Naam „De Jong" komt in ons land meer voor dan „Jansen" Geen sprake van namennood Anti-godsdienstige actie in de Sovjet-Unie is niet Kroesjtsjev streeft naar coëxistentie met de kerk Kil KG RIJP A anmeldingsfo rmulier SPAANSE SINAASAPPELEN Dit dient te zijnƒ1.00 WIE WAT WAAR 1964 In de vishal en op zee Havenberichten Ernstig ongeluk in Velser tunnel Betaling abonnementsgeld per giro Met hoofd tegen een afsluitboom Boekwerk over terpen tussen Vlie en Eems NZH-bus in Heemstede tegen boom gebotst IJmuider Courant VERLEDEN HEDEN en TOEKOMST K0NTANT GELD NODIG? MAANDAG 23 DECEMBER 1963 6 Tien plaatsen De Jong bovenaan Lenin tolerant Jaroslavski hard Kroesjtsjev tactisch Krappe overwinning van Full Speed Professor dr. N. Greitemann RECTIFICATIE In de advertentie van zaterdag j.l, stond o.a. vermeld 8-10-12 stuks 1.20 U VINDT ER VEEL INTERESSANTS OVER IN Prijs 2.40 - afgehaald aan het loket van dit blad iNEDERLAND I Het valt in ons land nogal mee met de Jansens, de De Jongs, de De Vriesen, de Van den Bergs en andere grote fa milienamen. In tegenstelling tot de vri" algemene mening is niet alleen het aan tal „grote" familienamen in Nederlanc geringer dan men denkt, maar ook het aantal personen dat deze namen draagt, Het is volgens het naamkundebureau van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen zelfs zo, dat er van een „namennood" in Nederland geen sprake is. Bij een voorzichtige schatting van alle Nederlandse familienamen op ongeveer tweehonderdduizend geeft een door het naamkundebureau van de centrale com missie voor onderzoek van het Neder lands volkseigen samengestelde tabel van de achttien meest voorkomende familie namen in ons land geen aanleiding tot een breed opgezette actie om naar Zweeds voorbeeld onze familienamen te verande ren. De heer H. Buitenhuis, wetenschappe lijk ambtenaar van het naamkundebureau in Amsterdam, is tot deze conclusie ge komen, nadat hij zich de afwijzing van een radioforwra de Nederlandse familie naam naar Zweeds voorbeeld te wijzigen om verwarf(ng te voorkomen, nogal had aangetroklign. De heer Buitenhuis had zich juist beziggehouden met de Friese familienamen en daarbij ontdekt dat 11.76 percent van de bevolking in Friesland slechts zes familienamen têr beschikking heeft. In Zweden wist men niet goed raad met de vele Erikssons, Johanssons, Gun- narssons enz.Een staatscommissie leg de regels vast voor groepen Zweden die Aanvoer van maandag 120 vaartuigen hebben maandagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 7900 kisten vis, 580 stuks gladde kabeljauw en 38.000 kilo gram tong. Bij deze aanvoer waren: 150 kisten schelvis, 100 radio, 650 wijting, 140 gul en kabeljauw, 5 koolvis, 3255 haring 2350 schol, 170 tarbot en 320 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.50- 3,70, heilbot 4,50-3,20, gr. tong 6,50-5,70, grm. tong 5,40-5, kim. tong 5,80-5,60, tong I 7,20-6,60 en tong II 6,40-5,70. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 152-130, middel kabeljauw 132-126, gr. koolvis wit 114-98, gr. koolvis zwart 130-112, middel koolvis'112 en gr. leng 94. Per tien stuks: gr. kabeljauw 150-100, middel kabeljauw 80-66. Per hoop: vleet 152. Per stuk: haai 71. Per 50 kilogram: gr. schelvis 57, middel schelvis 62, kim. schelvis 64-61, schelvis I 84-60, schelvis II 53-37, schelvis III 17-13, gul I 61-56, gul II 55-48, gul III 36-31. koolvis I wit 43-36, koolvis I zwart 36, gr. schol 21-18. middel schol 21-18, kim. schol 24-22, schol I 24-21, schol II 26-20, schol III 30-26, schar 40-36, poon 16, haai 21-18, wijting' gestript 35-22, wijting dicht 18-13, tarbot 196-76, griet 77, hake III 23 en ham 122. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond uit: 160 kisten schelvis. 60 wijting, 40 gul en kabeljauw. 