Personen- en goederentrein in botsing bij Rotterdam ï- OLIEBOLLEN Uitgebrande „Lakonia" is zondagmiddag gezonken Limburgse schippers zien 's nachts waterspoken POLLE, PELLI EN PINGO en AGENDA 'X? CALVÉ DELFTSE SLAOLIE Stor en Fips in het land van Zjoezoe Alle 150 passagiers ongedeerd „Joden, vestigt u niet blindelings in Israel" Acht kinderen aan ramp ontsnapt Vrouw getroffen door elektrische stroom Recordcijfers in haven van Rotterdam Arkadiabracht 91 geredden via Londen naar Amsterdam Brand op de „Conox" in Rotterdam Weer speelautomaten in Nieuwenhagen Vrouw lag week dood naast bed ÓRRRI Gouverneur van Limburg nam afscheid Veel zachter TRESLONG - HILLEG0M MAANDAG 30 DECEMBER 1963 Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Kerkelijk nieuws CALVÉ ZO BAKT U MET CALVÉ DELFTSE SLAOLIE 35 BOVENSTE BESTE HET BESTE VOOR DE BESTE OLIEBOLLEN Monumentaal verschil van mening In de nacht van zaterdag op zondag is om twaalf uur een personentrein op weg van Rotterdam naar Dordrecht ongeveer een kilometer voorbij het Feijenoordsta- dion, bij de Smeetlandsedijk, op een goe derentrein ingereden. Het ongeluk is bijzonder goed afgelopen, vooral dankzij het snel reageren van de machinist van de personentrein, die op driehonderd meter van de plek, waar de sporen in elkaar overgaan, zag dat zijn weg geblokkeerd werd. De mist was toen juist iets opgetrokken. Door krachtig rem men kon hij de snelheid van de trein te rugbrengen van negentig tot ongeveer der-, tig kilometer per uur. Het voorste deel van de personentrein raakte de op vier na laatste wagon van de goederentrein in de flank, werd uit de rails gedrukt, maar bleef overeind staan. Drie goederenwagons kantelden, zij waren geladen met kolen en dieselolie. De laatste wagon (met propaangas) bleef op het zij spoor in de rails. De schok kwam hard aan, al brak in de personentrein geen enkele ruit, maar Rabbijn Marcus Melchior: Rabbijn dr. Marcus Melchior uit Dene marken heeft gistermiddag op een bijeen komst in het Spinoza-lyceum te Amster dam ter inleiding van het internationale congres van de Nederlandse zionistische studentenorganisatie te Egmond aan zee fel stelling genomen tegen de mening dat de Joodse gemeenschappen in West-Euro pa verloren zouden zijn en geen nut voor Israël meer zouden hebben. „Onze houding ten opzichte van Israël moet er een zijn van kritische identifica tie. Hoewel wij positief tegenover emigra tie naar Israël dienen te staan, moeten wij niet blindelings toegeven aan de aan drang om zich in Israël te vestigen. De Joodse leiders moeten zich ervan bewust zijn dat voor hen de taak is weggelegd om een gemeenschap in verstrooiing tegen assimiliatie te behoeden", zei hij. desondanks hebben de honderd vijf tig pas sagiers in het algemeen opmerkelijk rus tig op de gebeurtenissen gereageerd. Men was zo verstandig de sigaretten te doven, toen duidelijk werd dat uit de gekantelde goederenwagon dieselolie stroomde. Dankzij de sterke constructie het was een van de nieuwste treinstellen kreeg geen van de reizigers verwondingen. Later in de nacht werden zij met bus sen van het Rotterdams gemeentelijk ver voerbedrijf naar hun plaatsen van bestem ming gebracht, Barendrecht, Zwijndrecht en Dordrecht. De internationale treinen konden sinds gisteravond zeven uur over één spoor weer rijden. Om negen uur werd ook het tweede spoor weer in gebruik genomen. Acht kinderen van een echtpaar uit de Francois Valentynstraat in Den Haag zijn gisteravond aan groot gevaar ontsnapt. Twee van de tien kinderen, die alleen thuis waren, gingen in de keuken patates- frites bereiden Daarbij sloeg de vlam in de pan en raakt de keuken in brand. De twee meisjes renden daarop in paniek de straat op. De overburen forceerden de deuren van de slaapkamer, die op slot waren. In deze kamer sliepen acht kinderen. Zij zijn bij deze buren tijdelijk in huis genomen. De brandweer wist het vuur te beperken tot de keuken, die is uitgebrand. Een bewoonster van de Kluutstraat in Baarn is bij het gebruik van een ondeug delijke stofzuiger door de elektrische stroom getroffen. Zij kon niet meer van de zuigstang loskomen. Een buurman be vrijdde de vrouw, die tijdens het transport naar een ziekenhuis het bewustzijn ver loor. In ernstige toestand is zij in het zie kenhuis opgenomen. c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Piano concert door Jan Smeterlin (Chopincyclus). