Britten bemiddelen op Cyprus Neutrale zone onder Brits toezicht voorgesteld V redesprogram van Gomulka Drie doden bij liefdesdrama GOLDEN FICTION Getij voor communisten in Vietnam gunstiger Proces-Argoud voortgezet zonder de beklaagde WERELDNIEUWS V.S. verijdelen een aanval op Castro Eerlijk spel is nu uitgespeeld Trein en tram in België duurder Arabische top gaat praten over Israel Koning Paul zal de knoop doorhakken Scheuring bedreigt Nenni-socialisten Nu weigeren verdedigers te spreken Vaarverbod opgeheven in Friesland Valsemunters in België gepakt ^Praatótoel Patriarch en paus ontmoeten elkaar op de Olijfberg Nieuwe onderzeese vulkanen bij IJsland MAANDAG 30 DECEMBER 1963 Partijleiders kunnen het niet eens worden I Voor rokers met een eigen stijl De meer uitgerijpte en dus zachtere tabakssoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. Komende maanden beslissend voor Saigon Sterke communisten Veel beloven Biljetten van duizend frank nagemaakt (Dp Je Flip Cri Stellweg Bierkenners vragen NICOSIA (Reuter) De Britse minis ter voor Gemenebestzaken Duncan San dys heeft Grieken en Turken op Cyprus voorgesteld een neutrale zone in te stel len die onder Brits politietoezicht zou moeten staan. Minister Sandys heeft dit voorgesteld aan het politiek verbindings comité, dat op zijn initiatief tot stand is gekomen en dat dagelijks zal bijeenko men. De Britse minister had voorgesteld dat Grieken en Turken zich aan beide zijden van de bestandslijn zouden terug trekken. Britse militairen zouden toezien op de naleving van het bestand en volle dige vrijheid van beweging op het eiland krijgen. Het verbindingscomité wordt geleid door de Britse hoge commissaris in Nicosia, Sir Arthur Clark, terwijl de ambassadeurs van Griekenland en Turkije, de comman dant van de gezamenlijke strijdkrachten op het eiland, de Britse generaal Young, en leiders van de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep er lid van zijn. De Cyprische president, aartsbisschop Makarios, heeft na een gesprek met Dun can Sandys gezegd, dat Cyprus, als lid van het Gemenbest, Groot-Brittannië heeft verzocht tussenbeide te komen daar Cy prus door Turkije werd bedreigd. Makarios geeft er de voorkeur aan, dat de hulp aan zijn land voor het her stel van de orde door Groot-Brittannië alleen wordt verleend, en niet eveneens door Griekenland en Turkije. Turkije heeft verklaard, dat op 25 de cember Turkse straalvliegtuigen boven Cyprus hebben gevlogen. Turkije ontkent evenwel, dat ook op andere dagen Turk se vliegtuigen boven het eiland hebben ge vlogen en dat Turkse oorlogsschepen zich in in Cyprische wateren hebben gevonden. De vluchten op 25 december waren een waarschuwing om spoedig een eind aan „het bloedvergieten" te maken. MIAMI (AFP) De leider van de „op standige revolutionaire beweging", een or ganisatie van Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten heeft in Miami meege deeld dat de Amerikaanse autoriteiten 2 schepen met Cubaanse ballingen voor de kust van Florida in beslag hebben geno men. De Amerikaanse douane heeft het bericht bevestigd, zonder nadere bijzon derheden bekend te maken. Volgens de leider van de Cubaanse bal lingen waren de twee schepen met een „zeker aantal mensen" en zes bommen op weg naar een geheime basis in-het Ca- ribisch gebied. De groep was van plan geweest donderdag het plein van de revo lutie in Havanna te bombarderen met be hulp van een tweemotorige bommenwer per. die zich ook in de geheime basis be vond. Donderdag wordt het feit herdacht dat Castro op Cuba vijf jaar geleden de kreeg. NEW YORK (Reuter) De organisatie ..eerlijk spel voor Cuba", in de Verenigde Staten, wordt ontbonden. Volgens de New York Times wil de vurigste aanhanger van Castro niets meer met deze organisatie te maken hebben sedert bekend werd dat Os wald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, tot haar aanhangers behoorde- De leiding van de beweging heeft reeds verklaard dat Oswald geen lid was, hoewel hij zich bezighield met de verspreiding .van door de Castro-gezinde groep uitge geven vlugschriften. