President Johnson nog niet met kerstverlof Nieuwe boer Dit is de Brandy van de Burgemeester: Le Maire. Vo or f 8,15 de meest meesterlijke "un grand supérieur!" vieux Groot-Brittannië is al de feeststemming van Algemene familiereünie en rustpunt in jagend bestaan Johnson tegen beperking van het kiesrecht volop in kerstmis WERELDNIEUWS J Prestige tegenover Congres staat op het spel met de buitenlandse hulp Vier doden bij een overval op pastorie in Canada Japanners verzot op de televisie Sovjet-Unie wil nu uitbreiding Veiligheidsraad ^Praatótoel Delftenaar overleden aan brandwonden Op de MAANDAG 2 3 DECEMBER 1963 Machteloos Tekortgeschoten VRAAG UW SLIJTER Cri Stellweg Uitbundig mmiiiiinmnniminniiinniiiiwnniiiiii i/'l n COGNAC (Van onze correspondent) WASHINGTON In het Capitool te Washington heerst in deze dagen aller minst een kerststemming. De Democrati sche pot verwijt de Republikeinse ketel dat deze zwart ziet en nog voordat de rouw over Kennedy teneinde was, zaten de politici elkaar al weer in de haren. De dood van de begaafde president bleek allerminst stimulerend voor het patriottis me in Amerika's wetgevende macht. Op de hoofdpunten van Kennedy's testament (de wet op de burgerrechten en de be lastingverlaging) werd geen actie onder nomen en een sterk besnoeid bedrag voor hulp aan het buitenland blijkt er uiterst moeilijk door te krijgen. Door hun onver antwoordelijk gedrag werd reeds terstond het prestige van Lyndon Johnson ernstig in gevaar gebracht. Men kan niet zeggen dat het Congres dit jaar niets heeft gepresteerd. Het kern- stopverdrag, de steun aan het hoger on derwijs en de bestrijding van geestesziek ten waren belangrijke onderwerpen die werden afgedaan, maar de oogst is over het geheel genomen uiterst schraal en meer en meer wordt duidelijk dat de le den van het Congres zich bedenkelijk vaak laten leiden door eigen belang of door het belang van enkele machtigen in hun ei gen district. Veel te zelden houdt men het landsbelang in het oog. Toen de Ver enigde Staten nog geïsoleerd waren van de rest van de wereld, was dit een risico dat Amerika zelf maar moest aanvaarden indien het niet tot hervormingen bereid Thans echter betekent het huidige con- gressionele systeem van Amerika een be dreiging voor de gehele wereld: de poten tieel machtigste staat van deze aarde blijkt meer en meer machteloos in zijn optreden naar buiten, omdat de regering zich ziet gedwarsboomd door een Congres waar ieder kiesdistrict dikwijls belang rijker lijkt dan Amerika zelf en de hele wereld. Beide partijen hebben evenveel schuld aan deze situatie. Het mag waar zijn dat de Republikeinen eind vorige week de hulp aan het buitenland hebben gesaboteerd, maar de Democraten hadden althans een dragelijk compromis kunnen bereiken, in dien niet zoveel van de Democratische le den van het Huis overdreven vroeg wa ren teruggekeerd naar hun kiesdistrict om Kerstmis te vieren. zeep helpen. De Senaat wenst die export wel mogelijk te maken door aan de pre sident de volmacht te geven om de bank garantie toch te laten doorgaan. Zolang het Huis op dit punt niet aan de Senaat zal hebben toegegeven, stagneert niet al leen de graanexport naar Rusland maar tevens de gehele steun aan het buiten land. President Lyndon Johnson, wiens prestige in het geding is gekomen, heeft een reis naar Texas uitgesteld teneinde in Washington alle druk op het Congres te kunnen uitoefenen waarover hij be schikt. Wellicht zal een aantal mopperend teruggekeerde Democratische leden van het Huis gedurende deze laatste dagen voor Kerstmis alsnog de wensen van de regering weten te vervullen en anders zal begin 1964 in elk geval de wet tot hulp aan het buitenland wel tot stand komen. Maar hoe deze zaak zich verder ook ont wikkelt: de leden van het Congres zijn deerlijk tekort geschoten als wetgevers van een groot en machtig land. Het conflict tussen regering en Congres kan vergaande gevolgen hebben op het verloop van de nieuwe zitting van het Congres die in januari begint. Dan komt het wetsvoorstel over de burgerrechten weer aan de orde, voor de aanvaarding waarvan de regering vijftig tot zestig Re