Zuinig met cosmetica Een stoute regendruppel Spel van décolleté's en stoffen Nederland snoept te vee DINSDAG 31 DECEMBER 1963 14 ii i u it» I e t l -<j- /T ïadvJt Marjan Koch Ketelaar Schoonste klas van de maand Over een eenvoudige manneoiauwe lange rok met pretentieloze hoogge sloten witte overhemdblouse wordt een lange oranjekleurige avondman tel van mohair gedragen. (Model Nina Ricci). Toegegeven, schoonheidsverzorging is niet goedkoop. Er zijn echter heel wat uitgaven die we kunnen vermijden. Zo zouden we ons bijvoorbeeld niet ieder ogenblik moeten laten verleiden een of ander nieuw produkt aan te schaffen. Dan zouden we niet in het bezit komen van allerlei potjes, die we niet gebrui ken omdat ze achteraf tegen vallen. Hoe deskundig een verkoopster ook mag zijn, wanneer ze ons voor het eerst ziet, kan ze niet zo maar aan de toonbank in een paar minuten ons huidtype vast stellen. Haar advies zal in grote trekken wel kloppen, maar is niet voor iedereen geheel en al betrouwbaar. Onbruikbare preparaten kunnen ver meden worden, wanneer we ons, al zou het maar voor een keertje zijn, tot een goede schoonheidsspecialiste zouden wenden, (een feest is daar een uitge zochte aanleiding voor). Zij heeft de tijd en kan nauwkeurig vaststellen wat onze huid nodig heeft. Verstandig is het een schoonheidsspecialiste uit te kiezen, die voor een merk werkt, dat onze fi nanciële middelen niet te boven gaat. Wanneer u dan tenslotte de juiste spulletjes voor uw huid gevonden hebt, is het zaak ze zuinig te gebruiken. Blijf bij de eenmaal uitgezochte arti kelen. Koop liever de grootste maten flessen, tubes en potten. Ze zijn naar verhouding goedkoper. Struisvogels houden de mens warm volgens Marie-José Nat, een Franse filmster, die voor het koude jaarge tijde een turquoise-zwarte anorak koos van struisvogelveren, ontwor pen door Jacques Griffe. Het had heel hard gewaaid en de wind had de bladeren met honderden tegelijk van de bomen gerukt. Ze wa ren tussen de struiken en op het gras gevallen en de tuinman moest komen om al die dode bladeren op te ruimen. Het was een arme baas die tuinman en veel geluk had hi] nog niet gehad, maar toch was hij tevreden en mopper de nooit. Rustig deed hij zijn werk van de ochtend tot de avond en het park zag er keurig netjes uit. De opvatting, dat de vrouw best haar charmes mag tonen, spreekt uit dit stijlvolle avondtoilet van witte faille, geborduurd met strass en zilveren lovertjes. (Model Modehuis Dior). Hooggesloten mousselinen tunigue, rijkelijk geborduurd met flonkerende steentjes en garens, wordt gedragen op een smalle rok van velours. (Model Pierre Cardin). Hij harkte de bladeren op een hoop en bracht die later met een kruiwagen naar een gat dat hij gegraven had er gens in een hoekje van het park. Steeds maar weer gleed de hark tussen de bladeren tot opeens de hark even bleef steken! „Zeker een steen", dacht de tuinman en hij bukte zich om het ding te pak ken, want stenen horen in een keurig park niet thuis. Maar wat keek de man verbaasd toen hij niet een vieze bak steen, maar een sierlijk gouden kistje vond. Het glinsterde deftig in het zon licht en de tuinman moest er steeds maar weer naar kijken. Wat prachtig was dat doosje; er waren bloemen op gemaakt van goud en in de vier hoeken zaten schitterende steentjes, misschien wel diamantjes „Van wie zou deze doos zijn?", dacht de tuinman, „hij ligt misschien al heel lang daar onder de bladeren. Het kistje zit op slot, maar met mijn mes kan ik het deksel wel open krijgen Voorzichtig zette de tuinman het kist je op de grond, pakte zijn mes en wilde daarmee het deksel open breken. Maar wat was dat? Waar kwamen al die stemmen vandaan? Er was niemand te zien in het park, maar er klonken een heleboel zachte stemmen. Verbaasd luisterde de tuinbaas en hij vergat het kistje even. Trouwens, hij was ge schrokken toen hij de stemmen hoorde, want hij wist heel goed dat hij het kistje niet kapot mocht maken, maar dat hij het naar de burgemeester moest brengen. Hij hoorde de stemmen niet meer en opnieuw wrikte hij de punt van het mes onder het deksel. Meteen waren de stemmen er weer, maar nu veel harder en de tuinbaas