hefarme „4 Centraal - Afrikaanse Federatie bestaat woensdag niet meer Falen van gezond plan is voor Britten een tegenslag Hoe hoog is mijn uitkering en wat moet ik morgen betalen? Ontmoeting tussen het Oude Doodstraf geëist tegen Ivan Georgref Storend gedrag" in het bedrijfsleven Vier doden in het verkeer Kantoorpersoneel en computers AOW, AWW, Kinderbijslag etc. Internationaal congres van Joodse studenten 11 pitórrfnn/il'a Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! DINSDAG 31 DECEMBER 1963 iKiiJL'rUlj 7e,44 82,88 Falen Verkiezing 'Mtmnn TanganjIM Rhodes^ ^h>;V r«6MAMVA I K&i SAUSSURYp lillik luid AfflX' I I llllllfl Ook het bedrag dat met een technisch woord „premie-inkomengrens" heet, is aanmerkelijk gestegen per 1 januari 1964, van 9.000 tot 9.800 en het zal per 1 april 1964 zelfs 10.900 gaan bedragen. Het ziet er een beetje ingewikkeld uit, maar het komt er op neer, dat men, hoe hoog zijn salaris ook is, nooit méér premie verschuldigd is voor AOW/AWW dan 8,1 percent van 9.800. Deze premie-inkomens grens van 9.800 geldt ook voor de alge mene kinderbijslagwet (AKW) en de kin derbijslagwet voor loontrekkenden (KB). Dat wil zeggen, dat voor de algemene kin derbijslagwet in geen geval méér premie wordt geheven dan twee percent van 9.800, en voor de kinderbijslagwet loon trekkenden nooit méér dan drie percent. Voor zover het gaat om loontrekkenden wordt de premie geheel door de werk gevers betaald. „Zelfstandigen" brengen de premie zelf op. Tot voor kort was het zo, dat de zelfstandigen geen kinderbijslag ontvingen als zij meer dan 14.000 per jaar verdienden. Deze bepaling is onlangs uit de algemene kinderbijslagwet geschrapt. Het zal de belanghebbenden wellicht in teresseren in hoeverre de bedragen van AOW-, AWW-, invaliditeits- en kinder bijslaguitkeringen, die na 1 januari 1964 uitbetaald worden verschillen van de tot die datum uitgekeerde bedragen. Het volgende staatje geeft een overzicht van de oude en de nieuwe uitkeringen in gevolge de beide volksverzekeringen (AOW en AWW) en de invaliditeits- en kinder bijslagwetten: Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Kinderbijslagwet loontrekkenden en kleine zelfstandigen: per kwartaal Eerste kind Tweede kind Algemene kinderbijslagwet, per kwartaal: Derde kind Vierde en vijfde kind Zesde en volgende kinderen Tenslotte is ook de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting per 1 januari verhoogd, en wel van 8.650 tot 10.000, als tenmin ste de Tweede en Eerste Kamer akkoord gaan met het op 28 november bij hen inge diende wetsontwerp. Een van de oogmer ken van deze verhoging is volgens de staatssecretaris Van den Berge (Financiën) dat het voor belangrijke groepen werk nemers aantrekkelijk moet blijven over werk te verrichten, door hen in de ge legenheid te stellen te blijven profiteren van het gunstige loonbelastingregime voor overwerkloon. Bij het aanvankelijke nu vervallen voorstel om de aanslaggrens per 1 januari op 8.950 te stellen, zouden de meeste overwerkers niet aan de greep van de inkomstenbelasting zijn ontkomen, en dat zou hun de lust om een extra-bij drage te leveren in de produktieslag ter dege hebben benomen. WENEN (AP) De openbare aankla ger heeft de doodstraf geëist tegen de voormalige 56-jarige Bulgaarse diplomaat Georgief. Hij wordt beschuldigd van spio nage voor de centrale Amerikaanse in lichtingendienst. De openbare aanklager, Evan Vatsjkof zei dat Georgief ook geheimen van een vlootbasis van een bevriend socialistisch land aan de Amerikaanse inlichtingen dienst verried en voor die dienst gege vens verzamelde over het Russisch-Chi- nese ideologisch geschil. De vier advokaten, die Georgief verde digden deden een beroep op de rechtbank Georgief niet de zwaarste straf te geven. Zij willen dat zijn leven gespaard wordt. Georgief kreeg verlof een laatste ver klaring af te leggen, maar omdat deze over staatsgeheimen ging, beval de rech ter de zaal te ontruimen. 