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De on- verzoenlijken", 14 j. Dinsdag gesloten. Lldo, 14, 19 en 21.15 u.: „De lefschopper", a.l. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: en dinsdag 14 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Minerva, 14.30 u.: „Wereld der zotheid", a.l.; 19.30 u.: „Gejaagd door de wind", 14 j. Dinsdag gesloten. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jouw beurt schatje", 14 j. Dinsdag 10.30 u.: „Gullivers reizen", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De overval op de woudexpres", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Niets dan pech", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „De onweerstaanbare Lady", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en dins dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 9 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Tentoonstelling van tekeningen van Herman Dijkstra. Dage lijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. Tot en met 31 december, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Bach en Telemann. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling „5 tot 500". Ge opend van 10-20 u. Dagelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-22.30 uur. Wandelgangen StadsschouwburgIn december werken van Els Boven Woonhuis Van Looy (Ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Huis Van Looy (KI. Houtweg 103, ingang Kamperlaan): Tentoonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel" tot en met 30 december. Geopend van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tot en met 26 ja nuari: Tentoonstelling van kerstvoorstel lingen uit eigen bezit. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep". Dagelijks geopend van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Kunstzaal ..Barteljoris", Barteljorisstr. 32: Tentoonstelling van werken van Arie Schouten. Tot en met 4 januari. Geopend op maandag van 13-18 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (behalve maandag) van 20 u. af. cabaret van 21-23.15 u. Raadhuis Bennebroek, vandaag 20 uur: Gemeenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van yrijdag 27 december). MAANDAG 30 DECEMBER City, 20 u.: „Tumult op Tahiti". stadsschouwburg IJmuiden, 20 u.: „De man met de wassen beelden. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 31 DECEMBER City en Stadsschouwburg gesloten. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. MAANDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De strop". Luxor Theater, 19 en 2115 u.: „De zwaardvechter van Siena". W.B. Theater, 20 u.: „De man die door vocht". DINSDAG 31 DECEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater: Gesloten. Nieuwjaarsdiner dansant - cabaret 15.— p. c. Groot Nieuwjaarsbal en cabaret entree 3.50 Anneke Grönleh Willy van Drunninck Het Cocktail-Trio Radio-orkest Freddy Hull Orkest The Bouncers Res. 02520 - 5347 De haven van Rotterdam heeft, volgens de officiële cijfers van het gemeentelijk havenbedrijf, in fle eerste elf maanden van dit jaar 23.955 zeeschepen ontvangen met een gezamelijk netto-register-tonnage van 61,3 miljoen ton. Dat betekent een vooruit gang van 308 schepen en 2,6 min n.r.t. ten opzichte van het recordjaar 1962 en zelfs van 1728 schepen en 9,7 min n.r.t. ten op zichte van 1960. Ruim een derde van de schepen (7745 en 10,1 min n.r.t.) droeg de Nederlandse vlag. Het aandeel van Groot-Brittannië was 3120 schepen en 10,6 min n.r.t., van Noor wegen 2258 schepen en 9,5 min n.r.t., v.an West-Duitsland 4821 schepen en 8.6 min n.r.t. en van Liberia 455 schepen (meren deels tankers) en 4,1 min n.r.t. Geref. Kerken Beroepen te Wilnis F. Spoelstra te Seher- merhorn. Bedankt voor Oud-Beijerland G. van Driel te Ouddorp. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk J. van Haaren te Rijssen. KNIP UIT! DEIFTSE SLAOLIE 500 g tarwebloem, 30 g gist, 5 g zout, 1J2 l lauwe melk, 125 g krenten, 125 g rozijnen, frituurpan met Delftse Slaolie, poedersuiker. Meng de gist met een klein deel van de melk. Voeg de rest van de melk toe. Meng met een houten lepel de bloem er door en klop het beslag glad. Nu het zout en de krenten en rozijnen erdoor. (Wilt U de oliebollen extra lekker, dan nog sukade en/of gesnipperde zure appel erdoor). Laat het beslag, met een vochtige doek op de kom, op een lauwe plaats 1 uur rijzen. Maak de Delftse Slaolie heet, tot ze juist even dampt. Vorm van het beslag met twee lepels, die even in de hete olie zijn gedoopt, balletjes. Laat die in de hete olie glijden langs de wand van de pan. Bak de bollen gaar en bruin in 5 minuten. Laat ze even uitlekken. Leg ze hierna op grauw papier en dan op een schaal. Bestuiven met poedersuiker. Arbeidsongeval. In het ziekenhuis te Velp is vrijdagavond overleden de heer P. Nagel uit Dieren, die dinsdag bij zijn werk op het terrein van de ijzergieterij n.v. Ubbink te Doesburg bekneld geraak te tussen een heftruck en een stuk ijzer en daarbij zwaar gewond werd. Het Griekse passagiersschip „Lakonia", de voormalige „Johan van Oldenbarne- velt", is zondagmiddag om drie uur ge zonken. Terwijl de Noorse „Herkules" en de Nederlandse „Clyde" van Smit en Co, die de „Poolzee" had vervangen, het schip naar Gibraltar sleepten was de slagzij steeds groter geworden, 's Morgens had de kapitein van de „Clyde" al medege deeld bang te zijn dat de „Lakonia" de reis naar het 250 mijl verder gelegen Gi braltar niet zou volbrengen, omdat het schip zo slecht „meeging" in de sleep. De commissie van onderzoek, die al uit Londen naar Gibraltar was vertrokken om aan boord van de „Lakonia" naar de oor zaak van de brand te zoeken, zal dus on- verrichterzake terug moeten keren. Kapitein P. A. Groote, oud-commodore van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land", die de laatste drie jaren voor zijn pensionering het commando over de „Jo han" heeft gevoerd, had niet verwacht dat het schip zou zinken. „Een slagzij van tien graden kon de „Johan" best hebben. Het schip trotseerde slecht weer altijd gewel dig goed. Als mogelijke oorzaak van 't zin ken zie ik dat 't glas van de patrijspoorten wellicht door de hitte is gesprongen. Iede re patrijspoort is weliswaar behalve het glasvenster voorzien van een stalen afsluit- deksel, maar die afsluiting wordt alleen bij zwaar weer gebruikt. In tropisch en sub tropisch klimaat staan de afsluitdeksels meestal open". In het holst van de nacht van zondag op maandag' is een nogal haveloos uitziende groep van 91 Griekse bemanningsleden van de Lakonia per bus van de Amsterdamse haven naar Schiphol gebracht om vandaar naar huis te worden gebracht. Zij waren aangekomen met het s.s. Arkadia, dat eerst in Londen 265 geredden had afgele verd. Op 't vliegveld speelde zich een roerend weerzien af tussen de half-Nederlandse, half-Griekse mevrouw Anna Angelopou- lou en haar man, de eerste stuurman van de „Lakonia", die nu herenigd met zijn vrouw gelukkig naar huis vloog. Minder goed liep het voor een Griekse adjudant van politie, die zijn broer wilde begroeten, maar van het kastje naar de muur werd gestuurd, en ook op Schiphol bot ving, om dat zijn broer aan boord van de Arkadia was gebleven. Toen hij eindelijk bij het schip kon komen voer dit juist weg. On- verrichterzake is hij nu naar Athene te ruggekeerd. Terwijl een