verstond nu ook goed wat de stemmen riepen en hij hoorde waar ze vandaan kwamen! Het waren de bloemen die spraken! De rozen en de dahlia's en de violen. Beste tuinman doe het niet, want dit kistje geeft verdriet! Dat riepen de bloemen en de tuin man kneep zich eens góed in de arm, U doet langer met uw lotion, wanneer u een paar druppelstjes sprenkelt op een vochtig watje. Reinigingsmelk niet eerst op een wat je, maar in de holte van de hand gieten. Om de reinigingsmelk of crème weer te verwijderen tissues gebruiken. Wat ten zijn minder geschikt omdat de ka toenvezeltjes de poriën zouden kunnen verstoppen. Van de crèmes behoeven we altijd maar heel weinig te gebruiken. Dit geldt vooral voor de nachtcrème. De huid neemt hiervan tóch maar heel weinig op. Overdaad besmeurt alleen maar sloop en lakens. Ook van vloeibare make-up-crêmes slechts weinig gebruiken. Een druppel op elke wang, één op voorhoofd en kin is voldoende. Verdeel de crème goed over het hele gezicht zodat er geen af scheiding langs de haargrens en de kaaklijn zichtbaar blijft. Het overtollige wordt weer even afgedrukt met een tissue. Uw lippenstift kunt u tot het laatste restje opmaken met een lippenpenseel. Het flesje nagellak niet open laten staan, terwijl u de nagels lakt. De lak verdampt onder invloed van de lucht en dikt in. Veeg de schroefdop van het flesje schoon met nagellakremover, voordat u het weer sluit. Leg uw heerlijk geurende zeep nooit in een bakje of zomaar op de wastafel. Het water kan dan niet wegvloeien, de zeep wordt zacht en smelt weg. Hang liever ergens op een practische plaats een plastic zeepbakje op, dat open is zo dat de zeep aan alle kanten kan drogen. Een regendruppel liep op een dag, Ver weg van huis, toen niemand 't zag. Hij wilde eens wat anders zien, Een avontuur beleven, heel misschien. Hij had genoeg van moeder wolk En al dat natte regenvolk. Hij wilde niet als iedereen Als druppel naar de aarde heen. En zo deed hij toen op een dag, Iets wat een druppel echt niet mag. Hij sprong de wijde wereld in, Zijn avontuur nam een begin! Hij zweefde boven stad en meer, Veel dagen lang, tot op een keer..» Hij een klein regendrupje vond, Dat óók wat zweefde in het rond. Zij kwamen dichter naar elkaar.. En daardoor werden ze te zwaar. Ze vielen samen op de grond En spatten daar pardoes in 't rond. En de regendruppel deed, met een boos gezicht, Toch nog zijn regendruppelplicht. O-,. >3, want hij kon zijn oren niet geloven toen hij dat hoorde. „Och kom", bromde hij opeens, „ik ga te laat naar bed tegenwoordig, ik loop te dromen. Wacht eens dat deksel moet er af" en meteen stak hij weer met het mes. Nu klonken de stemmen van de bloemen nóg har der en dit keer zeiden ze: Tuinman laat het kistje staan of het zal u slecht vergaan. Wilt u rijk zijn en gezond, leg het kistje op de grond, weet dat er een straf bestaat als het kistje open gaat. Nu werd de tuinman kwaad en dat was hij nog nooit geweest, maar dat kwam door het gouden kistje in zijn handen. Hij pakte zijn hark en sloeg- daarmee tegen de tere rozen en de prachtige dahlia's en de blaadjes vlo gen in het rond en kwamen terecht op de grond tussen het dode boomblad. Het was alsof al de bloemen en planten luid zuchtten van schrik en opwinding, maar dat hoorde de hebberige tuinman niet in zijn boosheid. „Ik wil jullie niet horen", riep hij en meteen brak hij met geweld het deksel open. Maar o, daar had hij al gauw gewel dig veel spijt van, want op hetzelfde ogenblik zat daar voor hem op het kistje een heel boos aardmannetje dat knorrig riep: „Wie o wie durft het te wagen Balter in zijn slaap te plagen?" De tuinman beefde van schrik en de bloemen doken met hun kopjes in de bladeren van angst, want Balter was een erg driftig aardmannetje! Balter zwaaide met zijn vinger en riep: „O domme tuinman, waarom heb je niet geluisterd naar de bloemen? Als je de kist niet had open gemaakt, dan had je thuis al de kasten boordevol goudstukken gevonden. Nu word je ge straft en niet beloond. Omdat je altijd goed voor het park gezorgd hebt krijg je nog een kans van me. Luister: Je zult in een rozenstruik veranderen en een jaar lang zul je hier moeten staan. Na