67.86 73,32 73,32 99,84 112,32 82.88 112,32 126,36 Het Nederlands Centrum van Directeu ren (NCD) houdt donderdagmiddag 30 ja nuari in het Minervapaviljoen te Amster dam een bijeenkomst, gewijd aan het „sto rend gedrag in de werksituatie." Over dit onderwerp spreken prof. dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie aan de rijks universiteit te Leiden, en dr. J. A. Weijel, zenuwarts te Amsterdam. Aan deze lezin gen gaan korte toneelstukjes vooraf die een aan het bedrijfsleven ontleende situatie weergeven. Allerwegen wordt aldus het NCD gezocht naar praktische richtlijnen, die be hulpzaam kunnen zijn bij het snel herken nen, hanteren en het verwerken van „sto rend gedrag." „In ieder bedrijf werken van hoog tot laag mensen, die, hoewel door gaans gewaardeerde medewerkers, er in hun reacties soms onverwacht naast kun nen zijn. De boze koppigheid, het vruchteloze con servatisme, de overdreven pietluttigheid of de onverklaarbare nonchalance die zij op zo'n ogenblik ten toon spreiden, kun nen we meestal nog wel proberen te slik ken. Maar er komt vaak bij, dat zij in hun eigen ogen ook nog het grootste gelijk van de wereld menen te hebben. Er valt dan in feite niet met hen te praten, en zolang zij de kans krijgen, trachten ze hun vaak irriterende houding nog te recht vaardigen ook. Dan wordt het moeilijk om begrijpend te blijven. Dat lukt alleen, wanneer wij erin slagen om in te zien dat de ander eigenlijk ondanks zichzelf rea geert, dat hij in weerwil van zijn zelf rechtvaardiging in wezen niet doorheeft wat hem drijft". Het zijn deze situaties waarvoor praktische richtlijnen worden gezocht. (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag is de laatste dag van de tien jaar geleden onder een on gelukkig gesternte geboren Centraalafri- kaanse Federatie. Voor Groot-Brittannië is dit een dag van diepe teleurstelling. Toen de Federatie werd opgericht, koes terden de Britten hiervan grote verwach tingen. Engeland beschouwde de Federatie die het overkoepelende lichaam vormde voor de beide Rhodesiës en Nyassaland, als het enig mogelijke constructieve ant woord op de rassenpolitiek en een recht streekse uitdaging aan het adres van Zuid-Afrika. Het doel van de Federatie was immers positieve democratische samenwerking tus sen alle rassen. Dit experiment-in-verzoe- ning is echter halverwege blijven steken, hoewel de geest ervan zeker in Noord-Rho- desië en Nyassaland, waar veel minder spanningen tussen blank en zwart bestaan, omdat het Europese element daar slechts gering is, zal blijven doorwerken. In Zuid-Rliodesië met een blanke be volking van een kwart miljoen en een ge kleurde van 3,6 miljoen zijn de moei lijkheden het grootst. Niet <dleen de Euro- p.eanen waren in meerderheid tegen een al te progressieve politiek, zoals die door Londen werd voorgestaan, gekant, maar ook de Afrikanen voelen weinig voor het denkbeeld van deelgenootschap van de ras sen, dat volgens hen zou neerkomen op een verhouding zoals die bestaat tussen ruiter en paard. Zij vreesden de positie van het laatste te zullen krijgen. Helaas faalde de federale regering om de teugels snel genoeg te vieren. Zij boek te op het gebied van rassensamenwerking wel enige successen speciaal wat be treft de universiteit van Salisbury maar over het algemeen misten haar maatregelen overtuigingskracht. De ver wezenlijking van het ideaal der rassenhar- monie bleek verder dan ooit, hoewel het een stap vooruit was dat Welensky's tame lijk liberale federale regering deze als uit gangspunt van haar politiek aanvaardde. Maar toen in Zuid-Rhodesië de regering van zijn geestverwant sir Edgar White head plaats moest maken voor Winston Fields Rhodesische front, verergerde de politieke situatie. Londen, dat genoeg ge waarschuwd heeft MacMillans bekende speech over de „verandering van wind" in Afrika sprak boekdelen houdt nu het hart vast dat in Zuid-Rhodesië een explo- ie zal plaatsvinden. De dingen zijn er politiek vastgelopen. Omdat de Afrikaanse nationalisten ver deeld zijn, lijkt de kans op een vergelijk nog hopelozer. Door de opheffing van de Federatie verandert er, wat Engeland be treft, weinig. De Federatie was buitengewoon lid van het Gemenebest, zodat de premier ervan, Sir Roy Welensky, als waarnemer de Gemenebestconferenties kon bijwonen. Voortaan zal Centraal-Afrika niet meer op deze bijeenkomsten vertegenwoordigd zijn. Het gebied valt nu weer in de oude drie stukken, die trouwens op lager niveau on der de federatie bleven functioneren, uit een. Er blijven onder Londens souvereini- teit, Z.