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabon nement. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent) BRUSSEL Trein en tram zullen naar alle waarschijnlijkheid in België begin januari duurder worden. De vervoers maatschappijen hebben bij de ministeries van Verkeer en van Economische Zaken reeds verzoeken om vergunning tot die verhoging Ingediend. Het kabinet zal ver moedelijk 6 januari een beslissing over nemen. De tarieven van de spoorwegen zouden voor de tweede klas met ongeveer 11 per cent worden verhoogd (van 90 centimes tot 1 frank per kilometer) en voor de eerste klas met 3,5 percent (van 1,45 frank tot 1,50 frank) terwijl de abonnementen van 18 tot 25 percent in prijs zouden wor den verhoogd al naar gelang van hun cate gorie. De tramtarieven in de grote steden zullen eveneens omhoog gaan, gemiddeld met 20 percent. Zo zal een enkel biljet op de Brusselse stradstrammen en bus sen inplaats van 5, 6 frank gaan kosten. Zondagochtend beschoten Turken en Grieken elkaar in de Turkse wijk van Ni cosia. Britse militairen kwamen tussen beide. LONDEN (Reuter) De Turks-Cypri sche vereniging Londen heeft een tele gram aan secretaris-generaal Oe Thant van de UNO gezonden, waarin zij zégt dat Griekse terroristen naar Cyprus worden overgebracht. Honderden ge wapende Griekse terroristen, benden uit Londen en Griekenland komen Cyprus bin nen om te worden gebruikt voor Griek se terroristische activiteiten bij het ver moorden van de Turken, aldus het tele gram. WARSCHAU (Reuter) De Poolse communistische partijleider Gomulka heeft in een rede een vredesprogram van vijf punten ontvouwd. Hij stelde voor: 1. bevriezing van kernwapens in cen- traal-Europa onder controle, gepaard gaande met beperking van de conventio nele bewapening; 2. een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het pact van Warschau; 3. hervatting van de pogingen om tot overeenstemming te komen over een alge mene en volledige ontwapening; 4. maatregelen om de „veiligheidszone" in andere gebieden van de wereld uit te breiden; 5. ontwikkeling van de internationale economische samenwerking. Gomulka zei, dat Polen herhaaldelijk uiting heeft gegeven aan zijn verlangen naar betere betrekkingen met West-Duits- land. Maar helaaif waren de pogingen aan Poolse zijde niet op de juiste manier door West-Duitsland beantwoord. Ondanks het feit, dat in het begin van dit jaar een handelsovereenkomst was ge tekend en er in Bonn een nieuwe regering was gekomen had West-Duitsland verder niets gedaan om te tonen, dat het zich werkelijk wil losmaken van zijn huidige politiek die de vrede in gevaar brengt, al dus Gomulka. TURIJN (AP) Een 24-jarige vrouw en haar twee kinderen zijn vermoord in een wopine te Sant'Ambrioglio di Torino, een .g'élrucht bij TiAjri. Een 28-jarige man heeft zich bij de poli tie geÉnetdrAn gezegd ^t; hij de dader is. Hij zou de drievoudige moord hebben ge pleegd wegens een niet-beantwoorde lief de. Hij zei dat hij ook de echtgenoot had willen vermoorden en daarna de hand aan zichzelf had willen slaan, maar dat hij van gedachten was veranderd. De politie heef na onderzoek verklaard dat de arrestant in huis heeft gewacht na de moord tot de echtgenoot thuiskwam. Hij deed toen een poging de man met een stuk metaal neer te slaan. De echtgenoot zou echter na een worsteling hebben we ten te ontkomen. Hij sprong van een balkon op de drie meter lager gelegen grond en riep om hulp. CAIRO iAP) Dertien januari wordt een pan-Arabische topconferentie in Cai'ro gehouden om plannen te maken voor een gezamenlijk optreden tegen het plan van Israel water van de Jordaan te gebruiken voor bevloeiing van de Negebwoestijn. Elf Arabische koningen en presidenten hebben tot dusverre laten weten dat zij zul len deelnemen aan de besprekingen. Van Saoedie Arabië is nog geen bericht geko men. In goed ingelichte Arabische kringen werd meegedeeld, dat het hoogst waar schijnlijk is dat kroonprins Feisal zal ko men en niet koning