commissie in Athene de ramp onderzoekt gaat de discussie onver minderd voort. Tal van passagiers heb ben nu gunstige verklaringen afgelegd over het optreden van kapitein en bemanning. Zo heeft de Londenaar David Bass kapi tein Zarbis een held genoemd, die er per soonlijk voor heeft gezorgd dat ieder vei lig van boord kwam, maar zelf het schip niet wilde verlaten. Een vrouwelijke overlevende heeft ove rigens verklaard, dat de kapitein pas een uur na het uitbreken van de brand is ge waarschuwd. Er is nu ook een „Vereniging van over levenden van de Lakonia" opgericht, die wil toezien, dat er „eerlijk spel" met de overlevenden wordt gespeeld. In Schiedam heeft een brand gewoed op de „Conox", het oude Britse troepen transportschip „Oxfordshire", dat in augustus voor een totale verbouwing naar Wilton-Feijenoord kwam. Het schip moest worden opgeknapt en ingericht als passa giersschip een order van 23 miljoen gulden. De brand werd binnen een uur bedwongen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de oude „Oxfordshire" al voor de kerst dagen weer in de vaart kwam. Wilton- Fijenoord heeft daarvoor een aantal bui tenlandse werkkrachten aangetrokken, maar de werf kon zich toch niet aan de vastgestelde datum houden. In overleg met de Britse, opdrachtgevers is toen de ter mijn met drie maanden verlengd. De bedrijfsbrandweer heeft aanvanke lijk geprobeerd het vuur zelf meester te worden maar moest tenslotte toch de as sistentie vragen van de gemeentelijke brandweer van Schiedam, die twee auto spuiten, twee motorspuiten, een nevelspuit en een materiaalwagen stuurde en boven dien als extra-assistentie een blusboot van de Rotterdamse havendienst vroeg. Bij het begin van de brand of kort daar na hebben zich twee explosies voorgedaan, vermoedelijk van zuurstofflessen. De brand woedde midscheeps aan stuurboordzijde, waarschijnlijk alleen bovendeks. In het mijnwerkersdorp Nieuwenhagen zijn speelautomaten, die enige jaren gele den na veel strijd door de Limburgse ge meentebesturen uit de horeca-bedrijven zijn geweerd, weer toegelaten. Reeds op 24 oktober aanvaardde de Nieuwenhager gemeenteraad met zeven te gen zes stemmen een voorstel dat inhield dat de verbodsbepalingen betreffende speel automaten uit de algemene politieverorde ning zouden worden geschrapt. Burgemeester Th. Vrouwnraets van Nieuwenhagen droeg het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor- Als felle tegenstander van de weekloon verslinden de gokkasten noemde de burgemeester de automaten een oorzaak van heel veel el lende en leed in de mijnwerkersgezinnen. Via het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft het gemeentebestuur vrijdag be richt ontvangen dat de Kroon geen aan leiding heeft gevonden om het het oog op het algemeen belang het op 24 oktober ge nomen raadsbesluit te vernietigen. Alge meen verwacht men nu dat de horeca-be drijven in de gehele Limburgse mijnstreek er ook bij de andere gemeente-besturen op aan zullen dringen de verbodsbepalin gen omtrent gokautomaten, te schrappen uit de politieverordeningen. Het is vooral de café-houders een doorn in het oog dat de Zuidlimburgers in gro ten getale verstrooiing gaan zoeken in het nabije Duitsland. Daar knipogen in de ca fé's de vele helverlichte speelkasten ver leidelijk naar het loonzakje van de Ne> derlandse mijnwerker. Bij een onderzoek, dat de politie op aan dringen van de buurtbewoners heeft inge steld in de woning van de zeventigjarige mej. M. Jasperse te Tiel, heeft zij de be> woonster dood naast haar bed aangetrof fen. De vrouw was ongeveer een week geleden overleden. Uit het onderzoek is gebleken dat er geen misdaad in het spel is geweest. Het mysterie van de zwemmende kik vorsmannen was een van de punten, die de zaterdag in Maasbracht gehouden le denvergadering van de afdeling Limburg van de koninklijke Nederlandse schippers vereniging „Schuttevaer" hebben bezig ge