Paul Hindemith overleden Italië eert Belli, de dichter van Rome DE PROGRAMMA'S Voorstellingenreeks van „Oliver" gestaakt Behan weer in ziekenhuis Zweedse censuur verbiedt film van Sjöman TELEVISIE MAANDAG 30 DECEMBER 1963 7 b' Sas Buiige Rigoletto „DE DICHTER VAN ROME", dat fclWkt MfTéfflketje vreemd. Rome, zo is men geneigd te zeggen, zal toch wél meer dan één dichter hebben gehad. Natuurlijk is dat waar, hoewel het kenmerkend is voor de Eeuwige Stad, dat hier talloze grote kunstenaars hebben gewerkt (Rafael, Michel angelo, Bernini, maar ook Ovidius, Vergilius, Martialis) maar dat slechts weinig grote mannen binnen de muren geboren zijn. In ieder geval „de dichter van Rome", dat kan u iedere Romein vertellen, is Giuseppe Gioaccino Belli. Hij leefde van 1791 tot 1863 en zijn verzen leven in de volksmond voort, Fraaie rakker die later als pauselijk censor Verdi s Rigolettoverbood John Hollingsworth t nabeschouwingen Het weekeinde 1963: ANOERHALFMILJOEN BEREIKT!! UOüA eoo - jbhI J De radio geeft dinsdag T el evisie programma Bassist J an Oven verlaat Dutch Swing College Band Paul Hindemith, de bekende, In Duits land geboren Amerikaanse componist, is zaterdag in een ziekenhuis in Frankfort aan een afwijking in de bloedsomloop overleden. Hindemith is 68 jaar geworden. Hij behoorde met Bartók, Schönberg en Strawinsky tot de grote „moderne klas sieken" die aan de muziek van onze tijd een gezicht gegeven hebben. Alle vier moesten zij voor de politieke terreur tus sen 1933 en 1945 naar Amerika uitwijken. Van hen is alleen de één-en-tachtigjarige Strawinsky nog in leven. Hindemith ver trok in 1938 uit Duitsland waar het wer ken hem onmogelijk gemaakt werd door de haatcampagne van de nazi's tegen „Entartete Kunst". Van 1940 tot 1953 was hij docent aan de Yale universiteit, daar na verdeelde hjj zijn tijd tussen de Ver enigde Staten en Europa waar hij o.a. te Ziirich compositiecursussen gaf. Ik her inner me van hem een ga.st-optreden als dirigent bij het Concertgebouw, waar hy zijn pianoconcert en een symfonie leidde. Een vrij kleine, zware man die met onver stoorbare regelmaat het orkeet eer tak- teerde dan dirigeerde. HIJ WAS EEN TYPE van de muzikale handwerksman naar Middeneuropees mo del, aangepast aan de situatie van onze tijd. Zou men zijn stamboom willen op stellen, dan zou men voor de oorsprong daarvan moeten verwijzen naar meesters der koorpolyfonie als Heinrieh Isaac en Ludwig Senfl, om via de vernieuwer der protestantse kerkmuziek Heinrieh Sehütz en het culminatiepunt Bach terecht te komen bij Brahms en Reger. In zoverre deze laatste twee het romantisch ideaal vertegenwoordigen, vindt men hun sporen niet terug, maar in zoverre zij zochten naar een hechte, onversierde constructie des te meer. Met het prototype van de zeventiende- of achttiende-eeuwse stads- of hofmuzikant, meester op vele wapenen, was Hindemith verbonden door zijn veel zijdigheid. Hij was een volleerd kamer muziekspeler (violist en altist, in de laat ste functie aan het Amar-kwartet dat in de jaren na Wereldoorlog I bekend was, en waarvan ook onze landgenoot Maurits Frank deel uitmaakte), een veelgevraagd dirigent en een pedagoog van gezag. Als zodanig zocht hij voor de muziek, die omstreeks 1915 op een dood spoor van subjectiviteit en „Weltschmerz" gekomen was, naar een nieuwe werkbasis. De uit komsten formuleerde hij in „Unterweisung im Tonsatz", een driedelig leerboek. Hij ontwikkelt hierin een soort logica van het harmonisch verloop, uitgaande van de spanningswaarde der accoorden met hun boven-harmonischen. Vooral in zijn latere Amerikaanse jaren heeft deze theorie veel crhnnl PPtnaalrt NIET ALLEEN DOOR ZIJN belangstel ling voor methodische