-Rhodesië als zelfbesturende kolo nie, Nyassaland als volledig zelfbesturend Brits protectoraat en Noord-Rhodesië als Brits protectoraat met een gedeeltelijk zelfbestuur. Na de verkiezingen van 20 en 21 januari zal Noord-Rhodesië volledig zelfbestuur krijgen, terwijl Nyassaland op zes juli 1964 volledig onafhankelijk zal worden. De hoofdfunctie van de Federatie was destijds de drie gebieden tot een sterk eco nomisch blok aaneen te smeden, de levens standaard snel te doen stijgen en daardoor de grond te ontnemen aan het gevaarlijke gecombineerde rassen- en klassenconflict. Welvaart zou de grondslag moeten wor den van politieke stabiliteit en de Federa tie zou als schoolvoorbeeld moeten dienen voor de rest van tropisch Afrika. De Karibadam lengte 282 kilometer in Noord-Rhodesië, welke de kopergordel van water voorziet, is meer dan een ge slaagd economisch project. Het is een mo nument van de Federatie. De Federatie heeft ook bewezen dat commerciële samen werking tussen de kleinere Afrikaanse lan den vruchten kan afwerpen. Onder de Federatie nam de welvaart ze ker toe, maar vooral in Noord-Rhodesië kwam deze voornamelijk ten goede aan de reeds rijkere Europese groepen, zodat de kloof tussen blank en gekleurd nog groter werd. Het vacuum, ontstaan door de ophef fing van de federale regeringsfuncties, zal door nieuwe vormen van samenwerking moeten worden opgevuld. Winstpunten zijn in elk geval dr. Ban da's werk als schepper van een natie in Nyassaland en de positieve houding van Kenneth Kaoenda in N.-Rhodesië, waar ook de blanke bevolking in meerderheid de toenemende invloed van de Afrikanen in Parlement en regering aanvaardt. Kaoenda spant zich tot het uiterste in' om de heethoofden onder de nationalisten, aangespoord door werkloosheid viervijf de van de inheemsten leeft rond of bene den het bestaansminimum en is praktisch zonder inkomen in bedwang te houden. Vele sputteraars onder de blanken zullen waarschijnlijk naar Zuid-Rhodesië uit wijken. Engeland blijft de steun en toeverlaat van Nyassaland, ook als het als eerste van de drie gebieden volgend jaar volledig onafhankelijk wordt en dan eventueel zal kunnen toetreden tot het Gemenebest, ten zij het besluit zich met andere Afrikaanse buurlanden te associëren. Maar Londen voelt er niets voor om het verst ontwikkelde Zuid-Rhodesië, dat al 30 jaar zelfbestuur kent, onafhankelijk heid te geven, zolang de door de Euro peanen gewenste regeling, die de Afrika nen te weinig medezeggenschap biedt, on aanvaardbaar is voor het Gemenebest. Aangezien de Rhodesiës nog geruime tijd onder de hoede van Engeland blijven, zal dit nu zonder het federale apparaat trach ten alles te doen om het samengaan van de rassen en de politieke stabiliteit te be vorderen. Door de gladheid van de weg is gister morgen op de provinciale weg onder As sendelft een verkeersongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 33-jarige C. H. Sonneveld uit Castricum. De heer Sonneveld slipte, waardoor zijn auto op de linkerweghelft terecht kwam, waarbij hij in botsing kwam met een tegenligger. Bij een aanrijding op rijksweg 12 tussen Vleuten en Harmeien is gisteren de heer Van der Panne uit IJsselstein om het le ven gekomen. Hij werd op de rijbaan van de rijksweg door een vrachtauto aange reden. In Groningen is gistermorgen de 43- jarige tijdschrijver J. de Vries uit Roden doof teen slippende vrachtauto met aan hanger overreden en om het léven geko men. Hij stond naast een richtingbord van de A.N.W.B. te