I v Britten zitten op Cyprus in een netelig parket IJn^f Zij behoren tot de garanten en zijn tevens de aangewezen bemiddelaars Sovjet-Unie gaat Algerije helpen Gezinsleven in VS sterk beïnvloed door echtscheiding Moeder van Anneke Grönloh bedwelmd en beroofd Nieuwe bevelhebber Westduitse leger i m na MAANDAG 30 DEC^"B»R 1963 5 Opgelegde' grondwet C risisste m ming Rover met mensenkennis <7 sei^efek van het Latijnse woorc voor zeven ALLEMAN Dit zijn de dagen van het terugkijken; terugkijken op het oude jaar. Wij doen het graag. Maar minstens even leuk is het rondkijken; rondkijken naar elkaar. Naar gewone mensen, die gewone dingen doen. Bert Haanstra was er twee jaar lang voor op pad met wijn verborgen filmcamera. Hij schoot er 60 kilometer film mee, waarvan hij er tenslotte 2*/« monteerde tot zijn film ^Alleman": een familieportret van ons Nederlanders. Een vriendelijk portret van een vriendelijk volkje. Want Maan- stra's visie op u en mij is niet zuur of gekweld. Hij is een vriendelijk man. W$ komen er goed bij hem af. Aardige mensen met de beste bedoelingen, een beetje weerloos soms, of aandoenlijk, erf dwaas of zomaar mal. Maar nooit ver schijnen wij elkaar in Alleman als kwetsend of belachelijk. „De filmcame ra doet een keuze en isoleert daardoor mensen van hun omgeving." schrijft A. Koolhaas in het aardige fotoboekje dat „De Benige Blij" over Alleman heeft laten verschijnen. Een benadering van die Nederlander met de verborgen ca ra betekent een verheviging van de erlander, een dramatisering van het alledaagse, aldus Koolhaas. Sommige mensen worden door de verheviging van dat isolement zo deerniswekkend weerloos, dat ze lmehwebkend worden. Onopvallend in de massa, maar pot sierlijk in hun isolement. Die opnamen zijn in Alleman achterwege gelaten. Er bleef genoeg over. Wij weten sinds Alleman voorgoed hoe wij ons aan het strand in badcostuum steken, hoe wij ons glaasje bier overeind houden in het oürnavalsrumoer, of hoe wij van Ter Apel tot Sas van Gent het amateur toneel beoefenen. Haanstra heeft het voor ons gezien. En bij duizenden trek ken wij naar de bioscoop om met hem mee te kicken. Een vertederend familie portret. if 1 'i U- r&Ê. W" i W&; - - i#;""' "s - 't. i >r -i m ;i 1*1i> 11r. ><to 1 Larnaca in afzonderlijke Griekse en Tur se delen. Volgens de Grieken is een der gelijke splitsing in de praktijk onmoge lijk en ook onnodig. Maar de Turken klem men zich vast aan de letter van de over eenkomst. Makarios wil de gemeentelijke eenheid herstellen met waarborgen voor de Turkse minderheid. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering wenst snel te handelen wegens het dreigende ge vaar van een nieuwe burgeroorlog op Cy prus en, wat erger zou zijn, vijandelijk heden in het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee tussen de NAVO-leden Grie kenland en Turkije. De Britse minister voor Gemenebestzaken, Duncan Sandys, besloot tot zijn reis naar Cyprus na het dreigement van Turkije om militair in te grijpen als de andere twee landen, Grie kenland en Groot-Brittannië, die garant staan voor de grondwet van Cyprus, niet gezamenlijk met haar zouden optreden. In geval van eenzijdige actie zouden de Turken Griekenland tegenover zich vin den. De Britse militaire commandant, gene raal Young, wordt thans officieel aange duid als de bevelhebber van de „wapen stilstands-strijdmacht" en niet meer, zoals oorspronkelijk, van de „gezamenlijke strijdmachten". Deze laatste titel klopte niet met de werkelijkheid, want de mili taire samenwerking tussen Britten. Tur ken en Grieken bleef uit. De strijdmacht bestaat tot nog toe uitsluitend uit Britse militairen. De Britten trachten echter als nog een algehele samenwerking tot stand te brengen, waarvan het politieke verbin dingscomité een eerste stap is. Een oplos sing is, op grond van het garantieverdrag, alleen mogelijk op Grieks-Turks-Britse basis. De Britse positie is verre van gemak kelijk. De Britten voelen er weinig voor de rol