vraagstukken, ook door zijn enorme produktiviteit heeft Hin demith een oude traditie weer opgenomen. Hij doorbrak eens en voor altijd de op vatting dat de componist de slaaf van de inspiratie is, die hij maar heeft af te wach ten. Hij begreep dat men alleen met wer ken en nog eens werken de deur voor de muze openhoudt. Hij stond klaar om te componeren wanneer daarnaar gevraagd werd. Wèt er gevraagd werd leek hem vrij onverschillig te zijn. Hij schreef voor mechanische piano's, voor mechanisch orgel, voor trautonium (een elektronisch instrument), sonate's voor alle soorten blaasinstrumenten (óók fagot, óók trom bone, en een sonate voor vier hoorns), „Konzertmusik" voor houtblazers, een andere voor koperblazers en twee harpen, en zelfs een sonate voor contrabas. Hij is een voorloper geweest van het tegenwoor dige streven om de jeugd actief bij de mu ziek te betrekken. Vooral in de jaren vóór 1933 schreef hij een groot aantal werken voor de amateuristische muziekbeoefening. Zijn algemene gezichtspunten over de ver houding van musicus en maatschappij heeft hij neergelegd in de studie „A Com poser's World". IN DEZE KORTE OPSOMMING van activiteiten bleef heel veel nog ongenoemd. Zoals het uitgebreide pianowerk „Ludus Tonalis" dat in twaalf preludes en fuga's alle kunstgrepen van Bach's „Wohltémpe- riertes Klavier" in Hindemith-se trant aan de orde stelt. Of zijn pogingen, in dé periode tussen de twee wereldoorlogen, om de opera nieuw leven in te blazen met de zogenaamde „Zeitoper" over gemengde berichten, een genre dat alleen door de „Dreigroschenoper" van Brecht en Weill de tijd heeft kunnen overleven. In 1936 vertoefde Hindemith juist in Londen toen koning George V overleed. Op verzoek van de BBC schreef hij binnen 24 uur een „Treurmuziek" van tien minuten voor Alt- V-.. V-uV.' '- -I X*. ..V'! Van de musical „Oliver" zal op nieuw jaarsdag de laatste voorstelling worden gegeven. Dit is het resultaat van langdu rig overleg tussen de financiële deelheb bers in deze theaterproduktie weik over leg de afgelopen nacht een einde nam. Na een speeltijd van zes weken in het Luxor- theater te Rotterdam, waar de voorstel lingen wegens geringe publieke belangstel ling vroegtijdig werden afgebroken, ging „Oliver" op 6 december Jl. naar het City theater te Amsterdam. De producers hadden een stille hoop hier enige maanden te kunnen spelen om daar na nog enkele maanden op tournee te gaan door het land. De resultaten in Amster dam bleken dusdanig beneden alle ver wachtingen dat nu is besloten voorgoed te stoppen en ook af te zien van de tournee door de provincies. „Oliver", een musical van Lionel Bart, die in Londen en New York reeds enkele jaren volle zalen trekt, is door de Neder landse critici zeer goed ontvangen. Met name Johnny Kraaykamp en de cabare tière Nelly Frijda vielen op door sterk spel. Het verhaal van de musical is vrij so ber en het heeft kennelijk niet de gróte massa aangesproken, waaruit de Snip en Snaprevue en destijds „My fair Lady" het publiek aantrokken. Opvallend was dat op tweede kerstdag, toen alle schouwbur gen en bioscopen, Carré (Toon Hermans) n RAI-gebouw (IJsrevue) tot de laat je stoel waren bezet, Oliver in twee voor stellingen weliswaar 3000 mensen trok, maar niet was uitverkocht. Het feit, dat in de maand januari wei nig wordt uitgegaan, zal hebben bijgedra gen tot de beslissing met „Oliver" te stop pen. Over de financiële resultaten in de afgelopen drie maanden bewaren de pro ducers het stilzwijgen. Paul Hindemith als diriaent viool en strijkorkest. Terwijl hij compo neerde in een volkomen geïsoleerde studió, schreven copiïsten de partijen uit naar mate de partituur vorderde. Was hij behalve