publikeinse stemmen nodig heeft. De Britse nationale boerenbond zal één januari een nieuw lid hebben. Naam: Sir Alec Douglas-Home. Beroep: land bouwer. Nevenberoep: premier. De lid- maatschapsaanvrage was voor hem in gediend door zijn dochter Caroline, die twee grote landgoederen in Schotland voor haar vader beheert. Jules Is Mslrs Fits Amsterdam/Jams*. BRANDY Senaat en Huis waren het eindelijk eens geworden over een bedenkelijk laag be drag, dat voor hulp aan het buitenland zal worden uitgegeven: drie miljard dol- *lar. Het'Huis wenste' echter dat de Ame rikaanse Export en Import-bank geen ga rantie zou verlenen aan de handelaren, die graan aan de Sovjet-Unie willen ver kopen. Dat zou de graantransactie om KaarslichtKerstlicht! GOUDA KAARSEN WASHINGTON (AP) President John son heeft er op aangedrongen dat de Amerikaanse staten hun kieswetten her zien om alle onredelijke beperkingen op het kiesrecht te verwijderen. Hij zei dit bij het ontvangen van een rapport van een presidentiele commissie, waarin onder meer wordt aanbevolen de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen tot achttien jaar, de verkiezingsbelasting en de lees- en schrijfproef df te schaffen. Johnson zei dat het gemakkelijker is een geweer te kopen of dienst te nemen bij de strijdkrachten dan te stemmen. Bij decreet verlengde hij de bestaansduur van de commissie tot dertig maart 1964. Hij zei te hopen dat de volgende pre sidentsverkiezingen alle stemgerechtigden van hun kiesrecht gebruik zullen kunnen maken, inplaats van twee van de drie, zo als tot nu toe het geval is. Hij achtte het verontrustend dat de opkomst van de kie zers in de Verenigde Staten achterblijft bij andere democratieën. Johnson zal aan de gouverneurs van alle staten het voorstel van de commissie sturen om in elke staat een lichaam in te stellen dat de kieswetten moet herzien. Hij noemde dit constructief en wenselijk. De elf leden van de commissie hebben het rapport opgesteld in opdracht van wij len president Kennedy. Johnson zei dat Kennedy dit had gedaan uit „diepe ver bondenheid aan het principe van de demo cratie". OTTAWA(Reuter) Bij een overval op de pastorie van een rooms-katholieke kerk in de Canadese hoofdstad Ottawa zijn zondag vier mensen door schotwon den overleden. Een vijfde persoon weid gewond. Zij waren te hulp gesneld om de overyal te verijdelen. De schietpartij, die de mis in het kerk je in het centrum van de stad verstoor de, kostte het leven aan Paul Merrier, aan de 45-jarige mevrouw Albert Gum- don, nicht en huishoudster van de pas toor. een 21-jarige jongen, Roger Binette, een van de overvallers en de zestigjarige Doralise Bechard, die in de pastorie woon d©. De politie zei dat Binette zich door het hoofd had geschoten. Zijn zeventienjari ge broer Reginald is gearresteerd en wordt van moord beschuldigd. (Van onze correspondent) LONDEN, 21 december. - Wij chrijven dit in een Londense club, waar de stilte en het gewone gefluister hebben ilaat'sf11 gëmaaRt~Wy5T~tret luidruchtige eestgpclruis dat de Britse $fqer rond de kerstdagen kenmerkt. Mèn is'er aan zijn 5de, 7de of 10de rondje toe. Het is er hoe kan het anders? - een vrolijke boel. De kersttaart vol rozijnen, krenten en andere heerlijkheden en bedekt met een dikke suikerlaag als fundament van e traditionele versiering, is aangesne den. Velen hebben gekleurde papieren mutsen op het hoofd, de pistaches, met *ekke dingetjes en een rijmpje erin, cnetteren en op de plaats waar de mistle toe uitnodigend boven de hoofden hangt, dinkt een ander geluid. Dit is Merry Christmas, dat al een volle week voor de officiële datum begint. Duizenden, die je in deze periode in Londen ontmoet, zijn op weg naar een party of komen er op gewekt vandaan. Er is geen land, waar iet kerstfeest intensiever wordt gevierd en beleefd dan in Groot-Brittannië. De mensen vlassen er een heel jaar op en in september al begint de kerst-onrust. Het is de grootste gebeurtenis in het Briste gezin. Kerstmis is een algemene familiereünie en een rustpunt in het jagen de bestaan. Wat zo weldadig aandoet is, dat vrijwel eik kantoor of bedrijf zijn eigen kerstmis-party