300 schol, 100 stijve kabel jauwen, 20 haring en 9.000 kilogram tong. Op zee De Michiel HD 74 haalde in één trek 150 kisten hoops aan boord. De Michiel meldde voorts 6 manden radio en twee manden piepers uit één trek te hebben gehaald. De Torina viste aan de onderkant van de Ko raalbank: de buit was gisteravond enkele manden piepers en radio. Michiel en Torina hebben in de afgelo pen nacht de thuisreis aanvaard. Zaterdagavond omstreeks zes uur is de uittocht uit de Ierse Zee begonnen. Diverse schepen hadden even te voren 3 tot 10 last haring buitgemaakt. De 's-Gravenhage IJM 26 heeft zondag nog gevist, maar ving zo goed als niets. Er zullen met de kerstdagen maar wei nig schepen op zee zijn. Zaterdag kwamen In IJmuiden aan; Veendam van Par; Neder-weser, Londen: Belvedère, Swan sea: Equator, Uddevalla; Pavonls, voor IJmui den; Lapwing Londen, voor IJmuiden; Aurora, Colchester; Menje, Swansea; Maas. Swansea; Biscaya, Rotterdam; Traviata. Immingham; Texelstroom, Colchester, naar Koog a d Zaan; Hinde, Londen: Axel. Skoghall; Aardenburgh; Rotterdam; Hoe Vinces, Londen; Phoenix, Rot terdam; Buka, Londen: Hondsbosch, Londen, voor IJmuiden; Cotes du Nord, Le Havre; Brinio, Karlstad. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Robox naar Kopenhagen, Frey, Malmö; Doris, Antwerpen; Lingeborg, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Flores, Rotterdam; Alfonso Terceiro, Bilbao, walsmate- riaal van IJmuiden; Marathon, Curagao; Kreon, Barbados: Hathor, Rotterdam; Jean E, Londen; Thordis, Curacao; Medon, Curacao: Senegalkust, Antwerpen; Hoogand, Sluiskil, van IJmuiden; Ernst Schöder. Rotterdam; Ramona, Oslo; Tra viata, Immingham: Atlas, Rotterdam; Rorich- moor, Stockholm; Widder, Londen; Rijnstroom, Hull; Lapwing, Londen, walsmat. van IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Cormist van Newcastle; Marconie, Swansea: Yewhill, Swan sea: Markborg, Kristinaham; Harrogate, Goole; Tukker, Newcastle, voor IJmuiden; Vliestroom, Dagenham: Cumules, Colchester; Gouwestroom, Fowey: Hollandia. Swansea: Frieda Buss, Kris tinaham; Teno, Delfzijl; Gretchen Miiller, Swan sea: Bomma, Drammen; Neth. Coast, Newcastle; Port Talbot, Ramsgate, voor Zaandam; Jagers fontein, Antwerpen; Schweiburg, Stockholm: Amyntas, Rotterdam: Edison, Swansea; Honte- stroom, Hull: Harma, Colchester; Herm Kiepe, Helsinki; Jannie, Norsbron; Victress. Boulogne, voor IJmuiden; Thea Danielsen, Kotka, voor Zaandam; Neder-Rijn. Antwerpen: Amstelstroom, Portsmouth; Otava, Kotka, voor Velsen; Klaus Oldendorff, Philadelphia; Delft, Antwerpen; Meandros, Batou Rouge; Beninkust, Antwerpen; Lienerhom, Rundvik; Hector, Hamburg; Metha, Swansea; Lokki. Hangö, voor Velsen; Anja, New port, voor IJmuiden; Saint Thomas, Le Havre. Maandag kwamen ln IJmuiden aan: Frans van Seumeren van Hamburg; Bemhard Schepers, Skoghall; Jato, Par; Trito, Dublin; Looiersgracht, Hamina. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Berkelstroom naar Londen; Aagtekerk, Marseille; Karimun, Hamburg; Belvedère, Rotterdam; Alchemist, Ant werpen; Willemyn, Rotterdam; Karl Gunther Lohse, Rotterdam. Mare Bonum, Esbjerg: Aris- toteles. Hamburg; EssoEmden, Hamburg; Najade. Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan) hun namen zouden kunnen laten verande ren. Het radioforum, dat werd geconfron teerd met de vele Jansens, De Jongs van den Bergs en De Vriesen in ons land, achtte navolging van het Zweedse voor beeld niet opportuun, omdat er alleen plaatselijk hier en daar sprake is van opeenhoping van familienamen. Als voor beeld werd de naam Koelwijn genoemd in Bunschoten-Spakenburg. De heer Buitenhuis, die dus aanvanke lijk verwonderd was over deze uitspraak, klom niet meteen in de pen. Om zijn pro test kracht bij te zetten meende hij over gegevens van geheel Nederland te moeten beschikken. Deze heeft hij thans vergaard en hij is het thans geheel eens met