Saoed. ATHENE (AFP) Koning Paul van Griekenland heeft geen succes gehad met een beroep op de leiders van de „Unie van het Centrum" en de Nationale Radi cale Unie" om samen te werken met het oog op de spanningen om Cyprus. Koning Paul verklaarde dat hij nu zelf een be slissing zou nemen. De aftredende eerste-minister Papan- dreou van de „Unie van hbt Centrum" betoogde, dat alleen nieuwe verkiezingen op korte termijn een oplossing voor de regeringscrisis kunnen brengen. Oppositie leider Canellopoulos verzet zich tegen dit denkbeeld. Volgens hem zouden de twee partijen wel degelijk kunnen samenwer ken, totdat de crisis om Cyprus zal zijn opgelost. De regering van Papandreou trad op 24 december af, nadat zij in het parlement slechts het vertrouwen had kunnen krijgen dankzij de stemmen van de 28 afgevaar digden van de pro-communistische „Ver enigde Democratische Partij". De pre mier had tevoren laten weten, dat hij niet bij de gratie van deze partij wilde re geren. De „Unie van het Centrum" had bij de verkiezingen op 3 november 138 zetels gekregen, tegen 132 zetels voor de Natio nale Radicale Unie". ROME (AP) Het bestuur van de Ita liaanse socialistische partij heeft opdracht gegeven maatregelen te nemen tegen de dertien senatoren die hebben geweigerd parlementaire steun te geven aan de re gering van premier Aldo Moro bij een vertrouwensvotum. Verwacht wordt dat door deze stap de kloof in de partij van Nenni zich zal verbreden. De disciplinaire commissie van de par tij zal moeten besluiten welke straf aan de rebellen zal worden opgelegd. Vorige week werden 23 rebellen uit de Kamer van Afgevaardigden door de commissie voor een jaar geschorst. Inmiddels gaan de pro-communistische rebellen in de partij door met hun plan nen voor een nationaal congres van de linkervleugel van de partij, dat op elf en twaalf januari te Rome zal worden gehou den. Het is niet uitgesloten dat de rebellen daar zullen komen tot de oprichting van een eigen partij. In dat geval zal Italië drie socialistische partijen hebben. De schorsing van de parlementariërs houdt in dat zij zich moeten onthouden van alle politieke aktiviteiten. ";'i uiiirau.:«wni»j:iui EEN LAURENS PRODUKT (Van onze correspondent) WASHINGTON - Na de staatsgreep in Zuid-Vietnam is liet contact tussen de Amerikanen en de nieuwe regering daar beslist veel beter geworden. Met name met generaal Van Minh, het hoofd van bet militaire bestuur, kunnen de Ameri kanen goed overweg. Maar Van Minh beeft in zijn bewind een oppositionele groep, waarvan generaal Dinli de leider is en het politieke gemanoeuvreer neemt zoveel aandacht van de leiders in beslag, dat de strijd tegen de Viet Cong de communisten er onder lijdt. De macht van de communisten is in 1963 belangrijk groter geworden. Toen Diem nog aan het bewind was, kreeg het buitenland veel te gunstige berichten over zijn machtspositie te horen. Een voordeel van de staatsgreep is in elk geval, dat men thans meer kan horen over de werke lijke situatie ook al is die voor de anti communisten niet gunstig. De macht van de communisten in de Mekongdelta, maar ook in de centrale hoogvlakte in de laatste tijd zo toegeno men, dat het voor het prestige van de of ficiële regering absoluut noodzakelijk lijkt, dat zij de communisten enkele éclatante (Van onze correspondent) PARIJS Nadat het proces tegen ko lonel Antoine Argoud zaterdag pas tegen middernacht werd onderbroken, is vanmid dag in het Fort van Vincennes bij Parijs de derde zitting geopend, waarbij noch de beschuldigde noch zijn vijf advocaten aan wezig zouden zijn. Na een nieuw en uitvoerig beraad had de jury van het bijzondere tribunaal voor de veiligheid van de staat zaterdag ten tweede male het verzoek van de verdedi ging verworpen het proces te onderbreken en Argoud aan West-Duitsland over te le veren, uit welk land hij in februari van dit jaar werd ontvoerd. Toen de president van het tribunaal de verwerping van het verzoek bekend had gemaakt, lieten de ad vocaten van Argoud weten dat hun zwij gende cliënt zou weigeren