dat jaar verander ik je weer in een tuinman, zorg dan dat je altijd doet v/at de bloemen zeggen anders zul je veel meer straf krijgen!" Wèg was het aardmannetje opeens en de tuinman dacht dat hij maar een beetje had staan dromen, maar plotseling voelde hij iets met zijn handen gebeuren. Hij zag ze tot zijn grote schrik in rozen- struiktakken veranderen Ook zijn benen werden takken en er kwamen kleine blaadjes aan. De tuinman begon heel hard te schreeuwen en dat hoorde een meneer, die in het park aan het wandelen was. Maar toen die heel hard kwam aan lopen zag hij alleen een grote rozen struik die hevig heen en weer bewoog in de wind Jan Nelissen Trek een lijn van 1 naar 2 en zo verder tot 55. Wie springt er door de hoepel? Dezer dagen reikte het Voorlichtings Bureau voor de voeding de eerste jaar prijs uit voor de beste publikatie op het gebied der voeding en voedselbereiding aan mej. dr. Wilh. Smidt en de heer J. Roelfs. Het artikel van mej. Smidt werd ge publiceerd in Het Vaderland van 13 ok tober, de titel luidt: „Vele huisvrouwen steunen op eet-gewoonten van weleer." Zij zet erin uiteen welke voedingsmid delen wij nodig hebben voor de instand houding van ons lichaam. Dat zijn ei witten, koolhydraten en vetten. Eiwit ten zijn het belangrijkst, maar eiwit voeding alleen zou ons menu te duur maken. De voedingswaarde wordt uit gedrukt in calorieën, waarvan ieder mens een hoeveelheid nodig heeft. Van belang voor de huisvrouw is te weten dat vetten de dubbele caloriewaarde hebben van de twee andere voedings stoffen. Opvoering van de voedings waarde wordt dus het eenvoudigst ver kregen door toevoeging van- vet, verso bering door vermindering van vet. Iemand die middelmatig zwaar licha- De centrale werkgroep van de actie „Opgeruimd staat netjes" zond dezer dagen aan alle lagere scholen wissel wimpels, die uitgereikt zullen worden aan iedere klas, die het predicaat „Schoonste klas van de maand" krijgt toegewezen. Wie die schoonste klas van de maand is, zal uitgemaakt worden dcvor een kindercommissie, samenge steld uit leerlingen van de hoogste klas sen. De commissieleden zijn herkenbaar aan O.S.N.-Insignes. De organisatoren van „Opgeruimd staat netjes" hopen met dit initiatief de schoolkinderen het belang te laten inzien van orde en net heid op school, thuis en op straat. melijk werk doet heeft 15 percent van de voedingswaarden aan eiwit nodig, 25 percent aan vet en de resterende 60 percent aan koolhydraat. Bij het klim men der jaren en bij een zittend leven neemt de behoefte aan vet en koolhy draat af, zodat het percentage eiwit 20 k 25 percent stijgt. Van belang voor een goede spijsverte ring is voorts, dat de maaltijd rustig en ordelijk en in goede stemming ver loopt en zo mogelijk op vaste tijden. Tegen deze principes wordt door de huisvrouw, aldus dr. Smidt in het groot gezondigd. Ook wordt er in Nederland te weinig eiwitrijk voedsel gebruikt, te veel vet en suiker genuttigd en vooral teveel gesnoept. Mej. Smidt beveelt el ke huisvrouw en iedereen die met de samenstelling van het menu te maken heeft aan, zich grondig op de hoogte te stellen van de moderne voedingsleer. Ook de heer Roelfs, schrijver van het artikel „Snoepwoede, uiting van welvaart", verschenen in Trouw van 8 december 1962, ageert tegen onze voe dingsgewoonten vooral die van het kind, waarvoor de ouders verantwoordelijk genoemd mogen worden. In het alge meen eten kinderen te veel zoet, wat onvermijdelijk nadelige gevolgen voor het gebit oplevert. Het zijn vooral sui ker en zetmeel die het tandglazuur aan tasten. Het kernadvies van de heer J. W. Feitsma, tandarts-inspecteur voor de volksgezondheid, die de heer Roelfs in zijn artikel aanhaalt is; „Geef het kind een droge snee bruin brood, liever dan een biscuitje; laat het zijn tanden poetsen voor het naar bed gaan; geef het daarna geen snoep meer en laat het twee maal per jaar naar de tand arts gaan; tracht liefde en gehoorzaam heid van het kind niet met snoepgoed te kopen." De welvaart stimuleert de snoeplust, aldus de heer Roelfs. Twintig of meer snoepjes per dag is geen uitzondering. Het geven van snoep in winkels heeft grote vormen aangenomen. Ziekenfond