I 1 Misdaad in Stockholm I I i PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST Filmzanger Bert van Dongen in de leer bij "Rooie Sien,, voor toneelcarrière I De „Duivekater is weer in trek Ons vervolgverhaal I «s Bijten maar Jongenseiland I I 1 1 MAANDAG 30 DECEMBER 1963 mmammm door N. Edward Werner 55 (naar het Zweeds) ïwmBMmmmiMmwMHiMrniwwfWimmrMfwnrmmnmnwn* ff A W;, VINGERAFDRUKKEN OP FILM Jaap Stigter I I I 38) Dahl uitte een kreet van verbazing. Borgsten floot zachtjes. Moira Mil- lech staarde Dahl met onverholen ver wondering aan, terwijl inspecteur Berg ietwat dubbelzinnig glimlachte. Keiler en het meisje, dat elk woord dat er gezegd was, stenorafisch had opgenomen, waren zichtbaar onder de indruk. De enige die onbewogen leek, was notaris Wallinger, die vervolgde: „Gunnar Dahl mag ook de onder handelingen, tot dusver door mijzelf gevoerd met betrekking tot de ver koop en exploitatie van de rechten van mijn uitvinding „Futurcolor", voortzetten in Engeland, West-Duits- land, Frankrijk en Italië. De nodige aanwijzingen voor het tot een goed eind brengen van deze onderhandelin gen en betreffende een redelijk bod, zijn gereponeerd bij notaris Wallin ger in Stockholm." De notaris zette opnieuw zijl? bril af en keek Dahl ongeëmotioneerd aan. „Dat is de algemene passage met betrekking tot u in dit testament. Ik kan eraan toevoegen dat meneer Mil- lech ook besloten had, dat u het ge nót zou krijgen van een bepaald per centage van de opbrengst, welke het resultaat zou zijn van uw onderhande lingen d.w.z. als u het accepteert om zulke onderhandelingen te voeren en erin slaagt ze tot een acceptabel eirtdè te brengen. Alle resultaten van dergelijke onderhandelingen moeten echter voor aanvaarding onderworpen worden aan ons, de beheerders, en aangezien we persoonlijke vrienden van meneer Millech waren, kan ik u verzekeren dat onze eisen hoog zul len zijn. Als u dit soort onderhande lingen liever niet op u neemt, dan benf u natuurlijk vrij om te weige ren- U ontvangt dan altijd nog de 60.000 kronen, welke ik eerder ge noemd heb." De notaris begon zijn papieren weer in zijn akténtas te schuiven, en stond op. „Dat was alles, geloof ik," zei hij tót de inspecteur, die ook opgestaan was. „Dank u zeer, meneer Wallinger. Ik begrijp dat u uw vakantie voort wilt zetten, maar ik zou u zeer er kentelijk zijn, als u dat nog een paar dagen zoudt willen uitstellen." „Mijn vakantieplannen gaan verder niet door," zei de notaris koel. „Wat ér gebeurd is, is Voor mij ernstig ge noeg om mij geheel aan deze zaak te wijden. De politie behoeft mij geen dank te betuigen voor» hefwemillen" van mijn plicht De het groepje, Keiler passeerde, merkte hij op: „Er kwam wel een plotseling einde aan ons beider vakanties, hè?" Keiler glimlachte flauwtjes. „Daar ben ik in mijn baan aan ge wend," antwoordde hij. Toen ze de trap afwandelden, kwam Borgsten naast Dahl lopen. „Mijn hartelijke gelukwensen, beste jongen. Zestigduizend kronen! Niet gek, hele maal niet gek! Om nog maar te zwij gen van de bedragen, die je uit de verschillende rechten zult kunnen ma ken. Je kunt een leven van een man- in-bonus tegemoet zien." Dahl was zijn eerste verbazing al te boven gekomen. „Ik heb nog niets besloten inzake verdere onderhande lingen," zei hij. Borgsten keek hem ongelovig aan en barstte dan in lachen uit. „Heb je last van zonnesteek of wat is er met je aan de hand? Het zou toch waan zinnig zijn om zo iets af te slaan. Geen mens krijgt ooit in zijn leven een tweede kans als deze." „Goed, goed, ik zal er rustig over nadenken." Toen ze bij de auto kwamen, deel de Dahl mee dat hij van de gelegen heid gebruik wilde maken om een vriend, die in deze buurt woonde, op gg te zoeken. Hij verzocht Borgsten zijn bagage zo lang even bij zich te hou den. „Ik ben morgenochtend op kan toor," zei Borgsten. „Ik zal je spul len daarheen meenemen. Is dat goed?" Dahl bedankte hem en zijn vrouw voor de gastvrijheid, die hij