houdt, waar ieder een, van directeur tot jongste bediende, samen vrolijk is. Hier heerst de werke lijke ontspanning, waarnaar iedereen snakt, vooral na de drukke weken van voorbereiding. De Britten vatten Kerstmis heel ernstig op. Op verjaardagen negeren ze elkaar maar Kerstmis is een super-sinterklaas, waar men elkaar vaak de grootste en duurste geschenken geeft, niet alleen maar surprises. Vandaar dat er in de winkel centra geen doorkomen aan is. Huisvrou wen zijn tegen dat het grote ogenblik aan breekt vrijwel uitgeput. Het is geen pretje om in 'n reuzenstad als Londen kerstinko pen te doen. Het reizen met treinvertra- gingen, verkeersopstoppingen en tot over maat \(an ramp dit keer langzaam-aan- acties van het buspersoneel, maken alles nog moeilijker. Zelden ziet men dan ook, in tegenstelling met de aard van het ko mende feest, zo veel miserabele, treurige gezichten van beladen kerstmisgangers. Zelfs de grandioze feestverlichting van de monumentale Regent Street kan tot kort voor kerstavond de zenuwachtige druk niet wegnemen. Men blijft rennen en hollen om het artikel, waarvan men gedroomd heeft, te bemachtigen of de laatste speciale kerstkaart op te sporen voor iemand, die men bijna had vergeten. Dan is er, de verwoede veldslag, altijd op het allerlaatste ogenblik, om de lekker ste en goedkoopste kalkoen, die bij tros sen in de slagerswinkels hangen. Het ge zelligst is het op de honderden straat- marktjes van Londen, vooral in het intie me Soho, altijd al het smulpapenparadijs, waar de hele wereld de Britse kersttafel dekt. Hier vindt men in winkeltjes, res taurants en eethuisjes de heerlijkste en meest exotische spijzen en dranken. kerstfeest is carnaval en joelfeest, maar de poëzie van het religieuze gebeuren speelt ten minste een even grote rol. Het centrum daarvan vindt men rond de hoge, kleurig verlichte Noorse kerstboom op het reusachtige. half-donkereTrafalgar square, waar, bij de eveneens in licht badende fonteinen, elke avond koren stem mige of vrolijke „carols" zingen. Duizen den toeschouwers zingen mee. Het kerst lied bepaalt de typisch Britse kerstsfeer. Overal trekken jongeren door de stad om bij het schijnsel van een stallantaarn huis aan huis hun „carols" te zingen en geld op te halen voor een liefdadig doel, thans vooral voor het Oxford comité tegen de hongersnood. Op hetzelfde Trafalgar-plein straalt in de hoge kerkportiek van St. Martin's in the Fields een tweede kerst boom. Ook de ingang van de gewassen gevel van St. Pauls kathedraal in de bijna verlaten City staat een enorme verlichte kerstboom. Er zijn ook speciale Carol- kerkdiensten en Carol-concerten. Ook op de Londense stations klinken de „carols" tijdens het spitsuur de massa tegemoet. Het mooiste Carol-concert is het tradi tionele festival in de kapel van King's College in Cambridge, dat op de avond voor Kerstmis wordt uitgezonden. Deze Carol-dienst is een gift van dit univers; teits-college aan de stad Cambridge. Op de televisie kan men genieten van de rijke, weelderige architectuur van deze vijftien- de-eeuwse kapel. De Britten bezitten waarschijnlijk de grootste Carol-litteratuur ter wereld, zowel religieuze als andere Voert president De Gaulle hier een goocheltruc uit laat hij iets in de lucht verdwijnen?? Het heeft er wel iets van weg, doch de oplossing is eenvoudig: de president vertelt en kele bijzonderheden over 'n plafond schildering van het Elf/sée aan een groepje bezoeksters. „carols", die uit vele landen zijn verza meld. Een bijzonder cachet in het stadsbeeld vormen de pantomimes, die in tientallen theaters wórden opgevoerd; bekende sprookjes in revue- en balletvorm, rijk ge- costumeerd en met schitterende décors. Het zijn grote kostbare shows, waarin vaak bekende komieken de hoofdrol ver vullen. Daarop wordt vooral de school jeugd, met name die van kostscholen, ge- tracteerd. Voor de laatste groep, die hun ouders maar een enkel keer per jaar ont moetten, is dit het hoogtepunt. Overal ontmoet men de speciaal door de posterijen géhuurde bestel- en verhuiswa gens, voorzien van het plakkaat „Royal Mail" om de miljoenen pakketten op tijd te bestellen. Dan