de visie van de leden van het radioforum. De heer Buitenhuis heeft tien plaat sen uitgezocht van verschillende groot te en in verschillende provincies gele een. Voorts heeft hij slechts die fami lienamen genoteerd, die in de meeste plaatsen zo veel dragers hadden, dat zij tenminste eenduizendste deel van de be volking vormden. In Zutphen dus ten minste vijfentwintig personen voor een naam, maar in Amsterdam tenmin ste achthonderd personen. Tenslotte heeft de heèr Buitenhuis van het lijstje nog de familienamen geschrapt die in meer dan twee van de genoemde plaatsen het aandeel van een op duizend niet haalden. Van de overblijvende acht tien familienamen kan men volgens de heer Buitenhuis zeggen dat ze de hoogste aantallen in ons land halen. Dat zijn in volgorde: De Jong, Jansen, De Vries, Van den Berg, Visser, Meijer, Bakker, Van Dijk, Smit, De Groot, Mulder. Bos, Vos. Janssen, Hendriks, Dekker, De Graaf en Muller. Het totaal aantal inwoners van de tien gecontroleerde gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Tilburg, Ensche de, Arnhem. Apeldoorn, Emmen, Zutphen en Middelburg) bedraagt 2.475.639. De achttien familienamen worden gedragen door 130.474 personen. Dat betekent dat dus ruim vijf percent van de bevolking in deze tien gemeenten slechts achttien familienamen ter beschikking heeft. In Amsterdam overheerst de familie naam De Vries (5610), in Rotterdam (4090) en Den Haag (2940) is het de familie naam De Jong. De Jansens komen in de drie grote steden pas veel later aan bod, want in Amsterdam gaan daaraan vooraf de Meijers (4249) en de Bakkers (3936). waarna de Jansens met 3682 op de vierde plaats volgen. In Rotterdam komt de familienaam Vis ser (3250) op de tweede plaats, in Den Haag Van den Berg (2629). De Van Dijks (2719) zijn in Rotterdam derde en in Den Haag zijn het de Jansens (2185). De achttien meest voorkomende Neder landse familienamen zijn over de tien voor dit onderzoek representatief geoor deelde Nederlandse gemeenten: De Jong 13.226, Jansen 12.344, De Vries 11.468, Van den Berg 9892, Visser 9499, Meijer 8830, Bakker 8544, Van Dijk 8279, Smit 7928 De Groot 6240, Mulder 5924. Bos 5064, Vos 4486. Janssen 4115, Hendriks 4108, Dekker 3990, De Graaf 3427 en Muller 3110. Volgens de heer Buitenhuis is er slechts een gering aantal familienamen met een zo grote spreiding, dat ze in alle onder zochte gemeenten boven de één op duizend voorkomen. Wel geteld zijn dat de namen Van den Berg, Jansen, De Jong en De Vries. In Tilburg en Middelburg behaal den veel van de achttien in ons land meest voorkomende familienamen niet eens het vastgestelde percentage. Hieruit heeft de heer Buitenhuis met 't nodige voorbehoud de conclusie getrokken, dat de familie- naamgeving in het zuiden van het land een andere is dan die boven de grote rivieren, stellig althans wat betreft de „grote" familienamen. Uit de ter beschikking staande gegevens blijkt volgens de heer Buitenhuis dus dat niet de naam Jansen, maar De Jong door het grootste aantal personen wordt gedra gen. Verrassend is volgens hem overi gens ook de derde plaats voor de naam De Vries. Een ander onderzoek van de gehele namenvoorraad kan volgens de heet Buitenhuis echter nog verrassingen genoeg opleveren. De voorraad familie namen is voorlopig groot genoeg, zo con cludeert de heer Buitenhuis. Lokaal en streeksgewijs doen zich wel eens moeilijke situaties voor, zoals in Friesland en in Bunschoten-Spakenburg en ook moet men er rekening mee houden dat de „grote" familienamen zich sterker uit breiden dan de „kleine", zodat het jaar 2000 heel andere resultaten te zien zal ge ven. Maar of het dan zo moeilijk zal zijn als in Zweden, betwijfelt hij. Een 29-Jarige besteller van de P.T.T. is vrijdag zeer ernstig gewond toen hij op de westelijke rijbaan van de Velser tunnel tegèn een voor