Algemene tevredenheid om het EEG-akkoord in Brussel ff HET WEER 1 I Ruim 150 slachtoffers bij de ramp met de „Lakonia" Reddingsvloot nam overlevenden aan boord Eerste stappen organisatie van genomen voor Elfstedentocht Kerstexpositie Bruidsjaponnen SCHAATSEN Steun voor de Nederlandse zuivel; voorlopig geen heffing op margarine Het kerst„pakket" kaap edego SpOZTS Kerstfoifvoegsel pag.tl f/tti 17 Een leek feest _jaczc|ueE Autorijschool „Succes" Groeneweg 45 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES in onze zaak en etalages; in een grandioze kerstsfeer Grote Houtstraat 12 - Haarlem HAARLEM K RU ISSTRAA1 Koud kerstweer LAATSTE NIEUWS Verplaatst: van LANGE NIEUWSTRAAT 718 naar Tel. ongewijzigd 4333 V aarverbod? In de krant van heden: Het eerstvolgende nummer ,van dit blad zal verschijnen op vrijdag 27 december a.s. De Directie Het woord is aan 49e JAARGANG NUMMER 44 DINSDAG 24 DECEMBER 19ó3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal (met ingang van 1 januari 1964) 9.75, franco per post 10.25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De besluiten van de „E.E.G.-marathon" kunnen als volgt worden samengevat: 1. Een gemeenschappelijke markt voor melk en melkprodukten zal geleidelijk worden tot stand gebracht door middel van een stelsel van heffingen, die de prijsverschillen tussen de lid-staten weg nemen, en door een stelsel van interven ties voor boter en room. De subsidies aan de melkproducenten moeten voor X970 geleidelijk worden afgeschaft, 2. Een gemeenschappelijke markt voor rundvlees met een stelsel van oriëntatie prijzen en heffingen, interventie-voor- schriften en invoercontingenten voor be vroren vlees uit derde landen, 3. Een regeling voor een gemeenschappe lijke politiek voor oliën en vetten, waar voor de beslissing vóór 1 november 1964 moet vallen, 4. Het oprichten van een Europees oriën tatie- en garantiefonds, dat het gemeen schappelijke landbouwbeleid zal finan cieren uit bijdragen, die de „zes" vol gens de verdeelsleutel van het Verdrag van Rome en volgens de omvang van de invoer van landbouwprodukten zullen verstrekken, 5. Het vaststellen van een graanprijs voor het seizoen 1964/'65 vóór 15 april 1964 op basis van het voorstel van de Euro pese commissie voor een gemeenschap pelijke graanprijs. 6. Een besluit over de houding van de E.E.G. jegens de komende onderhande lingen in het G.A.T.T. (Kennedy-ronde) over industriële en landbouwprodukten. 7. Het afschaffen van de restituties, die mogen worden geheven bij uitvoer naar derde landen, voor het onderlinge han delsverkeer in de gemeenschap in pluimvee. Deze Franse concessie zal een einde maken aan de voorsprong, die de Franse exporteurs van pluimvee hadden op Nederland in de Duitse afzetgebieden. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSfcSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 f\ ADVISEUR VOOR HERENKLEDIN Barteljorisstraat 5 - Haarlem Verwachting tot morgenavond: Weinig of geen bewolking en matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Van nacht en morgenochtend matige en op enkele plaatsen strenge vorst. Midden op de dag lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. „De vergaande wil om tot een com promis te komen" zoals voorzitter Luns het maandagavond noemde heeft ten slotte in Brussel de doorslag gegeven. Na dagenlange intensieve besprekingen is de „Marathon-zitting" geëindigd met de goedkeuring door de ministers van de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) van het compromis-voorstel van de Europese commissie, waarin de basis wordt gelegd voor de voltooiing van het gemeen schappelijke landbouwbeleid in de E.E.G. en het standpunt, dat de gemeen schap zal