een weergaloos vakman ook 'n componist van blijvende betekenis? Dé tijd zal het leren Zou ik persoonlijk een keus moeten doen uit dat deel van zijn werk dat hier bekend geworden is, dan zou ik noemen de symfonie „Matthis der Maler", de „Symphonische 'Metamorpho- sen" (over een thema van Weber), en de balletten „Die vier Temperamente" en „Nobilissima Visione". De tweede Duitse televisie-omroep („Zweites Deutsches Femsehen") heeft ter herdenking van de grootmeester der Italiaanse operakunst Giuseppe Verdi, die honderdvijftig jaar geleden, op 10 oktober 1813 te Le Roncole bij Busseto geboren werd, in het begin van december de op voering van een van zijn beroemdste dra matische werken: de opera „Rigoletto" uitgezonden. i De Nederlandse Televisiestichting heeft ongetwijfeld de talrijke Nederlandse ope ra-minnaars zeer aan zich verplicht door zondagmiddag zorg te dragen voor een heruitzending van deze opvoering, die op telerecording werd geregistreerd. Ik hoop alleen, dat verstandige ouders hun jonge kinderen op deze middag geen ooggetuigen hebben doen zijn van de ontwikkeling van dit gruwelijke drama, dit onderwereld-pro- dukt, dat als een weerzinwekkende con centratie van primitieve instincten op het scherm verscheen. Het gehele verhaal van de rampzalige hofnar Rigoletto en van al le figuren, die zijn leven moesten verduis teren, zou allang in vergetelheid zijn ge raakt, indien het niet door Verdi's drama tische en typerende muziek de aangrijpen de klankachtergrond had verkregen, waar tegen het met al zijn verschrikkingen af spelen kan. De muziek is het medium, dat met ma gische greep de toehoorders en toeschou wers aantrekt en gevangen houdt en ze ker ook bij deze uitzending gevangen heeft gehouden dankzij de voortreffelijke opvoe ring, die solisten, koor en orkest van de Beierse Staatsopera van Verdi's werk heb ben gegeven. Over het geheel genomen was de ge luidskwaliteit prijzenswaardig, al kon niet steeds gezegd worden, dat de auditieve en visuele indrukken uit eenzelfde actie bron voortkwamen. Niettemin heeft men kunnen vaststellen, dat de bariton Ernst Gustein, die de hoofdrol vervulde, een eminente zanger was met uitstekende ac teurskwaliteiten, hetgeen trouwens ook van de glanzend zingende tenor Cesare Curzi, die de hertog van Mantua uitbeeld de, gezegd kon worden. Goede indrukken gaf bij hoogtepunten van haar niet steeds even verdiept spel de sopraan Ingrid Pal ier als Gilda. Voortreffelijk waren bij deze opvoering de decors in hun treffende con trastwerking van verbluffende feestglans tot lugubere duisternis. De Italiaan Alceo Galliera was de uitnemende dirigent, die spel en muziek tot een indrukwekkende eenheid samenbracht. P. Zwaanswijk De Ierse toneelschrijver Brendan Behan ls hedenmorgen in een van de buitenwijken van Dublin bewusteloos op straat aange troffen. De politie vermoedt, dat hij het slacht offer is geworden van een wegpiraat. Be han is ter observatie naar het Meath- ziekenhuis overgebracht. Later werd medegedeeld dat de toestand van Behan slechts redelijk is, dat hij half bewusteloos is en een spoedeisende opera tie heeft ondergaan. aYsbfl'iiffiTëf'öp 21 december van 1SS3 gestorveh was, maar thans, honderd jaar later. Belli is een dichter, die ik met geen andere zou weten te vergelijken. Zijn werk, althans dat deel dat van litterair belang is, is voor de meeste Italianen en natuurlijk ook voor buitenlanders, die Italiaans hebben ge leerd, ontoegankelijk en onbegrijpelijk, omdat het geschreven is in het meest platte, plébeïsche taaltje van de Romeinse achterbuurten. Maar men vérgissé zich niet: Belli is een dichter van een dusdanig formaat, dat in de Italiaanse taal alleen Dante hem te