sen besteden jaarlijks vijftig miljoen gulden aan tandheelkundige hulp voor de verzekerden (acht miljoen Nederlan ders.) Het is geen uitzondering dat maar vijf van de dertig leerlingen van een la gere school een tandenborstel gebruiken Tegenwoordig krijgen de leerlingen in de eerste klassen een tandenborstel van de stichting schooltandverzorging ca deau, hetgeen niet wil zeggen, dat ze die ook gebruiken. Het is bekend dat tachtig percent van de moeders ver zuimt zeer jonge kinderen tijdig met het gebruik van een tandenborstel ver trouwd te maken. Bij schoolreisjes ten plattelande is ge bleken dat kinderen voor zo'n dag soms 10 gulden zakgeld meekrijgen. Volgens deskundigen zou een samenspel tussen, tandartsen, voedingsspecialisten onder wijzend personeel en ouders ontbreken en daarnaast stelt de overheid te wei nig geld beschikbaar voor voedings voorlichting. Verscheidene tandartsen raden de ouders aan het kind een snoepje vóór het eten te geven, hoewel de volksop vatting is dat dit de eetlust zou vermin deren. Geeft niet, zeggen de tandartsen, het kind heeft dan tenminste het be geerde snoepje binnen, snoepresten ver dwijnen al gauw, wanneer de maaltijd geconsumeerd wordt. Anderen zouden het snoepje graag vervangen zien door bijvoorbeeld kauw gum. Iedereen is het er over eens dat alleen beperking van de snospgewoon- ten het gebit voor voortijdig bederf kan vrijwaren. Evenals andere jaren zijn ook nu weer in de bekende modecentra rond half december de feestcollecties ge toond. Het zijn eigenlijk „tussencollec- ties", waarin de ontwerpers weliswaar steunen op de modelijnen van de af gelopen herfst, maar toch alvast wat nieuwe ideeën testen voor de zomer- mode, die over zes weken uit de doe ken zal worden gedaan. De feestelijke avondkleding vormt in deze tussen- collecties de hoofdschotel, terwijl de andere gerechten rijkelijk zijn over goten met allerlei sausjes vol fantasie. HET DECOLETTé is het belang rijkste thema, waarop in deze feest collecties is voortgeborduurd. Bij spor tief aandoende avondtailleurs en bij de zogenaamde five-o'clock jurkjes is dat decoletté decent. Opmerkelijk is, dat het tailleur een meer-en-meer ge dragen kledingstuk is bij cocktails en bals. Uiteraard is het materiaal dat daarvoor gekozen wordt aangepast aan de feestelijke omstandigheden. Er worden veel fluweel, ciré en zwart satijnen stoffen verwerkt tot exclu sieve smoking-tailleurs. Naast deze opvallende dames-smokings is in de avonduren het hemdjurkje op het appèl, weliswaar uitgevoerd in stoffen die voor deze tijd van de dag het meest geeigend zijn. Met zeer gewaagde decoletté's heeft Dior dit jaar de aandacht gevestigd opn zijn serie namiddag- en avond- couture. Het zijn Rubens-achtige ja ponnen, die een extra weelderig ac cent krijgen door de verhoogde taille en de sterk opwaarts druk van de daarbij aangepaste foundations. Deze vrij vrijpostige halsuitsnijding wordt extra beklemtoond door geraffineerde kantrandjes, volants en een overvloed aan sieraden. De rug is eveneens het mikpunt van de modefantasieën. Want ook het de coletté aan de achterzijde van de ja pon staat op het ogenblik midden in de belangstelling. Men ziet ovale uit snijdingen, V-vormige, Obelisk-ach- tige en druppelvormige, waarbij de voorzijde van de japon steeds hoog gesloten is. OPMERKELIJK IS voorts het ge bruik van warme stoffen. Tweed is doorgedrongen tot de balzaal en het theater. Tweed lamé, Mohair-tweed en tweed met glinstereffect zijn mate rialen die behalve voor de gast vrouwenmode veel voor galakleding worden toegepast. Warm zijn ook de avondrokken van kameelhaar, waarop blouses van kant, lamé of geborduur de zijden jersey worden gedragen. Tenslotte valt in deze collecties de beenbekleding op. Pierre Cardin brengt avondnylons die langs de naad of bij de hiel in tere pasteltinten zijn geborduurd. Capucci versiert de kous naad met contrasterende biezen. En bij dit alles behoeft men niet vreemd op te kijken, wanneer een kort avond toilet vergezeld gaat van hoge of half hoge laarsjes, gemaakt van uiterst dun handschoenenleer of van rijk versierde satijn.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 14