in hun buitenhuis had genoten, gaf ook Moi ra een hand en begon in de richting van Norr Malarstrand te wandelen, terwijl hij zijn best deed er echt uit te zien als iemand, die op weg os naar een vriend. HOOFDSTUK V Toen Dahl bij de weg langs het water kwam. ging hij op een van de banken daar zitten. Zestigduizend peinsde hij. Waarom zestigduizend? Waarom niet de vijftigduizend, waar ze het eens over gehad hadden? De gene, die hierop het antwoord zou kunnen geven, was echter niet meer in staat om ooit te antwoorden op welke vraag dan ook. Hij vroeg zich verwonderd af, waarom Millech besloten had de toe- lage^a^n zijn dochjer je verminderen, als liet meisje zou besluiten zich in Amerika.-te vestigen. Millech had hem S Mojra Millech en Dahl en deelde hun S mee, dat hij zich binnen enkele dagen J met hen in verbinding zou stellen voor een persoonlijk onderhoud. Daarna zei S hij meneer en mevrouw Borgsten goe- dendag en tenslotte wendde hij zich weer tot inspecteur Berg. „U kunt me op kantoor bereiken, als u mij nodig hebt, inspecteur." Berg glimlachte even. „U houdt niet van politiemensen, is 't wel?" merkte hij op. S De notaris keek de inspecteur hau- 5 tain aan. „Nee, niet bepaald", ant- 5 woordde hij nadrukkelijk. S Met een knikje naar Keller, die de S deur voor hem openhield, verdween g de notaris. Keiler sloot de deur. In- J specteur Berg en de rest van het ge- w zeischap gingen weer zitten. Er was opnieuw een glimlach op het gezicht van de politie-inspecteur. Hoofdschud dend keek hij naar Dahl. „Die meneer Millech schijnt wel een hoge dunk van je gehad te heb ben, jongeman, en hij gaf daar op een royale manier de bewijzen van. Mijn gelukwensen!" Dahl knikte slechts, maar zei niets. Hij vond de intonatie van de politie man zeer onaangenaam- „Ik dank u allen voor uw komst," vervolgde de inspecteur, terwijl hij opstond, „u bent thans vrij om weg te gaan, maar eh u mag de stad niet verlaten zonder overleg ,|j met mij. Ik zal een volgend maal een «2 .r... .1:::j. :i~ bod streng moeten behandelen. Goede middag. Het gezelschap nam afscheid van de politie-inspecteur en verliet het ver trek. Keiler hield de deur voor hen open. Toen Dahl, als de laatste /a.. ^Tu, blijken, dat hij iets tégen -5} overtreding uwerzijds van mijn ver- Amerika had. Integendeel, hij had zelf zijn verblijf in dat land altijd heel prettig gevonden. Dahl wilde een sigaret opsteken, maar kwam tot de ontdekking dat hij er geen meer bij zich had .Hijstondapdeneeonldw zich had. Hij stond op en wandelde in de richting van een cafetaria in de openlucht, waar hij sigaretten kocht en een paar kopjes koffie dronk. Hij passeerde de brug over het Karl- bergkanaal en 'liep langs de andere oever tot hij tenslotte uitkwam bij het grote voetbal-stadion. Het was heerlijk weer en nóg verder wande lend kwam hij bij een klein meer tje, waar gebruinde kinderen aan het stoeien waren. Hij bleef 'n poosje ge amuseerd staan kijken naar de el kaar natspatt.ende kinderen. Opeens drong het tot hem door dat hij honge rig was. Hij liep terug naar de om geving van het voetbalstadion en ging een groot café binnen, waar het overvol was. Hij bestelde een paar sandwiches en een glas bier. Het was erg lawaaiig in de grote ruimte en na een tweede glas bier vertrok hij. Hij nam een bus naar het centrum van de stad en stapte over op een tram. Het was over negenen, toen hij het flatgebouw, waar hij woonde bin nenging. De voordeur was nauwe lijks achter hem gesloten, of hij voel de zich beetgepakt aan beide armen. „U bent Gunnar Dahl, nietwaar?" hoorde hij een stem aan zijn rechter zijde. Dahl beantwoordde bevestigend. „Dan gaat u met ons mee," zei de zelfde stem. (Wordt vervolgd .12:- De tijd tussen kerst en nieuwjaar is weer aangebroken en dat betekent voor een bakker in Nieuwendam verhoogde activi teit. Hij is een der weinigendie nog de echte duivekaters bakt. De duivekater vervangthet Germaanse dieren- en vleesoffer. De vorm van