boven gaat. DÊ MEESTE ITALIAANSE DICHTERS, zeker in de periode tussen 1600 en 1900 zijn academisch en retorisch. Dit hangt samen met eigenaardigheden der taal. Dante, Boccaccio, Petrarca, Macchiavélli luidden nu eenmaal in het dialect van Florence, althans van Toscane, geschreven en zo werd dat dialect de schrijf taal, die door de eeuwen heen zo goed en zo kwaad als het ging werd nagevolgd van Triest tot Palermo. Het gevolg was, dat dichters en schrijvers die zich van een of andere streektaal bedienden, de taal dus die zij zelf spraken, vaak betere resultaten bereikten. Niet voor niets is de grootste toneelschrijver van dit land Carlo Goldoni, en dan nog alleen wanneer hij schrijft in „de taal van Venetië". OVER HET LEVEN van Belli weten we niet zo heel veel. Zijn vader, een stug man, was ambtenaar in pauselijke dienst. Gedurende enkele jaren (1797 tot 1802) had hij een hoge betrekking bij de doua ne in Rome's havenstad Civita Vecchia. Het gezin leefde toen in overvloed. Tot de vader stierf aan cholera en Belli's moeder, een opvallende knappe, levenslus tige vrouw maar haar malaria lijdend zoontje terugkeerde naar Rome, waar zij zo arm was, dat zij naaiwerk ging ver richten in voorname huizingen. De jonge Belli zag zijn lot iets beter worden, toen hij twintig jaar oud, particulier secreta ris werd van prins Poniatowski; maar na twee jaar verloor hij die betrekking omdat hij al te galant omging met de minnares van de prins. Daarop volgde een periode van diepe armoede. HIJ WOONT DAN in een Capucijner- klooster en speelt ondergeschikte rolle tjes in kleine schouwburgen. Maar in die jaren begon hij verzen te schrijven in het Italiaans, verzen zonder betekenis, maar die hem toegang gaven tot de lit teraire academies. In 1816 plotseling een grote verandering: Belli trouwt de tien jaar oudere, schatrijke weduwe van graaf Pichi en voor de vorm krijgt hij een goed betaald ambt van kardinaal Consalvi. Maar al heel gauw geeft hij het werk op en leeft op grote voet in het paleis Poli, het enorme paleis, waar de Trevifontein de voorgevel van siert. Belli gaat nu veel op reis en terugke rend ziet hij voor het eerst Rome met de ogen van een vreemdeling, dat zonderlin ge Rome van zijn tijd, een stad waar de negentiende eeuw niet was doorgedrongen en waar onder het meest fanatieke des- John Ernest Hollingswörth, een vooraan staande Engelse dirigent, is zóndagavond in Londen overleden. Hollingsworth kréég zijn opleiding aan Bradford College en de Guildhall Muziek- schóól in Londen waar hij in 1938 afstu deerde. In 1937 had hij al als gast reeds het Londens Symphonie Orkest gediri geerd. potisme een bovenlaag van schatrijke edel lieden en niet minder rijke prelaten leef den temidden van 'n halfverhongerde mas sa analafabetén, een totaal middeleeuw se gemeenschap in het door de Franse re volutie grondig omgeploegde Europa. Te vens hoort Belli voor het eerst wat de taal van Rome is, het meest sappige dialect dat men zich maar denken kan. En hij besluit, met zijn eigen woorden, een monu ment op te richten aan het plebs van Ro me". En daarin is hij tenvolle geslaagd. IN TIEN JAREN, van 1827 tot 1837, schreef Belli..2279 sonnetten, waarvan er ongeveer 2000 meesterwerken zijn. In 1837 stierf zijn vrouw en het enige wat hem nog aan het leven bond was zijn zoon tje Ciro. Hij wordt steeds meer verbitterd, waar aan ook de malaria, die zijn gezondheid ondermijnde, niet vreemd zal zijn geweest. In armoe vervallen, wordt hij.pause lijk censor, de meest bekrompen censor, die de kerkelijke staat ooit heeft gehad: hij verbood b.v. Verdi's „Rigoletto" en Rossini's „Mose". Ook zijn eigen werk zag hij als „uiting van een verziekt brein" en