verder bij de zit tingen aanwezig te zijn. Zijzelf wensen niet langer de verantwoordelijkheid van de verdediging te dragen. Vanmorgen werd in het Fort van Vincennes echter verwacht dat de advocaten door de president van het tribunaal verplicht zouden worden in afwezigheid van hun cliënt zijn belangen toch te blijven verdedigen. In dat geval zouden ze echter niet bereid zijn hun mond open te doen. De verwerping van het verzoekschrift werd door het tribunaal vooral wel geba seerd op de omstandigheid dat Argoud be recht moet worden op grond van de diver se misdaden van de O.A.S., waarvoor hij verantwoordelijkheid aanvaard heeft. Op welke wijze en onder welke voorwaarden Argoud in februari van München naar Pa rijs werd overgebracht, was een vraag die het tribunaal zich niet geroepen acht te onderzoeken of te beantwoorden. Wanneer Franse particulieren op geheime agenten, aldus de motivering, het Westduitse grond gebied hebben geschonden, dan betreft die schending een zaak waarbij in principe enkel de beide regeringen betrokken zijn. Argoud bevond zich in West-Duitsland in het begin van dit jaar echter onder een schuilnaam en onder illegale omstandighe den en daarom kwam het de jury twijfel achtig voor of, gelijk de verdediging be weert, de Bondsrepubliek voor de O.A.S.- leider wel zo vlot in het krijt zou willen treden. De president van de rechtbank kon zich even later nog positiever uitdrukken toen hij van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, ver nam dat Bonn tot dusver geen enkele stap ondernomen heeft om van Parijs de te ruggave van Argoud te eisen. Kort voor de aanvang van de zitting van vandaag werd wel algemeen aangenomen dat, nu de voornaamste obstakels van ju ridische en diplomatieke aard uit de weg zijn geruimd het proces vlot de eindstreep zou kunnen bereiken. Het werd zelfs niet uitgesloten geacht dat vandaag het vonnis al zou vallen. nederlagen toebrengen. Anders moet de of ficiële regering wel zeer dalen in fiet res pect van de bevolking. Davis Halberstam, een jonge en uitste kende correspondent van de New York Times, heeft na een verblijf van vijftien maanden Vietnam verlaten. Hij gaf on langs een treffend beeld van de toegeno men macht van de communisten in een dorp in de delta. Zo'n dorp kunnen vertegenwoordigers van de regering soms nog alleen bereiken per vliegtuig. Hun kleine toestel landt dan op een eenvoudige startbaan. Bij die lan ding loopt men nog kans te worden be schoten. Op die manier kwam onlangs een Ame rikaans officier in zo'n dorp aan. Tot zijn verbazing zag hij, dat de communistische vlag gehesen was op de roomskatholieke kerkl Hij vroeg de priester, hoe dat kwam. Deze antwoordde: „dat is heel eenvoudig, kapitein! U en de regering komen hier eens in de drie of vier maanden. Dan drinkt u thee met me en dan vertrekt u weer. Maar de Viet Cong komen hier iede re nacht en die vlag is de prijs die zij vragen voor het voortbestaan van mijn kerk. Ik vind hen heel slim". De eerste vier maanden van het jaar vor men een droge tijd in Zuid-Vietnam. In die periode zouden de regeringstroepen de grootste kans hebben om de communisten terug te drijven. Die periode leent zich na melijk het beste voor achtervolging. De nieuwe regering belooft veel. Maar niemand weet, of zij die beloften zal na komen. Tot dusverre hebben de regeringstroe pen geen acties willen ondernemen waar bij zijzelf aanzienlijke verliezen konden lijden. Naar men zegt, hebben zij de Viet Cong herhaaldelijk in het nauw gebracht, maar zij lieten hun dan vaak een opening om te ontsnappen. Er werd meestal niet te fel gevochten en de verliezen bij de regerings troepen bleven beperkt. De toestand is thans echter zo dreigend geworden voor de regering, dat sommigen te Washington van oordeel zijn, dat de eerste vier maanden van 1964 voor de re gering van generaal Minh „er op of er onder" betekenen. De kansen kunnen nog keren, zegt men, maar dit zouden Van Minh's laatste kansen weieens kunnen zijn. McNamara, de Amerikaanse minis ter van defensie, is opnieuw naar Zuid- Vietnam geweest. Hij acht de toestand beslist ernstiger dan elf weken geleden. Er kan natuurlijk een moment aanbre ken, waarop Amerika zich af moet vragen of het zelf moet ingrijpen in dit land. Voor president Johnson zou dit een uiterst moeilijke beslissing zijn, vol internationale en binnenlandse implicaties. Te moei lijker, omdat men zich moet afvragen of de communisten en met name China niet op zulk een hachelijke interventie in het oerwoud aansturen. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben het vaarverbod voor de Friese wate ren ingetrokken. De sluizen zullen worden geopend. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische politie heeft in samenwerking met Interpol een aantal Belgen gearresteerd dat betrokken is ge weest bij het vervaardigen en uitgeven van vervalste biljetten van duizend Bel gische frank. Zij zouden voor 23 miljoen frank hebben gedrukt, doch slechts weinig in omloop hebben gebracht. De namaak was niet perfect; het papier was te hard, de tinten waren lichter en het watermerk was anders dan dat van de originele bil jetten. Vorige week was vastgesteld dat de bil jetten te Charleroi, in Noord-Frankrijk en te Thuis, een dorp bij Charleroi, waren aangeboden. Dat gebeurde door een zui derling tussen de 25 en 40 jaar. De poli tie kwam tot de conclusie dat het hoofd kwartier van de vervalsers te Peissant, in de Belgische provincie Henegouwen, moest zjni. Zondag zijn daar en in de buurt eni ge verdachten gearresteerd. Het plan blijkt te zijn uitgegaan van een caféhouder die aan de vertegenwoordi ger van een kasregisterfabriek voorstelde hem in valse biljetten te betalen die dan voor een kwart van hun nominale waarde zouden worden berekend. De vertegen woordiger sprak er zijn werkgever over en zij besloten een drukker in Gent in de arm te nemen, die de cliché's van de biljetten zou kunnen leveren. Deze heeft bekend dat hij dat heeft gedaan doch, zo zegt hij, die biljetten waren uitsluitend voor reclame bedoeld, zijn medeplichtigen beweren echter dat hij hun zelfs zijn pers heeft geleend om de biljetten te drukken. De pers is nog niet gevonden. De ver valsers hebben verteld dat zij de drukken zo slecht vonden dat zij het grootste deel in de rivier de Sambre hebben ge gooid. De politie vermoedt echter dat de ze biljetten zich nog ergens bevinden. Onze vriend Flip weigert te erkennen dat hij een dagje ouder wordt. Hij wil z'n jeugd niet opgeven. Hij wil de jonge held blij ven, de charmeur en Adonis de hij placht te zijn. Hij weigert daarom hardnekkig akkoord te gaan met het feit dat de rol van jonge held voor iedereen eens is uit gespeeld en dat daarmee een geheel nieuw stuk op het répertoire genomen moet wor den. Flip verloochent de ouder wordende man die hij al geheel en al is. Hij wil hem niet recht in de ogen zien, laat staan met hem leven. Al met al is het een nogal trieste ge schiedenis, het het mededogen wekt van degenen die hem. mogen en de lachlust van hen die hem niet mogen. Beide partijen zien bekommerd of meesmuilend toe hoe hij steeds meer zorg gaat besteden aan zijn uiterlijk; de mooie pakjes die almaar duurder en van geraffineerder ma kelij moeten zijn, de vrolijke dasjes, de modieuze schoentjes, de nouveauté's die eigenlijk voor de jongeren zijn bedoeld. Zij zien zijn ogen die hongerig de reactie van zijn verschijning op jongeren aftas ten. Zij zien hoe krampachtig hij zijn best doet mee te doen, door flauwe grapjes en vlotte flirt. Zij horen zijn verhalen over alle gemaakte of nog te maken veroverin gen, verhalen die hoe langer hoe meer plaats in beslag nemen in zijn gesprek ken en zij doorzien zijn bedoeling: zich zelf en anderen overtuigen van zijn hoge noteringswaarde als man. Het vreemde is dat toen Flip nog werkelijk de jonge char meur was die hij nu zo vertwijfeld door wil blijven spelen, hij dat aanvaardde zonder meer, er nooit over pochte en het lang niet de belangrijkheid toekende die hij er nu aan is gaan hechten. Zo'n leuke Flip was hij. Zo'n charmante