen alvorens maat regelen te kunnen overwegen of conclusies te kunnen trekken, aldus de in het jongste nummer van het maatschappij-orgaani „Medisch contact" gepubliceerde oproep tot medewerking aan alle artsen. Inbrekers zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij C. en A. te Apeldoorn on aangenaam verrast. Zij waren door in klimming binnengekomen, en hadden van een benedenverdieping stapels confectie- goed mee naar boven gesleept naar het kantoor. Hier spreidden zij een zacht bed je voor de zware brandkast, die zij met vereende krachten uit de muur loswrik ten en voorover lieten vallen. Toen zij zich opmaakten om de achterkant van de brandkast, waarin zij terecht geld ver moedden, met elektrische apparaten open te snijden, kwam de ontgoocheling: door een defect was juist deze verdieping stroomloos en zij hadden geen snoer ge noeg bij zich om de stroom van een an dere verdieping te halen. 25 :::i GOLD :STAR: COLÜ Een onlangs in Helmond op initiatief van de heer Hein Fentener van Vlissingen in het leven geroepen vereniging „Af braak voor opbouw" heeft zaterdag op een vergadering in Helmond „de noodtoe stand" afgekondigd voor de inwoners die wonen in een krotwoning. De vereniging wil op zo kort mogelijke termijn alle bewoners van een krotwoning een beter onderdak verschaffen door een strijd te voeren voor toewijzing van een groter contingent woningen door afbraak van krothuizen. De vereniging zal erop aandringen dat de woningverdeling op een andere basis zal gebeuren dan tot dusver en wil ophef fing van de krotwoningen door het stimu leren van de bouw van noodwoningen. De erevoorzitter van de vereniging, de heer Hein F. van Vlissingen, kwam on langs in het nieuws doordat hij zijn land huisje een jaar gratis in bruikleen heeft afgestaan aan een grote familie, die in een van de krotwoningen in Helmond huisde. 22-23. Ze stapten samen verder onder de vreemdsoortige bomen. Ja, het zag er hier wel heel anders uit dan in hun eigen bos. Erg geheimzinnig. Opeens bleven ze stokstijf staan. Er gens boven hun hoofd klonk een stem. Hallo! piepte die stem. Stor en Fips, wel 'n beetje geschrokken, keken naar boven. En toen zagen ze een vreemdsoortig wezentje, dat op een tak van één der bomen zat en vriendelijk lachend op hen neerkeek. O.goeiendag, zeiden ze. Drie personen zijn zaterdagavond om het leven gekomen bij een verkeersonge luk op de Van Heemstraweg bij het dorp Brakel in de Bommelerwaard. Een perso nenauto raakte in een slip op een door van de bomen gevallen rijp glad gewor den weg en botste tegen een boom. Van de zes inzittenden kwamen om het leven: de 37-jarige bestuurster mevr. J. Vos-Duyster uit Veen (N.B.) haar schoon zuster, mevr. R. Vos-van der Giessen uit Poederoyen (gemeente Brakel) en haar elfjarige dochtertje R. Vos. De andere drie passagiers zijn met ver wondingen overgebracht naar het zieken- gasthuis te Zaltbommel. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. De 26-jarige mejuffrouw Tiny Heijkers uit Ell is vanmorgen in Weert bij een ver keersongeluk omgekomen. Mejuffrouw Heijkers reed op haar fiets en werd op het kruispunt Ittervoorterweg- Roermondse weg door een personenauto aangereden. In het St. Jansgasthuis is zij aan de opgelopen verwondingen bezweken. Een gasontploffing heeft zondagmorgen de woning van de heer K. K. Toren in Heiligerlee (Gr.) grotendeels verwoest. Het achterste gedeelte van de woning werd uitelkaar geslagen. Een gedeelte van het dak werd omhooggedrukt. Er ont stond brand welke echter snel kon wor den geblust. Door de explosie sprongen vele ruiten van woningen in de omgeving. De ontploffing is waarschijnlijk het ge volg geweest van een lek in de gasleiding in de keuken. De politie heeft nog geen spoor gevon den van de dader van de roofmoord op de 85-jarige weduwe H. Blikman - Holt- kamp, die een sigarenwinkeltje had aan de Velveweg in Enschede. Zoals reeds is bericht werd de moord ontdekt door een buurvrouw, die zaterdag morgen een doosje sigaretten wilde halen. Daar de winkeldeur nog dicht was, liet de buurvfrouw achterom en ging door de keukendeur, die niet gesloten was, naar binnen. In de achterkamer vond zij het levenloze lichaam van de oude vrouw, die vermoedelijk op haar bed door messteken in de borst is vermoord. Het staat vast dat de moord na half elf zaterdagavond is gepleegd, want op dat tijdstip gingen enkele kennissen, die de oude vrouw een bezoek hadden gebracht, weg. Het is nog niet bekend hoeveel er is gestolen. De lege getdlade uit de toonbank lag buiten op straat. Afgesloten. Binnenkort zal de Deiftse binnenstad worden afgesloten voor zwaar verkeer. Bussen met toeristen zullen dan niet meer in het centrum mogen