reeds in 1838 maakt hij een testament op, volgens hetwelk de vriend aan wié hij zijn sonnetten had toevertrouwd (zij waren nooit gedrukt) verplicht was na zijn dood alles te verbranden. Gelukkig heeft men met die laatste wil geen rekening gehouden en kort nadat Rome in 1870 bij Italië was ingelijfd wer den de sonnetten voor het eerst in druk uitgegeven. TIJDENS HET LEVEN van de dichter circuleerden ze in handschrift en Sten dhal weet ons te vertellen, hoe de dames uit de hógere kringen van Rome de ui terst obscene, maar naar men zegt lit terair voortreffelijke sonnetten van eén zekere Belli" lazen, hetgeen hem deed twijfelen aan de oprechtheid van hun preuts gedrag. Zijn die sonnetten obsceen? Bij de eerste uitgave in acht delen wer den „de ergste" verenigd in het laatste, bijzonder dure deel.Wanneer men dat doet, krijgt men inderdaad de indruk, dat Belli een soort pornograaf geweest moet zijn. Niets is echter minder waar. Hij schreef precies zoals het volk spreekt en het echte Romeinse volk. ook in onze da gen, maakt een overmatig gebruik van smerige en Ook van heiligschennende woorden. Dit betekent niet dat de Romeinen een meer teugelóos leven leiden dan „het ge mene volk" in andere steden en ook niet dat de mensen niet religieus, of tenmin ste bijgelovig zouden zijn. Het betekent alleen dat zij, volkomen ongeletterd, hun toevlucht nemen tot krachttermen. En hun taaltje is bijzonder rijk, veel rijker dan het Aulisch Italiaans; vooral is het bijzonder beeldend. Belli heeft dit gevoeld en op nooit overtroffen wijze zich van die volkstaal bediend. Elk van zijn sonnetten is tegelijk een genrebeeldje en een stuk muziek. VERTAALBAAR ZIJN die sonnetten eigenlijk niet. Wij hebben in vroeger ja ren wel eens pogingen gedaan om er iets van weer te geven in het Jordaans. Maar het is niet hetzelfde, omdat dit Romeinse volk zo oneindig veel primitiever was en bovendien voortdurend gebruik maakt van kerkelijke uitdrukkingen en van verbas terd Latijn. Een groot deel van de son netten zijn vinnige aanvallen op de paus, de kardinalen en andere prelaten; ten minste dat schijnt zo. In werkelijkheid gaat het om de doorgaans bijzonder gro ve wijze, waarop ook in onze tijd het Ro meinse volk over de hoge geestelijkheid pleegt te praten, zonder dat daar ook maar iets van antipapisme bij te pas komt. In Belli's tijd, toen het lagere volk voor een groot deel bestond uit knechts, koetsiers en staljongens van de prelaten en vrijwel ieder met het pauselijke hof te maken had, was de toon nog veel vrijer. Vooral Paus Gregorius XVI was het mik punt van Belli's schrijnend sarcasme. De N.C.R.V. begon haar taak, Ook weèr eens een gezellige zaterdagavond te ver zorgen, met „Dubbeldick" 'n terugblik van tekenaar Dick Bruynesteyn en grappen maker Dick van Bommel op het nu bijna afgelopen jaar. Zoals gebruikelijk, presen teerde de laatstgenoemde dit programma, dat naast menige grappige vondst weer een overmaat aan woordspelingen bevatte, net iets te leutig. En het als kabinet beken de meubelstuk werd jaren geleden veel beter door Kees Stip in een jaarover zicht van Folygoon benut, om een loop je met het kabinet te nemen. Alleronwaarschijnlijkst, maar toch wel amusant waren de moeilijkheden, die Ar. thur de man van Eva, ondervond, nadat hij op een schone lentedag had toegegeven aan zijn mannelijk verlangen naar vrij heid en avontuur. Paul Cammermans en Kitty Janssen kregen in deze aflevering bijzonder veel steun van Bob Verstraete, die heerlijk overdreven een niet bereisde, van folder-teksten oververzadigde reis bureau-employé typeerde. In de stijl van de droog-komische com mentator praatte tekenaar Wim Bijmoer op zijn beurt de onderdelen aan