jongen. Maar de dubbelslachtige figuur die deze Flip kunstmatig in leven probeert te houden, over straat stappend met een dartel verende pas en ver over aar sblikken naar links en rechts, dat is een angst aanjagende verschijning, waarvan de vrien den spijtig zeggen: wat jammer toch dat hij niet inziet dat hij méér heeft dan zijn uiterlijk alleen ISTANBOEL (Turkije) (AP) Het oecumenische orthodoxe patriarchaat van Constantinopel (Istanboel) heeft offi cieel bekendgemaakt, dat patriarch Athe- nagoras van de orthodoxe kerk op 3 janua ri uit Jeruzalem zal vertrekken, om op de Olijfberg een ontmoeting te hebben met paus Paulus VI van de roöms-katholieke kerk. Zegslieden, van het patriarchaat zeggen dat het streven is gericht op vréde en vriendschappelijke betrekkingen tussen christelijke kerken, groter begrip en eeri^ uitwisseling van vertegenwoordigers ter behartiging van gemeenschappelijke be langen met behoud van de autonomie en onafhankelijkheid van elke kerk afzonder lijk. MOSKOU (Reuter) De patriarch van Moskou en Rusland, Alexei, zou patriarch Athenagoras hebben meegedeeld dat een ontmoeting tussen hem en de paus zou moeten worden beschouwd als een tref fen van „twee vooraanstaande bedevaart gangers", doch niet als een samenkomst van twee der hoogste kerkleiders. Patri arch Alexei verklaarde dat hij gaarne zelf naar Jeruzalem zou komen, indien zijn ge zondheidstoestand hem dit zou toestaan. REYKJAVIK (AP) Zondag zijn voor sw zuidkust van IJsland drie bieuwe on derzeese vulkanen gaan wérken. As en puimsteen worden honderd meter de lucht ingeslingerd. De nieuwe uitbarstingen doen zich voor op anderhalve kilometer van de nog steeds buitengewoon actieve vulkaan, die veer tien november een eiland gevormd heeft. Verondersteld wordt, dat thans een tweede eiland bezig is zich te vormen. Het eerste eiland, Surtsey genaamd, is meer dan honderd meter hoog en enkele honderden meters lang. c D Misselijk. Een Britse doctor in de filoso fie heeft voorgesteld gewoontemisdadi gers een misselijk makend middel toe te dienen en hen vervolgens bijzonderheden van hun misdaad te tonen. Hij noemt dit een „afkeerstherapie", zoals al wordt toegepast bij behandeling van al coholisten en sexueel ontspoorden. Boom. Een volgepakte bus die op sleep touw was genomen, werd zaterdag in de buurt van de Mexicaanse stad Leon te gen een boom gesmakt. Tien personen kwamen bij dit ongeluk om het leven. Tien andere passagiers zijn in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Doodgevroren. Een buschauffeur en veer tien van zijn passagiers zijn doodgevro ren in een bus die in Iran in de sneeuw is blijven steken. Het is gebeurd in de buurt van de Harazpas. Elders in het door sneeuw bedekte noord-Iran zijn ze ventien mensen doodgevroren. Rookwolken. Autobestuurders in Frankrijk zullen voortaan een boete krijgen als hun voertuigen „buitensporige rookwol ken" produceren. Tot deze maatregel is besloten om verontreiniging van de lucht tegen te gaan. Discriminatie. De voorzitter van het „Ame rikaanse Joodse Comité", A. M. Sonna- bend, heeft vijftig grote Amerikaanse particuliere maatschappijen beschuldigd van discriminatie tegenover joden bij de aanstelling van leidinggevend personeel. Dansen. Danspartijtjes, die onder de rege- ring-Diem in de Zuidvietnamese hoofd stad verboden waren, zijn voortaan toe gestaan, maar alleen op zaterdagmiddag en -avond en op avonden voorafgaande aan officiële feestdagen. In een commu niqué wordt bovendiënd nog een aantal beperkingen opgesomd. Leeuwen. Op Sardinië hebben twee circus leeuwen een hevig duel uitgevochten om de gunsten van een leeuwin. Er was geen overwinnaar. De leeuwin zag beide leeuwen aan hun verwondingen sterven. Dagtocht. Bij een autobusongeluk bij de Zuidafrikaanse stad Durban zijn zondag 13 mensen om het leven gekomen en 28 gewond. De mensen maakten een uit stapje. De autobus raakte van de weg en kwam twaalf meter lager onderste bo ven in de ondiepe rivier de Omzindoezi terecht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3