het brood her innert dan ook sterk aan een scheenbeen met vlees of een ham. Op de foto: Bakker Kroes trekt een nieuw baksel duivekaters uit de oven. STAKINGEN iir—ir V ERLOREN J F M A M J J A S B N Americo da Casta ging met vrienden op vossenjacht. De honden verdwenen in een hol. De jagers begonnen te gra ven om te zien wat zich afspeelde. Toen een grote vos tevoorschijn sprong, greep Americo hem bij de nek. De vos beet in zijn hand en Americo zette zijn tanden in de snuit van de vos. Beiden moesten van pijn loslaten. De honden, rekenden af met de vos. De mannen namen Americo mee naar de dichtstbijzijnde dokter. 53. Nadat Panda door Harry Hobbe opzij was geslin gerd, kwam hij enigszins pijnlijk weer overeind en zei: „Een mooie boel! Dat ik die betrekking nu niet krijg, kan me niet veel schelen, maar dat zo'n vent. „Wacht, wacht, makkertje," vermaande Joris Goedbloed. „Alles is nog niet verloren! Niet altijd wint het bruut geweld van een meer delicate levenshouding!" Intussen had Harry Hobbe het bureel van Referendaris Vergeel al bereikt, op wie hij door zijn voortvarende houding een gunstige indruk maakte. „De post is uw," sprak de In de dienst vergrijsde hoge ambtenaar „vermits ge O neen!" onderbrak hem onverwacht vanaf de deur een heldere stem.. „Geen overijlde daden, wat ik u bidden mag. Referendaris. Er is hier sprake van een betreurenswaardig misverstand!" Niet mis te verstaan was echter wat zich tegelijkertijd rond de kast op de vaalt afspeelde. Slinkovitch en Binkovitch hadden hier een originele spionnenloper tevoorschijn gehaald en be proefden deze op het deurslot, terwijl zij elkaar korte zakelijke aanwijzingen gaven als „Stroefsk" en „Knarsk" Wat zij over het hoofd zagen, was dat voor de door hen zo begeerde Blub geen kier te klein was, zodat de riolist hun verrichtingen met belangstelling kon volgen. In het oosten van Amsterdam ligt een romantisch eilandje, waaraan weinig be kendheid wordt gegeven, maar dat een groot deel van de straatjeugd weet te vin den. Het is het „Jongenseiland," waar de jeugd onder leiding naar hartelust kan ra votten, vuurtjes stoken, huizen bouwen, enz... Het „Jongenseiland" bèstaat al enige ja ren en is zo'n succes gebleken dat er nu, vijftien kilometer verder, in het uiterste westen van de stad, een tweede jongs- eiland is aangelegd. Maar dat is dan een model-speelplaats, met een fraai clubge bouw, een mooie beweegbare brug als toe gang, een speelweide en zelfs een douche- gelegenheid. In de toekomst zullen er on getwijfeld meer van deze plaatsen komen waar de jeugd, die in de straten weinig vertier meer kan vinden, een eigen we reldje vindt. Door een toeval hebben drie Britse ge leerden de politie vermoedelijk aan een nieuw wapen in de bestrijding van de misdaad geholpen. De geleerden hébben Oen nieuwe methode ontdekt om vingeraf drukken te nemen van elke soort papier oppervlak. Op het ogenblik gebruikt de Britse politie twee ingewikkelde systemen, die evenwel niet goed werken wanneer het papier gekleurd of bedrukt is. De nieuwe methode is ontdekt door R. L. Grant, F. Lyth Hudson en J. A. Hockey van het College of Science and Technology te Manchester. Zij deden hun vondst toen zij experimenteerden met middelen om pa pier te beschermen tegen de inwerking van stof en vuil. Zij behandelden het pa pier met radio-actief gas en legden er ver volgens, een week lang een röntgenfilm overheen. Toen de film ontwikkeld werd zagen zij duidelijk de vingerafdrukken, die zij op het papier gemaakt hadden. De geleerden hebben hun ontdekking be schreven in het wetenschappelijke tijd schrift Naturè. Het systeem levert perfec te vingerafdrukken van elke papieren op pervlakte, ongeacht de kleur. De bijzonderheden van het nieuwe sys teem zijn verstrekt aan de afdeling mis daadbestrijding van 't ministerie van Bin nenlandse Zaken. De politie bestudeert de methode, maar wil er, hangende het on derzoek, nog niets over zeggen. (AP). BERT VAN