is er nog de vracht van maar liefst 900 miljoen kerst kaarten, die in elk huis de toepasselijke en vrolijke versiering vormen. Ze worden in uitpuilende tassen getorst door een le ger van jongens en meisjes, die er al voor dag en dauw op uit trekken om de kerst- post te bezorgen. Omdat koningin Elizabeth een kind ver wacht, wordt haar kerstboodschap aan het Gemenebest, welke anders op de kerst maaltijd volgt reeds in de vroege kerst ochtend per radio uitgezonden. TOKIO (AP) Van de 20.400.000 gezin nen die in Japan wonen hebben er viertien miljoen TV-toestellen, op de Verenigde Staten na meer dan waar ook ter wereld. De televisie begon in Japan tien jaar geleden, toen weinig gezinnen zich een toestel konden veroorloven. Men zag het als amusante ontspanning maar niet als iets wat de mensen snel zou pakken. Thans heeft de N.H.K., het semi-over- heidsbedrijf voor radio en TV, 240 TV-sta tions verspreid in het land, en de 44 com merciële TV-maatschappijen hebben 117 stations. MOSKOU (AFP en Reuter) De Rus sische regering heeft opnieuw aangedron gen op overleg om te komen tot uitbrei ding van de Veiligheidsraad en de Econo mische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. In een verklaring van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt ge zegd, dat dit overleg onder meer moet gaan over de manier waarop zo snel mo gelijk een oplossing kan worden gevonden voor het fundamentele vraagstuk van China's toelating tot de organisatie. Een vertegenwoordiger van communis tisch China zou betrokken moeten worden bïj dé pogingen om tot een oplossing te komen van alle hangende problemen, ,de uitbreiding van de Veiligheidsraad en van de Economische en Sociale Raad inbe grepen. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Staten heeft dinsdag besloten de Veiligheidsraad en de Economische en Sociale Raad uit te breiden, waardoor de landen die pas lid van de organisatie zijn hierin beter vertegenwoordigd zullen worden. De Sovjet-Unie stemde tegen de resolu tie. Zij stelde dat de Verenigde Naties eerst China moeten erkennen voor er ver anderingen in de organisatie komen. Kritiek op China laat de Russische ver klaring horen als zij zegt: „het Chinese Volksdagblad liet op achttien december voor de eerste maal blijken dat China ak koord gaat met wijziging van het Hand vest teneinde aan de Afrikaans-Aziatische verlangens tegemoet te komen. De Chinese regering had de Sovjet-Unie echter laten weten dat zij niet van plan was zich bij voorbaat uit te spreken ten gunste van wijzigingen in het Handvest van dq Volkenorganisatie". Sobere zielen, luistert! Hoe is het dat ik U aan moet treffen, geachte lezer, zo tussen Kerst en jaar wisseling?! Hoe zijt ge zo vol schuldbe sef? U hebt artikelen gelezen handelen de over het teveel aan voedsel deze da gen. met afkeer en afkeurend spreken de over gelagen en zwelgen en foei en ba.' dat wij, modernisten, voorgelicht door tal van geschriften betreffende vitamien- tjes en doelmatige voeding en dieetleer, ons telkenjare weer laten verleiden tot bras- en slemppartijen aan het einde des jaars?' Vol schuldbesef zijt ge nu over de croquante haan, het eendje in de wijn, 'de gans met kastanjes in de buik, het kal koeneboutje, knapperig en bruin, die ge afgeknabbeld hebt tot op het naakte bot. Ge gedenkt met schaamte de soep en de salade en het toetje en al die wijn, de krans en de bowl en de chocolade hulst takjes uit het zilveren schaaltje, alles met wellust verslonden omdat het feest was en ge ziet bekommerd het aanstaande ou de jaarsfestijn tegemoet waar tussen traan en lach, weer menig bordje bietensla, bol len en flappen, recht uit de dampende oliepan, saucijzen- en worstebroodjes, ook weer, als spelenderwijs, de weg zullen gaan van de haan, de krans, enzovoort, naar het doel dat ligt tussen Uw neus en Uw kin. Maar hier ben ik dan, geach t lezer, en draagt een goede boodschap met mij. Ik vertel U dat U zich niet behoeft te gene ren. Schaamt U zich dan over onze voor ouders, over hen die ons land een klank gaven die nog heden ten dage natrilt bij andere volken, die zijn weerga nauwelijks heeft in de