hem rijdende vrachtauto met aanhanger botste. Met een schedel- basisfractuur, gebroken armen en benen J en een shock is de besteller, die in Haar lem woont, in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De bestelauto werd aan de voorzijde totaal vernield. Het ongeluk ontstond nadat een vracht- I auto een links van de weg staande kraan wagen van rijkswaterstaat wilde passeren en daarbij vaart verminderde. Een kleine personenauto ging eveneens voorbij, maar de bestuurder van een daarachter rijden de vrachtwagen met aanhanger kon niét I bijtijds remmen. Om een botsing met de kraanwagen te vermijden haalde hij naar links uit en schoot de stoep op. De P.T.T.- bestelauto reed daarna met een geweldige klap tegen de achterzijde van de aanhang- wagen op. De politie in Velsen (telefoon 02550-6444) verzoekt de bestuurder van de 2 CV die voor de bestelauto reed en de bestuurder van de personenauto(s), die achter de P.T.T.-bestelauto hebben gereden, zich met haar in verbinding te stellen voor het geven van inlichtingen. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 9.75, post- abonnees f 10.25. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor vol doende saldo op de giro-rekening zorg te zorgen. DE ADMINISTRATIE Prinses Sophie van Griekenland, de echtgenote van de Spaanse prins Juan Carlos, heeft in Madrid het le ven geschonken aan een dochter. Verwacht wordt, dat het kind naar koningin Frederika van Griekenland zal worden genoemd. Op de foto prinses Sophie en prins Juan Carlos met de babu. Oplichtster. De Rotterdamse politie I zaterdagmiddag een 39-jarige vrouw van Britse nationaliteit gearresteerd, die be kend is als internationale oplichtster. Zij wordt under meer in Duitsland, Zwitser land en Luxemburg als ongewenste vreem delinge beschouwd omdat zij zich daar aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. In Duitsland zou zij een straf hebben on dergaan. (Van onze correspondent) WENEN Het communisme beschouwt de godsdienst als zijn grootste tegenstan dor die wel niet gewapend is, maar die zich toch heeft weten te handhaven on danks de felste bestrijding. Over dit ver schijnsel heeft Walter Kolarz het interes sante boek: „religion in the Soviet Union' gepubliceerd. De schrijver zegt daarin: „Het voort bestaan van de godsdienst hangt niet af van een formeel kerkelijk lidmaatschap of van religieuze praktijken in het open baar. De godsdienst leeft voort in de har ten van de mensen die in God geloven, hij leeft voort in gebeden en vrome ge dachten. Men zou een blik moeten wer pen in de diepten van elke mensenziel in Rusland om te kunnen vaststellen hoeveel godsdienstig denken er nog bestaat na zoveel jaren van communistische over heersing". Om te bewijzen dat de anti-religieuze actie succes heeft gehad beroepen de mili tante bestrijders zich op het feit dat de kerk ook in de laatste jaren verliezen heeft geleden. Maar goed beschouwd is deze tendentie niet het gevolg van de commu nistische propaganda, maar een algemeen verschijnsel in de gehele wereld. Door de industriële revolutie is de secularisering sterker geworden, vooral in de grote ste den. Het is een algemeen verschijnsel dat alle kerken bezig houdt en ook aanleiding werd voor het bijeenroepen van het Va ticaans concilie. Toen de communistische partij in het begin nog leden moest aanwerven, zag zij in de godsdienst nog geen beletsel. Lenin schreef in 1909: „Wij mogen in onze par tij ook arbeiders opnemen die hun geloof in God hebben gewaard. We zijn er ab soluut tegen dat de religieuze gevoelens van deze arbeiders ook maar op de ge ringste manier worden gekwetst". Aan deze opportunistische houding kwam pas in de jaren 1929 en 1930 een einde, toen duizenden leden van de partij op grond van hun religieuze overtuiging wer den geroyeerd. De partij nam de anti