houden. Er was een stuk binnengekomen over 3031. Zie je wel, hoe aardig en mak hij is? lachte Blib. Hij ziet er gevaarlijk uit, maar een Wigga doet nooit iemand kwaad! Ja, dat zagen ze. Het dier kneep z'n ogen dicht en knorde genoeglijk; toen ging het plat op de grond liggen. Aai hem ook gerust maar 'es! zie Blib. Stor aarzelde wel even, maar toen streek hij over de kop van het beest. Het deed even één oog open en keek hem vriende lijk aan. Toen aaide Flips hem ook even. MAAK OPEN POl/l/g - |K66-\ U56F ER NIETS VAM, T>ATJ6 J WAT? HO& KAM ZO'MKlÊlN KON 1X16 ZÓ HARD 61AFF6M nrrnrl WOEF - WAF- 6RRRRRR s -t HAAUVtUö EEM H0ND| IK8MJP 20 MN6 8WFF6N t 1372-B. grote hinder, die de scheepvaart op de Maas in de buurt van Venlo zou onder vinden van zwemmende kikvorsmannen. De rijkspolitie te water had gezegd deze klacht overdreven te vinden. Er was een onderzoek ingesteld, maar hieruit was gebleken, dat er ter plaatse geen kikvors-zwemvereniging of iets der gelijks bestaat. Een rijkspolitievaartuig dat dagelijks op de Maas surveilleert, heeft op het betrokken gedeelte van de Maas (beneden Venlo) nog nimmer kik vorsmannen waargenomen. Schippers hielden echter vol, dat zij 's nachts vijf kikvorsmannen een heel stuk Maas hadden zien afdrijven. Engel sen waren het, zo verklaarden de schip pers Schepen met radar bleken ook niet in de smaak te vallen. Men had juist deze zelfde dag een schip met radar uitgerust op het Julianakanaal gezien. Dit schip zou gevaarlijk hebben gevaren en ver scheidene schippers gaven ter vergade ring uiting aan hun bezwaar tegen op radar varende boten, die volgens hen ge vaar voor de scheepvaart opleveren. De commissaris der koningin in de pro vincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben. heeft zaterdag in de stadsschouwburg te Maastricht in een bijzondere vergadering van Provinciale Staten van Limburg af scheid genomen. De heer Houben treedt af nu hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Hij is zeventien jaar gouver neur van Limburg geweest. De heer J. Maenen heeft namens Pro vinciale Staten de verdiensten van de scheidende gouverneur geschetst en mede gedeeld dat de staten hem de erepenning in goud der provincie met de inscriptie: „In grote dankbaarheid" hadden toege kend. Ir. F. Wijffels, fractievoorzitter der K.V.P. in de Provinciale Staten, en dr. J. G. H. Tans, fractievoorzitter van de P. v. d. A. prezen de belangstelling en zorg van dr. Houben voor hen die in de agrarische nijverheid hun bestaan vinden. Een erecomité bood de heer Houben een geschenk in couvert aan. Namens de kerkgenootschappen in Lim burg sprak de bisschop van Roermand een afscheidswoord Vliegfeest. In het kader van de vie ring van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen zal in de zogenoemde burgerweek van 12 tot en met 20 juni onder meer een Internationaal vliegfeest worden gehouden op het vlieg veld Eelde. Schipper verongelukt. De Nederland se in Gorinchem woonachtige schipper Johan Kiebooms is in de sluit van Win- tam (België) in het water van de Rupel gevallen en verdronken. Het 42-jarige slachtoffer viel tussen zijn lichter „Anna" en een ander schip de „Vredeburg" en werd bekneld. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis van Bornem (België), waar hij is over leden aan de opgelopefi kneuzingen. Tweemiljoenste. De student M. Pool man uit Den Haag heeft gisteren in Parijs een verblijf van acht dagen in Cannes aangeboden gekregen, omdat hij de twee miljoenste bezoeker van de Eiffeltoren in dit jaar was. Tot heden hebben 43,5 mil joen personen de Eiffeltoren beklommen, ongeveer de bevolking van Frankrijk. Burgemeester. Aan de heer J. W. C. Dekking is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van de ge meenten Bleskensgraaf en Streefkerk. Krotopruiming. De heer Hein van Vlissingen, een rentenier, die in Zwitser land domicilie heeft maar nu tijdelijk in Helmond