elkaar van het programma „Wat 'n wereld", dat evenals de eerstgenoemde uitzending aan grappigheid inboette door een gebrek aan zelfkritiek van de makers. De vondst, on der een of meer filmscènes een geheel ander geluid te zetten, is bijvoorbeeld al zo vaak toegepast, dat hij nauwelijks de kans biedt, een „lachertje" te worden Hetzelfde mag gezegd worden van het trucje, waarmede de gag-men Molenaar en Benavente wilden suggeren, in verga dering te zijn met minister Luns, die dit weekend weer een grote bron van inspi ratie voor onze vaderlandse lol-tappers was. Van fantasie, geënt op de door sommige Nederlandse t.v.-medewerkers zo gesmade Duitse shows, getuigde de door Ruud Keers geregisseerde aflevering van „Ca priolen", een amusementsprogramma waarvoor duidelijk en terecht een aardige som gelds uitgetrokken was. Begeleid door de goed spelende kostuum-orkesten van Pi Scheffer waren Jenny Arean en Jacco van Renesse weer op hun best; het optreden van Jetty Cantor, die slechts één (maar zeer mooi) liedje zong, was een surprise en het was een genot, te kijken naar de acrobatische verrichtingen van het dans trio Rafall. Zijn vaak kostelijke mimiek ten spijt, had Joop Doderer, met veel gewicht aangekondigd als kampioen-doe-het-zelver beter thuis kunnen blijven, om daar op zijn vingers te slaan en het door hem in elkaar geprutste boekenkastje te laten vallen. De Amerikaanse film „Tijd en eeuwig heid" liet zeer sterke voorbeelden zien van maximaal vertragende opnamen, gemaakt met de „high speed cgmera" en van lang durige acties en processen (de wisseling van dagen en nachten bijvoorbeeld), die met één-beeld-opnamen in een enkele, zeer korte filmscêne, werden vastgelegd. Aan deze filmische bespiegeling werd aan de hand van een nog nooit op t.v. vertoon de fümtruc zeer aanschouwelijk de rela tiviteit van het begrip tijd duidelijk ge maakt. De nationale jeugdkampioenschappen biljarten en de nationale badmintonkam pioenschappen voor de jeugd gaven de sa menstellers van „Sport in Beeld" aanlei ding twee keer naar Haarlem te komen. Zij keerden van de Spaarnestad terug met twee welverzorgde sportreportages, die het in deze rubriek best deden. Henk Elsink, wiens optreden voor de VARA-t.v. tot dusverre niet zo erg succes- Een nog niet aan het publiek: getoonde film is door de doorgaans zeer soepele Zweedse filmcensuur verboden voor ver toning in het openbaar. De film is volgens de censuur „grof en in schadelijke mate opwindend". De essentiële delen kunnen ook worden beschouwd als in tegenspraak met de Zweedse wetten inzake overspel en schending van de moraal, aldus de raad voor de filmcensuur. In het commentaar zegt de raad dat de „beschrijving van de haat van een aantal sadistische en vernielzuchtige mis dadige jongeren hun brute, abscene taal en hun verwrongen of nerverse daden met name op de jeugd in de puberteitsleef- tijd een uitwerking kunnen hebben die na delig moet worden geacht." Het betreft de film „491" van Vilgot Sjöman, een leerling van Ingmar Bergman. De titel is gebaseerd op het bijbelwoord „gij zult uw broeder zeven maal zeventig malen vergeven". „Daarna moet men nóg eenmaal vergeven", heeft Sjoeman ver klaard. In de 52 jaar dat de filmcensuur bestaat is dit de vierde film die volledig wordt verboden. De jongste film van Ingmar Bergman, „Tystnaden" (de stilte), is zes weken geleden zonder coupures goedge keurd, hoewel de critiek de film schokkend noemde met het oog op de sex-scènes. Sindsdien heeft een kwart van de Zweedse bevolking de film gezien. „Tystnaden" zal naar vijftig landen worden uitgevoerd. Cijfers XlOOO 1300 - 1200- 1100- 300 - 700 - B 00 - I AANTAL GEREGISTREERDE 100- 300 - T. V-ONTVAN GTOES TELLEN kwortGlan Ji'.