geschiedenis der Europese vol keren, schaamt U zich kortom over onze Grote Gouden Eeuwers? Nee toch. Nu, hoort dan wat zij aten en het zal U zijn als balsem op het gewonde vermeende veelvraat-hart. Des morgens ontstegen zij het veren bed, kamden en kleedden zich en bega ven zich aan tafel. Zij baden een wei nig, daarop zetten zij zich, lazen wat in de Heilige Schrift en alsdan kon het eten beginnen. Tenminste vier soorten brood stonden op tafel, krenten en mik en mas- telluin en duvekaters. Daarbij pasteien, wild of vis. Ten einde de zaak beter te doen glijden, sopte men het brood in melk, bier, brandewijn of genever. Het noenmaal werd omstreeks twaalf uur opgediend. Potagie, om te beginnen, van erwten en boter en juin, of van wit te bonen met pruimen en stroop. Dat stond. Daarna vis en saladen. Daarna Koecken van Eijeren, appel-, peer- en ci troentaarten, kaastaart, spinazietaart. Om een uur of half drie volgde „het middag brood", begeleid door warm bier met wa ter. Werden er vrienden ontvangen tijdens de middaguurtjes zo dronk men thee met Franse confituren en daarna de afzakker tjes: brandewijn met rozijnen. Om negen ure in de avond, wanneer er goed hoop was dat al het voorafgaande wat inge zakt was en er weer een beetje ruimte vrij gekomen, ging men opnieuw aan ta fel: potagie, bonentaarten, kalfstongen en zovoort enzovoort, met jenever erbij. Welaan, lees me dit nu nog eens goéd. over, geachte lezer, daarbij terdege be denkendedat hefthier gaat om dé da gelijkse gang van eet-zaken en niet eens van ééns per jaar met Kerst en oud én nieuw? Schaamt U zich nog? Nu, dat zou ik ook menen, sobere ziel die ge zijt! Mie Eenmaal per jaar vergeten de Britten hun puriteinse afkeer van zingenot en uit bundigheid. De drinkgelegenheden zijn overal tot barstens toe vol. Het Britse Voettocht. Een jonge Oostenrijker, Wil helm Pucher, die met een Duitse her dershonden een ezel een voettocht door de wereld maakt, is zondag in Bayonne in Zuid-Frankrijk aangekomen. Hij is op 1 augustus 1958 vertrokken en heeft reeds 6.500 km afgelegd door Duitsland, Zwitserland, Spanje, Marokko en Frank rijk. 'j. 1 K£jj IIIIIHIWU CHAMPAGNE ■uit In het gasthuis te Delft is overleden de 26-jarige monteur H. VVarnaar, die vorige week ernstige in- en uitwendige brandwon den had opgelopen. Artsen. Zestig Russische artsen en vijf ver pleegsters zijn naar Algerije gevlogen om daar in de dorpen en in de regionale ziekenhuizen te aaan werken. In de loop van dit jaar zijn reeds eerder tal van artsen en verpleegsters uit de Sovjet- Unie naar Algerije vertrokken. Uitwisseling. Bij een brug over de Jor- daan ten noorden van Tiberias zijn elf Israëliërs tegen 18 syriërs uitge wisseld. Een van de Israëliërs die naar zijn vaderland terugkeerde, had bijna zestien jaar in Syrische gevagenissen doorgebracht. Droogte. De bevolking van Hongkong krijgt in de komende vijf maanden niet meer dan twee emmers water per per soon per dag. De afgelopen zeven maan den kreeg zij twee en een halve emmer water. Welf. Inwoners van het Italiaanse dorp Cuneo hebben een wolf doodgeknuppeld Het dier had een zestien-jarige jongen, die hout sprokkelde, in het nauw ge bracht door onder de boom te blijven zitten, waarin de knaap gevlucht was. Kerstpakketten. In de Westduitse plaats Rüsselsheim is een vrachtauto van de Duitse posteVijen met meer dan hon derd kerstpakketten verdwenen. De chauffeur was in een drukke straat uit gestapt om een pakket af te leveren, toen hij twee minuten later terugkwam was de auto niet meer te vinden. Verkeer. Bij het spelen voor hun woning in Waltrop bij Recklinghausen zijn drie kinderen om het leven gekomen, door dat een auto de stoep opraasde. Het voertuig was bij een inhaalmanoeuvre in de spiegelgladde straat aan het slin geren geraakt. Noodlanding. In Labrador zijn twee Engelsen na een noodlanding met hun Messerschmitt uit oorlogstijd de ha kenkruizen zaten er nog op door Es kimo's verzorgt tot zij werden afgehaald door een Canadees vliegtuig. De eigenaar van de Messerschmitt is een Ameri kaanse verzamelaar, dié er twee heeft gekocht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3