innemen in de komende tarief onderhandelingen in het GATT, de „Ken- nedy-ronde". „Een aanmerkelijke ver sterking van de gemeenschap", noemde minister Luns verder het resultaat. Hij gaf ook uitdrukking aan de „algemene tevredenheid" namens zijn meer dan twintig collega's, die sinds de vorige week woensdag met een onderbreking van 28 uur in het weekeinde in het Con gresgebouw in Brussel hebben ver gaderd. Zeer tevreden toonden zich ook de minis ters Andriessen en Biesheuvel over dê met succes bekroonde „Marathon." „Een be langrijke dag voor de Europese landbouw" verklaarde minister Biesheuvel. Minister Andriessen toonde zich zeer voldaan over het feit, dat Nederland ni-et zal worden ge dwongen de eerste twee jaar de margarine- prijs te verhogen. De mogelijkheid bestaat, dat deze verhoging met drie jaar zal wor den uitgesteld. „Niet ontevreden" verklaar de hij te zijn over de wijze, waarop het standpunt is geformuleerd waarmee de E.E.G. de onderhandelingen met de Ver enigde Staten en veertig andere landen over internationale tariefsverlagingen gaat voeren. (Vervolg op pagina 3) Nog steeds bestaat geen volledige ze kerheid over het aantal slachtoffers van de brand aan boord van het Griekse schip „Lakonia", de gewezen „Johan van Oldenbarnevelt", bij Madeira. Maandag tegen de avond waren 873 van de 1081 opvarenden gered, onder wie de Neder lander Piet van Kalshoven en tien stoffe lijke overschotten- geborgen, maar latere mededelingen spreken van de redding van 919 mensen Men mag wel aan nemen dat ruim honderdvijftig mensen zijn omgekomen. Doordat de brand aan boord van de „La konia" zo snel om zieh heen greep heeft men de reddingboten en -vlotten snel in zee moeten brengen. Vele passagiers en bemanningsleden waren daarom gedwon gen in het gelukkig warme water te springen, waarbij dus achteraf ongeveer Even voor het ter perse gaan van dit blad werd bekend, dat de „Salta", „Straf heden" en „Rio Grande" in Funchal, Ma deira, zijn aangekomen met 573 overle venden. Het Britse echtpaar Lovet ver klaarde dat er aan boord van de Lakónia geen brandalarm is gegeven, dat de pom pen niet werkten en dat er geen proviand in de reddingboten was. „Het was een vol slagen chaos. Wij zagen geen officieren. De mensen zochten naar reddingboten, maai' de bemanning was volkomen van streek, duwde passagiers uit de redding boten en toen wij eindelijk in een boot in het water kwamen begon de boot vol te lopen. De pomp begaf het vrijwel onmid dellijk, wij vonden geen proviand in de reddingboot en ook geen zaklantaarns. De bemanning schreeuwde uit volle macht vijf uur lang tot de Salta ons oppikte". honderdvijftig mensen geen kans hebben gezien zich te redden. De Argentijnse „Salta" brengt vijfhon derd overlevenden naar Madeira, de ..Rio Grande" heeft 77 geredden aan boord ge nomen, de Panamees „Maha" 22. Op weg naar Madeira is ook het Paki staanse vrachtschip ..Mehdi" met 22 ge redden, terwijl het Belgische schip Char- lesville naar Teneriffe op weg is met aan boord de kapitein van de „Lakonia", M. R. Zarbis, diens eerste stuurman en drie geredde passagiers. Tal van schepen hebben deelgenomen aan de nuchter en efficiënt door de ka pitein van de Britse „Malcolm" geleide reddingsoperatie. Het Britse vrachtschip Strafheden" heeft driehonderd overle venden aan boord genomen, de „Mal colm" zelf is nu met honderdvijftig men sen op weg naar Casablanca. De leiding van het reddingswerk is nu overgenomen door de commandant van het vliegdek- schip „Centaur" van de Royal Navy, welk schip het gehele zeegebied afzoekt naar overlevenden. De zee rondom het brandende schip is bezaaid met vlotten en ander reddingsma teriaal, dat in zee werd geworpen voor legenen, die