-1 t:.i ^j 63358 vol was, kwam aan het begin van het avondprogramma zeer verdienstelijk op 't scherm met het kleinkunstprogramma „Tussen kaarslicht en vuurwerk", dat overeenkomstig zijn titel irttiem, gezellig en zo nu en dan ook wel amusant was. De uitzending kreeg extra kleur en warm te door het optreden van Esther Ofarim, die haar faam, vorig jaar verworven bij het Song-festival bevestigde en door Syl- vain Poons, die in samenzang met Elsink enige van zijn oude filmsuccessen zong. Weer terug in eigen kring, het milieu van ondeugende grappenmakende studen ten, beviel Rinus Ferdinandusse ons aan merkelijk beter dan in het programma „Zo is het toevallig etc. etc." Dat stelden wij vast tijdens de nieuwe aflevering van „K- wartaal", waarin genoemde met zijn spot ternijen en zotternijen, geïnspireerd op ac tuele gebeurtenissen, ons weer menig keer heeft doen lachen en glimlachen. Nog be ter echter vonden wij dit keer het werk van het hele gezelschap, dat o.m. op zeer geestige wijze de moeilijkheden van de K.V.P. bij de kabinetsformatie (Oh, Rom- me, keer omme) en de profane, van wei nig smaak getuigende kerstreclame van een bekende soepenfabrikant op de korrel nam. Dat Luns het ook hier weer moest ontgelden (zou Ferdinandusse toch public relations voor hem doen?) was te ver wachten. Het „Signalement" dat Henk de By uit gaf van de nieuwste kunstvormen en hun makers leerde ons in al zijn objectiviteit wel, dat er heel 'wat veranderd is sinds onze schooljaren, toen men ons trachtte diets te maken, dat kunst iets met schoon heid van doen had. Karei Appel is inder daad nog maar een zeer orthodoxe artiest vergeleken bij de heren de Ridder en Schippers en alle andere vertegenwoordi gers van de nieuwste stromingen, zoals „pop art" en „nouveau réalisme". Om maar niet te spreken van de „zéro"- groep en het „high red center". Enfin, gewaarschuwd door dit unieke „signale ment" tellen wij voor twee.twee te genstanders van kunst, die geen kunst meer is. J. Damshuizer HILVERSUM I. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00 AVRO 19.00 VPRO. 21.00 VARA. 22.00- 0.30 AVRO 0.30—2 00 VARA. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Program ma-overzicht. Aansluitend: lichte grammofoon muziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groen teman. 9.15 Klassieke grammofoonmziek 9 35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal kwintet. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Engelse orkes. uuziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek 13.25 Beursberichten, 13.30 Lichte muziek en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Licht Instrumentaal septet. 15.00 Pianore cital: moderne muziek. 15.30 De geschiedenis van een toneelstuk, literair klankbeeld 16,10 Licht instrumentaal trio en solisten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York Calling, praatje. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18,15 Eventueel actueel of grammofoon muziek. 18.20 Pianoduo: lichte muziek 18.30 Ra dio-volks-unlversiteit: De kunst tot communica tie, door dr. G. J. Dippel. VPRO: 19.00 Oude jaarsavond-kerkdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Klas sieke. moderne, amusements- en jazzmuziek (gr 20.55 Dit jaar,... toespraak. VARA: 21.00 Twaalf miljoen oliebollen op aardgas, een oudejaars avondprogramma van Wim Kan. AVRO: 22.00 Metropole-orkest: romantische muziek. 22.15 Nieuws en mededelingen. 22.25 Oudejaars avond-parade: lichte muziek en bekende melo dietjes. 23.40 Even napraten over '63, Oude jaarsavondbespiegeling. 23.55 Carillon. 24 00 Twaalfuurslag, gevolgd door klokgelui uit Doetinchem en Straatsburg. Daarna: Nieuw jaarswensen. 