religieuze actie zelf in handen, vooral in kringen van de Komsomol de jeugd bond maar het succes schijnt niet groot te zijn geweest, want zelfs na de tweede wereldoorlog publiceerde de Russische pers regelmatig berichten over partijle den en zelfs over jonge communisten die in het geheim de godsdienst trouw bleven. Op grond van deze mislukking richtte Jaroslavski de „Vereniging van de strijd bare goddelozen" op. Aanvankelijk had de ze vereniging niet de verwachte steun van de partij, maar dit veranderde in 1928-1929 toen zij met haar ideologische actie moest bijdragen om de gedwongen collectivisatie van de landbouwbedrijven door te voeren. De religieuze onderdruk king was in 1933 reeds zo sterk dat de kerken zowel de orthodoxe als de an dere geen enkel seminarie meer had den. Op dat ogenblik richtte de Vereni ging van de goddelozen 26 anti-religieuze arbeidersbonden op, die de godsdienst met „wetenschappelijke" middelen moesten be studeren en bestrijden. Toch had zij ook toen geen succes, zoals bleek uit de volks telling in 1963, aangezien zeer vele Russen weigerden om zich „ongelovig" te verklaren Daaruit trok de partij de consequenties en zij liet bij de volkstellingen van 1939 en 1959 de rubriek „godsdienst" weg. Volgens betrouwbare bronnen zouden zich ten min ste vijftig miljoen Russen in 1937 voor de godsdienst hebben uitgesproken. Aan de felle anti-religieuze propaganda kwam in 1941 een einde, toen de Duitse troepen het land binnendrongen en de par tij de nationale steun van alle Russen gelovigen en ongelovigen nodig had Na de oorlog werd de bovengenoemde ver eniging niet meer opgericht. Zij kreeg een opvolgster in de „Algemene vereniging ter verspreiding van wetenschappelijke en po litieke kennis". Zij bestond uitsluitend uit een intellectuele elite die door middel van lezingen en brochures het bewijs tracht te te leveren dat godsdienst „onweten schappelijk" was. Ook deze actie had weinig of geen succes, want de partij oefen de vooral in 1954 felle kritiek op haar uit, omdat gebleken was dat de gratis aange boden brochures niet werden gelezen, ook niet onder de druk van het harde regime van Stalin. Onder Kroesjtsjev heeft de anti-gods- dienstige actie niet alleen een mildere vorm aangenomen, maar bovendien is ge. Full Speed heeft in de Heemskerkse sporthal een zeer benauwde 6-5 overwin ning behaald op het Amsterdamse Vriend schap. In de vierde minuut scoorde Truus Relik (1-0). Na een kwartier leidde Vriend schap met 2-1. Doch door Nel Toon gin gen de dames met een gelijke stand rus ten. Het Full Speed overwicht duurde pre cies tien minuten. In die periode scoorde Nel Toon vier treffers voor de IJmuide- naarsters. De grote 6-2 voorsprong kwam nog ernstig in gevaar. In de laatste minu ten van deze snelle en open wedstrijd kwam Vriendschap nog op 5-6, maar ver der toch niet. De stand in de 1ste klasse West I van de dameszaalhandbalcompetitie is: SEW 4 4 0 0 Full Speed ..4 2 1 1 Sagitta 4 2 11 Athleta 3 1 0 2 AVA 3 10 2 Vriendschap 4 0 0 4 18- 8 19-16 21-19 6- 9 15-20 17-25 Een 29-jarige Italiaanse arbeider is za terdagavond op zijn bromfiets tegen een neergelaten afsluitboom op het terrein van de papierfabriek in Velsen-Noord gere den. De man kreeg een hoofdwond en is in het Roode Kruisziekenhuis opgenomen, cies Friesland en Groningen bleken dat hij het religieuze verschijnsel beschouwt als een kwestie van tactiek. Hij heeft ingezien dat men van de gods dienst, zowel in de Sovjet-Unie alsook daarbuiten, notitie dient te nemen als een feit en dat men met deze ideologische tegenstander tot coëxistentie moet ko men. Dit betekent echter niet dat er een einde is gekomen aan de bestrijding van de godsdienst, alleen de manier van be strijding is veranderd. Zuiver politiek ge zien is het standpunt dat Kroesjtsjev in neemt, wel verstandig, omdat