DONGEN. Hoeveel keren heeft men deze naam niet in voorbije jaren in de radiogidsen kunnen lezen.En hoe vaak heeft men hem niet als vaste zanger in de Snip en Snap-revue's gezien? Hij was de man, die als schijnbaar nooit ouder wordend „jeune premier" met smel tende stem en een geheel eigen voordracht voor het voet licht kwam. Een prettige verschijning op het toneel en boven dien een zanger, die zijn vak door en door verstond. Men Sal zich stellig herinneren, dat hij het was, die met zijn stem een positieve bijdrage leverde aan het overigens magere Nederlandse filmprodukt „Sterren stralen overal". En al even stellig zal het een wat oudere generatie voor de geest staan, dat hij eveneens ook toentertijd uitsluitend als zanger aan verschillende vooroorlogse rolprenten van eigen bodem meewerkte, zoals b.v. „Het meisje met de blauwe hoed". En in dit verband moet dan ook gezegd worden, dat hij in die dagen bij de VARA een even vooraanstaande plaats innam als een Bob Scholte bij de AVRO. En waar is Bert van Dongen nu....? Waarom zingt hij niet meer? Wat is de reden, dat hij met stille trom de wereld van de lichte melodie heeft verlaten en toch kennelijk met zijn oude jovialiteit door de Amsterdamse straten kuiert, alsof hij volkomen vrede heeft met zijn zanger-af zijn. WE HEBBEN IN EEN restaurant eens een kop koffie' met hem gedronken en geconstateerd, dat Bert van Dongen staande in de midzomer des levens inder daad vrede heeft met dit afscheid, want tenslotte heeft hij alles zelf zc gewild. „Ik wil naar het gesubsidiëerde toneel", zei hij ons, „en ik ben thans bezig, mijzelf om te scholen. Ik heb geen zin meer om te zingenik wil acterenWeldra ontdekten we, dat we tegenover een geheel andere Bert van Dongen zaten, die met de man-van- vroeger slechts nog het uiterlijke gemeen had een Bert van Dongen, die glim lachend sprak over een verleden, dat hij als een Oude jas aan de kapstok gehangen had. Maar met temeer vuur sprak hij over het grote toneel, bewegingstechniek en dictie. HIERDOOR BEGREPEN we ineens, dat zijn behoefte om werkelijk toneel te spe len, niet zomaar een gril was. Zoals we ook begrepen uit de overtuiging, die in zijn stem doorklonk dat hij reeds op weg was, het nieuwe doel te benade ren en straks wel eens een verrassing zou kunnen blijken; evenzeer als andere ar tiesten uit het „lichtere genre" men denke b.v. aan een Lia Dorana op het grote toneel een verrassing geworden zijn. Indien we nu zeggen, dat Bert van Don gen iedere avond „in de provincie" zoals dat met een staande term heet als acteur voor het voetlicht staat en zich de mannelijke hoofdrol van het illustere toneelstuk „Rooie Sien" (volkstoneel van Beppie Nooy) toeëigende, zal menigeen zich kunnen afvragen, of hij wel op de goede weg is. Want met alle waardering voor „Rooie Sien" en de uitbeelding van de „ploertigheid" van het verworpene in dividu, dat niets anders is dan een soute neur de rol van de heer Meyer dus, die Bert van Dongen speelt blijven hier toch de nodige vraagtekens. Maar men doet dit volkstoneel beslist onrecht, indien men zou beweren, dat het ondanks de concessie aan het publiek, die soms helaas wel nodig is, wanneer men het kas-succes boven het artistieke succes wil stellen niet écht speelt; het snuifje „schmiere" dus ten spijt, dat een niet-gesubsidieerd gezelschap vaak zo moeilijk missen kan. Ziehier, wat" Bert van Dongen ervan zegt: „Ik moest toch ergens beginnen om mijzelf het vak wat meer bij te brengen. Natuurlijk had ik als zanger in verschil lende revues de laatste tijd al geacteerd, maar die kleine schetsjes waren mij niet voldoende. Ik begreep, dat ik radicaal met Haardrogen met tabletten Het snel drogen van de vrouwelijke lokken, zonder hiervoor onder een war me kap te moeten zitten, is uitgevon den door een Italiaanse kapper. Het klinkt als een sprookje. Deze kapper heeft tabletten samengesteld van vocht- aantrekkend (hygroscopisch) zout. Voor krullend haar worden de tabletten