00.03 Europese successen van het afgelopen jaar (gr.). VARA: 00.30-2.00 Muzikale nieuwjaarswensen. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 00.30-02.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek 8.50 Voor de huisvrouw. 9 40 Lichte grammofoonmuziek. 10 00 Voor de kleuters. 10 15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassie ke grammofoonmuziek. 10.55 Moderne grammo foonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek 11 50 Volaanvooruit, le zing. 12.00 Angelus. 12 04 Lichte muziek. 12 30 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.33 Voor de landbouwers. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katholiek nieuws of actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Dtaaien maar!!! 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Wlssewassen...: licht program ma. (herhaling van zondag J.I.). 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 15.00 Klassieke grammofoonmuziek. 15.10 Voordracht. 15.30 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang' gods dienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17 45 Internationaal damtournooi Hoogezand. 17.50 Re geringsuitzending Suriname en de Nederlandse Antillen in 1PS3. door Zijne Excellentie Vice- Minister-President Biesheuvel. 18 00 Voor de ieugd. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij: Tot U spreekt de heer E. J. Harmsen. secreta ris van de Boeren Partij. 18.30 Vrouwenkoor: kerstprogramma. 18 50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantwoording 19.00 Nieuws. 19.10 Het tweede Vaticaans Concilie- terugblik op de tweede zittingsperiode. 19 30 Lichte grammo foonmuziek. (Om 20.15 SUS-mededeüngerO. 21.00 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde en wer kelijke werelden. 21.30 W.W.W.W. (Wij Wissen wat was): licht programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Retourtjes 1963. 23.45 Gebed en gewijde muziek. 00.00 Amusementsmuziek (gr.), no.15 Het leven als weg naar elkaar, toespraak on.2.5 Kamer muziek. NCRV: no.30 Wat blHft. toespraak, 00.40 Gewijde muziek (gr). 01 00-03.no Werkers van het eerste uur, pra'atjes en plaatjes. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Remote Control: Afstandsbediening frnmaiv Caper), film. 19 45 Openbaar kunstbe zit. 20.00 Journaal. 20.20 Zendtild politieke par tijen Gereformeerd Politiek Verbond. 20.30 Er kan nog meer bii (Room for one more), speel film. 22.00 Maasvaart. film. 22.25-22.30 Journaal. VOOR DINSDAG NTS: 18.00 The Cruise (De boottocht): Come dy Caper, film. 18.15-17.00 Bii Donald Duck thuis (At home with Donald Duck), tekenfilm. 19.30 Journaal jaaroverzicht binnenland. 19.58 't Manneke. 20.00 Journaal. VPRO: 20.05 De oude draaidoos. 20.50 Muzikale nabeschouwing. 21.20 Portret van een dag. 22.00 Pas de trois clas- sique: halletprogramma. 22.15 Wim Ibo's caba retkroniek. NTS: 22.55 Journaal Jaaroverzicht buitenland. 23,30 Meditatief programma. 24.00 Pauze. VFRO: 0.15-1.15 Kwart over „64": show- programma. De bekende bassist van de Dutch Swing Cóllege Band, Bob van Oven, zal dit or kest per half februari verlaten. Van Oven, die dertien jaar achtereen bassist bij het bekende Haagse dixielandorkest is ge weest, emigreert naar Australië. Hij zal zich met zijn gezin (vrouw, twee kinde ren) in Sydney vestigen en als bassist gaan optreden bij „Graham Bell and his Australian Jazz Band", een vooral in Au stralië maar ook daarbuiten zeer bekend oude-stij I-ja zzorkest. De 40-jarige Van Oven begon zijn mu zikale carrière in de oorlogsjaren en trad in begin '51 tot de Dutch Swing College toe, waar hij de plaats innam van Chris Bender,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7