voor hun leven zwommen. Veel van dit materiaal werd aangevoerd door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. Ook drijven er poppen en an der speelgoed rond van de 36 kinderen, die San boord warén. (Zie verder pagina 2 onder „Ramp van de Lakonia") In Leeuwarden zijn plastic gordijnen op gehangen in de grachten bij de Vrouwen- poortsbrug en bij de Dokkumer Ee. Hier door kan de Leeuwarder stadsgracht vrij worden gehouden van het warme condens- water van de industrieën. Bij een eventue le Elfstedentocht, waaraan men in Fries land thans begint te denken, kan de finish dan weer op de traditionele plaats, aan de voet van de Oldenhove worden gehou den. De geredde gezagvoerder, de 53-jarige Mathios Zardis. Als eerste datum, die voor de Elfsteden tocht in aanmerking zou kunnen komen, wordt vrijdag 3 januari genoemd. Een vroegere datum zal niet mogelijk zijn met het oog op de feestdagen. Het zal echter bijzonder hard en con stant moeten gaan vriezen, wil op een dergelijke korte termijn nog een Elfste- dentoch kunnen worden uitgeschreven. Tot nog toe heeft het te weinig gevroren en een belangrijk deel van de route, zoals bijvoorbeeld het Van Harinxmakanaal, ligt nog geheel open Op de Friese meren is wel ijs aanwezig, maar het is nog zeer onbetrouwbaar. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben een vaarverbod afgekondigd voor alle kanalen in Friesland, met uitzondering van het grootscheepsvaarwater van Har- lingen tot Strobos en de oostelijke en wes telijke zijtakken daarvan naar Leeuwar den. Ook is het bestuur van de Elfstedenver- Evenals haar moeder en haar zusters schonk prinses Beatrix chocolade melk voor de leden van het hof personeel, die met het koninklijk ge zin het kerstfeest vierden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2,19 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5, 6 In d,e Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Kunst 7 Economisch nieuws 8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Feuilleton 19 Topsy 18 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's emging nog met bij elkaar geweest en evenmin bestaan er plannen om op zeer korte teimijn te vergaderen. De NTS en de diverse omroepen zijn paraat voor het geval de Elfstedentocht 3 januari of later mocht doorgaan. De sport en beeld-reactie van de NTS wil dit maal de Elfstedentocht nog uitgebreider verslaan dan vorig jaar het geval was. Zo zal ook de start 's morgens om 5 uur in Leeuwarden direct worden uitgezonden Uiteraard wordt deze reportage later op de dag herhaald. Een beeld van de geteisterde voor steven van de Lakonia. Op de voor grond drijven twee reddingvlotten. ps r -p - j -■- - L& rSaiiSa&üMBSg: :\V VW Dr. Martin Niemöller: „De christen die het gebruik van ge weld voor mogelijk houdt om de vrede te winnen, te bevorderen of te verzeke ren, oordeelt niet als christen, maar op grond van eigen gedachten en inzich ten, waarbij hij zich wel op een lange kerkelijke traditie beroepen kan, maar op één kan hij zich niet beroepen: Op Jezus Christus, net zo min als op diens apostolische getuigen." Het wordt ons elk jaar opnieuw gemak kelijker gemaakt, Kerstmis te vieren zon der ons teveel met kerstgedachten te moe ten bezighouden. Het Kerstkind heeft ge leidelijk plaats gemaakt voor het kerst mannetje, en het eertijds kleine kerstman netje is nu ook alweer een flink uit de kluiten gewassen concurrent van Sinter klaas geworden. Het nieuwste wonder van de techniek in dit opzicht is, dat de viering van het kerstfeest niet eens meer binnenshuis hoeft plaats te hebben. Het kan ook in de auto. Men koopt eenvoudig een miniatuur-kerst boompje dat boven op het dash-board kan worden bevestigd, en