wachten op de hoek van de Paterswoldseweg-Peizerweg. Om half negen is gisteren mevrouw H. Housen-De Rijke uit Ejjsden in haar woon plaats dodelijk verongelukt. Ze kwam uit de kerk en werd, toen ze de rijksweg over stak, door een personenauto aangereden. Ze was op slag dood. LONDEN (AP) George Brown, de 49-jarige plaatsvervangend leider van de Britse Labourpartij is ontslagen uit het ziekenhuis waar hij twee weken werd be handeld voor een interne bloeding. LONDEN (AP) Het Britse ministerie van Arbeid stelt een onderzoek in om te weten te komen wat er gebeurt met kan toorpersoneel, dat overbodig wordt door computers. Het betreft hier de eerste fase van een diepgaand onderzoek naar de gevolgen van de automatisering voor administratief personeel. Getracht zal worden vast te stellen, of het overbodige kantoorperso neel in dienst gehouden dan wel overge plaatst kan worden, of dat werkloosheid voorkomen kan worden door vervroegde pensionering. Ruim driehonderd bedrijven, die van computers gebruik maken, verlenen aan het onderzoek hun medewerking. Als men per 1 januari 1964 niet meer verdient dan 9.700 per jaar, komt men in aanmerking voor uitkeringen krachtens de Werkloosheidswet, Ziektewet, Invaliditeits wet en het Ziekenfondsbesluit. Men betaalt er premie voor en verkrijgt daardoor het recht op uitkering als men respectievelijk werkloos, ziek en invalide is. Verdient men meer dan 9.700 per jaar dan betaalt men geen premie, en krijgt men ook geen recht op uitkering om de doodeenvoudige reden dat men financieel krachtig genoeg geacht wordt zich op eigen houtje te verzekeren of zelf de risico's van werkloosheid, ziekte en invaliditeit op te vangen. Dit bedrag van f 9.700, ook wel loongrens voor de werknemersverzekeringen genoemd, is veel hoger dan het bedrag dat tot 1 januari gold: 8.650. De enorme stijging met maar liefst 1.050 is het gevolg van het sterk gestegen indexcijfer van lonen en prijzen, nu per 1 januari de meeste Ionen met 5 percent omhoog gingen en de prijzen, naar men weet, niet achtergebleven zijn. Algemene ouderdomswet oud (tot 1-1-64) nieuw (na 1-1-64) per maand per jaar per maand Gehuwden Ongehuwden Algemene weduwen- en wezenwet: f 204.50 131,50 Weduwen zonder kinderen en tijdelijke weduwe-uitkering 151. Weduwen met kinderen,216,50 Wezen tot 10 jaar47,50 Wezen 10 tot 16 jaar71.50 Studerende en invalide wezen 16-27 jaar 93,50 Interimwet invaliditeit: Klasse A 343,50 Klasse B 279, Klasse C215, 2A54, ii 1578, 1812,- 2598.- 570,- 858,- 1122,- 4122,- 3348,- 2580,- f 329.50 2754,— 147,50 1770,— Op hoop van zegen vaart 1964 het zeegat uit. Zullen goede vangst of teleurstellingen haar deel zijn? Voor 1963 zit 't er al weer op. Ze passeren elkaar op de drempel van verleden en toekomst. 169.50 242,50 53.50 80,50 105, 385.— ,312,50 241,— 2034,- 2910,- 642,- 966.- 1260,- 4620,- 3750,- 2892,- Op het internationale congres van Jood se studenten over „Krisis in het Joden dom" hebben maandag de Israëlische, tij delijk in Zweden werkende, socioloog Uri Rapp en de Franse schrijver Ajbert Mem- mi gesproken over respectievelijk het he dendaagse Jodendom en de Joodse litera tuur. De heer Rapp meende, dat in deze tijd geligie als zodanig voor Joden geen zin nfèer heefC' Het is de-taak van iédere Jood juist het gehele complex van Jood se waarden te benutten om een eigen toe komst te veroveren, aldus de heer Rapp. De heer Memmi, bekend door zijn „Por trait d'un Juif" stelde dat er heden nau welijks sprake is van een Joodse letter kunde, jonge Joodse schrijver worden ge confronteerd met kritiek van Joodse zijde en de oppervlakkige interesse van de niet- Joodse lezer voor de Joodse problematiek. Spoedig weren de jonge Joodse schrijvers opzettelijk het specifiek Joodse uit hun werk. Wel is er als reactie op de gebeur tenissen van de laatste dertig jaar meer kans dan vroeger. Deze kans moet vol gens de heer Memmi worden benut om eigen Joodse literatuur te scheppen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11