hij reke ning houdt met het feit dat nog altijd mil joenen mensen in de Sovjet-Unie en daar buiten aan de godsdienst vasthouden. Ook het bezoek dat zijn schoonzoon Adz- joebei aan paus Johannes heeft gebracht en het verlof dat vertegenwoordigers van de orthodoxe kerk hebben gekregen om het Vaticaans concilie bij te wonen bewij zen niet dat de communistische partij in Rusland haar principieel standpunt inza ke religie heeft prijsgegeven. Er blijkt in tegendeel alleen dit uit, dat zij rekening houdt met onomstotelijke feiten. Wanneer echter de omstandigheden zouden veran deren, kan er onmiddellijk ook een wijzi ging komen in deze tactiek en kan zij weer omslaan in een felle bestrijding, zo als dit ook vroeger is gebeurd. Een der gelijke bestrijding kan des te gevaarlijker vormen aannemen, nu telkens weer blijkt dat men het religieuze sentiment niet heeft kunnen uitroeien en dat de anti religieuze actie een mislukking is geble ven. Het beste bewijs hiervoor levert het boek van Kolarz waarin het voortbestaan van verschillende kerkgenootschappen in de Sovjet-Unie wordt beschreven. Dezer dagen is van de hand van H. Halbertsma verschenen „Terpen tussen Vlie en Eems". Deze uitgave, die door de auteur aan zijn leermeester prof. dr. A. E. van Giffen is opgedragen en tot stand is gekomen onder auspiciën van de ver eniging voor terpenonderzoek, is gefinan cierd door de Nederlands organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek, het Prins Bernhard fonds, de provinciale be sturen van Friesland en Groningen, het I provinciaal anjerfonds Friesland en het Hermannus Simon Kammingafonds. „Terpen tussen Vlie en Eems" bestaat uit twee delen. Het eerste deel bevat een atlas van 21 bladen en het tweede bestaat uit 292 pagina's tekst. Hierin behandelt de j schrijver de geschiedenis van het erpen- onderzoek van de tweede helft der zes tiende eeuw af, de veelal onbekende ge schiedbronnen en de overgangstijd van ter- pen naar dijken. Zaterdag is bij de Heemsteedse politie aangifte gedaan van een achttal aanrij dingen, waarvan er vier veroorzaakt wer den door de gladheid. Een autobus van lijn 3 van de NZH reed des morgens om half elf op de Zandvoort- selaan in oostelijke richting. Ter hoogte van perceel 70 moest de bus, die in een file reed, afremmen, doch zij begon te slippen. Om een botsing met zijn voorlig ger te voorkomen, week de chauffeur naar links uit. Er naderde echter een tegenlig ger en om deze te ontwijken, zwenkte de bus nog meer naar links. Op het voetpad aan de overkant botste de bus tegen een boom en werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Een der passageirs kreeg diverse lichte verwondingen. Dokter Van Luin ver leende eerste hulp. HÏ1.4H i l HO Copes van Cattenburch Agentschap: KANTOOR LANGENBERG l Haarlem Duvenvoordestraat 8 I Telefoon 02500-15533 Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: te abonneren op Voorts zijn 36 platen, 21 plattegronden, wenst rich met ingang van 14 topografische kaartjes en 28 figuren op genomen. Het boek wordt besloten met een in provincies en gemeenten onderverdeeld alfabetisch terpenregister en een alge meen aardrijkskundig register van circa 1400 namen. 14 f 9.75 per kwartaal of f 0.75 per week Wat de kaartbladen betreft, dez beslaan Doorhalen wat niet verlangd wordt, het gehele kustgebied van Hindelopen af tot voorbij Emden en zij geven tevens de voormalige kloosters san, de zogenaamde Handtekening: stinswieren en burchtheuveltjes. Het werk van de heer Halbertsma is de eerste dl« rich met ingang van 2 jannari 1964 per kwartaal abonneren, ontvangen de nam AerF^nd^r^nfnJr Provin" I «fers t0t m#t 31 decemb" 1963 *"t,s Dit voor nieuwe kwartaalabonnees" Gronineen dus niet voor omzetting van w,eek- in kwartaalabonnementen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6