ziedaar: u viert Kerstmis onderweg, al rijdende. Rijdende waarheen? Bijvoorbeeld naar die speel goedwinkel waar u vóór uw zoontje een paar van die aardige kanonnetjes o£ oorlogsseheepjes wilt kopen. Of, als u vre delievender van aard bent, rijdende naar Brussel, Antwerpen, Keulen of andere ste den in het nabije buitenland waar men zich met de kerstdagen zo uitstekend kan amuseren. Waarom men daarbij zo'n kerstboompje tegen de voorruit wil heb ben? Het antwoord heeft men onlangs op de radio uit vele monden kunnen horen: „Nou, omdat het zo leuk is!" De techniek staat niet stil, zoals we al lemaal weten. We kunnen dus ook in dit opzicht ongetwijfeld een verdere fenome nale vooruitgang verwachten. Als de technologen ons niet teleurstellen zullen we volgend jaar wellicht al kerstboomp jes kunnen kopen die op het stuur van bromfiets of scooter kunnen worden ge monteerd. In een iets verder verschiet ligt de mogelijkheid, dat kerstboompjes als standaard-accessoires bij het vervoer middel worden geléverd. Dan zullen de straten van onze steden het aanzien krij gen van rijdende wouden en dan zal dus de voorspelling uit „Macbeth", dat „het woud van Birnam zich zal voortbewegen", eindelijk volledig uitkomen. En waarom? „Nou, omdat het zo leuk is." Natuurlijk staat het iedereen vrij, met kerstbomen zo dwaas te doen als hij zelf wil, zelfs al bespuit hij ze met rose of paarse verf zoals men dat in Amerika zo mooi vindt. De kerstboom is immers geen heilig symbool. Hij is overgebleven uit het Germaanse ritueel van de winterzonne- stilstand en volgens moderne volkskundi- gen is zijn huidige populariteit voortge komen uit Duitse „demonstratieve ac ties" met de spar als typisch-Dultse boom tegen de Franse overheersing on der Napoleon. Men kan dus niemand ver bieden met kerstbomen te sollen als dat nu eenmaal „leuk" gevonden wordt, even min als men iemand zou mogen verhinde ren van het kerstfeest een tweede sin terklaasfeest te maken, desnoods met sur prises, pepernoten en al. Maar wel zouden we ons dan eens goed moeten realiseren dat er geen enkele re den is om zo'n pretfeest te vieren op 25 december, wanneer het Christelijke kerst feest nu eenmaal óók wordt gevierd, zij het op een heel andere manier een manier die misschien zelfs storend is voor liefhebbers van de leut. Voor een tweede sinterklaasavond elke winkelier zal het graag bevestigen is het hele jaar door nog wel gelegenheid. Half mei bijvoor beeld zou er een mooie tijd voor zijn; dan heeft men weer vijf maanden tijd ge had om opnieuw te sparen en dan kunnen er eindelijk ook eens verlanglijstjes wor den opgesteld zónder wollen truien en ijs mutsen. Hoe dan ook, iedere andere dag van het jaar is geschikter om eens fijn pret te maken en lekker buitenshuis te gaan smikkelen dan nu juist die 25ste de cember. En wat dat kerstboompje tegen de voorruit betreft, het is waar dat de ver keerspolitie ze niet graag ziet, maar te gen betaling van een stuk of wat boetes zouden feestvierende automobilisten er niettemin zomer en winter plezier van kunnen hebben. De sparretjes zijn be paald niet alleen met Kerstmis groen. Misschien herinneren zij de man achter de stuur zelfs lang na de kerstdagen nog wel eens even aan de woorden: in de mensen een welbehagen" en daarmee tevens aan: „Hebt uw naaste lief als uzelve." Zodat de verkeersveiligheid er op die manier wellicht toch ook nog mee gediend zou zijn. Het is waarschijnlijk een zonderlinge in elk geval bescheiden kerstgedachte, maar zouden we onder de huidige omstan digheden niet al blij moeten zijn met een beetje meer naastenliefde op de weg? Als een eerste stap in de goede richting. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1