van politie-agent alleen op zich te nemen. Dit zou te veel lijken op de oude Britse koloniale positie. Sommigen zijn van mening dat de rol van politieman en bemiddelaar niet door dezelfde mogend heid kan worden uitgeoefend. Indien Cyprus bereid zou zijn dit te be kostigen, is het niet uitgesloten dat de UNO eventueel vredestroepen zullen stu ren. Sommigen geloven dat een vredes poging van niet direct betrokkenen de beste kansen maakt. Groot-Brittannië's eerste zorg is de rust op het eiland te herstellen en de politieke sfeer te scheppen welke een oplossing mo gelijk maakt. Herstel van de rust lijkt, anders dan toen Groot-Brittannië tegen over een tegen zichzelf gerichte guerrilla stond, vrij eenvoudig. Maar het vinden van een nieuwe politieke regeling is des te moeilijker, omdat de bodem uit het ver gelijk van Zürich en Londen van 1960 is weggevallen. De destijds aan Cyprus „opgelegde" grondwet heeft door gebrek aan onderling vertrouwen nooit behoorlijk kunnen wer ken. Vandaar dat Makarios in april een herziening aan de orde stelde, waartegen de Turks-Cyprioten, met steun van Tur kije, verzet aantekenden. Groot-Brittannië was destijds van mening dat de geringste kans op een Grieks-Turks samengaan op Cyprus te verkiezen was boven voort gaand bloedvergieten. Het ergste in de nieuwe situatie is, dat de Turkse regering in plaats van de Turks-Cyprioten Maka rios' voorstellen van 16 december beant woordde. Vanzelfsprekend weigerde Ma karios hierop in te gaan. Ingrijpende amendementen met betrek king tot de grondwet vereisen de ratifica tie door Groot-Britttmnië, Griekenland en Turkije, maar minder belangrijke, betref fende lokale problemen, moeten door de Cyprioten zelf worden geregeld. Makarios voorstellen zijn echter volgens velen hele maal niet anti-Turks. De Britse en Griekse regering zijn 't eens over de noodzaak van een herziening van de grondwet. Door de impasse met Tur kije kan er echter geen sprake zijn van eendrachtig optreden van de drie garanten. Het voornaamste strijdpunt betreft eigen lijk een ondergeschikte kwestie: de split sing van de vijf grootste steden in Cyprus Nicosia, Famagusta, Paphos, Limassol en De crisis kreeg een internationaal ka rakter toen de Turkse regering op kerst dag de Britse ambassade in Ankara waar schuwde dat Turkije in Cyprus militair zou ingrijpen, tenzij snel gezamenlijk zou worden opgetreden ter bescherming van de Turkse gemeenschap. Turkse oorlogs schepen werden naar Cyprus gestuurd en Turkse straaljagers gierden over Nicosia. De Turks-Cyprioten schijnen bereid te zijn voor hun rechten te vechten en de Turkse regering zou hen willen steunen. Makarios zou die rechten echter niet wil len aantasten, maar ze alleen een realis tischer inhoud willen geven. De Grieks- Cyprioten, die hebben ervaren dat het Turkse recht van veto te ver gaat, wen sen daarom een nieuwe regeling. Demo cratie betekent eerbied voor de rechten van minderheden, maar niet dat min deren elk redelijk plan van de meerder heid kunnen blokkeren, zo luidt de op vatting van degenen in Groot-Brittannië die sympathie voor het standpunt tonen. De Grieks-Cyprioten zijn bereid Britse be middeling te aanvaarden, niet als onder tekenaar van het garantieverdrag, maar in zijn rol van centrum van het Britse Gemenebest. Tot nu toe hebben de Grieks- Cyprioten niet de hulp van Griekenland ingeroepen. De politie van San José in Califomië wekt een winkeldief die blijkbaar over een flinke dosis mensenkennis beschikt. Hij wandelde een modezaak binnen en opende een doosje waaruit hij een flink uit de kluiten gewassen muis tevoor schijn haalde. Terwijl het personeel vanaf toonban ken en stoelen angstig de verrichtingen van muis en vreemdeling tegelijk pro beerde te volgen, zocht de man de kost baarste japon uit, pakte zijn muis op en verdween. ALGIERS (Reuter)Een Algerijnse de legatie heeft een bezoek van tien dagen aan Moskou gebracht om de besprekingen, die in Algiers waren begonnen over de besteding van