in de kruliollen aangebracht. Voor stijl haar heeft hij een muts, die met het hygroscopisch zout gevoerd is, ont worpen. Na gebruik kunnen de tablet ten in de oven gedroogd worden en nog eens worden gebruikt. Het vocht van een naarversteviger wordt door de tabletten geabsorbeerd. mijn succes moest breken en ergens ge woon als acteur moest beginnen." En zo trekt hij dan soms bij nacht en ontij met een autobus van het ge- zelschap-Beppie Nooy door het land. Hij kent de vermoeienissen, tochtige kleedka mers en alle andere zorgen van het zgn. B-toneel, maar hij heeft er zijn goede hu meur niet bij verloren. „Niemand minder dan een van onze grootste acteurs, Paul Steenbergen, heeft de rol-Meyer destijds gespeeld, daar mag ik me dan gerust aan spiegelen." BERT VAN DONGEN heeft de moed op gebracht, een goed varend schip achter zich te verbranden en een nieuwe weg in te slaan. Ja, dat goedvarende schip, dat stak destijds van wal, toen hij in '35 bij de VARA kwam. En de eerste Nederland se film, waarin zijn stem te beluisteren viel was „Lentelied" met Ank v. d. Moer en Wim Teulings. Maar laten we nu we toch naar een wat verder verleden te rug grijpen niet vergeten, dat Bert van Dongen eigenlijk niet bestaat, omdat hij van huisuitAppie Cohen heet. De ar tiestennaam werd op een bepaalde dag zonder meer geboren, toen Max Tak, de vroegere onvolprezen dirigent van het Tu- schinski-theaterorkest, een Amsterdams cabaret binnenstapte en een daar optre dend jong zanger laconiek begroette met: „Goedendag, Bert van Dongen. „Ik keek om mij heen, want ik kende niemand van die naam, maar weldra drong het tot mij door, dat Max Tak mij omgedoopt had." Na de oorlog beleefde on ze zanger zijn come-back naast Henriëtte Davids in de revue „Loop naar de dui vel" van Bob Peters, terwijl men hem op een gegeven ogenblik als zanger voor het orkest van Boyd Bachman kon vin den. Toen kwam dat gedenkwaardige briefje van Piet Muyselaar, „of hij even bij Sleeswijk op kantoor wilde komen." Het bleek, dat de zanger Jan Smits vertrok (tegenwoordig bij de afd. Sport van de AVRO-t.v.) en het verzoek kwam, zijn plaats twee maanden te willen overne men. „Die twee maanden hebben ruim ne gen jaar geduurd en daarna heb ik een engagement genomen bij de Franse revue „Hallo, ici Paris", die een tournee door Frankrijk, Denemarken en Zweden maak te „IK STA NU 32 jaar op het toneel, ik ben zo omstreeks mijn zestiende begon nen. Ik was 18, toen ik bij de VARA kwam, maar na mijn eerste grammofoon plaat voelde ik mij geen gemaakt man ik ging door met spraak-, zang- en to neellessen." En dan vertelt hij over de beroemde zangpedagoog Hans Liechtenstein, bij wie hij in die jaren op les kwam. Steeds kreeg de jonge zanger een schok, wanneer hij bij deze leermeester diens boezem vriend Richard Tauber aantrof. „Ik bewonder deze man, voor mij is en blijft het de mooiste zanger, die ooit ge leefd heeft." Wanneer Bert van Dongen op dreef komt, kan hij lang over het verleden pra ten en komen er nog meer bekende na men boven. Maar hij schakelt toch steeds graag terug naar heden en toekomst. „Ik voel, dat ik toneeltechnisch goede vorderingen maak, vaak kom ik om 2 uur 's nachts thuis, mijn vrouw is dan al om 8 uur naar bed gegaan om wat voor te slapen, ja, waarom niet? Je moet het leven weten in te richten. Nee, mijn vrouw is geen artieste, al zou u dat mis schien wel denken, ook heeft ze niets met het toneel te maken, het zou mij verschrik kelijk lijken om samen te eten, samen te slapen en dan ook nog dezelfde kleedka mers te delen en in hetzelfde stuk te staan, nee, ik heb een gewone zorgzame vrouw, die mij inspireert, wat kan men meer verlangen?" „Wanneer de drukke toneelreizerij van dit seizoen voorbij is, ga ik het er eerst even van nemen", aldus Bert van Dongen, „ik kijk nu reeds uit naar een geschikte rubberboot om heerlijk op de plassen in de zon te kunnen dobberen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9