komen. Onderscheiding. Bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is de heer L. Noordland, souschef van de afdeling vrachtzaken bij de Holland-Amerika Lijn, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer Noordland is ruim vijftig jaar bij de H.A.L. werkzaam geweest. Twee jaar voor afpersing. De Am sterdamse rechtbank heeft een 40-jarige Hilversumse tuinman wegens afpersing en verduistering van een huurkoopauto ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De tuinman had een winkelier in Hilversum f 4.000 afgeperst door hem te dreigen be kend te maken dat de man onoirbare han delingen met de 18-jarige stiefdochter van de tuinman had gepleegd. Het meisje werkte in de zaak van de winkelier. Opgesloten burgemeester. Burgemees ter Van der Ven van het Brabantse dorp Haaren heeft een half uur opgesloten ge zeten in zijn auto, die na een slippartij in een droge sloot was gereden. De bur gemeester, die ongedeerd bleef, kon de deuren van zijn wagen niet meer open krijgen. Na een half uur passeerde een voorbijganger, die met assistentie van een paar omwonenden de burgerij bevrijd de. Ereleden B.N.A. De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst-Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.) heeft twee leden, prof. ir. M. J. Granpré Molière te Wasenaar, en G. Th. Rietveld te Utrecht, benoemd tot ereleden. Friendship voor Korea. In de Fok kerfabriek is de eerste Friendship voor Korean Air Lines overgedragen. Korea is het negende land in Azië. dat de Friendship in dienst neemt. Fokker heeft thans 132 Friendships afgeleverd. Bonthelers. De Amsterdamse recher che heeft twee mannen en een vrouw ge- arresteeerd, die verdacht worden van bontheling. Begin van dit jaar is uit de kampwinkel van een Amerikaanse lucht basis in Duitsland een hoeveelheid bont gestolen ter waarde van ongeveer 190.000 De dader, een 20-jarige Amerikaanse mi litair, werd reeds enkele maanden gele den in Amsterdam gearresteerd, nadat een groot deel van het gestolen bont in Eind hoven was teruggevonden. De recherche achterhaalde een deel van het gestólen bont ter waarde van 12.000,-. Kaarslicht/fk 'n zinvolle traditie GOUDA KAARSEN Het K.N.M.I. deelt mee: Tijdens het weekeinde is de luchtdruk boven midden-Europa met ongeveer 30 millibar gestegen. Er is daar een buiten gewoon krachtiggebied van hoge lucht druk ontstaan, dat vanmorgen met 'n baro meterstand van 1047 millibar zijn middel punt nabij Leipzig had. Rond dit hoge- drukgebied is de koude continentale lucht weer in beweging gekomen. Opklaringen breiden zich ook over ons land uit met als gevolg in de oostelijke provincies 10 tot 13 graden vorst. Tussen IJsland en Groen land beweegt zich een diepe depressie naar het noordoosten. Een volgende de pressie, die op het midden van de oceaan tot ontwikkeling komt trekt eveneens in noord-oostelijke richting. Dit veroorzaakt in het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen en langs de Schotse kust storm weer, waardoor belangrijk zachtere lucht noord en midden-Scandinavië wordt bin nengevoerd. In onze omgeving nemen de luchtdrukverschillen eveneens iets toe. De windrichting blijft echter zuidoost tót zuid en aangezien het gehele continent nu ge vuld is met koude lucht, duurt de vorst ook morgen voort. VVEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M 3 binnen- en buitenland i .5 T3 si a M f e s 5 g V Den Helder onbewolkt Z 0 6 Ypenburg onbewolkt OZO 8 Vlissingen onbewolkt O 5 1 Eelde mist zzo 1 —13 De Bilt onbewolkt zo 0 8 Twente mist w.st. 0 —12 Eindhoven onbewolkt O 1 9 Z.-Limburg onbewolkt ozo 1 —13 Helsinki onbewolkt nw 5 -ii Stockholm onbewolkt w 9 —ïi Oslo mist w.st. —10 Kopenhagen geheel bew. w 4 6 Aberdeen geheel bew. zw 1 4 Londen geheel bew w.st. 3 Amsterdam onbewolkt zzo 1 7 Brussel onbewolkt w.st. I 8 Luxemburg licht bew. on o 6 —10 Parijs half bew. O 1 7 Grenoble geheel bew. w.st. 4 6 Nice half bew. nnw 12 4 Berlijn geheel bew. wzw 6 —10 Frankfort onbewolkt O 5 —13 München mist ono —11 —20 Zürich geheel bew. nno 6 —10 Genève geheel bew. no 2 5 Locarno motregen ono 4 1 Wenen zwaar bew. nnw 4 7 nsbruck geheel bew. ozo 4 —13 Athene onbewolkt w.st. 22 13 Rome licht bew. ono 14 2 Ajaccio licht bew. ono 15 4 Madrid onbewolkt no 5 3 Lissabon onbewolkt no 10 2 Dinsdag 24 december Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 13.23 uur, onder 00.36 uur. Maanstanden 23 dec. 20.55 uur eerste kwartier 30 dec. 12.04 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 december Hoog water 8.33 en 21.01 uur. Laag water 3.50 en 16.16 uur. Dinsdag 24 december Hoog water 9.32 uur en 22.04 uur. Laag water 4.45 uur en 17.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2