verblijf houdt, kwam onlangs in het nieuws doordat hij zijn oud landhuis tijdelijk ter beschikking stelde van een groot gezin. Nadien wilde de heer Van Vlissingen een deel van zijn grond be schikbaar stellen, waarop de overheid dan maar tijdelijke onderkomen moest bou wen. Hij heeft thans visitekaartjes laten drukken, waarop hij als zijn beroep heeft doen vermelden: krotopruimer. Dakloos door brand. Een schoorsteen brand in een met stro afgedekte boerderij is er oorzaak van dat een echtpaar met zes kleine kinderen dakloos is geworden in het Brabantse plaatsje Bakel. De oude boerderij zou over enige tijd worden af gebroken wegens uitbreidingsplannen van de gemeente. Tussen de minister van O. K. en W. en het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch bestaat een „monumentaal" verschil van mening. Op de ontwerplijst van bescherm de monumenten, die de minister 't stadsbe stuur heeft toegestuurd, staan 623 panden. B. en W. van de Brabantse hoofdstad vin den slechts 88 panden in de Bossche bin nenstad monumentaal genoeg voor de lijst. Bovendien is het van mening dat het gro te aantal zakenpanden op de monumenten lijst een ongunstige invloed zal hebben op de ontwikkeling van het economisch leven van Den Bosch. Ook vreest het, dat de mo numentenlijst een belemmering is bij de realisering van het structuurplan en het saneringsplan. B. en W. stellen nu de raad voor, de minister te verzoeken 535 panden van de ontwerplijst van de monumenten lijst af te voeren. Het K.N.M.I. deelt mee: In de algemene luchtdrukverdeling zijn gedurende het afgelopen etmaal belangrij ke veranderingen voorgekomen. De hoge- druk boven midden-Europa, die geduren de het weekeinde het weer in ons land be heerste, nam in betekenis af. Tussen de Azoren en Portugal ontstond een nieuw hogedrukgebied. Hierdoor strekt zich nu een zone van hogedruk van de Azoren via het Alpengebied tot Zuid-Rusland uit. Aan de noordzijde van deze zone ontwikkelde zich een krachtige westelijke circulatie, die op gang wordt gehouden door actieve oceaandepressies. Een eerste oceaanfropt passeerde in de afgelopen nacht ons land. Aan het warmtefront van een depressie midden op de oceaan ontwikkelde zich bij Ierland een actieve storing, die in snel tempo naar de Noordzee koerst. Deze sto ring zal de wind in ons land verder doen toenemen, waardoor de aanvoer van zach te lucht krachtiger wordt en de tempera tuur verder zal stijgen. De storing zal plaatselijk enige regen brengen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. M 5 •o- c - O iu e a ES a c g 'SÜ Den Helder onbewolkt wzw 5 4 Ypenburg onbewolkt zw 1 1 Vlissingen onbewolkt zw 2 2 Eelde onbewolkt wzw 4 1 De Bilt zwaar bew. zw 2 1 Twente geheel bew. zw 6 0 Eindhoven mist wzw 5 1 Z.-Limburg motregen zw 7 2 Helsinki motregen z 2 1 Stockholm geheel bew. zzw 4 2 Oslo onbewolkt w 4 3 Kopenhagen zwaar bew. wzw 3 1 Aberdeen zwaar bew. zzw 9 2 Londen zwaar bew. zzw 10 1 Amsterdam onbewolkt zw 2 1 Brussel mist wzw 4 1 Luxemburg mist wzw —1 2 Parijs geheel bew. w.stil 2 1 Bordeaux mist w.stil 7 2 Grenoble geheel bew. w.stil 7 3 Nice zwaar bew. nnw 16 7 Berlijn motregen w 3 1 Frankfort geheel bew. zw 1 1 München geheel bew. w 1 3 Zürich geheel bew. zzo —0 5 Genève geheel bew. w.st. —2 4 Locarno geheel bew. z 6 2 Wenen geheel bew. w.stil —4 7 Innsbruck zwaar bew. wzw 5 —10 Belgrado mist zo —2 3 Athene zwaar bew. n 6 Rome geheel bew. w.stil 15 1 Ajaccio half bew. oon 15 4 Madrid onbewolkt w.stil 10 6 Mallorca zwaar bew. no 17 13 Lissabon onbewolkt no 16 8 Dinsdag 31 december Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Maan op 17.52 uur, onder 9.45 uur. Maanstanden 30 dec 12.04 uur volle maan Maandag 30 december Hoog water 3.12 uur en 15.32 uur. Laag water 11.12 uur en 23.38 uur. Dinsdag 31 december Hoog water 4.02 uur en 16.17 uur. Laag water 12.05 uur en uur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2