een lening van ongeveer 357 miljoen gulden, die de Sovjet-Unie aan Algerije heeft verstrekt, voort te zetten. Na een overleg, dat tien dagen heeft ge duurd, is te Moskou meegedeeld dat over eenstemming is bereikt over de hulp. die Rusland Algerije op economisch en tech nisch gebied zal geven. De Sovjet-Unie zal helpen bij 't opleiden van Algerijnse tech nici. Zij zal Algerije ook op landbouwge bied steunen. Verder wordt verklaard dat Sovjet-Rus land en Algerije grote waarde hechten aan de besluiten, die werden genomen op een bijeenkomst van Afrikaanse leiders die in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is gehouden. Hierbij werd gewezen op de op vatting, dat er in Afrika geen kernwa pens mogen worden opgeslagen. WASHINGTON (Reuter) Ongeveer 2.365.000 Amerikaanse kinderen een op iedere vijfentwintig wonen bij een wet tig gescheiden of gescheiden levende va der of moeder. Drieënnegentig percent van deze kinderen is onder de hoede van de moeder. Meer dan anderhalf miljoen ge zinnen op een titaal van ruim 47 miljoen in geheel Amerika hebben een gescheiden of gescheiden levende man of vrouw aan het hoofd een feit van „grote sociale betekenis". Het overzicht over het leven in de Ver enigde Staten vermeldt ook, dat het ge middelde inkomen per gezin in 1959 ruim 20.000 gulden per jaar bedroeg. Het slechtst kwam in dit opzicht de staat Mississippi voor den dag met een gemiddeld inkomen van ruim 10.000 gulden per jaar tegen Alaska ruim 26.000 gulden. Het inkomen is de laatste jaren over het algemeen gestegen, onder meer doordat meer vrouwen buitenhuis gingen werken. januari is genoemd naar Janus de Romein se godïh.begin februari is genoemd naar Februa een boe- tefeesf der Romeinen maart is genoemd naar de oorlogsgod Mars april is afgeleid van hef Latijnse woord vooropenen meiisgenoemdnaar Maia de Romeinse qoainvande aarde juni is genoemd naar de huweltjhsQodin Juno o naar decdnsul Brutus juli is genoemd naar Julius Ceasar naar de Romeinse keizer Auqustus oktober is afgeieid van her Latijnse woord voor acht tof november is afgeleid «n het Latijnse woord voornegen decemtariil^^id" van het Latijnse woord voor hen Twee jongemannen van ongeveer 20 jaar hebben in de nacht van zaterdag op zondag in haar woning aan de Uiterwaar denstraat in Amsterdam mevrouw F. Ro- rora, de moeder van Anneke Grönloh, be dwelmd, de kasten in haar kamers over hoop gehaald en ongeveer 2000 gulden ge roofd. Van de sieraden wordt niets ver mist. Zaterdagavond werd mevrouw Rorora opgebeld door een onbekende, die zei dat Anneke Grönloh in Amersfoort waar zij die avond was opgetreden, een auto-onge luk was overkomen. Mevrouw Rorora be gaf zich naar het hotel in Amsterdam waar Anneke haar intrek heeft genomen om aan de grote belangstelling van haar be wonderaars te ontkomen. Daar was van een ongeluk niets bekend en korte tijd la ter keerde Anneke gezond en wel in het hotel terug. Mevrouw Rorora ging naar huis. Toen zij de voordeur had geopend stonden plot seling twee jongemannen achter haar, die haar een vloeistof in het gezicht wierpen, waardoor zij bedwelmd raakte. De man nen hebben haar naar binnen geduwd en haar in de gang laten liggen. Daar is zij zondagmorgen bij kennis gekomen. Toen ontdekte zij dat alles overhoop was ge haald en dat een bedrag van 2000 was verdwenen. BONN (Reuter) Generaal Heinz Trett- ner volgt 1 januari generaal Friedrich Förtsch op als bevelhebber van het West duitse bondsleger. Generaal Trettner is 56 jaar. Hij kwam in 1925 in dienst als officier bij de land macht en kreeg later een vliegeroplei ding. Trettner was stafofficier bij de lucht landingstroepen die Nederland, Kreta en Sovjet-Unie binnenvielen. In 1944 diende hij aan 't Italiaanse front. Na de oorlog werkte hij voor een glashan delaar en studeerde intussen rechten en economie in Bonn. In 1956 trad Trettner in dienst van de Bundeswehr en werd bij de NAVO in Parijs gedetacheerd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5